Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αμφιβαλλω για αυτο... πιστευω ολοι το παιρνουν αφου το εχουν και προ-κρατηση, αν δεν γινει κατι να εισαι σιγουρος οτι συντομα θα εχουμε μεγαλο κυμα επιστροφων!

 

Κώστα απλα ενημρωτικα εγω προσωπικα εχω φερει 3 απο UK. τα 2 εχουν το προβλημα, το 3ο το εχω στειλει Ελλαδα και αποψε θα ξερω αν το εχει και αυτο. επισης 3 παιδια που αγορασαμε μαζι σε συνολο 6 συσκευων οι 4 αντιμετωπιζουν το προβλημα. μιλαμε για ποσοστα που κυμαινονται στο 80%-90% σε ενα προχειρο υπολογισμο.

 

εγω πιστευω οτι σχεδον ολα τα εχουν απλα σε μερικα δεν εμφανιζεται και πολυ γιατι παιζει ρολο ο παροχος και η περιοχη που εισαι. εγω π.χ στις πρωτες 2 μερες δεν ειχα προβλημα. απο χθες που ηρθα Λευκωσια δεν μπορω να κανω κληση. με που το παιρνω αμεσως η κληση πεφτει (no service).

 

τραγικη κατασταση....

 

 

Ωχ,περαστικά ρε συ :(

 

Μακάρι πάντως να είναι πρόβλημα που εμφανίζεται σε περιορισμένο αριθμό συσκευών και να βρεθείς σύντομα με απροβλημάτιστη συσκευή στα χέρια.

 

Παρεμπιπτόντως,η ένταση του ηχείου πως σου φάνηκε?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ωχ,περαστικά ρε συ :(

 

Μακάρι πάντως να είναι πρόβλημα που εμφανίζεται σε περιορισμένο αριθμό συσκευών και να βρεθείς σύντομα με απροβλημάτιστη συσκευή στα χέρια.

 

Παρεμπιπτόντως,η ένταση του ηχείου πως σου φάνηκε?

 

όπως σου εχω πει φιλε δεν ειναι περιορισμενος ο αριθμος....

 

ανεπισημες πληροφοριες που εχω απο τον ξαδελφο μου απο αμερικη λενε οτι μεχρι στιγμης σχεδον 700.000 συσκευες εχουν το προβλημa :X:cry:

 

επισης τα παιδια απο αγγλια που το πηραμε μαζι, πηγαν χθες το πηραν πισω και τους εδωσαν καινουργια. απιστευτο; εχουν και αυτα το προβλημα! :ninja:

 

ο ηχος, το ηχειο, η οθονη ΟΛΑ στο τηλεφωνο ειναι παρα πολυ καλα. ενα επιπεδο πιο πανω απο το πετυχημενο 3GS. αλλα μην ξεχναμε ειναι και τηλεφωνο πρεπει να μπορουμε να κανουμε και καμια κληση μεσα-μεσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός θέματος αλλά θέλω να ρωτήσω.

Ξερει κανείς αν δουλεύουν αυτές οι συσκευές που βγάζουν υπερήχους για να απωθούν τρωκτικά, μυρμήγκια κτλ.?

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Εκτός θέματος αλλά θέλω να ρωτήσω.

Ξερει κανείς αν δουλεύουν αυτές οι συσκευές που βγάζουν υπερήχους για να απωθούν τρωκτικά, μυρμήγκια κτλ.?

εγω παντως εχω κατι της πλακας συσκευες(κινεζικες απο τα πανυγηρια) αυτες ομως που διωχνουν τα κουνουπια και δουλευουν αψογα.

τωρα....για τα αλλα <<ζουζουνια>>ε το πιο πιθανον να δουλευουν

α δοκιμασε για τα τρωκτικα καμια φακα και για τα μυρμηγκια καμια 44αρα παντοφλα:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Τελικά, για άγνωστους λόγους, μου βγήκε η επιδότηση τέσσερις μήνες νωρίτερα!! Οπότε μόλις φτάσει στην ελλάδα θα το πάρω!!! Δεν ξέρω πως το έκανε η Vodafone αυτό, αλλά ισχύει!!!!! Οπότε μια χαρά!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι αναφορες του Χριστοφορου ειναι οι πιο πιστικες για μενα. Φυσικα και των παιδιων που πηγαν στη συναντιση, αλλα εκει ειχαμε εικονα απο ενα τηλεφωνο σ ενα σημειο των Αθηνων που το σημα σκοτωνει.

 

Αν η apple αρχισε τις αντικαταστασεις αθορυβα δεν κανει καθου καλα. Θα επρεπε να βγαλει επισημη ανακοινωση και να διακοψει τις πωλησεις μεχρις οτου βγει το νεο os και εφ οσον λυνει το προβλημα να συνεχισει.

Αν ειχε γινει σε αλλη εταιρεια κατι τετοιο θα ειχαν πεσει ολοι να την φανε.

 

Περιμενω και το Νικολα να παρει το δικο του να δουμε τι παιζει αφου κι αυτος ταξιδευει συχνα οποτε θα τσεκαρει το σημα σε διαφορα μερη.

Οχι οτι σκοπευω να το αγορααω απλα ειμαι περιεργος να δω πως θα διαχειριστει το ζητημα η apple.

 

Με το iPad ακομα και το Leo πολυ μου φανεται. Εκτος απο Dropbox εχω πλεον το Evernote, το read it later στο HD2 και τα παντα βρισκονται και στις δυο συσκευες μου.

Ηδη αισθανομαι οτι το εχω παρακανει σε συναρτιση και με το macbook pro.

Oποτε δεν ειμαι να αγοραζω τιποτα αλλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο αυτους που το εχουν παρει εδω περα εχουν δοκιμασει μηπως να το χρησιμοποιησουν με καποια θηκη η bumper ? γιατι με ενδιαφερει η αγορα του ( για το τεταρτο μηλο ρωταω :P)

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

In an email exchange with an iPhone 4 customer seen and verified by iLounge, Apple CEO Steve Jobs has denied that the iPhone 4 has any actual reception problems. The iLounge reader in question, who has requested to remain anonymous, wrote Jobs, saying, “Steve, I love the phone. But no one, [not] even your Apple Store has answers for my phone with the left side reception and the proximity sensor acting up.” Jobs issued a one-line response, saying, “The iPhone 4’s reception is better than the iPhone 3GS.” Our reader replied, “Yes it has better reception,*is there going to be a fix for the [l]eft side antennae and [t]he Proximity Sensor problem or do you recommend taking it back for replacement?” Jobs once again replied in one sentence, again stating that “There is actually no problem with the real reception.” Jobs then issued a third, final response, saying, “Actually, the iPhone 4 is great. Sorry you’re having troubles.” Apple previously*issued a statement*regarding the reception issues, telling users to avoid gripping the iPhone 4 in the lower left corner if they experience severe attenuation.

 

Είναι περίεργο πάντως το γεγονός ότι ο Jobs αρνείται με τόση έμφαση το πρόβλημα(;).

 

Αν λάβουμε υπόψιν τον προσεκτικό χειρισμό του λόγου σε όλες τις δηλώσεις του, θα πρέπει να εστιάσουμε στον χαρακτηρισμό "real reception".

 

Είναι δυνατόν να υπάρχει μία σχετική έκπτωση στο σήμα όταν φέρονται σε επαφή οι δύο κεραίες, ωστόσο το λογισμικό εσφαλμένα μάλλον μεταφράζει τις όποιες μειώσεις ως πλήρη απώλεια σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο πάντως το γεγονός ότι ο Jobs αρνείται με τόση έμφαση το πρόβλημα(;).

 

Αν λάβουμε υπόψιν τον προσεκτικό χειρισμό του λόγου σε όλες τις δηλώσεις του, θα πρέπει να εστιάσουμε στον χαρακτηρισμό "real reception".

 

Είναι δυνατόν να υπάρχει μία σχετική έκπτωση στο σήμα όταν φέρονται σε επαφή οι δύο κεραίες, ωστόσο το λογισμικό εσφαλμένα μάλλον μεταφράζει τις όποιες μειώσεις ως πλήρη απώλεια σήματος.

 

Και εγώ εκεί κατατείνω Περικλή, είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό το άρθρο του Apple Insider.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Οι αναφορες του Χριστοφορου ειναι οι πιο πιστικες για μενα. Φυσικα και των παιδιων που πηγαν στη συναντιση, αλλα εκει ειχαμε εικονα απο ενα τηλεφωνο σ ενα σημειο των Αθηνων που το σημα σκοτωνει.

 

Αν η apple αρχισε τις αντικαταστασεις αθορυβα δεν κανει καθου καλα. Θα επρεπε να βγαλει επισημη ανακοινωση και να διακοψει τις πωλησεις μεχρις οτου βγει το νεο os και εφ οσον λυνει το προβλημα να συνεχισει.

Αν ειχε γινει σε αλλη εταιρεια κατι τετοιο θα ειχαν πεσει ολοι να την φανε.

 

Περιμενω και το Νικολα να παρει το δικο του να δουμε τι παιζει αφου κι αυτος ταξιδευει συχνα οποτε θα τσεκαρει το σημα σε διαφορα μερη.

Οχι οτι σκοπευω να το αγορααω απλα ειμαι περιεργος να δω πως θα διαχειριστει το ζητημα η apple.

 

Με το iPad ακομα και το Leo πολυ μου φανεται. Εκτος απο Dropbox εχω πλεον το Evernote, το read it later στο HD2 και τα παντα βρισκονται και στις δυο συσκευες μου.

Ηδη αισθανομαι οτι το εχω παρακανει σε συναρτιση και με το macbook pro.

Oποτε δεν ειμαι να αγοραζω τιποτα αλλο.

 

επιβεβαιωνω ακομα μια περιπτωση με αντικατασταση. πριν απο λιγο φιλος απο Καρτιφ, πηγε και αλλαξε το κινητο. το προβλημα υπαρχει ακομα και στο νεο που πηρε και απο το καταστημα του ειπαν οτι προς το παρον δεν αξιζει να παρει ξανα αλλο αφου το πιο πιθανον και αυτο να εχει το ιδιο προβλημα... ειναι το 3ο που παιρνει το παιδι και ολα ειχαν το ιδιο προβλημα με το σημα.

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω ακομα μια περιπτωση με αντικατασταση. πριν απο λιγο φιλος απο Καρτιφ, πηγε και αλλαξε το κινητο. το προβλημα υπαρχει ακομα και στο νεο που πηρε και απο το καταστημα του ειπαν οτι προς το παρον δεν αξιζει να παρει ξανα αλλο αφου το πιο πιθανον και αυτο να εχει το ιδιο προβλημα... ειναι το 3ο που παιρνει το παιδι και ολα ειχαν το ιδιο προβλημα με το σημα.

 

Χριστόφορε όπως γράφεται και παραπάνω δε νομίζω ότι είναι hardware πρόβλημα αλλά θέμα αλλαγής του αλγορίθμου επιλογής κυψέλης και ελπίζω να δοθεί γρήγορα η λύση με αναβάθμιση του firmware.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο πάντως το γεγονός ότι ο Jobs αρνείται με τόση έμφαση το πρόβλημα(;).

 

Αν λάβουμε υπόψιν τον προσεκτικό χειρισμό του λόγου σε όλες τις δηλώσεις του, θα πρέπει να εστιάσουμε στον χαρακτηρισμό "real reception".

 

Είναι δυνατόν να υπάρχει μία σχετική έκπτωση στο σήμα όταν φέρονται σε επαφή οι δύο κεραίες, ωστόσο το λογισμικό εσφαλμένα μάλλον μεταφράζει τις όποιες μειώσεις ως πλήρη απώλεια σήματος.

 

Συμφωνω σε αυτο αλλα δεν παυει απο το να μας λεει οτι ο συγκεκριμενος σχεδιασμος του τηλεφωνου και ειδικοτερα της αντεννας ειναι απ'οτι φαινεται λανθασμενος.

 

δεν εχω αυταπατες οτι θα παραδεχτει κατι η αππλε η οτι θα βγαλει ανακοινωση για recall, αφου αυτο δεν το εκανε ποτε. ελπιζω μονο να φτιαξει το προβλημα.

 

ισως θορυβηθει απο τις πολλες επιστροφες που αναμενωνται εντος των ημερων καθως σε ολα τα φορουμ σε αγγλια και αμερικη ολοι ειναι ετοιμοι για επιστροφες.

 

Χριστόφορε όπως γράφεται και παραπάνω δε νομίζω ότι είναι hardware πρόβλημα αλλά θέμα αλλαγής του αλγορίθμου επιλογής κυψέλης και ελπίζω να δοθεί γρήγορα η λύση με αναβάθμιση του firmware.

 

δεν ειμαι τοσο σιγουρος για αυτο...

 

πιστευω το προβλημα με το fix update θα λυθει μεχρι ενος σημειου.., εχω μερικες πληροφοριες τι προκαλει το προβλημα αλλα θα τις κρατησω για τον εαυτο μεχρι βγει το update.

 

σε ιδιο σημειο με την ιδια micro sim το ενα ειχε προβλημα το αλλο οχι.....

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας λίγα πράγματα για το πως λειτουργεί η Apple (και η οποιαδήποτε μεγάλη αμερικανική εταιρία) αν έχει διαπράξει τόσο μεγάλο σχεδιαστικό λάθος είναι ισοδύναμο με το "κλείσιμο του μαγαζιού".

 

Τώρα βέβαια, αν ο τεχνικός σχεδιασμός του hardware ακολούθησε την επιπολαιότητα με την οποία ξεχάστηκε το πρωτότυπο στο γνωστό bar, τότε όλα είναι πιθανά :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας λίγα πράγματα για το πως λειτουργεί η Apple (και η οποιαδήποτε μεγάλη αμερικανική εταιρία) αν έχει διαπράξει τόσο μεγάλο σχεδιαστικό λάθος είναι ισοδύναμο με το "κλείσιμο του μαγαζιού".

 

Τώρα βέβαια, αν ο τεχνικός σχεδιασμός του hardware ακολούθησε την επιπολαιότητα με την οποία ξεχάστηκε το πρωτότυπο στο γνωστό bar, τότε όλα είναι πιθανά :)

 

θα δωσει το update και θα ''φτιαξει'' κατα καποιο τροπο το προβλημα....

 

απο μονο του το τηλεφωνο εχει πολυ χαμηλο σημα. στο apple store που το δοκιμασα (που λενε οτι εχουν και ειδικα μηχανηματα για full signal) το ipad επερνε full 3g ενω το iphone 4 κατω του μισου.

 

ελπιζω να φτιαξουν, τι να πουμε.... :ninja:

 

 

p.s εγω βλεπω προβλημα και με το bumper και χωρις το bumper.

p.s2 o φιλος μου εχει προβλημα μονο ΧΩΡΙΣ bumper αλλα ειτε με το bumper ειτε χωρις οταν το κρατησει απο το κατω μερος δεν μπαινει στο ιντερνετ με τπτ.

 

μυλος......

Edited by christoforos258
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας λίγα πράγματα για το πως λειτουργεί η Apple (και η οποιαδήποτε μεγάλη αμερικανική εταιρία) αν έχει διαπράξει τόσο μεγάλο σχεδιαστικό λάθος είναι ισοδύναμο με το "κλείσιμο του μαγαζιού".

 

 

με 15δις $ μετρητα αυτοι αγοραζουν την Ελλαδα για ενα χρονο....

δεν παθαινει τιποτα...

Απλα πρεπει να αρχιζει να δινει εμφαση στο ΜacOS και να αφησει τα πολλα....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

με 15δις $ μετρητα αυτοι αγοραζουν την Ελλαδα για ενα χρονο....

δεν παθαινει τιποτα...

Απλα πρεπει να αρχιζει να δινει εμφαση στο ΜacOS και να αφησει τα πολλα....

 

Δημητρακη μην ξεχνας οτι με τελευταια ανακοινωση το iphone ειναι καπου στο 33%. με βαση τα κερδη που φερνει στην εταιρεια... καθολου μικρο ποσοστο!

Link to comment
Share on other sites

Για τους βιαστικούς υπάρχει πάντα και μια τέτοια λύση ;)

 

Στο μεταξύ μια αρκετά αναλυτική παρουσίαση του θέματος λήψη σήματος iPhone 4 εδώ.

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

δειτε απαντηση που πηρε φιλος που πηρε σημερα σε apple store:

 

'"All phones do this to some degree....hold it differently or buy our bumper"

 

δεν παμε καλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας λίγα πράγματα για το πως λειτουργεί η Apple (και η οποιαδήποτε μεγάλη αμερικανική εταιρία) αν έχει διαπράξει τόσο μεγάλο σχεδιαστικό λάθος είναι ισοδύναμο με το "κλείσιμο του μαγαζιού".

 

Τώρα βέβαια, αν ο τεχνικός σχεδιασμός του hardware ακολούθησε την επιπολαιότητα με την οποία ξεχάστηκε το πρωτότυπο στο γνωστό bar, τότε όλα είναι πιθανά :)

 

Ενδεχομένως οι θήκες που χρησιμοποίησαν κατά τις δοκιμές να εμπόδισαν το πρόβλημα να αναδειχτεί ενωρίτερα ωστόσο δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι προκλήσεις της χρήσης εξωτερικών κεραιών δεν μελετήθηκαν διεξοδικά από τους μηχανικούς της Apple πριν ληφθεί η απόφαση να κυκλοφορήσει η συσκευή με τον συγκεκριμένο σχεδιασμό.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για την ίδια εταιρεία η οποία σχεδιάζει συσκευές όπως το iPod nano και τα unibody MacBooks.

 

Απλα πρεπει να αρχιζει να δινει εμφαση στο ΜacOS και να αφησει τα πολλα....

 

Αυτό ακριβώς κάνει Δημήτρη, δίνει έμφαση στο Mac OS τροποποιώντας το κατάλληλα ώστε να εξασφαλίσει την απρόσκοπτη λειτουργία του στους υπολογιστές του μέλλοντος οι οποίοι θα διαφοροποιηθούν ουσιαστικά από τις συμβατικές μορφές που διατίθενται σήμερα.

 

Ακόμη κι αν το iPhone 4 καταγραφεί στην ιστορία ως η μεγαλύτερη σχεδιαστική αποτυχία της Apple, αυτό δεν μειώνει την αξία του iOS και των δυνατοτήτων του. Θα υπάρξουν αναμφίβολα απώλειες οι οποίες θα λειτουργήσουν υπέρ του ανταγωνισμού ωστόσο υπάρχουν συσκευές (iPod touch, iPad) οι οποίες θα αναδείξουν το λειτουργικό και θα το κρατήσουν ψηλά στις προτιμήσεις των καταναλωτών. Αυτές είναι και οι συσκευές οι οποίες προσφέρουν τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή στην Apple ένα σημαντικότατο προβάδισμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως οι θήκες που χρησιμοποίησαν κατά τις δοκιμές να εμπόδισαν το πρόβλημα να αναδειχτεί ενωρίτερα ωστόσο δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι προκλήσεις της χρήσης εξωτερικών κεραιών δεν μελετήθηκαν διεξοδικά από τους μηχανικούς της Apple πριν ληφθεί η απόφαση να κυκλοφορήσει η συσκευή με τον συγκεκριμένο σχεδιασμό.

.

 

αυτο λεμε ΟΛΟΙ. αλλα δεν ξερω και τον λογο που εβγαλαν τα bumper.δεν πιστευω οτι ξαφνικα ειδαν οτι μπορουν να εχουν κερδος απο μια θηκη... πιστευω ειδα το προβλημα τελευταια στιγμη και αποφασισαν να βγαλουν τα bumper για να κερδισουν χρονο. τι θα γινει απο εδω και περα ενας θεος ξερει... :cry:

 

π.χ σημερα ειχα 4-5 κλησεις που στα 30 δευτερολεπτα κοπηκε το σημα.:(

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελαν να αποφύγουν ένα τόσο σημαντικό πρόβλημα Χριστόφορε θα απέσυραν τη συσκευή πολύ πιο νωρίς στο στάδιο του σχεδιασμού και θα συνέχιζαν να κυκλοφορούν 3GS μέχρι να σκεφτούν κάτι καλύτερο. Δεν θα έδιναν παραγγελία για θήκες για να το καλύψουν. Κυρίως όταν προβάλλουν τη χρήση του τηλεφώνου με τις ελάχιστες δυνατές εικαστικές παρεμβάσεις. Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελαν να καλύψουν ένα τόσο σημαντικό πρόβλημα Χριστόφορε θα απέσυραν τη συσκευή πολύ πιο νωρίς στο στάδιο του σχεδιασμού και θα συνέχιζαν να κυκλοφορούν 3GS μέχρι να σκεφτούν κάτι καλύτερο. Δεν θα έδιναν παραγγελία για θήκες για να το καλύψουν. Κυρίως όταν προβάλλουν τη χρήση του τηλεφώνου με τις ελάχιστες δυνατές εικαστικές παρεμβάσεις.

 

το τι εγινε αμφιβαλλω οτι το ξερει καποιος αλλος εκτος απο τον steve και τους μηχανικους...

 

το θεωρεις αδυνατον να βρηκαν το προβλημα τελευταιες μερες και αφου το ανακοινωσαν; εγω ακουσα αυτο για προβλημα στο σημα απο το keynote που ο steve εκανε την παπια και ζητουσε να κλεισουν τα wifi. το ξερω οτι λιγο δυσκολο να εκανε τοσο μεγαλη πατατα η apple αλλα δεν μπορω να βρω κατι πιο λογικο. ο χρονος θα δειξει, δεν μπορει αυτο το προβλημα να ειναι μονο του iOS. η αντεννα απο το χερι μας ειναι σε αποσταση χιλιοστου...

 

επισης επειδη το εζησα απο κοντα, οι υπαλληλοι στο apple store cardiff προσπαθουσαν με μανια να μας πωλησουν bumper. τους λεγαμε δεν θελαμε και μας ελεγαν μα ειναι τοσο ωραια, να τα δοκιμασετε να δειτε, πολυ καλη τιμη κτλ... απο εκει που μπηκαν μερικες υποψιες οτι το προβλημα ισως ηταν γνωστο. επισης 2η μερα (25 ιουνιου) που πηγαμε πισω με τον φιλο μου να το αλλαξει γιατι δεν αντεχε το προβλημα το παιδι εκει αμεσως μολις του ειπαμε και αφου ο φιλος επεμενε για ανταλλαγη του εκαναν δωρο ενα bumper! τυχαια ολα..;

Edited by christoforos258
Link to comment
Share on other sites

το τι εγινε αμφιβαλλω οτι το ξερει καποιος αλλος εκτος απο τον steve και τους μηχανικους...

 

το θεωρεις αδυνατον να βρηκαν το προβλημα τελευταιες μερες και αφου το ανακοινωσαν; εγω ακουσα αυτο για προβλημα στο σημα απο το keynote που ο steve εκανε την παπια και ζητουσε να κλεισουν τα wifi. το ξερω οτι λιγο δυσκολο να εκανε τοσο μεγαλη πατατα η apple αλλα δεν μπορω να βρω κατι πιο λογικο. ο χρονος θα δειξει, δεν μπορει αυτο το προβλημα να ειναι μονο του iOS. η αντεννα απο το χερι μας ειναι σε αποσταση χιλιοστου...

 

επισης επειδη το εζησα απο κοντα, οι υπαλληλοι στο apple store cardiff προσπαθουσαν με μανια να μας πωλησουν bumper. τους λεγαμε δεν θελαμε και μας ελεγαν μα ειναι τοσο ωραια, να τα δοκιμασετε να δειτε, πολυ καλη τιμη κτλ... απο εκει που μπηκαν μερικες υποψιες οτι το προβλημα ισως ηταν γνωστο. επισης 2η μερα (25 ιουνιου) που πηγαμε πισω με τον φιλο μου να το αλλαξει γιατι δεν αντεχε το προβλημα το παιδι εκει αμεσως μολις του ειπαμε και αφου ο φιλος επεμενε για ανταλλαγη του εκαναν δωρο ενα bumper! τυχαια ολα..;

Χριστοφορε ειλικρινα ολα αυτα εχουν την λογικη τους. Δεν ξερω τι εγινε, αλλα οντως υπαρχει σοβαρο προβλημα οταν χανονται κλησεις.

Εγω νομιζα πως συμβαινει μονο σε σημεια με προβληματικο σημα. Τωρα ομως ακουω οτι μπορει να συμβει οπουδηποτε και επιρεαζεται και το Wifi το 3g.......

Δεν νομιζω να ειχαν αντιληφθει το μεγεθος. Πιθανως να πιστευαν οτι ειναι ενα μικρο ποσοστο. Διαφορετικα θα μπορουσαν να αναβαλουν την εναρξη των πωλησεων με διαφορες δικαιολογιες.

Πιστευω οτι αν δεν λυθει 100% το προβλημα, θα φαει δυνατο χαστουκι η Apple.

Kαι θα εχει δικιο ο κοσμος να τους τιμωρισει.

Eιχαν τοσο καιρο να δοκιμασουν την νεα συσκευη. Δυο χρονια πουλουσαν σχεδον το ιδιο πραγμα. Επρεπε να τσεκαρουν μια τοσο επαναστατικη αλλαγη οπως αυτη της κεραιας στο αλουμινιο.

 

Να ξερετε επισης οτι τα εργοστασια συνεχιζουν την παραγωγη απτοητα. Τετοιες μοναδες δεν μπορουν να διακοψουν την παραγωγη ουτε μια μερα.

Eιναι τεραστιο το κοστος για μια μερα κλησιματος ενος εργοστασιου με μερικες χιλιαδες εργαζομενους.

 

Mια μεσοβεζικη λυση θα ανακοψει τις πωλησεις στα σιγουρα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

το τι εγινε αμφιβαλλω οτι το ξερει καποιος αλλος εκτος απο τον steve και τους μηχανικους...

 

το θεωρεις αδυνατον να βρηκαν το προβλημα τελευταιες μερες και αφου το ανακοινωσαν; εγω ακουσα αυτο για προβλημα στο σημα απο το keynote που ο steve εκανε την παπια και ζητουσε να κλεισουν τα wifi. το ξερω οτι λιγο δυσκολο να εκανε τοσο μεγαλη πατατα η apple αλλα δεν μπορω να βρω κατι πιο λογικο. ο χρονος θα δειξει, δεν μπορει αυτο το προβλημα να ειναι μονο του iOS. η αντεννα απο το χερι μας ειναι σε αποσταση χιλιοστου...

 

επισης επειδη το εζησα απο κοντα, οι υπαλληλοι στο apple store cardiff προσπαθουσαν με μανια να μας πωλησουν bumper. τους λεγαμε δεν θελαμε και μας ελεγαν μα ειναι τοσο ωραια, να τα δοκιμασετε να δειτε, πολυ καλη τιμη κτλ... απο εκει που μπηκαν μερικες υποψιες οτι το προβλημα ισως ηταν γνωστο. επισης 2η μερα (25 ιουνιου) που πηγαμε πισω με τον φιλο μου να το αλλαξει γιατι δεν αντεχε το προβλημα το παιδι εκει αμεσως μολις του ειπαμε και αφου ο φιλος επεμενε για ανταλλαγη του εκαναν δωρο ενα bumper! τυχαια ολα..;

 

Δηλαδή θεωρείς οτι ορισμένα εκατομμύρια θήκες σχεδιάζονται και κατασκευάζονται μεσα σε μερικές ημέρες, έστω και εβδομάδες;

 

Εάν γνώριζαν για το πρόβλημα και προχώρησαν με την κυκλοφορία θα ήταν τουλάχιστον αφελείς να πιστεύουν ότι δεν θα έπαιρνε αυτές τις διαστάσεις.

 

Μιλάμε για την ίδια εταιρεία η οποία απέσυρε ολόκληρη τη γραμμή των iPod touch από την γραμμή παραγωγής λόγω προβληματικής κάμερας, την ίδια εταιρεία που καθυστερεί την κυκλοφορία του λευκού iPhone εξ αιτίας "κατασκευαστικών προκλήσεων".

 

Υπάρχει πιθανότητα η συσκευή να είναι ελαττωματική ωστόσο δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι ο Jobs θα επέτρεπε την κυκλοφορία της εφόσον το γνώριζαν.

Link to comment
Share on other sites

στο ειπα ξανα φιλε. εχεις σκεφθει να ειχε καταλαβει οτι το προβλημα ηταν τοσο μεγαλο οταν ηταν πλεον αργα;

 

δεν ξερω τι θα γινει ουτε αν οντος το προβλημα θα φτιαχτει συντομα. αυτο που ξερω ειναι οτι κραταω μια απιθανη συσκευη που κανει 600+ ευρω και ομως δεν μπορω να κανω ενα απλο τηλεφωνημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...