Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο με custom kernel γραφει και παλι; (βασικα δεν εχω ψαξει πως περναει custom kernel σε αυτο αλλα ηξερα σε αλλα samsung απο odin σα να περνας αρχειο PDA)

Θα φαινεται και καπου εκτος απο εκει που το λεει στο download mode? πχ να φαινεται οταν ανοιγει; (κανα κιτρινο τριγωνο κλπ; )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο με custom kernel γραφει και παλι; (βασικα δεν εχω ψαξει πως περναει custom kernel σε αυτο αλλα ηξερα σε αλλα samsung απο odin σα να περνας αρχειο PDA)

Θα φαινεται και καπου εκτος απο εκει που το λεει στο download mode? πχ να φαινεται οταν ανοιγει; (κανα κιτρινο τριγωνο κλπ; )

Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν kernels πέρα από 2 που δεν τούς χρησιμοποιούν και πολλοί εφόσον έχει σταματήσει η ανάπτυξη

Libidinoso kernel γιά 12.1 & stock : https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-pro-12-10-8/orig-development/kernel-libidinososc-kernel-t2857493

Cybertronic kernel V5 for stock rom picassowifi :. http://www.mediafire.com/file/egtf2swevqw8l4e/SM-T520_Cybertronic-Kernel_v5.zip

Μέσω twrp αμέσως η αν η συσκευή είναι rooted μέσω κάποιου tool (flashify ,rashr κλπ)

Ναι θα γράψει ο Knox αλλά εγγύηση πλέον δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι δε με νοιαζει για την εγγυηση :lol: αλλα μη πεταξει κανα περιεργο εικονιδιο πουθενα και το παραδώσω πισω ετσι σα "χαλασμενο". Αντε να εξηγησεις μετα...

Θα ρωτησω κι αμα παρω την αδεια να κανω οτι θελω, θα δοκιμασω να το πειραξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι δε με νοιαζει για την εγγυηση :lol: αλλα μη πεταξει κανα περιεργο εικονιδιο πουθενα και το παραδώσω πισω ετσι σα "χαλασμενο". Αντε να εξηγησεις μετα...

Θα ρωτησω κι αμα παρω την αδεια να κανω οτι θελω, θα δοκιμασω να το πειραξω.

Ειδα μολις τωρα το βιντεο...Μηπως η συσκευη επεσε κατω καποια φορα? Αυτο πολλες φορες διορθωνεται ανοιγοντας τη συσκευη, αφαιρωντας προσεκτικα 2 καλωδια..Το ενα που παει μπαταρια & ενα αλλο που παει οθονη,και ξανατοποθετωντας τα καλα (ισως απο καποιο πεσιμο η χτυπημα καποιο καλωδιο δεν κανει σωστη επαφη)...αυτο νομιζω συμβαινει κι εδω βλεποντας το βιντεο...

Τι εικονιδιο να πεταξει? Αυτα ειναι flashable zip μεσω recovery (υπαρχει κι ενα img) αλλα καλυτερα μην φλασαρεις κανεναν kernel δεν θα προσφερει τιποτα...Αν θελεις να αλλαξεις το μονο που μπορεις να φλασαρεις ειναι η Lineage14.1 που εχει & συνεχη υποστηριξη weekly builds ....Aφου πρωτα φτιαξει αυτο το προβλημα οθονης...

Δες εδω 2 περιπτωσεις black screen οπου ηχος υπηρχε...Δεν εχει σημασια αν ειναι τα ιδια μοντελα η οχι, απλα κατι περιπου αναλογο συμβαινει μαλλον & στη συσκευη σου :

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

προσφατα πηρα το t320 με περασμένη τη slim6 αλλα εχω μόνο 3ωρες το πολυ sot. τι λέτε να συμβαίνει εδω;; η ρομ ειναι καλη; μπορω να γυρίσω σε στοκ η δεν αξίζει;
Link to comment
Share on other sites

Με την official 4.4.2 έχοντας το τάμπλετ πάνω από 3 χρόνια με νορμάλ χρήση συνήθως φόρτιση 2 φορές την εβδομάδα, έχω να πω πως κρατά εξαιρετικά ακόμα και σήμερα ,οπότε λογικά θέλει αλλαγή μπαταρίας το δικό σου.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορεί γνησια; είναι ακριβες;
Είχα πάρει μια απ τους αμαζον. Υποτίθεται ήταν γνήσια αλλά νομίζω πως δεν.

Παρόλα αυτά είναι μια χαρά ισάξια ο πως η μαμισια στην αρχή.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορεί γνησια; είναι ακριβες;
Εγώ πρόσφατα πήρα από την Smartec και φυσικά την έβαλα μόνος μου... κάπου στα 23 κατι...

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα πήρα από την Smartec και φυσικά την έβαλα μόνος μου... κάπου στα 23 κατι...

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τι sot εχεις και με ποια ρομ;

Link to comment
Share on other sites

τι sot εχεις και με ποια ρομ;
sot 7 ώρες και κατι... και η ρομ είναι η RR 5.8.2

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ειδα μολις τωρα το βιντεο...Μηπως η συσκευη επεσε κατω καποια φορα? Αυτο πολλες φορες διορθωνεται ανοιγοντας τη συσκευη, αφαιρωντας προσεκτικα 2 καλωδια..Το ενα που παει μπαταρια & ενα αλλο που παει οθονη,και ξανατοποθετωντας τα καλα (ισως απο καποιο πεσιμο η χτυπημα καποιο καλωδιο δεν κανει σωστη επαφη)...αυτο νομιζω συμβαινει κι εδω βλεποντας το βιντεο...

Τι εικονιδιο να πεταξει? Αυτα ειναι flashable zip μεσω recovery (υπαρχει κι ενα img) αλλα καλυτερα μην φλασαρεις κανεναν kernel δεν θα προσφερει τιποτα...Αν θελεις να αλλαξεις το μονο που μπορεις να φλασαρεις ειναι η Lineage14.1 που εχει & συνεχη υποστηριξη weekly builds ....Aφου πρωτα φτιαξει αυτο το προβλημα οθονης...

Δες εδω 2 περιπτωσεις black screen οπου ηχος υπηρχε...Δεν εχει σημασια αν ειναι τα ιδια μοντελα η οχι, απλα κατι περιπου αναλογο συμβαινει μαλλον & στη συσκευη σου :

 

Έλα ρε φίλε δεν ειναι δυνατόν... Πράγματι έπεσε κάτω αλλά δε μου το είπαν. Λες και ήταν κακό να μου πουν ξέρεις κάτι έπεσε κάτω και από τότε χάλασε... Λες και φοβούνται μη τους μαλώσω ένα πράμα. Κάθομαι και παλευω με φλασαρισματα και τετοια λες και θα πρεπε να μυρισω τα νυχια μου οτι εκανε βλακεια αυτος που το ειχε. Ε ρε που πάω και μπλέκω από φίλους και γνωστούς. :rolleyes:

Ναι λοιπόν έφτιαξε ακριβώς όπως αναφέρεις. Όχι τίποτε άλλο αλλά έκαψα και το knox τελικά προσπαθώντας να περάσω twrp. Το εικονίδιο που λέω εννοώ μήπως όταν γράψει το knox εμφανίζει τίποτα στην εκκίνηση όπως πχ στο galaxy S2 και ήθελε USB Jig για να φύγει. Αλλά επειδη το knox δεν αλλάζει λέω μήπως εδώ το εμφανίσει μόνιμα :p

 

Πάντως σίγουρα αν ήταν δικό μου θα πέρναγα custom rom. Αλλά τώρα ξαναπέρασα το επίσημο λογισμικό και το αφήνω έτσι δε με νοιάζει. Εξάλλου η χρήση του είναι κυρίως για youtube.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.εχω το 10.1 και θέλω να αλλάξω την μπαταρία.πηρα τηλέφωνο στη smartec και μου είπαν 60 ευρώ με την εργασία.κοιταξα να βρω άλλη από Ελλάδα και βρήκα στο batteries μια με 29 ευρώ αλλά είναι λίγο πιο μικρή σε χωρητικότητα. σστο eBay βρίσκω ίδιας χωρητικότητας με την μαμά περίπου στα 17 με 20 ευρώ.αξιζει να πάρω κάποια από το eBay η να πάρω αυτήν του batteries και ας είναι λίγο μικρότερη; Έχει κάποιος αλλάξει μπαταρία για να μου πει την γνώμη του;
Link to comment
Share on other sites

Εύκολα αλλάζει. Θέλεις όμως κ κάποια εργαλειακια. Αν δεν τα έχεις δες, έχει κάτι σετ κ είναι φτηνά. Θα σου πρότεινα αυτή του ebay.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα εργαλεία.2 σετ.και τα χέρια μου πιάνουν.οποτε να παραγγείλω αυτήν από το eBay.δεν είναι και ακριβή.αν δεν αδειάζει γρήγορα όπως η μαμά μια χαρά θα είμαι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.εχω το 10.1 και θέλω να αλλάξω την μπαταρία.πηρα τηλέφωνο στη smartec και μου είπαν 60 ευρώ με την εργασία.κοιταξα να βρω άλλη από Ελλάδα και βρήκα στο batteries μια με 29 ευρώ αλλά είναι λίγο πιο μικρή σε χωρητικότητα. σστο eBay βρίσκω ίδιας χωρητικότητας με την μαμά περίπου στα 17 με 20 ευρώ.αξιζει να πάρω κάποια από το eBay η να πάρω αυτήν του batteries και ας είναι λίγο μικρότερη; Έχει κάποιος αλλάξει μπαταρία για να μου πει την γνώμη του;
Σκέτη μπαταρία από σμαρτεκ σκέφτεσαι? Να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όσον αφορά γνησιότητα και mah.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.μπορώ να αγοράσω σκέτη την μπαταρία από την smartec; δεν το ήξερα.νόμιζα ότι πρέπει να την τοποθετήσουν αυτοί στο tablet.θα ρωτήσω πόσο κάνει σκέτη και αν μπορώ να την αγοράσω θα πάρω αυτήν που είναι και γνήσια και θα την βάλω μόνος μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.μπορώ να αγοράσω σκέτη την μπαταρία από την smartec; δεν το ήξερα.νόμιζα ότι πρέπει να την τοποθετήσουν αυτοί στο tablet.θα ρωτήσω πόσο κάνει σκέτη και αν μπορώ να την αγοράσω θα πάρω αυτήν που είναι και γνήσια και θα την βάλω μόνος μου.
Ένας συνφορουμιτης είχε πάρει με 24 ευρώ για το 8.4 σκέτη και την έβαλε μόνος γιαυτό στο λέω.

 

Sent from my SM-T320 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα.Ο φίλος πιο πάνω γράφει κάτι για 24 ευρώ.Άυριο θα τους τηλεφωνήσω να ρωτήσω πόσο κάνει για το 10.1 και θα δω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.Τελικά έκανα παρaγγελία την original μπαταρια για το 10.1 απο την smartec στα 33.16 ευρώ για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο.Καλύτερα να μην μπλέξω με συμβατλες απο ebay γιατί το tablet το χρησιμοποιώ συνέχεια και θέλω να κρατάει η μπαρταρία.Όταν την πάρω και την βάλω θα γράψω εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.Τελικά έκανα παρaγγελία την original μπαταρια για το 10.1 απο την smartec στα 33.16 ευρώ για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο.Καλύτερα να μην μπλέξω με συμβατλες απο ebay γιατί το tablet το χρησιμοποιώ συνέχεια και θέλω να κρατάει η μπαρταρία.Όταν την πάρω και την βάλω θα γράψω εντυπώσεις.
Έκανες τη καλύτερη επιλογή. Όταν πας να τη παραλάβεις ρώτα πόσο εγγύηση έχει και αν στην απόδειξη αγοράς μπορούν να γράψουν το serial number της καινούριας μπαταρίας.

Μερικές φορές ακόμα και γνήσιες είναι πεσμενες λόγω πολυκαιριας, οπότε μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση. Είναι πολύ μικρή πιθανότητα αλλά επειδή μου έχει τύχει καλύτερα να είσαι καλυμμένος.

Με γειά!!!

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή.Αυτό θα κάνω.θα κοιτάξω να γράφει το serial στην απόδειξη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Δένει ξερά ότι και μια original μπαταρία μπορεί να έχει θέματα.Πάντως όταν την πάρω (σε μια εβδομάδα μου ειπαν) και την βάλω στο tablet θα γράψω εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό μετά από μία νέα εγκατάσταση.. Κατέβασε το battery calibration (Miroslav Vitula) είναι πολύ απλό.Σβηνει το αρχείο στο φάκελο batterystats.bin & δημιουργεί νέο με σωστά στοιχεία.. Χτύπα μετά στο ψαχτηρι του playstore Lagfix & θα σου ανοίξει κάποιες εφαρμογές. Κατέβασε το trimmer (fstrim) μπλε χρώμα είναι & ακολούθησε τις οδηγίες. Μόλις τελειώσει > Reboot on Recovery & wipe dalvik & cache... Θα λειτουργεί πολύ καλύτερα.. Από ρυθμίσεις > εφαρμογές δώσε μία προς μια δικαιώματα σε όλες & μετά πατώντας τις τελείες πάνω, το ίδιο και στις εφαρμογές συστήματος για να μην έχεις λάθη.. Αν έχεις το Nova launcher pro κατέβασε τον λειτουργεί πολύ πιο γρήγορα η rom... Πρέπει να κατεβάσεις & τούς 2 providers καιρού που υποστηρίζει.. Το yahoo & http://www.androidpolice.com/2016/04/27/cyanogenmod-releases-weather-underground-weather-provider-plugin/

 

Τελικά μετά από μισό χρόνο που είχα προσπαθήσει να περάσω την TWRP 3.0.2, επειδή το tablet πλέον ήταν φοβερά αργό ούτε ενημερώσεις δεν μπορούσα να κάνω (έχω το 10.1 picassowifi), διαβάζοντας πάλι τα theads και τις απαντήσεις του daitalos κατάφερα να περάσω ελπίζω σωστά την 13.1 η οποία μου φαίνεται άβυσσος μπροστά στην παλαιολιθική 4.4.2 της Samsung. Θέλω να λύσω μερικές απορίες.

1) Με το που τελείωσε η εγκατάσταση και πριν κάνω reboot μου έβγαλε μνμ αν θέλω να εγκαταστήσω το supersu, δεν το έκανα. Μπορώ τώρα να μπω πάλι μέσω twrp και να το εγκαταστήσω χωρίς να ξαναπεράσω την custom rom?

2) Το battery callibration το κάνω με 100% φόρτιση;

3) Δεν μπορώ να προσθέσω τους 2 weather service providers. Στο link που έχει παραθέσει ο daitalos έχει το WU weather provider σε μορφή apk. Μπορώ απλά να το flashαρω μέσα από twrp?

4) Με τον nova launcher πηγαίνει καλύτερα αυτή η ρομ?

 

Προς το παρών δεν βλέπω να αλλάζω ρομ αλλά αν θελήσω στο μέλλον να αλλάξω, παίρνοντας backup αυτή που έχω τώρα αν θέλω να γυρίσω πίσω απλά επιλέγω το backup και επανέρχομαι σ' αυτή που είχα χωρίς να χάσω τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Την 13.1 ? Την Lineage 14.1 εννοείς? γιά picassowifi (n2awifi) εδώ : https://download.lineageos.org/n2awifi

Πρέπει πρώτα να αναβαθμίσεις τη recovery είναι πολύ παλιά αυτή που έχεις : https://eu.dl.twrp.me/picassowifi/

Gapps Opengapps 7.1 arm nano είναι καλό πακέτο : http://opengapps.org

Root στη Lineage μέσω addonsu-14.1-arm-signed.zip εδώ : https://download.lineageos.org/extras

Οι providers καιρού υπάρχουν όλοι στην ίδια σελίδα κάτω αναβαθμισμενοι πάρε τα .apk (αρχεία .apk δεν φλασαρονται ποτέ είναι αρχείο εφαρμογής κι όχι zip , απλά το ανοίγεις & το τρέχεις όπως κάθε εφαρμογή)

Backup μπορείς μέσω TWRP & αν θέλεις το αποθηκεύεις σε κάποια SD ή άλλο μέσο ή στο PC κλπ

Ο Nova απλά είναι ίσως ο καλύτερος launcher με πολλά επιπλέον χαρακτηριστικά , αν θα τον χρησιμοποιήσεις ή όχι αυτό είναι δικό σου θέμα ανάλογα τι σου αρέσει

Battery calibration διάβασε εδώ : https://www.xda-developers.com/calibrate-your-battery-the-easy-way-with-battery-calibration-for-android/

Δεν χρειάζεται να το κάνεις συνέχεια, μετά το φλασαρισμα μίας rom είναι καλό (ναι πρώτα φουλ φόρτιση & μετά είναι καλό να χρησιμοποιήσεις συνεχώς τη συσκευή φυσιολογικά μέχρι ξεφορτισης, και κάνεις μετά άλλη μία πλήρη φόρτιση).. μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια εφαρμογή θέλεις υπάρχουν πολλές(απαιτείται root πιθανότατα!)

(Πρίν χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε apk πήγαινε ρυθμίσεις > ασφάλεια & ενεργοποίησε τίς άγνωστες πηγές)

Το root είναι προσωπικό θέμα του καθενός αν το θέλει ή όχι στη συσκευή του.. Οποιαδήποτε στιγμή εφόσον δεν έχεις, μπορείς να μπεις από twrp & να φλασαρεις απλά το zip του διαχειριστή που θα διαλέξεις (πχ SuperSU , magisk,κλπ) στη Lineage προτείνεται ο δικός της αυτός που περιέχεται στο addonsu πιο πάνω..

__ΥΓ: αναβάθμιση από ανεπίσημες σε επίσημες πηγές μόνο με καθαρό flash !

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...