Jump to content

iOS 7.x : Αναλυτικός Οδηγός Jailbreak


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικό το βρίσκω αυτό που λες. Μόνο που μετά από 4 χρόνια συνεχής παρουσίας μου στο android νιώθω σκουριασμένος στο ios. Έχω το iPad Air αλλά εκεί το jailbreak μου το έκανε συνάδελφος κι έτσι δεν είδα πως έγινε. Πάντως με έσωσες από το να κάνω το restore και να φάω την 7.1 στη μάπα (αφού θα ακολουθούσα κατά γράμμα τον οδηγό). Θα πρέπει να ρίξουμε ίσως λίγο ψάξιμο μήπως βρούμε κάτι σχετικό από άλλον που το έκανε ήδη ή γνωρίζει σίγουρα τι παίζει...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλο φόρουμ που ρώτησα τον ειδικο στο JB, αν πρέπει να το κάνω έτσι, μου είπε ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Στις συσκευές που ήταν σε λειτουργία στημένες κανονικά, είναι λογικό να χρειάζεται restore like new γιατί υπάρχουν 1002 πράγματα εγκατεστημενα. Εμείς δεν θα έχουμε τίποτα.

Δύσκολο να πετύχεις κάποιον στην δική σου φάση με νεα συσκευή 2 μέρες μετά την 7.1

Πάντως εκ πείρας χωρίς JB είναι δύσκολο να αντεξουμε iphone ακομα και με ios 7.

Πέρυσι αγόρασα μεταχειρισμένο το 4s μόνο και μόνο για ήταν JB διαφορετικά θα έπρεπε να περιμένω απο το Πάσχα μεχρι τα Χριστούγεννα χωρις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κώστα σου έχω καλά νέα. Το iPhone ήρθε νωρίς το απόγευμα και φορούσε την 7.0.4. Έβαλα το apple ID μου και το σύνδεσα κατευθείαν στο PC. Το JB έγινε κανονικά χωρίς τίποτα παράξενο. Έκανα ήδη και κάποιες δοκιμές και δεν είδα κανένα πρόβλημα. Οπότε μπορείς να κοιμάσαι ήρεμος και να περιμένεις τη μέρα που θα το πάρεις κι εσύ!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κώστα σου έχω καλά νέα. Το iPhone ήρθε νωρίς το απόγευμα και φορούσε την 7.0.4. Έβαλα το apple ID μου και το σύνδεσα κατευθείαν στο PC. Το JB έγινε κανονικά χωρίς τίποτα παράξενο. Έκανα ήδη και κάποιες δοκιμές και δεν είδα κανένα πρόβλημα. Οπότε μπορείς να κοιμάσαι ήρεμος και να περιμένεις τη μέρα που θα το πάρεις κι εσύ!

 

Καλορίζικο το iPhone, άντε το τελευταίο jailbreak για τους εναπομείναντες :)

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα με iPad mini. Η λειτουργία θέλει καλό φωτισμό και είναι ποικιλοτρόπως παραμετροποιήσιμη. Είναι καθαρά για ανθρώπους που έχουν κινητικές δυσκολίες.

Και δουλεύει ΑΨΟΓΑ. Την υπομονή δεν έχουμε να το δουλέψουμε. Δεν έχει καμία σχέση με τα κόλπα της Samsung που απευθύνονται σε όλους τους χρήστες.

 

Σ ευχαριστώ για τα καλά νέα. Χαίρομαι που ο συλλογισμός μου ηταν σωστός.

Το έκανες φαντάζομαι με το τελευταίο EvasiOn.

Καλοριζικο περιμένω εντυπώσεις. Η τελευταία επαφή μου με ios ήταν για μερικούς μήνες το περσινή χρονιά μ ενα i4s που μου φαίνονται πολυ αργό σε σχέση με το Note 2 που χρησιμοποιουσα παράλληλα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μάλλον λάθος παράθεση έκανες και απευθυνόσουν σε εμένα. Ναι το έκανα με το τελευταίο Evasi0n κι όλα πήγαν ρολόι. Όπως κι εσύ έτσι κι εγώ, απέχω χρόνια από το ios. Πέρασα και τα τα τέσσερα Galaxy από τα χέρια μου αφήνοντας πίσω τότε ένα iPhone 3G. Πολλά πράγματα θα σε κουράσουν στην αρχή λίγο. Εγώ ας πούμε έφαγα ταλαιπωρία απλά για να περάσω το ringtone μου στη συσκευή. Γενικά όμως δείχνει ΟΚ και θα του δώσω αρκετές μέρες να αποδείξει ότι μπορεί. (Το πρώτο που με κερδίζει είναι το Touch ID)

 

Ένα μόνο πράγμα θα μου λείψει σίγουρα. Το Swype keyboard. Βρήκα κάτι στο Cydia αλλά καμία σχέση. Και έχει μόνο Αγγλικά, ενώ εγώ το δούλευα και σε Ελληνικά.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μάλλον λάθος παράθεση έκανες και απευθυνόσουν σε εμένα. Ναι το έκανα με το τελευταίο Evasi0n κι όλα πήγαν ρολόι. Όπως κι εσύ έτσι κι εγώ, απέχω χρόνια από το ios. Πέρασα και τα τα τέσσερα Galaxy από τα χέρια μου αφήνοντας πίσω τότε ένα iPhone 3G. Πολλά πράγματα θα σε κουράσουν στην αρχή λίγο. Εγώ ας πούμε έφαγα ταλαιπωρία απλά για να περάσω το ringtone μου στη συσκευή. Γενικά όμως δείχνει ΟΚ και θα του δώσω αρκετές μέρες να αποδείξει ότι μπορεί. (Το πρώτο που με κερδίζει είναι το Touch ID)

 

Ένα μόνο πράγμα θα μου λείψει σίγουρα. Το Swype keyboard. Βρήκα κάτι στο Cydia αλλά καμία σχέση. Και έχει μόνο Αγγλικά, ενώ εγώ το δούλευα και σε Ελληνικά.

 

Ok thanks.

Σκοπεύω όταν το παραλάβω να ανοίξω ενα θέμα σχετικό με την μετάβαση απο android σε ios και να γράφουμε εκεί τις εντυπώσεις μας και ολα όσα χρειαζόμαστε.

Εγώ δεν έχω πολλές απαιτήσεις γιατί τα βαριά τα κάνω με το Note8.

Απλά χρειαζόμουν μια μικρή καλή και ποιοτική συσκευή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι κάπως αποφάσισα την αλλαγή. Επειδή έχοντας και το iPad κατάλαβα ότι το τηλέφωνο δεν το χρειαζόμουν τόσο μεγάλο σε μέγεθος πλέον! Πολύ καλή ιδέα η δημιουργία σχετικού θέματος. Σίγουρα θα βοηθήσουμε πολλούς!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αναβαθμίσει ακόμα το iPhone σε 7.1, μένοντας σε 7.0.6. Κάποια στιγμή θα την κάνω την μετάβαση, αλλά θα περάσω από Jailbreak πρώτα.

 

Το jailbreak δεν έχει αλλάξει και πολλά από τότε που το είχατε πιο παλιά. Νέα tweaks προστίθενται με τη νέα λειτουργία του TouchID, και τα υπόλοιπα παραμένουν γνώριμα.

Θα σας πρότεινα μιας και δεν έχετε το Security Fix της 7.0.6, να βρείτε στο Cydia εκείνο το patch που κλείνει το SSL-Bug. Και προσοχή με τα Tweaks, μη το φορτώσετε γιατί και οι επιλογές restore είναι περιορισμένες. Προσωπικά δεν γνωρίζω και πολλά για το πως μπορούμε να επαναφέρουμε την συσκευή σε καθαρό Jailbreak πάνω στην ίδια έκδοση (7.0.χ)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό σφάλμα (μία γραμμή κώδικας), όπου μπορούσε κάποιος που βρίσκεται σε ίδιο WiFi να υποκλέψει τα πάντα, ακόμα και όσα γινόταν μέσω του προτόκολλου HTTPS, που χρησιμοποιούν όλες οι τράπεζες αλλά και υπηρεσίες Facebook, Twitter και όλες οι σελίδες που βλέπεις μια κλειδαριά στον περιηγητή του υπολογιστή. (Σε ασφαλείς-secure σελίδες, το http:// γίνεται https:// )

Ήταν ο λόγος που έγινε η αναβάθμιση σε 7.0.6 και υποστηρίχτηκε ακόμα και το iPhone 3GS.

Αν έχεις τον έλεγχο του WiFi δίκτυού σου, λίγο σε προσβάλλει. Αν όμως μπαίνεις σε Free WiFi, οποιοσδήποτε με την ανάλογη τεχνογνωσία μπορούσε να υποκλέψει ακόμα και αν συγχρόνιζες απλά τα email σου!

 

Και για να σας κάνω την ζωή πιο εύκολη...

Οι οδηγίες για το Bug-patching

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Το έβαλα. Αν έχεις και τίποτα άλλο χρήσιμο να προτείνεις ακούω! :)

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...