Jump to content

Cubot X6


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την εχω αλλαξει την οθονη. το θεμα ειναι οτι με το που ανοιγω το κινητο εμφανιζει μια καθετη μεγαλη μαυρη γραμμη σε γκρι φοντο και μετα μικρες καθετες χρωματιστες γραμμες. τιποτα αλλ, μονο αυτο. δεν ξερω αν ειναι ελατωματικη η οθονη η αν θελει να εγκαταστησω καποια rom όπως μου είπε ο κινεζος. προσπαθησα να εγκαταστησω rom....δεν τα καταφερα :-/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την εχω αλλαξει την οθονη. το θεμα ειναι οτι με το που ανοιγω το κινητο εμφανιζει μια καθετη μεγαλη μαυρη γραμμη σε γκρι φοντο και μετα μικρες καθετες χρωματιστες γραμμες. τιποτα αλλ, μονο αυτο. δεν ξερω αν ειναι ελατωματικη η οθονη η αν θελει να εγκαταστησω καποια rom όπως μου είπε ο κινεζος. προσπαθησα να εγκαταστησω rom....δεν τα καταφερα :-/

 

Αν η προηγούμενη οθόνη δεν είχε πρόβλημα (έδειχνε κανονικά), τότε δεν είναι θέμα rom. Πάντως, αν θέλεις βάλε απο το playstore το batterycallibration και κάνε ότι λέει (μήπως φταίει το καλιμπράρισμα της μπαταρίας). Αλλιώς φταίει η οθόνη (κάπου έσπασε). Κι εμένα όταν είχα σπάσει έδειχνα κανονικά και κάπου είχε γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα. Θα σας πω και εγω την ιστορια μου μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει.

 

Καταρχην μακαρι να ειχα διαβασει ολα τα παραπανω νωριτερα ειναι πολυ κατατοπιστικα, αν και τα εμαθα μετα απο 3 ημερες που παλευω με το κινητο μου. Λογω μεγαλης ατυχιας εχω αλλαξει την οθονη ηδη δυο φορες αλλα την τελευται φορα πηρα μια και καλα νεα οθονη η οποια ηθελε καποια αναβαθμιση για νατην αναγνωριση το κινητο. Εδιχνε γραμμες μονο.

 

Παλεψα αρκετα και τελικα εγκατεστησα τα 4.4.2 και δεν μου αναγνωριζει την πισω καμερα. Προσπαθω να βρω τα 4.2.2 για cubot x6 αλλα δεν ξερω εαν θα εχω προβλημα με την οθονη παλι επειδη ειναι νεου τυπου, ετσι την αναφερει το site. Εαν παρω backup απο αλλο ιδιο κινητο και το κανω recovery στο δικο μου απο οτι εχω καταλαβει ειναι μια λυση απλα επειδη εχω κανει μεσω SP TOOLS format δεν ξερω πως θα περασω το IMEI.

 

Τι μου προτεινετε;

 

Υ. Γ. Το κινητο ειναι αψογο μετα απο 10 μηνες σχεδον χρηση και μια απο τις καλυτερες αγορες για 128€

 

Καλμέρα . επειδη εχω αντικαταστήσει την οθόνη κι επειδη εχω μάλλον το ίδιο πρόβλημα. Θέλω να σε ρωτησω. εδειχνε και το δικό σου μια οριζόντια κάθετη γραμμή και μετα μικρές κάθετες γραμμές; εκτός απο τις γραμμές έδειχνε κ'ατι άλλο; το δικό μου κινητο αφου άλλαξα την οθονη δειχνει μονο κάθετες γραμμές και τίποτα άλλο. εδειχνε και το δικο σου μονο γραμμες; προσπαθησα να εγκαταστησω μια rom. αλλα δεν τα καταφερα. μολις εκανα download σταματούσε εκει. δεν εκανε τιποτα άλλο και δεν εμφανιζε το πρασινο δαχτυλιδι για βα ολοκληρωθει η διαδικασία. ποια είναι η γνώμη σου; είναι η μπαταρία ελατωματική; κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα. Θα σας πω και εγω την ιστορια μου μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει.

 

Καταρχην μακαρι να ειχα διαβασει ολα τα παραπανω νωριτερα ειναι πολυ κατατοπιστικα, αν και τα εμαθα μετα απο 3 ημερες που παλευω με το κινητο μου. Λογω μεγαλης ατυχιας εχω αλλαξει την οθονη ηδη δυο φορες αλλα την τελευται φορα πηρα μια και καλα νεα οθονη η οποια ηθελε καποια αναβαθμιση για νατην αναγνωριση το κινητο. Εδιχνε γραμμες μονο.

 

Παλεψα αρκετα και τελικα εγκατεστησα τα 4.4.2 και δεν μου αναγνωριζει την πισω καμερα. Προσπαθω να βρω τα 4.2.2 για cubot x6 αλλα δεν ξερω εαν θα εχω προβλημα με την οθονη παλι επειδη ειναι νεου τυπου, ετσι την αναφερει το site. Εαν παρω backup απο αλλο ιδιο κινητο και το κανω recovery στο δικο μου απο οτι εχω καταλαβει ειναι μια λυση απλα επειδη εχω κανει μεσω SP TOOLS format δεν ξερω πως θα περασω το IMEI.

 

Τι μου προτεινετε;

 

Υ. Γ. Το κινητο ειναι αψογο μετα απο 10 μηνες σχεδον χρηση και μια απο τις καλυτερες αγορες για 128€

 

Καλμέρα . επειδη εχω αντικαταστήσει την οθόνη κι επειδη εχω μάλλον το ίδιο πρόβλημα. Θέλω να σε ρωτησω. εδειχνε και το δικό σου μια οριζόντια κάθετη γραμμή και μετα μικρές κάθετες γραμμές; εκτός απο τις γραμμές έδειχνε κ'ατι άλλο; το δικό μου κινητο αφου άλλαξα την οθονη δειχνει μονο κάθετες γραμμές και τίποτα άλλο. εδειχνε και το δικο σου μονο γραμμες; προσπαθησα να εγκαταστησω μια rom. αλλα δεν τα καταφερα. μολις εκανα download σταματούσε εκει. δεν εκανε τιποτα άλλο και δεν εμφανιζε το πρασινο δαχτυλιδι για βα ολοκληρωθει η διαδικασία. ποια είναι η γνώμη σου; είναι η μπαταρία ελατωματική; κάποια βοήθεια;

 

Κι εγώ τη νέα οθόνη έβαλα και με rom 4.3>>=xposed<< από το needrom δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

 

Κι εγώ τη νέα οθόνη έβαλα και με rom 4.3>>=xposed<< από το needrom δουλεύει μια χαρά.

καλημερα . μηπως μπορεις να μου στειλεις το link απο το needrom?

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει αυτη την οθονη οταν το ανοιγω (αυτη με την μεγαλη μαυρη γραμμη) και μετα την αλλη. δεν δειχνει τιποτα αλλο. προσπαθησα να εγκαταστησω μια rom αλλα οταν συνδεσα το κινητο με τον υπολογιστη δεν φορτωνε στο Flashtools.

 

αυτη την εκδοση δεν μπορεσα να την εγκαταστησω καθολου, μαλλον δεν προσπαθησα καν. μαλλον εκανα βλακεια, επρεπε να προσπαθησω να την εγκαταστησω. δηλαδη πιστευετε οτι αυτη η οθονη οπως ειναι στις φωτογραφιες αν κανω αναβαθμιση θα δουλευει κανονικα; δεν ξερω πολλά απο λειτουργικα προγραμματα κλπ. αλλα μου φαινεται απιστευτο να δουλεψει μονο με μια αναβαθμιση :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα τελικα εγκατεστησα τα 4.4 χανοντας την πισω καμερα γιατι τα 4.3 που αναφερονται (ponemeno) δεν καταφερα να τα εγκαταστησω οσο και εαν προσπαθησα. Και ετσι καλα ειναι μεχρι να βρω λυση για την καμερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα τελικα εγκατεστησα τα 4.4 χανοντας την πισω καμερα γιατι τα 4.3 που αναφερονται (ponemeno) δεν καταφερα να τα εγκαταστησω οσο και εαν προσπαθησα. Και ετσι καλα ειναι μεχρι να βρω λυση για την καμερα.

 

Εγώ πάντως την εγκατέστησα με την πρώτη με Cwm recovery. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εσύ έχεις πρόβλημα. Πάντως είχα δοκιμάσει όλες τις rom και τη μόνη που είχα βρει να δουλεύει χωρίς προβλήματα ήταν η 4.3.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. όσο και να το προσπάθησα δεν μπόρεσα. μακάρι να το κατάφερνα. ίσως κάτι πρόβλημα έχω με το cwm recovery. απλώς μπορεί και να είναι θέμα υπολογιστή που χρησιμοποιώ. πάντως περιμένω και άλλο κινητό, οπότε εάν είναι σου το δίνω να το δοκιμάσεις εάν ευκαιρείς κάποια στιγμή για να το διαπιστώσεις και ο ίδιος.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. όσο και να το προσπάθησα δεν μπόρεσα. μακάρι να το κατάφερνα. ίσως κάτι πρόβλημα έχω με το cwm recovery. απλώς μπορεί και να είναι θέμα υπολογιστή που χρησιμοποιώ. πάντως περιμένω και άλλο κινητό, οπότε εάν είναι σου το δίνω να το δοκιμάσεις εάν ευκαιρείς κάποια στιγμή για να το διαπιστώσεις και ο ίδιος.

 

Καλημέρα. Δοκίμασες αν γίνεται κάτι με TWRP; Πάντως δεν έχω πρόβλημα να βρεθούμε (αν μένεις Αθήνα) και να το δούμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα . αυτο το Cwm recovery τι ειναι και που μπορω να το βρω; κατεβασα την Cubot X6 Android 4.3 + Xposed όλα καλα. πως θα την ανοιξω με το Cwm recovery;;; είμαι και λίγο ασχετη. :wacko:

 

 

εχω κολλησει εδω οπως στην εικονα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα . αυτο το Cwm recovery τι ειναι και που μπορω να το βρω; κατεβασα την Cubot X6 Android 4.3 + Xposed όλα καλα. πως θα την ανοιξω με το Cwm recovery;;; είμαι και λίγο ασχετη. :wacko:

 

 

εχω κολλησει εδω οπως στην εικονα

Καλημέρα.

Παίρνεις το αρχείο zip που κατέβασες από το needrom και το βάζεις στην sd κάρτα του τηλεφώνου (όπως είναι). Μετά κάνεις root το τηλέφωνο με το kingo root (Είναι εύκολο). Εγκαθιστάς στο τηλέφωνο το mobileungle από το playstore. Κατεβάζεις το cmw recovery από το needrom και το βάζεις κι αυτό στην κάρτα sd του τηλεφώνου. Εγκαθιστάς το recovery από το mobileungle και τέλος εγκαθιστάς τη νέα rom.

Αν δεν τα καταφέρνεις πες μου να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες ή να βρεθούμε κάπου να σου το φτιάξω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ponemeno το θεμα μου ειναι οτι η οθονη δεν διχνει τιποτα προς το παρον, μονο τις καθετες γραμμες γιατι μετα την την αλλαγη της χρειαζεται αναβαθμιση. θα προσπαθησω παντως. μακαρι να ημουν κοντα στην αθηνα να με εξυπηρετουσες αν μπορουσες αλλα ειμαι κομοτηνη. θα κανω οτι μπορω
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ponemeno το θεμα μου ειναι οτι η οθονη δεν διχνει τιποτα προς το παρον, μονο τις καθετες γραμμες γιατι μετα την την αλλαγη της χρειαζεται αναβαθμιση. θα προσπαθησω παντως. μακαρι να ημουν κοντα στην αθηνα να με εξυπηρετουσες αν μπορουσες αλλα ειμαι κομοτηνη. θα κανω οτι μπορω

 

Καλησπέρα. Αν δεν δείχνει τίποτε η οθόνη (εκτός από γραμμές) δεν μπορείς να κάνεις κάτι.Κάτι δεν πάει καλά με την οθόνη σου. Θα έπρεπε να δείχνει κάτι, έστω και με γραμμές. Ποιός σου είπε οτι είναι πρόβλημα rom;

Τι μου θύμησες τώρα. Κομότηνή έμεινα για 3 χρόνια 1991-1993. Πολύ ωραίο μέρος. Θα ήθελα να έρθω κάποια στιγμή πάλι για να δω τι έχει αλλάξει από τότε.

Όσο για το τηλέφωνο δες μήπως δεν πιάνει καλά η οθόνη και δεν σου δείχνει τίποτε.

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το cubot x6 απο το Νοεμβριο του 2014 και εχει δυο μερες τωρα συνεχως σβηνει μονο του ή η οθονη κανει οπως τις παλιες τηλεορασεις με τα ασπρομαυρα "κυμματα" ,τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις είδα τα email μου και συνειδητοποίησα πως περασαν 4 μηνες από τότε που η banggood παρέλαβε το κινητο για επισκευή. Κατανοώ το θέμα της υπομονης αλλά αυτό είναι πολύ τραγικό. Πρωτοχρονιά κινεζικη , spring festival θα προλαβουμε τον δεκαπενταύγουστο . Το εστειλα χριστουγεννα , το παρέλαβαν καπου μετα τις 15 Ιανουαριου και ακόμη υποτίθεται δεν το έχουν στα χέρια τους γιατι το έστειλαν για δευτερη φορά για καποιο πρόβλημα που τους εβγαλε στο σερβις.

Απλα ήθελα να μοιραστώ το τραγικό της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Μολις είδα τα email μου και συνειδητοποίησα πως περασαν 4 μηνες από τότε που η banggood παρέλαβε το κινητο για επισκευή. Κατανοώ το θέμα της υπομονης αλλά αυτό είναι πολύ τραγικό. Πρωτοχρονιά κινεζικη , spring festival θα προλαβουμε τον δεκαπενταύγουστο . Το εστειλα χριστουγεννα , το παρέλαβαν καπου μετα τις 15 Ιανουαριου και ακόμη υποτίθεται δεν το έχουν στα χέρια τους γιατι το έστειλαν για δευτερη φορά για καποιο πρόβλημα που τους εβγαλε στο σερβις.

Απλα ήθελα να μοιραστώ το τραγικό της υπόθεσης.

 

Δυστυχώς κάπως έτσι γίνεται συνήθως. Πρηξτους με e-mail για να κάνουν πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα σε όλους.

Έχω το κινητό 7-8 μήνες. Στην αρχή ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Τώρα τελευταία όμως παρουσιάζει κάποια προβλήματα. Αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι το εξής:

Ενώ είναι συνδεδεμένο στο wifi ξαφνικά δεν βρίσκει δίκτυο. Για να ξαναβρεί κάνω restart ή απενεργοποίηση, αλλά κι αυτό δεν πιάνει πάντα. Συνήθως πρέπει να το κλείσω για αρκετή ώρα και αφού το ενεργοποιήσω βρίσκει ξανά δίκτυο.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι φταίει και πώς διορθώνεται;

 

Δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα.

έχω όμως και πρόβλημα με το bluetooth. Ενώ βρίσκει άλλες συσκευές, δεν συνδέεται.

Έχω θέμα και με το GPS. Εκεί που στην αρχή κλείδωνε αμέσως, τώρα αργεί πααααρα πολύ, και όταν τελικά βρει δορυφόρο, μετά από λίγο τον χάνει.

Καμιά ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα.

έχω όμως και πρόβλημα με το bluetooth. Ενώ βρίσκει άλλες συσκευές, δεν συνδέεται.

Έχω θέμα και με το GPS. Εκεί που στην αρχή κλείδωνε αμέσως, τώρα αργεί πααααρα πολύ, και όταν τελικά βρει δορυφόρο, μετά από λίγο τον χάνει.

Καμιά ιδέα κανείς;

 

Μήπως να αλλάξεις rom;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...