Jump to content

Τρύπες


panos23
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nomizo oti einai ena apo ta kalitera ellinika rock group ths elladas.

 

poia h gnomi sas???

 

kserete ti kanoun??? exoun xathei....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

giati den arxizoume na leme ta agaphmena mas tragoudia apo tis trypes anti na anarwtiomaste ti kanoun??? :P

to ston paradeiso einai koryfh etsi????

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα 5-10 τραγούδια τους μου αρέσουν. Τα άλλα είναι τελείως αδιάφορα και παρόμοια μεταξύ τους.

Φυσικά είναι από τα ιστορικότερα γκρουπ της ελληνικής ροκ. Ίσως το μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημένο μου γκρούπ.

 

Έχω πάρα πολλά τραγούδια τους :cool: :cool:

 

Δυστυχώς όμως έχουν διαλυθεί πια και έχουν σταματήσει να βγάζουν εδώ και αρκετό καιρό.

 

Ο καθένας από αυτούς πήρε τον δρόμο του

 

 

Ο Αγγελάκας και ο Παπαδόπουλος,συνεργάστηκαν με τον Παπακωνσταντίνου(Θανάση)

 

Ενώ ο Ζαμπέτας κ ο Τόλιος ίδρυσαν ένα νέο γκρουπ που είναι άκρως απογοητευτικό.Το όνομά του γκέτο :o

 

EDIT:Δυστυχώς πολύ δύσκολα θα ξανακούσουμε κάτι νέο από Τρύπες,αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να βγάλουν κανένα καινούργιο δίσκο να κάνουν και ένα live ώστε να διαλυθούν επίσημα.

 

Για την διάλυση τους δεν υπάρχει καμία ΕΠΙΣΗΜΗ ανακοίνωση

 

EDIT 2:Αγαπημένα τραγούδια:Καινούργια Ζάλη-Το ταλέντο του Αγγελάκα σε όλο του το μεγαλείο,Ερωτευμένοι Σχιζοφρενείς-Απίθανος στίχος,Δε χωράς πουθενά-Το πιο εμπορικό τους, και άλλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (12 Σεπ. 2004 , 09:15)

 

 

 

Ενώ ο Ζαμπέτας κ ο Τόλιος ίδρυσαν ένα νέο γκρουπ που είναι άκρως απογοητευτικό.Το όνομά του γκέτο :o

 

 

σαν γκέτο έχουν βγάλει κάποιον δίσκο ? δεν έχω ακούσει τίποτα.. μια αφίσα έχω μονο από το πρώτο τους live.. την είχα ξηλώσει από ένα τοίχο στην θεσσαλονίκη επειδή μου είχε αρέσει σαν αφίσα ( γενικά πέρνω αφίσες από συγκροτήματα και τις βάζω στους τοίχους στις πόρτες του σπιτιού κτλ :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PaFmAn (12 Σεπ. 2004 , 11:24)

 

σαν γκέτο έχουν βγάλει κάποιον δίσκο ? δεν έχω ακούσει τίποτα.. μια αφίσα έχω μονο από το πρώτο τους live.. την είχα ξηλώσει από ένα τοίχο στην θεσσαλονίκη επειδή μου είχε αρέσει σαν αφίσα ( γενικά πέρνω αφίσες από συγκροτήματα και τις βάζω στους τοίχους στις πόρτες του σπιτιού κτλ :p

 

Εγώ πάντως έχω τον δίσκο μα αν είσαι απο εκεί(νομίζω έτσι λέγεται)

 

σίγουρα έχουν βγάλει :)

Link to comment
Share on other sites

''δεν χωράς πουθενά''...;)

από τα αγαπημένα τραγούδια της ανήσυχης εφηβείας μου....:)

στη διαπασόν και το repeat...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (12 Σεπ. 2004 , 11:37)

 

''δεν χωράς πουθενά''...;)

από τα αγαπημένα τραγούδια της ανήσυχης εφηβείας μου....:)

στη διαπασόν και το repeat...:cool:

 

Ειδικά εκεί στο 3:35 που αρχίζουν τα κρουστά,και να ξεκινάει ο Αγγελάκας τότε τι κρίμα τι κρίμα τι κρίμα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (12 Σεπ. 2004 , 09:37)

 

''δεν χωράς πουθενά''...;)

από τα αγαπημένα τραγούδια της ανήσυχης εφηβείας μου....:)

στη διαπασόν και το repeat...:cool:

 

 

άσχετο αλλα καλο πιστεύω και παλιό : παίρνει ένας να κάνει μια αφιέρωση σε έναν σταθμό και λέει θέλω το " δεν χώρας πουθενά από τρύπες " και που το αφιερώνεις λέει ο άλλος ? και λέει στον π***σο μου :lol: :lol: καφριλααααααααααα :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (12 Σεπ. 2004 , 11:15)

 

 

 

Ενώ ο Ζαμπέτας κ ο Τόλιος ίδρυσαν ένα νέο γκρουπ που είναι άκρως απογοητευτικό.Το όνομά του γκέτο :o

 

 

 

Ο Τόλιος για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα έπαιζε με τους Μπλέ.

fake! :X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος botilas (12 Σεπ. 2004 , 21:53)

 

Ο Τόλιος για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα έπαιζε με τους Μπλέ.

 

Α φίλε αυτό δεν το ήξερα :) ;)

 

Και το επίσημο κανάλι στο irc έσφιζε από κόσμο πριν καιρό,αλλά τώρα έχουμε απομείνει εμεις οι φανατικοί-κλασσικοί :o

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή για τα μάτια σου, ντροπή να είναι άδεια... (Πάρτυ στο 13ο όροφο απλά θεϊκός στίχος)

 

Ταξιδιάρα Ψυχή επίσης καλή και η Μάσκα από τα 9 πληρωμένα μ' αρέσει και άλλα πολλά. Πρώτη συναυλία που είχα δει στη ζωή μου ήταν Τρύπες πίσω στο 1995 στην Κρήτη...

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emufear (15 Σεπ. 2004 , 00:04)

 

Ντροπή για τα μάτια σου, ντροπή να είναι άδεια... (Πάρτυ στο 13ο όροφο απλά θεϊκός στίχος)

 

Ταξιδιάρα Ψυχή επίσης καλή και η Μάσκα από τα 9 πληρωμένα μ' αρέσει και άλλα πολλά. Πρώτη συναυλία που είχα δει στη ζωή μου ήταν Τρύπες πίσω στο 1995 στην Κρήτη...

 

Α,ρε φίλε είσαι τυχερός που είδες Τρύπες

 

Τι να πώ και εγώ που δεν πρόλαβα να δω το κορυφαίο Ελληνικό γκρουπ :(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ ήμουν πολύ μικρός τότε (εννιά) και εντελώς κατά τύχη βρέθηκα εκεί. Θυμάμαι ελάχιστα πράγματα... :(

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος william blake (12 Σεπ. 2004 , 12:30)

 

με διαφορα κορυφαιο κομματι το "Καινουρια Ζαλη"

 

to agapimeno mou kommati!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Αγγελακας ειναι απλα ποιητης! Οποιος μελετησει τους στιχους του "θα παθει".

Φανταστικο συγκροτημα. Δεν νομιζω πως εκανε τον κυκλο του. Μαλλον "εφυγε" νωρις.

Ειχα την τυχη να τους δω 5 φορες live. Ηταν πραγματικα φοβεροι!

Και παντα επαιζαν με την ψυχη τους. Ποτε δεν καναν "αγγαρεια".

 

Το αγαπημενο μου ειναι το "εδω" αλλα το 90% των κομματιων τους ειναι πολυ καλα εως τελεια!

 

Φοβερο το "γυρισμα" στο Τρενο! Τι να πρωτοθυμηθω?

 

Οσοι γελουν, κι οσοι χλευαζουν

οσοι ασκοπως τριγυρνανε και ρεμβαζουν

ειναι επικινδυνοι και με τρομαζουν

 

Οσοι αγαπουν, κι οσοι σπαραζουν

Οσοι ονειρευονται εναν κοσμο πιο σωστο

Οσοι δεν σκυβουν, ουτε διαταζουν

οσοι τη βρισκουν με τραγουδια σαν κι αυτο

Ειναι επικινδυνοι και με τρομαζουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CATI (25 Σεπ. 2004 , 15:51)

 

Ο Αγγελακας ειναι απλα ποιητης! Οποιος μελετησει τους στιχους του "θα παθει".

Φανταστικο συγκροτημα. Δεν νομιζω πως εκανε τον κυκλο του. Μαλλον "εφυγε" νωρις.

Ειχα την τυχη να τους δω 5 φορες live. Ηταν πραγματικα φοβεροι!

Και παντα επαιζαν με την ψυχη τους. Ποτε δεν καναν "αγγαρεια".

 

Το αγαπημενο μου ειναι το "εδω" αλλα το 90% των κομματιων τους ειναι πολυ καλα εως τελεια!

 

Φοβερο το "γυρισμα" στο Τρενο! Τι να πρωτοθυμηθω?

 

Οσοι γελουν, κι οσοι χλευαζουν

οσοι ασκοπως τριγυρνανε και ρεμβαζουν

ειναι επικινδυνοι και με τρομαζουν

 

Οσοι αγαπουν, κι οσοι σπαραζουν

Οσοι ονειρευονται εναν κοσμο πιο σωστο

Οσοι δεν σκυβουν, ουτε διαταζουν

οσοι τη βρισκουν με τραγουδια σαν κι αυτο

Ειναι επικινδυνοι και με τρομαζουν...

 

Αφού ο Αγγελάκας έχει γραψει και δική του ποιητική συλλογή.

 

Ο τύπος είναι κορυφή. :D

 

Εγώ πιστεύω πως για να έκλεινε οριστικά τον κύκλο του χρειαζόταν ακόμα έναν δίσκο και μόνο ένα αποχαιρετηστήριο live :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μιας που το ξεθαψατε το thread...ο δισκος του Αγγελακα με τους επισκεπτες(Απο 'δω και πανω) πηγε αρκετα καλα οπως και τα live.

 

Καμια σχεση βεβαια με τον ηχο απο "Τρυπες". Κρουστα, πνευστα και δεν συμμαζευεται, η κιθαρα ειναι ειδος προς εξαφανιση.:cry:

Αλλα εστω και ετσι...παρα πολυ αξιολογη μουσικη και ας μην ειναι του ειδους μου αυτο το πολυσυνθετο εντεχνο.

 

Ειχα παει το καλοκαιρι σε ενα Live τους, για να δω απο κοντα την μορφη τον Γιανναρο και στην αρχη απογοητευτηκα με αυτα που ακουγα... Οχι γιατι ηταν κακη η μουσικη αλλα επειδη σχεδον ολοι... θυμομασταν αλλες εποχες και αλλα τραγουδια. Στο τελος επαιξε και 2 τραγουδια απο Τρυπες, το "Ακουω την αγαπη" και το "Θα ανατελλω". Απο τον δισκο "Κεφαλι γεματο χρυσαφι" που για μενα εγινε η υπερβαση αυτου του group. Ηχος και στιχοι απιστευτοι, δεν νομιζω ποτε ξανα ελληνικη μπαντα να φτασει σε τοσο ψηλο και ποιοτικο επιπεδο. Και οντως αποδειχθηκε οτι αυτο ηταν το top για τους ιδιους αφου μετα απο αυτον τον δισκο αρχισε η περιοδος μεταξυ φθορας και αφθαρσιας.

 

Το ειπε προσφατα αυτο και ο Αγγελακας (οπως και πολλα αλλα ενδιαφεροντα) σε μια συνεντευξη του στο MAD. Υπαρχει στο GT σε torrent για οσους ενδιαφερονται. Αξιζει παντως.

Γενικα αξιζει respect αυτο το group για ολη τη πορεια και τη σταση του και ιδιαιτερα ο Αγγελακας σαν ανθρωπος. Συν του οτι κρατησαν την αξιοπρεπεια τους και σταματησαν να παιζουν οταν καταλαβαν οτι δεν θυμιζαν (δισκογραφικα) "Τρυπες". Θα μπορουσαν και αυτοι να παιζουν μεχρι τα 70 τους...και να γινουν γραφικοι κανωντας καλες αρπαχτες αλλα δεν το εκαναν. Μεγαλη μαγκια γενικα να ξερεις ποτε πρεπει να σταματησεις τη πορεια σου.

Και στη τελικη οι Τρυπες, τα Ξυλινα Σπαθια αντε και τα Διαφανα Κρινα ηταν οι "πατερες" του συγχρονου ελληνικου ροκ μεχρι οι σημερινοι συνεχιστες να του γ**** την μανα. :p

 

"Βαλε φωτια σε οτι σε καιει, σε οτι σου τρωει τη ψυχη..."

Link to comment
Share on other sites

ο αγγελακας με τους επισκεπτες πουλησε περισσοτερα απο 20000 αντιτυπα.

επισης ψηφιστηκε ως ενας απο τους καλυτερους δισκους της χρονιας.

προκειται για μεγαλη επιτυχια στον χωρο της ανεξαρτητης ελληνικης μουσικης σκηνης.

ολη η μπαντα των επισκεπτων ειναι ιδιαιτερης σημασιας ατομα με μεγαλο μουσικο παρελθον.

προσωπικα μου αρεσε πολυ και ο δισκος "οι ανασες των λυκων" με τον βελιωτη...

 

στα live με τους επισκεπτες ημουν και εγω και ομολογω οτι μου εκαναν παρα πολυ καλη εντυπωση...

ο αγγελακας δικαιως εχει τη φημη που εχει.

ειναι ισως απο τις σημαντικοτερες ροκ φυσιογνωμιες της ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites

ο γιαννης αγγελακας με τον νικο βελιωτη ετοιμαζει για τις δεκα και εντεκα δεκεμβρη δυο εμφανισεις στο gagarin για να παρουσιασουν παλι τις ανασες των λυκων...

εισοδος με 18 ευρω.

:D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ένα από τα πιο αγαπημένα μου και πιο ψαγμένα συγκροτήματα ...Ότι και να πω θα ναι λίγο...Μια απίστευτη γλυκιά μελαγχολία με εντόνους στίχους ...

 

Βαλε φωτιά σ ότι σε καίει σ ότι σου τρώει τη ψυχή έξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι ουρανοί …Είναι η αγάπη ένα ταξίδι από γυρτή σε γιορτή …Ζήσε μαζί μου στον αέρα στη φωτιά στη βροχή …είναι η αγάπη ένα ταξίδι από πληγή σε πληγή

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...