Jump to content

Oppo Find 7


maroubas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Alekoss έκανες full wipe?

έχεις βρει κάποιο τρόπο για root?

 

Δεν χρειάζεται ρουτ, αν δεις μια σελίδα πίσω και εγώ το ίδιο ρώτησα. Όσον αφορά το full wipe ναι σβήνει τα πάντα, αλλά όπως και να έχει υπάρχει εφαρμογή Backup από την Oppo ήδη εγκατεστημένη, οπότε κάνεις ένα backup και όταν περάσεις την 2.0.0 κάνε ένα restore.

Απλά ακολούθησε τα βήματα εδώ http://www.oppoforums.com/threads/how-to-flash-firmware-using-recovery-mode.10894/

Edited by Alekoss
Link to comment
Share on other sites

Μη με ξενερωνεις ρε φιλε!!!! Μη μου πεις ότι δεν υποστηρίζει πλέον δημιουργια φακέλων μεσα στο μενου !!! Δηλ. στις εσωτερικές οθόνες!!! Ηταν λογος που πουλησα το 1+1.

Στις εξωτερικές μονο υποστηρίζει ?? Καλα καταλαβα??

Αν ειναι ετσι αξιζει η μεταβαση στην κιτκατ ή δεν έχει κάτι ουσιαστικα καλο??

Επειδη ημουν αναμεσα στα 2 τηλεφωνα που εχεις λυσε μου την απορια ποιο σου αρεσε το oppo η το opo.εγω τελικα διαλεξα το +1 αλλα ακομα αμφιταλαντευομαι να το δωσω κ να δοκιμασω το find αποκλειστικα για το γεγονος οτι εχει πολυ δυνατη καμερα

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

root εννοώ μετά την εγκατάσταση

Να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω, κάπου διάβασα ότι κάποιοι είχαν πρόβλημα με το ρουτ. Υπάρχει αυτός ο οδηγός http://www.oppoforums.com/threads/how-to-root-oppo-find-7-7a-x9076-x9077-x9006-x9007-coloros-1-2-x-and-2-0-2i-beta.17703/ αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί στην 2.0.0i

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ημουν αναμεσα στα 2 τηλεφωνα που εχεις λυσε μου την απορια ποιο σου αρεσε το oppo η το opo.εγω τελικα διαλεξα το +1 αλλα ακομα αμφιταλαντευομαι να το δωσω κ να δοκιμασω το find αποκλειστικα για το γεγονος οτι εχει πολυ δυνατη καμερα

 

Κοίτα φίλε δεν ξέρω για το 7α , εγω εχω το 7. Σήμερα το πήρα οπότε δεν μπορώ να σου δώσω ολοκληρωμένη άποψη.

Σαν ποιότητα κατασκευής θα έλεγα ισοπαλία.

Το 1+ είχε πολλά θεματάκια. Για τα λεφτά του είναι καλό αλλά στην 33 έκδοση που το είχα είχε θεματακια τα οπόια μπορεί να τα διόρθωσαν.

Αν θες στείλε μου πμ για να σου τα πω αναλυτικότερα, να σου κανω ενα μινι συγκριτικο..

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το root με το Genius Root v. 1.87 και δεν έγινε. Τελικά έγινε πολύ εύκολα root με το KINGO ROOT http://www.kingoapp.com/.

Το δοκίμασα με το ROOT CHECKER και το βγάζει rooted.

One for all, all for one.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το root με το Genius Root v. 1.87 και δεν έγινε. Τελικά έγινε πολύ εύκολα root με το KINGO ROOT http://www.kingoapp.com/.

Το δοκίμασα με το ROOT CHECKER και το βγάζει rooted.

Εμενα με το KINGO δεν μου το ειχε κάνει... άτιμη τεχνολογία!!!

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες. Η δονηση ρυθμίζεται??? Εννοώ το ποσο έντονη θα είναι??

Και τα εικόνιδια στον πτυσσόμενο πίνακα που κάνουμε swipe με το δάχτυλο πως αλλάζουν θέση και πως τα προσθέτουμε/αφαιρουμε??

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

μήπως βρήκε κανείς αν μπαίνουν με αλφαβητική σειρά οι εφαρμογές?

αν κάνετε root με το Kingoapp και χάνετε το su δοκιμάστε αυτό :

by using root explorer or similar app I copied /system/xbin/su file to

/system/bin folder

Edited by chilavert_gr
Link to comment
Share on other sites

Για την δόνηση δεν ξέρω..αν εννοείς της status bar δεν γίνεται..μπορείς απλά πατώντας παρατεταμένα να σου ανοίξει το μενού..πχ πατώντας στο WiFi να σου ανοίξει της ρύθμισης του WiFi

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για την δόνηση δεν ξέρω..αν εννοείς της status bar δεν γίνεται..μπορείς απλά πατώντας παρατεταμένα να σου ανοίξει το μενού..πχ πατώντας στο WiFi να σου ανοίξει της ρύθμισης του WiFi

 

Αυτά δεν είναι λίγο φαουλ απο την Oppo ??? Τα πιο φτηνιάρικα κινέζικα τα έχουν αυτα.

Επίσης με την κιτκατ αν βαλετε τον καιρο στην οθονη κλειδωματος σας λαγκαρει λιγο ο ήλιος με τη κίνηση ?

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με το KINGO δεν μου το ειχε κάνει... άτιμη τεχνολογία!!!

 

δοκίμασε να το κάνεις από άλλο υπολογιστή? Επειδή το ίδιο θέμα είχα κι εγώ. Από το laptop δεν μου έγινε ενώ από άλλο PC δούλεψε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μήπως βρήκε κανείς αν μπαίνουν με αλφαβητική σειρά οι εφαρμογές?

αν κάνετε root με το Kingoapp και χάνετε το su δοκιμάστε αυτό :

by using root explorer or similar app I copied /system/xbin/su file to

/system/bin folder

 

Φίλε μου με γλύτωσες από σπάσιμο νεύρων. Τρεις και λίγο update το SU ζητούσε και δεν δούλευε σωστά. Με αυτή την λύση όλα ΟΚ.

Όσο για το σορταρισμα στο επισημο forum κάποιοι αναφέρουν πως δεν υπάρχει επιλογή.

Edited by chris_dd
One for all, all for one.
Link to comment
Share on other sites

στο φόρουμ της Oppo μου είπαν ότι το Kingo είναι επικίνδυνο...ξέρει κανείς τίποτα γι αυτό?

εγώ βρήκα αυτο στο XDA

 

δοκίμασε κάνεις τραγούδια με Ελληνικούς χαρακτήρες στο music?

Ρωτάω γιατί μου τα βγάζει κινέζικα παρότι τα πέρασα στο idfixer.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθομαι και φτιάχνω τα ελληνικά τραγούδια Ένα Ένα στο κινητό κάθε φορά που φλασαρω...αν βρεθεί λύση θα είναι μεγάλη βοήθεια..ας το αναφέρουμε και στα oppoforum

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

στο φόρουμ της Oppo μου είπαν ότι το Kingo είναι επικίνδυνο...ξέρει κανείς τίποτα γι αυτό?

εγώ βρήκα αυτο στο XDA

 

 

Αυτο στο xda το είχα δει κι εγώ αλλά ο καθένας έχει και διαφορετική άποψη...

Βρήκα επίσης αυτό http://kingo-android-root.en.lo4d.com/virus-malware-tests που το βγάζει ΟΚ. Δεν ξέρω τι να πω.

Πάντως στο κινητό έχω το avast πληρωμένο και δεν βγάζει τίποτε περίεργο. Θα δω στην πορεία...

One for all, all for one.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθομαι και φτιάχνω τα ελληνικά τραγούδια Ένα Ένα στο κινητό κάθε φορά που φλασαρω...αν βρεθεί λύση θα είναι μεγάλη βοήθεια..ας το αναφέρουμε και στα oppoforum

με ποια εφαρμογή τα φτιάχνεις?

κάποια app εξαφανίζονται από τους φακέλους που τα έχω στη home screen αν όμως μπω στο titanium είναι κανονικά εγκατεστημένα και μπορώ να τα τρέξω. Το έχει πάθει κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα app τα βλέπω..Μήπως τα έχεις σε άλλο φάκελο;;πχ έψαχνα το YouTube και ήταν στον φάκελο Google και εγώ τον έψαχνα στον internet ,αυτό που δεν βλέπω είναι κάποια widget..έβαλα την εφαρμογή Ειδήσεις και καιρός της Google και δεν μου εμφανίζει το widget...το άλλο πρόβλημα είναι με την αναζήτηση επαφών αν το πρώτο γράμμα είναι κεφάλαιο και ψάχνεις με μικρά...ανοίγεις την μουσική,πας στα τραγούδια σου και εκεί δεξιά αν πατήσεις σου βγάζει ένα μενού για μετονομασία

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ήταν σε άλλο φάκελλο άπλα χάθηκαν οι συντομεύσεις και αναγκάστηκα να τα κάνω unistall και πάλι install...

επίσης για όσους δεν την παλεύουν χωρίς app drawer ας ρίξουν μια μάτια στο Quad Drawer

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...Η κάμερα μου την δίνει που δεν βγάζει το hdr όπως στην 1..Ίσως δοκιμάσω καθαρή εγκατάσταση σε μερικές μέρες γιατί Επανέφερα το backup ..Για την ώρα το γύρισα σε ART από DAVLIC να δω πως θα πάει

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

πες μας εντυπώσεις.

Σε σας όταν κάνετε reboot αργεί λίγο να βγάλει το πληκτρολόγιο για την εισαγωγή του πιν?

Επίσης είναι λίγο πιο αργό στην εύρεση του σήματος από πριν?

 

HDR μου εμφανίζει κανονικά

Edited by chilavert_gr
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πιο γρήγορο και η θερμοκρασία πάτος..Όχι ότι έκαιγε ποτέ..Το Α Έχω..Ναι hdr Έχω απλώς δεν βγάζει της καλιτεχνικες φωτο που έβγαζε στην 1..το έχουν απαλύνει..Τώρα pin δεν έχω ποτέ στα smartphone μου όποτε δεν ξέρω τι εννοείς!!!

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

πες μας εντυπώσεις.

Σε σας όταν κάνετε reboot αργεί λίγο να βγάλει το πληκτρολόγιο για την εισαγωγή του πιν?

Επίσης είναι λίγο πιο αργό στην εύρεση του σήματος από πριν?

 

HDR μου εμφανίζει κανονικά

 

 

Για το PIN αργεί λίγο για το σήμα δεν είδα κάτι διαφορετικό.

One for all, all for one.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες, με την τελευταια ρομ (επισημη color os 2.0) εχω το εξης θεμα. 1 στις 4 κλησεις είναι με πολύ χαμηλη ενταση, σαν να το εχω καπου στη μεση δηλαδή (αλλα στην πραγματικοτητα είναι στο τερμα).

Στις υπολοιπες είναι μια χαρα, δυνατος και φυσικα παντα πεντακάθαρος (χωρις distortion κλπ).

Με τις παλιες ρομ, όπως φυσικα και με ολες τις CM παιζει αψογα. Τι γινεται?

Φλασαρα ξανα, εκανα ένα σωρο wipe, αλλα τζιφος.

Εχετε τετοιο θεμα?

Επαναλαμβάνω όχι σε ολες τις κλησεις, σε ένα μικρο μερος αυτων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...