Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Katath:

 

Φίλε μου επειδή βλέπω πως τυραννιέσαι. Έτσι όπως το πας δεν θα βγάλεις άκρη, πίστεψέ με. Πες μας τι κάνεις κάθε μέρα με τις συσκευές σου να σου πει ο καθένας τι νομίζει. Εγώ π.χ. πλέον με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ στο iPhone και τα πράγματα που κάνω σε αυτό δε θα μπορούσα να επιστρέψω στα WM. Άλλα κάτι τέτοιο μπορεί να μην ισχύει για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Περικλή δεν ξερω τι ακριβως εννοείς.

 

Ναι, νομίζω εγώ φταίω γι' αυτό με την εισαγωγική μου πρόταση, ωστόσο θεώρησα υποχρέωση μου να δηλώσω την "ιδιότητα" μου πριν αναφέρω κάτι θετικό για την κακιά μάγισσα Apple :)

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι πίσω από την απόφαση της Apple βρίσκεται η πρόσφατη απόκτηση της AdMob από την Google. Ωστόσο, η παρατήρηση σου ότι "Απλα εχει βαλει στο ματι τα εσοδα της εταιρειας που εχει αναλαβει αυτου του ειδους διαφημισεις" θεωρώ ισχύει και αντίστροφα. Η Google είναι αυτή που έχει βάλει στο μάτι την τεράστια επιτυχία της συσκευής και του App Store και θέλει να εξαργυρώσει από αυτήν. Δεν κατακρίνω ούτε την μία ενέργεια ούτε την άλλη, πρόκειται για εταιρείες που αποβλέπουν στο κέρδος. Προφανώς όμως για κάποιους (και δεν αναφέρομαι σ' εσένα φυσικά) κατακριτέα είναι μόνο η Apple στην συγκεκριμένη περίπτωση ενώ η καλή μας η Google ενδιαφέρεται πρωτίστως και απόλυτα να μας προσφέρει δωρεάν εφαρμογές.

 

Η Apple δεν επενδύει στις υπηρεσίες της για να κερδίσει τα πολλά χρήματα, το κάνει για να πωλήσει συσκευές από τις οποίες προέρχονται και τα μεγάλα κέρδη. Ασφαλώς και έχει μεγάλη σημασία να προσφέρει ξεχωριστές υπηρεσίες ώστε τα προϊόντα της να είναι ανταγωνιστικά. Ωστόσο, ούτε το iTunes αποτελεί μονοπώλιο, ούτε το App Store. Οι συσκευές/υπολογιστές ανήκουν στην Apple και η διαχείριση τους γίνεται προς όφελος των πωλήσεων. Αν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα τραγούδι υπάρχουν πολλές υπηρεσίες στο internet. Αν θέλει να έχει μία άλλη πλατφόρμα, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές προτάσεις. Εάν θέλει να βλέπει διαφημίσεις, γιατί να υπάρχει μόνο μία εταιρεία που να τις παρέχει; Δεν είναι η πρώτη φορά που η Apple μπαίνει σε μία αγορά για να αποτρέψει το μονοπώλιο, όχι για να μας προστατέψει φυσικά αλλά για να εξασφαλίσει την βιωσιμότητα των προϊόντων της, γιατί είναι μία κατασκευάστρια εταιρεία και αυτό τείνουμε να το ξεχνάμε.

 

H φιλοσοφία του Steve Jobs, την οποία και διατηρεί από την ημέρα που κυκλοφόρησε με τον Wozniak τον πρώτο Apple είναι: "People who are really serious about software should make their own hardware". Και αυτό είναι κατακριτέο φυσικά, μία εταιρεία δεν μπορεί να τα κάνει και τα δύο για να παρέχει προϊόντα που η ίδια θεωρεί αξιόλογα. Το κάνει μόνο για να ελέγχει τα μυαλά μας, για τα οποία φυσικά όλες οι υπόλοιπες εταιρείες στον χώρο δεν δίνουν δεκάρα γιατί άλλωστε τις ενδιαφέρει μόνο η εξέλιξη του ανθρώπινου γένους.

 

Το δεύτερο μέρος της τοποθέτησης σου στο οποίο διαφωνώ είναι ότι "Η εταιρεια αυτη χρηματοδοτει τον developer για να βγαλει καποια ενδιαφερουσα δωρεαν εφαρμογή και μ αυτον τον τροπο κερδιζει απο την διαφημιση κι εμεις απο την δωρεαν εφαρμογη." Η εταιρεία χρηματοδοτεί τον δημιουργό για να κερδίζει χρήματα από τις διαφημίσεις και μόνο. Και ούτε αυτό το κατακρίνω, είναι δικαίωμα της. Ωστόσο, δεν βλέπω το κακό στην απόφαση της Apple να εμποδίσει τους δημιουργούς από το να ενεργοποιούν την συγκεκριμένη υπηρεσία μόνο για να παρέχουν διαφημίσεις. Διότι και διαφημίσεις εξακολουθούν να μπορούν να παρέχουν και location-based διαφημίσεις. Φτάνει όμως να μην κυκλοφορούν εφαρμογές απλά και μόνο για να παρέχουν location-based διαφημίσεις.

 

Η Apple έχει στην κατοχή της πληροφορίες από όλους τους λογαριασμούς στο iTunes/App Store. Η Google επιδιώκει να αποκτήσει πρόσβαση σε πιο εξειδικευμένες πληροφορίες των χρηστών της συσκευής μέσω ακριβώς των διαφημίσεων και η γνώση των τοποθεσιών στις οποίες μεταβαίνει ο χρήστης αναμφισβήτητα εξυπηρετεί τον σκοπό και το έργο της. Και σε αυτή την περίπτωση η Apple είναι η κακιά της υπόθεσης που δεν δίνει πρόσβαση στην καλή Google, που έφτιαξε για 'μας ολόκληρη πλατφόρμα φορητών συσκευών και μας την παρέχει δωρεάν χωρίς ανταλλάγματα, χωρίς απώτερο κίνητρο. Ντροπή στην Apple!

 

Η ένσταση μου λοιπόν στα σχόλια σου, είναι η μονομερής απεικόνιση της κατάστασης. Όχι γιατί θέλω να το συζητήσουμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι. Γιατί είμαι τσιράκι της Apple και μου έχει αναθέσει την υπεράσπιση της στο myphone. Καλά τα λέω Ntropic?

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, το εκανα το ατοπημα :cry:

Αγορασα για δευτερη συσκευη το HTC Touch 2 με Win Mobile 6.5 Pro :wacko:

Αντε παλι ξανα μανα να κατεβαζουμε cabακια, να κανουμε εγκαταστασεις, να περιμενουμε HSPL / USPL για να φλασαρουμε ROM και τα παρεμφερη.

Δυστυχως για μενα ειχα αποφασισει να μην ξαναπαω σε WM συσκευη και προσανατολιζομουνα σε Android (βλεπε HTC Tattoo) :happy:

Ομως η φιλη μας η Google με απογοητευσε πριν καν το αγορασω. Οταν κανεις συγχρονισμο, στις επαφες η Google (τοσο στο Gmail οσο και στο Android) εχει ενα μονο πεδιο, "Ονομα", οπου καταχωρει εκει μεσα και Ονομα και Επιθετο και σορταρει με το ονομα. Αν ειναι δυνατον το ετος 2010. Οποτε οταν το διαπιστωσα αυτο, εκανα "μανετες πισω" που λεμε και μεις οι "Αεροποροι", κοινως σταματησα την αγορα του.

Και ετσι επιστρεψαμε στην παλια γνμωριμη σχολη των WM, για δευτερη συσκευη επαναλαμβανω. Δεν μπορω να πηγαινω το καλοκαιρι στην παραλια, η το χειμωνα στα χιονια, η στο γυμναστηριο, η οπου αλλου, οπου δεν ξερω τι μπορει να γινει με την κυρια πανακριβη συσκευη μου. Θα εχω μια καρτουλα twinsim της Cosmote και θα κλεινω το "μηλο" και θα ανοιγω το "βερυκοκο". Θα συγχρονιζει κανονικα και θα εχω και τις επαφες μου, και το ημερολογιο, και τις σημειωσεις, και personal encrypted data, και gps, και αρχεια βινετο, και τραγουδια και ολα. Ειναι ενα μικροτερο HD. Πολυ τιμια και value for money συσκευη δειχνει, συμαζεμενη με καλα χαρακτηριστικα (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=51873&selectedCategoryId=93 και http://www.htc.com/europe/product/touch2/specification.html). Μπορει να εχει αναλυση 320x240, αλλα για δευτερη συσκευη δεν με χαλαει καθολου, αν χρειαστω κατι παραπανω, δηλαδη browsing και τετοια, εχω το μηλαρακι μου που θα ειναι η κυρια συσκευη μου. :D

Εντυπωσεις εν καιρω, αυριο παραλαμβανω και θα σας κραταω ενημερους :cool:

 

εχω χασει σοβαρα επεισοδια :blink:

 

μια φορα θα συγχρονισεις με (windows) και απο εκει και μετα δεν ξαναχρειαζεσαι υπολογιστη Κωστη ;)

ολα θα γινονται μεσα στο τηλεφωνο....δεν ειναι μηλο να εχει αμεση αναγκη pc η online συνδεσεις :happy:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, το εκανα το ατοπημα :cry:

Αγορασα για δευτερη συσκευη το HTC Touch 2 με Win Mobile 6.5 Pro :wacko:

Αντε παλι ξανα μανα να κατεβαζουμε cabακια, να κανουμε εγκαταστασεις, να περιμενουμε HSPL / USPL για να φλασαρουμε ROM και τα παρεμφερη.

Δυστυχως για μενα ειχα αποφασισει να μην ξαναπαω σε WM συσκευη και προσανατολιζομουνα σε Android (βλεπε HTC Tattoo) :happy:

Ομως η φιλη μας η Google με απογοητευσε πριν καν το αγορασω. Οταν κανεις συγχρονισμο, στις επαφες η Google (τοσο στο Gmail οσο και στο Android) εχει ενα μονο πεδιο, "Ονομα", οπου καταχωρει εκει μεσα και Ονομα και Επιθετο και σορταρει με το ονομα. Αν ειναι δυνατον το ετος 2010. Οποτε οταν το διαπιστωσα αυτο, εκανα "μανετες πισω" που λεμε και μεις οι "Αεροποροι", κοινως σταματησα την αγορα του.

Και ετσι επιστρεψαμε στην παλια γνμωριμη σχολη των WM, για δευτερη συσκευη επαναλαμβανω. Δεν μπορω να πηγαινω το καλοκαιρι στην παραλια, η το χειμωνα στα χιονια, η στο γυμναστηριο, η οπου αλλου, οπου δεν ξερω τι μπορει να γινει με την κυρια πανακριβη συσκευη μου. Θα εχω μια καρτουλα twinsim της Cosmote και θα κλεινω το "μηλο" και θα ανοιγω το "βερυκοκο". Θα συγχρονιζει κανονικα και θα εχω και τις επαφες μου, και το ημερολογιο, και τις σημειωσεις, και personal encrypted data, και gps, και αρχεια βινετο, και τραγουδια και ολα. Ειναι ενα μικροτερο HD. Πολυ τιμια και value for money συσκευη δειχνει, συμαζεμενη με καλα χαρακτηριστικα (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=51873&selectedCategoryId=93 και http://www.htc.com/europe/product/touch2/specification.html). Μπορει να εχει αναλυση 320x240, αλλα για δευτερη συσκευη δεν με χαλαει καθολου, αν χρειαστω κατι παραπανω, δηλαδη browsing και τετοια, εχω το μηλαρακι μου που θα ειναι η κυρια συσκευη μου. :D

Εντυπωσεις εν καιρω, αυριο παραλαμβανω και θα σας κραταω ενημερους

 

Λοιπον, αναγκα και οι θεοι πειθονται, αν και εχει αρχισει να με εκνευριζει, πηγα να κανω συγχρονισμο με το Mac, τα περασε ολα εκτος απο ημερολογιο και σημειωσεις, αποφασισα να το κανω στο eeePC, μου εχει σπασει τα ούμ....@λ@ το ActiveSync, εχω ξεχασει εντω μεταξυ σχεδον τα παντα περι WM και ψαχνομαι, αστα να πανε :(. Μου φαινεται θα το στειλω απο κει πουρθε :mad:. Αν δεν λυσω τα προβληματα μου μεχρι τη Δευτερα, ετοιμαστειτε για αγγελια :mad: που ελεγε και ο Μητσος :ninja:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αναγκα και οι θεοι πειθονται, αν και εχει αρχισει να με εκνευριζει, πηγα να κανω συγχρονισμο με το Mac, τα περασε ολα εκτος απο ημερολογιο και σημειωσεις, αποφασισα να το κανω στο eeePC, μου εχει σπασει τα ούμ....@λ@ το ActiveSync, εχω ξεχασει εντω μεταξυ σχεδον τα παντα περι WM και ψαχνομαι, αστα να πανε :(. Μου φαινεται θα το στειλω απο κει πουρθε :mad:. Αν δεν λυσω τα προβληματα μου μεχρι τη Δευτερα, ετοιμαστειτε για αγγελια :mad: που ελεγε και ο Μητσος :ninja:

 

για το μονο που θα σε μαλωσω,ειναι που εκανες λαθος επιλογη :happy:

 

παρε λεο αγορι μου να ξεκουραστει και το μηλο σου για λιγο;)(και να αρχισεις να βασανιζεσαι εσυ :lol::lol:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

ενα κλειστο οικοσυστημα,απολυτως ελεγχομενο ως προς τις λειτουργιες αλλα και την εκταση του απο την ιδια....Συσκευες(h/w & s/w),τεχνολογιες,διανομη περιεχομενου,προσβαση

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό να φτιάχνει η ίδια εταιρία το hardware κομμάτι και το software και τα πάντα (να δημιουργεί την τεχνογνωσία, να την χρησιμοποιεί η ίδια στους υπολογιστές της και στις περιφερειακές συσκευές, κοκ).

Μόνο θετικό το βλέπω.

Βλέπω μια άψογη συνεργασία μεταξύ των δύο (sw, hw).

 

 

μυαλα χρηστων ολα θα πρεπει να ελεγχονται απο την ιδια;)

Μπα.. Ntropic, δεν νομίζω το μυαλό μου να το ελέγχει η Apple. Για άλλα θηλυκά το συζητάμε (:lol::p), αλλά για κάποια εταιρία όχι. Λυπάμαι, αλλά αυτό δεν θα το επιτρέψω στον εαυτό μου.

Βλέποντας τον ανταγωνισμό και ζυγίζοντας τους παράγοντες «ανάγκες μου / ανταγωνισμός / κόστος / συνεργασία με υπόλοιπες συσκευές / υποστήριξη από κοινότητες» καταλήγω σε αυτό που θέλω εγώ, όχι σε αυτό που μου έχουν παπαρίσει το κεφάλι να πάρω με διαφημίσεις. Ή θα πάρω τυφλά το νέο iPhone γιατί μου περισσεύουν €500. Θα το πάρω (αν το πάρω) γιατί θα είναι πάλι μερικά χρόνια μπροστά από τον ανταγωνισμό. Όπως κάθε iPhone μέχρι τώρα.

 

Επίσης, στεκόμενος πάνω στο ποστ του Περικλή αλλά και σε δικές μου εντυπώσεις που μου έχουν δημιουργηθεί από σχόλια χρηστών από διάφορα φόρα, παρατηρώ πολλές επιθέσεις απέναντι σε μια εταιρία (ονόματι Apple).

 

Με την επιτυχία του AppStore, και εγώ θα έβαζα «καπέλο» στους δημιουργούς να παίρνω μερίδιο. Όχι γιατί είμαι νταβατζής, αλλά γιατί είμαι επιχείρηση με σκοπό τόσο το κέρδος, όσο και την επιβίωσή μου. Αλλά, για τα νούμερα που μιλάμε, η επιβίωση γίνεται «κατάκτηση κορυφής».

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες αρκετους μηνες συμβιωσης με hd και 3g,τωρα 6 μηνες solo με 3gs,δευτερα ερχεται το leo για dueto δεν ξερω βαρεθηκα τα itunes;μου ελλειψε το φλασαρισμα;θα δειξει ελπιζω να δω μια πολυ δυνατη συσκευη που αξιζει να εχεις και να τη χαιρεσαι

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Η ένσταση μου λοιπόν στα σχόλια σου, είναι η μονομερής απεικόνιση της κατάστασης. Όχι γιατί θέλω να το συζητήσουμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι. Γιατί είμαι τσιράκι της Apple και μου έχει αναθέσει την υπεράσπιση της στο myphone. Καλά τα λέω Ntropic?

 

 

Πιστεψε με,δεν θεωρω κανεναν εδω μεσα τσιρακι,per se,της Apple.Ουτε πιστευω οτι οποιος υποστηριζει μιαν αποψη που ταυτιζεται με αυτην μιας εταιρειας,εχει οικονομικα συμφεροντα.Μαλιστα επειδη εχω κι εγω δεχθει παρομοια κριτικη σε παρεες μου,υποστηριζοντας το iphone,καταλαβαινω ποσο παρεξηγημενος μπορει να νιωθεις.

 

Οπως καταλαβαινω οτι πολλοι απο μας πανω στον ενθουσιασμο μας για μια συσκευη ή μια υπηρεσια,περναμε τα συνορα που οριζουν τον απλο καταναλωτη,ή τον καλως εννοουμενο fanboy,και καταληγουμε να υπερασπιζομαστε ακομα και τις πιο ακραιες θεσεις μιας εταιρειας,ακομα κι οταν αυτες δεν ειναι απολυτα ωφελιμες για τους καταναλωτες.Ως cognitive dissonance,θα μπορουσε να περιγραψει αδρα το φαινομενο η ψυχολογια(και νομιζω οτι εχει αναφερθει εδω μεσα).Ενα καλο παραδειγμα απο τον αθλητισμο ειναι η σταση των φιλαθλων μιας ομαδας που στηριζουν τυφλα τον προεδρο της ομαδας ακομα και σε επιλογες που ειναι επιβλαβεις.

 

Η Apple με τους περιορισμους που θετει στα προιοντα και τις υπηρεσιες της συχνα υποβαθμιζει την εμπειρια και την ευκολια χρησης τους για τον τελικο καταναλωτη.Κι αυτο ειναι γεγονος.Σε καποιους τομεις φαινεται να υποχωρει με τον καιρο και υπο την πιεση του αγοραστικου κοινου και σε αλλους παραμενει ακλονητη και προωθει τη δικη της γραμμη.Σεβαστο.Ομως κι εγω σαν καταναλωτης οφειλω να το επισημανω,αλλα και να ζητησω καλυτερη μεταχειριση.

 

Σχετικα με τις διαφημισεις,η Apple πραγματι επιθυμει να μπει στο παιχνιδι,με τροπο διεκδικητικο.Θα προσπαθησει να αντιγραψει το μοντελο της Google,κι ενδεχομενως να το παει κι ενα βημα παραπερα.Και να μην αμφιβαλλουμε οτι η τεραστια βαση δεδομενων σχετικα τις προτιμησεις των χρηστων στο iTunes και το Appstore δε θα αποτελεσει σημαντικο εργαλειο.Τωρα αν τιθεται ζητημα ηθικης και σκοπιμοτων για την Apple ή για τη Google,δεν μπορω να το πω.Αλλα σιγουρα η Apple δε μπορει να κανει λογο για εφαρμογες/διαφημισεις με beneficial και μη beneficial περιεχομενο τη στιγμη που μπαινει στο ιδιο παιχνιδι.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν και ένας από τους ποιό φανατικούς επικριτές του iPhone μου φαίνεται πως θα είμαι ο τελευταίος των "διχασμένων" που θα παρασπονδήσει ξαναγυρνώντας έστω παράλληλα σε Windows Mobile. Λέτε να με επηρρέασε η παρέα των μηλαράδων;

 

Ο Ζαχαράκης εξαιρείται. Αυτός δεν είναι "διχασμένος", έχει βρει τα εφτά ...τσάκρα του και ισορρόπησε. Για πόσο όμως και προς τα που θα πέσει τελικά; :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω εγώ φταίω γι' αυτό με την εισαγωγική μου πρόταση, ωστόσο θεώρησα υποχρέωση μου να δηλώσω την "ιδιότητα" μου πριν αναφέρω κάτι θετικό για την κακιά μάγισσα Apple :)

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι πίσω από την απόφαση της Apple βρίσκεται η πρόσφατη απόκτηση της AdMob από την Google. Ωστόσο, η παρατήρηση σου ότι "Απλα εχει βαλει στο ματι τα εσοδα της εταιρειας που εχει αναλαβει αυτου του ειδους διαφημισεις" θεωρώ ισχύει και αντίστροφα. Η Google είναι αυτή που έχει βάλει στο μάτι την τεράστια επιτυχία της συσκευής και του App Store και θέλει να εξαργυρώσει από αυτήν. Δεν κατακρίνω ούτε την μία ενέργεια ούτε την άλλη, πρόκειται για εταιρείες που αποβλέπουν στο κέρδος. Προφανώς όμως για κάποιους (και δεν αναφέρομαι σ' εσένα φυσικά) κατακριτέα είναι μόνο η Apple στην συγκεκριμένη περίπτωση ενώ η καλή μας η Google ενδιαφέρεται πρωτίστως και απόλυτα να μας προσφέρει δωρεάν εφαρμογές.

 

Η Apple δεν επενδύει στις υπηρεσίες της για να κερδίσει τα πολλά χρήματα, το κάνει για να πωλήσει συσκευές από τις οποίες προέρχονται και τα μεγάλα κέρδη. Ασφαλώς και έχει μεγάλη σημασία να προσφέρει ξεχωριστές υπηρεσίες ώστε τα προϊόντα της να είναι ανταγωνιστικά. Ωστόσο, ούτε το iTunes αποτελεί μονοπώλιο, ούτε το App Store. Οι συσκευές/υπολογιστές ανήκουν στην Apple και η διαχείριση τους γίνεται προς όφελος των πωλήσεων. Αν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα τραγούδι υπάρχουν πολλές υπηρεσίες στο internet. Αν θέλει να έχει μία άλλη πλατφόρμα, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές προτάσεις. Εάν θέλει να βλέπει διαφημίσεις, γιατί να υπάρχει μόνο μία εταιρεία που να τις παρέχει; Δεν είναι η πρώτη φορά που η Apple μπαίνει σε μία αγορά για να αποτρέψει το μονοπώλιο, όχι για να μας προστατέψει φυσικά αλλά για να εξασφαλίσει την βιωσιμότητα των προϊόντων της, γιατί είναι μία κατασκευάστρια εταιρεία και αυτό τείνουμε να το ξεχνάμε.

 

Το δεύτερο μέρος της τοποθέτησης σου στο οποίο διαφωνώ είναι ότι "Η εταιρεια αυτη χρηματοδοτει τον developer για να βγαλει καποια ενδιαφερουσα δωρεαν εφαρμογή και μ αυτον τον τροπο κερδιζει απο την διαφημιση κι εμεις απο την δωρεαν εφαρμογη." Η εταιρεία χρηματοδοτεί τον δημιουργό για να κερδίζει χρήματα από τις διαφημίσεις και μόνο. Και ούτε αυτό το κατακρίνω, είναι δικαίωμα της. Ωστόσο, δεν βλέπω το κακό στην απόφαση της Apple να εμποδίσει τους δημιουργούς από το να ενεργοποιούν την συγκεκριμένη υπηρεσία μόνο για να παρέχουν διαφημίσεις. Διότι και διαφημίσεις εξακολουθούν να μπορούν να παρέχουν και location-based διαφημίσεις. Φτάνει όμως να μην κυκλοφορούν εφαρμογές απλά και μόνο για να παρέχουν location-based διαφημίσεις.

 

Η Apple έχει στην κατοχή της πληροφορίες από όλους τους λογαριασμούς στο iTunes/App Store. Η Google επιδιώκει να αποκτήσει πρόσβαση σε πιο εξειδικευμένες πληροφορίες των χρηστών της συσκευής μέσω ακριβώς των διαφημίσεων και η γνώση των τοποθεσιών στις οποίες μεταβαίνει ο χρήστης αναμφισβήτητα εξυπηρετεί τον σκοπό και το έργο της. Και σε αυτή την περίπτωση η Apple είναι η κακιά της υπόθεσης που δεν δίνει πρόσβαση στην καλή Google, που έφτιαξε για 'μας ολόκληρη πλατφόρμα φορητών συσκευών και μας την παρέχει δωρεάν χωρίς ανταλλάγματα, χωρίς απώτερο κίνητρο. Ντροπή στην Apple!

 

Η ένσταση μου λοιπόν στα σχόλια σου, είναι η μονομερής απεικόνιση της κατάστασης. Όχι γιατί θέλω να το συζητήσουμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι. Γιατί είμαι τσιράκι της Apple και μου έχει αναθέσει την υπεράσπιση της στο myphone. Καλά τα λέω Ntropic?

 

Περικλη και πάλι δεν καταλαβαινω γιατι τα λες ολα αυτα τουλάχιστον σε μενα. Ειδικα αυτο για τα τσιρακια.

 

Το αν αγορασε η google την AdMob δεν το ξέρω. Εγω εκανα κριτική σε μια ειδηση που διαβασα.

Φυσικα η AdMod δημιουργει την δωρεαν εφαρμογη για να κερδισει απο την διαφημιση, οπως κερδιζουμε κι εμεις εμεσα (βλεπε accuweather-εφαμιλη του weather pro αλλα δωρεαν).

 

Και βεβαια η apple επενδυει και κερδιζει πολλα απο τις υπηρεσιες της γι᾽αυτο και δεν δινει την δυνατοτητα εγκαταστασης εφαρμογων που δεν προερχονται απο το app store.

Οι πωλησεις και τα κερδη απο τις εφαρμογές το αποδεικνυουν.

Και καλα κανει αφου μπορει να κερδιζει και παραλληλα να πουλά φτηνα προς οφελος δικο μας.

 

Το οτι διαθετουμε προϊόντα της apple δεν σημαινει οτι πρεπει να τα βλέπουμε ολα θετικα.

Φυσικα και βλεπω την προσπαθεια της google να κοντραρει την apple, αλλα δεν με αφορα.

Εμενα μ᾽ενδιαφερει να επιλεγω την συσκευη μου για τις δυνατοτητες της και να μην αισθανομαι δεμενος και εξαρτημενος.

Απο την μια μερια η Google προσφερει τρομερες υπηρεσιες δωρεαν κερδιζοντας απο τις διαφημίσεις (μιλω για ολο το συνεφο) κατι που εμεις δεν το αισθανομαστε γιατι φροντιζει να μην γινεται τοσο ενοχλητικη οσο η yahoo για παραδειγμα.

Καποτε πριν χρονια ειχα yahoo mail και δεν προλαβαινα να σβυνω spam.

2 χρονια με τo google mail δεν εχω δεχθει ουτε ενα.

 

Απο την αλλη η apple σου δινει ενα καθαρο mobile me και πληρωνεις τις υπηρεσιες της.

Διαλεγεις και παίρνεις. Εγω και ο περισσοτερος κόσμος προτιμουμε το δωρεαν.

 

Εχω πληρωσει καθε εφαρμογη που εχω στο iphone μου συνειδητα.

 

Για τον Α η Β λόγο αποφασισε η apple κανει πολεμο με την google επειδη μπηκε στα χωραφια της η ας δεχθουμε οτι η google αρχισε τον πολεμο.

 

Γιατι θα πρεπει ο πολεμος αυτος να μεταφερεται στην πλατη μας και να μας λεει η apple κοβω την google αναζητηση, κοβω το google maps, χρησιμοποιοντας την δυναμη της αφου διαθετει και το μαχαιρι και το καρπουζι. Ας αφησει εμας να διαλεξουμε τι θελουμε.

 

Αυτα ειναι που δεν μ᾽αρεσουν και τα σχολιαζω χωρις κανενα συμφερον και ενδιασμο.

Ο καθενας μπορει να υποστηριζει οτι θελει.

Πληρωνω την apple και δεν με πληρωνει. Εχω λοιπον καθε δικαιωμα να κριτικαρω τις αποφασεις της που αφορουν καθε προϊον που εχω πληρωσει και οχι ενοικιασει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Περικλη και πάλι δεν καταλαβαινω γιατι τα λες ολα αυτα τουλάχιστον σε μενα. Ειδικα αυτο για τα τσιρακια.

 

Το αν αγορασε η google την AdMob δεν το ξέρω. Εγω εκανα κριτική σε μια ειδηση που διαβασα.

 

Πληρωνω την apple και δεν με πληρωνει. Εχω λοιπον καθε δικαιωμα να κριτικαρω τις αποφασεις της που αφορουν καθε προϊον που εχω πληρωσει και οχι ενοικιασει.

 

Κώστα ασφαλώς και έχεις κάθε δικαίωμα, το post σου απλά μου έδωσε την αφορμή για να αναφέρω κάποια πράγματα που ήθελα, δεν απευθυνόμουν αποκλειστικά σε 'σένα. Έπρεπε να το είχα ξεκαθαρίσει εξ αρχής και κακώς δεν το έκανα, ζητώ συγγνώμη εάν σε έθιξα.

 

Απλά προσπάθησα να προλάβω την ισοπέδωση της δικής μου άποψης από το ακλόνητο επιχείρημα του fanboy το οποίο δεν θα προερχόταν από εσένα.

 

Πιστεψε με,δεν θεωρω κανεναν εδω μεσα τσιρακι,per se,της Apple.Ουτε πιστευω οτι οποιος υποστηριζει μιαν αποψη που ταυτιζεται με αυτην μιας εταιρειας,εχει οικονομικα συμφεροντα.Μαλιστα επειδη εχω κι εγω δεχθει παρομοια κριτικη σε παρεες μου,υποστηριζοντας το iphone,καταλαβαινω ποσο παρεξηγημενος μπορει να νιωθεις.

 

Δεν νιώθω παρεξηγημένος, διαφωνώ με την τακτική σου να αναφέρεσαι σε τυφλούς, μονόφθαλμους, οπαδούς, άτομα με περιορισμένη αντίληψη ή διαστρεβλωμένη απεικόνιση της πραγματικότητας και λοιπούς χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους παίδες κ καλό σ/κ!!! επείδη ανεβαίνουν σιγά σιγά οι παλμοί για να χαλαρώσω λίγο την ατμόσφαιρα όντως για τον καιρό το καλύτερο είναι το accuweather που ανέφερε ο Κώστας λίγο πιο πάνω?? έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο????

 

κ ένα πραγματικό γεγονός απ την τσικνοπέμπτη σε σχολείο του Ρεθύμνου από μαθητή ντυμένο batman....

 

μαθητής: Κυρία ξέρετε γιατί είμαι πλούσιος ??

δασκάλα: γιατί Αντρέα?

μαθητής: γιατί πιάνω συνέχεια τον joker!!!:wacko::wacko:

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους παίδες κ καλό σ/κ!!! επείδη ανεβαίνουν σιγά σιγά οι παλμοί για να χαλαρώσω λίγο την ατμόσφαιρα όντως για τον καιρό το καλύτερο είναι το accuweather που ανέφερε ο Κώστας λίγο πιο πάνω?? έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο????

 

κ ένα πραγματικό γεγονός απ την τσικνοπέμπτη σε σχολείο του Ρεθύμνου από μαθητή ντυμένο batman....

 

μαθητής: Κυρία ξέρετε γιατί είμαι πλούσιος ??

δασκάλα: γιατί Αντρέα?

μαθητής: γιατί πιάνω συνέχεια τον joker!!!:wacko::wacko:

 

Καλημέρα! και εγώ αυτό χρησιμοποιώ νομίζω ότι είναι πολύ καλή εφαρμογή.

 

Πάντως ίσως ακόμη καλύτερη (και δωρεάν βέβαια) λύση για τον ελληνικό χώρο είναι η ιστοσελίδα meteo.gr που ανοίγει αρκετά καλά στο safari.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε όλους τους υπόλοιπους και καλό Σ/Κ.

 

Εδώ ένα θέμα αυτοαξιολόγησης για τους περισσότερους από εμάς :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε όλους τους υπόλοιπους και καλό Σ/Κ.

 

Εδώ ένα θέμα αυτοαξιολόγησης για τους περισσότερους από εμάς :)

 

Πολύ καλό Κώστα κ ευτυχώς εγώ είμαι στην αρχή της λίστας ακόμη....:p:lol::p:lol:

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Κώστα κ ευτυχώς εγώ είμαι στην αρχή της λίστας ακόμη....:p:lol::p:lol:

 

Εγώ πάντως σκόραρα 31 ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα.

 

@Periklis

Περικλη δεν θειχθηκα απλα δεν καταλαβα πως απαντοντας σε μενα ηθελες να βγαλεις αυτα που ακους αδικα, κατα καιρους απο αλλους.

 

Το θεμα ειναι ληξαν και δεν υπάρχει κανενα προβλημα.

 

Εμεις σαν πελάτες πρεπει να μείνουμε εξω απο τα παιχνιδια των εταιρειών και να βλεπουμε μονο το δικό μας συμφερον.

Δεν πρεπει να ταυτιζόμαστε με αυτες αφου το μελλον μας δεν εξαρταται απο το δικό τους.

Μηχανηματα πουλάνε.

 

Ολοι αυτοι προσπαθουν να κερδισουν και το τελευταιο σεντς απο εμας.

Πιθανως η apple να το κανει στα ισα, χωρις να κρυβεται πισω απο το δαχτυλο της και αυτο μας ξενίζει γιατι δεν εχουμε συνηθίσει κατι τετοιο.

Ειναι πασιφανες οτι ο στοχος της εταιρείας είναι «να σε μαντρωσει και να σε κανει να μην μπορεις να βγεις έξω».

Δημιουργει αναγκες (καλα κάνει), και παραλληλα με το iTunes και το app store φροντιζει να σε κρατα, αφου χωρις αυτο το iPhone και σε λίγο το iPad θα είναι αχρηστα.

Στην παρουσα φαση πολλοι απο εμας παραμενουμε γιατι αναγνωριζουμε την ανωτεροτητα της συσκευης.

Ομως αν είμαστε δεμενοι, τι θα εμποδισει την εταιρεια να συνεχισει με πιο δυναμικό τροπο να γραφει στα παπουτσια της τις αναγκες του κοινου;

Πριν απο λιγο καιρό σε καποιο blog η φορουμ του εξωτερικου, ζητηθηκε απο τους κατοχους iphone να πουν τι θα ηθελαν απο την συσκευη τους στο μελλον.

Απο τις απαντησεις που συγκεντρωθηκαν, κρατηθηκαν οσες αποτελουσαν γενικη απαιτηση.

Σχεδον τιποτα απ αυτα δεν φαινεται να ειναι μεσα στα πλανα της apple.

Αν στην εταιρεια που εργαζομαι ειχα την δυνατοτητα να εχω στην διαθεση μου τετοιες πληροφορίες θα τις αξιοποιουσα στο επακρο γιατι δεν εχουμε δεμενο κανενα πελατη.

Την επομενη φορα μπορει να παει σε οποιοδηποτε αλλο καταστημα και να αγορασει κατι αλλο.

Γι αυτο φροντιζει η apple να μας εχει δεμενους. Μπορει ετσι να αποφασιζει μονο με γνωμονα το δικό της συμφερον και τιποτα αλλο.

 

Στα mac δεν το εχει κανει αυτο και καθενας μας μπορει να επιλεξει οτι προγραμμα θελει και απ οπου το θελει. Βεβαια κι εκει υπαρχουν προβληματακια και ασυμβατοτητες. Συχρονιζεις πολυ πιο ευκολα ενα iphone μεσα απο ενα pc, παρα ενα WM μεσα απο ενα Mac.

Με το iphone os τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

 

Εχει σημασια οτι ολα αυτα τα λεει καποιος που κανει την δουλεια του με mac και εναι ευχαριστημενος και που πιθανως να αγοράσει και νεα προιοντα αν δει οτι υπαρχει καποια αλλαγη στο σκηνικό.

Αυτο που θελω να καταδειξω, ειναι οτι δεν πρεπει να δεχομαστε αδιαμαρτυριτα αυτα που σχεδιαζουν για μας και μαλιστα να ψαχνουμε δικαιολογίες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα το 1ο 24ωρο συμβιωσης με το HTC Touch2 γραφω τις εντυπωσεις μου:

Τελικα η κουραστικη βραδυα του στησιματος στεφθηκε με επιτυχια, μια και αξιζε τον κοπο. Η συσκευη για τα λεφτα που πωλειται, ειτε μεσω Expansys, ειτε απο την εγχωρια αγορα, ειναι περαν του δεοντος τιμια. :D

Μακαρι να ακολυθησουν το παραδειγμα του Touch 2 τοσο η ιδια η HTC στις υπολοιπες συσκευες της, οσο και η Apple και ολες οι αλλες εταιριες.

Για πιο λεπετομερη καταγραφη των εντυπωσεων μου, δειτε εδω :rolleyes:

Για περισσοτερες εντυπωσεις, στο επομενο 24ωρο :D

Edited by ktsak

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα το 1ο 24ωρο συμβιωσης με το HTC Touch2 γραφω τις εντυπωσεις μου:

Τελικα η κουραστικη βραδυα του στησιματος στεφθηκε με επιτυχια, μια και αξιζε τον κοπο. Η συσκευη για τα λεφτα που πωλειται, ειτε μεσω Expansys, ειτε απο την εγχωρια αγορα, ειναι περαν του δεοντος τιμια. :D

Μακαρι να ακολυθησουν το παραδειγμα του Touch 2 τοσο η ιδια η HTC στις υπολοιπες συσκευες της, οσο και η Apple και ολες οι αλλες εταιριες.

Για πιο λεπετομερη καταγραφη των εντυπωσεων μου, δειτε εδω :rolleyes:

Για περισσοτερες εντυπωσεις, στο επομενο 24ωρο :D

 

με γειες κωστή!!!!!

τον δημήτρη λέμε αλλα και εμείς δεν παμε πίσω.αν δεν έχουμε ένα wm δεν είμαστε καλά.

τα τελευταία 3 βραδυά μου τα πέρασα στηνοντας το leo.οφείλω να ομολογήσω ότι μου είχε λείψει αυτή η διαδικασία και αυτού του είδους το ξενύχτι,και εννοείτε ότι αυτή η κατάσταση ΔΕΝ

είχε λείψει στην κοπέλα μου.γύρισε και μου είπε να πουλήσω το htc και να μείνω με το μήλο αν είναι να συνεχίσω έτσι....τεσπα είναι τελικά να μην έχεις το μικρόβιο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,ψαχνω να βρω ενα iphone μεταχειρισμενο και εχω βρει αλλα ειναι ολα εκτος ελλαδας,αμα ξερει καποιος τιποτα για ελλαδα θα με βοηθουσε πολυ.
του φευγάτου η μανα χαίρετε 2 φορές
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα το 1ο 24ωρο συμβιωσης με το HTC Touch2 γραφω τις εντυπωσεις μου:

Τελικα η κουραστικη βραδυα του στησιματος στεφθηκε με επιτυχια, μια και αξιζε τον κοπο. Η συσκευη για τα λεφτα που πωλειται, ειτε μεσω Expansys, ειτε απο την εγχωρια αγορα, ειναι περαν του δεοντος τιμια. :D

Μακαρι να ακολυθησουν το παραδειγμα του Touch 2 τοσο η ιδια η HTC στις υπολοιπες συσκευες της, οσο και η Apple και ολες οι αλλες εταιριες.

Για πιο λεπετομερη καταγραφη των εντυπωσεων μου, δειτε εδω :rolleyes:

Για περισσοτερες εντυπωσεις, στο επομενο 24ωρο :D

 

Με γειά Κώστα!

 

Ελπίζω ότι έβγαλες άκρη και με το κατέβασμα video από qik :)

 

καλησπερα σε ολους,ψαχνω να βρω ενα iphone μεταχειρισμενο και εχω βρει αλλα ειναι ολα εκτος ελλαδας,αμα ξερει καποιος τιποτα για ελλαδα θα με βοηθουσε πολυ.

 

Σε αυτή την ενότητα του forum κοίταξες;

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την ενότητα του forum κοίταξες;

Δεν έχω το δικαίωμα πρόσβασης στη συγκεκριμένη σελίδα

του φευγάτου η μανα χαίρετε 2 φορές
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το δικαίωμα πρόσβασης στη συγκεκριμένη σελίδα

 

Έχεις δίκιο δεν πρόσεξα πόσα posts έχεις!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ την προσοχή σας:

 

Πριν από καμιά δεκαριά μέρες έκανα Restore το iPhone και όπως πάντα Set up as new θέλοντας να προλάβω την επερχόμενη αναβάθμιση του OS για να μην τρέχω μετά να κάνω downgrade για να μπορώ να κρατήσω το JB. Το iPhone στήθηκε από την αρχή με πολλή προσοχή. Η συσκευή συμπεριφερόταν άψογα χωρίς κανένα κρασάρισμα και χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα αυτές τις μέρες.

 

Χθες, παρατήρησα ένα πρόβλημα το οποίο είχα ξαναδεί και στο παρελθόν και τότε το είχα λύσει με ορισμένες απεγκαταστάσεις εφαρμογών τις οποίες δεν ξαναπέρασα ποτέ. Χθες λοιπόν, άρχισε η μπαταρία μου να αδειάζει με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Μιλάμε για περίπου 15%-20% την ώρα ενώ η συσκευή ήταν σε stand by. Θεωρώντας χθες λοιπόν ότι κάποια εφαρμογή (σπασμένη ή από cydia) είχε κρασάρει και έτρεχε στο παρασκήνιο, όταν έφτασα το βράδυ σπίτι έκανα ένα reboot και έβαλα το iPhone να φορτίσει. Σηκώθηκα το πρωί και το έβγαλα από το usb φορτισμένο πλήρως. Μέσα σε περίπου 2 ώρες η συσκευή είχε ήδη χάσει 30% από τη μπαταρία της.

 

Η πρώτη κίνηση που έκανα αφού πάλι ένα reboot δεν έλυσε το πρόβλημα ήταν να ανοίξω το εξαιρετικό MemTool (το οποίο θα βρείτε στο cydia) και άρχισα να κοιτάω τα processes που έτρεχαν. Προφανώς με μια πρώτη ματιά δεν μπορεί να καταλάβει κανείς αν υπάρχει εκεί κάτι ύποπτο οπότε αυτό που έκανα ήταν να αρχίσω να κάνω google σε κάθε process που έτρεχε για να δω από ποιά εφαρμογή προερχόταν το καθένα.

 

Τότε έπεσα πάνω στο πρόβλημα. Ένα από τα processes είχε το όνομα poc-bbot το οποίο εξαρχής φαινόταν ύποπτο. Με ένα googlισμα διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο process δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα deamon το οποίο ήταν κομμάτι Worm από αυτά που διαβάζαμε πριν μερικούς μήνες που εγκαθιστούσαν άλλη φωτογραφία στη lockscreen. Σε εμένα προφανώς δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο, παρα μόνο η τρελή κατανάλωση της μπαταρίας.

 

Στο συγκεκριμένο site (http://www.networkworld.com/news/2009/112309-de-worm-your.html) βρήκα οδηγίες για το πώς να αφαιρεθεί το συγκεκριμένο Worm. Το Worm αυτό εγκαθιστά στη συσκευή τα παρακάτω αρχεία στις συγκεκριμένες θέσεις:

 

/bin/poc-bbot

/bin/sshpass

/var/log/youcanbeclosertogod.jpg

/var/mobile/LockBackground.jpg

/System/Library/LaunchDaemons/com.ikey.bbot.plist

/var/lock/bbot.lock

 

Στη δική μου συσκευή είχαν εγκατασταθεί τα τέσσερα αρχεία που έχω σημειώσει με Bold, δηλαδή όλα εκτός από τα δύο jpgs. Πήγα και τα έσβησα με το iFile (η διαγραφή μπορεί να γίνει με iFile, SSH, iPhone Explorer/Browser και γενικά όποια εφαρμογή έχετε για πρόσβαση στο File System). Έχει περάσει σχεδόν ένα μισάωρο από τη στιγμή της διαγραφής αυτών των τριών αρχείων και η μπαταρία δεν έχει πέσει ούτε 1%.

 

Πώς δημιουργήθηκε το πρόβλημα;

 

Υπάρχουν τρεις πιθανές εξηγήσεις, κάθε μια εξίσου πιθανή:

 

1. Από το τελευταίο restore και μετά ξέχασα για πρώτη φορά να αλλάξω τον κωδικό του root. Εχθές κάποια στιγμή έχοντας κάνει ένα reboot είχε μείνει ανοιχτό το SSH από το SBSettings (πάντα μετά από επανεκκίνηση ανοίγει αν έχετε το OpenSSH περασμένο) το οποίο σημαίνει ότι όταν το απόγευμα βγήκα έξω "κόλλησα" από κάποιο άλλο iPhone εκεί γύρω που ήταν ήδη μολυσμένο (έχοντας βγει για ποτό καθόταν δίπλα μου κάποιος με iPhone).

 

2. Χθες έκανα αναβάθμιση μιας εφαρμογής από το Cydia και συγκεκριμένα έκανα την αναβάθμιση του plugin του Lockinfo για το 2Do. Είναι πιθανό ο developer να είχε περασμένο μέσα τον κώδικα που έκανε εγκατάσταση και στο deamon που έτρωγε τη μπαταρία αλλά και στα άλλα δύο αρχεία. (Edit... έκανα επανεγκατάσταση το plugin για να δω αν κάνει αυτό την εγκατάσταση και είδα ότι δεν φταίει αυτό. Μετά την επανεγκατάστασή του δεν προστέθηκε κανένα από τα παραπάνω αρχεία)

 

3. Προχθές (αυτό δεν το βλέπω τόσο πιθανό) πέρασα δύο σπασμένες εφαρμογές για να τις δοκιμάσω πριν τις αγοράσω πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να συνέβει ότι αναφέρω και στην περίπτωση 2.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πιο πιθανό είναι το πρώτο.

 

Εν κατακλείδι, πρώτα από όλα μην ξεχνάτε όσοι έχετε JB να αλλάζετε το Pass του Root. Τη διαδικασία την έχω δείξει πολλές φορές (πανάθεμά με). Επίσης, αν δείτε μετά πρόβλημα στη συμπεριφορά της συσκευής κοιτάτε πάντα τι τρέχει στο background και φροντίστε να γνωρίζετε τι είναι το κάθε το process.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας και καλό σαββατοκύριακο. Διαβάζοντας αρκετά μέσα στο forum έχω παρατηρήσει πως το iphone είναι μία συσκευή που ή έχει φανατικούς θαυμαστές, ή φανατικούς οπαδούς κατά της apple και πιο συγκεκριμένα του iphone. Το βρίσκω αρκετά "παιδιάστικο" και ανώριμο όχι το να μας αρέσει πολύ η ενασχόληση με την συσκευή της αρεσκείας μας, αλλά το να γράφουμε ολόκληρα reviews για το iphone και να το κατακρίνουμε, να συμπεριφερόμαστε και να μιλάμε σαν να το μισούμε, πραγματικά δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο για συσκευή κινητής τηλεφωνίας. Και φυσικά, κάτι φαίνεται από αυτό. Δεν είμαι στην κατηγορία των ανθρώπων που θεωρεί το καλύτερο κινητό που υπάρχει. Κατά την δική μου γνώμη μία συσκευή μπορεί να είναι καλύτερη για κάποιον, ανάλογα με τις ανάγκες του και τις προτιμήσεις του. Αυτό το οποίο ήθελα να μοιραστώ μαζί σας είναι πως θα ήθελα μία φορά, να έρθει κάποιος μέσα στην "έδρα" σας και να κάνει αυτά τα γνωστά reviews κατά του iphone. Με το μέρος σας θα είμαι, απλά θέλω να δω τους power users να απαντάνε με επιχειρήματα και να μην χαρίζονται στους μάλλον μελλοντικούς κατόχους και σημερινούς "τιμωρούς" αυτής της συσκευής. Είναι το πιο άμεσο thread, το πιο οικείο αυτού του forum. Μπράβο σας για την ατμόσφαιρα που έχετε δημιουργήσει, την "φιλοξενία" σας και την καλή διάθεση για απαντήσεις σε έναν τελείως αρχάριο χρήστη, ο οποίος έχει εκατοντάδες ερωτήσεις μέσα του.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...