Jump to content

True Detective (HBO)


trod
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύει ότι το σενάριο είναι μπέρδεμα.

Αλλά οι χαρακτήρες με τα προβλήματα τους είναι πολύ ενδιαφέροντες για μένα.

 

Εννοείται ότι δεν την βλέπω μόνο για το πιστολίδι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω απογοητευτεί απίστευτα.

 

Θα παραδεχτώ ότι όταν μιλάνε, 9 στις 10 φορές δεν έχω ιδέα για το τι λένε και σε ποιον

αναφέρονται. Ο τάδε είχε αγοράσει τις μετοχές από τον δήνα και η γραμματέας του σκότωσε τον ψυχίατρο

που παρακολουθούσε την κόρη του μεγαλομετόχου της εταιρίας Α, ενώ ο γιος του πρώην δημάρχου είχε κάνει

συμφωνία με τον συνάδελφο του τάδε βρώμικου αστυνομικού, ενώ η ***** που βρήκαμε είναι η αδερφή της τύπισσας

που ξέρει για τα διαμάντια από την υπόθεση του 1974 που ο αστυνομικός Β που συνεργαζόταν με τον λογιστή της εταιρίας Γ κτλ.

 

Έχω χάσει την μπάλα.

 

Το υπόλοιπο 90% του χρόνου βλέπουμε τους πρωταγωνιστές να είναι σκυθρωποί και να πίνουν και να καπνίζουν, ενώ οι σπάνιες λέξεις που ξεστομίζουν και πάλι δεν βγάζουν νόημα.

 

"Do you miss it?"

"What...?"

"Exactly".

- Sex scene follows.

 

Φαντάζομαι αν την δει 2η φορά κάποιος την σειρά και τα επεισόδια μαζεμένα θα μπορέσει να την παρακολουθήσει πολύ καλύτερα,

αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω ιδέα του τι συμβαίνει φέτος, μου φαίνεται υπερβολικά μπερδεμένο το σενάριο χωρίς λόγο.

 

Ο τύπος που καθάρισε τον άλλο τυπά στο τέλος του επεισοδίου π.χ., θυμάμαι ότι τον είχα ξαναδεί σε κάποια σκηνή σε κάποιο παλιότερο επεισόδιο, αλλά δεν έχω ιδέα ποιος είναι, πως τον λένε και τι λόγο είχε να καθαρίσει τον τυπά. Ρώσοι, Αρμένιοι, εταιρίες, ******, δήμαρχοι, πρώην δήμαρχοι, FBI, σερίφηδες, μπατζανάκια, αδέρφια, ξαδέρφια, χίππηδες, ψυχίατροι, λογιστές, μαφιόζοι, σόρρυ, αν πρέπει να κρατάω σημειώσεις και να έχω τον τοίχο μου σαν την Bezzerides με φώτος και ονόματα και σχοινάκια για το ποιος συνδέεται με ποιον, δεν βλέπω σειρά, άλλη δουλειά κάνω.

 

Το πιστολίδι που πέφτει στο τέλος κάθε επεισοδίου τώρα τελευταία, επίσης μου φαίνεται άνευ λόγου και αιτίας, ενώ οι θανάτοι δεν με συγκινούν καθόλου, δεν αισθάνομαι "wow, απογειώθηκε η επεισοδιάρα πάλι". 5 αδιάφοροι πυροβολούν 5 άλλους αδιάφορους.

 

Έκανα τρομερά φιλότιμη προσπάθεια να την γουστάρω την σειρά, αλλά ο μόνος λόγος που βλέπω τα επεισόδια είναι καθαρά λόγω της 1ης σαιζόν. Ξαναλέω, ίσως αν τα δω μαζεμένα 2η φορά, να μπορέσω να παρακολουθήσω την ιστορία πολύ καλύτερα, αυτή την στιγμή όμως απλά δεν την απολαμβάνω.

σε καταλαβαινω

και εγω εχω χασει λιγο την μπαλα ετσι:)

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Τέλος και η φετινή σεζόν με δραματικό τέλος που κράτησε 1.5ώρα!

Σε κρατούσε σε αναμμένα κάρβουνα για να δεις αν θα τα καταφέρουν στην μισή διάρκεια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είδα την 2η σεζόν. Δεν ξέρω αν μ' άρεσε βασικά :p Και το λέω αυτό επειδή ήταν λίγο μπέρδεμα σαν στόρυ. Πολλές φορές έχανες την μπάλα και δεν μπορούσες να ακολουθήσεις για ποιο πράγμα μιλούσαν και γι' αυτό το λόγο ήταν αρκετά κουραστικό για μένα. Οι ηθοποιοί όμως ήταν πάρα πολύ καλοί και οι χαρακτήρες τους αρκετά ενδιαφέροντες. Όποιος μπει στην διαδικασία να συγκρίνει πρώτη με δεύτερη σεζόν να μη το κάνει γιατί πολύ απλά δεν συγκρίνονται. Η πρώτη σεζόν ήταν κορυφαία.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...