Jump to content

Turbo-X G310S


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα Νικόλα! Χαίρομαι που ο χρόνος που διέθεσα δρν πηγε χαμένος με δυο (τουλάχιστο) μέλη να το έχουν χρησιμοποιησει. Όσο αφορά στο ότι εχεις παλαιότερη έκδοση android, δεν ξέρω τι θα συμβεί... Εγώ θα προχωρούσα με την εγκατάσταση, αφού πρώτα έκανα ένα full backup της ROM. Πως γίνεται αυτό? Με το εργαλείο που θα εγκαταστήσεις το update μου. Λεπτομερειες θα σου γεαψω μέσα στο επομενο δίωρο γιατί είμαι εκτός σπιτιού με κινητό.

 

Τα λεμε σε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα Νικόλα

 

Συγγνώμη για την αργοπορία στην απάντησή μου.

 

Λοιπόν, για να πάρεις backup από το τηλέφωνό σου:

- κατεβάζεις to MTK Droid Tool (http://www.mediafire.com/download/6z9acf5um65cuj2/MtkDroidTools+v2.5.3.zip)

Το αποσυμπιέζεις και στη συνέχεια τρέχεις το αρχείο MTKdroidTools.exe.

- Συνδέεις το κινητό σου στο καλώδιο USB και αυτό να είναι σε λειτουργία. Περιμένεις 5-10 δευτερόλεπτα και θα δεις τις πληροφορίες του κινητού σου στην αριστερή πλευρά της εφαρμογής.

- Πατάς το κουμπί "Reboot" στο κάτω δεξί μέρος της εφαρμογής σου, επιλέγεις "Recovery" στην ερώτηση που θα εμφανιστεί και περιμένεις να μπει το κινητό σε recovery mode. Όταν γίνει αυτό, στην κάτω αριστερή γωνία της εφαρμογής το κίτρινο χρώμα θα γίνει πράσινο που σημαίνει πλήρη σύνδεση με τη συσκευή και πλήρης διαχείρισή του.

- Επιλέγεις την καρτέλα "Root, Backup, Recovery" και στη συνέχεια το κουμπί "Backup". Μέσα στο φάκελο "Buckups" της εφαρμογής θα αρχίσει να εγγράφεται το backup της συσκευής σου (η διαδικασία ενδέχεται να κρατήσει 2-5 λεπτά ανάλογα με την ταχύτητα του υπολογιστή σου). Όταν η διαδικασία θα είναι έτοιμη να ολοκληρωθεί, θα ερωτηθείς αν θέλεις να γίνει "Packing Backup", όπου θα απαντήσεις "NO"

 

- Στη συνέχεια θα πρέπει να κάνουμε άλλη μια κίνηση, να βγάλουμε δηλαδή το MD5 αρχείο των αρχείων του backup (καταμέτρηση του μεγέθους τους). Για να το κάνουμε αυτό πατάμε το κουμπί "To prepare blocks for flash tool". Θα ανοίξει ο διάλογος που θα πρέπει να δείξουμε στην εφαρμογή τον φάκελο που έγινε το backup (πχ στη δική μου περίπτωση είναι C:\MtkDroidTools v2.5.3\backups\hexing72_wet_jb3_140303_backup_141103-181533) και να επιλέξουμε το αρχείο "files.md5". Η εφαρμογή θα κάνει κάποιες διαδικασίες και θα ολοκληρωθούν όταν φανεί το " --- copying is complete ---" στο δεξί παράθυρο της εφαρμογής.

 

Μπορείς να δεις και τον οδηγό στη διεύθυνση http://avansia-group.blogspot.gr/2014/06/tutorial-bakcup-rom-original-with-mtk.html

 

Εφόσον κάνεις το backup και αυτό ολοκληρωθεί όπως είπαμε, μετά μπορείς να πειραματιστείς με το rooting.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγαπητέ vmaxer1967

 

Σειρά μου να ζητήσω συγνώμη για την πλήρη απουσία. Δημιούργησα άλλο mail και δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση. Λοιπόν τα έκανα όλα αυτά που μου είπες και έκανα και root! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Βλέπω το κινητό μου είναι ήδη διαφορετικό. Να σου ρωτήσω τώρα κάτι; Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω συμβατές τις υπηρεσίες google με το turbo x g310? Να, δηλαδή να μπορώ να έχω το google play και να λειτουργεί στο κινητό μου. Αν όχι, κάτι γενικά που να μετατρέπει αυτό το τούβλο σε κάτι καλύτερο ; :p Σ'ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη άλλη μια φορά! Καλή εβδομάδα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί αν πάρει το Playstore, σίγουρα μπορεί να πάρει το Amazon Appstore και το Aptoid χωρίς καμία δυσκολία.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νικόλα

 

Φυσικά και παίρνει Playstore. Δες την ανάρτηση #38 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5497480#post5497480) το τελευταίο βήμα. Κατεβάζεις τα google apps και τα εγκαθιστάς με recovery (βήματα 9 και 10 της περιγραφής της ανάρτησης #38)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

 

Παναγιώτης

 

Αγαπητέ vmaxer1967

 

Σειρά μου να ζητήσω συγνώμη για την πλήρη απουσία. Δημιούργησα άλλο mail και δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση. Λοιπόν τα έκανα όλα αυτά που μου είπες και έκανα και root! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Βλέπω το κινητό μου είναι ήδη διαφορετικό. Να σου ρωτήσω τώρα κάτι; Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω συμβατές τις υπηρεσίες google με το turbo x g310? Να, δηλαδή να μπορώ να έχω το google play και να λειτουργεί στο κινητό μου. Αν όχι, κάτι γενικά που να μετατρέπει αυτό το τούβλο σε κάτι καλύτερο ; :p Σ'ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη άλλη μια φορά! Καλή εβδομάδα :)

Link to comment
Share on other sites

χμμ ναι την έχω δει την ανάρτηση αυτήν, μα διστάζω να το κάνω όλο αυτό μονο και μονο για ένα λόγο. Το turbo x g310 μου έχει android 4.0.4 ... Θα άξιζε τον χρόνο και τον κόπο; μην κάνω και καμία ζημιά δηλαδή ... και όπως σου είχα πει, το root το έκανα. Δοκίμασα ωστόσο εχθές να βάλω και τις εφαρμογές google αλλά κρασάρει ... Γενικά δεν πιστεύω να υπάρχει τρόπος για το δικό μου android να έχει τις εφαρμογές google... Θα ήθελες εν πάσει περιπτώσει να το κοιτάξουμε με ένα teamviewer? Δεν θέλω βέβαια να σε βάζω σε κόπους... Σ'ευχαριστώ πολύ για όλο σου το χρόνο.

 

Καλή σου μέρα Παναγιώτη.

Edited by inactiveaccount02072015
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν ειναι 4.0.4 τοτε θελει άλλα gapps. Θα τα βρω και θα σου στειλω το link. Μη φοβασαι, δεν επηρεάζουν το κινητό αυτά. Το εχω δοκιμασει εκατονταδες φορες με διαφορα κινητα. Εφοσον εκανες root και έχεις και recovery στο κινητό σου, τα gapps ειναι μηδενικού ρίσκου.

 

GAPPS for 4.0.4 ΕΔΩ

 

 

χμμ ναι την εχω δει την αναρτηση αυτην, μα δισταζω να το κανω ολο αυτο μονο και μονο για ενα λογο. Το turbo x g310 μου έχει android 4.0.4 ... Θα άξιζε τον χρόνο και τον κόπο; μην κανω και καμία ζημιά...
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, προχώρησα μέχρι το βήμα με το flashάριμα, αλλά από κει και μετά χάνομαι... δεν μου δείχνει ούτε ότι γίνεται κάποια διαδικασία, ούτε ότι όλα είναι ΟΚ, ούτε το rua1 CWM v5.5.0.4. Προσπάθησα και με το ROM που έδωσες στον άλλο χρήστη πιο πάνω αλλά ή κάνω κάτι λάθος, ή κάποιο από αυτά δεν ταιριάζει με το κινητό αυτό... Έκανα αυτό με το MTK και μου έβγαλε τις πληροφορίες του κινητού. Σου τις επισυνάπτω. Μήπως κάτι από αυτά που παρέδωσες για το android του μπαμπά σου δεν συμφωνούν με το android το δικό μου; Σου ζητάω χίλια συγνώμη για το πρήξιμο... [ATTACH]57187[/ATTACH] Edited by inactiveaccount02072015
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

Η αλήθεια είναι πως τα στοιχεία που δίνουν οι πληροφορίες του κινητού σου δίνουν ως μοντέλο το 310 και επιπλέον έχεις και άλλο ROM φορτωμένο (4.0.4 και όχι το 4.2.2). Αυτό είναι μια πιθανότητα που πάνε τα πράγματα στραβά. Ας ξεκινήσουμε όμως από την αρχή... Ακολούθησες κατά γράμμα τα βήματα που περιγράφω?

Ειδικότερα:

 

6. Αποσυνδέουμε το τηλέφωνό μας από το καλώδιο USB και το απενεργοποιούμε. Φροντίζουμε να έχουμε βγάλει την πλάτη του τηλεφώνου γιατί στη συνέχεια θα βγάλουμε και την μπαταρία για λίγο (σε παρακάτω βήμα).

 

6) Στο flashing tool είμαστε στην ετικέτα "Download". Πατάμε το κουμπί "Scatter-loading" και πάμε στο φάκελο πουαναφέραμε στο βήμα 5. Διαλέγουμε το αρχείο "MT6572_Android_scatter.txt". Στη συνέχεια, πατάμε το κουμπί DOWNLOAD.

 

7) Συνδέουμε το τηλέφωνο (απενεργοποιημένο) στο καλώδιο USB, περιμένουμε 3-4 δευτερόλεπτα, αφαιρούμε την μπαταρία για άλλα 3-4 δευτερόλεπτα και την ξαναβάζουμε στη θέση της.

 

Αν τα έκανες αυτά όπως περιγράφω και πάλι δε γίνεται τίποτα, θα ακολουθήσουμε άλλη τακτική με τα ίδια εργαλεία / προγράμματα. Ενημέρωσέ με

 

Παναγιώτης

 

 

 

Παναγιώτη, προχώρησα μέχρι το βήμα με το flashάριμα, αλλά από κει και μετά χάνομαι... δεν μου δείχνει ούτε ότι γίνεται κάποια διαδικασία, ούτε ότι όλα είναι ΟΚ, ούτε το rua1 CWM v5.5.0.4. Προσπάθησα και με το ROM που έδωσες στον άλλο χρήστη πιο πάνω αλλά ή κάνω κάτι λάθος, ή κάποιο από αυτά δεν ταιριάζει με το κινητό αυτό... Έκανα αυτό με το MTK και μου έβγαλε τις πληροφορίες του κινητού. Σου τις επισυνάπτω. Μήπως κάτι από αυτά που παρέδωσες για το android του μπαμπά σου δεν συμφωνούν με το android το δικό μου; Σου ζητάω χίλια συγνώμη για το πρήξιμο... [ATTACH]57187[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Το προσπάθησα ακόμα δύο φορές. Δεν πιστεύω να κάνω τόσες φορές το ίδιο λάθος :lost: Τώρα ; Θα κάνουμε εκείνο το άλλο; Χίλια συγνώμη Παναγιώτη σε έχω κουράσει...
Link to comment
Share on other sites

Το προσπάθησα ακόμα δύο φορές. Δεν πιστεύω να κάνω τόσες φορές το ίδιο λάθος :lost: Τώρα ; Θα κάνουμε εκείνο το άλλο; Χίλια συγνώμη Παναγιώτη σε έχω κουράσει...

Δοκίμασε τη διαδικασία με το κινητό κλειστό και την μπαταρία μέσα...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ούτε... Λοιπόν, επειδή κούρασα κόσμο και φοβάμαι πως λύση δεν πρόκειται να βρεθεί, θα σταματήσω γιατί νιώθω και άσχημα :what: . Το κινητό αυτό είναι ιδιαίτερα προχειροφτιαγμένο και "φτωχό" για να μοιάσει έστω και σε ένα "κανονικό" android κινητό. Όπως είπε και ένας άλλο user πιο πριν, το ηθικό δίδαγμα είναι πως: Τελικά το μαραφέτι δεν παίρνει εφαρμογές google, google play και συναφή... Υποκλίνομαι πάντως στις γνώσεις και στην υπομονή σου Παναγιώτη και σ'ευχαριστώ ιδιαίτερα για το χρόνο σου. :bow: Θα παραμείνω στο site για να δω τι άλλο μπορεί να γίνει με αυτό το τούβλο ως προς άλλα θέματα. Καλό διήμερο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν και βλέπω ότι έχει περάσει αρκετός καιρός που να έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτό το κινητό, σαν πολύπαθος ιδιοκτήτης του θα ήθελα να προτείνω ένα τρόπο για να περαστεί το google play και να αναβαθμιστεί κατά κάποιο τρόπο η συσκευή.

1) Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στον υπολογιστή το iroot (κατά προτίμηση την αγγλική έκδοση)

2) Ανοίγουμε το πρόγραμμα στον υπολογιστή και συνδέουμε το κινητό.

3) Αυτόματα θα εγκαταστήσει τους drivers του τηλεφώνου και πατώντας το πράσινο κουμπί ROOT η συσκευή rootαρεται σε 1 λεπτό και το τηλέφωνο επανεκκινεί. Το πρόγραμμα μας επιβεβαιώνει το ρουταρισμο. Πατάμε COMPLETE αποσυνδέουμε συσκευή.

4) Κατεβάζουμε στο pc και περνάμε στο κινητό μας ή τα κατεβάζουμε απευθείας στο κινητό και εγκαθιστούμε το play store apk και το Lucky patcher apk.

5) Ανοίγουμε το Lucky patcher, πατάμε την ένδειξη google play store, tools, send to system. Το τηλ. επανεκκινεί μόνο του και είμαστε έτοιμοι.

 

Η συσκευή είναι ρουταρισμένη και το play store δουλεύει μια χαρα.

 

Καλή επιτυχία στις δοκιμές σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστούμε πολύ τον crst78, άριστος. Πιστεύω με ψάξιμο να γίνεται και σε άλλα κινέζικα phones. Η διαδικασία δλδ πρέπει να είναι παρόμοια. Μονο προσοχή στο πρόγραμμα iroot να είναι αυτό για το pc.
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...