Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Carpenoctum

Για mac έχω υπόψη το handbrake καθώς και το QuickTime με perian.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το iTeleport και συνδέομαι κανονικά μέσω local δικτύου. Ωστόσο, όταν προσπαθώ να συνδεθώ μέσω 3G μου γράφει "Your computer is accessible only from your local network. To configure Internet-based access, please visit www.iTeleportMobile.com" και δεν κατάφερα να βρω κάτι στην σελίδα τους που να λύνει το πρόβλημα.

 

Έχω εγκαταστήσει Vine-Jaadu Server και iTeleport connect, στο router μου έχω ενεργοποιημένο το UPnP και στο internet που το κοίταξα αναφέρει ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Τι κάνω λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Πριν λίγο επέστρεψα από ένα χωριό στην επαρχία της Ολλανδίας κοντά στη Χάγη που είχα πάει να περάσω Σαββατοκύριακο με φίλους, μπάρμπεκιου, μπάλα και μπύρες ώστε να εκμεταλλευθούμε και το σπάνιο φαινόμενο της φοβερής ηλιοφάνειας των τελευταίων ημερών στη γείτονα (για μένα) χώρα. Έχω έναν ψιλοπονοκέφαλο από το άραγμα κάτω από τον ήλιο αλλά απέκτησα και ένα πρόωρο μαύρισμα. :lol:

 

Oντως δυο τρεις μερες τωρα εχουμε ψηθει, σημερα ειχε 25+ που για Ολλανδια ειναι σαν 35 στην Ελλαδα...:lol:

Σημερα ειχα ρεπο και εγω και ολη μερα καθομουν στο terace και επινα μπυρακια:happy: Να χαν και φραπε στα καφε εδω και τι στον κοσμο, με βλεπω να φτιαχνω στο σπιτι και μετα να βγαινω βολτα :O

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το iTeleport και συνδέομαι κανονικά μέσω local δικτύου. Ωστόσο, όταν προσπαθώ να συνδεθώ μέσω 3G μου γράφει "Your computer is accessible only from your local network. To configure Internet-based access, please visit www.iTeleportMobile.com" και δεν κατάφερα να βρω κάτι στην σελίδα τους που να λύνει το πρόβλημα.

 

Έχω εγκαταστήσει Vine-Jaadu Server και iTeleport connect, στο router μου έχω ενεργοποιημένο το UPnP και στο internet που το κοίταξα αναφέρει ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Τι κάνω λάθος;;

 

Περικλή από όσο γνωρίζω με το iteleport connect στην ουσία συνδέεσαι μέσω του google account σου και δεν χρειάζεται να τρέχει κάποιος vnc-server από πίσω σαν daemon. Επίσης δεν χρειάζονται ρυθμίσεις nat στον router. Τώρα εάν τρέχει ο daemon δοκίμασε να ανοίξεις την πόρτα tcp 5900 στον router σου και απενεργοποίησε το upnp.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

@Carpenoctum

Για mac έχω υπόψη το handbrake καθώς και το QuickTime με perian.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τα έχω υπόψη μου και τα δύο Κωστή αλλά ψάχνω κάτι που να έχει εκδόσεις και για τα 2 λειτουργικά. Ευχαριστώ πάντως!

 

Oντως δυο τρεις μερες τωρα εχουμε ψηθει, σημερα ειχε 25+ που για Ολλανδια ειναι σαν 35 στην Ελλαδα...:lol:

Σημερα ειχα ρεπο και εγω και ολη μερα καθομουν στο terace και επινα μπυρακια:happy: Να χαν και φραπε στα καφε εδω και τι στον κοσμο, με βλεπω να φτιαχνω στο σπιτι και μετα να βγαινω βολτα :O

 

Σήμερα (όπως και χθες) ήταν όντως εξαιρετικός ο καιρός. Όλος ο κόσμος ήταν αραχτός στις παραλίες, ή στις βάρκες στα κανάλια ή έκανε βόλτες με ποδήλατο. Πανέμορφη χώρα που όταν βοηθάει και ο καιρός γίνεται ακόμα ομορφότερη. Δεν ξέρω πού βρίσκεσαι στην Ολλανδία ή πόσο καιρό είσαι εκεί αλλά αν δεν το έχεις κάνει ακόμα σου προτείνω να σπεύσεις να εξερευνήσεις την επαρχία. Πραγματικά υπάρχουν μέρη απίστευτα! Πηγαίνω πολύ συχνά γιατί έχω πολλούς πολύ καλούς Ολλανδούς φίλους και δεν τη βαριέμαι ποτέ. Μακάρι αν τελικά μείνω καιρό εκτός Ελλάδας ο δρόμος (και η δουλειά) να με βγάλει εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο φιλε! 16αρι wifi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

E ναι δεν μας παιρνει για κατι αλλο, ουτε το χρειαζομαι κατι περισσοτερο για να πω την αλήθεια. Αφου ετσι κι αλλιως δεν χρειαζεται να αποθηκευουμε τοσα αρχεια. Και το Iphone που το ειχα 32αρι ποτε δεν ξεπερασα τα 13 γιγα κι αυτα οχι γιατι τα χρειαζομουν.

Στο iPad βεβαια χρειαζεται προσεχτικη χρηση σε οτι βαζεις γιατι οι εφαρμογές ειναι τεραστιες. Δεν χρειαζεται λοιπον να βαζεις 50 βιβλια, η οτι παιχνιδι βρισκεις.

Η μουσικη το ιδιο.

Στο iphone εκανα εναλλαγη. Δηλαδη επελεγα καποια αλμπουμ και μετα απο καποιες μερες τα αντικαθιστουσα με αλλα.

 

 

Τα διαβάζω και ζηλεύω Κώστα. Είμαι υποχρεωμένος να περιμένω επίσημη κυκλοφορία στο Βέλγιο για να μπορέσω να αγοράσω με εταιρικό ΦΠΑ.

 

Ερώτηση: Θέλω να φτιάξω έναν οδηγό στο site για μετατροπή avi αρχείων σε mp4 για το iphone. Χρειάζομαι προτάσεις για free converters που να έχουν εκδόσεις για Win και Mac. Προσωπικά χρησιμοποιώ της Xilisoft αλλά θέλω να γράψω τον οδηγό χρησιμοποιώντας κάποιον που να είναι δωρεάν. Έχει κανείς καμία πρόταση;

Νικο με το καλο οταν μπορεσεις.

 

Θα πρεπει σιγα σιγα στο site σου να κανεις αναφορες σε οσα αφορουν και το ipad:D

Αρχης γενομενης με την μετατροπη των βιντεο.

 

@@@@Στα του ipad τωρα, μια και το ψαχνω το θεμα αυτον τον καιρο, το συμπερασμα μου ειναι οτι πολλα απ᾽αυτα που κανει μπορεις να τα κανεις και μ ενα καλο μικρο λαπτοπ, ομως κατι πιο σημαντικο ακομα κι απο τις ιδιες τις εφαρμογές του app store, ειναι ο τροπος που βιωνεις την χρηση του.

Ειναι σαν χειριζεσαι κατι ζωντανο, δεν ξερω ισως οφειλεται στην επαφη, στον τροπο που υλοποιουνται οι εφαρμογες, δεν ξερω.

Παντως ακομα και απο τα βιντεο που παρακολουθω αισθανομαι την διαφορα που υπάρχει απο την αισθηση που εχω οταν δουλευω στο mac μου.

Ο κερσορας σε κρατα μακρια, δεν υπάρχουν τα εφε που σου δινουν real αισθηση πχ στην αναγνωση ενος βιβλιου η περιοδικου κλπ.

 

Δεν συζηταω για την διαφορα στην χρηση εφαρμογων μεταξυ iphone & iPad, αυτο θα μας το πουν οσοι το εχουν. Αλλα απ οσα εχω διαβασει οι περισσοτεροι μετα απο λιγες ωρες χρησης σταματουν να χρησιμοποιουν στο iphone ενα μεγαλο αριθμό εφαρμογών.

 

Δεν καταργει βεβαια σε καμια περιπτωση ενα καλο smartphone το οποιο το εχεις παντα στην τσεπη σου και ειναι τοσο ευελικτο.

 

Εγω εχω προσδιορισει την χρηση που θα του κανω.

Το mac μου θα μενει πλεον στο σπιτι ανοικτο μονιμα για να μπορω να το βλεπω απο το ipad και στο γραφειο θα ξαναδουλεψει το παλιο pc μονο οταν χρειαζομαι καποιο μεγαλο αρχειο excel η καποια αλλη βαρια δουλεια.

Ολα τα αλλα μπορουν να γινουν θαυμασια απο το iPad και καλυτερα ισως. Αυτα που χρειαζομαι ειναι:

Mail, Ημερολογιο, εργασιες, σημειωσεις πληκτρολογημενες αλλα κυριως χειρογραφες με σκιτσα και οδηγιες τις οποιες μοιραζω με mail στους ενδιαφερομενους.

Καταλογος με τις φωτογραφιες των προιοντων, PFD με σκιτσα και προδιαγραφες.

 

Αυτα ειναι ολα οσα κανω. Θα χρειαστω και το κινητο μου γιατι στην διαρκεια της μερας στελνω αρκετες φωτογραφίες που τραβω για να δειξω προβληματα που θελουν λύσεις απο το τεχνικο μας επιτελειο στην Αθηνα.

 

θα πει καποιος αυτα πως τα εκανες πριν. Με το λαπτοπ και το κινητο μου.

Η μονη διαφορα ειναι οτι επρεπε οταν κανω ελεγχο εκτός γραφειου, να τα κουβαλω σε ντοσιε, φωτο και pfd με σκιτσα και οδηγειες, τα οποια επρεπε να εκτυπώνω και να ταξινομω αφου δεν γινεται να κουβαλω το λαπτοπ οταν κανω γυρα στον χωρο παραγωγης.

 

Με το HD2 εκανα αρκετα απο αυτα αλλα τι να σου κανει μια οθονη τοσο μικρη.

Τωρα εχουμε μια οθονη που πλησιαζει το φυσικο μεγεθος του Α4 που ειναι εκτυπωμενα ολα αυτα και με μεγαλο ατου το spotlight που κανει την ευρεση τους παιχνιδακι και δεν χρειαζεται να πηγαινεις μπρος πισω σ ενα τεραστιο ντοσιε.

 

Πιστευω αν ηταν αλλοι οι καιροι θα μου το εκανε δωρο η εταιρεια οπως εχει γινει με τα smartphone αλλα και με τα λαπτοπ.

Δεν με στεναχωρει, θα κανω την δουλεια μου πιο ανετα και θα εχω ενα γκατζετ να γεμιζω τον ελευθερο χρονο μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Περικλή από όσο γνωρίζω με το iteleport connect στην ουσία συνδέεσαι μέσω του google account σου και δεν χρειάζεται να τρέχει κάποιος vnc-server από πίσω σαν daemon. Επίσης δεν χρειάζονται ρυθμίσεις nat στον router. Τώρα εάν τρέχει ο daemon δοκίμασε να ανοίξεις την πόρτα tcp 5900 στον router σου και απενεργοποίησε το upnp.

 

Έπεσε το Internet, είναι μάλλον ο τρόπος του να μου πει ότι είναι ώρα για ύπνο :p

 

Θα το δοκιμάσω αύριο :)

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβάζω και ζηλεύω Κώστα. Είμαι υποχρεωμένος να περιμένω επίσημη κυκλοφορία στο Βέλγιο για να μπορέσω να αγοράσω με εταιρικό ΦΠΑ.

 

Ερώτηση: Θέλω να φτιάξω έναν οδηγό στο site για μετατροπή avi αρχείων σε mp4 για το iphone. Χρειάζομαι προτάσεις για free converters που να έχουν εκδόσεις για Win και Mac. Προσωπικά χρησιμοποιώ της Xilisoft αλλά θέλω να γράψω τον οδηγό χρησιμοποιώντας κάποιον που να είναι δωρεάν. Έχει κανείς καμία πρόταση;

 

Καλός τον!!!

 

iSuint Free. Δίνεις και ότι διάσταση θέλεις χειροκίνητα ανάλογα την συσκευή. (βλ iPhone / iPad)

 

Ακόμα αλλαγή Video Bitrate -Sound Bitrate και Frame rate, όλα αυτά τα φτιάχνεις ξέροντας βέβαια τι είναι το αρχικό αρχείο..

 

Και για να ενσωματώνεις υπότιτλους θέλει πληρωμή το πρόγραμμα, δεν γνωρίζω κάποιο free εκτός από το quick time X10.

 

@Περικλή

 

Όταν λες 3G, εννοείς με το iPad? Και πως συνδέεσαι??

 

 

Εξάλλου πρέπει να κατεβάσεις και το Jaadu VNC Connect, στο Mac αλλιώς δεν μπαίνει..

Edited by avid

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το iTeleport και συνδέομαι κανονικά μέσω local δικτύου. Ωστόσο, όταν προσπαθώ να συνδεθώ μέσω 3G μου γράφει "Your computer is accessible only from your local network. To configure Internet-based access, please visit www.iTeleportMobile.com" και δεν κατάφερα να βρω κάτι στην σελίδα τους που να λύνει το πρόβλημα.

 

Έχω εγκαταστήσει Vine-Jaadu Server και iTeleport connect, στο router μου έχω ενεργοποιημένο το UPnP και στο internet που το κοίταξα αναφέρει ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Τι κάνω λάθος;;

 

Καλημέρα Περικλή (με την παραδοχή ότι τελικά πήγες για ύπνο και αυτό το διαβάζεις Δευτέρα πρωί!)

 

Επιπλέον αυτών που έγραψε ο Αρτέμης και ο Σπύρος, στην περίπτωση μου για να συνδεθώ εκτός τοπικού δικτύου (γιατί στο τοπικό νομίζω ότι χρησιμοποιεί το bonjour οπότε είναι πιο διαφανή τα πράγματα), δεν χρησιμοποιώ καθόλου το jaadu connect (το είχα δοκιμάσει πριν μερικούς μήνες αλλά τότε δεν δούλευε καλά και από τότε το εγκατέλειψα) αλλά έχω ανοιχτές τις πόρτες 5900 και 3283 στον router και βέβαια λόγω δυναμικού DNS χρησιμοποιώ μία διεύθυνση dyndns.com για να βρίσκει το iTeleport το τοπικό μηχάνημα από το "εξωτερικό".

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το jaadu / iTeleport δεν κάνει κάτι περισσότερο από μία vnc σύνδεση όπως και με την επιλογή connect to server -> vnc://{address} που δίνει remote desktop access από ένα mac σε άλλο μηχάνημα που έχει ενεργοποιημένα τα remote connections, άρα αν καταφέρεις μια τέτοια σύνδεση εκτός τοπικού δικτύου τότε θα δουλέψει και το iTeleport.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ειναι πολυ σημαντικό, οποιος μπορει ας φτιαξει ενα αναλυτικο οδηγό βημα βημα γιατι λιγο που διαβασα στις οδηγιες που εχει το site του iteleport μπορω να πω οτι μπερδευτηκα.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ειναι πολυ σημαντικό, οποιος μπορει ας φτιαξει ενα αναλυτικο οδηγό βημα βημα γιατι λιγο που διαβασα στις οδηγιες που εχει το site του iteleport μπορω να πω οτι μπερδευτηκα.

 

Αν δεν έχει ήδη κάτι στο "μαγικό σακούλι" του ο Νίκος (CarpeNoctum) που είναι maitre του είδους (ή ο Κύριος Πτέραρχος o άλλος maitre), θα ανεβάσω κάτι τις επόμενες 1-2 μέρες :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα!

 

Για μένα ο πιο απλός τρόπος χωρίς πόρτες και παράθυρα, είναι να τρέξεις τον Jaadu VNC Connect στο Μac και anable το Εncryption και με τις σχετικές ρυθμίσεις κωδικούς κτλ, μπαίνει αεροπορία με το 3G..

 

Αλλά περικλή εγώ δεν κατάλαβα με πια συσκευή προσπαθείς..

 

 

 

EDIT:

Εγώ πάντως μόλις τώρα μπήκα δίνοντας internet στο iPad από το iPhone μέσω του MyWi και με καλό σήμα 3G, και μπήκε χωρίς κανένα πρόβλημα, πάντα βέβαια με ενεργοποιημένο το Jaadu VNC Connect στο Mac..

Edited by avid

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας προσεκτικα της οδηγίες (με δυσκολευει οτι δεν εχω iphone να δοκιμαζω), αρχισα να καταλαβαινω.

Αν πάνε ολα καλα στο Enable Screen Sharing δεν χρειαζεται να τρεξεις και να μπλεξεις με το Jaadu VNC Connect.

 

Εκει που χανω την μπαλα ειναι αν χρειασθει να χρησιμοποιησουμε Jaadu οπου η διαδικασια γινεται maual και ειναι μπερδεμα.

 

Πχ απο εδω και περα αρχιζουν τα δυσκολα:

 

Who should use this information

Ideally, you should use Jaadu VNC Connect to set up access from anywhere. However, you might not be able to use that if:

 

Your router supports neither UPnP nor NAT-PMP

e.g. 2WIRE routers from AT&T

 

You have problems with Jaadu VNC Connect

e.g. persistent connectivity failures

 

If so, please read on.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα!

 

Για μένα ο πιο απλός τρόπος χωρίς πόρτες και παράθυρα, είναι να τρέξεις τον Jaadu VNC Connect στο Μac και anable το Εncryption και με τις σχετικές ρυθμίσεις κωδικούς κτλ, μπαίνει αεροπορία με το 3G..

 

Αλλά περικλή εγώ δεν κατάλαβα με πια συσκευή προσπαθείς..

 

Μακάρι να δούλευε και σε εμένα Σπύρο, αλλά το πρόβλημα με τη δική μου περίπτωση (η οποία δεν είναι αντιπροσωπευτική!) είναι ότι έχω 2 ζευγάρια διπλούς routers και κάπου "σκαλώνει" το πράγμα με το Jaadu VNC connect (υπάρχει ο router του παρόχου ο οποίος συνδέεται με ένα Time Capsule που κάνει τη διευθυνσιοδότηση από εκεί και πέρα, ενώ ένα από τα μηχανήματα που είναι στο δίκτυο βλέπει ενσύρματα ένα δεύτερο router ο οποίος με τη σειρά του συνδέεται με τον router άλλου παρόχου - γιατί έχω βρεθεί για διάφορους 'ιστορικούς' λόγους με 2 συνδέσεις ADSL μία Tellas και μία HOL), όπως - ειρήσθω εν παρόδω - δεν μου δουλεύει μάλλον για τον ίδιο λόγο και το back to my mac!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας προσεκτικα της οδηγίες (με δυσκολευει οτι δεν εχω iphone να δοκιμαζω), αρχισα να καταλαβαινω.

Αν πάνε ολα καλα στο Enable Screen Sharing δεν χρειαζεται να τρεξεις και να μπλεξεις με το Jaadu VNC Connect.

 

Εκει που χανω την μπαλα ειναι αν χρειασθει να χρησιμοποιησουμε Jaadu οπου η διαδικασια γινεται maual και ειναι μπερδεμα.

 

Πχ απο εδω και περα αρχιζουν τα δυσκολα:

 

Who should use this information

Ideally, you should use Jaadu VNC Connect to set up access from anywhere. However, you might not be able to use that if:

 

Your router supports neither UPnP nor NAT-PMP

e.g. 2WIRE routers from AT&T

 

You have problems with Jaadu VNC Connect

e.g. persistent connectivity failures

 

If so, please read on.

 

 

Αυτά είναι για τους επιστήμονες φίλε μου...:p

 

 

@Κώστα

 

Κρίμα.. Και εγώ τα ίδια έχω στο γραφείο, είναι κλειστά όλα στο ruter και δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα, βέβαια δεν μπορώ να το αγγίξω και ούτε θέλω..

 

Πάλι καλά αν χρειαστώ το jaadu, δίνω από το iPhone μέσω tethering στο laptop και κάνω κάπως την δουλειά μου...

Γενικός τελικά από ruter σε ruter αλλάζουν πολλά και δεν βρίσκεις άκρη...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω υπόψη μου και τα δύο Κωστή αλλά ψάχνω κάτι που να έχει εκδόσεις και για τα 2 λειτουργικά. Ευχαριστώ πάντως!

 

 

 

Σήμερα (όπως και χθες) ήταν όντως εξαιρετικός ο καιρός. Όλος ο κόσμος ήταν αραχτός στις παραλίες, ή στις βάρκες στα κανάλια ή έκανε βόλτες με ποδήλατο. Πανέμορφη χώρα που όταν βοηθάει και ο καιρός γίνεται ακόμα ομορφότερη. Δεν ξέρω πού βρίσκεσαι στην Ολλανδία ή πόσο καιρό είσαι εκεί αλλά αν δεν το έχεις κάνει ακόμα σου προτείνω να σπεύσεις να εξερευνήσεις την επαρχία. Πραγματικά υπάρχουν μέρη απίστευτα! Πηγαίνω πολύ συχνά γιατί έχω πολλούς πολύ καλούς Ολλανδούς φίλους και δεν τη βαριέμαι ποτέ. Μακάρι αν τελικά μείνω καιρό εκτός Ελλάδας ο δρόμος (και η δουλειά) να με βγάλει εκεί...

 

Mενω εδω και σχεδον 2 χρονια μονιμα Ολλανδια (με χτυπησε ο ερως βλεπεις)οποτε οταν εχω ρεπο παιρνω το swiftaki και την κοπελα μου και αλλονιζω..

Οντως ειναι ομορφη χωρα αλλα βοηθανε παρα πολυ και οι κατοικοι της..

Στεναχωριεμαι πολες φορες που ενω η Ελλαδα ειναι σιγουρα πιο ομορφη με βουνα και θαλασσα και τοσα αλλα αρχαια και τα λοιπα εμεις οι ιδιοι την καναμε @@@

Τελος παντων , χαιρομαι που περασες καλα :)

Μενω κοντα στην breda, tilburg δεν ειναι μακρυα απο βελγιο(μια ωριτσα χαλαρα απο antwerpen) οποτε ειμαστε ψιλογειτονακια :p

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Περικλή (με την παραδοχή ότι τελικά πήγες για ύπνο και αυτό το διαβάζεις Δευτέρα πρωί!)

 

Επιπλέον αυτών που έγραψε ο Αρτέμης και ο Σπύρος, στην περίπτωση μου για να συνδεθώ εκτός τοπικού δικτύου (γιατί στο τοπικό νομίζω ότι χρησιμοποιεί το bonjour οπότε είναι πιο διαφανή τα πράγματα), δεν χρησιμοποιώ καθόλου το jaadu connect (το είχα δοκιμάσει πριν μερικούς μήνες αλλά τότε δεν δούλευε καλά και από τότε το εγκατέλειψα) αλλά έχω ανοιχτές τις πόρτες 5900 και 3283 στον router και βέβαια λόγω δυναμικού DNS χρησιμοποιώ μία διεύθυνση dyndns.com για να βρίσκει το iTeleport το τοπικό μηχάνημα από το "εξωτερικό".

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το jaadu / iTeleport δεν κάνει κάτι περισσότερο από μία vnc σύνδεση όπως και με την επιλογή connect to server -> vnc://{address} που δίνει remote desktop access από ένα mac σε άλλο μηχάνημα που έχει ενεργοποιημένα τα remote connections, άρα αν καταφέρεις μια τέτοια σύνδεση εκτός τοπικού δικτύου τότε θα δουλέψει και το iTeleport.

 

Η 3283 Κώστα ποιο service χρησιμοποιεί?

 

@Avid

 

Δεν είναι απαραίτητη η χρήση του jaadu VNC Connect. Μπορεί να γίνει και manual η σύνδεση αρκεί να τρέχει ο αντίστοιχος osx-vnc server σαν system service και να ανοιχθούν οι αντίστοιχες πόρτες στο NAT του router. ;)

 

Το jaadu vnc connect προϋποθέτει ότι το upnp service θα είναι ενεργοποιημένο στον router και για αυτό δεν χρειάζονται οι ρυθμίσεις στο nat.

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!!

 

Προσωπικά με το Jaadu στο iPhone δεν είχα κανένα θέμα όσο το είχα περασμένο. Το έχω βγάλει βέβαια εδώ και καιρό αλλά το είχα όπως λέει ο Αρτέμης, με το VNC connect και το UPNP ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Η 3283 Κώστα ποιο service χρησιμοποιεί?

 

Είχα κάνει το σετάρισμα πριν από αρκετούς μήνες και κοιτάζοντας χθες τις ρυθμίσεις του router είδα ότι είχα 2 πόρτες ανοιχτές για VNC την 5900 και την 3283 οπότε και το ανέφερα, βλέποντας ξανά και τις οδηγίες του jaadu φαίνεται ότι χρησιμοποιεί μόνο την 5900 οπότε πιθανόν την 3283 να την είχα ανοίξει για κάποιο άλλο λόγο που το Alzheimer δεν βοηθάει αυτή τη στιγμή να θυμηθώ!

 

Άβυσσος η ψυχή του computer :)

 

Καλημέρα σε όλους!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Εκανα την παραγγελια τελικα. "Apple iPad MB292LL/A Tablet (16GB, Wifi)"

Εχοντως καλως των πραγματων θα το εχω μεχρι τις 15 Ιουνιου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Άβυσσος η ψυχή του computer :)

 

Αυτό ξαναπέστο :lol:

 

Καλημερα σε ολους.

Εκανα την παραγγελια τελικα. "Apple iPad MB292LL/A Tablet (16GB, Wifi)"

Εχοντως καλως των πραγματων θα το εχω μεχρι τις 15 Ιουνιου.

 

Άντε με το καλό Κώστα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Εκανα την παραγγελια τελικα. "Apple iPad MB292LL/A Tablet (16GB, Wifi)"

Εχοντως καλως των πραγματων θα το εχω μεχρι τις 15 Ιουνιου.

 

Άντε με το καλό να παραλαβεις Κωστα! Προβλέπω ότι η επόμενη συνάντηση αν γίνει κατά το Σεπτεμβριο τα iPad στο τραπέζι θα είναι περισσότερα από τα iPhone :))

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

 

 

http://img36.imageshack.us/img36/2313/2201005231009291.jpg

 

http://img59.imageshack.us/img59/4665/whiteiphonenextrmeng.jpg

 

Ομορφιές :)

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έτσι όπως τα βλέπω πάω για το μαύρο. Το λευκό μπροστά δε μου αρέσει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...