Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... η Apple έχει όλες τις υποδομές έτοιμες απλά χρειάζεται να κάνει το επόμενο λογικό βήμα. Να δώσει το βασικό mobileme δωρεάν σε όλους

 

Δωρεάν; :cry:

Φτού - φτού, κακά κακά...

 

Τη λένε αυτή τη λέξη μιλώντας περί Apple βρε Γιάννη; :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Δωρεάν; :cry:

Φτού - φτού, κακά κακά...

 

Τη λένε αυτή τη λέξη μιλώντας περί Apple βρε Γιάννη; :p

 

Θάνο, η Apple σκέφτεται με βάθος ορίζοντα πολύ μεγαλύτερο από αυτό που νομίζουν οι περισσότεροι.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Θάνο, η Apple σκέφτεται με βάθος ορίζοντα πολύ μεγαλύτερο από αυτό που νομίζουν οι περισσότεροι.

 

Δεν αμφιβάλλω καθόλου μα καθόλου πως σκέφτεται σε βάθος. Μόνο που συνήθως όταν η Apple σκέφτεται το πληρώνουν οι χρήστες, άλλοτε οικονομικά και άλλοτε με περισσότερο μάντρωμα. :lol:

Να σου πω την αλήθεια Γιάννη, θα προτιμούσα να "σκέφτεται" λιγότερο ώστε να της μένει και λίγο χρόνος για υποστήριξη και bug-hunting.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι φοβερά αυτά που διαβάζω παραπάνω και βλέπω ότι το επίπεδο των γνώσεών σας είναι πάρα πολύ ψηλά! Νομίζω ότι έχετε πιάσει όλοι το νόημα και βλέπετε ξεκάθαρε την κατεύθυνση στην οποία οδηγούν τα πράγματα!

 

Γενικότερος σκοπός των Apple και MS είναι να περάσουν σταδιακά στην cloud φιλοσοφία, το έχουμε διαβάσει πάμπολλες φορές στο παρελθόν και ίσως να μην δίναμε την δέουσα σημασία διότι δεν είχαμε μπροστά ένα σημαντικό κομμάτι πληροφορίας: την επόμενη 5ετία στην τεχνολογία! Αυτοί σίγουρα το έχουν αυτό το κομμάτι, αφού είναι αυτοί που καθορίζουν τις εξελίξεις!

 

Όλα στο "cloud" λοιπόν και τέρμα το tsaba, τέρμα οι μεγάλες απαιτήσεις σε υλικό και δεν ξέρω τι άλλο!

 

Απλά φανταστείτε το μέγεθος της επανάστασης:

  • όλα αποθηκευμένα σε κεντρικούς server και προσβάσιμα απ' όπου υπάρχει internet
  • tv on demand
  • music on demand
  • γνώση on demand
  • τέρμα στο επιβλαβές λογισμικό, τουλάχιστον στη μορφή που το ξέρουμε
  • όλα διαθέσιμα με τα αντίστοιχο οικονομικό τίμημα

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για μια ακομα φορα τον athanasso & zaharaki για τις λυσεις στο activ sync.

 

Χρησιμοποιει κανεις excel? εχετε δοκιμασει αν δουλευουν τα auto filters?

Στο HD1 δουλευαν μια χαρα, τωρα τα βαζω αλλα μολις παω να επιλεξω κατι δεν πηγαινει στο κελι που επελεξα.

 

Συνεχιζει ακομα καποιες φορες να μου ζητα να επικυρωσω τον password στο gmail μου. Το κανει κυριως οταν χανει το δυκτιο. Παρολο που εχει wife.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..!!!

 

δημητρη μηπως εχεις φωτο,,!! :D

 

Εδώ από engadget :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι φοβερά αυτά που διαβάζω παραπάνω και βλέπω ότι το επίπεδο των γνώσεών σας είναι πάρα πολύ ψηλά! Νομίζω ότι έχετε πιάσει όλοι το νόημα και βλέπετε ξεκάθαρε την κατεύθυνση στην οποία οδηγούν τα πράγματα!

 

Γενικότερος σκοπός των Apple και MS είναι να περάσουν σταδιακά στην cloud φιλοσοφία, το έχουμε διαβάσει πάμπολλες φορές στο παρελθόν και ίσως να μην δίναμε την δέουσα σημασία διότι δεν είχαμε μπροστά ένα σημαντικό κομμάτι πληροφορίας: την επόμενη 5ετία στην τεχνολογία! Αυτοί σίγουρα το έχουν αυτό το κομμάτι, αφού είναι αυτοί που καθορίζουν τις εξελίξεις!

 

Όλα στο "cloud" λοιπόν και τέρμα το tsaba, τέρμα οι μεγάλες απαιτήσεις σε υλικό και δεν ξέρω τι άλλο!

 

Ναι, το cloud είναι το μέλλον με μια μόνο επιφύλαξη, αυτή της ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το cloud είναι το μέλλον με μια μόνο επιφύλαξη, αυτή της ασφάλειας.

 

Και της αξιοπιστίας, θα θυμάστε τι έγινε πρόσφατα στη Γερμανία (αν θυμάμαι καλά) με τα δεδομένα που πήγανε "βόλτα" ...

 

Και για να μην γκρινιάζουμε μόνο, θα ήθελα δημόσια να ευχαριστήσω τη νέα πραγματικότητα της Apple στην Ελλάδα καθώς και τη Document που ανέλαβε το service για την απολύτως δωρεάν και άμεση αποκατάσταση του σπασμένου μεντεσέ / βραχυκυκλωμένου καλωδίου οθόνης του πρώτου από τα 2 Macbook Air το οποίο έκλεινε οριακά 2ετία την προηγούμενη εβδομάδα όπου και τους γνωστοποίησα το πρόβλημα.

 

Επειδή με όλα αυτά που γράφονται συνήθως στα fora μένουν μόνο οι κακές εντυπώσεις, θεωρώ υποχρέωσή μου να επικοινωνήσω και τις απόλυτα θετικές (μερικοί θα θυμούνται ότι είχα ζητήσει και γνώμες σχετικα με την καλύτερη λύση):

 

Έγινε δήλωση της βλάβης, έστειλα ψηφιακές φωτογραφίες μαζί με σκαναρισμένο το τιμολόγιο αγοράς, εκδόθηκε το παραστατικό ελέγχου και αποκατάστασης, την προηγούμενη εβδομάδα παρέδωσα το μηχάνημα (Τετάρτη), στο τέλος της εβδομάδας (Παρασκευή) ενημερώθηκα ότι έγινε η αποκατάσταση δωρεάν και σήμερα (μια εβδομάδα μετά) παρέλαβα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Όλα στο "cloud" λοιπόν και τέρμα το tsaba, τέρμα οι μεγάλες απαιτήσεις σε υλικό και δεν ξέρω τι άλλο!

Όλα αυτά καλά αλλά τι γίνεται όταν το cloud συνδυάζεται με ακριβό bandwidth και ακόμα χειρότερα με πάναργα και ελλειπούς κάλυψης 3G δίκτυα; Για να μην αναφερθώ στην "ασφάλεια" του cloud, η μάλλον στην απουσία της. Για δεκαετίες με local storage δεν αντιμετώπισα παρά προβλέψιμα ψιλοπροβλήματα ασφαλείας, και μέσα στα τελευταία 1-2 χρόνια έχω αλλάξει τρεις φορές πιστωτικές (τις δύο ελέω app store) και έχω αντιμετωπίσει τα χίλια δυό μύρια με account hijacks και άλλα συναφή προβλήματα.

 

Αν είναι έτσι το "σύννεφο" προτιμώ χίλιες φορές να "πατώ στη γη". :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω πολυ κωστα..!!ενδιαφερον φαινεται :D

 

οριστε και ενα καλο νεο...!! http://www.iphonehellas.gr/14081/iphone-os-4-0-on-march-14/

μακαρι να πραγματοποιηθει..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ όλη την παρέα!! μου πήρε μισή μέρα να διαβάσω όλα τα Posts που είχα χάσει!!! :lol::lol::p

 

@ Νίκο carpet

Νίκο για άλλη μια φορά συγχαρητήρια για τον οδηγό για τα ραδιοφώνα !!! πραγματικά μας λύνεις τα χέρια:up::up::respect::respect:

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αστα μιχαλη μια απο τα ιδια και γω....ελειπα απο την πεμπτη...και πηραν φωτια τα keyboards..!!

 

χαχα Πάρη εγώ έχω παράδοση.... κάθε φορά που είμαι μακρυά απο ίντερνετ για πάνω από μια μέρα γίνετε χαμός στο φόρουμ!!!:wacko::wacko:

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..!!!

 

δημητρη μηπως εχεις φωτο,,!! :D

 

Και εδω εχει πληροφοριες και τιμες :D

Ειναι σχεδον ιδιο με το Touch2. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι βγηκαν 2 ιδια τηλεφωνα kai malista me tosh diafora timhw to ena apo to allo (240 / 370 E). Εσωτερικο ανταγωνισμο κανουν αυτοι στην HTC? :worry:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι κατι αντιστοιχο κωστα..!!οπως εκανε η νοκια με το ν97..!!

αλλα μπορω να πω οτι ειναι εντυπωσιακο το HD Mini..!!

Edited by volcom
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την προηγουμενη συζήτηση μας, οι ανησυχίες που εκφράστηκαν αναφορικά με τη χωρητικότητα των δικτύων και την ασφάλεια έχουν ασφαλώς βάση, αλλα νομίζω ότι κινούμαστε ολοταχώς στο να ξεπεραστούν αυτοί οι περιορισμοί. Ήδη το email είναι από καιρό το βασικό μέσο ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, το online εμπόριο έχει εκτοξευτεί στα ύψη κλπ.

 

Δε ξέρω όμως αν ακούσατε για τη σύμπραξη μεταξύ Intel/Nokia και την πλατφόρμα MeeGo. Εντάξει, για τη Nokia είναι πασιφανές γιατί πασχίζει να ξαναγίνει ανταγωνιστική στο χώρο των smartphones. Για την Intel όμως? Τι την ωθεί να μπει στο παιχνίδι της mobile πλατφόρμας? Θέλει απλά να βγάλει μερικές ακόμα πενταροδεκάρες και είναι διατεθειμένη γι αυτό να μπει σε μια αγορά που ήδη παρουσιάζει σημάδια κορεσμού? Νομίζω ότι θα ήταν αφελές από τη μεριά της.

 

Στα πλαίσια όμως της προηγουμενης συζήτησης μας αυτή η κίνηση της Intel αποκτά νόημα: Η Intel φτιάχνει επεξεργαστές για desktop OSs και ήδη νιώθει την καυτή ανάσα...

Edited by JG4

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω όμως αν ακούσατε για τη σύμπραξη μεταξύ Intel/Nokia και την πλατφόρμα MeeGo. Εντάξει, για τη Nokia είναι πασιφανές γιατί πασχίζει να ξαναγίνει ανταγωνιστική στο χώρο των smartphones. Για την Intel όμως? Τι την ωθεί να μπει στο παιχνίδι της mobile πλατφόρμας? Θέλει απλά να βγάλει μερικές ακόμα πενταροδεκάρες και είναι διατεθειμένη γι αυτό να μπει σε μια αγορά που ήδη παρουσιάζει σημάδια κορεσμού? Νομίζω ότι θα ήταν αφελές από τη μεριά της.

 

Την ωθουν τα ιδια κινητρα που την ωθησαν να μπει και στο χωρο των επιταχυντων γραφικων,μια επισης κορεσμενη αγορα.Οταν εχεις τοσα χρηματα,προφανως θελεις να τα κανεις περισσοτερα.Μη παραβλεπουμε οτι η αγορα ηταν,θεωρητικα,κορεσμενη και προτου μπει η Apple,προτου μπει η Google,προτου κανει το reboot η Palm κ.ο.κ.Αυτο δεν τους εμποδισε.Προσωπικα δεν πιστευω στις κορεσμενες αγορες,αλλα στους νικητες και στους χαμενους.Ζωτικος χωρος υπαρχει παντα,αρκει να τον ανακαλυψεις ;)

 

Εξαλλου η συνεργασια με εναν γιγαντα οπως η Nokia,αποτελει κινητρο απο μονη της

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς η HTC, στο τέλος θα πάω και θα τα αγοράσω όλα της τα τηλέφωνα με Android..

 

HTC Legend, με Unibody style.. Αντικαταστάτης του Hero.. Πολύ ωραίο!!!

 

HTC Desire, αντίστοιχο με το Nexus..

 

Και τα 384ΜΒ Ram τα έχουν για πλάκα πλέον τα τηλέφωνα; Το Nexus 512ΜΒ και το Desire 576ΜΒ...:blink::shock::wacko:

Και βέβαια πολύ συμπαθητικό το HTC HD mini. Κώστα, έχει τόσο γιατί έχει Capacitive οθόνη, 384MB Ram και φαντάζομαι και πιο «γρήγορο» επεξεραγστή (600MHz έχει το Mini)..

 

Και ενδιαφέρουσες προτάσεις έχει και η Acer, όχι τόσο κορυφαίες βέβαια. Liquid e με Android OS και P400 με WinMo 6.5!

 

Την καλησπέρα μου! :happy:

 

 

Μιχάλη welcome back! :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε το αλουμίνιο στο Legend. Υποψήφιο για αγορά αν αποφασίσουμε να δοκιμάσουμε το ρομποτάκι στο άμεσο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην τρελοπαρεα :D:D

 

πολυ συζητηση εχει πεσει τα τελευταια ποστς για htc/android& wm :confused:

 

ετοιμαζεται λαος για μεταναστευση?? :rolleyes::lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν το πάρω θα το πάρω ως δεύτερη συσκευή για να παίξω με το λειτουργικό εφόσον και η τιμή του είναι λογική. Το iPhone δεν το δίνω ούτε για πλάκα τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα ήθελα για δεύτερη το Nexus One. Μου αρέσει πάρα πολύ. Μα πάρα πολύ όμως....

 

Αλλά είναι μπόλικα προς το παρόν.

 

 

Αλλά, βλέποντας τα πράγματα όπως έχουν, προβλέπω ένα ωραίο iPhone από όλες τις απόψεις. Και στην τελική, αν δεν με καλύψει το iPhone, το πράσινο ανθρωπάκι και η Google θα αποκτήσουν νέο πελάτη. Τα χρωματιστά παράθυρα μάλλον όχι..:rolleyes::rolleyes:

 

Αλλά προς το παρόν δεν αλλάζει το iPhone...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...