Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ανοίξει dispute, εντός χρόνου. Έχω συμφωνήσει να στείλω πίσω το προϊόν για full refund.

Τα λεφτά είναι ακόμα στο aliexpress, δεν έχουν πάει στον πωλητή.

Με το που το στείλω και του δώσω το tracking number, θα μου βάλει τα λεφτά αμέσως, ή θα περιμένω να πάει εκει;

(Ρωτάω γιατί ο πωλητής, εκτός του ότι καθυστερεί σημαντικά να απαντήσει, δεν το έχει το αγγλικό και δεν βγάζει και νόημα)

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι σγορες απο ali αργουν πολυ περισσοτερο σε σχεση με το ebay?

δεν ειναι κανονας ,συνηθως ομως ναι.εχουν μεγαλυτερο διαστημα αφιξης και σε καποιους πρεπει να προσεξεις το πολυ μεγαλο processing time για την ετοιμασια της παραγγελειας(μεχρι και 20 μερες)

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κανονας ,συνηθως ομως ναι.εχουν μεγαλυτερο διαστημα αφιξης και σε καποιους πρεπει να προσεξεις το πολυ μεγαλο processing time για την ετοιμασια της παραγγελειας(μεχρι και 20 μερες)

 

Γενικα εχει καλυτερες τιμες απο αλλα ηλεκτρονικα πολυκαταστηματα. Αλλα ειναι τοσο αργο λες και ερχονται με το καρβουνιαρικο καραβι απο Κινα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχει καλυτερες τιμες απο αλλα ηλεκτρονικα πολυκαταστηματα. Αλλα ειναι τοσο αργο λες και ερχονται με το καρβουνιαρικο καραβι απο Κινα.:lol:

Δεν έχει καμιά λογική αυτό που λες, τα aliexpress και ebay είναι πλατφόρμες με πωλητές, το πόσο θα κάνει να έρθει ένα προϊόν αφορά αποκλειστικα τους πωλητές κι όχι τις πλατφόρμες. Στο ebay υπάρχουν και πωλητές από Ευρώπη και Αμερική, απ' τους οποίους τα προϊόντα μπορεί να ρθουν πιο γρήγορα απ' ό,τι από Κίνα. Στο aliexpress υπάρχουν πωλητές μόνο από Κίνα.

Στο ebay δεν είν υποχρεωτικό ο πωλητής να στείλει με tracking number και συνήθως στέλνουν με απλό ταχυδρομείο και αν θες συστημένο με τρακινγκ πληρώνεις παραπάνω. Στο aliexpress ειν υποχρεωτικό ο πωλητής να δώσει tracking, ως εκ τούτου η τιμές περιλαμβάνουν μεταφορικά με αποστολή ως συστημένο με τράκινγκ. Ο χρόνος παραλαβής με ή χωρίς τράκινγκ είναι περίπου ίδιος αλλά στην ελλάδα τα με τράκινγκ έρχονται πιο γρήγορα συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμιά λογική αυτό που λες, τα aliexpress και ebay είναι πλατφόρμες με πωλητές, το πόσο θα κάνει να έρθει ένα προϊόν αφορά αποκλειστικα τους πωλητές κι όχι τις πλατφόρμες. Στο ebay υπάρχουν και πωλητές από Ευρώπη και Αμερική, απ' τους οποίους τα προϊόντα μπορεί να ρθουν πιο γρήγορα απ' ό,τι από Κίνα. Στο aliexpress υπάρχουν πωλητές μόνο από Κίνα.

Στο ebay δεν είν υποχρεωτικό ο πωλητής να στείλει με tracking number και συνήθως στέλνουν με απλό ταχυδρομείο και αν θες συστημένο με τρακινγκ πληρώνεις παραπάνω. Στο aliexpress ειν υποχρεωτικό ο πωλητής να δώσει tracking, ως εκ τούτου η τιμές περιλαμβάνουν μεταφορικά με αποστολή ως συστημένο με τράκινγκ. Ο χρόνος παραλαβής με ή χωρίς τράκινγκ είναι περίπου ίδιος αλλά στην ελλάδα τα με τράκινγκ έρχονται πιο γρήγορα συνήθως

 

Καλα και στο aliexpress χρεωνει το tracking .δηλαδη αμα δεν βαλης tracking αργη πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και στο aliexpress χρεωνει το tracking .δηλαδη αμα δεν βαλης tracking αργη πολυ.

Εγώ αγόρασα κάτι αξίας 2 ευρώ και το έστειλαν με tracking number χωρίς να χρεώσουν τίποτα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τρεις φορές που αγόρασα πράγματα μικρής αξίας από aliexpres το tracking number που έστειλαν ήταν fake τα πράγματα όμως ήρθαν κκανονικά
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα κάτι αξίας 2 ευρώ και το έστειλαν με tracking number χωρίς να χρεώσουν τίποτα ...

 

Μηπως σου ειπαν να πληρωσης εξτρα? επισης ποσο καιρο εκανε?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως σου ειπαν να πληρωσης εξτρα? επισης ποσο καιρο εκανε?

Όχι, αγόρασα πολλά πράγματα, κανένας δεν μου ζήτησε έξτρα γιά αριθμό, και όπως είπε και ο Σταύρος, ο χρόνος είναι συνάρτηση του πότε το στέλνει ο πωλητής. Συνήθως αργούν γιατί κάνουν πολλές ημέρες να το στείλουν στο ταχυδρομείο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κανονας ,συνηθως ομως ναι.εχουν μεγαλυτερο διαστημα αφιξης και σε καποιους πρεπει να προσεξεις το πολυ μεγαλο processing time για την ετοιμασια της παραγγελειας(μεχρι και 20 μερες)

 

Στη δική μου περίπτωση τόσο όσο ήμουν στη Γαλλία, όσο και τώρα στην Ελλάδα, οι παραγγελίες από Aliexpress έρχονται πιο γρήγορα... Επίσης ότι εχω παραγγείλει ακόμα και ευτελούς αξίας να ήταν, είχε πάντα tracking number χωρίς εξτρά έξοδα. Το μόνο που πρέπει να ελέγχεις είναι το process time που αναφέρεις γιατί όντως μερικοί έχουν μεγάλο, φυσικά αυτό το ξέρεις πριν παραγγείλεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα κινητο απο aliexpress που το έχει πάρει στα χερια ηδη φίλος απο τον ίδιο προμηθευτή. Εγινε shipped 12 Μαρτιου και σήμερα διαπίστωσαν που μπηκα να το παραγγειλω για φιλο μου γράφει item not longer available και όταν μπαίνω στον προμηθευτή έχει άδεια σελιδα (τίποτα για πούλημα) σαν να έφυγε.

Έχει όμως 140 feedback για το κινητό τα 130 πεντε αστέρια.

Να ανησυχω;;; Γνώμες;;;;

Edited by matsilas
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα κινητο απο aliexpress που το έχει πάρει στα χερια ηδη φίλος απο τον ίδιο προμηθευτή. Εγινε shipped 12 Μαρτιου και σήμερα διαπίστωσαν που μπηκα να το παραγγειλω για φιλο μου γράφει item not longer available και όταν μπαίνω στον προμηθευτή έχει άδεια σελιδα (τίποτα για πούλημα) σαν να έφυγε.

Έχει όμως 140 feedback για το κινητό τα 130 πεντε αστέρια.

Να ανησυχω;;; Γνώμες;;;;

Έβαλε λουκέτο το μαγαζί. Αλλά γιατί να ανησυχείς;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε λουκέτο το μαγαζί. Αλλά γιατί να ανησυχείς;

Αν δεν ερθει το κινητό αν πάρω λεφτά πίσω σε περιπτωση που δεν ερθει........αν και φίλος έχει στα χέρια του κινητό απο τον ιδιο προμηθευτή και όλα ΟΚ..............είναι πρωτη αγορά.......γιαυτό

Επίσης μετα απο 10 μέρες το tracking number δεν εμφανίζει τίποτα. Του στειλα και μυνημα

Edited by matsilas
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα τα έχει το aliexpress, όχι ο προμηθευτής, εάν δεν το παραλάβεις θα κάνεις dispute από την σελίδα σου όπου υπάρχει η αγορά του τηλεφώνου και θα σου επιστρέψουν τα χρήματα.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όσο σου έλεγε εκεί που το αγόρασες.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες. dispute κάνω όταν λήξει ο χρονος των 45 ημερών που δίνει;;;;
Όσο χρόνο σου λέει στην σελίδα της παραγγελίας σου, στο order details
Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν λαμβανεις πληροφορίες απο το Tracking number καθως και τον πωλητη στα μυνηματα σου , μπορεις να κανεις dispute και νωρίτερα ( αμεσα ) με λογο "no tracking information" και να μην περιμενεις 45 ημερες ...

 

http://i.imgur.com/Ht4atIa.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μου απαντησε και εμφανιστηκε στην αναζητηση ο tracking number στο singapore post και γραφει 23 Μαρ 15 recieved from costumer......μαλλον costumer εννοει...........
Link to comment
Share on other sites

RN073372705CN μου έχει δώσει αυτόν τον αριθμό εδώ και 11 μέρες και ακόμα δεν εμφανίζεται πουθενά η τύχη του. Να κάνω dispute ή να περιμένω λίγο ακομα?
Link to comment
Share on other sites

Μυνημα του εστειλες;;;

 

Πριν μέρες στο chat μου είπε είχαν πολλή δουλειά και να περιμένω. Αλλά αυτό ήταν πριν 5 μέρες, μετά σε mail που έστειλα δεν απαντησε

Link to comment
Share on other sites

Nεα πληροφορια tracking

"25 Μαρ dispatchet to overseas (country region GR)

που σημαινει οτι αναχωρησε η οτι ειναι για αποστολη;;;

Αντε να δουμε θα προλαβουμε το Πασχα;

Edited by matsilas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...