Jump to content

iOS 7 : Απαντήστε σε email προσθέτοντας έγγραφο ή φωτογραφία!


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η προεγκατεστημένη εφαρμογή Mail έχει βελτιωθεί στο iOS 7 τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά. Μπορούμε πολύ εύκολα να ταξινομήσουμε, να διαγράψουμε, να απαντήσουμε σε ένα Mail και πολλά ακόμη χαρακτηριστικά. Δυστυχώς όμως κάποια προβλήματα παραμένουν άλυτα.

 

Όπως ας πούμε όταν θέλουμε να κάνουμε reply σε ένα εισερχόμενο email και να επισυνάψουμε ένα PDF αρχείο ή μία φωτογραφία. Παρακάτω σας δείχνουμε τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε προκειμένου να το πετύχετε. Ας ελπίσουμε σε επόμενη αναβάθμιση να το εντάξουν στα χαρακτηριστικά της εφαρμογής καθώς είναι άκρως απαραίτητη.

 

Επισύναψη Φωτογραφίας σε απαντητικό email

 

Η παρακάτω μέθοδος είναι αντισυμβατική αλλά εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω. Εάν το αρχείο που θέλετε να επισυνάψετε σε ένα απαντητικό email είναι φωτογραφία κάνουμε το εξής:

 

Ανοίγουμε την βιβλιοθήκη φωτoγραφιών επιλέγουμε τη φωτογραφία > Αντιγραφή > Επικόλληση στο απαντητικό email > Αποστολή

 

Επισύναψη εγγράφου σε απαντητικό email

 

Εάν θέλετε να επισυνάψετε κάποιο έγγραφο σε ένα απαντητικό email, η διαδιακασία είναι η ίδια για όλα τα format αρχείων (PDF, PAGES, NUMBERS, KEYNOTE, etc).

 

 

  • Ανοίγουμε την εφαρμογή iBooks κι επιλέγουμε το PDF που θέλουμε να συμπεριλάβουμε στο απαντητικό email.
  • Επιλέγουμε τις τρεις γραμμές πάνω περίπου στο κέντρο και στη συνέχεια το εικονίδιο share δεξιά, όπως βλέπετε στις εικόνες .
  • Πατάμε παρατεταμένα πάνω στην εικόνα του αρχείου και στη συνέχεια Επιλογή όλων >Αντιγραφή.
  • Από το multitasking ανοίγουμε το απαντητικό email και >Επίκολληση >Αποστολή.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=42136&stc=1&d=1394350262

 

Είναι η μόνη οδός προς το παρόν που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ώστε να απαντήσετε σε κάποιο εισερχομένο email, με επισύναψη εγγράφου PDF, ή οποιουδήποτε άλλου καθώς και φωτογραφιών. Εάν θέλετε οποιαδήποτε διευκρίνιση μην διστάσετε να μας απευθυνθείτε ειτε στα σχόλια.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Ibooks δεν δοκιμασα γιατι δεν εχω pdf.πηγα να το κανω σε keynote και numbers.δε μου βγαινει.ανοιξα το αρχειο πουθελα σε μειλ τοκανα copy paste αλλα copy γινοταν η εικονα!!!!δηλαδη δεν εγινε copy το αρχειο σαν αρχειο αλλα σαν gif!!!!το μονο που μπορεσα να κανω ειναι να παρω το αρχειο ,απο την αντιστοιχη εφαρμογη keynote,numbers και να το "βαλω" σε ενα μειλ.ε μετα να κανω επικολληση στη διευθυνση του εμαιλ το εμαιλ πουθελα να το στειλω...

Αλλα να το "βαλω" σε απαντητικο μαιλ δεν μπορεσα.

Μιας και δεν μπορεσα να το κανω copy.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν γίνεται για όλων των ειδών τα αρχεία. Θα πρέπει να βρει λύση η apple σ αυτό αν θέλει να λέγονται επαγγελματικες οι συσκευές της.

Εχω όλα τα αρχεία μου στο dropbox. Αν θέλω να επισυναψω κάτι σε απαντητικό mail που συμμετέχουν και άλλοι, κάνω επικόλληση το link του dropbox. Δεν είναι οτι καλύτερο αλλά απο το να διακοψω την chain των μηνυμάτων και να ξεκινήσω νεο mail, το προτιμώ.

 

Αυτές ειναι για μένα οι βασικές ελείψεις του ios, οχι τα BT και ραδιόφωνα. Γκρινιάζω απο το 2009 γι αυτό αλλά δεν βλέπω να αλλάζει.

Υπ όψη σε JB συσκευές υπάρχει tweak που το κάνει και μάλιστα υποδειγματικά χωρίς καθυστέρηση.

 

Βεβαίως καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες, όμως κάποια πράγματα είναι βασικά.

Όταν παραλάβω την συσκευή μου θα προτιμήσω να μείνω στην 7.0.6 με JB παρά να πάω στην 7.1 που πιθανότατα δεν θα γίνει ποτέ JB.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν γίνεται για όλων των ειδών τα αρχεία. Θα πρέπει να βρει λύση η apple σ αυτό αν θέλει να λέγονται επαγγελματικες οι συσκευές της.

Εχω όλα τα αρχεία μου στο dropbox. Αν θέλω να επισυναψω κάτι σε απαντητικό mail που συμμετέχουν και άλλοι, κάνω επικόλληση το link του dropbox. Δεν είναι οτι καλύτερο αλλά απο το να διακοψω την chain των μηνυμάτων και να ξεκινήσω νεο mail, το προτιμώ.

 

.

 

 

Ειπα και γω μηπως κανω κατι λαθος....

Ναι με ντροπμποξ γινεται αλλα οντως το θεμα ειναι να το βαλεις στο απαντητικο....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ibooks δεν δοκιμασα γιατι δεν εχω pdf.πηγα να το κανω σε keynote και numbers.δε μου βγαινει.ανοιξα το αρχειο πουθελα σε μειλ τοκανα copy paste αλλα copy γινοταν η εικονα!!!!δηλαδη δεν εγινε copy το αρχειο σαν αρχειο αλλα σαν gif!!!!το μονο που μπορεσα να κανω ειναι να παρω το αρχειο ,απο την αντιστοιχη εφαρμογη keynote,numbers και να το "βαλω" σε ενα μειλ.ε μετα να κανω επικολληση στη διευθυνση του εμαιλ το εμαιλ πουθελα να το στειλω...

Αλλα να το "βαλω" σε απαντητικο μαιλ δεν μπορεσα.

Μιας και δεν μπορεσα να το κανω copy.

 

Το αρχείο excel - numbers μπορείτε να το ανοίξετε και να το κάνετε convert σε pdf μέσα από την εφαρμογή> αποστολή με email >αντιγραφή του αρχείου και επικόλληση στο απαντητικό email δυστυχώς προς το παρόν δεν υπάρχει άλλη λύση.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=42141&stc=1&d=1394354616

Link to comment
Share on other sites

Αααα ενταξει.εγω παταγα numbers ή excel.

Θενκς θα το δοκιμασω.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο excel - numbers μπορείτε να το ανοίξετε και να το κάνετε convert σε pdf μέσα από την εφαρμογή> αποστολή με email >αντιγραφή του αρχείου και επικόλληση στο απαντητικό email δυστυχώς προς το παρόν δεν υπάρχει άλλη λύση.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=42141&stc=1&d=1394354616

 

Δυστυχώς σε excel δεν είναι πρακτικό γιατί δεν μπορεί να το δουλέψει ο παραλήπτης αν μετατραπεί σε pdf.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε excel δεν είναι πρακτικό γιατί δεν μπορεί να το δουλέψει ο παραλήπτης αν μετατραπεί σε pdf.

 

μιλήσατε για PDF φυσικά μπορείτε να στείλετε οποιοδήποτε αρχειίο Αποστολή με email >επιλογή όλων >Αντιγραφή >Επικόλληση στο απαντητικό email αποστολή

Link to comment
Share on other sites

Για όσους μπορούν να βολευτούν (μιλάω για τον Κώστα με τη συγκεκριμένη λειτουργία που θέλει), μπορούν να χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή Mailbox, που έχει άμεση σύνδεση και πρόσβαση με το Dropbox. Δυστυχώς όμως λειτουργεί μόνο με Gmail και iCloud προς το παρόν. Το επισυναπτόμενο αρχείο πάλι σαν λινκ το βγάζει στον παραλήπτη, αλλά τουλάχιστον γίνεται ένα τικ πιο γρήγορα η όλη η διαδικασία!
Link to comment
Share on other sites

Για όσους μπορούν να βολευτούν (μιλάω για τον Κώστα με τη συγκεκριμένη λειτουργία που θέλει), μπορούν να χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή Mailbox, που έχει άμεση σύνδεση και πρόσβαση με το Dropbox. Δυστυχώς όμως λειτουργεί μόνο με Gmail και iCloud προς το παρόν. Το επισυναπτόμενο αρχείο πάλι σαν λινκ το βγάζει στον παραλήπτη, αλλά τουλάχιστον γίνεται ένα τικ πιο γρήγορα η όλη η διαδικασία!

 

Θανάση εγώ εκτός απροόπτου θα το κάνω JB και δεν θα έχω πρόβλημα. Είναι κάτι που χρειάζομαι καθημερινά στην δουλειά μου και πρέπει να γίνεται αστραπιαία.

Δεν ξέρω το mailbox διαθέτει το σχετικό api για ανανέωση στο background ώστε να μην περιμένουμε καθε φορά να φορτώσει τα mails όταν το ανοίγουμε;

 

Η εφαρμογή Gmail που συνεργάζεται με το Google Drive απορρίπτεται για αποστολή link, γιατί όταν ο παραλήπτης επιχειρήσει να ανοίξει το αρχείο το ανοίγει σε google docs που είναι άχρηστο για αρχεία excel.

Αρα μόνο dropbox.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το mailbox διαθέτει το σχετικό api για ανανέωση στο background ώστε να μην περιμένουμε καθε φορά να φορτώσει τα mails όταν το ανοίγουμε;

Αρα μόνο dropbox.

 

 

Έχει. Το αν δουλεύει σωστά, μένει να το δοκιμασίες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...