Jump to content

iOS 7 : Παράδοση συσκευής σε νέο ιδιοκτήτη


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχαμε αναφερθεί αναλυτικά στα βήματα που οφείλετε να ακολουθήσετε για να διαφυλάξετε τα δεδομένα σας πριν δώσετε τη συσκευή σας. Σήμερα θα σας αναλύσουμε τις ενέργειες που πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε για να αποδεσμεύσετε τη συσκευή από το Apple ID σας και να την παραχωρήσετε σε νέο ιδιοκτήτη. Στο iOS 7 απο τη στιγμή που έχετε ενεργοποιημένο το Find my iPhone κανείς μα κανείς άλλος δεν μπορεί να ενεργοποιήσει τη συσκευή σας ακόμη κι αν τη διαγράψει με ανορθόδοξο τρόπο. (DFU Mode).

 

Πριν πουλήσετε λοιπόν τη συσκευή σας ή τη δώσετε μακριά βεβαιωθείτε πως έχετε αφαιρέσει όλα τα προσωπικά σας στοιχεία. Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα για την προστασία των προσωπικών σας δεδομένων επαναφέροντας τη συσκευή σας στις εργοστασιακές προεπιλογές για τον νέο ιδιοκτήτη.

 

Συνδέστε τη συσκευή σας στο iTunes και δημιουργήστε αντίγραφα ασφαλείας σε iCloud και iTunes

 

1. Μεταβείτε στη συνέχεια Ρυθμίσεις > Γενικά > Επαναφορά και στη συνέχεια επιλέξτε "Διαγραφή όλα τα αρχεία και ρυθμίσεις". Η κίνηση αυτή θα διαγράψει εντελώς τη συσκευή σας και θα απενεργοποιήσει iCloud, iMessage, FaceTime, το Game Center και όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες. Στο iOS 7 εάν είναι ενεργοποιημένο το Find My iPhone θα απαιτηθούν το Apple ID σας και το Password. Δίνοντας τον κωδικό πρόσβασης, μετά το πέρας της διαδικασίας η συσκευή θα έχει αφαιρεθεί από τον λογαριασμό σας, έτσι ώστε ο επόμενος ιδιοκτήτης να μπορέσει να την ενεργοποιήσει και να την προσθέσει εκ νέου στο δικό του λογαριασμό.

 

2. Την πρώτη φορά που θα ενεργοποιηθεί από τον νέο ιδιοκτήτη, ο οδηγός εγκατάστασης θα τον οδηγήσει βήμα βήμα επί της διαδικασίας.

Σημαντικό: Σε καμία περίπτωση μη διαγράψετε χειροκίνητα επαφές, ημερολόγια, υπενθυμίσεις, έγγραφα, ροές ή φωτογραφίες. Εαν ο λογαριασμός σας στο iCloud είναι ενεργός, τα δεδομένα σας θα διαγραφούν διαπαντώς από τους iCloud servers και από όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες σε αυτόν τον λογαριασμό.

 

http://farm4.staticflickr.com/3790/13142755434_b0f95031cc_b.jpg

 

Στη περίπτωση που δεν γνωρίζατε τα παραπάνω βήματα και δώσατε έτσι όπως ήταν τη συσκευή σας, ακολουθήστε τις παρακάτω ενέργειες ώστε να αποδεσμεύσετε τη συσκευή από το λογαριασμό σας.

 

1. Ζήτήστε από τον νέο κάτοχο να κάνει τα παραπάνω βήματα για εσάς και τις ρυθμίσεις όπως ακριβώς αναφέρονται.

 

2. Εάν έχετε ενεργοποιημένη την υπηρεσία Find My iPhone, μπορείτε να κάνετε ολική διαγραφή από απόσταση και να την αφαιρέσετε από τον λογαριασμό σας. Συνδεθείτε στο iCloud.com επιλέγοντας τη συσκευή σας και διαγράψτε τη. Εάν κάνετε ένα από τα παραπάνω βήματα καλό θα ήταν να αλλάξετε και το Password σας. Η αλλαγή του κωδικού πρόσβασης δεν θα αφαιρέσει οποιαδήποτε προσωπικά σας στοιχεία που είναι προσωρινά αποθηκευμένα στη συσκευή. Θα βεβαιωθείτε όμως πως ο νέος κάτοχος δεν θα μπορεί κατά λάθος να διαγράψει τις πληροφορίες σας από το iCloud.

 

http://farm8.staticflickr.com/7453/13142464635_a98391cbe9_b.jpg

 

Κάθε οδηγό που δημιουργούμε προσπαθούμε να έχουμε ενσυναίσθηση αρχάριου χρήστη. Παρόλα αυτά εάν κάτι από τα παραπάνω θέλει αποσαφήνιση, παρακαλούμε απευθυνθείτε στα σχόλια.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας παίδες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το iphone 4s. Έχω στα χέρια μου ένα 4s και είναι συνδεδεμένο με ένα apple ID.

Από αυτά που διάβασα, κατάλαβα ότι αν το τηλέφωνο είναι «κλειδωμένο» με ένα apple ID δεν μπορείς να μπεις με τίποτα στο τηλέφωνο.

Άκουσα όμως πως αν περάσει ένας χρόνος από τότε που ο άλλος έκανε το λογαριασμό του, διαγράφεται ο λογαριασμός του και «ξεκλειδώνεται» αυτόματα το τηλέφωνο. Ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το iphone 4s. Έχω στα χέρια μου ένα 4s και είναι συνδεδεμένο με ένα apple ID.

Από αυτά που διάβασα, κατάλαβα ότι αν το τηλέφωνο είναι «κλειδωμένο» με ένα apple ID δεν μπορείς να μπεις με τίποτα στο τηλέφωνο.

Άκουσα όμως πως αν περάσει ένας χρόνος από τότε που ο άλλος έκανε το λογαριασμό του, διαγράφεται ο λογαριασμός του και «ξεκλειδώνεται» αυτόματα το τηλέφωνο. Ισχύει αυτό;

 

Kαλησπέρα φίλε μου, για ποιον λόγο να διαγραφεί; εάν η συσκευή είναι δική σου, μπορείς να επικοινωνήσεις με το support και θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατάλαβες. Η συσκευή δεν είναι δική μου. Η συσκευή ας πούμε ότι «ανήκει» πλέον σε ένα φίλο του πατέρα μου, που είναι ταξιτζής. Στην πραγματικότητα η συσκευή ανήκε σε ένα γερμανό τουρίστα που την ξέχασε στο ταξί πριν 4 μήνες. Ο ταρίφας δεν έχει ιδέα από αυτά και μου την έδωσε να δω αν μπορώ να κάνω κάτι να την «ανοίξω». Στην αρχή του είπα ότι αυτά τα κινητά είναι πολύ καλά προστατευμένα και ότι καλύτερα είναι να το δώσει πίσω. Έλα όμως που ο άλλος (ο τουρίστας) δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου. Σχεδόν 4 μήνες και δεν πήρε κανένα τηλέφωνο να το αναζητήσει. Έτσι του έμεινα στα χέρια του ταρίφα ένα κινητό που δεν ξέρει τι να το κάνει. Πριν μια βδομάδα μου το έδωσε σε μένα και από τότε προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να παρακάμψω αυτήν την προστασία. Πρώτη φορά πιάνω iphone στα χέρια μου και δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν αυτά. Αν ήταν android πιστεύω θα ήταν πιο εύκολο, θα περνούσα μια ρομ και το τηλέφωνο θα ήταν σαν καινούργιο. Με το iphone δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Γι' αυτό ζητάω τη βοήθειά σας.

Τι να κάνω ώστε να αποκτήσω πρόσβαση στο κινητό;

Με το jailbreak μπορεί να γίνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατάλαβες. Η συσκευή δεν είναι δική μου. Η συσκευή ας πούμε ότι «ανήκει» πλέον σε ένα φίλο του πατέρα μου, που είναι ταξιτζής. Στην πραγματικότητα η συσκευή ανήκε σε ένα γερμανό τουρίστα που την ξέχασε στο ταξί πριν 4 μήνες. Ο ταρίφας δεν έχει ιδέα από αυτά και μου την έδωσε να δω αν μπορώ να κάνω κάτι να την «ανοίξω». Στην αρχή του είπα ότι αυτά τα κινητά είναι πολύ καλά προστατευμένα και ότι καλύτερα είναι να το δώσει πίσω. Έλα όμως που ο άλλος (ο τουρίστας) δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου. Σχεδόν 4 μήνες και δεν πήρε κανένα τηλέφωνο να το αναζητήσει. Έτσι του έμεινα στα χέρια του ταρίφα ένα κινητό που δεν ξέρει τι να το κάνει. Πριν μια βδομάδα μου το έδωσε σε μένα και από τότε προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να παρακάμψω αυτήν την προστασία. Πρώτη φορά πιάνω iphone στα χέρια μου και δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν αυτά. Αν ήταν android πιστεύω θα ήταν πιο εύκολο, θα περνούσα μια ρομ και το τηλέφωνο θα ήταν σαν καινούργιο. Με το iphone δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Γι' αυτό ζητάω τη βοήθειά σας.

Τι να κάνω ώστε να αποκτήσω πρόσβαση στο κινητό;

Με το jailbreak μπορεί να γίνει κάτι;

 

Η συσκευή αυτή τη στιγμή είναι διαχειρίσιμη ή κλειδωμένη; Δοκίμασε το εξής: βάλε τη συσκευή σε DFU Mode, κάνε πλήρη διαγραφή. Στην ενεργοποίηση θα σου ζητήσει Apple ID (email). Στείλε ένα email στο κάτοχο της συσκευής για να την στείλεις πίσω. Δεν μπορεί να ανοίξει η συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

αν σε ενα iphone 5s γινει online η διαγραφη και το chek ime το βγαζει πλεον οτι ειναι ενταξη για τον νεο χρηστη

πρεπει να μπουνε και κοδικοι μεσα στο τηλέφωνο? δεν γινεται να αποφυγουμε αυτο το βημα το δευτερο?

 

ρωτάω γιατι το τηλεφωνο ειναι χαλασμενο και μόλις τκαταφερω να το ανοιξω να μην μπλεξω και με τα υπολοιπα που καπιος δεν θα θελει

να δωσει το κωδικό του να το βαλω στο τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενα iphone 5s γινει online η διαγραφη και το chek ime το βγαζει πλεον οτι ειναι ενταξη για τον νεο χρηστη

πρεπει να μπουνε και κοδικοι μεσα στο τηλέφωνο? δεν γινεται να αποφυγουμε αυτο το βημα το δευτερο?

 

ρωτάω γιατι το τηλεφωνο ειναι χαλασμενο και μόλις τκαταφερω να το ανοιξω να μην μπλεξω και με τα υπολοιπα που καπιος δεν θα θελει

να δωσει το κωδικό του να το βαλω στο τηλεφωνο

 

Καλημέρα φιλε μου, διάβασε προσεκτικά το κείμενο. Η αλλαγή κωδικού αφορά το Apple ID που ήταν χρεωμένη η συσκευή, για ασφάλεια, εάν παραδοθεί η συσκευή χωρίς να γίνει πλήρης διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

προς ενημέρωση για την ενεργοποίηση

 

αν μεσω σελιδας τις aple γίνουν η σωστες ενεργιες που χρειάζονται για να διαφραφει το id απο το τηλεφωνο

(υπαρχει καθοδηγηση στην σελιδα)

 

 

τοτε την συσκευει την βαζουμε σε dfu mode και την σεταρουμε σαν καινουρια χωρις καμια αλλη ενεργια για να μην μπλεκουμε

με τους προιγουμενους κατοχους να μας στελνουνε κοδικους

 

το εχω δοκιμασει σε 5σ που εγραφε το ιμει τσεκ οτι το find my pfone is on

και μετα απο την διαγραφη του id η ιδια σελιδα εγραφε οτι η συσκευει αυτη ειναι ετοιμη

για τον καινουριο χρηστη

 

βαζουμε την συσκευει se dfu mode της περναμε την καινουρια ρομ και ειναι σαν καινουρια

Link to comment
Share on other sites

προς ενημέρωση για την ενεργοποίηση

 

αν μεσω σελιδας τις aple γίνουν η σωστες ενεργιες που χρειάζονται για να διαφραφει το id απο το τηλεφωνο

(υπαρχει καθοδηγηση στην σελιδα)

 

 

τοτε την συσκευει την βαζουμε σε dfu mode και την σεταρουμε σαν καινουρια χωρις καμια αλλη ενεργια για να μην μπλεκουμε

με τους προιγουμενους κατοχους να μας στελνουνε κοδικους

 

το εχω δοκιμασει σε 5σ που εγραφε το ιμει τσεκ οτι το find my pfone is on

και μετα απο την διαγραφη του id η ιδια σελιδα εγραφε οτι η συσκευει αυτη ειναι ετοιμη

για τον καινουριο χρηστη

 

βαζουμε την συσκευει se dfu mode της περναμε την καινουρια ρομ και ειναι σαν καινουρια

 

Ο παραπάνω οδηγός καλύπτει όλες τις πιθανές εκδοχές :)

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...