Jump to content

Θεμα με μνημη RAM ....


Tr3LaRaS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα ψιλοπαλιο pc και καποτε ειχε 1 GB RAM και πριν 2 χρονια ενα φιλαρακι μου εβαλε αλλο 1 GB RAM...

Παρατηρωντας ομως οτι ο υπολογιστης τρωει κολληματα οταν ανοιγω σελιδες στο νετ κτλ και ψαχνοντας ειναι οτι ενω η μια ram ειναι DDR2-PC2 5300 η δευτερη που μου εβαλε ο αλλος ειναι DDR2-PC2 6400.Παιζει να ναι αυτο το προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ψιλοπαλιο pc και καποτε ειχε 1 GB RAM και πριν 2 χρονια ενα φιλαρακι μου εβαλε αλλο 1 GB RAM...

Παρατηρωντας ομως οτι ο υπολογιστης τρωει κολληματα οταν ανοιγω σελιδες στο νετ κτλ και ψαχνοντας ειναι οτι ενω η μια ram ειναι DDR2-PC2 5300 η δευτερη που μου εβαλε ο αλλος ειναι DDR2-PC2 6400.Παιζει να ναι αυτο το προβλημα ?

Σε καμία περίπτωση, αν τρώς κολλήματα προσπάθησε να αναβαθμίσεις flash Player & java και κάνε τα updates από microsoft:)

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση, αν τρώς κολλήματα προσπάθησε να αναβαθμίσεις flash Player & java και κάνε τα updates από microsoft:)
μηπως οτι εχω 2 GB RAM μονο ?ανεβασα και screenshot γιατι νομιζω οτι με chrome ανοιχτο και firefox κλαταρει και νομιζω οτι τραβανε πολυ ram...αν μπορεις τσεκαρε να μου πεις τη γνωμη σου γιατι το chrome ανοιγει πολλες διεργασεις νομιζω και οταν ανοιξω πολλες καρτελες αρχιζει να φορτωνει σιγα σιγα

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/23/nj1e.jpg

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Εχω την αίσθηση ότι ο υπέροχος chrome που έχεις τρέχει 9 φορές ή είναι θαμπά τα γυαλιά μου? Εχω να σου προτείνω το εξής. Κράτησε αντίγραφο των αγαπημένων σου σελιδοδεικτών και καντου απεγκατάσταση. Κάνε restart. Κατέβασε το ccleaner και τρέξτο. Σβήσε τα πάντα (επέλεξέ τα δηλαδή cookies κτλπ κτλπ και πάτησε έναρξη καθαριστή), τσεκάρισε στην καρτέλα μητρώο, του ccleaner, να σου διαγράψει τις λάθος εγγραφές. Πήγαινε στην καρτέλα εργαλεία - εκκίνηση και τσεκάρισε να δεις ποιες, εαν έχει καμμία, από τις υπέροχες υπηρεσίες της google, που χωρίς να έχεις δώσει πρόσβαση τρέχουν. ΣΒΗΣΤΕΣ !!! Κάνε restart. Ξανακατέβασε, εαν θέλεις πάλι, τον chrome. Στον συγκεκριμένο browser δεν θέλει αναβάθμιση flash κτλπ, καθώς η google τα πάει καλά με όλους. :shifty::shifty::X

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αίσθηση ότι ο υπέροχος chrome που έχεις τρέχει 9 φορές ή είναι θαμπά τα γυαλιά μου? Εχω να σου προτείνω το εξής. Κράτησε αντίγραφο των αγαπημένων σου σελιδοδεικτών και καντου απεγκατάσταση. Κάνε restart. Κατέβασε το ccleaner και τρέξτο. Σβήσε τα πάντα (επέλεξέ τα δηλαδή cookies κτλπ κτλπ και πάτησε έναρξη καθαριστή), τσεκάρισε στην καρτέλα μητρώο, του ccleaner, να σου διαγράψει τις λάθος εγγραφές. Πήγαινε στην καρτέλα εργαλεία - εκκίνηση και τσεκάρισε να δεις ποιες, εαν έχει καμμία, από τις υπέροχες υπηρεσίες της google, που χωρίς να έχεις δώσει πρόσβαση τρέχουν. ΣΒΗΣΤΕΣ !!! Κάνε restart. Ξανακατέβασε, εαν θέλεις πάλι, τον chrome. Στον συγκεκριμένο browser δεν θέλει αναβάθμιση flash κτλπ, καθώς η google τα πάει καλά με όλους. :shifty::shifty::X

 

Ο chrome ανοίγει πολλές διεργασίες για να τρέχει πιο καλά και ας είναι και μια καρτέλα.:lol:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να οφείλεται στον chrome. Καταναλώνει πολύ μνήμη πλέον και γενικά είναι πολύ βαρύς. Ειδικά σε παλιότερα μηχανήματα υπάρχει πρόβλημα ακόμα και αν έχεις ανοιχτά λίγα tabs.
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδες ανοιγει 9 φορες ....το θεμα ειναι οτι δεν εχω σελλιδοδεικτες απλα μερικες επεκτασεις 3-4

να το σβησω και να το ξαναβαλω ?

 

Εχω την αίσθηση ότι ο υπέροχος chrome που έχεις τρέχει 9 φορές ή είναι θαμπά τα γυαλιά μου? Εχω να σου προτείνω το εξής. Κράτησε αντίγραφο των αγαπημένων σου σελιδοδεικτών και καντου απεγκατάσταση. Κάνε restart. Κατέβασε το ccleaner και τρέξτο. Σβήσε τα πάντα (επέλεξέ τα δηλαδή cookies κτλπ κτλπ και πάτησε έναρξη καθαριστή), τσεκάρισε στην καρτέλα μητρώο, του ccleaner, να σου διαγράψει τις λάθος εγγραφές. Πήγαινε στην καρτέλα εργαλεία - εκκίνηση και τσεκάρισε να δεις ποιες, εαν έχει καμμία, από τις υπέροχες υπηρεσίες της google, που χωρίς να έχεις δώσει πρόσβαση τρέχουν. ΣΒΗΣΤΕΣ !!! Κάνε restart. Ξανακατέβασε, εαν θέλεις πάλι, τον chrome. Στον συγκεκριμένο browser δεν θέλει αναβάθμιση flash κτλπ, καθώς η google τα πάει καλά με όλους. :shifty::shifty::X
Αδερφε εκανα οτι ειπες...τωρα ανοιγιει μονο 5 φορες αντι για 9 ομως Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Και? Το αποτέλεσμα? Θα σου πω ένα τρικ μπας και το σώσεις. Θα αλλάξεις το μέγεθος του αρχείου σελιδοποίησης !!!! Πας Ο Υπολογιστής μου-Ιδιότητες-Ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους-για προχωρημένους-επιδόσεις-ρυθμίσεις -για προχωρημένους-αλλαγή . Επέλεξε τον δίσκο του λειτουργικού σου και γράψε τιμή 3000 και στα δύο. Restart και δοκιμάζεις. Με αυτό τον τρόπο μηχανήματα με λίγη μνήμη, χρησιμοποιούν χώρο από τον σκληρό περισσότερο για αύξηση των επιδόσεων, αφού την προσθέτουν στη ram. Ο λόγος που βάζουμε και στα δύο πεδία ίδια τιμή είναι για να μην γίνεται fragment το αρχείο. Καλή επιτυχία

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...