Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κόστος για την βασική εκπαίδευση ενός σκύλου είναι λιγότερο απο 500 ευρώ και περιλαμβάνει 16 μαθήματα στον χώρο σας (ωριαία)....

 

Όσο για το αν μυρίζει ο σκύλος...

ΜΗΝ παρετε σκύλο αν σας ενοχλεί η μυρωδιά ή αν σας ενοχλεί η τρίχα...

Τα σκυλιά είναι ζωντανά πλάσματα σαν εσάς! Και θα μυρίσουν αν δεν τα πλένετε συχνά και η αναπνοή τους θα μυρίσει ανάλογα με το τι φαγητό τους δίνετε και το σπίτι σας θα γεμίσει τρίχες....

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Thanks Pasalimani, θα ρωτήσω κι εγώ σε pet, αν και όπως μου τα περιγράφεις σε maltez θα καταλήξω.

 

πο πο, αυτα τα maltese ειναι πολυ ομορφα, σαν ψευτικα..

 

παντος γενικα θα ηθελα και εγω ενα κατοικιδιο απλα δν ετυχε.. (και ισως να μην τυχει ποτε ;s )

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Υπέργλυκα είναι!! :D :D

Ορίστε μια photo από το δικό μου μαλτεζάκι, την Denny! :love:

http://www.imageshack.gr/thumbs/j0dea5zimmxyrmitzmz1.jpg

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

οριστε και το μικρο μου λυκακι,1,5 μηνα και κατι ειναι ακομα βεβαια.ζοριζεται βεβαια με την ζεστη εδω βεβαια αλλα τι να κανουμε,μονιμα ανοιχτο το air condition.το καλο επισης ειναι οτι δεν εχει κανενα προβλημα με τα υπολοιπα σκυλακια που εχω,ευτυχως.

 

http://img504.imageshack.us/img504/9884/zinaho9.jpg

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Η σκυλίτσα μου γέννησε την προηγούμενη Δευτέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πότε θα μπορώ να τα δώσω. Έχω αγοράσει γάλα σε σκόνη και τα ταίζω κι εγώ με μπιμπερό για να μάθουν και ξένο γάλα. Ακόμα δεν έχουν ανοίξει τα μάτια τους. Είναι αξιαγάπητα. Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες για να τα δείτε.:baby: :baby:
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

@vickylsls : Οπως και να 'χει αστα να πινουν και απο το γαλα της μανας τους.. να παρουν τα απαραιτητα αντισωματα.

 

@ταξιδιωτης22 : κουκλος ειναι :D

 

Τωρα εγω αναρωτιεμαι, αμα θα κρατησουμε τελικα το γατακι που βρηκαμε... (με αυτο εχω συνολο 7 γατες μεσα στο σπιτι)...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με ποιό σκυλάκι να πάρω δώρο στην κόρη μου - 6 ετών -.

Θα ήθελα να μην είναι μόνο του σαλονιού, αλλά να ξεσηκώνει και τον κόσμο σε περίπτωση π.χ άγνωστου εισβολέα στο σπίτι.

Δεν θέλω να μου πείτε doperman, απλά να γαυγίζει θέλω και να μην "το τρώει και πάει χαμένο".

 

Σου συνιστώ να κοιταξεις και για Πολωνικό ποιμενικό, είναι απίστευτα, πανέμορφα, λατρεύουν τα παιδιά και λόγω φάτσας μάλλον και τα παιδιά το ίδιο. Δες εδώ http://www.petland.gr/main.php?s=13&sk=4

Link to comment
Share on other sites

Egw exw ena PUG to onoma tou einai Christian(Dior:lol: :lol: :lol: :rolleyes: :rolleyes: :X :cool: )Einai mikros se mege8os 3 etwn paneksipnos kai gomeniaris:ninja:

Deite ton!!!

Einai pesmenos edw pera

aurio 8a anevasw kaliteri

 

http://www.imageshack.gr/thumbs/edzknzy2wnkwyj1xq0qg.jpg

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

@vickylsls : Οπως και να 'χει αστα να πινουν και απο το γαλα της μανας τους.. να παρουν τα απαραιτητα αντισωματα.

 

@ταξιδιωτης22 : κουκλος ειναι :D

 

Τωρα εγω αναρωτιεμαι, αμα θα κρατησουμε τελικα το γατακι που βρηκαμε... (με αυτο εχω συνολο 7 γατες μεσα στο σπιτι)...

Τα αφήνω να πίνουν γάλα και από τη μαμά τους και ποιο πολύ να σου πω την αλήθεια από εκεί πίνουν και όχι από τη σκόνη αλλά πρέπει να τα δώσω σύντομα διότι έχουν μαζευτεί πολλά μέσα στο σπίτι κι έχω ήδη κι άλλο ένα σκυλάκι. Με βλέπω να φεύγω εγώ αλλιώς :) :)

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

http://img505.imageshack.us/img505/2912/puppieszj2.jpg

 

Αυτά είναι τα κουτάβια μας. Ευτυχώς κοιμούνται εδώ και φαίνονται αγγελούδια. :happy: :happy:

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφα!Να σου ζήσουν!:baby:

 

Υ.Γ. Κι εγώ θέλω σκυλάκι!:(

 

- - -

 

Να σας ρωτήσω κάτι.Όσοι είχατε χρυσόψαρα σε γυάλα,πόσο καιρό περίπου ζήσανε;Είχα δυο χρυσόψαρα για 4 χρόνια.Το ένα πέθανε την προηγούμενη εβδομάδα,και το άλλο χθες.Λέτε να είναι από τη ζέστη, ή πέρασαν αρκετά χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

α. Σου έφτιαξα το προηγούμενο ποστ να φαίνεται η φωτογραφία.

 

β. Τι σκυλάκια είναι? Τι ράτσα είναι η μαμά τους? Ημίαιμα είναι?

Για δώσε μερικές λεπτομέρειες σχετικά. Θενξ. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

α. Σου έφτιαξα το προηγούμενο ποστ να φαίνεται η φωτογραφία.

 

β. Τι σκυλάκια είναι? Τι ράτσα είναι η μαμά τους? Ημίαιμα είναι?

Για δώσε μερικές λεπτομέρειες σχετικά. Θενξ. :)

Thanks Vampyre!! Η μαμά τους η οποία ζεί μαζί μας στο σπίτι είναι βέλγικο λυκόσκυλο, ολόμαυρη και μεγαλόσωμη. Ο μπαμπάς τους είναι γκριφόν ξανθός με πράσινα μάτια μεσαίου μεγέθους όλα ξεκίνησαν πρίν αρκετό καιρό όταν ένα βράδυ βγάλαμε βόλτα τη δικιά μας και μόλις είδε τον ξανθό , ο οποίος μια εβδομάδα έκανε βόλτες έξω από το σπίτι η δικιά μας έκανε μια απότομη κίνηση ελευθερώθηκε από το λουρί κι έφυγε μαζί του. Γύρισε μετά από 6 ώρες και μετά από καιρό καταλάβαμε ότι είχε γίνει το ανεπανορθωτο. Χε χε. Πάντως είναι αξιαγάπητα. Έχουν γεννηθεί συνολικά 6. Τα 2 είναι ολόμαυρα σα τη μαμά τους, τα 3 είναι ξανθά σαν αυτά της φωτογραφίας και 1 (φωτό πάλι) βγήκε καφέ!! Έχουν όλα ένα χοντρό κεφάλι και κάτι μικρά αυτάκια νοιώθω τελείως elmaira.

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Άλλοι προστατεύουν τα σκυλάκια τους από το κρύο και εγώ δεν ξερώ πως να το προστατέψω από την ζεστή. Έχω ένα malamute Alaskan και το καημένο υποφέρει από την ζεστή. Έχω ακούσει πως δεν κάνει να τα βρέχουμε με νερό διότι είναι χειροτέρα μετά . γνωρίζετε τίποτα πάνω σε αυτό ?

 

 

http://img264.imageshack.us/img264/116/larart0.jpg

 

Αυτή είναι η ομορφιά μου :love:

Ααα…, ζητείτε και γαμπρός (γνήσιος malamute)

Link to comment
Share on other sites

Χρυσό Labrador... Πανέξυπνα και ΤΕΛΕΙΑ σκυλιά.... ΘΑ έπερνα αν δεν ειχα γατα.... ΤΕΛΕΙΑ και αυτη...χεχεχε
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Άλλοι προστατεύουν τα σκυλάκια τους από το κρύο και εγώ δεν ξερώ πως να το προστατέψω από την ζεστή. Έχω ένα malamute Alaskan και το καημένο υποφέρει από την ζεστή. Έχω ακούσει πως δεν κάνει να τα βρέχουμε με νερό διότι είναι χειροτέρα μετά . γνωρίζετε τίποτα πάνω σε αυτό ?

 

 

http://img264.imageshack.us/img264/116/larart0.jpg

 

Αυτή είναι η ομορφιά μου :love:

Ααα…, ζητείτε και γαμπρός (γνήσιος malamute)

 

Τα σκυλιά απαιτείται να τα βρέχεις! :)

 

Ιδίως αν δεις το σκυλί να "τα παίζει" απο την ζέστη, αμέρως ρίξτου κρύο νερό στο κεφάλι (και όχι μόνο)...

Πολλά σκυλιά (και γατιά) χάνονται άδικα τα καλοκαίρια απο θερμοπληξία

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Thanks Vampyre!! Η μαμά τους η οποία ζεί μαζί μας στο σπίτι είναι βέλγικο λυκόσκυλο, ολόμαυρη και μεγαλόσωμη. Ο μπαμπάς τους είναι γκριφόν ξανθός με πράσινα μάτια μεσαίου μεγέθους όλα ξεκίνησαν πρίν αρκετό καιρό όταν ένα βράδυ βγάλαμε βόλτα τη δικιά μας και μόλις είδε τον ξανθό , ο οποίος μια εβδομάδα έκανε βόλτες έξω από το σπίτι η δικιά μας έκανε μια απότομη κίνηση ελευθερώθηκε από το λουρί κι έφυγε μαζί του. Γύρισε μετά από 6 ώρες και μετά από καιρό καταλάβαμε ότι είχε γίνει το ανεπανορθωτο. Χε χε. Πάντως είναι αξιαγάπητα. Έχουν γεννηθεί συνολικά 6. Τα 2 είναι ολόμαυρα σα τη μαμά τους, τα 3 είναι ξανθά σαν αυτά της φωτογραφίας και 1 (φωτό πάλι) βγήκε καφέ!! Έχουν όλα ένα χοντρό κεφάλι και κάτι μικρά αυτάκια νοιώθω τελείως elmaira.

 

Δώσε μου 1-2 μέρες και θα σου απαντήσω με PM. Ευχαριστώ. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.imageshack.gr/thumbs/n1nklmitfd25yj2hdim1.jpg

 

Αρχίζουν και μεγαλώνουν παιδιά...μέσα σε 20 μέρες σχεδόν γίνανε κανονικά σκυλιά :baby: :baby: :baby: Καμμιά ιδέα για αγγελία;; Υπάρχει τπτ στο ιντερνετ που μπορώ να τα βάλω;;

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

http://www.imageshack.gr/thumbs/n1nklmitfd25yj2hdim1.jpg

 

Αρχίζουν και μεγαλώνουν παιδιά...μέσα σε 20 μέρες σχεδόν γίνανε κανονικά σκυλιά :baby: :baby: :baby: Καμμιά ιδέα για αγγελία;; Υπάρχει τπτ στο ιντερνετ που μπορώ να τα βάλω;;

 

Στο zoofilia.gr, interpet.gr, petland.gr, ειναι και ενα αλλο τωρα δεν μου ερχεται τωρα , και φυσικα στη χρυση ευκαιρια που θα το δουν περισσοτεροι. Ειναι κουκλια να σου ζησουν :p . Και εγω θα ηθελα ακομη ενα αλλα δεν γινεται. :(

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι προστατεύουν τα σκυλάκια τους από το κρύο και εγώ δεν ξερώ πως να το προστατέψω από την ζεστή. Έχω ένα malamute Alaskan και το καημένο υποφέρει από την ζεστή. Έχω ακούσει πως δεν κάνει να τα βρέχουμε με νερό διότι είναι χειροτέρα μετά . γνωρίζετε τίποτα πάνω σε αυτό ?

 

 

http://img264.imageshack.us/img264/116/larart0.jpg

 

Αυτή είναι η ομορφιά μου :love:

Ααα…, ζητείτε και γαμπρός (γνήσιος malamute)

 

xwris na eimai sigouros exw tin entypwsi pws kalo einai na ta vrexeis alla den tha symvei kai tipota to spoudaio giati oloi oi poroi twn skyliwn vriskontai sti glwssa tous,den to aporofaei to nero,menei sti gouna tous,to tinazoun kai to diwxnoun,opote prepei synexws na tou dineis nero na pinei.mazi me ligo pou tha ton drosizeis.

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι πανέμορφα!Να σου ζήσουν!:baby:

 

Υ.Γ. Κι εγώ θέλω σκυλάκι!:(

 

- - -

 

Να σας ρωτήσω κάτι.Όσοι είχατε χρυσόψαρα σε γυάλα,πόσο καιρό περίπου ζήσανε;Είχα δυο χρυσόψαρα για 4 χρόνια.Το ένα πέθανε την προηγούμενη εβδομάδα,και το άλλο χθες.Λέτε να είναι από τη ζέστη, ή πέρασαν αρκετά χρόνια;

 

 

 

καλησπερα,τα χρυσοψαρα και γενικα τα ψαρια δεν κανει να ειναι σε στρογγυλη γυαλα,δημιουργουνται απο την κινηση του ψαριου καποια πεδια και χτυπανε παλι πανω στο ψαρι,και αρρωσταινουν και πεθαινουν,δεν θυμαμαι ακριβως πως το εγραφε,το ειχα δει σε forum για ψαρια.4 χρονια που σου εζησε ειναι παρα πολλα για γυαλα,παλι καλα.παντως δεν νομιζω να πεθανε απο γηρατεια!τα ενυδρεια ειναι καλυτερα για τα ψαρακια γιατι με τους μηχανισμους που βαζεις κρατανε την σωστη θερμοκρασια νερο και εκτος φιλτραρετε σωστα το νερο.

 

xwris na eimai sigouros exw tin entypwsi pws kalo einai na ta vrexeis alla den tha symvei kai tipota to spoudaio giati oloi oi poroi twn skyliwn vriskontai sti glwssa tous,den to aporofaei to nero,menei sti gouna tous,to tinazoun kai to diwxnoun,opote prepei synexws na tou dineis nero na pinei.mazi me ligo pou tha ton drosizeis.

 

 

δροσιζονται και απο τις πατουσες τους!

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω τα κατοικιδια που εχω αυτη την στιγμη? εχω 2 σκυλακια που τα βρηκα στο δρομο,5 γατακια που επισης κατα καιρους τα εβρισκα χτυπημενα ή πεινασμενα στο δρομο,4 αδεσποτα σκυλακια που ταιζω,11 χελωνες και 1 χαμστερακι.

πιστευω οτι καλο ειναι επειδη υπαρχουν τοσα αδεσποτα ζωακια οποιος θελει σκυλακι καλο ειναι να περνει και να σωζει ενα απο το δρομο και οχι απο pet shop.οι πωλησεις ζωων απο pet shop πρεπει να σταματησουν,υποφερουν τα ζωακια μεσα στα κλουβια για να μην πω οτι τα περισσοτερα εχουν προβληματα υγειας γιατι δεν τα προσεχουν καθολου.

 

 

αξιζει να διαβασετε το παρακατω!

 

κουταβια απο pet shop

πνευματικα δικαιωματα 1999 J.Ellis

 

δεν θυμάμαι πολλα απο το μερος που γεννήθηκα. Ήταν περιορισμένο και σκοτεινό, και δεν παιχτήκαμε ποτέ με-από τους ανθρώπους. Θυμάμαι τη μαμα και τη μαλακή γούνα της, αλλά ήταν συχνά άρρωστη, και πολύ λεπτη. Είχε μετά βίας ελαχιστο γάλα για μενα και τους αδελφούς και τις αδελφές μου. Θυμάμαι πολλοί από αυτους να πεθαίνουν, και τους έχασα έτσι.

 

Θυμάμαι την ημέρα που με πηραν από τη μαμα. Ήμουν τόσο λυπημένος και φοβισμένος, τα δόντια γάλακτός μου μολις ακριβώς είχαν βγει,και πραγματικα επρεπε να ειμαι ακομα με τη μαμα, αλλά ήταν τόσο άρρωστη, και οι άνθρωποι συνεχως ελεγαν ότι θέλουν τα χρήματα και οτι ειχαν σιχαθει το χαμο που εκανα εγω και η αδελφη μου.

Έτσι μας εβαλαν σε κλουβι και μας πηγαν σε ενα παραξενο μερος. μονο εμας τους δυο. καθισαμε κοντα μαζί και ήμασταν φοβησμένοι, ακόμα κανένα ανθρώπινο χέρι δεν ήρθε να μας χαιδεψει ή να μας αγαπησει.

 

Τόσα πολλα θεαματα και ήχοι, και μυρωδιές! Είμαστε σε ένα κατάστημα όπου υπάρχουν πολλά διαφορετικά ζώα! Μερικοί που κανουν squawk! μερικοί meow! Μερικοί που τιτιβίζουν! Η αδελφή μου και εγω είμαστε φραγμένοι σε ένα μικρό κλουβί, Α

κουταβια απο pet shop

πνευματικα δικαιωματα 1999 J.Ellis

 

δεν θυμάμαι πολλα απο το μερος που γεννήθηκα. Ήταν περιορισμένο και σκοτεινό, και δεν παιχτήκαμε ποτέ με-από τους ανθρώπους. Θυμάμαι τη μαμα και τη μαλακή γούνα της, αλλά ήταν συχνά άρρωστη, και πολύ λεπτη. Είχε μετά βίας ελαχιστο γάλα για μενα και τους αδελφούς και τις αδελφές μου. Θυμάμαι πολλοί από αυτους να πεθαίνουν, και τους έχασα έτσι.

 

Θυμάμαι την ημέρα που με πηραν από τη μαμα. Ήμουν τόσο λυπημένος και φοβισμένος, τα δόντια γάλακτός μου μολις ακριβώς είχαν βγει,και πραγματικα επρεπε να ειμαι ακομα με τη μαμα, αλλά ήταν τόσο άρρωστη, και οι άνθρωποι συνεχως ελεγαν ότι θέλουν τα χρήματα και οτι ειχαν σιχαθει το χαμο που εκανα εγω και η αδελφη μου.

Έτσι μας εβαλαν σε κλουβι και μας πηγαν σε ενα παραξενο μερος. μονο εμας τους δυο. καθισαμε κοντα μαζί και ήμασταν φοβησμένοι, ακόμα κούω άλλα κουτάβια εδώ. Βλέπω τους ανθρώπους να με εξεταζουν, Συμπαθώ τους «μικρούς ανθρώπους», τα παιδια. φαίνονται τόσο γλυκοί, και διασκέδαστικοι, σα να θελουν να παιξουμε!

 

Όλη την ημέρα μένουμε στο μικρό κλουβί, μερικές φορές κακοι ανθρωποι θα χτυπουν το γυαλί και θα μας φοβίζουν, κάθε πότε-πότε μας βγαζουν έξω για να μας πιασουν ή να παρουσιαστούμε στους ανθρώπους. Μερικοί είναι ευγενείς, μερικοί μας βλάπτουν, ακούμε πάντα «Ω είναι τόσο χαριτωμένα! Θέλω ένα!«αλλά δεν μας παιρνει ποτε κανενας μαζι του."Η αδελφή μου πέθανε χτες τη νύχτα, όταν το κατάστημα ήταν σκοτεινό. εβαλα το κεφάλι μου στη μαλακή γούνα της και αισθανθηκα την ζωη να φευγει απο το μικρό λεπτό σώμα της. Τους είχα ακούσει να λενε ότι ήταν άρρωστη, και οτι εγω πρέπει να πωληθώ σε μια «τιμή έκπτωσης» έτσι ώστε θα άφηνα γρήγορα το κατάστημα. νομιζω οτι το τρυφερο κλαψουρισμα μου ήταν μοναδικό που πένθησε για αυτην, καθώς το σώμα της λήφθηκε από το κλουβί το πρωί και πετάχτηκε.

 

Σήμερα, μια οικογένεια ήρθε και με αγόρασε! Ευτυχής ημέρα OH! Είναι συμπαθητική οικογένεια, αυτοί πραγματικά, ειμαι πραγματικά επιθυμητός! Είχαν αγοράσει ένα πιάτο και τρόφιμα και το μικρό κορίτσι με κράτησε τόσο τρυφερα στην αγκαλια της. Την αγαπώ τόσο πολύ! η μαμα και ο μπαμπάς λένε ποσο γλυκό και καλό κουτάβι είμαι! Ονομάζομαι Angel. Αγαπώ να γλειφω τους νέους ανθρώπους μου! Η οικογένεια με φροντιζει τοσο καλα, είναι γεματοι αγάπη και τρυφεροτητα και γλυκητητα. Με διδάσκουν με ευγενεια το σωστό και το λανθασμένο, μου δινουν καλά τρόφιμα, και πολλη αγάπη! Θέλω μόνο να ευχαριστω αυτούς τους θαυμάσιους ανθρώπους! Αγαπώ το μικρό κορίτσι και απολαμβάνω να τρεχω και να παιζω μαζι της.

 

Σήμερα πήγα στον κτηνίατρο. ήταν ενα παραξενο μερος και φοβηθηκα.εκανα καποιες ενεσεις, αλλά ο καλύτερος φίλος μου το μικρό κορίτσι με κράτησε μαλακά και είπε ότι θα ήταν ολα ΕΝΤΑΞΕΙ. Έτσι χαλάρωσα. Ο κτηνίατρος πρέπει να εχει πει τις λυπημένες λέξεις στην αγαπημένη οικογένειά μου, επειδή φάνηκαν φοβερα λυπημένοι. Άκουσα το σοβαρη δυσπλασια ισχίων, και κάτι για την καρδιά μου… Άκουσα ότι ο κτηνίατρος ελεγε κάτι περίπου, για εκτροφεις πίσω αυλών και οτι οι γονείς μου δεν ειχαν εξεταστει. δεν ξερω τι σημαινουν ολα αυτα,αλλα ξερω οτι με ποναει να βλεπω την οικογενεια μου τοσο λυπημενη.

 

Αλλά με αγαπούν ακόμα, και τους αγαπώ ακόμα πάρα πολύ!Είμαι 6 μηνών τώρα. Όπου τα περισσότερα άλλα κουτάβια είναι γερά και θωρυβώδη, με ποναει τρομερά ακομα και το να κινουμαι. Ο πόνος δεν με αφήνει ποτέ. ποναω για να τρέξω και να παίξω με το αγαπημένο μικρό κορίτσι μου, και το βρίσκω δυσκολο να αναπνεω. βαζω τα δυνατα μου για να ειμαι το δυνατο κουταβι που υποτιθεται οτι πρεπει να ειμαι αλλα ειναι πολυ δυσκολο-σκληρο. ραγιζει την καρδιά μου να βλεπω το μικρό κορίτσι τόσο λυπημένο, και να ακούω τη Mαmα και τον μπαμπά να λενε «ισως να ηρθε η ωρα».

 

Αρκετές φορές έχω παει

στο μερος του κτηνιάτρου, και τα νεα δεν είναι ποτέ καλα. Πάντα μιλουν για τα σύμφυτα προβλήματα. Θέλω μονο να αισθανθώ τη θερμη ηλιοφάνεια και το τρέξιμο, και το παιχνίδι και να σπρώχνω με τη μουσούδα την οικογένειά μου.

 

Χτες ηταν η χειροτερη νυχτα, Ο πόνος είναι ο σταθερός σύντροφός μου τώρα, ποναω ακόμη και για να σηκωθω επάνω και να πιω κατι. Προσπαθώ να σηκωθώ αλλά μπορώ μόνο να κλαψουρίσω απτον πόνο. με βαζουν στο αυτοκίνητο για μια τελευταία φορά.

 

Ο καθένας είναι τόσο λυπημένος, και δεν ξέρω γιατί.ημουν κακος; Προσπαθώ να είμαι καλός και αγαπησιαρης, τι εκανα λαθος; Ω εάν μόνο εφευγε μακρια αυτος ο πονος! Εάν μόνο θα μπορούσα να στεγνωσω τα δάκρυα του μικρού κοριτσιού. τραβαω μπροστα τη μουσουδα μου για να γλειψω το χέρι της, αλλά μπορω μόνο να κλαψουρίσω απτον πόνο.

το τραπεζι κτηνιάτρων είναι τόσο κρύο. ειμαι κατατρομαγμενος. Οι άνθρωποι όλο με αγκαλιαζουν και με αγαπούν, κλαινε στη μαλακή γούνα μου. Μπορώ να αισθανθώ την αγάπη και τη θλίψη τους. Κατορθώνω να γλειψω μαλακά τα χέρια τους. Ούτε ο κτηνίατρος δε φαινεται τοσο τρομακτικος σήμερα. Είναι ευγενής και αισθάνομαι κάποια ανακούφιση για τον πόνο μου. Το μικρό κορίτσι με κρατά μαλακά και την ευχαριστώ, για το δόσιμο όλης της αγάπης της. Αισθάνομαι ένα μαλακό τσίμπημα στο ποδι μου. Ο πόνος αρχίζει να φευγει ψηλα, Αρχίζω να αισθάνομαι ότι μια ειρήνη κατεβαίνει επάνω μου. Μπορώ τώρα μαλακά να γλειψω το χέρι της. Το όραμά μου γίνεται dreamlike τώρα, και βλέπω τη μητέρα μου και τους αδελφούς και τις αδελφές μου, σε ενα μακρινο πρασινο μερος.

Μου λένε οτι δεν υπάρχει κανένας πόνος εκεί, μόνο ειρήνη και ευτυχία.

 

Λέω στην οικογένεια, αντίο με το μόνο τρόπο που ξέρω πώς, μαλακό κουνημα της ουράς μου και σπρώξιμο με τη μουσούδα μου. Είχα ελπίσει να περασω πολλα, πολλά φεγγάρια μαζι τους, αλλά δεν ηταν γραφτο να γινει.

«Βλέπετε,«είπε ο κτηνίατρος, «Τα κουτάβια απο pet shop δεν προέρχονται από τους ηθικούς εκτροφεις.«ο πονος τελειωνει τωρα, και ξέρω ότι θα περασουν πολλά έτη έως ότου δω την αγαπημένη οικογένειά μου πάλι. Εάν μόνο τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά.

 

(Αυτή η ιστορία μπορεί να δημοσιευθεί ή να ανατυπωθεί με τις ελπίδες ότι θα σταματήσει τους ανήθικους εκτροφεις και εκείνους που αναπαράγουν μόνο για τα χρήματα και όχι για τη βελτίωση της φυλής. J. Ellis)

 

δειτε και εδω

http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=932

Link to comment
Share on other sites

Πω πω είναι φριχτό το προηγούμενο post και συγκινητικό πάρα πολύ το παραπροηγούμενο. Εγώ το δικό μου κοκερ το πηρα από Pet shop και αυτό που θυμάμαι είναι οτι του είχαν κόψει την ουρά και ήταν σε άθλια κατάσταση. Μετά από μια θεραπεία που του έκανε η κτηνιατρος μου βέβαια επανήλθε αλλά ήταν απάνθρωπο. Επίσης δεν ήξερα οτι υπάρχουν εκτροφείς σκύλων για βελτίωση φυλής. Εγώ το μόνο που ήξερα ήταν τα pet shop που τα πουλάνε. Μετάνοιωσα που αγόρασα τον σκύλο μου από εκεί, μετά από αυτά που διάβασα, ευτυχώς όμως τώρα είναι καλά και υγιές.
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...