Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά θα το έδινα για ένα HP Pre 3, αν το κατάστημα εφαρμογών ήταν ανώτερο.

Ο σημαντικότερος λόγος όμως που δεν πιστεύω να φύγω από Apple για πολύ καιρό ακόμα, είναι η οργάνωση που μου δίνει το iTunes και το iCloud. Προσωπικά είμαι control freak, θέλω τα πάντα οργανωμένα και η Apple σε αυτό τον τομέα έχει κάνει απίστευτη δουλειά

 

Pre3; Ούτε κατα διάνοια, όσο καλο και να ήταν...

 

Όσο για το iCloud μην καίγεσαι, προς στιγμην δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, αν δεν ειναι και υποδεεστερο, απο εμπορικές δωρεάν λύσεις όπως Google (sync & drive), Dropbox.

 

Πχ ειναι ειρωνεία ότι η μοναδική λύση για χρήση cloud office σε iPad, iPhone και Mac δεν ειναι το iCloud (δεν υποστηρίζεται ο σταθερός υπολογιστής) αλλα το Dropbox...

 

Επίσης το Google Sync ειναι ακριβώς σαν το iCloud Contacts & Calendar μόνο που ειναι, επιπλέον, συμβατό και με χίλιες δύο άλλες συσκευές (βλ. Android)...

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

χτές το iphone 4 που έχω έπεσε και έσπασε το γυαλί μπροστά από την οθόνη του και το πίσω μέρος.

Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάποιο εγγυημένο και οικονομικό κατάστημα στην Αθήνα για επιδιόρθωση? ξέρουμε πόσο θα κοστίσει??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με καμία.

 

Πολλοί iPhone killers βγήκαν, βγάινουν και θα βγουν. Όλοι θα αναμένονται, θα λάμπουν και μετά θα εξαφανίζονται. Το μόνο πουθα μένει θα είναι το iPhone να κυριαρχεί στους "Διαξιφισμούς".

 

Κόπια στιγμή θα ξυπνήσεις και εσύ που θα πάει… η apple με το iphone για μένα ήταν πρωτοπόρα αλλά δεν σημαίνει ότι είναι η καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone όντως δεν έχει αρκετά που έχουν αλλα κινητά μικρότερης αξίας, αλλα σαν αυτο δεν υπάρχει όταν το λειτουργείτε σωστά...

iPhone για παντα:O

 

Κόπια στιγμή θα ξυπνήσεις και εσύ που θα πάει… η apple με το iphone για μένα ήταν πρωτοπόρα αλλά δεν σημαίνει ότι είναι η καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

kι εγω ψήνομαι να το παρατήσω για ενα galaxy s3 αλλά φοβάμαι μην το μετανιώσω..

 

Εγώ το έχω από χθες και το τεστάρω.. Το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ καλό σε όλα τα επίπεδα και για κάποιον που το σκέφτεται από iphone τοτε πραγματικά δεν βρίσκω ένα λόγο να μην κάνεις την μετάβαση.. Απλά δες το από κοντά πριν το πάρεις για να δεις μήπως κάτι δεν σου αρέσει.. Κατά τα άλλα είναι απίστευτα ολοκληρωμένη συσκευή, γρήγορο, smooth, πολύ καλή κάμερα και φυσικά οθοναρα... Από iphone αλλάζεις επίπεδο χαλαρά :D.. Εγώ δεν θα το κρατήσω λόγω του note αλλά αν δεν υπήρχε note τότε θα ήταν μονόδρομος η επιλογή... Σε μπλε!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χρόνια με iphone 2,3,3G,4,4s,περιμένω ενα galaxy s3 blue!

Το μόνο διάλειμμα ολα αυτα τα χρόνια ηταν όταν έπεσε ενα galaxy s2 στα χέρια μου

Πραγματικά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος ,η συσκευή δεν υστερούσε πουθενά σε σχέση πάντα

με το μήλο ,ισα-ισα που ήταν καλύτερο.

Τέλος θα ήθελα να πώ οτι η apple εχει κουράσει λίγο με το ios.Ναι,μπορεί να είναι το καλύτερο,το πιο σταθερό,

το πιο εύκολο λειτουργικό για τον απλό χρήστη ,αλλα ολα αυτα τα χρόνια θα έπρεπε να είχε κάνει μια ριζική ανανέωση ακομα

και στην εμφάνιση.Δυστυχώς ούτε στο επερχόμενο ios 6 θα δούμε κάτι συνταρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χρόνια με iphone 2,3,3G,4,4s,περιμένω ενα galaxy s3 blue!

Το μόνο διάλειμμα ολα αυτα τα χρόνια ηταν όταν έπεσε ενα galaxy s2 στα χέρια μου

Πραγματικά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος ,η συσκευή δεν υστερούσε πουθενά σε σχέση πάντα

με το μήλο ,ισα-ισα που ήταν καλύτερο.

Τέλος θα ήθελα να πώ οτι η apple εχει κουράσει λίγο με το ios.Ναι,μπορεί να είναι το καλύτερο,το πιο σταθερό,

το πιο εύκολο λειτουργικό για τον απλό χρήστη ,αλλα ολα αυτα τα χρόνια θα έπρεπε να είχε κάνει μια ριζική ανανέωση ακομα

και στην εμφάνιση.Δυστυχώς ούτε στο επερχόμενο ios 6 θα δούμε κάτι συνταρακτικό.

 

Ετοιμάσου να... πάθεις!! Είναι πάρα πολύ καλό το s3, πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα και το πιο πιθανό είναι να σε ενθουσιάσει!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν θα έφευγα αυτη την εποχη απο iPhone για να πάω στο Siii.:lol:

Μοναδικο κόλλημα η αργοπορεια του JB.

Ένα iPhone στις 4" foul jailbrocken είναι ανώτερο απο οποιαδήποτε android συσκευη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν θα έφευγα αυτη την εποχη απο iPhone για να πάω στο Siii.:lol:

Μοναδικο κόλλημα η αργοπορεια του JB.

Ένα iPhone στις 4" foul jailbrocken είναι ανώτερο απο οποιαδήποτε android συσκευη.

 

Φίλε μου σύμφωνο απόλυτα μαζι σου!!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και συγνωμη προκαταβολικά για το σημείο που γράφω το θέμα αλλά δεν μπορώ να δημιουργήσω ξεχωριστο.

Το προβλημα είναι το εξης Πήρα μια Prepaid Kyproy και το πρωί έβαλα σε αυτή χρήματα για μια εφαρμογή apple. Ξέρω ότι τα χρήματα μπαίνουν 6 το απόγευμα, προσπαθούσα να κάνω την αγορά τίποτα. Με τα πολλά μου βγαίνει κάτι στο apple id your payment method was declined please enter another method...

H Κύπρου μου λέει φταιμε εμείς υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα και δεν βάλαμε ακόμα τα χρήματα. Η κάρτα δεν μπλοκάρει απο αυτους αλλά μπορεί να μπλόκαρε απο το κατάστημα, μερικά το κάνουν.

Εγώ πως επικοινωνώ με apple store τωρα για να με ξεμπλοκάρει? ΕΧΕΙ κανείς ιδέα??

Απελπισία με επιασε.. Πάει η εφαρμογή... Δεν θα την κατεβάσω και όχι τίποτα άλλο αλλά ήταν το gps!!

Help!!

Link to comment
Share on other sites

itunes support to complete transaction

αυτο το μήνυμα βγαίνει όταν μπαίνω στον λογιαριασμό στο apple store Εχει κανείς ιδέα τι γίνεται? Εμπλεξα χοντρα..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά , μια βοήθεια σας παρακαλώ .....

 

Εχω σεττάρει κανονικά το email μου(...@otenet) στο iphone μου, αλλά δεν μπορώ να λάβω email. Στέλνω κανονικά αλλά δεν μπορώ να λάβω . Τον έχω σβήσει πολλές φορές τον λογαριασμό και το έχω ξανακάνει add απο την αρχή αλλά τίποτα , πάλι τα ίδια . Τι είναι τούτο ρε παιδιά ? Πρωτη φορά μου συμβαίνει ....

 

 

 

Thaks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από χρόνια συμβίωσης με iPhones (3, 3gs,4) - κάποια jailbroken για λίγο, αλλά και με πολλές αγορασμένες κανονικά εφαρμογές (δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω για κάποια εφαρμογή που αξίζει, αφού τα iphones ήταν ανέκαθεν "εργαλεία" με τη χρήση που τους κάνω και όχι απλά "μοδάτα" αντικείμενα για να στέλνω μηνύματα και να κάνω κλήσεις), έχω αρχίσει και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να "αλλαξοπιστήσω". Ο λόγος είναι το... galaxy sIII (πρωτότυπο :p). Είχα την ευκαιρία να το δω από κοντά και να "παίξω" για λίγο μαζί του και πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την απόκριση της οθόνης του στο άγγιγμα, την ταχύτητα της συσκευής και την ποιότητα της οθόνης.

 

Ακόμα "κολλάω" βέβαια (δε χωρίζεις έτσι απλά :p), αλλά το σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια συμβίωσης με iPhones (3, 3gs,4) - κάποια jailbroken για λίγο, αλλά και με πολλές αγορασμένες κανονικά εφαρμογές (δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω για κάποια εφαρμογή που αξίζει, αφού τα iphones ήταν ανέκαθεν "εργαλεία" με τη χρήση που τους κάνω και όχι απλά "μοδάτα" αντικείμενα για να στέλνω μηνύματα και να κάνω κλήσεις), έχω αρχίσει και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να "αλλαξοπιστήσω". Ο λόγος είναι το... galaxy sIII (πρωτότυπο :p). Είχα την ευκαιρία να το δω από κοντά και να "παίξω" για λίγο μαζί του και πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την απόκριση της οθόνης του στο άγγιγμα, την ταχύτητα της συσκευής και την ποιότητα της οθόνης.

 

Ακόμα "κολλάω" βέβαια (δε χωρίζεις έτσι απλά :p), αλλά το σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά...

 

όπως τα λες είναι εργαλείο και η Apple είναι μια εταιρία που σε βάζει σε μια λογική να αλλάξεις ενα τηλ.(εργαλείο) κάθε 2 χρόνια και οχι κάθε 6μηνες :)

TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια το iPhone θα το αλλαζα μονο με με το Vertu Constellation Touch :D

το μονο που το ξεπερνα σε ποιοτητα, υλικα και design....

 

περα απο την πλακα, αν το αλλαζα, θα το αλλαζα μονο με το Ν9 (περα απο το Vertu) και αυτο επειδη ειναι το μονο πρωτοπορο μετα απο την παρουσιαση του πρωτου iPhone..

Link to comment
Share on other sites

παιδια το iPhone θα το αλλαζα μονο με με το Vertu Constellation Touch :D

το μονο που το ξεπερνα σε ποιοτητα, υλικα και design....

 

περα απο την πλακα, αν το αλλαζα, θα το αλλαζα μονο με το Ν9 (περα απο το Vertu) και αυτο επειδη ειναι το μονο πρωτοπορο μετα απο την παρουσιαση του πρωτου iPhone..

 

Επειδη εισαι συνεδελφος μονο θα σου πω. Σιγα μη μας ακουσει κανενας αλλος...

Παρε στα χερια σου ενα galaxy nexus. Και δωσε το αι φον σε καποιον μεγαλυτερο απο 50 χρονων η σε κοπελα. :-)

Link to comment
Share on other sites

1)Καλησπέρα προσφατα αγόρασε ο πατέρας μου ένα ipad 2 16GB 3G από Αμερική και το έφερε αεροπορικός για μένα.

Χωρίς να το ψάξει διαπίστωσα ότι το κουτί απέξω γράφει Verizon.

Από αυτά που έψαξα είδα ότι μάλλον το 3G δεν παίζει να δουλευει εδώ οπότε ντζάμπα τα 100$ παραπάνω.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι παίζει τα νεότερα μοντέλα ipad 2 3G της Verizon να έχουν υποδοχή για κάρτα sim και να υποστηρίζουν GSM δίκτυα όπως στην Eλλάδα;

Δεν το πείρε με κάποιο συμβόλαιο.

2)Καλύτερη επιλογή ποια είναι να το ανοίξω και να το κρατίσω ή να το στείλει πίσω με FEDEX και να ξαναστείλουν ένα ΑΤ&Τ μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα το αλλαζω με καποιο το οποιο θα ειχε την ιδια ποιοτητα κατασκευης και οχι πλαστικουρες οπως πολλα απο τα καινουργια smartphone.

επισης να μην ξεφευγε σε ιντσες οκ καλη η μεγαλη οθονη αλλα για κινητο το παιρνεις οχι για tablet.

η samsung ναι εβγαλε ενα πολυ ωραιο μοντελο γιατι σε σχεση με το s2 ειναι πολυ πιο μπροστα το s3 ειδικα εξωτερικα!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φάση, σίγουρα με καμία.

 

Ο λόγος είναι απλός: το κορυφαίο σύστημα πλοήγησης TomTom δεν υπάρχει για καμία άλλη πλατφόρμα. Για να μην αναφέρω άλλες εφαρμογές. Όταν κάποιο άλλο λειτουργικό ωριμάσει και προσφέρει κάτι ισοδυναμο ίσως και να το σκεφτώ.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φάση, σίγουρα με καμία.

 

Ο λόγος είναι απλός: το κορυφαίο σύστημα πλοήγησης TomTom δεν υπάρχει για καμία άλλη πλατφόρμα. Για να μην αναφέρω άλλες εφαρμογές. Όταν κάποιο άλλο λειτουργικό ωριμάσει και προσφέρει κάτι ισοδυναμο ίσως και να το σκεφτώ.

 

Καλα χαλαρωσε...αυτα τα λεγαμε πριν 3 χρονια...οχι απλα εχει ωριμασει το android, σε λιγο θα σαπισει κι ολας...

Αλλο αν εσυ χρειαζεσαι το tom tom...

:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα απαντησω οχι στο με ποια συσκευη θα το αλλαζα, αλλα γιατι δεν ξαναγυριζω σε iPhone.

Όπως έχουν σήμερα τα πράγματα, το iPhone είναι για όσους χρησιμοποιούν την συσκευή τους γι αυτό που πραγματικά προορίζεται, δηλαδή τηλέφωνα, φωτογραφίες και όλα τα αλλά σε περίπτωση που δεν βρίσκεσαι κοντα σε κάτι άλλο πιο άνετο, οπως ένα tablet η laptop. Τα κορυφαία android των 4.6-4.8 ιντσών, επιτρέπουν την χρήση και σαν μίνι tablet στον καναπέ η όπου αλλού βρίσκεσαι. Ειδικά το Siii με την αυτονομία του να φθάνει τις 6,5 - 7 ώρες με ανοικτή οθόνη, είναι εξαιρετικό για τέτοια χρήση.

 

Το IPhone συμφέρει όσους αλλάζουν κινητό κάθε δυο χρόνια με επιδότηση και θέλουν μια συσκευή με κύρος. Τίποτα άλλο.

Δεν υπάρχει πλέον κατι που να μην γίνεται με άλλες συσκευές της ίδιας κατηγορίας. Αντίθετα υπάρχουν πολλά που δεν γίνονται από το iPhone.

Θα μου έλειπαν παρά πολλά πράγματα που χρησιμοποιω καθημερινα και αμεσα, αν αποφασιζα να δώσω το android μου για ένα iPhone.

Ίσως αν ζούσα στην Αμερική η την Αγγλία και είχα unlimited data plan σ αυτές τις τιμές και wifi με τις πραγματικά τρομερές ταχύτητες των χωρών αυτών, θα το σκεφτόμουν γιατί θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ πολλές από τις νέες δυνατότητες του που αφορούν μόνο κάποιες μεγάλες χώρες.

Από εφαρμογές πλέον δεν λείπει τίποτα , οπότε παει κι αυτο μαζί με το smoothness που κάποτε ήταν ανασταλτικος παράγοντας στο να πας σε κάποια άλλη πλατφόρμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...