Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τις καλημερες μου και απο μενα , αμαν ποτε θα βγει ελληνικο πληκτρολογιο για το ipad ειναι μαρτυριο να σας διαβαζω ολο το ΣΚ και να μη μπορω να γραψω , ελεος πια ...........

anyway εχοντας το iphone3gs μου με jb τι να κανω το απογευμα πτεραρχε ?? update στην 4 και μετα εχει βγει spirit ??

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

τις καλημερες μου και απο μενα ...........

anyway εχοντας το iphone3gs μου με jb τι να κανω το απογευμα πτεραρχε ?? update στην 4 και μετα εχει βγει spirit ??

 

Μαριε καλημερα. Δεν ξερω τι θα κανεις εσυ, εγω θα περιμενω λιγο και δεν θα τη βαλω αμεσως. Αν ειναι να βγει JB οπως λενε θα βγει συντομα. Οποτε το κανω μια και καλη, παρολο που τρωγομαι και γω να βαλω την iOS 4.0 :rolleyes:

Edited by ktsak

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...

Ξεκινάει η εξεταστική σήμερα...:(

 

Να ρωτήσω κάτι,αν περάσω κάποια Leopard που βρήκα στο νετ,πάνω σε ένα virtual pc σε windows7,λέτε να τρέξουν κανονικά?

Όχι για πολλά πράγματα,απλά για να τα βλέπω λίγο και να μου φεύγει ο καημός μέχρι να χτυπήσω το macbook.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μασριε καλημερα. Δεν ξερω τι θα κανεις εσυ, εγω θα περιμενω λιγο και δεν θα τη βαλω αμεσως. Αν ειναι να βγει JB οπως λενε θα βγει συντομα. Οποτε το κανω μια και καλη, παρολο που τρωγομαι και γω να βαλω την iOS 4.0 :rolleyes:

εμ αυτο ειναι το κακο , με τρωει ασχημα :lol::lol::lol::lol:

επισης

το τσιγαρο μας κανει κακο , ,,,,, αλλα το γουσταρουμε

οι γκομενες μας τα πρηζουν ,,,,,,,, αλλα τις γουσταρουμε

το whisky μας κανει κακο ,,,,,,,,,,, αλλα το απολαμβανουμε

στο ποδοσφαιρο μπορει να ειναι ολα στημενα ,,,,,,,, αλλα το γουσταρουμε

anyway that's life

Edited by domal

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όσοι έχουμε j/b 3GS κάνουμε κανονικά το update στην 4 όπως τα μη j/b , ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Μαριε καλημερα. Δεν ξερω τι θα κανεις εσυ, εγω θα περιμενω λιγο και δεν θα τη βαλω αμεσως. Αν ειναι να βγει JB οπως λενε θα βγει συντομα. Οποτε το κανω μια και καλη, παρολο που τρωγομαι και γω να βαλω την iOS 4.0 :rolleyes:

 

Καλημέρα και Καλη Εβδομάδα (και τι εβδομάδα) στον κ. Πτέραρχο και σε όλους!

 

Γιατί δεν το τρέχεις για λίγο χωρίς jailbreak να δεις τη γλύκα της νομιμότητας χωρίς άγχος βγήκε ή δε βγήκε το "εργαλείο"; :D

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλη Εβδομάδα (και τι εβδομάδα) στον κ. Πτέραρχο και σε όλους!

 

Γιατί δεν το τρέχεις για λίγο χωρίς jailbreak να δεις τη γλύκα της νομιμότητας χωρίς άγχος βγήκε ή δε βγήκε το "εργαλείο"; :D

 

Βγήκε το iOS 4.0 ?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...λογικα αργα το απογευμα θα το εχουμε

 

Η εγκατάσταση θα γίνει μέσω iTunes?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλη Εβδομάδα (και τι εβδομάδα) στον κ. Πτέραρχο και σε όλους!

 

Γιατί δεν το τρέχεις για λίγο χωρίς jailbreak να δεις τη γλύκα της νομιμότητας χωρίς άγχος βγήκε ή δε βγήκε το "εργαλείο"; :D

 

Κωστα στο iphone δουλευουν οι λυσεις που εχουμε στο iPad οπου μπορουμε πχ με το good reader να αποθηκευσουμε οποιοδηποτε attachment, να επισυναψουμε καποιο αρχειο που εχουμε ηδη αποθηκευμενο κλπ. Λογικα ναι.

 

Το λεω αυτο γιατι παρολο που εχω JB, δεν το χρησιμοποιω καθολου πλην του backgrounder. To iFile δεν το εχω ανοιξει καν.

Δεν εχω βρει καποιο περιορισμο που να μου κανει απαραιτητο το JB.

 

Και εχοντας το Leo, εκτός απο το να μπαινω στο ιντερνετ μεσω αυτου, μπορω να στελνω αμεσα φωτογραφιες που τραβαω μ αυτο, αλλα και οποιοδηποτε αλλο αρχειο εχω αποθηκευμενο στο τηλεφωνο μου. Ακομα και αν θελησω να κατεβασω απο το ιντερνετ κατι που δεν κατεβαινει μεσω ipad, το κανω download απο το Leo κατευθειαν στον φακελο του dropbox του τηλεφωνου μου και το εχω αυτοματως και στο iPad.

 

Εχω και τις 3 συσκευες μου συχρονισμενες πληρως σε ολα (αρχεια, ημερολογιο, tasks, bookmarks, photos, μουσικη, βιβλια)

 

Οποτε λιαν συντομως θα απαλλαγω απο το JB στο iPad. Περιμενω να ολοκληρωθουν οι αγορες μου στις εφαρμογές που θελω και μετα χαιρετε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Mια γρηγορη και χαζη ερωτηση :O

 

Ενας κατοχος iphone με data plan μπορει να στειλει e-mail σε καποια επαφη του (που εχει και αυτος iphone) και αυτος να το διαβασει χωρις να εχει προσβαση σε δικτυο?Δηλαδη να διαβαστει απο αυτον σαν sms π.χ?

 

Όχι γιατί εσύ του στέλνεις email οπότε και αυτός χρειάζεται internet για να δει το email που έστειλες.

 

τις καλημερες μου και απο μενα , αμαν ποτε θα βγει ελληνικο πληκτρολογιο για το ipad ειναι μαρτυριο να σας διαβαζω ολο το ΣΚ και να μη μπορω να γραψω , ελεος πια ...........

anyway εχοντας το iphone3gs μου με jb τι να κανω το απογευμα πτεραρχε ?? update στην 4 και μετα εχει βγει spirit ??

 

Καλημέρα!

Όσοι έχουμε j/b 3GS κάνουμε κανονικά το update στην 4 όπως τα μη j/b , ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

 

νομιζω πρεπει να το κανουμε set up as new!

 

Όταν έχει γίνει JB η συσκευή δεν πατάμε απλά update. Όπως σας έγραψε και ο φίλος artant κάνετε Restore Και μετά set up as new iPhone. Αλλιώς θα μείνουν ένα σωρό σκουπίδια μέσα.

 

Επίσης, το spirit δε λειτουργεί στην iOS 4.0. Νομίζω ότι από τη στιγμή που υπάρχει και multitasking στην 4.0 το JB είναι εντελώς περιττό και υπάρχει μόνο για εξαιρετικές περιπτώσεις ή για αυτούς που δε θέλουν να πληρώνουν για εφαρμογές.

 

Βγήκε το iOS 4.0 ?

 

καλημερα...λογικα αργα το απογευμα θα το εχουμε

 

Και πιο αργά ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα στο iphone δουλευουν οι λυσεις που εχουμε στο iPad οπου μπορουμε πχ με το good reader να αποθηκευσουμε οποιοδηποτε attachment, να επισυναψουμε καποιο αρχειο που εχουμε ηδη αποθηκευμενο κλπ. Λογικα ναι.

 

Το λεω αυτο γιατι παρολο που εχω JB, δεν το χρησιμοποιω καθολου πλην του backgrounder. To iFile δεν το εχω ανοιξει καν.

Δεν εχω βρει καποιο περιορισμο που να μου κανει απαραιτητο το JB.

 

Και εχοντας το Leo, εκτός απο το να μπαινω στο ιντερνετ μεσω αυτου, μπορω να στελνω αμεσα φωτογραφιες που τραβαω μ αυτο, αλλα και οποιοδηποτε αλλο αρχειο εχω αποθηκευμενο στο τηλεφωνο μου. Ακομα και αν θελησω να κατεβασω απο το ιντερνετ κατι που δεν κατεβαινει μεσω ipad, το κανω download απο το Leo κατευθειαν στον φακελο του dropbox του τηλεφωνου μου και το εχω αυτοματως και στο iPad.

 

Εχω και τις 3 συσκευες μου συχρονισμενες πληρως σε ολα (αρχεια, ημερολογιο, tasks, bookmarks, photos, μουσικη, βιβλια)

 

Οποτε λιαν συντομως θα απαλλαγω απο το JB στο iPad. Περιμενω να ολοκληρωθουν οι αγορες μου στις εφαρμογές που θελω και μετα χαιρετε.

 

Ακριβώς Κώστα, όπως έγραψε και ο Νίκος λίγο πιο κάτω, ο μόνος λόγος πια για jailbreak είναι η "δοκιμή" εφαρμογών.

 

Οπως συζητούσαμε και παλαιότερα, όταν εξοικειωθεί κάποιος με τους διαφορετικούς τρόπους διαχείρισης της πληροφορίας, υπάρχουν λύσεις που απλώς είναι διαφορετικές στη λογική τους από τις έως τώρα συνηθισμένες πρακτικές.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση θα γίνει μέσω iTunes?

 

Ναι Κώστα, αλλά πρόσεξε αυτό που γράφει ο Νίκος σχετικά με το setup as new στην περίπτωση που επί του παρόντος το έχεις "σπασμένο".

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μόνο ότι όσοι έχουν iPhone 3G θα στερηθούν το multitasking (σημαντικό) και την επιλογή για φόντο στην home screen (ούτε πολύ σημαντικό ούτε τελείως ασήμαντο). Αυτές οι 2 επιλογές (θα) μπορούν να ενεργοποιηθούν μόνο μέσω του redsnow (το οποίο είναι ακόμα σε beta έκδοση). Οπότε όσοι έχουν 3G και θέλουν το multitasking δυστυχώς θα πρέπει να προχωρήσουν σε j/b (Προσωπική μου άποψη).

 

Το καλό είναι ότι πλέον δεν θα χρειάζεται κάποιος το backgrounder+kirikae για να έχει multitasking, όπως επίσης δεν θα χρειάζεται το winterboard για να μπορεί να αλλάζει φόντο στην home screen. Οπότε δεν θα "βαραίνει" το λειτουργικό με έξτρα προγράμματα.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

. Νομίζω ότι από τη στιγμή που υπάρχει και multitasking στην 4.0 το JB είναι εντελώς περιττό και υπάρχει μόνο για εξαιρετικές περιπτώσεις ή για αυτούς που δε θέλουν να πληρώνουν για εφαρμογές.

 

Νικο εγω παντως ειμαι απογοητευμενος...οταν εχω μια εφαρμογη ανοικτη πχ ebay και πατησω το home button και βγω επειδη πχ θελω να δω ενα email, οταν κανω διπλο κλικ στο home button και επιλεξω ξανα το ebay δυστυχως ξεκιναει η εφαρμογη απο την αρχη. ενω με το backgrounder δεν το ειχα αυτο. οταν εβγαινα απο την εφαρμογη για καποιο λογο η εφαρμογη συνεχιζε να τρεχει και οταν επεστρεφα ημουν στο ιδιο σημειο. το multitasking στην 4.0 απλα κραταει τις εφαρμογες που εχω χρησιμοποιησει...

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Ναι Κώστα, αλλά πρόσεξε αυτό που γράφει ο Νίκος σχετικά με το setup as new στην περίπτωση που επί του παρόντος το έχεις "σπασμένο".

 

Στο iTunes πατάω Restore και μετά βλέπω Setup as new ?

 

Όταν όλα πάνε καλά θα χαθούν ποιές εφαρμογές ?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Νικο εγω παντως ειμαι απογοητευμενος...οταν εχω μια εφαρμογη ανοικτη πχ ebay και πατησω το home button και βγω επειδη πχ θελω να δω ενα email, οταν κανω διπλο κλικ στο home button και επιλεξω ξανα το ebay δυστυχως ξεκιναει η εφαρμογη απο την αρχη. ενω με το backgrounder δεν το ειχα αυτο. οταν εβγαινα απο την εφαρμογη για καποιο λογο η εφαρμογη συνεχιζε να τρεχει και οταν επεστρεφα ημουν στο ιδιο σημειο. το multitasking στην 4.0 απλα κραταει τις εφαρμογες που εχω χρησιμοποιησει...

 

Αυτό γίνεται γιατί το ebay δεν υποστηρίζει το OS4.0!

Αυτό που έκανε το backrounder και οι υπόλοιπες εφαρμογές του είδους ειναι να σου κρατάνε ανοιχτή την εφαρμογή δεσμέυοντας παράλληλα και μνήμη ram πράγμα που το multitasking του OS4.0 δεν κάνει.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ με κάλυψε ο Κωστής. Πρέπει να αναβαθμιστούν οι εφαρμογές για να υποστηρίξουν σωστά το iOS 4.0 και να χρησιμοποιήσουν τα σωστά APIs. Ήδη μέσα στο Σαββατοκύριακό που πέρασε είχα αναβάθμιση σε καμιά δεκαριά εφαρμογές που ανέφεραν υποστήριξη της 4.0.

 

Στο iTunes πατάω Restore και μετά βλέπω Setup as new ?

 

Όταν όλα πάνε καλά θα χαθούν ποιές εφαρμογές ?

 

Έλα Κώστα:

 

Τι πρέπει να κάνω πριν από το update του iOS;

 

Sorry για το συνεχόμενο ας κάνει κάποιος Mod ένα merge με το από πάνω.

Edited by nervous
ok!
Link to comment
Share on other sites

Την καλσησπέρα μου σ όλη την παρέα! αυτό τον καιρό λόγω μουντιάλ κ δουλείας έχουμε χαθεί αλλά παρακολουθώ ότι είμαστε όλοι καλά κ σε θέση μάχης....:cool::cool:

 

ερώτηση ψιλοάσχετη. αν σε jb συσκευή κρατήσουμε backup όταν με το καλό γίνει jb η ios οι εφαρμογές θα δουλεύουν με επαναφορά του backup η λόγω άλλου λογισμικού δε θα λειτουργούν.?? κ αναφέρομαι εκείνες που έχουμε πληρώσει απ το cydia ... εκείνες με καινε πιο πολύ.....

το να μείνω με την 3.1.2. πάντως το αποκλείω!!! :lol::lol:

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη τι backup εννοείς να κρατήσεις; Μέσω iTunes; Γιατί αυτό πάλι δεν το επαναφέρουμε. Μπορείς να κρατήσεις με το PkG Backup και να το επαναφέρεις αργότερα αλλά το αν θα παίζουν οι cydia εφαρμογές είναι θέμα των εφαρμογών αυτών και του κατά πόσο είναι συμβατές με την 4.0.
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη τι backup εννοείς να κρατήσεις; Μέσω iTunes; Γιατί αυτό πάλι δεν το επαναφέρουμε. Μπορείς να κρατήσεις με το PkG Backup και να το επαναφέρεις αργότερα αλλά το αν θα παίζουν οι cydia εφαρμογές είναι θέμα των εφαρμογών αυτών και του κατά πόσο είναι συμβατές με την 4.0.

 

Μέσω pgp η rock Νίκο . τουλάχιστον αυτές τις 2 μεθόδους γνώριζα... μέσω Itunes δεν ήξερα ότι υπάρχει backup του cydia.....

Πάντως θέμα συμβατότητας φαντάστηκα ότι θα υπάρχει.....:(

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάσου και γι' αυτό:

 

http://www.tipb.com/images/stories/2010/06/photo4-266x400.png

 

Στην 4.0 το update των carrier settings γίνεται ota!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! :happy::happy:

 

 

Αν δεν σας κάνει κόπο, θέλετε να μου πείτε τι ακριβώς σημαίνει το ota και αυτό το screenshot; Θα μπουν αυτόματα; Και θα κοπεί το «δωρεάν»*tethering; :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

OTA = Over The Air.

 

Αυτό σημαίνει ότι τα carrier settings θα μπορούν να γίνονται αναβάθμιση χωρίς σύνδεση της συσκευής στο iTunes. Θα σου έρχεται ειδοποίηση απευθείας στο iPhone.

 

Μέσω pgp η rock Νίκο . τουλάχιστον αυτές τις 2 μεθόδους γνώριζα... μέσω Itunes δεν ήξερα ότι υπάρχει backup του cydia.....

Πάντως θέμα συμβατότητας φαντάστηκα ότι θα υπάρχει.....:(

 

Μέσω iTunes δε γίνεται απλά ρώτησα μήπως εννοούσες ολικό backup.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...