Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5


dickenz4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

χρειαζομαι βοηθεια εκανα ''επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων'' στο Huawei U8800 IDEOS X5

και τωρα μου εχει συνεχεια την οθονη ανοιχτη και γραφει IDEOS..

Τι πρεπει να κανω γιατι δεν ειναι και δικο μου το κινητο SOS

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια εβγαλες? προσπαθησες να το ανοιξεις με μονο τον φορτιστη επανω,και βγαλμενη την μπαταρια ?
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

το εβαλα με τον φορτιστη χωρις την μπαταρια το ανοιξα και παλι το ιδιο μου κανει ενεργοποιημενο και μου γραφει IDEOS,

παταω να κλεισει και δεν κλεινει ουτε το φως απο την οθονη, ουτε απενεργοποιειται..

μηπως μπορεις να με βοηθησεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από την τελευταία ενημέρωση κάποιων εφαρμογών από Google Play το κινητό ενεργοποιεί μόνο του την "ενεργοποίηση δεδομένων". :confused:

Το μυαλό μου πηγαίνει στον Go Launcher EX που αναβαθμίστηκε στην τελευταία ενημέρωση αλλά να ακούσω και τη γνώμη σας πάνω στο θέμα και αν έχει παρουσιαστεί το φαινόμενο σε κάποιον από εσας.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά πατάω το κουμπί 3 αλλά βγάζει το 2

Έτσι γράφω άλλο κωδικό και κλειδώνει.

 

Όταν το ξεκλείδωσα είδα πως σε άλλο σημείο πάταγα και άλλο πατιόταν.

Έβαλα το Phone tester και στο test για την αφή είδα πως στην αριστερή μεριά (α) για ένα εκατοστό περίπου δεν πατιέται τίποτα από πάνω μέχρι κάτω σε όλη την οθόνη, ενώ στην δεξιά υπάρχει ένα κενό (γ) που δεν καταλαβαίνει τίποτα και μετά (δ) ότι πατιέται πατιέται δυο φορές ένα εκατοστό αριστερότερα.

Στο μέσον (β) είναι όλα οκ.

|---α---|-------β------------|---γ---|---δ----|

Αποτέλεσμα αυτών είναι πως δεν πατιέται και το πλήκτρο back μιας και είναι στην (α) ζώνη.

 

Μπορώ να το διορθώσω με κανένα πρόγραμμα ή φταίει το hardware;

Μήπως έχει χαλάσει το touch της οθόνης ή μπορεί να είναι κάτι άλλο;

Είναι φυσιολογική φθορά ή έγινε κάτι που έφταιξα;

Έχει συμβεί σε άλλον ή είμαι ο πρώτος;

 

Ευχαριστώ

“If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut :X”

― Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν παρτίδες που το touch βγήκε ελλατωματικό. Σε πολλά κινητά. Δυστυχώς θέλει αλλαγή το τζάμι. Υπάρχει πολύ φθηνό στο ebay αλλά πρέπει να το κάνεις μόνος σου. (Προσοχή υπάρχουν 2 version). Δεν ξέρω πόσο πάει στο service.

Δεν το έχω πάθει ο ίδιος.

 

Επιπλέον να πω ότι όποιος τολμάει και έχει CWM πρέπει να βάλει custom partition. Με την aurora και τον επεξεργαστή πουσαρισμένο στα 1,2-1,4 mghz και 1,2gb RAM το κινητό πετάει! Η εμπειρία χρήσης είναι σχεδόν σαν 2πύρηνου...

Ο Κινέζος μου απέκτησε 2η ζωή!

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν παρτίδες που το touch βγήκε ελλατωματικό. Σε πολλά κινητά. Δυστυχώς θέλει αλλαγή το τζάμι. Υπάρχει πολύ φθηνό στο ebay αλλά πρέπει να το κάνεις μόνος σου. (Προσοχή υπάρχουν 2 version). Δεν ξέρω πόσο πάει στο service.

Δεν το έχω πάθει ο ίδιος.

 

Επιπλέον να πω ότι όποιος τολμάει και έχει CWM πρέπει να βάλει custom partition. Με την aurora και τον επεξεργαστή πουσαρισμένο στα 1,2-1,4 mghz και 1,2mb RAM το κινητό πετάει! Η εμπειρία χρήσης είναι σχεδόν σαν 2πύρηνου...

Ο Κινέζος μου απέκτησε 2η ζωή!

 

ΣΤο 1,2mb ram τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

ΣΤο 1,2mb ram τι εννοείς?

Συγνώμη τυπογραφικό. To άλλαξα και παραπάνω

 

Από 512 πήγε στα 1,18 gb για την ακρίβεια. Όλη η εσωτερική μνήμη (και η internal sd) είναι μια ενιαία flash memmory. Κλέβεις από την εσωτερική sd και μεγαλώνεις το μέγεθος της RAM.

 

Οι εφαρμογές μου πιάνουν 400mb οπότε περισσεύουν περίπου 800 ελεύθερη μνήμη για να τρέξουν. Και αυτό κάνει μεγάλη διαφορά.

Οι περισσότερες εφαρμογές πλεον δεν μεταφέρονται στην εξωτερική sd για να εξοικονομείται χώρος. Το τηλέφωνο πνιγόταν. Κάτι πρέπει να γίνει από μέρους της Google, γιατί πολύς κόσμος έχει εκνευριστεί με αυτό και πάει αλλού.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

@natna

ευχαριστώ για την απάντηση.

1. πώς βρίσκω την κατάλληλη έκδοση; edit: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1960949 Αλλά μάλλον χρειάζεται να διαλύσω το τηλέφωνο πρώτα :(

 

2. Αν βάλω την rom που λες θα χάσω όλες τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει;

Αν έχω πάρει Titanium backup γίνονται restore?

Όταν είχα προσπαθήσει να κάνω restore μια εφαρμογή την είχα πατήσει, κόλλαγε και δεν την έβαλε ποτέ.

Έχω εγκατεστημένες καμιά 100στριά :(

 

Ψάχνοντας βρήκα αυτό που δεν ισχύει http://www.phonetipsandtricks.com/tips/huawei-ideos-x5/calibrate-your-screen-13/

Calibrate your screen

Go to Menu - Settings - Language & Keyboard - Touch Input - Text Input. Then choose either Calibration Tool or Reset calibration

Edited by konenas

“If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut :X”

― Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τυπογραφικό. To άλλαξα και παραπάνω

 

Από 512 πήγε στα 1,18 gb για την ακρίβεια. Όλη η εσωτερική μνήμη (και η internal sd) είναι μια ενιαία flash memmory. Κλέβεις από την εσωτερική sd και μεγαλώνεις το μέγεθος της RAM.

 

Οι εφαρμογές μου πιάνουν 400mb οπότε περισσεύουν περίπου 800 ελεύθερη μνήμη για να τρέξουν. Και αυτό κάνει μεγάλη διαφορά.

Οι περισσότερες εφαρμογές πλεον δεν μεταφέρονται στην εξωτερική sd για να εξοικονομείται χώρος. Το τηλέφωνο πνιγόταν. Κάτι πρέπει να γίνει από μέρους της Google, γιατί πολύς κόσμος έχει εκνευριστεί με αυτό και πάει αλλού.

 

Χμμμ μάλλον εννοείς μνήμη rom και όχι ram.Άλλαξες τα partition?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μάλλον εννοείς μνήμη rom και όχι ram.Άλλαξες τα partition?

 

ram και rom έχουνε αλλάξει έννοιες από τις αρχικές με φαίνεται ;) :)

Ναι άλλαξα τα partition.

 

@Κοnenas

1.Όπως είπα και πριν δεν το έχω κάνει. Ότι υπάρχουν 2 version είναι σίγουρο. Το 1 είναι της synaptics και το άλλο της atmel. Δεν μπορώ να σου υποδείξω ποιό είναι το σωστό ανταλλακτικό για το δικό σου.

2. Πρώτα κρατάς ένα backup των δεδομένων σου (επαφές, εφαρμογές κτλ) με το titanium και ένα αντίγραφο ασφαλείας του imei σου με το 5ΙromToolBox.

Για να περάσεις νέα rom πρέπει να περασεις ένα recovery προγραμμα όπως το Clock Work Mod και μέσω αυτού να πάρεις backup της τωρινής σου, για λόγους ασφαλείας, ώστε αν χρειαστεί να γυρίσεις πίσω. Έπειτα πάλι μέσα από εκεί περνάς την Aurora (android 4 ics) που την βρίσκουμε στο xda.

Εδώ ξεκινάει το off topic οπότε σταματώ.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση

“If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut :X”

― Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω το κινητό Huawei Ideos X5. Μου έχει σπάσει (ραγίσει, για την ακρίβεια) το μπροστινό τζαμάκι της αφής, μόνο (όχι η κυρίως οθόνη). Έχω άτομο που ξέρει να το βγάλει και να τοποθετίσει άλλο. Πού μπορώ να βρω, όμως, τέτοιο τζαμάκι; Ξέρετε κάποιο μαγαζί ή κάποιο e-store που μπορεί να έχει; Βέβαια, δεν αξίζει να δώσω κάποιο μεγάλο ποσό για να φτιάξω το συγκεκριμένο κινητό, αλλά ούτε και θέλω κάποιο τζαμάκι που θα εμφανίσει πρόβλημα την επόμενη μέρα (άκουσα ότι υπάρχουν διάφορες ποιότητες).

 

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

 

ΥΓ: Αν αυτό το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία, παρακαλώ να μεταφερθεί.

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...