Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πήρα αυτό με πιστωτική από Ολλανδία:

http://www.nav4all.gr/site2/www.nav4all.gr/gre/shop.php

Το παράγγειλα Κυριακή και ήρθε την Παρασκευή! Πολύ καλό σήμα (sirf star 3),μικρούλι, 70 ευρώ όλα μόνο, 3 λεπτά εγκατάσταση στο S100, συνοδεύεται από φορτιστή αυτοκινήτου mini usb (που φορτίζει και το S100 ή S200!) και καλώδιο mini usb για φόρτιση από το pc. Δε δίνει φορτιστή σπιτιού αλλά χρησιμοποιείς αυτόν του S100 ή S200. Δε θα βρεις sirf star 3 φτηνότερο!

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πήρα αυτό με πιστωτική από Ολλανδία:

http://www.nav4all.gr/site2/www.nav4all.gr/gre/shop.php

Το παράγγειλα Κυριακή και ήρθε την Παρασκευή! Πολύ καλό σήμα (sirf star 3),μικρούλι, 70 ευρώ όλα μόνο, 3 λεπτά εγκατάσταση στο S100, συνοδεύεται από φορτιστή αυτοκινήτου mini usb (που φορτίζει και το S100 ή S200!) και καλώδιο mini usb για φόρτιση από το pc. Δε δίνει φορτιστή σπιτιού αλλά χρησιμοποιείς αυτόν του S100 ή S200. Δε θα βρεις sirf star 3 φτηνότερο!

Καλό θα παραγγείλω μου φαίνεται απο κεί.. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το DELL AXIM X51V και το Fortuna slim Bt GPS.Ενώ όλα δούλευαν κανονικά με το Destinator PN έκανα αναβάθμιση την ROM απο το site της Dell και τώρα δεν συνδέεται καθόλου το το GPS με το Dell.Τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Εχω το DELL AXIM X51V και το Fortuna slim Bt GPS.Ενώ όλα δούλευαν κανονικά με το Destinator PN έκανα αναβάθμιση την ROM απο το site της Dell και τώρα δεν συνδέεται καθόλου το το GPS με το Dell.Τι μπορεί να φταίει;

Kάνε εύρεση του gps μέσα απο το destinator.Λογικά θα το βρεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω το DELL AXIM X51V και το Fortuna slim Bt GPS.Ενώ όλα δούλευαν κανονικά με το Destinator PN έκανα αναβάθμιση την ROM απο το site της Dell και τώρα δεν συνδέεται καθόλου το το GPS με το Dell.Τι μπορεί να φταίει;

 

Προσπάθησες να το κάνεις add new device από το bluetooth settings; Λογικά με την αναβάθμιση σβήστηκαν οι ρυθμίσεις και θα πρέπει να ξανασετάρεις το GPS με το PPC

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησες να το κάνεις add new device από το bluetooth settings; Λογικά με την αναβάθμιση σβήστηκαν οι ρυθμίσεις και θα πρέπει να ξανασετάρεις το GPS με το PPC

Δοκίμασα αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί;Τι ρυθμίσεις ακριβώς χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς τι λειτουργικό έχεις, έκανες αναβάθμιση σε WM5 ή έχεις 2003SE;

 

Γράψε αναλυτικά τι συμβαίνει όταν προσπαθείς να κάνεις pairing, όλα τα βήματα που κάνεις ένα-ένα. Βλέπει τίποτε το ppc & σου ζητάει κωδικό ή δεν βλέπει τίποτε; Όσο πιο αναλυτικά τα γράψεις, τόσο πιο εύκολο θα είναι να καταλάβει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει. Όπως βλέπεις υπάρχουν πολλοί εθελοντές.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς τι λειτουργικό έχεις, έκανες αναβάθμιση σε WM5 ή έχεις 2003SE;

 

Γράψε αναλυτικά τι συμβαίνει όταν προσπαθείς να κάνεις pairing, όλα τα βήματα που κάνεις ένα-ένα. Βλέπει τίποτε το ppc & σου ζητάει κωδικό ή δεν βλέπει τίποτε; Όσο πιο αναλυτικά τα γράψεις, τόσο πιο εύκολο θα είναι να καταλάβει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει. Όπως βλέπεις υπάρχουν πολλοί εθελοντές.

Εχω WM5 και έκανα αναβάθμιση της ROM απο το site της Dell.Aπο τις ρυθμίσεις του Bluetooth επιλέγω το slim BT GPS.Μου ζητάει κωδικό πάω επόμενο και μου λέει Your device did not connect with Slim BT GPS.The network connection failed or the passkey is incorrect.Εχω απενεργοποιήσει το secure connection.

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις τον κωδικό που σου ζητάει (δες τις οδηγίες του ΒΤ GPS, σε 'μένα π.χ. είναι 0000) πριν πατήσεις επόμενο;
Link to comment
Share on other sites

Δίνεις τον κωδικό που σου ζητάει (δες τις οδηγίες του ΒΤ GPS, σε 'μένα π.χ. είναι 0000) πριν πατήσεις επόμενο;

Φίλε μου χίλια ευχαριστώ.Είχα ξεχάσει το 0000.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως να συνδέσω το GPS με το Qtek 9100(windows mobile 5) στο bluetooth μου δίνει μόνο τις com 6 και 7 ενώ στο Destinator PN μου δίνει com 0,1,2,3,4,9

ευχαριστώ:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kattt δοκίμασε πρώτα αυτά που γράφω σε αυτό το μήνυμα (βήμα - βήμα όπως τα γράφω) και αν δεν δουλέψει, δοκίμασε αυτά που γράφω σε αυτό το μήνυμα. Και τα δύο τα έχω εφαρμόσει σε 9100 οπότε είναι δοκιμασμένες λύσεις. :)
Link to comment
Share on other sites

Zoo είσαι κορυφή το έκανα με τον πρώτο τρόπο και δούλεψε κανονικά

Σε ευχαριστώ για ακόμα μία φορά:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα ένα QTEK S200 το οποίο το βρλησκω πολύ καλό!!!

Τώρα έχω μπεί στον πειρασμό να αγοράσω ένα Bluetooth GPS μετά απο πολύ ψάξιμο έχω "μπλοκάρει" μεταξύ δύο επιλογών...:wacko:

1 haicom hi406

2. Fortuna Slim

Υπάρχει κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει το 1ο;

Γιατί για το fortuna υπάρχουν αναφορές πως δουλεύει καλά....

αλλά βλέπεται το HAICOM είνια πιο καινούργιο στην κυκλοφορία οπότε και πιο ελκυστικό...

Κάθε άποψη δεκτή....:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω S-100 και θα πάρω τον fortuna slim και μια βάση στήριξης για αυτοκίνητο.

Τό θέμα είναι ότι δεν θέλω πολλά καλώδια.

Οι βάσεις της Arkon που έχω δει με την βεντούζα, έχουν την τροφοδοσία τους μόνιμη (με ένα σπυράλ), το οποίο προφανώς κρέμεται όταν δεν θέλεις να φορτίσεις το ppc.

 

Τι λύση προτείνετε για να αποφύγω το καλώδιο αυτό;

Για τους αεραγωγούς (όσοι έχετε εκεί τις βάσεις στήριξης) τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή (?) ιδέα (για όσους έχουν ΒΤ GPS με θήκη) είναι να κολλήσεις στην θήκη ένα κομμάτι "αρσενικής" πλευράς υφάσματος velcro (το γνωστό χρατς!) και έτσι να το εφαρμόσεις στην οροφή του αυτοκινήτου που στα περισσότερα είναι ύφασμα βελούδο, μπροστά ή και πίσω από τον κεντρικό καθρέπτη. Έτσι όταν θέλεις να το φορτίσεις απλά το βγάζεις από τη θήκη ή το αφαιρείς μαζί με αυτή (δεν αφήνει σημάδια συνήθως) και το ξαναεφαρμόζεις.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει αυτή τη λύση και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα :D αφού το velcro κρατάει και δεν ξεκολλάει σε κραδασμούς του οχήματος (απότομες στροφές ή λακούβες) θυσιάζοντας όμως τη θήκη του GPS :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς έχω διαβάσει σε αυτό το θέμα πολλά καλά λόγια για 2-3 συγκεκριμένα "μηχανάκια"

 

Θα ήθελα λοιπόν να καταθέσω την εμπειρία μου μετά από αρκετή χρήση του ΒΤ GPS Holux GPSlim 236, για το οποίο νομίζω ότι δεν έχει γίνει μεγάλη συζήτηση (ή τουλάχιστον μου διέφυγε...)

 

Κατ' αρχήν, να διευκρινίσω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο GPS για να το συγκρίνω.

 

Κωδικοποιώντας τα θετικά σημεία που παρατήρησα μετά από χρήση ~2 μηνών, καταλήγω στα παρακάτω:

 

1) Είναι SiRF Star III

 

2) Στο βασικό πακέτο υπάρχει ΚΑΙ οικιακός φορτιστής, ΚΑΙ φορτιστής αυτοκινήτου.

 

3) Το βύσμα φόρτισης του είναι mini-USB, οπότε ΚΑΙ το GPS, αλλά ΚΑΙ το PocketPC φορτίζουν με τους ίδιους φορτιστές!!!

 

4) Η μπαταρία είναι τύπου NOKIA. Δηλαδή, αν κάποτε χρειαστεί αλλαγή (ή αν απλά θέλουμε δεύτερη), θα πάμε σε ένα "κινητάδικο" και θα αγοράσουμε την σχεδόν πιο κοινή επαναφορτιζόμενη μπαταρία κινητών.

 

5) Υπάρχει θύρα τύπου MMCX για σύνδεση εξωτερικής κεραίας

 

6) Προεραιτικά, υπάρχει δυνατότητα, (με αγορά ενός ειδικού καλωδίου) να συνδέεται σε υπολογιστή σε θύρα USB χωρίς την απαίτηση bluetooth

 

7) Η τιμή του!!! Στο ebay το βρίσκεις με μεταφορικά γύρω στα 100$ (~= 80€). Σε εμένα κόστισε 82,00 Ευρώ για να έρθει από Taiwan

 

 

Γενικά, με την χρήση του, με έχει αφήσει πλήρως ικανοποιημένο, αφού πιάνει στίγμα ακόμα και μέσα στο σπίτι μου και κατά την πλοήγηση πολύ σπάνια να με έχει βγάλει σε διπλανό (κοντινό) δρόμο.

 

Αυτά προς το παρόν!

 

 

Κ.Ι.Σ.

Link to comment
Share on other sites

diavazo se merika site gia sirf iii kai SiRF Xtrac ii

telika einai to idio i exoun kapoies diafores.kai poio einai kalitero?

SamsungP400,PanasonicGD90,MotorolaStartack,V50,Mpx200,V3silver,QtekS100,9100,2020i,9000,S200,SonyEricsson788,T68,T610,P900,V800,K750,P990,,GlofishX500+,Htc3300Nokia3110,3210,6110,6210,8850,5210,8310,7650,6100,7250i,6600,7610,6630,6680,N70,N80,N73,N93,N95,Ν958GB,E65,5800,N96,iPhone 4Gb,iPhone 8gb,iPhone 3g 32gb,iPhone 3gs 32 gb,iPhone 4 32gb,iPhone 4s 32 gb,iPhone 5 16 gb,iPhone 5s 32gb,iPhone 6 64,iPhone 6plus 128GB gb:D
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικά τσιπάκια με διαφορετικό σχεδιασμό και ανήκουν σε άλλες γενιές. Δηλαδή: το SiRFStar III είναι το πιο πρόσφατο από τα δύο, σχεδιασμένο να έχει φοβερή ευαισθησία και μεγάλη επεξεργαστική ισχύ, αυτό του δίνει τη δυνατότητα να είναι γρήγορο στο να βρει θέση και να πιάνει σήμα και κάτω από ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες. Το SiRF Xtrac II δεν είναι τόσο γρήγορο και ευαίσθητο γιατί είναι παλαιότερο σε σχεδιασμό.

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το SiRFStar III είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.Μολις πήρα το ΒΤGPS III της ΕΜΤΑC.Εχω το 3230 και χρησιμοποιώ το route 66 ενω μου δείχνει ότι εχει συνδεθεί με το ΒΤ δεν μπορεί να βρει δορυφόρους.Γνωρίζει κανείς καποια απαντηση στο προβλημα αυτό? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς έχω διαβάσει σε αυτό το θέμα πολλά καλά λόγια για 2-3 συγκεκριμένα "μηχανάκια"

 

Θα ήθελα λοιπόν να καταθέσω την εμπειρία μου μετά από αρκετή χρήση του ΒΤ GPS Holux GPSlim 236, για το οποίο νομίζω ότι δεν έχει γίνει μεγάλη συζήτηση (ή τουλάχιστον μου διέφυγε...)

 

Κατ' αρχήν, να διευκρινίσω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο GPS για να το συγκρίνω.

 

Κωδικοποιώντας τα θετικά σημεία που παρατήρησα μετά από χρήση ~2 μηνών, καταλήγω στα παρακάτω:

 

1) Είναι SiRF Star III

 

2) Στο βασικό πακέτο υπάρχει ΚΑΙ οικιακός φορτιστής, ΚΑΙ φορτιστής αυτοκινήτου.

 

3) Το βύσμα φόρτισης του είναι mini-USB, οπότε ΚΑΙ το GPS, αλλά ΚΑΙ το PocketPC φορτίζουν με τους ίδιους φορτιστές!!!

 

4) Η μπαταρία είναι τύπου NOKIA. Δηλαδή, αν κάποτε χρειαστεί αλλαγή (ή αν απλά θέλουμε δεύτερη), θα πάμε σε ένα "κινητάδικο" και θα αγοράσουμε την σχεδόν πιο κοινή επαναφορτιζόμενη μπαταρία κινητών.

 

5) Υπάρχει θύρα τύπου MMCX για σύνδεση εξωτερικής κεραίας

 

6) Προεραιτικά, υπάρχει δυνατότητα, (με αγορά ενός ειδικού καλωδίου) να συνδέεται σε υπολογιστή σε θύρα USB χωρίς την απαίτηση bluetooth

 

7) Η τιμή του!!! Στο ebay το βρίσκεις με μεταφορικά γύρω στα 100$ (~= 80€). Σε εμένα κόστισε 82,00 Ευρώ για να έρθει από Taiwan

 

 

Γενικά, με την χρήση του, με έχει αφήσει πλήρως ικανοποιημένο, αφού πιάνει στίγμα ακόμα και μέσα στο σπίτι μου και κατά την πλοήγηση πολύ σπάνια να με έχει βγάλει σε διπλανό (κοντινό) δρόμο.

 

Αυτά προς το παρόν!

 

 

Κ.Ι.Σ.

 

 

Γιατί να δώσεις τόσα πολλά .... παρτο απο εδώ 69,50 μαζί με μεταφορικά κομπλέ μέσω πιστωτικής http://www.nav4all.gr/site2/www.nav4all.gr/gre/shop.php

 

Ολλανδία έκανε 4 μέρες να έρθει...το βρήκα χύμα στο γραμματοκιβώτιο του σπιτιού μου...τυχερός?

 

Έχω μείνει ευχαριστημένος, έχει φορτιστή αυτοκινήτου με θυλικό USB που μπαίνει το καλώδιο φόρτισης που έρχεται μαζί(ναι φορτίζει και απο υπολογιστή). Εγω φορτίζω και το s200 μου στο αυτοκίνητο πλέον..

 

Το μόνο "παράπονο" που έχω είναι οτι μερικές φορές με 10 δορυφόρους συνδεδεμένος και με δείχνει 100-200 μετρά πιο μακρυά απο το πραγματικό μου στίγμα...με αποτέλεσμα για παράδειγμα όταν είμαι επι της Κηφισού σε κάποιο σημείο να δείχνει οτι κινούμαι παράλληλα στην εθνική και πετάω πάνω απο τα σπίτια.....με αποτέλεσμα να δημιουργεί συνεχώς καινούργια πορεία και να μου λεει "στρίψτε δεξιά...αριστερα κτλ".... αλλά σε γενικές γραμμές δουλεύει καλά...

 

Ξέρει κανείς εάν αυτό το BUG μπορεί να διορθωθεί...με μια κερέα ίσως?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν 15 μέρες το fortuna slim. Δούλεψε αμέσως και έφυγα για ταξίδι. Τώρα που γύρισα το άνοιξα για να το συνδέσω και αφού συνδέθηκα μία φορά με το qtek s100 μετά "πέθανε". Δεν ανοίγει καθόλου, δεν φορτίζει, γενικά είναι νεκρό. Μήπως ξέρετε ποια είναι η αντιπροσωπεία στην Αθήνα;
Link to comment
Share on other sites

Για την αντιπροσωπεία (αν υπάρχει) ρώτα εκεί από όπου το αγόρασες.

Πάντως αν έμεινε αρκετές ημέρες χωρίς χρήση και φόρτιση, μπορεί να εξαντλήθηκε εντελώς το ρεύμα του. Βάλτο να φορτίσει για μεγάλο χρονικό διάστημα (για κανένα ολόκληρο βράδυ π.χ. κι ας μην ανάβει στην αρχή το λαμπάκι φόρτισης - πρέπει να ανάψει αργότερα, όχι απαραίτητα αμέσως) και το πρωί δοκίμασε να δεις αν ανάβει. Εάν τελικά ανάψει, υπάρχει περίπτωση να θέλει ξανά από την αρχή εγκατάσταση (pairing) με το ppc. Αν δεν ανάψει (και ειδικά εάν εν τω μεταξύ δεν έχει δείξει σημεία ζωής - βλέπε λαμπάκι φόρτισης το οποίο σε κάποια φάση πρέπει να ανάψει), τότε πας για αντικατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να δώσεις τόσα πολλά .... παρτο απο εδώ 69,50 μαζί με μεταφορικά κομπλέ μέσω πιστωτικής http://www.nav4all.gr/site2/www.nav4all.gr/gre/shop.php

 

Ολλανδία έκανε 4 μέρες να έρθει...το βρήκα χύμα στο γραμματοκιβώτιο του σπιτιού μου...τυχερός?

Σωστός!!!

Κρίμα που δεν το είχα δει πριν 2 μήνες...

 

Το μόνο "παράπονο" που έχω είναι οτι μερικές φορές με 10 δορυφόρους συνδεδεμένος και με δείχνει 100-200 μετρά πιο μακρυά απο το πραγματικό μου στίγμα...με αποτέλεσμα για παράδειγμα όταν είμαι επι της Κηφισού σε κάποιο σημείο να δείχνει οτι κινούμαι παράλληλα στην εθνική και πετάω πάνω απο τα σπίτια.....με αποτέλεσμα να δημιουργεί συνεχώς καινούργια πορεία και να μου λεει "στρίψτε δεξιά...αριστερα κτλ".... αλλά σε γενικές γραμμές δουλεύει καλά...

 

Ξέρει κανείς εάν αυτό το BUG μπορεί να διορθωθεί...με μια κερέα ίσως?:rolleyes:

1-2 φορές που με έβγαλε σε λάθος θέση (20-30 μέτρα περίπου) έκανα επανεκίνηση το destinator και όλα καλά. (Μάλλον δεν έφτεγε το GPS, αλλά το πρόγραμμα)

 

 

Κ.Ι.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...