Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου σε όλους.

 

Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει εφαρμογή στο iPhone που να σου 'υπενθυμιζει' κάτι που θες στην οθόνη του κλειδωματος;

 

Τι εννοώ, όπως στα ερικσον που φτιαχνεις μια σημείωση και μπορείς να την βάλεις να εμφανίζεται στην κυρία οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Την καλησπέρα μου σε όλους.

 

Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει εφαρμογή στο iPhone που να σου 'υπενθυμιζει' κάτι που θες στην οθόνη του κλειδωματος;

 

Τι εννοώ, όπως στα ερικσον που φτιαχνεις μια σημείωση και μπορείς να την βάλεις να εμφανίζεται στην κυρία οθόνη.

 

Σε μη JB iPhone δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Νικο το review σου ειναι χαλια!

Λες ψεμματα οτι η συσκευη δεν εχει προβλημα με το σημα!

Αφου ολοι λενε οτι εχει.Γιατι επιμενεις;

Επισης δεν αναφερεις πουθενα οτι δεν εχει αναφορα και ραδιοφωνο.

Συνεχιζεις να καλυβεις τα κακος κειμενα μιας προβληματικης συσκευης.

 

Συγχαρητηρια!Μπορεις να μας στειλεις καμια συσκευη; :)

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου παιδια ..... Νικο τρομερο το review .... με εκφραζεις απολυτα ,,, αντε να ερθει ελλαδα να το αγορασω ....

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Νίκο σε ευχαριστούμε πολύ για το εμπεριστατωμένο review εάν και διαφωνούμε σε ορισμένα σημεία. ;) Βέβαια εάν συμφωνούσαμε σε όλα δεν θα είχε και νόημα.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Και γω συγχαίρω τον Νίκο για το review του,κυρίως για την ψύχραιμη ματιά του κειμένου του,και φυσικά για την προσπάθεια που κατέβαλλε.

 

Και μια προσωπική άποψη/εικασία:δύσκολα κάποιο review,θετικό ή αρνητικό,biased ή balanced,θα μπορέσει να επηρρεάσει την προδιαγεγραμμένη πορεία του μοντέλου.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, ευχαριστούμε για το review.:)

Προσωπικά το βρίσκω μάλλον υποκειμενικό και με κάποιες εξάρσεις ενθουσιασμού, μικρές όμως.

 

Σε κάθε περίπτωση, για όποιον θέλει να μάθει κάποια πράγματα παραπάνω για τη συσκευή, το review τον βοηθάει.

Αλλά δεν βλέπω να αναφέρεται και κανένα αρνητικό, όπως το μέγεθος της οθόνης για τα σημερινά δεδομένα, τα κλειδώματα, ο τηλεφωνικός κατάλογος που δεν μπορεί να σχετιστεί με επαφές από fb , η έλλειψη φλάς στον browser , η έλλειψη θύρας usb, η εξάρτηση από το itunes και διάφορα άλλα που διαβάζουμε σε πολλά reviews.

 

Θα μου πείς ότι τα περισσότερα από αυτά είναι ήδη γνωστά θέματα του άιφον γενικά (και από τα προηγούμενα μοντέλα) , όμως, ένα ολοκληρωμένο review νομίζω ότι θα πρέπει να τα περιλαμβάνει όλα.

Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστούμε για την προσπάθεια, δεν είναι και εύκολο να κάνεις review, ειδικά σε συσκευές που έχεις πληρώσει ο ίδιος.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

 

Νίκο, ευχαριστούμε για το review.:)

Προσωπικά το βρίσκω μάλλον υποκειμενικό και με κάποιες εξάρσεις ενθουσιασμού, μικρές όμως.

 

Σε κάθε περίπτωση, για όποιον θέλει να μάθει κάποια πράγματα παραπάνω για τη συσκευή, το review τον βοηθάει.

Αλλά δεν βλέπω να αναφέρεται και κανένα αρνητικό, όπως το μέγεθος της οθόνης για τα σημερινά δεδομένα, τα κλειδώματα, ο τηλεφωνικός κατάλογος που δεν μπορεί να σχετιστεί με επαφές από fb , η έλλειψη φλάς στον browser , η έλλειψη θύρας usb, η εξάρτηση από το itunes και διάφορα άλλα που διαβάζουμε σε πολλά reviews.

 

Θα μου πείς ότι τα περισσότερα από αυτά είναι ήδη γνωστά θέματα του άιφον γενικά (και από τα προηγούμενα μοντέλα) , όμως, ένα ολοκληρωμένο review νομίζω ότι θα πρέπει να τα περιλαμβάνει όλα.

Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστούμε για την προσπάθεια, δεν είναι και εύκολο να κάνεις review, ειδικά σε συσκευές που έχεις πληρώσει ο ίδιος.:)

 

 

Γιάννη στην αρχή του κειμένου αναφέρω ένα σύνδεσμο (το preview). Γράφω ξεκάθαρα ότι όποιος θέλει να διαβάσει το review να περάσει από κει μια βόλτα. Εκεί ως αρνητικά (για τους άλλους, μιας και η δική μου άποψη διαφέρει) αναφέρω το BT, το radio, το φλας...

 

Το μέγεθος της οθόνης δεν είναι ούτε αρνητικό ούτε θετικό. Είναι τι βολεύει τον καθένα. Εγώ με μια συσκευή μεγέθους HD2 δε θα μπορούσα να συμβιώσω.

 

Κλειδώματα; Ποια κλειδώματα; Το ότι δεν είναι open source το iOS; Και πάλι διαφωνώ. Η εμπειρία του iOS για μένα και κατά την ταπεινή μου άποψη είναι εξαιρετική. Έχω καταργήσει και το JB εδώ και αρκετό καιρό στο iPhone ενώ ήμουν από τους πρώτους της παρέας που ερχόμενοι από τα WM είχα γράψει (είναι στην πρώτη σελίδα του παρόντος thread) ότι όποιος δεν κάνει JB στη συσκευή του καλύτερα να την πετάξει. Χαίρομαι όταν αποδεικνύομαι λάθος και χαίρομαι που πλέον έχω μάθει να χρησιμοποιώ τη συσκευή χωρίς να έχω ανάγκη ή να μου χρειάζεται το JB.

 

Τηλεφωνικός κατάλογος: Ένα αρνητικό έχει για μένα και καλά έκανες και μου το θύμισες: Δε μπορείς να διαγράψεις μόνο μια πρόσφατη κλήση. Πρέπει να τις διαγράψεις όλες μαζί. Η έλλειψη integration με το Facebook δεν είναι έλλειψη με την έννοια του αρνητικού.

 

Η εξάρτηση από το iTunes για μένα είναι πλεονέκτημα. Και εγώ αρνητικά το έβλεπα στην αρχή, μέχρι που έμαθα να το χρησιμοποιώ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το iTunes ειναι απο τα πιο θετικά στοιχεία της συσκευής, μόνο και μόνο επειδή σου δίνει την δυνατότητα να τα έχεις όλα τακτοποιημένα και να μην ψάχνεις απο εδώ και απο εκει εφαρμογές, τραγούδια και τα λοιπά.

 

Ίσως είναι πρόβλημα για αυτούς που έχουν JB γιατί όπως είναι λογικό η συσκευή μπορεί να "κολλήσει" ανα πάσα στιγμή, οπότε πρέπει να κουβαλάνει και ενα pc μαζί τους για να κάνουν restore. Επιλογή τους είναι. Η συσκευή είναι πλήρως λειτουργική και χωρίς το JB.

Αν δεν εχεις JB δε κολλάει ποτέ και ξεχνάς και τα restart των wm! Εδώ που έχουμε φτάσει το JB δε σου προσφέρει τίποτα πια.

 

Kαι εγώ ήμουν fan του Tζάμπα, αλλά απο τότε που βγήκε η 4.0 beta 1 και τη δοκίμασα ,δε το σκέφτηκα να κάνω ξανά JB. Είναι σα να έχω μια νέα συσκευή.

 

Καλημέρες!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν βλέπω να αναφέρεται και κανένα αρνητικό, όπως το μέγεθος της οθόνης για τα σημερινά δεδομένα, τα κλειδώματα, ο τηλεφωνικός κατάλογος που δεν μπορεί να σχετιστεί με επαφές από fb , η έλλειψη φλάς στον browser , η έλλειψη θύρας usb, η εξάρτηση από το itunes και διάφορα άλλα που διαβάζουμε σε πολλά reviews.

 

Εξαρτάται όπως το βλέπει ο καθένας. Για παράδειγμα πολλά από αυτά που αναφέρεις ως μειονεκτήματα, είναι στην πραγματικότητα μικροί αλλά σημαντικοί λόγοι για τους οποίους εγώ τουλάχιστον προτιμώ ένα iPhone αντί άλλης συσκευής. Συγκεκριμένα δεν θα άντεχα να έχω συσκευή γκουμούτσα μόνο και μόνο για μισή ίντσα μεγαλύτερη οθόνη, ενώ θα ήμουν ευτυχέστερος αν εξαφανιζόταν το flash γενικώς από κάθε browser, ειδικά στο desktop. :lol:

 

Για την "εξάρτηση" από το iTunes, παρόλο που θεωρώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα ένα σκέτο bloatware δεν με ενοχλεί η εξάρτηση από αυτό την στιγμή που κάνει άριστα την δουλειά του, σε αντίθεση με τα sync apps άλλων συσκευών που δεν τα καταφέρνουν καθόλου καλά (με εξαίρεση το activesync). Όσο για το USB, τι έχει η θύρα του iPhone; Από τη στιγμή που εξάγει όλα τα σήματα του internal bus συμπεριλαμβανομένου του USB τι με ενοχλεί που το βύσμα είναι διαφορετικό; Σε αντίθεση με ένα κοινό USB connector, αυτό και USB είναι, και accessory connector, και dock connector και πάει λέγοντας. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Εξαρτάται όπως το βλέπει ο καθένας. Για παράδειγμα πολλά από αυτά που αναφέρεις ως μειονεκτήματα, είναι στην πραγματικότητα μικροί αλλά σημαντικοί λόγοι για τους οποίους εγώ τουλάχιστον προτιμώ ένα iPhone αντί άλλης συσκευής. Συγκεκριμένα δεν θα άντεχα να έχω συσκευή γκουμούτσα μόνο και μόνο για μισή ίντσα μεγαλύτερη οθόνη, ενώ θα ήμουν ευτυχέστερος αν εξαφανιζόταν το flash γενικώς από κάθε browser, ειδικά στο desktop. :lol:

 

Για την "εξάρτηση" από το iTunes, παρόλο που θεωρώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα ένα σκέτο bloatware δεν με ενοχλεί η εξάρτηση από αυτό την στιγμή που κάνει άριστα την δουλειά του, σε αντίθεση με τα sync apps άλλων συσκευών που δεν τα καταφέρνουν καθόλου καλά (με εξαίρεση το activesync). Όσο για το USB, τι έχει η θύρα του iPhone; Από τη στιγμή που εξάγει όλα τα σήματα του internal bus συμπεριλαμβανομένου του USB τι με ενοχλεί που το βύσμα είναι διαφορετικό; Και USB είναι, και accessory connector, και dock connector και πάει λέγοντας. :)

θα συμφωνησω Θανο μαζι σου,φυσικα και ειναι γουστα αυτα,ενας απο τους λογους που εδωσα το hd2 μου ηταν το μεγεθος του και τα 6.5(αλλους τους ενοχλει αλλους οχι,ειπαμε γουστα ειναι αυτα)βασικα μετανιωσα που εδωσα το πρωτο hd αυτο ηταν πιο κοντα στα γουστα μου και απο μεγεθος αλλα και τα 6.1 μου αρεσαν και με βολευαν στην δουλεια μου πιο πολυ απο τα 6.5,δεν πειραζει,ας προσεχα,απλα εχασα 350 ευρω σε 5 μηνες:( Edited by lagoudakis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που αναφέρατε τα μειονεκτήματα στον τηλεφωνικό κατάλογο να επισημάνω και εγώ ένα που μόλις θυμήθηκα. Δεν επιτρέπει το sorting επαφών με ελληνική γραμματοσειρά όταν η γλώσσα της συσκευής δεν είναι ελληνική. Νομίζω πως θα μπορούσε η Apple να διαχωρίσει το κομμάτι των επαφών με αυτό της γλώσσας των μενού του λειτουργικού. Να είναι καλά το spotlight δηλαδή. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

 

Γιάννη στην αρχή του κειμένου αναφέρω ένα σύνδεσμο (το preview). Γράφω ξεκάθαρα ότι όποιος θέλει να διαβάσει το review να περάσει από κει μια βόλτα. Εκεί ως αρνητικά (για τους άλλους, μιας και η δική μου άποψη διαφέρει) αναφέρω το BT, το radio, το φλας...

 

Οκ, δεκτό, δεν έκανα τον κόπο να ξαναδιαβάσω το preview.

 

Το μέγεθος της οθόνης δεν είναι ούτε αρνητικό ούτε θετικό. Είναι τι βολεύει τον καθένα. Εγώ με μια συσκευή μεγέθους HD2 δε θα μπορούσα να συμβιώσω.

Συμφωνώ, ούτε και εγώ θα άντεχα μια οθόνη 4.3 ιντσών.

Ένα σχόλιο όμως θα έπρεπε να υπάρχει, δεδομένου ότι οι κορυφαίες συσκευές έχουν μεγαλύτερες οθόνες. Γνώμη μου πάντα.

 

Κλειδώματα; Ποια κλειδώματα; Το ότι δεν είναι open source το iOS; Και πάλι διαφωνώ. Η εμπειρία του iOS για μένα και κατά την ταπεινή μου άποψη είναι εξαιρετική. Έχω καταργήσει και το JB εδώ και αρκετό καιρό στο iPhone ενώ ήμουν από τους πρώτους της παρέας που ερχόμενοι από τα WM είχα γράψει (είναι στην πρώτη σελίδα του παρόντος thread) ότι όποιος δεν κάνει JB στη συσκευή του καλύτερα να την πετάξει. Χαίρομαι όταν αποδεικνύομαι λάθος και χαίρομαι που πλέον έχω μάθει να χρησιμοποιώ τη συσκευή χωρίς να έχω ανάγκη ή να μου χρειάζεται το JB.

Ε, στο bt αναφέρομαι κυρίως. Τα έχουμε συζητήσει εκτενώς:p

 

Τηλεφωνικός κατάλογος: Ένα αρνητικό έχει για μένα και καλά έκανες και μου το θύμισες: Δε μπορείς να διαγράψεις μόνο μια πρόσφατη κλήση. Πρέπει να τις διαγράψεις όλες μαζί. Η έλλειψη integration με το Facebook δεν είναι έλλειψη με την έννοια του αρνητικού.

Είναι ένα χαρακτηριστικό που υπάρχει στον ανταγωνισμό και εύλογα μπορεί κάποιος να θεωρεί αυτονόητο ότι υπάρχει και στο άιφον.

Η εξάρτηση από το iTunes για μένα είναι πλεονέκτημα. Και εγώ αρνητικά το έβλεπα στην αρχή, μέχρι που έμαθα να το χρησιμοποιώ...

 

:rolleyes::rolleyes:

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Νομίζω οτι το iTunes ειναι απο τα πιο θετικά στοιχεία της συσκευής, μόνο και μόνο επειδή σου δίνει την δυνατότητα να τα έχεις όλα τακτοποιημένα και να μην ψάχνεις απο εδώ και απο εκει εφαρμογές, τραγούδια και τα λοιπά.

 

Ίσως είναι πρόβλημα για αυτούς που έχουν JB γιατί όπως είναι λογικό η συσκευή μπορεί να "κολλήσει" ανα πάσα στιγμή, οπότε πρέπει να κουβαλάνει και ενα pc μαζί τους για να κάνουν restore. Επιλογή τους είναι. Η συσκευή είναι πλήρως λειτουργική και χωρίς το JB.

Αν δεν εχεις JB δε κολλάει ποτέ και ξεχνάς και τα restart των wm! Εδώ που έχουμε φτάσει το JB δε σου προσφέρει τίποτα πια.

 

Kαι εγώ ήμουν fan του Tζάμπα, αλλά απο τότε που βγήκε η 4.0 beta 1 και τη δοκίμασα ,δε το σκέφτηκα να κάνω ξανά JB. Είναι σα να έχω μια νέα συσκευή.

 

Καλημέρες!

για το itunes εχεις δικιο Κωστη,τωρα που αρχιζω να το μαθαινω σιγα-σιγα,οταν το ειδα πρωτη φορα πηγα να παθω εγκεφαλικο:pοσο για το jb και εγω τουλαχιστον προς το παρων λεω να μην κανω γιατι βλεπω οτι ειμαι οκ με το ios4
Link to comment
Share on other sites

Εάν μου επιτρέπεται, θα ήθελα να εκφέρω γνώμη όσον αφορά το θέμα της εξάρτησης με το iTunes και το πως αυτή η εξάρτηση επηρεάζει τις κριτικές για την ίδια την συσκευή. Προσωπική μου γνώμη είναι πως η αρνητική κριτική απέναντι στον συνδυασμό iTunes - iPhone πηγάζει από τα "κατάλοιπα" και την "νοοτροπία" των χρηστών Windows όσον αφορά τον τρόπο λειτουργίας και χρήσης των προγραμμάτων. Επειδή το iTunes προϋποθέτει - για τους περισσότερους από εμάς που ήμαστε ή ήμασταν χρήστες Windows λειτουργικών - μια καινούρια φιλοσοφία όσον αφορά τον τρόπο οργάνωσης και αποθήκευσης της Media βιβλιοθήκης μας, είναι φυσικό να μην του παρέχουμε τον απαιτούμενο χρόνο προσαρμογής και εκμάθησης με αποτέλεσμα να μας φαίνεται "βουνό" η συνύπαρξη του με την iPhone συσκευή.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο ειναι κοσμημα, δεν μπορει κανενα αλλο να δωσει σε τοσο μικρη οθονη την ανεση να διαχειριστεις συνθετες εφαρμογες και μενου χωρις να στραβωθεις.

 

Το review του Νικου ειναι αυτο που βλεπει και στα ειδικα σημεια, αφορα ατομα που ειναι εξοικιωμενα με το ios και εχουν αποδεχθει τις ιδιαιτεροτητες του.

 

Στο θεμα του σηματος, αγνοοντας ολους εκτός αυτους που γνωριζω, εχω ξαναπει οτι εμπιστευομαι επισης οτι λενε αυτο που βλεπουν ολοι τους. Νικος, Θανος, Χριστοφορος, Ζωγραφος και Μιχαλης.

 

Για να διαπιστωσουμε κι εμεις που δεν το εχουμε τι ακριβως συμβαινει θα πρεπει να βρεθουν μαζι πχ ο Χριστοφορος με καποιον που δεν εχει προβλημα και να δοκιμασουν παρεα να δουν τι φταιει.

 

Αβυσσος το σημα στα κινητα:lol:

Χωρις πλακα ειναι κατι που μπορει να σε τρελανει.

χθες και σημερα μου συμβαινει κατι εντελως κουφο.

Μονο στο γραφειο οπου εχω GSM σημα, ενω το τηλεφωνο βρισκεται ακουμπισμενο στο γραφειο, λαμβανω μηνυμα - ενημερωση οτι ειχα κληση. Ανοιγω την οθονη και εχω φουλ σημα.

Αν δεν φταιει ο παροχος στην συγκεκριμενη περιπτωση ποιος φταιει; Ειναι καθαρα διακοπη σηματος.

 

Πλεον στο θεμα του σηματος του 4, δεν μπορουμε να πουμε τιποτα. Ναι μεν κατι συμβαινει γιατι καποιοι φωναζουν και καποιοι αλλοι δεν εχουν κανενα προβλημα.

Δεν νομιζω να βρουμε ακρη πριν κυκλοφορισει ευρεως στην Ελλαδα για να το δουμε με τα ματια μας και να ακουσουμε πολλες αναφορες.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, ούτε και εγώ θα άντεχα μια οθόνη 4.3 ιντσών.

Ένα σχόλιο όμως θα έπρεπε να υπάρχει, δεδομένου ότι οι κορυφαίες συσκευές έχουν μεγαλύτερες οθόνες. Γνώμη μου πάντα.

Το σχόλιο στο review ίσως θα έπρεπε να υπάρχει. Μεγαλύτερη όμως οθόνη στο iPhone κατά την άποψή μου, με τίποτα. Ειλικρινά δεν κατάλαβα ποτέ την μανία με τις μεγάλες οθόνες σε μια κατά βάση τηλεφωνική συσκευή. Αν είναι να γίνουν τα κινητά tablets και να ξαπλώνουμε επάνω τους για να μιλήσουμε τότε με βλέπω στο μέλλον με κανένα κλασικό nokia ή se. :lol:

 

Εάν μου επιτρέπεται, θα ήθελα να εκφέρω γνώμη όσον αφορά το θέμα της εξάρτησης με το iTunes και το πως αυτή η εξάρτηση επηρεάζει τις κριτικές για την ίδια την συσκευή. Προσωπική μου γνώμη είναι πως η αρνητική κριτική απέναντι στον συνδυασμό iTunes - iPhone πηγάζει από τα "κατάλοιπα" και την "νοοτροπία" των χρηστών Windows όσον αφορά τον τρόπο λειτουργίας και χρήσης των προγραμμάτων.

Αρτέμη η κατ'εμέ εντελώς δικαιολογημένη αρνητική κριτική απέναντι στο iTunes έχει εκτός των προφανών και πολλά βαθύτερα αίτια. Χωρίς να μείνω στο απαράδεκτα αργό performance της, θα πω πως μπορεί σε ένα Mac το iTunes να είναι μέρος του οικοσυστήματος δένοντας θαυμάσια με το σύστημα, αλλά στα Windows δεν είναι δυστυχώς έτσι τα πράγματα. Θα μπορούσα να σου παραθέσω πολλά γύρω από αυτό το θέμα αλλά θα μείνω σε μερικά αντιπροσωπευτικά.

 

Δεν δικαιολογείται σε καμμιά περίπτωση, η παράλληλη εγκατάσταση και χρήση από το iTunes ολόκληρου του QuickTime τη στιγμή μάλιστα που το μόνο που χρησιμοποιεί είναι τον codec για το encoding και decoding των media. Το QuickTime είναι νεκρό εδώ και χρόνια στα Windows, αν και πολλοί ισχυρίζονται πως θα έπρεπε να συμβαίνει το ίδιο και σε Mac. Ταυτόχρονα κατά την εγκατάστασή του, εκτός του runtime και των codecs, επεμβαίνει και στους tcp handlers του συστήματος εγκατιστώντας δικά του hooks και traps κάτι εντελώς απαράδεκτο για αποδεκτή εφαρμογή, ειδικά μάλιστα όταν αυτά είναι εντελώς άχρηστα για την λειτουργία του iTunes.

 

Επιπλέον η εγκατάσταση του iTunes, εγκαθιστά και το Bonjour, το ενοχλητικότερο ίσως κομμάτι κάθε εφαρμογής της Apple στα Windows. Μιλούμε για ένα socket extender που δημιουργεί άπειρα προβλήματα, καθυστερήσεις και δυσλειτουργίες στη λειτουργία του network layer των Windows, ενώ ταυτόχρονα δεν ακολουθεί τα standards που ορίζει η Microsoft για τα socket extensions. Θα σου θυμίσω τι πόλεμος έγινε για δύο χρόνια από τους αγοραστές των CS3 προϊόντων της Adobe, όταν η συγκεκριμένη εταιρεία ενσωμάτωσε στο Bridge, τον resource explorer της δηλαδή, το Bonjour της Apple. Κατεβατά γράφτηκαν, καταγγελίες έγιναν, και τελικά εμπρός στην κατακραυγή αναγκάστηκε η εταιρεία να το αφαιρέσει τόσο από το CS3 (με patch) και μόνιμα από τις επόμενες εκδόσεις.

 

Το "καλό" είναι πως κατά την εγκατάσταση του iTunes μπορεί να αποφευχθεί η παράλληλη εγκατάσταση του Bonjour με τη χρήση του command line option "NO_BONJOUR=1". Ωστόσο αυτό ελάχιστοι χρήστες το γνωρίζουν και το χρησιμοποιούν καταλήγοντας να αντιμετωπίζουν συν τω χρόνω όλα τα παραπάνω προβλήματα.

 

Προσωπικά θεωρώ εντελώς απαράδεκτο να μην δίνεται μέσω του itunes installer τουλάχιστον η δυνατότητα παραμετρικής - minimal εγκατάστασης όπου όλα αυτά θα ήταν το λικότερο disabled by default. Όπως και για να γυρίσω στο QT θεωρώ απαράδεκτο εκ μέρους της Apple να μην εγκαθιστά μόνο τους codecs αλλα ολόκληρο το bloatware της συμπεριλαμβανομένων των socket handlers.

 

Όλα αυτά, συν την επιεικώς ερασιτεχνική κατασκευή του iTunes (πάντοτε στα Windows), καθιστούν τη συγκεκριμένη εφαρμογή άκρως ενοχλητική ειδικά σε ένα επαγγελματικό περιβάλλον όπου τέτοιες "λεπτομέρειες" έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία από ότι στο desktop ενός home user. Ως εφαρμογή βέβαια το iTunes λειτουργεί αρκετά αξιόπιστα, αλλά πίστεψέ με δεν είναι ένα software app για το οποίο η Apple μπορεί να είναι ευχαριστημένη από τον εαυτό της. Ειλικρινά θα έδινα "ένα χέρι και ένα πόδι" που λένε και οι Αγγλόφωνοι, για να μπορέσω να το ξεφορτωθώ από τους υπολογιστές μου. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει λειτουργική εναλλακτική και έτσι προς μεγάλη μου λύπη είμαι αναγκασμένος να το υπομένω.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο ειναι κοσμημα, δεν μπορει κανενα αλλο να δωσει σε τοσο μικρη οθονη την ανεση να διαχειριστεις συνθετες εφαρμογες και μενου χωρις να στραβωθεις.

 

Το review του Νικου ειναι αυτο που βλεπει και στα ειδικα σημεια, αφορα ατομα που ειναι εξοικιωμενα με το ios και εχουν αποδεχθει τις ιδιαιτεροτητες του.

 

Στο θεμα του σηματος, αγνοοντας ολους εκτός αυτους που γνωριζω, εχω ξαναπει οτι εμπιστευομαι επισης οτι λενε αυτο που βλεπουν ολοι τους. Νικος, Θανος, Χριστοφορος, Ζωγραφος και Μιχαλης.

 

Για να διαπιστωσουμε κι εμεις που δεν το εχουμε τι ακριβως συμβαινει θα πρεπει να βρεθουν μαζι πχ ο Χριστοφορος με καποιον που δεν εχει προβλημα και να δοκιμασουν παρεα να δουν τι φταιει.

 

Αβυσσος το σημα στα κινητα:lol:

Χωρις πλακα ειναι κατι που μπορει να σε τρελανει.

χθες και σημερα μου συμβαινει κατι εντελως κουφο.

Μονο στο γραφειο οπου εχω GSM σημα, ενω το τηλεφωνο βρισκεται ακουμπισμενο στο γραφειο, λαμβανω μηνυμα - ενημερωση οτι ειχα κληση. Ανοιγω την οθονη και εχω φουλ σημα.

Αν δεν φταιει ο παροχος στην συγκεκριμενη περιπτωση ποιος φταιει; Ειναι καθαρα διακοπη σηματος.

 

Πλεον στο θεμα του σηματος του 4, δεν μπορουμε να πουμε τιποτα. Ναι μεν κατι συμβαινει γιατι καποιοι φωναζουν και καποιοι αλλοι δεν εχουν κανενα προβλημα.

Δεν νομιζω να βρουμε ακρη πριν κυκλοφορισει ευρεως στην Ελλαδα για να το δουμε με τα ματια μας και να ακουσουμε πολλες αναφορες.

Κώστα μου το κάνει κι εμένα αυτό!!! :wacko:

 

Μήπως φταίει η 4???? :wacko::wacko::wacko:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλά το ότι βγαίνουν κάποιοι και πουλάνε το iphone4 16Gb 800 και 900 ευρώ μπορεί να με στείλει για τακούνια τελειως!!

Θα μου πεις ελεύθερη αγορά είναι...σωστά!

Εμ και αυτοί που το αγοράζουν...

Μα 300€ πάνω από την τιμή;;

 

Έλεος...

 

Ουφ ήθελα να το πω!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Όπως συμβαίνει παντού και πάντοτε υπάρχουν και αυτοί της "αρπαχτής", τι να κάνουμε; :lol:

Ας τους θυμόμαστε και ας του περάσουμε στην μαύρη λίστα μη αγοράζοντας στο μέλλον από αυτούς ούτε καρφίτσα.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ καλό το review σου Νίκο....

Απλό,σαφές,χωρίς τεχνικές λεπτομέρειες ώστε να το καταλαβαίνει και ο πιο άσχετος υποψήφιος αγοραστής...

Με βοήθησε κι εμένα να καταλάβω πολλά για την συσκευή...

 

ΥΓ: Δεν άντεξα κι εγώ,έβαλα για avatar το επόμενο κινητό μου...:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα κι εγώ,έβαλα για avatar το επόμενο κινητό μου...:p

 

Εγώ δυστυχώς αν και το έχω δεν μπορώ να το βάλω ως avatar διότι "κατασχέθηκε" από την σύζυγό μου. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα είναι κάτι που με τρελαίνει αυτό...

 

€800 και €900 για ένα τηλέφωνο! Προσωπικά δεν κατακρίνω αυτούς, αλλά αυτούς που δίνουν τόσα λεφτά μην μπορώντας να κάνουν λίγο υπομονή. Να είναι ένας μήνας; Δύο; Τρεις; Χαρά στο πράγμα...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς αν και το έχω δεν μπορώ να το βάλω ως avatar διότι "κατασχέθηκε" από την σύζυγό μου. :lol:

 

Με τέτοια οθόνη και την μπροστά την κάμερα,η γυναίκα σου μπορεί να το χρησιμοποιήσει ώς καθρέφτη,για να βάφεται,για να φτιάχνει τα μαλλιά,για να σκουπίζει το κραγιόν και άλλα πολλά....:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Πιστεύω ότι θα το κατάλαβε από νωρίς αυτό γι αυτό στο κατάσχεσαι....:p

Edited by EOL
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...