Jump to content

Ο ήχος ακούγεται μόνο μετά από restart


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα λαπτοπ και του έχω φορέσει εδώ και πολύ καιρό τα Win8. Μετά από μερικούς μήνες μου συμβαίνει το εξής κουλό. Όταν το λάπτοπ είναι κλειστό και το ενεργοποιώ, δεν ακούγονται οι ήχοι. Ενώ η μπάρα κάτω δεξιά δίπλα στην ώρα αν πατήσω ανεβοκατεβαίνει, δείγμα ότι ο ήχος παίζει κανονικά απλά δεν ακούγεται από τα ηχεία. Μετά από restart στρώνει! Από κει και πέρα όσα restart και να του κάνω ο ήχος παραμένει μέχρι που θα το κλείσω και θα το ανοίξω. Πάλι κατά το πρώτο άνοιγμα χάνεται ο ήχος και επανέρχεται με restart. Τι να φταίει; Και τι μπορώ να κάνω;

Εεεευχαριστώ! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα λαπτοπ και του έχω φορέσει εδώ και πολύ καιρό τα Win8. Μετά από μερικούς μήνες μου συμβαίνει το εξής κουλό. Όταν το λάπτοπ είναι κλειστό και το ενεργοποιώ, δεν ακούγονται οι ήχοι. Ενώ η μπάρα κάτω δεξιά δίπλα στην ώρα αν πατήσω ανεβοκατεβαίνει, δείγμα ότι ο ήχος παίζει κανονικά απλά δεν ακούγεται από τα ηχεία. Μετά από restart στρώνει! Από κει και πέρα όσα restart και να του κάνω ο ήχος παραμένει μέχρι που θα το κλείσω και θα το ανοίξω. Πάλι κατά το πρώτο άνοιγμα χάνεται ο ήχος και επανέρχεται με restart. Τι να φταίει; Και τι μπορώ να κάνω;

Εεεευχαριστώ! :)

 

Πέρασε για αρχή τους πιο πρόσφατους drivers της κάρτας ήχου σου.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε για αρχή τους πιο πρόσφατους drivers της κάρτας ήχου σου.

 

Έκανα search για τους πιο πρόσφατους αλλά λέει ότι έχω τους τελευταίους. Conexant High Definition Audio. Αυτή φαντάζομαι είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έκανα search για τους πιο πρόσφατους αλλά λέει ότι έχω τους τελευταίους. Conexant High Definition Audio. Αυτή φαντάζομαι είναι.

 

Aπό το ψευτοεργαλείο των windows? Με τίποτα μην το εμπιστεύεσαι.Μπες στην κατασκευάστρια εταιρία του υπολογιστή σου και κατέβασε τους από εκεί.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Aπό το ψευτοεργαλείο των windows? Με τίποτα μην το εμπιστεύεσαι.Μπες στην κατασκευάστρια εταιρία του υπολογιστή σου και κατέβασε τους από εκεί.

 

Πώς θα βρω το ακριβές μοντέλο της κάρτας ήχου για να ξέρω ποιο να κατεβάσω γιατί το χω και 7-8 χρόνια και νομίζω του είχα αλλάξει κάρτα ήχου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα βρω το ακριβές μοντέλο της κάρτας ήχου για να ξέρω ποιο να κατεβάσω γιατί το χω και 7-8 χρόνια και νομίζω του είχα αλλάξει κάρτα ήχου.

 

Θα το βρεις στη Διαχείριση συσκευών.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Θα το βρεις στη Διαχείριση συσκευών.

 

Σε ολα τα site πλέον δίνεις το μοντέλο και σου βγάζει drivers. Δοκίμασέ το από εκεί και όχι από τα windows

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα site πλέον δίνεις το μοντέλο και σου βγάζει drivers. Δοκίμασέ το από εκεί και όχι από τα windows

 

Nαι αλλά ο φίλος δεν ήξερε το ακριβές μοντέλο και του είπα ότι θα το βρει εκεί.:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η κάρτα μου είναι η conexant cx20551 και συγκεκριμένα στο Everest Ultimate Edition μου βγάζει αυτό Conexant Cx20551 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller [A-1] PCI.

 

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω drivers για τη συγκεκριμένη κάρτα. Έχω Windows 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η κάρτα μου είναι η conexant cx20551 και συγκεκριμένα στο Everest Ultimate Edition μου βγάζει αυτό Conexant Cx20551 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller [A-1] PCI.

 

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω drivers για τη συγκεκριμένη κάρτα. Έχω Windows 8

 

Το μοντέλο του Λαπτοπ?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Κι εγω ειχα βαλει Win8 περισυ και τα εβγαλα γιατι ειχα συνεχως το προβλημα που περιγραφεις (συν οτι τι pc εγινε πολυ αργο, αλλα αυτο ειναι ασχετο). Ειχα βαλει να κατεβαζει αυτοματα updates και μετα απο καθε update ξανα το ιδιο προβλημα με τον ηχο. Οποτε, οταν κατεβασεις τους drivers, κρατα καπου ευκαιρο το link, γιατι θα σου ξαναχρειαστει αρκετες φορες.

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δουλεύει και ο latest driver για windows 7 ή και για vista στα 8αρια. Ελεγξε αν ξεκινάει η υπηρεσία ήχου των windows αυτόματα μαζί με τους ήχους του λειτουργικού. Επίσης κοζάρεις στο site του κατασκευαστή του Laptop μήπως και έχει τίποτα drivers Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Συγγνώμη που δεν απάντησα άμεσα αλλά βρισκόμουν εκτός σπιτιού. Το μοντέλο είναι ένα αρχαίο HP Pavilion.

Μάλλον η μόνη λύση είναι να φορμάρω σε Win7. Δεν είχα πριν κάποιο πρόβλημα με αυτά όσο τα χρησιμοποίησα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...