Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω ενα καρδερινοκαναρο το οποιο ειχα βρει μια μερα στο στομα του σκυλου μου ναι ναι καλα διαβασατε!πηγαινα το σκυλο μου βολτα και ξαφνικα τον βλεπω να τρεχει και να βαζει κατι στο στομα του!του το ανοιγω και ηταν το καναρινακι αυτο,το λεμε Γιαννη (γιατι σπιτι διχως Γιαννη προκοπη δεν κανει και εμεις δεν ειχαμε)το εχουμε 3 χρονια τωρα(ο σκυλος μου πεθανε )αλλα την τελευταια εβδομαδα δεν ειναι καλα,εχει βγαλει ενα σπιρι στο ποπο του,δεν τρωει ,δεν κελαιδαει και στο pet shop μας ειπαν οτι δεν γινεται κατι και μαλλον θα το χασουμε.

αν καποιος απο εσας γνωριζει κατι περισσοτερο ...

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μια φιλία που έχει γερές βάσεις :D

Μα γι' αυτό και τη λέξη φίλος την έβαλα σε εισαγωγικά.

 

 

Όσον αφορά το καρδερινοκαναρο της φίλης μας mona-liza, έχω να πω το εξής:

 

Δυστυχώς σου είπαν την αλήθεια!

Και εμένα το παπαγαλάκι μου δεν παίθανε ξαφνικά!

 

Ήταν πολλές μέρες άρρωστο.

 

Και τι δεν έκανα για να το σώσω!

 

Το πήγα σε pet shop , το πήγα σε κτηνίατρο, ο γιατρός μου έδωσε φάρμακα, τα οποία του τα έδινα τακτικότατα, αλλά δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα καρδερινοκαναρο το οποιο ειχα βρει μια μερα στο στομα του σκυλου μου ναι ναι καλα διαβασατε!πηγαινα το σκυλο μου βολτα και ξαφνικα τον βλεπω να τρεχει και να βαζει κατι στο στομα του!του το ανοιγω και ηταν το καναρινακι αυτο,το λεμε Γιαννη (γιατι σπιτι διχως Γιαννη προκοπη δεν κανει και εμεις δεν ειχαμε)το εχουμε 3 χρονια τωρα(ο σκυλος μου πεθανε )αλλα την τελευταια εβδομαδα δεν ειναι καλα,εχει βγαλει ενα σπιρι στο ποπο του,δεν τρωει ,δεν κελαιδαει και στο pet shop μας ειπαν οτι δεν γινεται κατι και μαλλον θα το χασουμε.

αν καποιος απο εσας γνωριζει κατι περισσοτερο ...

 

μηπως λεω ..μηπως(που δεν νομιζω) να ειναι σημαδι για την γριπη που λενε ?? καλυτερα να το παρεις σε κτηνιατρο να το δει :)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα cocatiel περιπου 4 χρονων ημερο μεγαλομενο στο χερι

 

Καταπληκτικό! Οι παπαγάλοι είναι το αγαπημένο μου Pet μετά τα χάμστερ. Φωνάζει πολύ;

KCB
Link to comment
Share on other sites

μηπως λεω ..μηπως(που δεν νομιζω) να ειναι σημαδι για την γριπη που λενε ?? καλυτερα να το παρεις σε κτηνιατρο να το δει :)

 

μαλλον σε εχουν πανικοβαλει!τα καναλια !

απο που να κολλησει τη νοσο βρε?μεσα στο διαμερισμα στο κεντρο της Αθήνας?

παιδια μαλλον το χανουμε, απο το πρωι ειναι καθισμενο κατω και κανει σαν να ζαλιζετε!δεν ξερω τι να κανω?δεν αντεχω να ταλαιπωριεται!

ο γιατρος ειπε οτι αμα βγαλουν αυτο το σπυρι πεθαινουν... :( :( :(

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό! Οι παπαγάλοι είναι το αγαπημένο μου Pet μετά τα χάμστερ. Φωνάζει πολύ;

 

Μας παίρνει τα αφτιά αλλά όχι συνέχεια και μερικές φορές βγάζει και μερικά σφυρίγματα σαν συνδυασμό από λέξεις .Έχει πλάκα

Link to comment
Share on other sites

μαλλον σε εχουν πανικοβαλει!τα καναλια !

απο που να κολλησει τη νοσο βρε?μεσα στο διαμερισμα στο κεντρο της Αθήνας?

παιδια μαλλον το χανουμε, απο το πρωι ειναι καθισμενο κατω και κανει σαν να ζαλιζετε!δεν ξερω τι να κανω?δεν αντεχω να ταλαιπωριεται!

ο γιατρος ειπε οτι αμα βγαλουν αυτο το σπυρι πεθαινουν... :( :( :(

 

 

Πλάκα κάνω βρε !!και εγώ το παπαγαλάκι το έβγαζα πριν στην αυλή αλλά ερχόντουσαν σπουργίτια κοντά και έτρωγαν από το φαγητό και φοβόμουν μην κολλήσει

Έτσι τέρμα οι έξοδοι !!! :)

Link to comment
Share on other sites

re paidia..ta perisotera pthna bgazoun to spuri ayto ston popo tous (sik)

apotelesma tou spuriou einai na mhn mporei to poulaki na energh8ei...

sunh8os ta kanarinia bgazoun tetoio spuri kai ta papagalakia...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν :(

σημερα το πρωι που σηκωθηκα το βρηκα πεθαμενο.

ενιωθα πολυ ασχημα που δεν μπορουσα να το βοηθησω.πονουσε και αυτο ηταν το χειροτερο.

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

exo thn entyposh pos gia ayta ta spiria uparxei ena eidiko ygro pou to bazeis sto neraki tous..sa prolhptiko einai..kai otan to spuri dhmiourgh8ei kai empodizei sthn afodeush tou pthnou,prepei na to spaseis...

oal ayta an leme fusika gia to idio spuri..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Πλάκα κάνω βρε !!και εγώ το παπαγαλάκι το έβγαζα πριν στην αυλή αλλά ερχόντουσαν σπουργίτια κοντά και έτρωγαν από το φαγητό και φοβόμουν μην κολλήσει

Έτσι τέρμα οι έξοδοι !!! :)

τι να κολλησει απο τα σπουργιτια; :blink: :blink:
Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν :(

σημερα το πρωι που σηκωθηκα το βρηκα πεθαμενο.

ενιωθα πολυ ασχημα που δεν μπορουσα να το βοηθησω.πονουσε και αυτο ηταν το χειροτερο.

 

Κριμα..να εισαι σιγουρη οτι αν καταλαβαινε θα ηταν σιγουρο οτι ηθελες και θα εκανες τα παντα αν μπορουσες ωστε να το βοηθησεις.;)

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
μα... τοσα που ακους απο την τηλεοραση ....

γριπη και κοτοπουλα .... και αποδημητικα ... :confused: :D

αν παρεις στα σοβαρα αυτα που λεει η tv χαθηκες!!! :D μιλαμε για τρομολαγνεια!!!!!!μην τρελαθουμε.....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λατρεύω τα γατάκια αν και δεν έχω κανένα (αυτό που είχα πριν ενηλικιωθώ και πάω να ζήσω μόνη μου πλέον μένει με τη μητέρα μου). Η μητέρα μου μου λέει αν θέλω να πάρω τη γατούλα της αλλά δεν μπορώ να τη φροντίσω μιας και είναι πολύ μακρύτριχη και αφήνει παντού τρίχες και θέλει και πάρα πολλή φροντίδα (χτένισμα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κάθε μέρα αλλιώς γεμίζει το τρίχωμα της κόμπους). Επίσης δεν θέλω γάτα ράτσας μιας και θέλω να κάνω και ένα καλό και να πάρω κάποιο γατάκι που ψάχνει σπίτι.

Θέλω όμως να είναι κοντότριχο (εύκολο) και μονόχρωμο γκρί ή μαύρο (δυσκολότερο, ειδικά για γκρι που μου αρέσει περισσότερο). Καλύτερα αρσενικό, στειρωμένο και ήρεμο. Επίσης θέλω να είναι σχετικά μικρό ώστε να με μάθει.

Το θέλω για να μου κρατάει συντροφιά μιας και όταν μένω μόνη μου στη Θεσ/νίκη δεν είναι κ ο,τι καλύτερο. :(

Αν έχετε υπόψιν σας κάτι παρακαλώ ενημερώστε με :)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) :O

Link to comment
Share on other sites

Χμ...

 

Αργα το ειπες και εσυ! Η γατα μας γεννησε 6 το καλοκαιρι και ηταν ολα μαυρα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα σιαμ δεν φημίζονται για την ηρεμία τους... Περίμενε κάνα μήνα, μέχρι τα τέλη ιανουαρίου θα γεμίσουμε γατάκια...
Link to comment
Share on other sites

Όχι σιάμ βρε παιδιά, θέλω να έχει στρογγυλό γλυκούτσικο μουτράκι!

Τα σιαμ έχουν πολύ ωραία χρώματα αλλά μυτερό μουτράκι. :O

Πειραματοζωο όταν λες οτι θα γεμίσετε γατάκια τι γατάκια θα είναι?? Είναι κάποια γατούλα έγκυος? :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ όχι ακριβώς, απλώς ο γάτος μου είχε "ξεσηκωθεί" πριν κανά 2 βδομάδες, οπότε λογικά οι γατούλες πρέπει να γεννάνε περίπου τότε. Οι γάτες μου είναι θυληκές όλες πλήν του ενός γάτου, αλλά είναι και στειρωμένες όλες, πλήν του γάτου βέβαια.

Δηλαδή θες περισσότερο ασιατική γάτα , περσία, άγκυρας , αυτές έχουν συνήθως στρογγυλό πρόσωπο, οι ευρωπαϊκές έχουν μυτερό πρόσωπο σε γενικές γραμμές. Αν έρθεις ποτέ από Αθήνα, επισκέψου κανένα pet shop παραδίπλα από το δημαρχείο στην Κοτζιά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάτι σαν τη Ρώσικη Μπλε (ράτσα είναι) αλλά δεν με ενδιαφέρει να είναι ράτσας. Δεν θέλω να αγοράσω γατάκι, θέλω μιας και θα πάρω να δώσω στέγη σε κάποιο που τη χρειάζεται. Τα γατάκια ράτσας αργά ή γρήγορα βρίσκουν σπίτι, ενώ τα ημίαιμα ή τα μη-ράτσας πολλές φορές αν δεν βρουν σπίτι σε εύλογο χρονικό διάστημα έχουν άσχημη τύχη :cry:

 

Πάντως αυτό που λένε με τις εποχές δεν νομίζω να ισχύει. Όσες γάτες είχα ποτέ είχαν οίστρο σε τακτά χρονικά διαστήματα, δλδ δεν είχαν συγκεκριμένες εποχές μόνο και ούτε είχαν όλες τις ίδιες μέρες οίστρο.

Link to comment
Share on other sites

[ Το θέμα «Ψάχνω γατάκι!» μεταφέρθηκε στο θέμα για τα κατοικίδια.

 

Αναζήτηση ]

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...