Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://img32.imageshack.us/img32/5633/toshibatg01.jpg

 

αλλωστε το μεγεθος παντα κανει τη διαφορα:D

 

Σωστά γι αυτό και οι Volga είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα στον κόσμο!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω το ακυρο μου? :) ο καθε χρηστης εχει τις δικες του αναγκες για τηλεφωνο η να το γενικοποιησω συσκευη που ειναι κ τηλεφωνο! εγω προσωπικα δοκιμασα πολλες συσκευες πριν και μετα το iphone. με καλυπτει απολυτα και καθε αλλη συσκευη μου φαινεται απλα λιγη!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες... αν το παρω απο ebay θα εχει ελληνικα; ειναι οπως το omnia 2 που εχει προεγκατεστημενες ολες τις γλωσσες η καμια σχεση;
Link to comment
Share on other sites

Προεγκατεστημένη θα είναι η γλώσσα

 

Αλλά θα είναι κλειδωμένο κατά πάσα πιθανότητα το iPhone οπότε εσύ κρίνεις

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες... αν το παρω απο ebay θα εχει ελληνικα; ειναι οπως το omnia 2 που εχει προεγκατεστημενες ολες τις γλωσσες η καμια σχεση;

 

Αν το πάρεις από ebay το πιο πιθανό είναι να είναι κλειδωμένο σε κάποιο δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το iphone 3gs εχει ολες τις γλωσσες και τα ελληνικα μεσα?

οποτε απο οποια χωρα και να το παρω δε θα εχω προβλημα με τη γλωσσα?

για το κλειδωμα το εχω δει ναι και υπαρχουν πωλητες που τα εχουν ξεκλειδωτα

θα το τσεκαρω καλα πριν παρω. μονο για τη γλωσσα θελω να ειμαι απολυτα σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το iphone 3gs εχει ολες τις γλωσσες και τα ελληνικα μεσα?

οποτε απο οποια χωρα και να το παρω δε θα εχω προβλημα με τη γλωσσα?

για το κλειδωμα το εχω δει ναι και υπαρχουν πωλητες που τα εχουν ξεκλειδωτα

θα το τσεκαρω καλα πριν παρω. μονο για τη γλωσσα θελω να ειμαι απολυτα σιγουρος.

 

Τα ελληνικά είναι σε κάθε περίπτωση διαθέσιμα εφόσον "φοράει" firmware 3.0 και πάνω. Το πρόβλημα που καταλαβαίνω ότι έχουν αντιμετωπίσει κάποιοι "συνάδελφοι" που το πήραν όπως σκέφτεσαι εσύ, είναι ότι όντως ο πωλητής το έχει ξεκλείδωτο, αλλά για την τρέχουσα έκδοση firmware, οπότε όταν βγει η επόμενη έχεις παντα το ρίσκο / ταλαιπωρία του νέου ξεκλειδώματος.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Αυτοί που τα έχουν ξεκλείδωτα συνήθως τα έχουν ξεκλείδωτα με software γι'αυτό και το πουλάνε φθηνά. Τα iPhone που είναι factory unlocked (όπως της Ελλάδας, Ιταλίας..) πουλιούνται γύρω στα 1000. Καλύτερα να το πάρεις από Ελλάδα. Έστω να το πάρεις μεταχειρισμένο από Ελλάδα. Τόσο εδώ όσο και στo section των αγγελιών του iphonehellas.gr υπάρχουν άτομα που το πουλάνε σε καλές τιμές
Link to comment
Share on other sites

Για να μην βάλουμε στο τραπέζι και το θέμα εγγύηση - σε μικρότερο ή μεγαλύτερο ποσοστό (μην πιάσουμε πάλι αυτή τη συζήτηση!) κάποια τηλέφωνα παρουσιάζουν προβλήματα από απλώς ενοχλητικά έως σοβαρά.

 

Αν το έχεις πάρει από e-bay, ποιόν θα κυνηγάς να "δαιμονίζεις" και να πετύχεις αντιμετώπιση του προβλήματος; Ενώ αν το πάρεις από Ελλάδα, ιδού πεδίο δόξης λαμπρό για να τα "ρίχνεις" στις vodafone / cosmote μέχρι τελικής πτώσης :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Από χθες που το πήρα το 3Gs, έχει θεοποιηθεί η συσκευή στο μυαλό μου! Είναι εκπληκτικά λειτουργικό, ποιοτικό, ταχυτατο (πιο γρήγορο από το πολύ καλό Ε51) και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι που να με πειράζει πάνω του.

Πάντως κοστίζει ένα κάρο λεφτά... Χωρια αυτά που θα πληρώσω για τις διάφορες εφαρμογές που είναι άπειρες σε αριθμό... Καλό κουράγιο στην τσέπη μου :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι λάθος για 3 λόγους

 

1) Έστω και αν υπάρχουν συσκευές διαθέσιμες τότε δίνουν προτεραιότητα σε αυτούς με συμβόλαιο και καλά κάνουν εδώ που τα λέμε. Εταιρεία είναι, κέρδος θέλει να 'χει

 

2) Η Apple ορίζει τις ποσότητες που φεύγουν προς κάθε χώρα. Η Ιταλία προφανώς είναι μεγαλύτερη αγορά από την Ελλάδα που ούτε AppleStore δεν έχουμε. Και στην οικονομική ανάλυση πριν λίγες βδομάδες της Apple η ίδια δήλωσε που αντιμετωπίζει έλλειψη

 

3) Το να αλλάξεις εταιρεία δεν έχει κάποιο νόημα. Δύο όλες και όλες το φέρνουν Ελλάδα. Να πας στην WIND να κάνεις τί? Η Apple δεν είναι μπανανία, έχει κλήσει αποκλειστικές συνεργασίες με συγκεκριμένες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Η WIND πολύ απλά δεν μπορεί να το φέρει γιατί δεν έχει συνεργασία (προς το παρόν). Αλλά και να είχε δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι γιατί η Apple στέλνει συγκεκριμένα κομμάτια στην Ελλάδα όσα θέλει αυτή και όχι όσα θέλει η WIND

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι επαγγελματίες πάρτε ένα android να δούμε αν θα πάθετε και εκεί πλάκα ! Το iphone είναι στο τσαντάκι μου στην άκρη και είμαι εγώ fun της apple ! MacBook iMac iphone :)

 

Απλά θέλεις δικτυακά εύκολα πράγματα και mutlitasking.....πάρε ένα android.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα αυτο που λες κρατησε μολις μια εβδομαδα!!!

 

Μετα το αλλαξα.

 

Έχεις το πλεονέκτημα να ανηκεις σε πολύ μικρή μειοψηφία. Οι περισσότεροι κάτοχοι 3GS πλέον δεν διανοούνται να αλλάξουν κινητό.

 

Μετά το iPhone 3G δοκίμασα πολλά: E-series, Blackberry storm.. Και ήρθα τρέχοντας πάλι πίσω στο iPhone 3GS γιατί απλά το χαίρεσαι καθημερινά.

 

Για όσους είναι επαγγελματίες πάρτε ένα android να δούμε αν θα πάθετε και εκεί πλάκα ! Το iphone είναι στο τσαντάκι μου στην άκρη και είμαι εγώ fun της apple ! MacBook iMac iphone :)

 

Απλά θέλεις δικτυακά εύκολα πράγματα και mutlitasking.....πάρε ένα android.

 

Η αλήθεια έιναι δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχω και όρεξη για switch. Αλήθεια, έχει το integration με το MacOS X που έχει το iPhone;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι επαγγελματίες πάρτε ένα android να δούμε αν θα πάθετε και εκεί πλάκα ! Το iphone είναι στο τσαντάκι μου στην άκρη και είμαι εγώ fun της apple ! MacBook iMac iphone :)

 

Απλά θέλεις δικτυακά εύκολα πράγματα και mutlitasking.....πάρε ένα android.

 

Δεν έχεις άδικο ούτε στα "δικτυακά" ούτε στο multitasking και θα προσθέσω σ'αυτά και τις καθαρά "τηλεφωνικές" εργονομικές δυνατότητες. Όχι μόνο το Android αλλά οποιοδήποτε λειτουργικό είναι ασύγκριτα καλύτερο σε αυτά από το εντελώς "κουτσό" iPhone OS και εγώ ο ίδιος δεν θα δίσταζα να το αντικαταστήσω με κάποιο από αυτά. Επειδή όμως πάντοτε υπάρχει ένα "αλλά", έτσι και σε αυτή στην περίπτωση υπάρχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα του iPhone που για την ώρα το καθιστά αναντικατάστατο και μιλώ για το raw performance.

 

Μέχρι στιγμής όλα τα smartphones με Android ή WM χρησιμοποιούν πολύ πολύ υποδέστερο hardware από το iPhone. Η εμμονή π.χ. της κατά τα άλλα αξιόλογης HTC στους επιεικώς απαράδεκτους Qualcomm, η απουσία ικανών graphics accelerator στις περισσότερες συσκευές και το μέτριο έως πολύ κακό touch σε άλλες, έρχονται σε αντίθεση με το σχεδόν κορυφαίο iPhone 3GS, το οποίο χωρίς να καταφεύγει σε extreme λύσεις χρησιμοποιεί έναν άριστο μέσο όρο processing hardware με άμεσα εμφανές αποτέλεσμα σε κάθε χρήση.

 

Να προσθέσω στα συν του iPhone, για την πλειοψηφία τουλάχιστον των χρηστών, το AppStore παρόλο που προσωπικά δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό, καθώς οι λίγες στην πραγματικότητα άξιες λόγου εφαρμογές του υπάρχουν ή και προήλθαν από άλλα λειτουργικά. Ωστόσο η συγκέντρωση ενός μεγάλου αριθμού εφαρμογών κάτω από την ίδια "στέγη" και σε πραγματικά χαμηλή τιμή είναι τεράστιο πλεονέκτημα και δέλεαρ για τον μέσο αγοραστή.

 

Πάντως τα πράγματα δείχνουν να αλλάζουν, τόσο στο Android όσο και στα WM. Και αν αυτό συνεχιστεί και με δεδομένο το πάρα πολύ κακό ιστορικό "ποιότητας" των iPhones και το "κουτσούρεμα" του λειτουργικού από την Apple, βλέπω αρκετούς από εμάς να περνάμε σε άλλη πλατφόρμα. Αλλά είπαμε, ΑΝ αυτοί επιτέλους αποφασίσουν να χρησιμοποιήσουν πραγματικά ικανό hardware, και φυσικά ΑΝ η Apple δεν συνέρθει και συνεχίσει την "ποιοτική" καταστροφή των προϊόντων της (πράγμα που μάλλον θα κάνει). :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη δεν θα το αλλαζα με τιποτα.κατ εμενα ειναι η πιο ευχρηστη συσκευη και τα εχει ολα πλεον.δεν κολλαει με τιποτα,το ιντερνετ ειναι πραγματικη απολαυση.τα wm ειναι πολυ ικανα μηχανηματα αλλα αυτο που εχει το iphone δεν το βρισκω.ειχα 3G(δεν ειχα την υπομονη να περιμενω για καποιο f/w update).το εδωσα για htc hd.το εδωσα και επεστρεψα παλι σε μηλο αλλα αυτη τη φορα στο gs.
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εδω πλεον μπορουμε ολοι εμεις που εγκαταλειψαμε το καραβι των WM, και περασαμε στην απεναντι οχθη, ως ευτυχεις πλεον κατοχοι του "οπωρος" (κοινως iPhone) να γραψουμε την αποψη μας, τις εμπειριες μας, τα σχολια μας, τις πικριες μας και οτι αλλο μας απασχολει. :p

Υπενθυμιζω οτι συμφωνα και με τους ορους χρησης του forum θα πρεπει να ειμαστε ευγενικοι με τους αλλους, κοσμιοι και καλοπροεραιτοι :mad:. Κανενας δεν θελει να φερει τον αλλο σε δυσκολη θεση, να τον μειωσει, να τον στεναχωρησει. :O

Παιδια, την πλακα μας κανουμε :p. ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ λοιπον :lol:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το νεο thread.

Περιμενουμε ολους τους πρωην χρηστες και φιλους απο το HD.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευπειθώς αναφέρω στρατιώτης soom....:lol::lol:

 

Καλορίζικο...

 

Εδώ θα μαζευτούμε οι μανάβηδες....!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. ένα πρώτο μικρό σχόλιο για να αρχίσει η συζήτηση.

 

Όποιος κάνει τη μεταφορά από WM και ειδικά HD σε iphone και κρατάει το μηλόφωνο χωρίς JB τότε καλύτερα να το πετάξει. Η λειτουργικότητά του iphoen χωρίς JB σε σύγκριση με τα WM είναι της πλάκας για κάποιον σοβαρό χρήστη. Αν γίνει το JB τότε μπορούμε πλέον να συζητάμε σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. ένα πρώτο μικρό σχόλιο για να αρχίσει η συζήτηση.

 

Όποιος κάνει τη μεταφορά από WM και ειδικά HD σε iphone και κρατάει το μηλόφωνο χωρίς JB τότε καλύτερα να το πετάξει. Η λειτουργικότητά του iphoen χωρίς JB σε σύγκριση με τα WM είναι της πλάκας για κάποιον σοβαρό χρήστη. Αν γίνει το JB τότε μπορούμε πλέον να συζητάμε σοβαρά.

 

Νίκο ήδη άρχισα το διάβασμα..

 

Τώρα με τα N series να δω αν θα την παλέψω μέχρι να το φέρει η Voda....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αφού πούλησες εύκολα το HD να είσαι ευχαριστημένος. Εμένα μετά τις 3-4 πρώτες μέρες που δεν έφευγε είχα αρχίσει να ανησυχώ.
Link to comment
Share on other sites

Αφού πούλησες εύκολα το HD να είσαι ευχαριστημένος. Εμένα μετά τις 3-4 πρώτες μέρες που δεν έφευγε είχα αρχίσει να ανησυχώ.

 

Έφυγε αμέσως, αλλά σε γνωστό μου.;)

Αλλά τώρα πότε θα έρθει.. Έκανα σήμερα την αναβάθμισή μου, το παρήγγειλα. Με έβαλαν και στην κορυφή της λίστας, μου είπαν..;)

Και τώρα απλά το περιμένω!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To iphone χωρις JB θα το ειχα πουλήσει σε μια βδομαδα, η θα κραταγα το 8araki 3g σαν ipod και για browsing.

Ομως ετσι οπως ειναι τωρα τα εχει ολα.

Βεβαια μου λειπουν καποια απλοποιημενα πραγματακια που εχουν τα wwm αλλα εδω εχω ποιο απλοποιημενη την καθημερινοτητα.

Θα δουμε, εγω δεν γινομαι οπαδός.

Δεν αποκλειω στο μελλον να ξαναγυρισω αν βελτιωθουν καποια πραγματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

To iphone χωρις JB θα το ειχα πουλήσει σε μια βδομαδα, η θα κραταγα το 8araki 3g σαν ipod και για browsing.

Ομως ετσι οπως ειναι τωρα τα εχει ολα.

Βεβαια μου λειπουν καποια απλοποιημενα πραγματακια που εχουν τα wwm αλλα εδω εχω ποιο απλοποιημενη την καθημερινοτητα.

Θα δουμε, εγω δεν γινομαι οπαδός.

Δεν αποκλειω στο μελλον να ξαναγυρισω αν βελτιωθουν καποια πραγματα.

 

Το μόνο που θέλουμε εμείς, εκτός από περιπτώσεις μαζοχισμού ή φανατισμού, είναι να είμαστε ευχαριστημένοι, και να έχουμε απλότητα στην καθημερινότητα μας, χωρίς να κάνουμε πολλούς συμβιβασμούς...!

Υπάρχουν υπέρ και κατά.

Αλλά από λεγόμενα πολλών, δεν υπολείπεται το μηλαράκι σε σχέση με τα WM. Αυτό που πολύ πρόχειρα μπορεί λίγο να με ξινίσει στο μήλο είναι ότι δεν μπορώ με μια ματιά γρήγορη να δω απευθείας υποχρεώσεις της ημέρας, όπως στο Μανίλα ή στην απλή today των wm με το Calendar τικαρισμένο, αν με πιάνεις.;)

Αλλά στο iPhone θα είναι τόσο γρήγορη η πρόσβαση και η ανάγνωση που αυτό δεν θα σε προβληματίσει.:rolleyes:

 

Με εξαίρεση αυτό και ίσως έναν μετρητή δεδομένων όπως το SPB Wireless Monitor δεν βρίσκω πρόχειρα πρόχειρα κάτι άλλο...

Όταν θα ξαναπέσει στα χέρια μου το μήλο, και με άλλον αέρα, θα μπορέσω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες. Απλά τώρα, στηρίζομαι στα λόγια συμφορουμιτών, στην εμπειρία μου στα WM και στην μνήμη μου για το μήλο:rolleyes:.

 

 

Όσο για κάτι ακόμα που είχες πει εσύ.

Άνοιξα και εγώ την κεντρική σελίδα του myphone σε ένα iPhone.

Ασύγκριτο....:X

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...