Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά.. Σας βλέπω και απορώ..

 

Ή έχετε βάλει πολύ ψηλά τον πήχη ή απλά εγώ έχω χαμηλά standards...

 

Πάντως, μετά από το Xperia και το HD το iPhone μια χαρά μου φαίνεται.. Με εξαίρεση το μαύρο από πίσω, που ναι μεν γεμίζει εύκολα γρατζουνιές.. Αλλά......... Ξέρω γω....:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Ρε παιδιά.. Σας βλέπω και απορώ..

 

Ή έχετε βάλει πολύ ψηλά τον πήχη ή απλά εγώ έχω χαμηλά standards...

 

Πάντως, μετά από το Xperia και το HD το iPhone μια χαρά μου φαίνεται.. Με εξαίρεση το μαύρο από πίσω, που ναι μεν γεμίζει εύκολα γρατζουνιές.. Αλλά......... Ξέρω γω....:confused::confused:

 

Σχολαστικισμός Αλέξανδρε, τεχνοστρές με μιά δόση αγοραστικής κατάθλιψης, ή απλά και σε ελεύθερη μετάφραση αναμνήσεις από ένα πολύ πολύ καλύτερο παρελθόν ποιοτικών standards. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα notebooks; Θέλεις να με αναγκάσεις να μιλήσω για το πόσο "καλύτερα" είναι και να στενοχωρήσω κάποιους καλούς μας φίλους; :lol:

Αν επιμείνεις μπορούμε να μιλήσουμε για βίδες που εγκαταλείπουν την θέση τους, για αλουμίνια "βούτυρο", για υπερκοστολογημένα μέχρι τρέλλας υλικά της πλάκας, για εξάμπιτα glossy panels, για nv chipsets και άλλα τέτοια; Άστο καλύτερα.

 

κοιτα αν ξερεις να αγορασεις παιρνεις κατι που κραταει χρονια.

powerbook 4 ετων και πεταει ακομα...

αλλο αν το εχω χωρις να το χρησιμοποιω.

απλα πρεπει να τα αγοραζεις απο εξωτερικο.

για Ελλαδα να συμφωνησω ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ.

αν ομως εχεις πολυ δυνατη εκπτωση(πχ 30% ) τοτε αξιζουν τα top και με το παραπανω...

οσον αφορα τα glossy μιλας με καποιον που ΟΥΡΛΙΑΖΕ για τα απαραδεκτα πανελς στα unibody kai τωρα τα εφτιαξαν .

(Ν vidia εχω και εγω το 8600 και μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα αλλα δεν κανω κατι το τρελο.)

μιλαμε εστελνα 20 αρνητικα feedbacks την εβδομαδα.

copy paste.

το ιδιο κανω και για το κινητο.

 

Αλεξανδρε δεν ειναι μονο αυτο...

τις ρωγμες που τις βαζεις;

το σκληρο home button?

για να μην μιλησω για το sim tray που μοιαζει απο κινητο 60Ε...

 

μιλαμε για ΕΜΠΑΙΓΜΟ.

Σχολαστικισμός Αλέξανδρε, τεχνοστρές με μιά δόση αγοραστικής κατάθλιψης, ή απλά και σε ελεύθερη μετάφραση αναμνήσεις από ένα πολύ πολύ καλύτερο παρελθόν ποιοτικών standards. :lol:

 

βασικα ειναι το οτι καποιος που αγοραζει κατι ακριβο εχει την απαιτηση να το φωναζει και να κραταει στον χρονο.

 

θα σου αρεσε μια BMW να χαλαει καθε τρεις και λιγο;

η η τηλεοραση σου να χαλαει ολη την ωρα;

η ο υπολογιστης σου να κοκκαλωνει;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

τις ρωγμες που τις βαζεις;

το σκληρο home button?

για να μην μιλησω για το sim tray που μοιαζει απο κινητο 60Ε...

 

Εμ την "&^$ημένη" τη βαμένη πλαστικούρα το ψευτονίκελ που γρατζουνιέται με τον αέρα που το βάζεις; :mad:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

:lol:

ο,τι και να σου πω ειναι λιγο...

εμενα αυτα με εχουν ᾽᾽αηδιασει᾽᾽εναντι μιας κατα τα αλλα αξιολογης συσκευης.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

:lol:

ο,τι και να σου πω ειναι λιγο...

εμενα αυτα με εχουν ᾽᾽αηδιασει᾽᾽εναντι μιας κατα τα αλλα αξιολογης συσκευης.

 

Έτσι είναι Δημήτρη. Μια τόσο αξιόλογη συσκευή σε ένα τόσο άχρηστο περιτύλιγμα, και όλα αυτά χάριν μιας πραγματικά γελοίας διαφοράς κόστους κατασκευής που κανείς δεν θα είχε πρόβλημα να πληρώσει. Γιατί άλλο είναι να μιλάμε για συσκευές των 50€ όπου τα 5-6 ευρώ παραπάνω έχουν ίσως σημασία και άλλο για 600. :(

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Δημήτρη. Μια τόσο αξιόλογη συσκευή σε ένα τόσο άχρηστο περιτύλιγμα, και όλα αυτά χάριν μιας πραγματικά γελοίας διαφοράς κόστους κατασκευής που κανείς δεν θα είχε πρόβλημα να πληρώσει. Γιατί άλλο είναι να μιλάμε για συσκευές των 50€ όπου τα 5-6 ευρώ παραπάνω έχουν ίσως σημασία και άλλο για 600. :(

 

Χαιρομαι που βλεπω κι αλλους σε αυτο το φορουμ, να ενστερνιζονται αποψεις τις οποιες εχω κανει "σημαια" μου εδω και χρονια.

Προσωπικα αρνουμαι κατηγορηματικα να αγορασω οτιδηποτε εχει μετρια εως κακη ποιοτητα κατασκευης (εκτος απο τις περιπτωσεις που συνειδητα αγοραζω κατι τετοιο μονο και μονο λογω εξαιρετικα χαμηλης τιμης η εαν προκειται για κατι νεωτεριστικο που θελω απλως να δω).

Οπως πολυ ευστοχα αναφερεται παραπανω, το μεταλλο εχει δωσει τη θεση του σε... πλαστικους κουβαδες, που προκαλουν τη νοημοσυνη των επιδοξων αγοραστων.

Η κουβεντα ειναι τεραστια και πραγματικα δεν καταληγει σε ασφαλες συμπερασμα.

Μιλαμε για την υποδειγματικη ποιοτητα κατασκευης του HD2 (προσυπογραφω, αυτος ειναι κι ο βασικοτερος λογος που επελεξα να το χρησιμοποιω σαν κυρια συσκευη), αλλα ξεχναμε τα ποιοτικα... σκαμπανεβασματα της HTC και πρωην Qtek, που σε καμια περιπτωση δεν διασφαλιζουν πως και στο μελλον θα κινειται στα ιδια πλαισια.

Ειδαμε το Ε71 της Nokia να αποτελει παραδειγμα προς μιμηση σε θεματα ποιοτητας (και οχι μονο) και ο διαδοχος του (Ε72) να σε κανει να απορεις και να αναρωτιεσαι.

Τα παραδειγματα απειρα, το αποτελεσμα το ιδιο.

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα notebooks; Θέλεις να με αναγκάσεις να μιλήσω για το πόσο "καλύτερα" είναι και να στενοχωρήσω κάποιους καλούς μας φίλους; :lol:

Αν επιμείνεις μπορούμε να μιλήσουμε για βίδες που εγκαταλείπουν την θέση τους, για αλουμίνια "βούτυρο", για υπερκοστολογημένα μέχρι τρέλλας υλικά, συχνά της πλάκας, για εξάμπιτα glossy panels, για πλήρη έλλειψη sealing, για nv chipsets και άλλα τέτοια; Άστο καλύτερα.

 

εμένα πάντως δεν πρόκειται να με στεναχωρησεις Θανο.

Δεν είμαι ξετρελαμενος με το MacBook ούτε σαν συσκευή ούτε από τα mac σαν λειτουργικό.

Όχι ότι δεν μ αρέσουν αλλά δεν κάνω λες και έπιασα πρώτη φορά στην ζωή μου λάπτοπ η όπως όταν είδα για πρώτη φορά τα windows 3.1

Το mackbook pro έχει καλή ποιότητα κατασκευής αλλά είναι πολύ φτωχό σε hardware

σε σχέση με αλλά που κοστίζουν και 400 ευρώ λιγότερο.

Αν δεν το είχα βρει στα 970 ευρώ δεν πρόκειται με τίποτα να έδινα 1220.

Τα δε mac σαν απλό χρήστη μου δίνουν την εντύπωση ενός εξαιρετικά απλού λειτουργικού που κάνει αυτά που μπορεί με πολύ απλούστερο τροπο από τα win και κάνουν τον χρήστη πιο παραγωγικό επειδή με την απλότητα τους φτάνει άμεσα εκεί που θέλει.

Ότι ακριβώς βλέπουμε στο iPhone.

Για να κανείς επαγγελματική χρήση με βαριά προγράμματα Θες πάνω από τα δίπλα λεφτά σε σχέση μ ένα windows σύνολο.

Για μένα είναι μηχανήματα περισσότερο για οικιακή χρήση που κάνουν πολύ καλύτερα και γρηγορότερα τα απλά καθημερινά πράγματα.

Η κακή Κινεζικη ποιότητα έχει μπει σε όλα τα προϊόντα μέχρι και στα τρόφιμα.

Έχετε δει στην αγορά Κινεζικα σκορδα; :)

Το πρώτο iPhone ήταν καλό και προσεγμένο γιατί μ αυτό μπήκε στην αγορά. Το ίδιο και to hd2.

Είναι κορυφαίο γιατί μ αυτό η htc παίζει το τελευταίο της χαρτί.

Λάθος σου ζαχαρακη που το πουλησες.

Για μένα είναι το ιδανικό ppc να το κρατήσεις για να παίζεις βγάζοντας το αχτιι σου για κανά 2 χρόνια.

 

Τέλος πάντων. Την Πλάκα μας κάνουμε και αν θέλαμε ένα τηλέφωνο για να κάνουμε απλά την δουλειά μας δεν θα αλλαζαμε κάθε 6 μήνες συσκευή.

Εγώ το iPhone θα το κράτηση αν και το έχω σκυλοβαρεθει από τώρα γιατί κάνει καλά αυτά που θέλω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστη (tesalat) αν εκανα λαθος που το πουλησα και προτιμησα το ACER θα το ξερω σε λιγες ωρες :)

στο κατω κατω εμεις να ειμαστε καλα !! και απλα το ξαναπαιρνουμε κατι που θα θελησουμε καποια αλλη στιγμη :)

παντως δεν ηταν αυτο που ηθελα και περιμενα για αυτο και το αφησα να "φυγει""...

 

αντιθετα το Acer δεν το ακολουθουν φανφαρες και "θα" ..και ειναι και πολυ ποιο φθηνο...ισως τελικα ειναι και πολυ πιο τιμιο ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βλεπω κι αλλους σε αυτο το φορουμ, να ενστερνιζονται αποψεις τις οποιες εχω κανει "σημαια" μου εδω και χρονια.

Προσωπικα αρνουμαι κατηγορηματικα να αγορασω οτιδηποτε εχει μετρια εως κακη ποιοτητα κατασκευης (εκτος απο τις περιπτωσεις που συνειδητα αγοραζω κατι τετοιο μονο και μονο λογω εξαιρετικα χαμηλης τιμης η εαν προκειται για κατι νεωτεριστικο που θελω απλως να δω).

Οπως πολυ ευστοχα αναφερεται παραπανω, το μεταλλο εχει δωσει τη θεση του σε... πλαστικους κουβαδες, που προκαλουν τη νοημοσυνη των επιδοξων αγοραστων.

Η κουβεντα ειναι τεραστια και πραγματικα δεν καταληγει σε ασφαλες συμπερασμα.

 

Όλα αυτά καλά Βαγγέλη, και χαίρομαι που συμφωνούμε. Δυστυχώς όμως ακόμα και η ενδεχόμενη αποχή μας από την αγορά "πλαστικών κουβάδων" δεν φαίνεται πως φέρνει την άνοιξη. Βλέπεις η αγορά αποτελεί την άμεση πρακτική εφαρμογή της πλειοψηφικής δημοκρατίας, έτσι δυστυχώς ή ευτυχώς και άσχετα με το τι θα πράξουμε οι λίγοι σχολαστικοί - ιδιότροποι - τεχνολάτρες, οι υπόλοιποι "ευτυχείς" καταναλωτές θα σπεύσουν στο ταμείο επιβραβεύοντας με τον οβολό τους τον κατασκευαστή του ..."κουβά".

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά όπως κατά καιρούς όλοι μας έχουμε δει στο web, πολλοί από αυτούς τους "ευτυχείς" αγοραστές θα σπεύσουν να υπερασπιστούν τον "κουβά" - προτίμησή τους, αναμασώντας μάλιστα τις ίδιες γνωστές ατάκες - δικαιολογίες των κατασκευαστών περί μεγαλύτερης αντοχής των πλαστικών (συμφορά μας), χαμηλότερου βάρους και κόστους, ανακυκλώσιμων υλικών και τις λοιπές μαρκετίστικες ανοησίες. Αρνητισμός δηλαδή στο έπακρο, απέναντι στον μοναδικό πραγματικό λόγο που φυσικά δεν είναι άλλος από το χαμηλότερο κόστος κατασκευής και την αύξηση του κέρδους. Λόγος που δεν θα ήταν κατακριτέος, αν δεν συνοδευόταν από τον απόλυτο εξεφτυλισμό κάθε μορφής ποιότητας και την υποτίμηση της νοημοσύνης του αγοραστή.

 

'Ομως όπως σωστά είπες, η συζήτηση αυτή δεν καταλήγει σε ασφαλή συμπεράσματα. Πάντα υπήρχε απαξίωση της ποιότητας κατασκευής προς όφελος των ταμείων, αλλά η κατάσταση έχει παραγίνει τα τελευταία δέκα χρόνια, και δυστυχώς η μετακύληση της κατασκευής στην Κίνα από τη μία, και η οικονομική κρίση από την άλλη όχι απλά δεν αφήνουν περιθώρια αισιοδοξίας αλλά μάλλον προϊδεάζουν για πολύ χειρότερο μέλλον.

 

Το "κουβαδάκι" μας λοιπόν, ότι εταιρείας και αν είναι, και στην παραλία για παιχνίδι στην άμμο. (Θα μου αγοράσετε παρακαλώ και ένα accessory φτυαράκι; ) :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Μερικοί από μας πληρώνουν το JUST WORKS.
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Θάνου πολύ θα ήθελα να ακούσω για την άποψη σου για τα μακ. Σίγουρα τα λαπτοπ είναι κάπως ακριβά σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Οι σταθεροί δεν είναι όμως βαλλα δεν ξερω αν το λέω από ενθουσιασμό ή όχι, αλλά είμαι παρά πολύ ευχαριστημένος από το λάπτοπ μου. Αλλά παρά πολύ όμως. Ίσως είχα σκατα λάπτοπ τόσο καιρό και σταθερό υπολογιστή για πέταμα και σουελευοντας μετά στο μακ να έπαθα την Πλάκα μου, αλλά έχω πάθει την Πλάκα μου. Είναι όλα τόσο τέλεια. Αρμονικά, θα έλεγα....

 

Τώρα για την ποιότητα του τηλεφώνου και την σύγκριση με λεωνίδα και ήρωα.... Θα περιμένω να τα φέρει και τα δυο το πλαίσιο ή φνακ να τα δω από κοντά.

Αλλά, πραγματικά, εμένα μου ακούγονται λίγο υπερβολικά όλα αυτά που γράφονται. Δεν είναι δα και τόσο φρίκη η ποιότητα. Θα μπορούσε να είναι και καλύτερη. Σαφώς. Αλλά εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Και από το κουμπί home. Δεν με ενοχλεί καθόλου που είναι σκληρό. Για ρωγμές πρώτη φορά άκουσα από το. Δημήτρη παραπάνω. Γρατζουνιες πολλές. Ακόμα και το δικό μου, που δεν το έχω ακουμπήσει ποτέ σε τραπέζι πάνω. Και πάλι έχει. Αλλά δεν θα σκάσω για τις γρατζουνιες στο νικελ γύρω γύρω. Έχει. Αλλά δεν με νοιάζει...

 

Ίσως τελικά να μην έχω πολλές απαιτήσεις.... :cool:

 

 

 

Υγ. Μον και μονο που έγραψα ολο αυτό από το τηλέφωνο... Με κανένα άλλο μου τηλέφωνο, ούτε με το xperia που έχει κανονικό πληκτρολόγιο δεν μπορώ να γράψω όλο αυτό. Δεν έχω την υπομονή. Πραγματικά...... :yawn:

 

ευχές για καλό μας ξημέρωμα! :) :yawn:

 

καλό........βράδυ;:confused::worry:

Link to comment
Share on other sites

αντε εγω σηκωθηκα να δω τα παιδικα στο star εσας δεν σας πιανει υπνος?:lol:

 

Αλί στο νιο που ξαγρυπνα, στο γερο που κοιμάται.

 

Παλιά ελληνική παροιμία.

 

Καλημέρα!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για σας, και τι ειδους συσκευες ειχατε μεχρι τωρα και σας φαινονται τοσο χαλια τα προιοντα Apple. Εγω παντως, αλλαξα αρκετα notebook μεχρι τωρα και δεν ειδα πουθενα ποιοτητα τοσο καλη οσο θα θελαμε, σε οσο βαθος χρονου και αν ψαξω τις αγορες μου. Και ας ειχανε και 400 ευρω φθηνοτερα, οπως λεει ο φιλος μου ο "νονος" El Costa, αλλα και 400 ευρω ακριβοτερα, γιατι ναι υπηρχαν και τετοια. Κυμαινονταν ολα στο μεσο ορο ποιοτητας. Ουτε ειχα ποτε συσκευη τηλεφωνου καλυτερη απο το μηλο, οσον αφορα στην ποιοτητα κατασκευης. Κυμαινονταν ολες στην ιδια η χαμηλοτερη απο του μηλου. Και εχω αλλαξει αρκετες και εγω (βλεπετε το χομπυ μας να αλλαζουμε καθε 6μηνο σχεδον μας εχει κανει καλους testers). Απλουστατα, ολες, μα ολες ανεξαιρετως οι εταιρειες, οπως προειπαν καποιοι φιλοι, θυσιασαν στο βωμο του κοστους την ποιοτητα. Και ετσι βλεπουμε ολες τις συσκευες που κυκλοφορουν γυρω στο μεσο ορο της ποιοτητας. Δεν βλεπω peaks ουτε προς τα πανω, ουτε προς τα κατω. Εκει λοιπον βρισκονται και τα προιοντα της Apple. Εγω παντως συμβιβαζομαι με αυτο, μην μπορωντας βεβαια να κανω κατι αλλο, και απολαμβανω αυτο που παιρνω. Οσο για τα κοστη, δεν καταλαβα γιατι θεωρουμε υπερτιμημενο το μηλο σε σχεση με τον ανταγωνισμο, οταν ολες οι συσκευες αυτου του ειδους κυμαινονται στο ιδιο budget, γιατι ειναι υπερτιμημενα τα PC της Apple, οταν για παραδειγμα ολα τα επωνυμα κυμαινονται παλι πανω κατω σαυτα τα επιπεδα. Δεν μιλαμε για συναρμολογημενα custom made PCs, οπου εκει δεν ασχολεισαι με την ποιοτητα, αλλα με τα χαρακτηριστικα και τις δυνατοτητες, αλλα για επωνυμα. Θελουμε να δουμε τα PCs της SONY, της HP, της Dell ? Ελα ρε παιδια τα ιδια σκ......α ειναι ολα. Αρα το φαινομενο ειναι καθολικο. Δεν αποτελει η Apple την εξαιρεση, ακολουθει τον γενικο κανονα. Και με αυτα τα δεδομενα ειμαστε υποχρεωμενοι δυστυχως, το ξαναλεω δυστυχως, να συμβιβαστουμε. Εγω προσωπικα αυτο κανω και απολαμβανω αυτο που παιρνω. Και BTW ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το iMac μου. Μπορει να ειναι ο ενθουσιασμος του καινουριου, αλλα ΝΑΙ, και εγω σαν τον Αλεξανδρο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Και απο το Hardware αλλα κυριως απο το Software. Ολα δουλευουν τελεια και απλα. Μπορει να μην εχω πολλες απαιτησεις, μπορει. Αλλα για μενα δουλευουν τελεια (αυτη η φιλοσοφια της Apple για απλοτητα κανει τη διαφορα). Οπως ακριβως δουλευε το πρωτο Macintosh που επιασα στα χερια μου πριν 21 χρονια, οταν πρωτοασχοληθηκα με υπολογιστες (ω ρε πως περνανε τα χρονια :().

Οχι, δεν ειμαι κολλημενος με μαρκες, απλα δεν μπορω να μην παραδεχομαι και να επικρινω κατι οταν δουλευει σωστα και μου κανει τη δουλεια μου. Δουλευω το PC μου σαν απλος χρηστης και οχι επαγγελματικα, οποτε μπορει η αποψη μου να μην ειναι αρκετη, αλλα τη λεω γιατι ετσι αισθανομαι. Αν ειχα αλλες απαιτησεις, επαγγελματικου ειδους (βλεπε "νονος"), δεν ξερω αν θα επαιρνα iPhone η iMac, αλλα επειδη αυτο τωρα πια ειναι ρητορικη ερωτηση, απλα δεν το απαντω. Καλημερα απο εναν ευχαριστημενο καταναλωτη της "οπωρικης" :lol:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

@ ktsak +1000

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Αποσπάσματα από γραπτά μαθητών Νο2

 

«Το παλαμίδι του Ναυπλίου είναι αφρόψαρο του

> > Αργολικού, καταπώς λέμε σαρδέλλα Καλλονής Λέσβου.»

> > (Από δημοτικό σχολείο της Κατερίνης, 1994 )

> >

> > «Δημώδες λεγεται ένα σαν τραγούδι όταν είναι άσμα,

> > δηλ. παλιό. Το καινούριο δημώδες άσμα αποκαλείται

> > τραγούδι της μόδας όπως το χεβημέταλ και δεν θεωρείται

> > άσμα αλλά ούτε και τραγούδι, δότι θεωρείται ροκ.»

> > (Απο γυμνάσιο της Αθήνας, 1992 )

> >

> > «....Τα γκαρσόνια που σερβίρουν τσίρο με ρακή στα

> > νησιά λέγονται τσιράκια. Άμα τους το πεις θυμώνουν,

> > όπως με το Μπεγλαμπή στη Ναουσα στην Πάρο»

> > (Από γυμνάσιο της Αθήνας, 1992 )

> >

> > « Η επετηρίδα είναι αυτό που βγάζουμε στα μαλλιά μας

> > άμα δεν λουζόμαστε συχνά»

> >

> > «Ο μισογύνης είναι τέρας μυθολογικόν, μισός γυναίκα

> > και μισός άλλο πράμα, απερίγραπτης ασχήμιας και

> > τελείως εξαγριωμένος με την κατάστασή του.»

> > (Από γυμνάσιο της Θεσπρωτίας, 1991)

> >

> > «Το φοβερότερο όπλο των αρχαίων Αράβων ήταν ο Ευνούχος»

> >

> > «Ο Κωνσταντίνος Καντάφης ήτανε Έλληνας ποιητής που

> > γεννήθηκε στη Λιβύη της Αλεξάνδρειας»

> >

> > «Την τελευταία μαχαιριά στον Καίσαρα την έδωσε ένας

> > Έλληνας. Λεγόταν, νομίζω, Βρεττός»

> >

> > «Οι Έλληνες εφεύρεσαν τη γεωμετρία για να αποφύγουνε

> > την άλγεβρα που ήτανε αράπικη»

> >

> > «Ο Ρωμύλος και η Ιουλιέτα βύζαξαν τη λύκαινα κι

> > έφτιαξαν τη Ρώμη, αλλά οι γονείς τους δεν τον ήθελαν

> > το γάμο και στο τέλος τους δηλητηρίασαν μαζί με το

> > Σαίξπηρ»

> >

> > «Τα δικαστήρια της αρχαίας Ελλάδας ήτανε τρία, ο

> > Άρειος Πάγος δηλαδη αλλα βρισκοταν σε τρία σημεία της γης».

> >

> > «Στην αρχαία εποχή δεν υπήρχαν ξένες χώρες

> > γι' αυτό δεν έχουν βρει οι αρχαιολόγοι αρχαία διαβατήρια»

> >

> > «Όταν ο Οδυσσέας γύρισε πίσω στην Ιθάκη, βρήκε τους

> > είκοσι ανεμιστήρες και την Πηνελόπη να τους δουλεύει

> > στο φουλ.»

> > (Από διαγώνισμα στην Ιστορία, γυμνάσιο της

> Κορινθίας, 1989)

> >

> > «Εγώ, κύριε, δεν ξέρω ποιος έβαλε την υπογραφή στη

> > Μάγνα Κάρτα. Εγώ τη σέβουμαι την περιουσία του σχολείου

> > και εκτός αυτού, ήμουνα άρρωστος εδώ και τρεις μέρες

> > και έχω φέρει και χαρτί απ' το γιατρό...»

> > (Δικαιολογία μαθητή γυμνασίου, Κόρινθος 1990 )

> >

> > «Όταν ο Χριστός ήτανε μικρός, ο πατέρας του ο μαραγκός

> > Ιωσήφ, το φώναζε Χρηστάκη»

> >

> > «Ο Λεωνίδας και οι Τριακόσιοι του ηττήθηκαν γιατί οι

> > Θερμοπύλες ήτανε πολυπληθέστεροι σε αριθμό»

> >

> > «Την Οδύσσεια της έγραψε ο Οδυσσέας. Την Ιλιάδα ο Ηλιάδης.»

> > (Από διαγώνισμα Β' τάξης γυμνασίου της Λαμίας,

> > 1969)

> >

> > «Η γυναίκα του Τσάρου λεγότανε Τσάρα. Η κόρη του

> > τσατσάρα. Ο γιος του Νορέγιεφ.»

> >

> >

> > «Η Παραφίνη ήτανε η θεά που προστάτευε τα Χερουφίμια

> > και τα Σεραφίμια».

> > (Από διαγώνισμα στα θρησκευτικά, γυμνάσιο της

> > Κορίνθου, 1990)

> >

> > «Πρωτεύουσα της Κεϋλάνης είναι η Λιπτον αις Τι».

> >

> > «Ο Κορινθιακός Κόλπος ευρίσκεται τελείως κατά μήκος.»

> > (Από γυμνάσιο της Πάτρας, 1988)

> >

> > «Το τετράγωνο της υποτείνουσας ισούται, αλλά όχι πάντοτε»

> > (Από γυμνάσιο της Καλαμάτας, 1991)

> >

> > «Η κυριότερη αιτία της εξάτμισης είναι η φωτιά κάτω

> > από το κατσαρολάκι»

> >

> > «Η βαρύτητα είναι πιο δυνατή το Φθινόπωρο. Τότε

> > βλέπουμε τα μήλα να πέφτουν ομαδικά»

> >

> > «Το παιδί που οι γονείς του είναι από την Ύδρα,

> > λέγεται Υδρογόνο»

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε Κωστίκα μου, ειπα οτι δεν είμαι ξετρελαμενος οχι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος.

 

Και ναι οντως το macbook pro για τα λεφτά που κοστιζει εχει ελειπέστατο hardware.

Μικρό και αργό σκληρό δίσκο, μικρή μνημη ram για να εκμεταλευτει τις δυνατότητες των leopard.

Αυτα τα δυο πραγματάκια σε ολα μα σε όλα τα λαπτοπ των 600 ευρω υπερτερουν.

 

Σε αναγκαζουν λοιπόν για να μην εκτειθεσαι απο ενα acer των 500 - 600 ευρω, να σκάσεις αλλα 300 - 400 είτε για να το βελτιωσεις είτε να πας στο ακριβότερο των 1500.

 

Είμαι αναγκασμενος τα Χριστουγεννα που θα ανεβω ελλάδα να περασω μεγαλύτερη ram γιατι με το που παω να το δουλέψω οπως πρεπει, φτανω την μνημη στα όρια της.

Τα mac για να εκμεταλευτεις τις δυνατότητες τους πρεπει να τρεχεις στο παρασκυνιο τα προγράμματα που δουλευεις. Εκεί υπερτερουν εναντι των windows.

 

Στο θεμα επαγγελματικα και οικιακη χρηση αναφέρομαι για παραδειγμα σε ανθρωπους που ασχολουνται με σχεδιαστικά προγράμματα που για να κανουν την δουλεια τους με mac πρεπει να δωσουν 3000 - 4000 ευρω.

 

Οσο για το iMac αν ψωνιζες λιγους μηνες πριν, το αντίστοιχο μοντέλο που πήρες σημερα, θα εκλεγες.

Προχθες είχα παει απο το macshop που αγορασα το pro μου.

Ειχαν στημενο το παλιο iMac το 20αρι 2.66 το ειχαν σε προσφορα στα 1000 ευρω για να ξεσκαρταρουν.

 

Επαιξα λιγο μαζί του και απογοητευτηκα. Ηταν πολυ πιο αργο απο το macbook pro και αν το συγκρινα με το pc των 300 ευρω που ειμαι ετοιμος να χαρισω θα σερνονταν μπροστα του.

 

Και λεω εγώ τώρα: Θες κυρά apple να εισαι τοπ με ακριβα μηχανηματα; πολύ καλα κάνεις, αλλα φροντισε λίγο κι αυτους που σκανε τόσα χρηματα δίνοντας τους το hardware που κυκλοφορει την αντιστοιχη χρονική στιγμή στον ανταγωνισμό. Οχι να είσαι 6-12 μήνες πίσω.

 

Εγω είμαι υπερ της τακτικής του Ζαχαράκη.

Δεν πρεπει να τα βλέπουμε ολα ροδινα επειδη επιλέξαμε και αγοράσαμε κατι.

 

Και δεν θα ηθελα να πει κανεις, ακομα εισαι καινουργιος στα mac η οτι δεν εχεις γνωσεις.

Ναι δεν εχω ειδικές γνωσεις αλλα είμαι χρηστης που αγορασα για πρωτη φορα κομπιουτερ το 1987 και μπορω να εκφερω γνωμη γιατι εχω επιγνωση του τι χρειαζομαι για να κανω την δουλεια μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια που λετε για ποιοτητα...

 

μολις πηρα το acer στα χερια μου...το μηλο ειναι πολυ πιο καλο σε ποιοτητα κατασκευης :O

 

αλλα...

gps αντιστοιχο του λεο ,απαιχτο!!

πολυ πιο γρηγορο,αισθηση οθονης πολυ πιο καλη απο του λεο!!!βρισκεις οτι θελεις με το δαχτυλο!!

οποτε αν ολα πανε οπως δειχνει με τοσο που το πηρα,δεν με χαλαει καθολου να το κρατησω για 2ο!!

 

αυτα για τωρα :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω Κώστα ότι υπερβάλλεις.

 

Ούτε ένα Wintel μηχάνημα των 300-600 ευρώ μπορεί ποτέ να έχει καλές επιδόσεις για απαιτητικές εφαρμογές για να μην πούμε για ποιότητα κατασκευής, ούτε για να αναβαθμίσει κανείς ένα mac πέρα από τις εργοστασιακές του προδιαγραφές πρέπει να ξοδέψει 2-3 χιλιάδες ευρώ παραπάνω αν χρειάζεται περισσότερη μνήμη / ταχύτερους δίσκους / καλύτερη κάρτα γραφικών, εκτός και αν πρόκειται να δημιουργήσει τη νέα ταινία της Pixar.

 

Παρά το ότι έχω κάνει τις προσωπικές μου επιλογές μου εδώ και 3 χρόνια δεν έχω κλειστά μάτια τι γίνεται γύρω μου και ούτε διστάζω να παραδεχτώ πότε ένα σύστημα (hardware) ή μια εφαρμογή είναι πιο καλή στις επιδόσεις / λειτουργικότητα της σε περιβάλλον windows, μια που και η φύση της δουλειάς μου απαιτεί να είμαι εξοικειωμένος με διαφορετικά λειτουργικά περιβάλλοντα.

 

Επίσης επειδή έχουν γραφτεί το τελευταίο 24ωρο πολλές τοποθετήσεις σχετικά με την ποιότητα κατασκευής συσκευών (υπολογιστών και τηλεφώνων) και παρά το ότι σέβομαι ακόμη και τις ακραίες αντιλήψεις σε όλους τους τομείς (έχω γνωστό που φυλάει τους δίσκους του (LP) σε ειδικά κλιματιζόμενο δωμάτιο, μάλλον για να τους βρουν οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος σε εργοστασιακή κατάσταση και να τους ακούσουν - αν υπάρχουν πια συσκευές αναλογικής ανάγνωσης, ενώ ο ίδιος δεν τους ακούει από φόβο μην τους γρατζουνίσει), η άποψή μου είναι ότι πρωτεύει η απόλαυση από τη χρήση μιας συσκευής και όχι η "ιατροδικαστική" μελέτη της σχετικά με πιθανά προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει η κατασκευή της, στο κάτω κάτω το 12μηνο που υποπτεύομαι ότι είναι το μέγιστο διάστημα που διατηρεί ο καθένας από εμάς τους "τεχνόφιλους" τις συσκευές του πριν τις "στείλει", επιτρέπει αρκετή ανοχή στο "υλικό" και περισσότερη έμφαση στο "άυλο", την ικανοποίηση δηλαδή που μπορεί να προσφέρει μια συσκευή.

 

Η συζήτηση αυτή βέβαια δεν έχει σκοπό ούτε να πείσει κανέναν από τους συμμετέχοντες σε αυτό το thread, αφού η πλειοψηφία των ανθρώπων που συχνάζουν εδώ είναι έμπειροι χρήστες που ορισμένοι υπερβαίνουν και τα όρια του χρήστη αφού ασχολούνται και επαγγελματικά με την τεχνολογία και ο καθένας μετράει τα πράγματα με βάση τις δικές του ανάγκες και προσλαμβάνουσες.

 

Απλώς αυτό το βροχερό πρωινό του Σαββάτου, μεταξύ καφέ και άλλων δραστηριοτήτων καταθέτω τα 2 cent μου που λένε και οι αγγλοσάξωνες.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια που λετε για ποιοτητα...

 

μολις πηρα το acer στα χερια μου...το μηλο ειναι πολυ πιο καλο σε ποιοτητα κατασκευης :O

 

αλλα...

gps αντιστοιχο του λεο ,απαιχτο!!

πολυ πιο γρηγορο,αισθηση οθονης πολυ πιο καλη απο του λεο!!!βρισκεις οτι θελεις με το δαχτυλο!!

οποτε αν ολα πανε οπως δειχνει με τοσο που το πηρα,δεν με χαλαει καθολου να το κρατησω για 2ο!!

 

αυτα για τωρα :)

αντε περιμενουμε.ετσι και αλλιως εμεινες που εμεινες αυπνος.α και τωρα που θυμηθηκα σε σχεση με κατι που ανεφερε ενας φιλος πιο πανω.ποια εφαρμογη βελτιωνει το σημα του wi fi στο iphone?γιατι με το δικο του.......ασε.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω Κώστα ότι υπερβάλλεις.

 

Ούτε ένα Wintel μηχάνημα των 300-600 ευρώ μπορεί ποτέ να έχει καλές επιδόσεις για απαιτητικές εφαρμογές για να μην πούμε για ποιότητα κατασκευής, ούτε για να αναβαθμίσει κανείς ένα mac πέρα από τις εργοστασιακές του προδιαγραφές πρέπει να ξοδέψει 2-3 χιλιάδες ευρώ παραπάνω αν χρειάζεται περισσότερη μνήμη / ταχύτερους δίσκους / καλύτερη κάρτα γραφικών, εκτός και αν πρόκειται να δημιουργήσει τη νέα ταινία της Pixar.

 

Απλώς αυτό το βροχερό πρωινό του Σαββάτου, μεταξύ καφέ και άλλων δραστηριοτήτων καταθέτω τα 2 cent μου που λένε και οι αγγλοσάξωνες.

Αγαπητέ Κώστη, δεν ειμαι υπερβολικός αλλά απαιτητικός.

 

Πριν κανα μήνα αγόρασα για την μεγάλη μου κόρη ενα ACER με win7 για 699ευρω.

Ναι η ποιοτητα κατασκευης παρόλο που ειναι καλουτσικη δεν ειναι σαν του macbook pro, αλλα σε hardware είναι πολυ πιο δυνατό.

 

Ανεφερα τις 3000 - 4000 χιλιάδες που χρειαζονται για να αποκτησεις ενα Mac Pro ωστε να κανεις επαγγελματικη δουλεια με βαρια σχεδιαστικα 3D προγράμματα.

Οχι οτι πρεπει να δωσεις τοσα για να αναβαθμησεις καποιο mac.

 

Επισης είπα οτι μ αρεσει το mac os γιατι σε κανει πιο παραγωγικό με την απλότητα και την ταχυτητα προσβασης σε καθε ενεργεια που πρεπει να κανεις.

Αυτο λειπει απο τα windows και γι αυτο προτιμησα ν΄ αλλάξω.

Τι να πει κανεις για τις ευκολιες οπως για παραδειγμα το spotlight που βρισκεις οτιδηποτε υπάρχει στο μηχανημα σου σε χρονο dt. *Και πολλα αλλα.

 

Αφείστε την ευκολια προσαρμογής. Δεν είχα χρησιμοποιησει ποτε πριν mac.

Κι όμως προσαρμοστηκα πολυ μα πολυ πιο γρηγορα απ᾽οτι οταν πήγα απο XP σε Vista.

Οι εφαρμογές για την διαχείριση των media αρχειων μας, επίσης είναι κατα πολυ ανωτερικη και πιο χρηστική απο αυτές των windows.

Θα ημουν απόλυτα ευχαριστημενος αν με τα χρηματα που κοστιζει το 13᾽᾽2.26 αγόραζα το 2.53 και λαθος μου που δεν εδωσα 300 ευρω παραπανω απο την αρχη να το παρω αφου μονο για να βαλω 4 G ram θα μου στοιχισει πανω απο 100 ευρω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα τις 3000 - 4000 χιλιάδες που χρειαζονται για να αποκτησεις ενα Mac Pro ωστε να κανεις επαγγελματικη δουλεια με βαρια σχεδιαστικα 3D προγράμματα.

Καλά Κώστα για να είμαστε ειλικρινείς τόσα και πολύ περισσότερα θα δώσεις ακόμα και για PC έτσι και έχεις τις συγκεκριμένες ανάγκες και απαιτήσεις. Δεν είναι όμως το θέμα κόστους εκεί που χωλαίνουν τα mac αλλά καλύτερα ας μην μπούμε στην διαδικασία PC vs MAC αφού έτσι και αλλιώς όπως λέει και ο έταιρος Κώστας δεν υπάρχει θέμα να πείσουμε κάποιον για κάτι, ούτε το θέλουμε ούτε και μπορούμε άλλωστε. :)

 

Ειδικά στο θέμα όμως της ποιότητας κατασκευής, εγώ εξακολουθώ να διατηρώ την άκρως αρνητική μου άποψη για το iPhone, άσχετα με το τι λέει ο φίλος Κώστας (kkalog) περί χρηστικής απόλαυσης και με το οποίο κατά βάση φυσικά και συμφωνώ. Ωστόσο η χρηστική απόλαυση θα μπορούσε να ήταν σαφώς μεγαλύτερη αν δεν συνοδευόταν από ρωγμές, γρατζουνιές και faux νίκελ. Σίγουρα η Apple, όπως και κάθε άλλη εταιρεία, όταν σχεδίαζε την κατασκευή του τηλεφώνου με χρήση φτηνιάρικων σε υφή και αντοχή υλικών, δεν το έκανε για να αυξήσει την χρηστική απόλαυση. Ούτε βέβαια τα καλύτερα υλικά θα μείωναν στο ελάχιστο την ικανοποίηση του χρήστη ή την αντοχή στο χρόνο, το αντίθετο μάλιστα. :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Pic που εισαι??

 

να δεις τι παει να πει ποιοτητα κατασκευης στο Acer :lol:

 

που μου γκρινιαζεις για το μηλο :lol::lol:

 

αχαριστε :D:D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...