Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αυτη η rom παιζει καλα στο τηλεφωνο παιδια?

 

http://www.needrom.com/mobile/f1-miui-8297w/

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom παιζει καλα στο τηλεφωνο παιδια?

 

http://www.needrom.com/mobile/f1-miui-8297w/

 

Εγώ είμαι πολυ ευχαριστημένος ...Ολα μου δουλεύουν ρολόϊ.

Βάλε όμως την έκδοση 4.6.16 και όχι την 4.6.21 γιατί κάποια ατέλεια παρουσίαζε η τελευταία.

 

Το θεμα βέβαια είναι πως καθως ο emjot δεν έχει στην κατοχή του πλέον το τηλέφωνο δεν θα πρέπει να περιμένουμε κάποια αναβάθμιση από αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολυ ευχαριστημένος ...Ολα μου δουλεύουν ρολόϊ.

Βάλε όμως την έκδοση 4.6.16 και όχι την 4.6.21 γιατί κάποια ατέλεια παρουσίαζε η τελευταία.

 

Το θεμα βέβαια είναι πως καθως ο emjot δεν έχει στην κατοχή του πλέον το τηλέφωνο δεν θα πρέπει να περιμένουμε κάποια αναβάθμιση από αυτόν...

Ευχαριστω. Απο CWM την περναμε?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Απο CWM την περναμε?

 

Ναι...

Ολες οι οδηγίες στην σελίδα 12 αναλυτικά...

 

Και μιά απορία που έχω ρε φίλε geokosta...εντελως καλοπροαίρετα.Δεν υπάρχει θέμα για τηλέφωνο που να μη είσαι μέσα.Εχεις ανακατευτεί με όλα. Λόξα είναι ή επαγγελματική ενασχόληση??

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα , αν έρχονται τα μηνύματα αυτό σημαίνει ότι η υπηρεσία είναι ενεργή.

Άρα καταναλώνει ενέργεια.

Το hibernation στο Greenify έγινε για να μειωθεί η κατανάλωση της ενέργειας.

Οπότε γιατί να γίνει αυτός ο κύκλος?

Που κάνω λάθος?

 

Είμαστε offtopic αλλά θα σου πω.

 

Πολλές εφαρμογές υποστηρίζουν το πρωτόκολλο GCM (http://developer.android.com/google/gcm/index.html). Αυτό τι κάνει; Τρέχει ένα Google Service το οποίο ελέγχει για μηνύματα. Η μαγκιά όμως είναι ότι δεν χρειάζεται να τρέχει και την εφαρμογή που θα λάβει το μήνυμα.

 

Το Greenify κάνει hibernate την εφαρμογή (Facebook πχ) και αφήνει το service αυτό της google να τρέχει (το οποίο είναι ένα όχι ξεχωριστό για κάθε εφαρμογή). Όταν σου έρθει μήνυμα γίνεται push μέσω gcm και το κινητό βαράει και βλέπεις ότι έχεις μήνυμα και notification, και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ενεργοποιείται και η εφαρμογή που έλαβε το μήνυμα για πολύ λίγο (το greenify έχει και option "Keep notifications" έτσι ώστε να μην χαθεί ειδοποίηση όταν ξανακάνει hibernate την εφαρμογή). Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό αλλά ακόμα και να ενεργοποιείται είναι για πολύ λίγο και σίγουρα καλύτερα από άποψη πόρων από το να έτρεχε συνέχεια. Και κάπως έτσι λαμβάνεις μηνύματα χωρίς να τρέχει η εφαρμογή.

 

Έχω και Viber και WhatsApp σε κινητό τριετίας μονοπύρηνο με 512mb ram και όλα δουλεύουν πρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Ολες οι οδηγίες στην σελίδα 12 αναλυτικά...

 

Και μιά απορία που έχω ρε φίλε geokosta...εντελως καλοπροαίρετα.Δεν υπάρχει θέμα για τηλέφωνο που να μη είσαι μέσα.Εχεις ανακατευτεί με όλα. Λόξα είναι ή επαγγελματική ενασχόληση??

Κανενα προβλημα φίλε μου. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι περισσότεροι εδω μεσα έχουμε αυτή την λοξα, αλλοι το λενε και μικρόβιο. Απ'αυτο κόλλησα κι εγω, εδω και πολυ καιρό τωρα. Sorry για το off topic.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Οτι ακουστικο και αν έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής για ακρόαση μουσικής δεν έχει κανένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Δεν με ενδιαφέρει το handsfree αλλα τουλάχιστον η μουσική να ακούγεται αξιοπρεπώς.Τα ακουστικά που έχω σε άλλες πηγές (πχ laptop, mp3) ακούγονται τέλεια, αλλα στο τηλέφωνό μας δυστυχώς χάλια.

Πρέπει να χρησιμοποιήσω το καλώδιο-μετατροπέα που έχει αναφερθεί και σε άλλα post's ή αυτό έχει να κάνει μόνο για την χρήση handsfree?

 

Φοράω την MIUI V5 και οποιαδήποτε ρύθμιση κάνω μέσω του ενσωματωμένου equalizer δεν έχει αποτέλεσμα καλό.Μόνο αν τα αφήσεις ολα στη μέση ακούγεται κάπως...καλά

 

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποια ακουστικά και να έχει μείνει ικανοποιημένος από αυτά ?

 

Τα Xiaomi Pistons αραγε θα έλυναν το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τα SonyEricsson mh1 που βγάζει το e-shop προφορά κατά καιρούς χρησιμοποιώ, και είναι μια χαρά ο ήχος σε mp3, με μετατροπέα ctia - omtp. Στην πραγματικότητα κρατώντας πατημένο το μεσαίο κουμπί, καθώς έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με ακουστικα απο samsung galaxy s4 η μουσικη ακουγετε εκπληκτικα και δουλευουν και τα κουμπακια ολα

!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Chinatronic δεν μου έστειλε τελικά το flip case που είχα παραγγείλει αλλά ένα mofi rui που μου φέρνει πολύ για μπαρμπάδες(και φυσικά βρίσκεται αισθητά πιο φτηνά από τα $9).

 

Τι κάνω τώρα; Του έστειλα ένα μήνυμα στο aliexpress και περιμένω και πάω για partial refund(γιατί να το γυρίσω πίσω δεν συμφέρει οικονομικά);

 

Επίσης κάποιος εδώ είχε πει πως θα αγόραζε μια αλουμινένια θήκη. Κάτι σαν αυτό(σε κόκκινο νομίζω). Την παρέλαβε; Εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

tmallbox@$156.07! ειναι αξιοπιστο;

 

Εγω γιατι το βλεπω $168.00 http://www.tmallbox.com/mobile-phone/18057-mtk6592-coolpad-f1-wcdma-version-octa-core-1280720-2g8g.html ?

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο ερωτημα ειναι κατα ποσο το καταστημα ειναι σωστο ή οχι γιατι και στο παρελθον εχουν υπαρξει δελεαστικες τιμες και ο κοσμος παραλαμβανε screen peotectors

 

Οποτε καλυτερα να γινει η ερωτηση στο θεμα με τα αξιοπιστα μαγαζια καλυτερα και οχι εδω, νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και γω τα τηλεφωνα (3) και εκατσα χτες και ασχοληθηκα

Στο πρωτο περασα κανονικα CWM και την AOSP v2 (το οποιο και εχει παραλαβει ηδη ο αδερφος μου)

 

Χθες προσπάθησα αλλά κόλλησα στο ότι δεν μπορούσα να μπω στο recovery mode. (από κλειστό το κινητό πατάω ταυτόχρονα το vol + [πάνω] και το κουμπί του on/off μέχρι που εμφανίζεται το logo του coolpad αλλά δεν γίνεται τίποτα, ξεκινάει κανονικά το τηλέφωνο.

 

Στο δευτερο τηλεφωνο, σημερα, αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με τον Στελιο

Με κανεναν τροπο δεν εμπαινε σε recovery της CWM

Προσπαθησα να καταλαβω τον λογο (και η αληθεια ειναι πως αυτο μου εφαγε αρκετη ωρα), αλλα τελικα δεν εβγαλα ακρη και περασα την TWRP

Στην τριτη συσκευη θα δοκιμασω σε λιγο και θα ενημερωσω

 

Σε ολες τις συσκευες παντως απο οτι προσεξα, υπηρχε περασμενη η ιδια ΡΟΜ (η 015) και ο ιδιιος kernel 3.4.39 και το ιδιο custom built version ( ο 62), οποτε δεν μπορω να σκεφτω τι διαφοροποιησε την κατασταση απο την πρωτη συσκευη στην δευτερη...

Το αρχειο της CWM recovery ηταν το ιδιο με αυτο που επιτυχως φλασαριστηκε στην πρωτη συσκευη

 

Προσπαθησα φυσικα να φλασαρω την CWM μεσω mobileuncle ξανα (αφου ειχε περαστει η TWRP), αλλα και παλι ενω οπως και τις προηγουμενες αποτυχημενες φορες ο θειος εβγαζε το μνμ οτι ολα καλα και αν θελω να μπουταρω σε ρικοβερι, κανενα αποτελεσμα

Παραμενει η TWRP

 

Γνωριζει κανεις αν για να περασεις CWM recovery ενω ήδη εχεις περασμενη καποια αλλη custom recovery (TWRP 2.4.4) χειαζεται καποια διαφορετικη διαδικασια και οχι απλως φλασαρισμα μεσα απο τον θειο?

Θελω να αποφυγω να κανω την διαδικασια απο το PC μεσω κονσολας...

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

update για την τριτη συσκευη:

 

Εδω πλεον εχουμε κατι αλλο καινουριο :p

Φλασαρισμα της cwm recovery, αλλα στην επανεκινηση το κινητο μπαινει σε κινεζικο recovery :blink:

Ξαναφλασαρα την cwm recovery img, αλλα και παλι το ιδιο

 

Και πλεον με το που μπουταρει η στυσκευη στο λειτουργικο, μου εμφανιζει ενα ποπ απ που μου συστηνει

"you are advised seldom used apps to optime system performance"

 

Θα δοκιμασω να ξανακατεβασω το αρχειο της recovery και να ξαναφλασαρω

 

Επισης κατι που παρατηρησα και στα 3 τηλεφωνα

Οταν συνδεεται το τηλεφωνο με το ΠιΣΙ (εχω εγκαταστησει του drivers) η συμπεριφορα του δεν ειναι φυσιολογικη

Τρωει φριζαρισματα ο υπολογιστης, οι μνημες του τηλεφωνου δεν ειναι προσβασιμες απο τον υπολογιστη (στο πρωτο στην αρχη ηταν)

Ολα αυτα με την στοκ ρομ

Δυστυχως δεν δοκιμασα αφου περασα την ΑΟΣΠ στο πρωτο τηλεφωνο να δω τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum, πρώτη φορά γράφω, ενδιαφέρομαι να αγοράσω και εγώ το CoolPad F1, από ότι καταλαβαινω ειναι αρκετά καλό.

 

θα ήθελα να ρωτήσω από που προτείνετε να το αγοράσω, και αν υπάρχει καποια προσφορά. Αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ GeekBuying Και to2c.com, περίπου στα 130 ευρώ. Επειδή σε 2 εβδομάδες φεύγω για δουλειά εξωτερικό, υπάρχει χρόνος για παράδοση μέσα σε 15 μέρες?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

 

Χρήστος

 

http://www.to2c.com/coolpad-f1-leather-case-solution-8297-mtk6592-octa-core.html

 

http://www.geekbuying.com/item/Coolpad-F1-8297W-MTK6592-8-Cores-1-7GHz-5-0-Inch-Touch-Screen-WCDMA-3G-Cellphone-Android-4-2-2GB-8GB-1280-720-326214.html

Link to comment
Share on other sites

update 2:

 

στην τριτη συσκευη περαστηκε επιτυχως η CWM recovery

Ξανα εβαλα μεσα στην sd το αρχειο και αυτην την φορα δουλεψε

 

Ενδεχομενα να εφταιξε αυτο στην δευτερη συσκευη και δεν δουλεψε, αλλα πλεον δεν μπορω να το ξερω με σιγουρια γιατι δεν το σκεφτηκα νωριτερα για να το δοκιμασω

 

Στην δευτερη συσκευη ολοκληρωσα και την διαδικασια φλασαρισματος της AOSP ROM μεσα απο TWRP recovery

Ισως σε δευτερο χρονο προσπαθησω να ξαναφλασαρω την cwm recovery μεσα απο mobiluncle, αλλα προς το παρον θα το αφησω ετσι

Link to comment
Share on other sites

@baboon μπορεί να προλάβεις αλλά δεν είναι και σίγουρο. Και εγώ παρήγγειλα πριν από λίγο από minideal και ελπίζω να το πάρω σε 2 εβδομάδες που φεύγω και εγώ. Συνήθως απαιτούνται 15-30 μέρες...
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κι εγώ το coolpad f1 κατόπιν πολλής σκέψης και ατελείωτου διαβάσματος στο forum.

Το αναμένω να έρθει. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξανακάνει σε κανένα κινητό μου αλλαγή ROM.

Τώρα έχω το HDC Galaxy s4 με τον 6589 και φανταστείτε ότι το έχω με stock rom και όχι ρουταρισμένο.

Σκέφτομαι να αφήσω και το coolpad f1 με την stock rom. Πιστεύω ότι δεν έχει και μεγάλη διαφορά από

τις "πειραγμένες" rom. Μόνο αν βγει για kitkat 4.4 θα το σκεφτώ.

Το coolpad f1 μου είπαν οι Κινέζοι ότι θα το στείλουν ρουταρισμένο! Το αγόρασα από to2c.com.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κι εγώ το coolpad f1 κατόπιν πολλής σκέψης και ατελείωτου διαβάσματος στο forum.

Το αναμένω να έρθει. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξανακάνει σε κανένα κινητό μου αλλαγή ROM.

Τώρα έχω το HDC Galaxy s4 με τον 6589 και φανταστείτε ότι το έχω με stock rom και όχι ρουταρισμένο.

Σκέφτομαι να αφήσω και το coolpad f1 με την stock rom. Πιστεύω ότι δεν έχει και μεγάλη διαφορά από

τις "πειραγμένες" rom. Μόνο αν βγει για kitkat 4.4 θα το σκεφτώ.

Το coolpad f1 μου είπαν οι Κινέζοι ότι θα το στείλουν ρουταρισμένο! Το αγόρασα από to2c.com.

 

Και εγώ από το toc2.com, το σκέφτομαι, λέω να το παρω με dhl γιατί από οτι λενε μπορει να παρει και 25 εργασιμες..

 

Να ρωτήσω, να το ζητήσω να ειναι root (extra 3 dollars :), είναι ασφαλές; κάπου διάβασα οτι αν ειναι routed χάνεις αυτοματα την εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σημερα ηρθε. Πολυ καλο τηλεφωνο, στιβαρη κατασκευη. Εβαλα την miui αλλα βλεπω lagαρει αρκετα σε tapatalk και facebook.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από το toc2.com, το σκέφτομαι, λέω να το παρω με dhl γιατί από οτι λενε μπορει να παρει και 25 εργασιμες..

 

ΟΧΙ με DLH γιατί θα περάσει από τελωνείο... μην κάνεις τέτοιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από το toc2.com, το σκέφτομαι, λέω να το παρω με dhl γιατί από οτι λενε μπορει να παρει και 25 εργασιμες..

 

Να ρωτήσω, να το ζητήσω να ειναι root (extra 3 dollars :), είναι ασφαλές; κάπου διάβασα οτι αν ειναι routed χάνεις αυτοματα την εγγυηση.

 

Να το πάρεις με root. Δεν νομίζω να χαλάει την εγγύηση εφόσον οι ίδιο οι Κινέζοι το κάνουν.

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΕ DHL. ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!

Το free shipping που δίνουν είναι αργό αλλά δεν θα πληρώσεις τελωνείο!

Μπορείς να επιλέξεις EMS για να σου έρθει λίγο πιο γρήγορα και η EMS συνεργάζεται με ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ οπότε δεν θα πληρώσεις τελωνείο. Ποτέ όμως με DHL, UPS, FEDEX, κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμενα σημερα ηρθε. Πολυ καλο τηλεφωνο, στιβαρη κατασκευη. Εβαλα την miui αλλα βλεπω lagαρει αρκετα σε tapatalk και facebook.

 

Πως το βλέπεις με την κάμερα? Με ποια rom είναι καλύτερα? Έχει διαφορά από την stock?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...