Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μη βιάζεσαι Δημήτρη γιατί δεν αποκλείεται να κατακρίνεις αυτή τη στιγμή την επόμενη αγαπημένη σου συσκευή και σύστημα. Κάπως έτσι δεν γίνεται πάντα; :lol:

 

Θανο δεν εχεις αδικο,αλλα δυστυχως αυτη την στιγμη αυτο που ειδα ...απλα με απωθησε...

 

αν δεν το δουλεψω δεν θα ξερω τι μελλει γεννεσθαι...

το καλο ειναι οτι καποια στιγμη θα εχουμε και custom roms των 7 οποτε θα εχω ηδη παρει μια ιδεα απο εκει :)

 

εμεις να ειμαστε καλα παιδια πανω απο ολα :D

 

λοιπον κατι off

 

πως να κανω clean install στα 7αρια στο λαπτοπ μου,χωρις να χασω το partition αλλα και οτι εχω εκει μεσα??

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Είναι πολύ δύσκολο πλέον ο οποιοσδήποτε να ιδιοποιηθεί τον τίτλο του innovator. Ο,τι είδαμε σήμερα το έχουμε ήδη δει από τους τρεις άλλους platform builders - την Apple, την Palm και τη Google. Ένα δυο σχόλια από εμενα.

 

Τα ενεργά εικονίδια σημαίνουν ενεργές υπηρεσίες που τρέχουν από πίσω. Δεν υπάρχει κανένας νεωτερισμός εδώ. Ένα ενεργό εικονίδιο είναι απλά μια γραφική αναπαράσταση ενός "background process". Οποτε γυρνάμε πάλι πίσω στη συζήτηση που έχουμε κάνει άπειρες φορες. Πόσες και ποίες background processes θέλουμε ενεργές όλη την ώρα? Είναι φρόνιμο να σπαταλάς πόρους για να έχεις συνεχή ανανέωση του καιρού για παράδειγμα? Έχω πει την άποψη μου πολλές φορες - αν αυτή η πρακτική είναι ανεξέλεγκτη αργά η γρήγορα αρχίζεις να χάνεις περισσότερα από όσα κερδίζεις.

 

Η προσέγγιση της Apple είναι πολύ πιο εξελιγμένη και φυσικά απαιτεί επενδύσεις πολύ μεγαλύτερες από αυτές που έχει κάνει οποιοσδήποτε άλλος μέχρι σήμερα: Αντί να έχεις ενεργές υπηρεσίες (τα widgets), μπορείς να έχεις ενεργά notifications... Αντί να αλλάζουν όλα τα εικονίδια σε πραγματικό χρόνο, αλλάζει το σήμα που ενημερώνει για αλλαγή του status (το κόκκινο κυκλάκι). Δε χρειάζεται να ενημερώνεσαι συνεχεια για το νέο status. Αρκεί να ενημερώνεσαι ότι υπάρχει αλλαγή αυτού του status... Καταλαβαίνετε τη διαφορα?

 

Η δικη μου home screen στο iphone είναι παρα πολύ δυναμική. Είναι γεμάτη από κόκκινα κυκλάκια! Εγώ αποφασίζω ποίες αλλαγές του status χρήζουν της προσοχής μου και ποίες όχι. Θα μπορούσε αυτό το σύστημα να εμπλουτιστεί ακόμα περισσότερο και να έχουμε και μπλε η πράσινα κυκλάκια για διαφορετικούς τύπους αλλαγής του status μιας εφαρμογής. Χωρίς να χρειάζεται όλες αυτές οι εφαρμογές να ανανεώνουν το περιεχόμενο τους σε πραγματικό χρόνο...

 

Τώρα όσον αφορά τα WM7. Ανεξάρτητα από τη γνώμη του καθένα για το GUI, η μακροχρόνια επιτυχία του κάθε OS που έχουμε δει τα τελευταία χρονια θα εξαρτηθεί από δυο πράγματα κατά τη γνώμη μου (τα οποια ασφαλώς είναι αλληλένδετα). Πρώτον τι SDK τα συνοδεύει. Δεύτερον, τι υπηρεσίες τα συνοδεύουν. Το GUI αργά η γρήγορα θα συγκλίνει και κάποια στιγμή θα πάψει να μας απασχολεί...

 

Όσον αφορά τις υπηρεσίες, η Google και η Apple έχουν αυτή τη στιγμή το πάνω χέρι. Η Google με τις online υπηρεσίες της και τα Rich Internet Applications. Η Apple με το οικοσύστημα iTunes.

 

Η Apple έχει κατά τη γνώμη μου τις κατάλληλες υποδομές να βρεθεί μπροστά αν κάνει ένα πράγμα. Να βάλει ένα εικονίδιο mobileme σε όλες της φορητές συσκευές της και να αναπαράγει ένα μεγάλο κομμάτι του συγχρονισμού στους servers της. Αυτό θα λύσει παρα πολλά προβλήματα και μεταξύ αυτών τον άμεσο συγχρονισμό ανάμεσα σε ένα iPhone και ένα iPad - ένα ερώτημα το οποιο παραμένει μετέωρο.

 

Εξελιγμένο mobileme προσφερόμενο δωρεάν σε όλους (με ίσως επιπρόσθετες λειτουργίες για μια έκδοση επί πληρωμή) είναι ο τύπος των υπηρεσιών στις οποιες αναφέρομαι και γύρω από τις οποιες θα μεταφερθεί ο πόλεμος των mobile platforms, καθώς το θέμα του GUI έχει εν πολλοίς λυθεί :).

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

πως να κανω clean install στα 7αρια στο λαπτοπ μου,χωρις να χασω το partition αλλα και οτι εχω εκει μεσα??

 

Clean install κανε πρωτα ενα backup τα εγγραφα. Εφαρμογες και οτιδήποτε δεν σώζεται με copy/paste δεν το μεταφερεις με τιποτα.

 

Edit: Υπάρχει καποια ΕΠΙΣΗΜΗ πηγη που να ανεφερει οτι το HD2 θα αναβαθμιστει σε Windows Phone 7;

Edited by narta

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Clean install κανε πρωτα ενα backup τα εγγραφα. Εφαρμογες και οτιδήποτε δεν σώζεται με copy/paste δεν το μεταφερεις με τιποτα.

αυτα τα χω σωμενα ενοειται.:) ευχαριστω.

 

απλα δεν θελω να χασω το partition που τα εχω (και εκει ολα ) σωμενα...αλλα και την ασφαλεια που μου προσφερει αυτο...

 

ξεκιναω τωρα και ο θεος βοηθος :cry:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα χω σωμενα ενοειται.:) ευχαριστω.

 

απλα δεν θελω να χασω το partition που τα εχω (και εκει ολα ) σωμενα...αλλα και την ασφαλεια που μου προσφερει αυτο...

 

ξεκιναω τωρα και ο θεος βοηθος :cry:

 

Αμα θες βοηθεια εχω msn h gtalk

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φασαρία χωρίς ουσιαστικό λόγο...

 

 

Άντε να δούμε τώρα..

 

 

 

 

Όσο για την υποστήριξη από 3rd party apps.. Από ποιον; Που να βρεθεί; Στο Microsoft Store; Ή από 2-3 (λέγε με SPB, Resco, κ.ο.κ.); Θα προσπαθήσουν να φτιάξουν το αντίπαλο δέος του AppStore (που στην ουσία υπάρχει - βλ. Android Market); Ή όπως είχε γραφτεί εδώ παλαιότερα (Η Microsoft προβάλλει το MarketPlace μέσω διαφημίσεων στο iPhone), με αστρονομικές χρεώσεις («εάν η εφαρμογή απορριφθεί, θα σταλούν επαρκείς εξηγήσεις και σχετικοί έλεγχοι ή κανόνες στους οποίους η εφαρμογή δεν ανταποκρίθηκε. Ως δημιουργός, αναμένεται να επιλύσετε τα όποια προβλήματα προτού επανυποβάλετε την εφαρμογή. Τα χρήματα που καταβάλλονται σε κάθε υποβολή δεν επιστρέφονται· ως εκ τούτου θα πρέπει να καταβάλετε εκ νέου το ποσό των $99 για κάθε επαναθεώρηση της εφαρμογής»)...

 

Δεν είναι ευοίωνα αυτά.. Καθόλου. Προσπαθεί με νύχια και με δόντια, με κακές αντιγραφές και υπερκοστολόγιση των υπηρεσιών της να αντιγράψει το πλέον πετυχημένο και πραγματικά έτη φωτός μπροστά σύστημα της Apple... Και ποιος θα καταβάλει $100 για να ελεγχθεί μια εφαρμογή, να του επιστραφεί γιατί κάποιον κανόνα κάπου δεν υπακούει, και μετά να το ξαναυποβάλει δίνοντας άλλα $100.. Και μετά πόσο θα το πουλάει αυτό; $10;; Και πως θα έχει και κέρδος από την ιστορία;:mad:

 

Μπορεί να είναι ιδιότροποι στην Apple, να σε βάζουν σε τριπάκια που δεν θέλεις, αλλά τουλάχιστον έχεις ανταμοιβές. Και όλα αυτά πριν την πολυαναμενόμενη παρουσίαση τόσο του νέου iPhone όσο και του νέου OS...:)

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες βοηθεια εχω msn h gtalk

 

 

σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου για βοηθεια :)

 

ευτυχως αναγνωρισε το partition και ξεκινησα clean install στο C:)

 

αντε να δουμε τι θα δουμε.....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Edit: Υπάρχει καποια ΕΠΙΣΗΜΗ πηγη που να ανεφερει οτι το HD2 θα αναβαθμιστει σε Windows Phone 7;

 

Αν πάρουμε τοις μετρητοίς αυτά που είπε ο Ballmer μάλλον όχι. Γιατί μίλησε για απαραίτητη ύπαρξη 3 hardware κουμπιών: Search, Back, Home. Το Leo δεν έχει search.

 

Πάντως εγώ διαβάζω ότι επίσης δεν ακούσαμε τίποτα για multitasking (μην το έχετε σίγουρο) όπως και την αναφορά ότι στην πρώτη έκδοση (τουλάχιστον) δεν θα υποστηρίζεται το Flash. Επίσης στα tweets του pocketnow.com αναφέρεται ότι μάλλον οι εφαρμογές που γνωρίζουμε μέχρι τώρα δεν θα τρέχουν στα 7.

 

Τι πρέπει να πούμε για αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε τοις μετρητοίς αυτά που είπε ο Ballmer μάλλον όχι. Γιατί μίλησε για απαραίτητη ύπαρξη 3 hardware κουμπιών: Search, Back, Home. Το Leo δεν έχει search.

 

επισημα,δεν εχουμε καμια αναφορα για τα 7 στο λεο...ειχαμε ελπιδες απο καποια σχολια και φημες αλλα (αν δεν κανω λαθος) και απο καποια βιντεακια κε 7αρια σε λεο...δεν τα εχω δει,νομιζω στους xda ειχε αναφερθει..αν καποιος ξερει σιγουρα ας με διορθωσει...

 

για αυτο μιλησα για custom roms με τα 7αρια Νικο,ωστε να παρουμε μια ιδεα του τι φαγητο θα μας σερβιρουν με τα 7αρια...

 

για το multitasking,αναφερθηκε καθαρα και επαναληφθηκε η εκφραση αυτη!

 

τα 7αρια θα εχουν multitasking!

παντως παιδια εγω δεν θα παρω καθολου καλαθι μαζι μου....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, Δημήτρη και οι υπόλοιποι, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα σημερινά γιατί απλά δεν απογοητεύομαι. Δεν απογοητεύομαι που δεν συνέχισα στην πλατφόρμα, που άλλαξα και τον υπολογιστή μου σε Mac OS, και πλέον που σκοπεύω να αγοράσω και σταθερό Mac. Και που δεν περίμενα το HD2 και οποιαδήποτε άλλη συσκευή με WM. Και που πλέον δεν περιμένω καμία βελτίωση από τα Windows και την Microsoft. Ίσως να μην είμαι αντικειμενικός και να είμαι προκατειλημμένος με το θέμα.

 

Και βέβαια, δεν περιμένω και τα μύρια όσα και από το νέο iPhone και το νέο OS. Είμαι ευχαριστημένος και καλυμμένος από όλα όσα έχω αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

επισημα,δεν εχουμε καμια αναφορα για τα 7 στο λεο...ειχαμε ελπιδες απο καποια σχολια και φημες αλλα (αν δεν κανω λαθος) και απο καποια βιντεακια κε 7αρια σε λεο...δεν τα εχω δει,νομιζω στους xda ειχε αναφερθει..αν καποιος ξερει σιγουρα ας με διορθωσει...

 

για αυτο μιλησα για custom roms με τα 7αρια Νικο,ωστε να παρουμε μια ιδεα του τι φαγητο θα μας σερβιρουν με τα 7αρια...

 

για το multitasking,αναφερθηκε καθαρα και επαναληφθηκε η εκφραση αυτη!

 

τα 7αρια θα εχουν multitasking!

παντως παιδια εγω δεν θα παρω καθολου καλαθι μαζι μου....

 

Δημήτρη πού το είδες αυτό; Γιατί εγώ άλλα διαβάζω:

 

Λοιπόν, από τη συνέντευξη του Lees λύνονται πολλές απορίες:

 

Microsoft isn't making these phones. So, who is going to make these phones and when will they be out?

Lees: The phones will be out for [the] holiday [season] and there's a list of [phone makers] that we'll be shipping in time for [the] holiday [season] and that includes LG, Samsung, ASUS, HTC, Dell, and HP.

 

Just to clarify, are you guys pretty sure that Microsoft isn't going to be in the hardware business, because we've seen Google kind of do a hybrid approach, where Android is open, and there are then Google phones. Would we see a Microsoft specified device similar to Nexus One?

Lees: We don't have plans to compete with our ecosystem in that way. They're seeing some of the problems with chaos, and I don't think the solution is to compete with the ecosystem. I think the solution is to find a way to be in harmony with the ecosystem.

 

 

Συμπέρασμα 1ο: Δεν θα κατασκευάσει συσκευές η MS

 

Is this a clean break from past versions? Will software written for older versions of Windows Mobile work with the new OS? If not what kinds of apps will run?

Lees: So, we are announcing the product next week [in Barcelona]. The detail on the platform will be given out at a conference called Mix, which happens in March. It's a very sort of advanced platform that really works across PC, phone, and console. And so, we will give out details at the Mix conference. And so you can find out all about that then.

 

 

Συμπέρασμα 2ο: Άγνωστο ακόμα αν θα τρέχουν στα 7 οι παλιές εφαρμογές.

 

Does the operating system multitask, or are you typically doing one thing at a time?

Lees: We have scenarios where you can do multiple things. In terms of the platform itself, we will be talking about that at Mix, about how doing multiple things at once is executed, we'll talk about that at Mix.

 

 

Συμπέρασμα 3ο: Τέλος και το multitasking όπως το ξέραμε στα WM.*

 

What should we know about the browser? Does it support Flash?

Lees: We don't support Flash. Performance on Flash is a problem. So we don't do that. We have Internet Explorer. It's halfway between IE7 and IE8 rendering engine. But we also do some cool things about how it works with maps, and how it works with the phone dialer, and how it works with search.

 

 

Συμπέρασμα 4ο: Όχι Flash. Ξεκάθαρα λόγω της προβληματικής απόδοσης.

 

 

Αυτοί δεν κράζανε την Apple για το Flash και το Multitasking;

 

Όλη η συνέντευξη εδώ:

 

http://news.cnet.com/8301-13860_3-10452710-56.html?tag=mncol;title

 

*Θέλω πολύ να δω τι έχουν σκεφτεί. Η Apple έχει τα notifications αλλά πολλοί δεν το θεωρούν multitasking αυτό. Για να δούμε.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε αυτο που ειδα.

Αυτη την στιγμη στο Leo μου εχω ενα interface που ειναι οτι πιο πρακτικο μπορει να υπάρξει.

Home page που σου παρεχει τις απαραιτητες πληροφοριες και μεταλασεται ποικιλοτροπως με κινηση προς ολες τις κατευθυνσεις.

Δηλαδη, κανοντας scrolling προς τα κατω βλεπεις ολα τα ραντεβου - to do, προς τα πανω εμφανιζονται μια σειρα απο εικονιδια οπως στην φωτο της υπογραφης μου, κανοντας scrolling προς τα δεξια εχω αλλες δυο σελιδες με εικονιδια.

 

Στην αρχικη home page τα εικονιδια που βρισκονται πανω απο αυτα του manila, σκροραλουν και εμφανιζεται η πρωτην σειρα απο τις 3 σελιδες εικονιδιων, εχοντας ετσι στην διαθεση σου τα παντα με μια κινηση.

Και ολα αυτα με καταπληκτικη ταχυτητα.

 

Αυτο που θα ηθελα ειναι ενα ακομη καλυτερο touching και ενα βελτιομενο περιβαλον στα mail, browsing ωστε να γινουν πιο γρηγορα ακομα.

 

Ειμαι σιγουρος οτι αν το iphone ειχε το interface που περιεγραψα, θα αρεσε σε ολους.

Θα επανελθω στο μηλο αν το καλοκαιρι αποφασισουν να κανουν πραγματικες αλλαγες προς αυτη την κατευθυνση.

 

Παντως να ξερετε (απευθυνομαι στους φιλους), δεν ειμαι μαζοχιστης. Πηγα στο Leo γιατι διαθετει ολα οσα χρειαζομαι με μια μικρη παραχωριση στο touching.

Δεν χρειαζεται πια φλασαρισμα, στηνεις και μενεις εκει μεχρι να βγει κατι πολυ καλυτερο.

Αν δεν ημουν τοσο ευχαριστημενος, θα μπορουσα να εχω επανελθει αμεσως στο μηλο, αφου ο ανηψιος μου μ᾽εχει φαει να του το δωσω και να παρω το 4 μηνων 16αρι 3Gs του συν 150 ευρω. Ειναι ιατρικος επισκεπτης και ολα του τα αρχεια ειναι excel και power point.

 

Ειμαι μια χαρα και αν η apple δεν αποφασισει να δωσει αυτα που χρειαζομαστε, θα το κρατησω μεχρι να βγει το επομενο HD.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νικο το ακουσα με τα αυτια μου και το ειδα με τα ματια μου!

 

το εκανε ο 1ος που εδειξε την συσκευη και μαλιστα το εκανε με δολιο τροπο στο ζουμ in out στο προγραμμα των χαρτων !

αφησε και ενα κρυφο χαμογελο (ειρωνικο,λες κι εδειχνε την ανακαλυψη του αιωνα ο καραγκιοζης)πριν αναφερει αμεσως μετα την εφαρμογη του zoom in out με multitasking,οτι OΛEΣ OI wm devices with w7 θα εχουν multitasking!

 

ενοωντας και καλα οτι επιτηδες ειχαν αφησει τις φημες να οργιαζουν πριν την παρουσιαση,οτι δεν θα το υποστηριζαν...

αυτη απο οτι καταλαβα τελικα ηταν η εκπληξη της παρουσιασης τους σημερα...γελοιοι.....

 

απορω πως δεν το ακουσες/ειδες....

 

@Αλεξανδρε,δεν ειναι σωστονα χαιρεσαι που δεν ειχαμε κατι το καινοτομο στην παρουσιαση των 7...

 

το να χαιρομαστε που δεν προχωρανε μπροστα καποιοι,ετσι ωστε να μην μπορουν να περασουν την

apple,δηλωνει οπαδισμο...

και δεν ειναι κανεις μας εδω μεσα στην παρεα μας οπαδος κανενος κατασκευαστη!

ολοι μας ειμαστε οπαδοι του καλυτερου κι ειμαι σιγουρος οτι δεν ηταν η εκφραση αυτων που αισθανεσαι με αυτα που εγραψες;)

 

@Κωστα,μαζι σου !:)

Edited by zaharakis

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη άλλο αυτό που λες. Η λέξη multitask δεν αναφέρθηκε ούτε μια φορά.

 

Και στο iphone όταν παίζει η μουσική μπορείς να ανοίξεις όποια εφαρμογή θες χωρίς να σταματήσει να παίζει και μπορείς με το home button να φέρεις μπροστά τα ipod controls. Αυτό που μου λες είναι αυτού του επιπέδου βασισμένο στις integrated εφαρμογές.

 

Εγώ αναφέρομαι στο ξεκάθαρο multitasking με εφαρμογές να ανοίγουν και να τρέχουν στο παρασκήνιο και με τον task manager να τις φέρνεις μπροστά. Αυτό νομίζω το ξεχνάμε. Στο demo που έδειξε ο τύπος εκτελεί εσωτερικά την εφαρμογή μέσα από το calendar hub. Τι γίνεται με τις thrid party όμως;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη άλλο αυτό που λες. Η λέξη multitask δεν αναφέρθηκε ούτε μια φορά.

 

Και στο iphone όταν παίζει η μουσική μπορείς να ανοίξεις όποια εφαρμογή θες χωρίς να σταματήσει να παίζει και μπορείς με το home button να φέρεις μπροστά τα ipod controls. Αυτό που μου λες είναι αυτού του επιπέδου βασισμένο στις integrated εφαρμογές.

 

Εγώ αναφέρομαι στο ξεκάθαρο multitasking με εφαρμογές να ανοίγουν και να τρέχουν στο παρασκήνιο και με τον task manager να τις φέρνεις μπροστά. Αυτό νομίζω το ξεχνάμε. Στο demo που έδειξε ο τύπος εκτελεί εσωτερικά την εφαρμογή μέσα από το calendar hub. Τι γίνεται με τις thrid party όμως;

σωστο Νικο,αυτο που λεω εγω ειναι το pintch to zoom... ακυρο..

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο.

 

Μόλις κυκλοφόρησε το iBlueNova στο Cydia με 5.99 δολάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κάθησαν κάπως οι πρώτες εντυπώσεις θα ήθελα να καταθέσω τα εξής:

 

Το να ανακοινώνεις ένα προϊόν τεχνολογίας 10 μήνες πριν την κυκλοφορία του, μου φαίνεται αρκετά άστοχο.

 

Ή δεν έχεις συναίσθηση των αλλαγών που πρέπει / οφείλουν να γίνονται για να μπορείς να παρακολουθείς αυτή την εξαιρετικά ανταγωνιστική αγορά, ή είσαι πανικόβλητος γιατί έχεις ήδη αργήσει πάρα πολύ (3 χρόνια πριν αυτή η ίδια παρουσίαση θα είχε εντελώς άλλη ανταπόκριση) και θέλεις να φανείς ότι είσαι ακόμη ζωντανός και δεν σε προλαβαίνουν οι εξελίξεις.

 

Νομίζω ότι η παρουσία της Microsoft στον συγκεκριμένο τομέα έχει πάρει τροχιά εξόδου.

 

Υ.Γ. Δεν μπορώ να μην παρατηρήσω και τη σημειολογική διαφορά μεταξύ όλων των "στελεχών" με το γραβατο/κούστουμο και του "δημιουργού" του λειτουργικού που ήταν ενδυματολογικό στερεότυπο "I am a Mac" ;) - στο πλαίσιο του ευρύτερου "λουκαλαϊκισμού" του Windows Phone 7 με τα λειτουργικά πιο "φιλελεύθερων" στρατοπέδων :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά μου άρεσαν πολύ τα 7άρια!

Απλά και όμορφα!

 

Με δύο "συρσίματα" του δαχτύλου έχεις τα πάντα μπροστά σου, όσων αφορά τις βασικές πληροφορίες (email, sms, tweets, επαφές κλπ)

 

Θα ήθελα τα 7 hubs να μπορούν να αλλάξουν ή/και να μπορούν να αφαιρεθούν! Για παράδειγμα ότι αφορά το xbox μου είναι παντελώς αδιάφορο, όπως επίσης ελάχιστα χρησιμοποιώ και την μουσική!

 

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι όλοι προσπαθούν να προσφέρουν all inclusive υπηρεσίες! Σίγουρα θα αρχίσουν να σαμποτάρουν η μία την άλλη, όχι προς όφελος μας βέβαια!

 

Google: Android, maps, google search, gmail, buzz κλπ

MS: WP7, bing, bing maps, silverlight, hotmail, facebook κλπ

 

Λέτε και η Apple να βγάλει δικές της υπηρεσίες;;; Αν αποκτήσει την κρίσιμη μάζα... ναι!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Λες;; Μηχανή αναζήτησης αμφιβάλω.. Πολύ δύσκολο και καθόλου φρόνιμο θα έλεγα.. Ιδίως με ο αντίπαλο δέος της Google...

 

Αλλά έχει και το me.. Κάτι είναι και αυτό! Και γενικά όλο το οικοσύστημα του iTunes (podcasts, iTunesU, AppStore, etc) είναι κάτι...

Link to comment
Share on other sites

@EchiDNA

Ο χρόνος θα δείξει Γιώργο, έχουν πολύ καιρό μπροστά τους μέχρι το Δεκέμβριο για να κάνουν προσαρμογές. Η σημερινή παρουσίαση νομίζω ότι δημιούργησε περισσότερα ερωτηματικά από ότι έδωσε πληροφορίες για το αν το νέο λειτουργικό θα είναι καλό ή κακό.

 

Όσο για την Apple έχει το AppStore οπότε το πρόσθετο έσοδο που χρηματοδοτεί το βασικό προϊόν το καλύπτει από εκεί.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μέχρι το Δεκέμβρη έχουμε καιρό να δοκιμάσουμε και να βελτιώσουν στην πορεία τα όποια κακώς κείμενα!!! Αυτό περιμένω!!! lol
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μέχρι το Δεκέμβρη έχουμε καιρό να δοκιμάσουμε και να βελτιώσουν στην πορεία τα όποια κακώς κείμενα!!! Αυτό περιμένω!!! lol

 

Στο μεταξύ ... μια 22λεπτη παρουσίαση χρήσης του λειτουργικού!

 

Και εδώ όπως και εδώ δύο πολύ καλά άρθρα του Gizmodo.

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

βλεπω πολυ ντορο για το τιποτα τελικα...

 

απο εκει που ειχαμε μαθει ΟΛΟΙ σε μια φιλοσοφια των παραθυρων και σε μια δομη ερχομαστε σε κατι που μπερδευει δεν εχει αρχη και τελος ειναι ασχημο και δεν προσφερει καμμια ευχαριστιση στην χρηση...

 

αλλη μια χαμενη ευκαιρια που μαλλον ειναι η τελευταια μια και πλεον οπως παει μονο η Google τελικα καταλαβε τον παλμο της εποχης και δινει αυτην την στιγμη το πιο πληρες λειτουργικο...

 

κριμα γιατι μαζι με την Google ΚΑΙ η Palm με το webOS εχει στα χερια της ενα πραγματικο διαμαντι αλλα δεν το καταλαβαινει κανεις αυτο...

η Παλμ εχει κατι αναμεσα απο iPhone OS και Android και ομως κανεις δεν το εχει καταλαβει και το σνομπαρει...μαλλον γιατι η ιδια εταιρια δεν το εχει πιστεψει ακομα...

 

πλεον μετα απο αυτο που ειδα καλο ειναι οσοι προλαβουν και θελουν παραθυρα να αγορασουν τα HD2 kai ΤG02γιατι τα επομενα WM θα ειναι χειροτερα...

 

επισης ειδα Bravo/Desire ενα ακομα κινητο ασχημουλικο με sense και αναρωτιεμαι ΠΟΙΟΣ θα το αγορασει πανω απο ενα επισημο Νεξους,...που θα εχει οσο μπορει την υποστηριξη της εταιριας που βγαζει το λογισμικο...

 

ειναι χρυση ευκαιρια για την Αpple να καθαρισει ολους πλην ενος τους ανταγωνιστες...

δεν ξερω αν θα το κανει αλλα εχει ευκαιρια...

οποιος θελει πραγματικο εργαλειο τοτε παει ή σε Νεξους ή σε HD2/TG02.Αυτα τα δυο τελευταια ειναι και το κυκνειο ασμα των WM...

το αλλο εχει μελλον και το Αιφον ειναι το παρων....

 

καλο βραδακι...

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω πολυ ντορο για το τιποτα τελικα...

 

απο εκει που ειχαμε μαθει ΟΛΟΙ σε μια φιλοσοφια των παραθυρων και σε μια δομη ερχομαστε σε κατι που μπερδευει δεν εχει αρχη και τελος ειναι ασχημο και δεν προσφερει καμμια ευχαριστιση στην χρηση...

 

αλλη μια χαμενη ευκαιρια που μαλλον ειναι η τελευταια μια και πλεον οπως παει μονο η Google τελικα καταλαβε τον παλμο της εποχης και δινει αυτην την στιγμη το πιο πληρες λειτουργικο...

 

κριμα γιατι μαζι με την Google ΚΑΙ η Palm με το webOS εχει στα χερια της ενα πραγματικο διαμαντι αλλα δεν το καταλαβαινει κανεις αυτο...

η Παλμ εχει κατι αναμεσα απο iPhone OS και Android και ομως κανεις δεν το εχει καταλαβει και το σνομπαρει...μαλλον γιατι η ιδια εταιρια δεν το εχει πιστεψει ακομα...

 

πλεον μετα απο αυτο που ειδα καλο ειναι οσοι προλαβουν και θελουν παραθυρα να αγορασουν τα HD2 kai ΤG02γιατι τα επομενα WM θα ειναι χειροτερα...

 

επισης ειδα Bravo/Desire ενα ακομα κινητο ασχημουλικο με sense και αναρωτιεμαι ΠΟΙΟΣ θα το αγορασει πανω απο ενα επισημο Νεξους,...που θα εχει οσο μπορει την υποστηριξη της εταιριας που βγαζει το λογισμικο...

 

ειναι χρυση ευκαιρια για την Αpple να καθαρισει ολους πλην ενος τους ανταγωνιστες...

δεν ξερω αν θα το κανει αλλα εχει ευκαιρια...

οποιος θελει πραγματικο εργαλειο τοτε παει ή σε Νεξους ή σε HD2/TG02.Αυτα τα δυο τελευταια ειναι και το κυκνειο ασμα των WM...

το αλλο εχει μελλον και το Αιφον ειναι το παρων....

 

καλο βραδακι...

 

Εγω λεω να μην βιαζόμαστε να βγαλουμε συμερασματα με 15 λεπτα παρουσίασης μονο του interface. Η Microsoft δεν νομιζω οτι απλα θα καταθεσει τα οπλα, ακομα και αν δεν πευχει η πρωτη εκδοση του λειτουργικου.

 

Η Microsoft MIX10 στις 15 Μαρτιου θα αποκαλυψει περισσοτερα.

 

Δεν ξερω, προσωπικα μπορει να μην με ενθουσίασε το interface αλλα εχω μια μικρη δοση αισιοδοξίας. Τα Win7 στο desktop λειτουργικο εχουν αποδειχθει περιφημα μεχρι στιγμης, πραγμα που σημαινει οτι η Microsoft αν θελει, μπορει. Και το μονο σιγουρο ειναι οτι ΘΕΛΕΙ και μάλιστα ΠΟΛΥ να πετυχουν τα WP7

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...