Jump to content

[Προς κυκλοφορία] HTC One 2014 (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό πραγματικά είναι και πανέμορφο και ποιοτικό και δυνατό.

Για μένα καλύτερό από το s5 εκτός από την κάμερα πού είναι κατώτερη.

Ηχεία σαφώς εκτός συναγωνισμού,τα υπόλοιπα απλά ακούγονται.

Κομψοτέχνημα πάντως και δεν το περίμενα έτσι από κοντά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 641
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεταξύ μας είναι και λίγο παντόφλα. Σχεδιαστικό φάουλ τα τόσο μεγάλα περιθώρια πάνω κάτω. Γνώμη μου πάντα.

 

Τα ηχεία είναι η βασική αιτία που σε αλλα κινητά πίσω τα συναντάμε.

Αν ήταν πίσω θα ήταν λογικό πιο μικρό σε διαστάσεις.

Προσωπικά θα ήθελα να μην υπήρχαν μπροστά μιας και ποτέ σε κινητά δεν τα χρησιμοποιώ,καλύτερα πίσω διακριτικά δηλαδή.

Αλλα ένταξη ουδείς τέλειος :p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία είναι η βασική αιτία που σε αλλα κινητά πίσω τα συναντάμε.

Αν ήταν πίσω θα ήταν λογικό πιο μικρό σε διαστάσεις.

Προσωπικά θα ήθελα να μην υπήρχαν μπροστά μιας και ποτέ σε κινητά δεν τα χρησιμοποιώ,καλύτερα πίσω διακριτικά δηλαδή.

Αλλα ένταξη ουδείς τέλειος :p

 

 

Ok τα ηχεία. Αλλα τα nav buttons στην οθόνη ?σου λέει 5 ίντσες οθόνη και με τις ******** αυτές γίνεται 4,5. Εγώ για να είμαι ειλικρινείς ψιλό ξενέρωσα. Και του έχω και 3 θήκες μαζι και ίσα που το σκέφτομαι να το δώσω. Και ήμουν και φαν του μ7..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτά τα on screen buttons κόβουν πολύ χώρο από την οθόνη. Επίσης παρατηρώ ότι όπως και στο M7, σε μηνύματα γραμμένα στα Ελληνικά, στέλνει ως 70 χαρακτήρες αντί για 160.
Link to comment
Share on other sites

Ok τα ηχεία. Αλλα τα nav buttons στην οθόνη ?σου λέει 5 ίντσες οθόνη και με τις ******** αυτές γίνεται 4,5. Εγώ για να είμαι ειλικρινείς ψιλό ξενέρωσα. Και του έχω και 3 θήκες μαζι και ίσα που το σκέφτομαι να το δώσω. Και ήμουν και φαν του μ7..

Θα μπορούσε εκει που είναι η μαύρη λωρίδα με το λογότυπο να βάλει τα on screen button,(θα ήταν καλύτερα σαφώς)αλλα εμενα δεν με πειράζουν διότι και με το nexus 5 που έχω τώρα και πριν το g2/Xperia zl πάλι on screen ήταν.

 

Τώρα εσύ αν έχεις το note 3 για προηγούμενο κινητό τα βλέπεις λίγο πιο διαφορετικά,πράγμα λογικό.

 

Πραγματικά αυτά τα on screen buttons κόβουν πολύ χώρο από την οθόνη. Επίσης παρατηρώ ότι όπως και στο M7, σε μηνύματα γραμμένα στα Ελληνικά, στέλνει ως 70 χαρακτήρες αντί για 160.

 

Χρησιμοποιήσε το handset SMS.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε εκει που είναι η μαύρη λωρίδα με το λογότυπο να βάλει τα on screen button,(θα ήταν καλύτερα σαφώς)αλλα εμενα δεν με πειράζουν διότι και με το nexus 5 που έχω τώρα και πριν το g2/Xperia zl πάλι on screen ήταν.

 

Τώρα εσύ αν έχεις το note 3 για προηγούμενο κινητό τα βλέπεις λίγο πιο διαφορετικά,πράγμα λογικό.

 

 

Χρησιμοποιήσε το handset SMS.

 

Εχω το Note 3 παράλληλα.. Ένα IPhone 5 και χθες έδωσα το s4 Black edition. Για αυτό μου κακοφανηκε. Με ίδιες ίντσες οθόνη το s4 το βάζεις στην τσέπη και δεν το καταλαβαίνεις. Αυτό κοντεύει να φτάσει το Note σε μέγεθος. Αλλά σε θέμα κατασκευής και software θα πρέπει να κάνει την Samsung να ντρέπεται που πουλάει στην ίδια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μακρύ είναι το κινητό,ίσως αν έλειπε η μαύρη λωρίδα να ήταν πολύ καλύτερα τα πράματα όμως έτσι είναι κι αυτό μας έδωσε η htc.

Όποιου δεν του αρέσει απλά το προσπερνάει.

Πάντως όντως σε software και κατασκευή θάβει το s5.λογικό,samsung και ποιότητα αλλά και κινητό χωρίς lag δεν πάνε μαζί.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το software της HTC συγκρίνεται μονο με καθαρό android. Στις εφαρμογές και στο browsing δεν έχει διαφορές συγκρινομενο με το Note 3. Ειναι μεν πιο γρήγορο αλλά μιλάμε για κλάσματα του δευτερολέπτου.

Η διαφορα ειναι στον dialer και την συλλογή συν ότι ρολαρει καλύτερα.

 

Κατα τα άλλα ειναι μακράν το πιο όμορφο σχεδιαστικά κινητό που έχει υπάρξει εως τωρα και φυσικα η πιο ποιοτική κατασκευή. Το iphone δείχνει φθηνότερο δίπλα του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτά τα on screen buttons κόβουν πολύ χώρο από την οθόνη. Επίσης παρατηρώ ότι όπως και στο M7, σε μηνύματα γραμμένα στα Ελληνικά, στέλνει ως 70 χαρακτήρες αντί για 160.

 

Αυτό συμβαίνει επειδή δεν έχεις ελληνική συσκευή. Τόσο το Μ7 όσο και το Μ8 (φαντάζομαι) που προορίζονται για την Ελλάδα υποστηρίζουν κανονικά 160 χαρακτήρες στο μήνυμα. Είναι ένας από τους λόγους που προσπαθώ να αποφεύγω τα παραμάγαζα.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτά τα on screen buttons κόβουν πολύ χώρο από την οθόνη. Επίσης παρατηρώ ότι όπως και στο M7, σε μηνύματα γραμμένα στα Ελληνικά, στέλνει ως 70 χαρακτήρες αντί για 160.

Κατεβασε το SwiftKey και γραφε κεφάλαια, θα στέλνει 160 χαρακτήρες. :)

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει αυτο το μαυρο κατω με τα κουμπια να το βαλει καποιος να εξαφανιζεται; Αν παει root ισως καμια ρυθμιση; Το εχω δει και στο g2 και ειναι σπαστικο να τρωει οθονη. Αλλιως ειμαι ετοιμος να το παρω τον Ιουνιο-Ιουλιο. (Εκτος και αν μας αιφνιδιασει κανενα g3)
Link to comment
Share on other sites

Το έχω το κινητό εδώ και τρεις ημέρες. Ειλικρινά δεν βρίσκω λόγια να το περιγράψω. Είμαι κάτοχος και του G2 και του Note3. Πέρασαν και δεν ακούμπησαν θα έλεγα. Όσον αφορά την αυτονομία. Τέσσερις ώρες στο 100% με αυτοματισμό τον καιρό, greader κάθε μια ώρα και Gmail κανένα κινητό από τα προηγούμενα δεν μου έχει προσφέρει. Browsing;. Πολύ καλύτερο από τα προηγούμενα δύο. Dialler υποστηρίζει και ελληνικά!!.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω το κινητό εδώ και τρεις ημέρες. Ειλικρινά δεν βρίσκω λόγια να το περιγράψω. Είμαι κάτοχος και του G2 και του Note3. Πέρασαν και δεν ακούμπησαν θα έλεγα. Όσον αφορά την αυτονομία. Τέσσερις ώρες στο 100% με αυτοματισμό τον καιρό, greader κάθε μια ώρα και Gmail κανένα κινητό από τα προηγούμενα δεν μου έχει προσφέρει. Browsing;. Πολύ καλύτερο από τα προηγούμενα δύο. Dialler υποστηρίζει και ελληνικά!!.

 

Μεγειες :-)

Δεν λεει και πολλα πραγματα το 4 ωρες 100%.Εισαι σε wifi ή 3g? Το εχεις χρησιμοποιησει καθολου αυτες τις 4 ωρες? Φωτεινοτητα?

Ειναι γνωστο οτι ο stock browser της htc ειναι εξαιρετικος.Η μπαταρια του με χρηση smartphone μου βγαζει περιπου 4.30 ωρες οθονη που για το μεγεθος της ειναι πολυ καλο αποτελεσμα.Νομιζω οτι ειναι το πρωτο τηλεφωνο μετα απο καποια χρονια (note 2 εποχες) που εχω λατρεψει και χαιρομαι να το δουλευω.Ας ειναι στενομακρο, ας τρωνε χωρο τα software buttons.Ειναι πολυ καλη υλοποιηση απο την htc και να πω την αληθεια δεν το περιμενα οταν ειχα δει τις πρωτες φωτογραφιες που ειχαν διαρρευσει.Επισης για χρηση φωτογραφικης χωρις εξαιρετικες απαιτησεις ειναι παρα πολυ καλο (στο one1 τις θεωρουσα πολυ μετριες τις φωτο)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει αυτο το μαυρο κατω με τα κουμπια να το βαλει καποιος να εξαφανιζεται; Αν παει root ισως καμια ρυθμιση; Το εχω δει και στο g2 και ειναι σπαστικο να τρωει οθονη. Αλλιως ειμαι ετοιμος να το παρω τον Ιουνιο-Ιουλιο. (Εκτος και αν μας αιφνιδιασει κανενα g3)

Με custom rom φευγει.πχ η Viper εχει δικο της pie control που πατας κατω δεξια στην οθονη η οπου αλλου θες και σου ανοιγει την nav bar.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες :-)

Δεν λεει και πολλα πραγματα το 4 ωρες 100%.Εισαι σε wifi ή 3g? Το εχεις χρησιμοποιησει καθολου αυτες τις 4 ωρες? Φωτεινοτητα?

Ειναι γνωστο οτι ο stock browser της htc ειναι εξαιρετικος.Η μπαταρια του με χρηση smartphone μου βγαζει περιπου 4.30 ωρες οθονη που για το μεγεθος της ειναι πολυ καλο αποτελεσμα.Νομιζω οτι ειναι το πρωτο τηλεφωνο μετα απο καποια χρονια (note 2 εποχες) που εχω λατρεψει και χαιρομαι να το δουλευω.Ας ειναι στενομακρο, ας τρωνε χωρο τα software buttons.Ειναι πολυ καλη υλοποιηση απο την htc και να πω την αληθεια δεν το περιμενα οταν ειχα δει τις πρωτες φωτογραφιες που ειχαν διαρρευσει.Επισης για χρηση φωτογραφικης χωρις εξαιρετικες απαιτησεις ειναι παρα πολυ καλο (στο one1 τις θεωρουσα πολυ μετριες τις φωτο)

 

4 ώρες με 3g. Γενικά σε standby η κατανάλωση μου είναι μηδαμινή σχεδόν.

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]43965[/ATTACH]

Όντως το standby του είναι εξαιρετικό.

Σε 17 ώρες με 2 λεπτά λίγο σκάλισμα έχασε μόνο ένα2%...

Σε εμένα όπως και στους περισσότερους με μικτή χρήση WiFi 3g μου βγάζει πάνω από 5 ώρες στο 24 ωρο...

Με χρήση μόνο wifi το έχω δει να φτάνει και 7 ώρες αλλά με πολύ λίγες κλήσεις.

Γενικά και στο θέμα μπαταρία δύσκολα να μην σε καλύψει.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαριστο αυτό με την ελάχιστη κατανάλωση σε αναμονή,μιας και με το g2 ήμουν πολύ ικανοποιημένος σε αυτό το τομέα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαριστο αυτό με την ελάχιστη κατανάλωση σε αναμονή,μιας και με το g2 ήμουν πολύ ικανοποιημένος σε αυτό το τομέα.

 

Άλεξ την κυριαρχία στο θέμα μπαταρία μεταξύ μας την κρατάει για τα καλά το g2...

Απλά εκεί στην HTC φαίνεται ότι έκαναν εξαιρετική δουλειά και σε αυτό τον τομέα.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ την κυριαρχία στο θέμα μπαταρία μεταξύ μας την κρατάει για τα καλά το g2...

Απλά εκεί στην HTC φαίνεται ότι έκαναν εξαιρετική δουλειά και σε αυτό τον τομέα.

Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτό και το ξέρω κατα βάθος ότι την αυτονομια του g2 δεν θα τη βρω στο m8,αλλα το γεγονός ότι έχει αρίστους χρόνους μη κατανάλωσης μπαταρίας σε αναμονή,θα δώσει ενα + συνολικά στη συσκευή αν αναλογιστούμε ότι έχει μικρότερη χωρητικότητα μπαταρίας.

Ανεξάρτητα που βάση συνολικών ωρών αυτονομια θα χάνει απο το g2.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Here come the good news and the bad news :)

 

first the good news

 

So I've finally managed to figure out how did HTC make m8 have outstanding battery life on m8.

 

It's simple and imo smart , it's called profiles :

 

This is what this does , for social apps it changes cpu aggressiveness and max cpu freq , for example in fb / Twitter and these kind of apps it uses 1.5cpu and Thx to this it preserves power = great battery life.

 

In plain ui it uses 1.3/1.5 and in heavy tasks / games from 1.7/1.9/2.3.

 

This some ppl may call cheating from HTC side while I think this is very smart and brilliant solution for small battery such s 2600 on 5.0 device , imagine what battery life would we have with 2800/3000 mAh batteries. Anyway ppl are saying this is "cheating" but why is it cheating? Phone isn't slower at all vs competition it's in fact faster ...does these who call it cheating expect phone to run at 2.3cpu and max gpu ? ...it's stupid to even say this when phone remains liquid smooth but preserves energy , like I said this is the most brilliant move by HTC since ever regarding battery life.

 

Anyway another good thing is m7 is most likely gonna get this as well but it won't benefit as much as m8 due simple fact s801 is by default less power hungry then s600 but it can definitely help a little.

 

For all this is responsible PnP manager in kernel.

 

Now the bad side of all this is ... the kernel devs who disable PnP will kill this smart optimisation and no matter how smart they think some other governor or scheduler is it'll never be as smart as this ! And this has proven on m8 those who have custom kernels with disabled PnP have worse battery life then stock users.

 

 

Από xda, χρήστης shan89.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Here come the good news and the bad news :)

 

first the good news

 

So I've finally managed to figure out how did HTC make m8 have outstanding battery life on m8.

 

It's simple and imo smart , it's called profiles :

 

This is what this does , for social apps it changes cpu aggressiveness and max cpu freq , for example in fb / Twitter and these kind of apps it uses 1.5cpu and Thx to this it preserves power = great battery life.

 

In plain ui it uses 1.3/1.5 and in heavy tasks / games from 1.7/1.9/2.3.

 

This some ppl may call cheating from HTC side while I think this is very smart and brilliant solution for small battery such s 2600 on 5.0 device , imagine what battery life would we have with 2800/3000 mAh batteries. Anyway ppl are saying this is "cheating" but why is it cheating? Phone isn't slower at all vs competition it's in fact faster ...does these who call it cheating expect phone to run at 2.3cpu and max gpu ? ...it's stupid to even say this when phone remains liquid smooth but preserves energy , like I said this is the most brilliant move by HTC since ever regarding battery life.

 

Anyway another good thing is m7 is most likely gonna get this as well but it won't benefit as much as m8 due simple fact s801 is by default less power hungry then s600 but it can definitely help a little.

 

For all this is responsible PnP manager in kernel.

 

Now the bad side of all this is ... the kernel devs who disable PnP will kill this smart optimisation and no matter how smart they think some other governor or scheduler is it'll never be as smart as this ! And this has proven on m8 those who have custom kernels with disabled PnP have worse battery life then stock users.

 

 

Από xda, χρήστης shan89.

 

Γίνεται με κάποιο τρόπο να κάνουμε κάτι αντίστοιχο με το m7;

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασες τι λεει. Με το update θα πάρουμε το sense 6 μαζι με τον κερνελ. Ο 801 παρολα αυτά είναι λιγότερο ενεργοβορος απο τον s600

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με κάποιο τρόπο να κάνουμε κάτι αντίστοιχο με το m7;

 

Η πιο κοντινή εφαρμογή που λειτουργεί με παρόμοιο τροπο λέγεται per-app modes του Franco και μπορείς να περιορίσει CPU, GPU κτλ. Απαιτεί βεβαίως root όμως και πάλι βλέπεις κάποιο αποτέλεσμα.

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...