Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν είναι τέτοια τιμή (αφού μπαίνω με ΟΤΕ) τότε δε συμφαίρει να την κρατήσω. Σε πέντε μήνες ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχει βγει καμιά καλύτερη προσφορά απο τα 37+ το μήνα, έτσι δεν είναι;
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν είναι τέτοια τιμή (αφού μπαίνω με ΟΤΕ) τότε δε συμφαίρει να την κρατήσω. Σε πέντε μήνες ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχει βγει καμιά καλύτερη προσφορά απο τα 37+ το μήνα, έτσι δεν είναι;

Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το πώς θα κινηθεί η αγορά.Αυτή τη στιγμή διεξάγεται πόλεμος τιμών μεταξύ των παρόχων με σκοπό τη δημιουργία πελατειακής βάσης, γι αυτό υπάρχει αυτός ο καταιγισμός προσφορών.

 

Μέχρι τότε βλέπεις και κάνεις.Μπορεί να έχει και η vivodi κάποια καλή προσφορά.Πολλά μπορούν να συμβούν.Αν το αγόρασες πρόσφατα το πακέτο δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις απο τώρα για το τί θα κάνεις σε 5 μήνες.

 

Οταν έρθει η ώρα κάνεις μια έρευνα αγοράς και αποφασίζεις.

 

Δεν ξέρω αν το συμβόλαιο αναφέρει για υποχρεωτική δωδεκάμηνη παραμονή όμως.

.
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν 15 μηνύματα στον κάδο απορριμάτων. Αρκετά από αυτά αποτελούν παράβαση των Ο.Π.Χ. (κατά συρροή μάλιστα). Το μέλος arva είναι το μοναδικό που κατάφερα να σας κρατήσει on-topic.

 

1. Boge:

 

«Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους». Πιο συγκεκριμένα: Τα μέλη του myphone.gr μπορούν να ασκήσουν κριτική στις ιδέες, εφόσον αιτιολογήσουν την άποψή τους με την παράθεση των απαιτούμενων στοιχείων. Ωστόσο, δεν θα πρέπει να ασκούν κριτική στους ανθρώπους.

 

2. NRG:

 

Εφόσον μερικές ή όλες οι δημοσιεύσεις που περιέχονται σε κάποιο θέμα συζήτησης έχουν παραβεί τους όρους χρήσης, το μέλος καλείται να μην τις σχολιάσει και να μην υποκινήσει με οποιοδήποτε τρόπο τη συνέχιση δημοσίευσης άλλων μηνυμάτων, που επίσης παραβαίνουν τους όρους χρήσης.

 

... και επιπρόσθετα ο παραπάνω Ο.Π.Χ.

 

Ως εκ τούτου, το μήνυμα αυτό αποτελεί δημόσια παρατήρηση / ποινή και για τους δύο σας. Υπενθυμίζω ότι το θέμα αφορά τη Vivodi και τίποτα περισσότερο. Για τα άλλα θέματα υπάρχουν οι διαξιφισμοί, ενώ για τις συζητήσεις σας υπάρχουν και τα PMs. Θεωρήστε αυτό το μήνυμα ως δημόσια παρατήρηση / ποινή. Καλή συνέχεια. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε με την 512 να κατεβάζεις με 55-56 kb/s.Τώρα αν θα πρέπει να παραπονιέσαι είναι μια άλλη ιστορία.Μπορεί να φταίει η vivodi, μπορεί όμως να φταίει και το dslam στο οποίο είσαι.

 

Δοκίμασες με κάποιον άλλο πάροχο;.Πάντως αν η ταχύτητα τις ώρες αιχμής είναι 45+ σχετικά καλά είναι.Οχι ιδανικά, αλλά σχετικά καλά.Υπάρχουν και πολύ χειρότερα...

 

Aν η πρόσβαση είναι απο τον ΟΤΕ, θα πληρώνεις 37,84 € το μήνα.

 

 

Κι εγω που εχω βαλει την προσφορα που ειχε κανει για 512 με 21,90 ευρω το μηνα,ολα μεσα,ποσο θα πληρωνω δηλαδη...?(οτε γραμμη εχω κι εγω):O

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Μετά τους 5 μήνες, αν θες να συνεχίσεις, θα πληρώνεις 37,84 το οποίο ΣΑΦΩΣ δεν συμφέρει! ;)
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν συμφέρει!!!Το θέμα είναι τι μας συμφέρει αν είναι και θέλουμε να συνεχίσουμε με την συγκεκριμένη εταιρεία;Τι προτείνετε;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που τη χρησιμοποιώ λιγότερο απο μήνα, δεν έχω μείνει ξετρελαμένος. Περίμενα ταχύτητες απο 50 και άνω, όμως είναι λίγες οι φορές που ξεπερνάω το όριο αυτό. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα/site που να testάρει την ταχύτητα, ωστέ να μπορώ να πω με σιγουριά. Μέχρι όμως να τελειώσει το 5μηνο, θα έχουν βγει προσφορές καλές από όλες σχεδόν τις εταιρείες, οπότε υπομονή. Είναι πολύ σημαντική η διαφορά από την προηγούμενη σύνδεσή μου (PSTN με Panafonet) και οποσδήποτε έχω μείνει ευχαριστημένος, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να παραμείνω (ευχαριστημένος) με τα όρια ταχυτήτων αυτά. Επίσης, πολλές είναι οι φορές που κόβεται για δευτερόλεπτα η σύνδεσή μου και ξαναενεργοποιείται. Δε νομίζω οτι φταίει το PC μου πάντος.

Έτσι, φίλε runner κάνουμε καλό serfάρισμα με την αξιοπρεπέστατη ταχύτητα των 512 και βλέπουμε όταν έρθει εκείνη η ώρα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος από την ταχύτητα πάντως.Δεν έχω παράπονα!

 

Το θέμα είναι ότι στις 10 Μαϊου λήγει η δικιά μου σύνδεση και θα αρχίσω σιγά σιγά να το ψάχνω!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που τη χρησιμοποιώ λιγότερο απο μήνα, δεν έχω μείνει ξετρελαμένος. Περίμενα ταχύτητες απο 50 και άνω, όμως είναι λίγες οι φορές που ξεπερνάω το όριο αυτό. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα/site που να testάρει την ταχύτητα, ωστέ να μπορώ να πω με σιγουριά. Μέχρι όμως να τελειώσει το 5μηνο, θα έχουν βγει προσφορές καλές από όλες σχεδόν τις εταιρείες, οπότε υπομονή. Είναι πολύ σημαντική η διαφορά από την προηγούμενη σύνδεσή μου (PSTN με Panafonet) και οποσδήποτε έχω μείνει ευχαριστημένος, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να παραμείνω (ευχαριστημένος) με τα όρια ταχυτήτων αυτά. Επίσης, πολλές είναι οι φορές που κόβεται για δευτερόλεπτα η σύνδεσή μου και ξαναενεργοποιείται. Δε νομίζω οτι φταίει το PC μου πάντος.

Έτσι, φίλε runner κάνουμε καλό serfάρισμα με την αξιοπρεπέστατη ταχύτητα των 512 και βλέπουμε όταν έρθει εκείνη η ώρα.

Έχεις dsl μέσω ΟΤΕ?

Να το διευκρινίζετε γιατί δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Είδα την προσφορά αλλά παρατήρησα ότι τελειώνει 30/4 ενώ εμένα η σύνδεσή μου τελειώνει στις 10/5!!!

 

Αν κάνω την αίτηση μέχρι τις 30/4 τότε αυτό σημαίνει ότι από τις 10/5 και μετά θα συνεχίσω να έχω ίντερνετ κανονικά για 5 μήνες;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ότι έμαθα από την εξυπηρέτηση δεν ισχύει σε στυλ ανανέωσης.Πρέπει να γίνει πρώτα διακοπή και μετά να αφού έχεις πάρει το καινούριο πακέτο να στείλεις ξανά την αίτηση!

 

Πίκρα! :(

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Έχεις dsl μέσω ΟΤΕ?

Να το διευκρινίζετε γιατί δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις! :)

 

Ναι, μέσω ΟΤΕ.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά.. Vivodi... OTE.. Adsl στην Ελλάδα.. Όλα για γέλια..:D

Εχω αγοράσει το Cube της vivodi από τέλη φλεβάρη, και αφού έκανα μετατροπή της γραμμής σε ISDN (μετά απο προτροπή του 134 ότι εάν την κάνω θα υπάρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ πόρτες διαθέσιμες, γιατί τότε για PSTN δεν υπήρχαν και μου είπαν πως δύσκολα θα βάλουν για PSTN), έστειλα την αίτηση, πάιρνω th Δευτέρα τηλ στη Βίβο να ρωτησω για την κατάσταση της αίτησης και μου λένε ότι ο ΟΤΕ ακύρωσετην αίτηση επειδή (λέει) είναι διαφορετικά τα στοιχεία της γραμμής..

Παίρνω αμέσως και στον ΟΤΕ και μου λένε πως δε ισχύει κάτι τέτοιο, ΑΛΛΑ ότι έχει καταχωρηθεί η αίτηση κανονικά αλλά δεν ενεργοποιήθηκε διότι ΠΛΕΟΝ δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες για ISDN ΑΛΛΑ υπάρχουν για PSTN!!!!!

Τρομερές καταστάσεις έτσι...?

Και αφού ξαναμιλάω με Βίβο σήμερα μου λένε πως, εντάξει, αφού μας λέτε πως είναι σωστά τα στοιχεία θα ξαναστείλουμε την αίτηση...Δηλαδή +20 μέρες αναμονής..

Αυτά πραγματικά μόνο στην Ελλάδα γίνονται. Το μόνο που μου μένει είναι να τα ακυρώσω όλα και να προσπαθήσω να επιστρέψω το Cube και βλέπουμε..

Vivodi??? OTE???

Η Βίβο μου έλεγε πως ο ΟΤΕ είχε επιστρέψει/ακυρώσει την αίτηση μου λόγω λανθασμένων στοιχείων (...???... Προφανώς τα δικά μου εννοούσαν..) και πως θα την ξανάστελναν (λες και χάρη μου έκαναν, αφού δικό τους ήταν το λάθος) κ ο ΟΤΕ τη δευτέρα (την ίδια μέρα) μου έλεγαν ότι η αίτηση έχει καταχωρηθεί ήδη και απλά δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες, ενώ χθες, ο ΟΤΕ έλεγε πως πρώτη φορά πήραν την αίτηση την Τρίτη και πως δεν μπορεί να προχωρήσει επειδή δεν έχει πόρτες για PSTN.. Με λίγα λογιά ότι να' ναι...

Όχι τίποτα άλλο, αλλά είχα κάνει και τη μετατροπή σε ISDN μόνο και μόνο για να βάλω DSL..

Link to comment
Share on other sites

Όλοι για γέλια είναι...

 

Ακόμα περιμένω ενεργοποίηση της γραμμής απο τον Δεκέμβρη,

τους πήρα χθες τηλέφωνο και τους έδωσα διορία μια βδομάδα, και τους είπα οτι αν δεν μου την εχουν ενεργοποιήσει θα τους καταγγείλω στο ΙΝΚΑ & ΕΕΤΤ.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Όλοι για γέλια είναι...

 

Ακόμα περιμένω ενεργοποίηση της γραμμής απο τον Δεκέμβρη,

τους πήρα χθες τηλέφωνο και τους έδωσα διορία μια βδομάδα, και τους είπα οτι αν δεν μου την εχουν ενεργοποιήσει θα τους καταγγείλω στο ΙΝΚΑ & ΕΕΤΤ.

Χα χα χα και αυτοί γέλασαν με την καρδιά τους :p

Κάνε αυτό που λένε και στο adslgr, στείλε e-mail σε κανένα γνωστό περιοδικό!

Άμα το δημοσιεύσουν, είναι πολύ πιθανόν να λυθεί το πρόβλημά σου άμεσα για να μην εκτεθεί η εταιρεία και δεν έχει τι να πεί!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και από άλλη εταιρεία να δεις τι γίνεται

 

Όταν λήξει το Cube θα θελα να δοκιμάσω Forthnet.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Όταν λήξει το Cube θα θελα να δοκιμάσω Forthnet.

 

Εννοούσα να δοκιμάσεις τώρα, παράλληλα και με την μια (Vivodi πριν λήξη) και με κάποια άλλη εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα να δοκιμάσεις τώρα, παράλληλα και με την μια (Vivodi πριν λήξη) και με κάποια άλλη εταιρεία

Δεν έχω κωδικούς και τέτοια...

Ερώτηση (άσχετη λίγο): Γιατί το εικονίδιο 'i' εμφανίζεται απενεργοποιημένο, ενώ έχω κανονικά Internet; Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα; ειναι και γκρι λες και δεν έχει καν μοντεμ το PC. Δεν έκανα καμια περίεργη εγκατάσταση, και έχω τους τελευταίους drivers.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά.. Vivodi... OTE.. Adsl στην Ελλάδα.. Όλα για γέλια..:D

Εχω αγοράσει το Cube της vivodi από τέλη φλεβάρη, και αφού έκανα μετατροπή της γραμμής σε ISDN (μετά απο προτροπή του 134 ότι εάν την κάνω θα υπάρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ πόρτες διαθέσιμες, γιατί τότε για PSTN δεν υπήρχαν και μου είπαν πως δύσκολα θα βάλουν για PSTN), έστειλα την αίτηση, πάιρνω th Δευτέρα τηλ στη Βίβο να ρωτησω για την κατάσταση της αίτησης και μου λένε ότι ο ΟΤΕ ακύρωσετην αίτηση επειδή (λέει) είναι διαφορετικά τα στοιχεία της γραμμής..

Παίρνω αμέσως και στον ΟΤΕ και μου λένε πως δε ισχύει κάτι τέτοιο, ΑΛΛΑ ότι έχει καταχωρηθεί η αίτηση κανονικά αλλά δεν ενεργοποιήθηκε διότι ΠΛΕΟΝ δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες για ISDN ΑΛΛΑ υπάρχουν για PSTN!!!!!

Τρομερές καταστάσεις έτσι...?

Και αφού ξαναμιλάω με Βίβο σήμερα μου λένε πως, εντάξει, αφού μας λέτε πως είναι σωστά τα στοιχεία θα ξαναστείλουμε την αίτηση...Δηλαδή +20 μέρες αναμονής..

Αυτά πραγματικά μόνο στην Ελλάδα γίνονται. Το μόνο που μου μένει είναι να τα ακυρώσω όλα και να προσπαθήσω να επιστρέψω το Cube και βλέπουμε..

Vivodi??? OTE???

Η Βίβο μου έλεγε πως ο ΟΤΕ είχε επιστρέψει/ακυρώσει την αίτηση μου λόγω λανθασμένων στοιχείων (...???... Προφανώς τα δικά μου εννοούσαν..) και πως θα την ξανάστελναν (λες και χάρη μου έκαναν, αφού δικό τους ήταν το λάθος) κ ο ΟΤΕ τη δευτέρα (την ίδια μέρα) μου έλεγαν ότι η αίτηση έχει καταχωρηθεί ήδη και απλά δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες, ενώ χθες, ο ΟΤΕ έλεγε πως πρώτη φορά πήραν την αίτηση την Τρίτη και πως δεν μπορεί να προχωρήσει επειδή δεν έχει πόρτες για PSTN.. Με λίγα λογιά ότι να' ναι...

Όχι τίποτα άλλο, αλλά είχα κάνει και τη μετατροπή σε ISDN μόνο και μόνο για να βάλω DSL..

 

Τελικά τηλεφώνησα χτες στο 134 (13/03/06) για να ρωτήσω τι γίνεται με τις πόρτες στην περιοχή μου και μου είπε ότι χθες δόθηκαν και ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου αλλά τα υπόλοιπα (κωδικούς κτλ) θα τα μάθω απο τη Βίβο.. Παίρνω λοιπόν τη Βίβο, τους τα λέω και μου λένε οτι αυτοί ενημερώνονται για τις ενεργοποιήσεις από τον ΟΤΕ τα απογεύματα (:lol: :lol: :lol: :lol: ) και ότι απο την επόμενη μέρα το πρωί να περιμένω τηλέφωνο τους να με ενημερώσουν..

 

Για να δούμε.. Θα βγάλουμε άκρη αυτή τη φορά ή πάλι :cry: Το μόνο καλό στην όλη ιστορία είναι οτί κάθε μέρα γίνεται και πιο διασκεδαστικό :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κωδικούς και τέτοια...

Ερώτηση (άσχετη λίγο): Γιατί το εικονίδιο 'i' εμφανίζεται απενεργοποιημένο, ενώ έχω κανονικά Internet; Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα; ειναι και γκρι λες και δεν έχει καν μοντεμ το PC. Δεν έκανα καμια περίεργη εγκατάσταση, και έχω τους τελευταίους drivers.

 

Καλησπέρα.

 

Κι εγώ έχω ακριβώς αυτή την ένδειξη, drivers δεν έχω βάλει άλλους παρά ότι είχε το Microcom 2636 κατά την αγορά του.....

 

Καμμιά εξήγηση?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Κι εγώ έχω ακριβώς αυτή την ένδειξη, drivers δεν έχω βάλει άλλους παρά ότι είχε το Microcom 2636 κατά την αγορά του.....

 

Καμμιά εξήγηση?

Μίλησα με Vivodi τεχνικό και δεν το είχει ξανακούσει... Έφερα (όπως μου πρότεινε) drivers από το site της εταιρείας, ελπίζω νεότεροι από αυτούς που είναι στο CD αλλά δεν είδα διαφορά...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Vivodi τεχνικό και δεν το είχει ξανακούσει... Έφερα (όπως μου πρότεινε) drivers από το site της εταιρείας, ελπίζω νεότεροι από αυτούς που είναι στο CD αλλά δεν είδα διαφορά...

 

...οπότε?? Τί κάνουμε?? Κανένα πρόβλημα να συνεχίσουμε έτσι??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...