Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει καλέ μου. :oops: Δεν είμαι και τόσο παλιά στο forum, άσε που η μνήμη δεν είναι και τόσο δυνατή, λόγω ηλικίας :lol: :lol:

 

Καλά ντε. Δεν σε κατηγόρησα για αυτό.:)

Ή δεν το είχες δει ή δεν το θυμόσουνα.

Για την ηλικία. Ακόμα και αν είσαι μεγαλύτερη από μένα δεν θα είσαι πάνω από 5 χρόνια μεγαλύτερη. Και η δική μου μνήμη πάντως δεν είναι καλύτερη.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kalitera na ta afisis eleuthera sti fisi ke na kseris oti i xelones den pouliounte.

 

 

 

kai ti poyloyntai file moy ta fidia ta pontikia oi araxnes kai oi sayres?

ta xelonakia einai genhmena se khpo de ta brhka einai ola aderfia kai toys goneis toys esosa apo th mesh toy dromoy toso kako einai ?.kai enas megalos agrotokhpos den einai akatallhlos gia na zhsei ena zeygari xelwnwn afoy kataferan kai zeygarwsan kai ta 12 xelwnakia taxw 2 eth se katallhlo terastio xwro xoris kamia apolia .epeishs to brady koyrniazoyn ola mazi dipla to ena sto allo kai giayto de 8elw na ta xwrisw.

It Feel So Good
Link to comment
Share on other sites

kai ti poyloyntai file moy ta fidia ta pontikia oi araxnes kai oi sayres?

ta xelonakia einai genhmena se khpo de ta brhka einai ola aderfia kai toys goneis toys esosa apo th mesh toy dromoy toso kako einai ?.kai enas megalos agrotokhpos den einai akatallhlos gia na zhsei ena zeygari xelwnwn afoy kataferan kai zeygarwsan kai ta 12 xelwnakia taxw 2 eth se katallhlo terastio xwro xoris kamia apolia .epeishs to brady koyrniazoyn ola mazi dipla to ena sto allo kai giayto de 8elw na ta xwrisw.

 

A τι μου θυμησες που ετρεχα να γλιτωσω τη χαζοχελωνα που σουλατσαριζε στη λεωφορο πριν κανα μηνα!!!! Και τι τραβηξα για να βρω σπιτι με κηπο να τη δωσω .... σπανιζουν βλεπεις πια!!! Ηθελα να ξερα που βρεθηκε η χελωνα στο κεντρο της πολης....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ξερα που βρεθηκε η χελωνα στο κεντρο της πολης....

Ασχετο αλλα δες τι καταντησαμε να αναρρωτιομαστε σ'αυτη τη χωρα :(

Εγω στο κεντρο του Βερολινου εχω ερθει σε φιλικο τετ α τετ με σκατζοχοιρους και λαγούς πολλακις κ μια φορα με αλεπου μικρη:confused:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

kai ti poyloyntai file moy ta fidia ta pontikia oi araxnes kai oi sayres?

ta xelonakia einai genhmena se khpo de ta brhka einai ola aderfia kai toys goneis toys esosa apo th mesh toy dromoy toso kako einai ?.kai enas megalos agrotokhpos den einai akatallhlos gia na zhsei ena zeygari xelwnwn afoy kataferan kai zeygarwsan kai ta 12 xelwnakia taxw 2 eth se katallhlo terastio xwro xoris kamia apolia .epeishs to brady koyrniazoyn ola mazi dipla to ena sto allo kai giayto de 8elw na ta xwrisw.

 

Poliounte logo tis idieterotitas tous ke tis prototipias tous.

I xelona ine katexohin ena zo to opio den ine katikidio giati proton katastrefi oti iparxi sto kipo ke deuteron den mporis na anaptixis ipsiles sxesis filias.Ixa palia xelones ke ida oti basanizonte periorismenes se kipo.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι γονεις εβαλαν τσιπ στον σκυλο μου χωρις να το ξερω και τωρα ψαχνομαι και μονο στην ιδεα οτι μπορει να παθει κατι η ηρα μας τρελενωμαι.Υπαρχει καμια λυση ισως με χειρουργειο να το βγαλει ο γιατρος?Ξερετε αν ειναι ευκολη επεμβαση?Η Μηπος δεν υπαρχει κινδινος αλλα απο την αλλη που ξερεις σε πεντε χρονια τι γινεται.Πιο πολυ ακουω για καρκινο αλλα δεν ξερω.Εσεις εχετε βαλει τσιπ στα ζωακια σας?Τωρα η σκυλητσα μας ειναι 2,5χρονον.Μπορητε να μου συστησεται καπιον καλο κτηνιατρο σε περιοχες αιγαλεω περιστερι χαϊδαρι? .Οποιος γνωριζει παρακαλω ας απαντησει.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι γονεις εβαλαν τσιπ στον σκυλο μου χωρις να το ξερω και τωρα ψαχνομαι και μονο στην ιδεα οτι μπορει να παθει κατι η ηρα μας τρελενομε.Υπαρχει καμια λυση ισωσ με χειρουργειο να το βγαλουμει ο γιατρος?

πολλα κακα κινδυνευει να παθει χωρις το τσιπ, μη φοβασαι. Εχει μια πιθανοτητα να βρεθει αν τη χασετε, αν σας την κλεψουν η οτιδηποτε. Καποια στιγμη θα υπαρχει On line το ιστορικο της διαθεσιμο για οποιονδηποτε κτηνιατρο επισκεφθεις σε εκτακτη αναγκη η οτιδηποτε... Τιποτα δεν τους κανει το τσιπ, ουτε που το νιωθουν ουτε το καταλαβαινουν, ουτε τον οργανισμο τους επηρρεαζει (ειναι κατω απο το δερμα, σαν τσιμπουρι, μονο που δεν κανει τιποτα απο οτι κανει ενα τσιμπουρι !)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει απο αλλεργιες, και συγκεκριμενα αλλεργια στις γατες. Να σας πω και το προβλημα μου μηπως και καποιος μπορει να βοηθησει.... ειχαμε μια γατουλα παλια, στην αρχη δεν ειχα προβληματα αλλα μετα απο κανενα χρονο(!!) αρχισα να εμφανιζω δυσπνια κυριως τα βραδια. Τελοσπαντων οταν εφυγε η γατα τα προβληματα εξασθενησαν αλλα δεν σταματησαν τελειως. Τελειως σταματησαν οταν σταματησα και την δουλεια μου (ειχε πολυ σκονη κτλ κτλ). Ετσι υπεθεσα οτι ολα οφειλωνταν στην σκονη της δουλειας και οχι στην γατα.

Λοιπων... ετσι υιοθετησαμε ενα καινουριο γατακι. Φοβαμαι ομως οτι τελικα εχω προβλημα. Τι να κανω. Σε τι γιατρο να παω? Ακουσα για κατι εμβόλια απευαισθητοποίησης.... τι ειναι αυτα? Συγνωμη για το μεγαλο post :)

Link to comment
Share on other sites

αλλεργιολογο και επειγοντως μαλιστα.... τα καλα νεα ειναι οτι στις αναπνευστικες αλλεργιες οντως υπαρχει περιπτωση θεραπειας οποτε μην απελπιζεσαι... και παιρνε κανα αντιισταμινικο....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια γατούλα γιαγιούλα μαύρη με άσπρες πατουσίτσες και είναι σαν γιουβαρλάκι! Αν και μεγάλης ηλικίας την πιάνει κάτι της μια φορά την ημέρα και τρέχει σαν σφεντόνα σε όλο το σπίτι. Κρίση ηλικίας μάλλον χα χα χα :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια γατούλα γιαγιούλα μαύρη με άσπρες πατουσίτσες και είναι σαν γιουβαρλάκι! Αν και μεγάλης ηλικίας την πιάνει κάτι της μια φορά την ημέρα και τρέχει σαν σφεντόνα σε όλο το σπίτι. Κρίση ηλικίας μάλλον χα χα χα :lol: :lol:

les na pernaei klimaktirio ? xexe!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια γατούλα γιαγιούλα μαύρη με άσπρες πατουσίτσες και είναι σαν γιουβαρλάκι! Αν και μεγάλης ηλικίας την πιάνει κάτι της μια φορά την ημέρα και τρέχει σαν σφεντόνα σε όλο το σπίτι. Κρίση ηλικίας μάλλον χα χα χα :lol: :lol:

 

Μπορεί απλά να παίζει αλλά συνήθως όταν μεγαλώσουν δεν έχουν όρεξη για παιχνίδια. Ίσως θα έπρεπε να την ψάξεις για κανένα τσιμπούρι.

Link to comment
Share on other sites

Μπα τσιμπούρι αποκλείεται να είναι γιατί είναι πάντα μέσα στο διαμέρισμα και δεν βγαίνει ποτέ έξω. Απλά τρελλή είναι χα χα!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Μπα τσιμπούρι αποκλείεται να είναι γιατί είναι πάντα μέσα στο διαμέρισμα και δεν βγαίνει ποτέ έξω. Απλά τρελλή είναι χα χα!:lol:

 

 

Δυστυχώς τα τσιμπούρια μπορεί να τα κολλήσουν κι από τις γλάστρες, αν έχεις στο σπίτι.Δεν είναι κακό να την ψάξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει απο αλλεργιες, και συγκεκριμενα αλλεργια στις γατες. Να σας πω και το προβλημα μου μηπως και καποιος μπορει να βοηθησει.... ειχαμε μια γατουλα παλια, στην αρχη δεν ειχα προβληματα αλλα μετα απο κανενα χρονο(!!) αρχισα να εμφανιζω δυσπνια κυριως τα βραδια. Τελοσπαντων οταν εφυγε η γατα τα προβληματα εξασθενησαν αλλα δεν σταματησαν τελειως. Τελειως σταματησαν οταν σταματησα και την δουλεια μου (ειχε πολυ σκονη κτλ κτλ). Ετσι υπεθεσα οτι ολα οφειλωνταν στην σκονη της δουλειας και οχι στην γατα.

Λοιπων... ετσι υιοθετησαμε ενα καινουριο γατακι. Φοβαμαι ομως οτι τελικα εχω προβλημα. Τι να κανω. Σε τι γιατρο να παω? Ακουσα για κατι εμβόλια απευαισθητοποίησης.... τι ειναι αυτα? Συγνωμη για το μεγαλο post :)

 

Στο Λαικό Νοσοκομείο, υπάρχει ειδική μονάδα αλλεργιολόγων που μπορείς να απευθυνθείς. Κάνουν τεστ και βρίσκουν άμεσα τη λύση. Καλό είναι να πας αμέσως, γιατί αυτά τα πράγματα δεν είναι να τα αφήνουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kaliemra paidia tin voitheia sas epeigontos : exo ena maltezaki 9 minon kai den mporo na ta katafero na tin matho na kanei tis anagkes stis se ena sigkekrimeno xoro. ta exo dei ola exo apelpistei telios, den katalavenei tipota ma tipota
Link to comment
Share on other sites

kaliemra paidia tin voitheia sas epeigontos : exo ena maltezaki 9 minon kai den mporo na ta katafero na tin matho na kanei tis anagkes stis se ena sigkekrimeno xoro. ta exo dei ola exo apelpistei telios, den katalavenei tipota ma tipota

 

Καλημέρα μπετύτσα. Τι μεθόδους έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα; Για να μη σου πούμε τα ίδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

exo dokimasei tin pana , tin efimerida, tin vgazo tis idies ores exo tipota vre paidia exo xasei ton ipno mou giati tin vgazo sti 12 to vradi kai tin vgazo kai stis 2 ta ximeromata kai xipnao sti 6 gia na tin vgalo gia na min ta kanei mesa giati allios ta kanei xalia
Link to comment
Share on other sites

exo dokimasei tin pana , tin efimerida, tin vgazo tis idies ores exo tipota vre paidia exo xasei ton ipno mou giati tin vgazo sti 12 to vradi kai tin vgazo kai stis 2 ta ximeromata kai xipnao sti 6 gia na tin vgalo gia na min ta kanei mesa giati allios ta kanei xalia

 

Φαντάζομαι ότι εφημερίδα και πάνα τα έχεις "ραντίσει" με τα τσίσα του σκύλου, έτσι δεν είναι; Μήπως είναι καλύτερα να βγαίνει έξω στο μπαλκόνι; Θα βάλεις την βρεγμένη εφημερίδα/πάνα σε ένα σημείο που έχει ξαναπάει, θα της βάλεις τη μουσουδίτσα να μυρίσει και σιγά-σιγά θα την μεταφέρεις έξω στο μπαλκόνι.Τα δικά μου σκυλιά, τα βγάζουμε μια φορά την ημέρα έξω, και τις ανάγκες τους τις κάνουν στο μπαλκόνι, εκτός από τις ημέρες που βρέχει.Όταν βρέχει δεν βγαίνουν οι στρίγγλες στο μπαλκόνι,λες και θα τους χαλάσει το μαλλί του κομμωτηρίου.

Ρώτησε και τον γιατρό σου μήπως υπάρχει και κανένα άλλο κόλπο.

Ένα τρυκ για να μη σου τρώει διάφορα όπως άκρες από κομοδίνα,-τώρα που την τρώνε τα δοντάκια της- είναι να αλείψεις την "πάσχουσα" περιοχή με λίγο tabasco. Εγώ σώθηκα.Επίσης έβαζα και τις παντόφλες μας επάνω στο καλοριφέρ ή κάπου να μη τις φτάνει, γιατί είχα καταντήσει να αγοράζω κάθε εβδομάδα και ένα ζευγάρι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι εφημερίδα και πάνα τα έχεις "ραντίσει" με τα τσίσα του σκύλου, έτσι δεν είναι; Μήπως είναι καλύτερα να βγαίνει έξω στο μπαλκόνι; Θα βάλεις την βρεγμένη εφημερίδα/πάνα σε ένα σημείο που έχει ξαναπάει, θα της βάλεις τη μουσουδίτσα να μυρίσει και σιγά-σιγά θα την μεταφέρεις έξω στο μπαλκόνι.Τα δικά μου σκυλιά, τα βγάζουμε μια φορά την ημέρα έξω, και τις ανάγκες τους τις κάνουν στο μπαλκόνι, εκτός από τις ημέρες που βρέχει.Όταν βρέχει δεν βγαίνουν οι στρίγγλες στο μπαλκόνι,λες και θα τους χαλάσει το μαλλί του κομμωτηρίου.

Ρώτησε και τον γιατρό σου μήπως υπάρχει και κανένα άλλο κόλπο.

Ένα τρυκ για να μη σου τρώει διάφορα όπως άκρες από κομοδίνα,-τώρα που την τρώνε τα δοντάκια της- είναι να αλείψεις την "πάσχουσα" περιοχή με λίγο tabasco. Εγώ σώθηκα.Επίσης έβαζα και τις παντόφλες μας επάνω στο καλοριφέρ ή κάπου να μη τις φτάνει, γιατί είχα καταντήσει να αγοράζω κάθε εβδομάδα και ένα ζευγάρι.

 

τι σκυλί έχεις εσύ? και εμένα στην βεράντα τα κάνει αλλά δεν έχει ένα ορισμένο μέρος στην βεράντα με αποτέλεσμα να τα κάνει σε όλη την βεράντα και άμα αργήσω να την βγάλω τότε τα κάνει μέσα. και βέβαια την εφημερίδα/πάνα την έχω βρέξει αλλά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. σώσε με γιατί θα την κάνω χαλκομανία στο τζάκι δεν θα την γλυτώσει. μήπως είναι μεγάλη πλέον ?

Link to comment
Share on other sites

τι σκυλί έχεις εσύ? και εμένα στην βεράντα τα κάνει αλλά δεν έχει ένα ορισμένο μέρος στην βεράντα με αποτέλεσμα να τα κάνει σε όλη την βεράντα και άμα αργήσω να την βγάλω τότε τα κάνει μέσα. και βέβαια την εφημερίδα/πάνα την έχω βρέξει αλλά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. σώσε με γιατί θα την κάνω χαλκομανία στο τζάκι δεν θα την γλυτώσει. μήπως είναι μεγάλη πλέον ?

 

Έχω δύο γιορκσάιρ. Δεν είναι καθόλου μεγάλη, το αντίθετο μάλιστα.Δεν το βρίσκεις φυσικό να μην έχει ένα συγκεκριμένο σημείο στη βεράντα; Και οι δικές μου σε όλη τη βεράντα "δημιουργούν", διότι δεν είναι γάτες να έχουν την άμμο τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και συ γιορκσαιρ εχεις? και γω εχω ενα 1μιση χρονων κοντευει περιπου απο 2 μηνων το χω και ακομα το καταραμενο δ εχει μαθει που να τα κανει!

Το καλοκαιρι τα κανει εξω στο μπαλκονι τωρα τον χειμωνα ομως πρεπει να χω συνεχεια ανοιχτα να παγωνει ολο το σπιτι για να κατουραει!

Ασε που και κατω να το κατεβαζεις συγκεκριμενες ωρες με το που ανεβαινει τα ξανακανει!! Που τα βρισκει τοσα ποτε δεν καταλαβα!

Τα δικα σου καθοντε στα χαδια? Τους αρεσουν? θελουν αγγαλιτσες κτλ?

Τι να πω γμτ εγω ειχα ενα κανισακι-μαλτεζ που μου πεθανε περυσι αλλο πραγμα τι να σου πω.Αν μπορουσες να το χαιδευεις και ολη μερα δ θα χε προβλημα! Το γιορκσαιρ παλι πας να το χαιδεψεις και φευγει τρεχοντας!

Δεν το συζηταω για αγγαλιες αν καταφερεις να το πιασεις παλευει στην αγγαλια σου μεχρι να ξεφυγει λες και το πηρες για να το πνιξεις!

Το καλοκαιρι που το χα μαζι μου στο εξοχικο Χαλκιδικη τρομαζα να το βγαζω το βραδυ μαζι μου στον κοσμο.Ολοι βλεπαν ενα μικρο χαριτωμενο σκυλακι και σκυβαν να το χαιδεψουν μες την τρελη χαρα αλλα αυτο λυσσαγε και ορμουσε να τους δαγκωσει ενω γαυγιζε σαν τρελο! και δεν καταλαβαινει ουτε απο ξυλο! Σημασια δεν δινει δεν χαλαει την ζαχαρενια του!

Κατι αλλο τρελο που κανει δεν ξερω τι παθαινει με συγκεκριμενους ανθρωπους με το που θα μπουν στο σπιτι θελει να τους φαει και σηκωνει ολη την πολυκατοικια στο ποδι απο το γαβγισμα ενω σε αλλους ορμαει με μια χαρα σαν τρελο απο ευτυχια..

αββυσος η ψυχη του, εγω εχω σηκωσει τα χερια ψηλα!

Link to comment
Share on other sites

και συ γιορκσαιρ εχεις? και γω εχω ενα 1μιση χρονων κοντευει περιπου απο 2 μηνων το χω και ακομα το καταραμενο δ εχει μαθει που να τα κανει!

Το καλοκαιρι τα κανει εξω στο μπαλκονι τωρα τον χειμωνα ομως πρεπει να χω συνεχεια ανοιχτα να παγωνει ολο το σπιτι για να κατουραει!

Ασε που και κατω να το κατεβαζεις συγκεκριμενες ωρες με το που ανεβαινει τα ξανακανει!! Που τα βρισκει τοσα ποτε δεν καταλαβα!

Τα δικα σου καθοντε στα χαδια? Τους αρεσουν? θελουν αγγαλιτσες κτλ?

Τι να πω γμτ εγω ειχα ενα κανισακι-μαλτεζ που μου πεθανε περυσι αλλο πραγμα τι να σου πω.Αν μπορουσες να το χαιδευεις και ολη μερα δ θα χε προβλημα! Το γιορκσαιρ παλι πας να το χαιδεψεις και φευγει τρεχοντας!

Δεν το συζηταω για αγγαλιες αν καταφερεις να το πιασεις παλευει στην αγγαλια σου μεχρι να ξεφυγει λες και το πηρες για να το πνιξεις!

Το καλοκαιρι που το χα μαζι μου στο εξοχικο Χαλκιδικη τρομαζα να το βγαζω το βραδυ μαζι μου στον κοσμο.Ολοι βλεπαν ενα μικρο χαριτωμενο σκυλακι και σκυβαν να το χαιδεψουν μες την τρελη χαρα αλλα αυτο λυσσαγε και ορμουσε να τους δαγκωσει ενω γαυγιζε σαν τρελο! και δεν καταλαβαινει ουτε απο ξυλο! Σημασια δεν δινει δεν χαλαει την ζαχαρενια του!

Κατι αλλο τρελο που κανει δεν ξερω τι παθαινει με συγκεκριμενους ανθρωπους με το που θα μπουν στο σπιτι θελει να τους φαει και σηκωνει ολη την πολυκατοικια στο ποδι απο το γαβγισμα ενω σε αλλους ορμαει με μια χαρα σαν τρελο απο ευτυχια..

αββυσος η ψυχη του, εγω εχω σηκωσει τα χερια ψηλα!

 

Το ότι ορμάει σε κάποιους ανθρώπους είναι φυσικό.Έχει ένστικτο και καταλαβαίνει ότι οι συγκεκριμένοι δεν είναι φιλόζωοι. Εξ' ου και η διαφορά με το ότι σε άλλους ορμάει και κάνει χαρούλες.

Οι δικές μου μόνο χάδια θέλουν.Ειδικά η μικρή θέλει καλά και σώνει να φιλάει στο στόμα-έτσι την έμαθε ο γιός μου από μωρό.

Όσο για το κατούρημα, εμείς όλο το χειμώνα την κρεββατοκάμαρά μας την έχουμε άστρωτη από χαλιά, διότι ο πισινούλης και οι πατουσίτσες τους είναι καλομαθημένα και δεν μπορούν να βγουν στο κρύο. Στη βροχή δεν το συζητάμε καθόλου.Ούτε κοντά στο τζάμι δεν πάνε.Και φυσικά δεν σου συζητώ το τι παθαίνει η μικρή με τους κεραυνούς, τα μπουμπουνητά, τη δυνατή μουσική και όλα όσα την ταράζουν.Είναι λίγο να πω ότι τρέμει σαν ψάρι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει απο αλλεργιες, και συγκεκριμενα αλλεργια στις γατες. Να σας πω και το προβλημα μου μηπως και καποιος μπορει να βοηθησει.... ειχαμε μια γατουλα παλια, στην αρχη δεν ειχα προβληματα αλλα μετα απο κανενα χρονο(!!) αρχισα να εμφανιζω δυσπνια κυριως τα βραδια. Τελοσπαντων οταν εφυγε η γατα τα προβληματα εξασθενησαν αλλα δεν σταματησαν τελειως. Τελειως σταματησαν οταν σταματησα και την δουλεια μου (ειχε πολυ σκονη κτλ κτλ). Ετσι υπεθεσα οτι ολα οφειλωνταν στην σκονη της δουλειας και οχι στην γατα.

Λοιπων... ετσι υιοθετησαμε ενα καινουριο γατακι. Φοβαμαι ομως οτι τελικα εχω προβλημα. Τι να κανω. Σε τι γιατρο να παω? Ακουσα για κατι εμβόλια απευαισθητοποίησης.... τι ειναι αυτα? Συγνωμη για το μεγαλο post :)

 

Υποαλλεργικές γάτες στις ΗΠΑ Ένα άρθρο που βρήκα σήμερα.

 

 

 

 

Αν μέχρι τώρα θέλατε να αποκτήσετε ένα γατάκι αλλά είσαστε αλλεργικός, τα νέα που έρχονται από τις ΗΠΑ είναι ιδιαίτερα ευχάριστα μιας και έκαναν την εμφάνιση τους οι πρώτες κατοικίδιες γάτες υψηλής τεχνολογίας με πιστοποιητικό ότι δεν προκαλούν αλλεργία και φτάρνισμα.

 

 

Υπεύθυνη για τις εν λόγω γάτες είναι η αμερικάνικη εταιρεία Allerca, η οποία δημιούργησε υποαλλεργικές γάτες με επιλεκτικές διασταυρώσεις και όχι με γενετική μηχανή, οι οποίες κοστίζουν 3.950 δολάρια. Οι υποαλλεργικές γάτες είναι ασφαλείς για τα αλλεργικά άτομα, επειδή δεν παράγουν την γλυκοπρωτεΐνη Fel d-1, η οποία φυσιολογικά υπάρχει στο σάλιο, το δέρμα και το τρίχωμά τους.

 

Θετικά δέχθηκε την ανακοίνωση και ο Αμερικανικός Σύλλογος κατά της Κακομεταχείρισης των Ζώων (APCA), ο οποίος προέβλεψε ότι πλέον θα μειωθεί η εγκατάλειψη των αιλουροειδών.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδέησα να ανεβάσω και μια photo του (διαβητικού) γατούλη μας:

 

http://img106.imageshack.us/img106/3990/samlc0.th.jpg

 

Ευτυχώς δεν φαίνεται το μήκος του, μην τρομάξετε κιόλας... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...