Jump to content

Lenovo ThinkPad 8 Tablet PC{Full HD}


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η λενοβο και απο τιμη και απο specs ειναι μπροστά- εάν εξαιρέσεις την γραφίδα

 

πιστευω οτι ειναι θεμα μηνων να δουμε και αυτην, προσωπικα θα περιμένω τα 64bita μοντέλα τους...

 

μου τυχε χτες να το δω το μηχανημα, πολυ γρηγορα, ελάχιστα lags γενικά, βασικές δουλειές γραφείου τις εκανες ευκολα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η λενοβο και απο τιμη και απο specs ειναι μπροστά- εάν εξαιρέσεις την γραφίδα

 

πιστευω οτι ειναι θεμα μηνων να δουμε και αυτην, προσωπικα θα περιμένω τα 64bita μοντέλα τους...

 

μου τυχε χτες να το δω το μηχανημα, πολυ γρηγορα, ελάχιστα lags γενικά, βασικές δουλειές γραφείου τις εκανες ευκολα

Και γραφιδα ετοιμάζει και για εσένα,το ThinkPad 10 τον Ιούνιο :p

Μονο που θα ειναι 10ιντσο.

Φαντάζομαι απο Lenovo Hellas demo μοντελο που προορίζεται για εκθέσεις αυτο που είδες η προ παραγωγής ετσι ?

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εκθεσιακο, απο ιτ-ιδη το ειδα

 

το thinkpad 10 και τωρα εχει γραφιδα αν θυμαμαι καλα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

εκθεσιακο, απο ιτ-ιδη το ειδα

 

το thinkpad 10 και τωρα εχει γραφιδα αν θυμαμαι καλα

 

Οχι το ThinkPad 2 ειναι, απλα περσινό μοντελο ειναι και το 10 θα ειναι ο διάδοχος του σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα της Lenovo

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλε και το eshop κατόπιν παραγγελίας στα 500 ευρώπουλα.

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.910231

 

Ακριβό όταν απ έξω το παίρνω στα 440 ευρώ με μεταφορικά.

Και τα δικά τους εισαγωγές απ έξω είναι(του e-shop)

Την άλλη εβδομάδα πολύ πιθανο να κάνω την παραγγελία.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβό όταν απ έξω το παίρνω στα 440 ευρώ με μεταφορικά.

Και τα δικά τους εισαγωγές απ έξω είναι(του e-shop)

Την άλλη εβδομάδα πολύ πιθανο να κάνω την παραγγελία.

 

Ναι είναι πολύ ακριβό ειδικά για 8ιντσο και το κακό είναι ότι και κανονικά να το φέρουνε Ελλάδα πάλι σε αυτή την τιμή προβλέπω να το κοστολογούν.

Είναι κρίμα γιατί αυτό μαζί με άλλα δυο που μου είχες προτείνει τα είχα στο μαυλό μου για αγορά, αλλά τώρα καθώς δε βλέπω να τα φέρνουν και τα άλλα επίσημα Ελλάδα (θέλω να χρησιμοποιήσω τις άτοκες), θα πάω Τρίτη στα mediamarkt και θα πάρω είτε το encore είτε το t100 αν το ξαναφέρουν. Έτσι κι αλλιώς τη δουλειά μου την κάνω άνετα και με αυτά.

Πάντως έλεος ένα εκατομμύριο android tablet της κακιάς ώρας που σέρνονται και τα μηχανήματα της προκοπής δεν τα φέρνουν.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

-Να πια είναι η σωστή τιμή της συσκευής ... http://shop.lenovo.com/us/en/tablets/thinkpad/thinkpad-8/ ... 399$ = 291,11€ ... αλλάααα !!!! Εδώ Ελλάδα !:( Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ ακριβό ειδικά για 8ιντσο και το κακό είναι ότι και κανονικά να το φέρουνε Ελλάδα πάλι σε αυτή την τιμή προβλέπω να το κοστολογούν.

Είναι κρίμα γιατί αυτό μαζί με άλλα δυο που μου είχες προτείνει τα είχα στο μαυλό μου για αγορά, αλλά τώρα καθώς δε βλέπω να τα φέρνουν και τα άλλα επίσημα Ελλάδα (θέλω να χρησιμοποιήσω τις άτοκες), θα πάω Τρίτη στα mediamarkt και θα πάρω είτε το encore είτε το t100 αν το ξαναφέρουν. Έτσι κι αλλιώς τη δουλειά μου την κάνω άνετα και με αυτά.

Πάντως έλεος ένα εκατομμύριο android tablet της κακιάς ώρας που σέρνονται και τα μηχανήματα της προκοπής δεν τα φέρνουν.

Πραγματικα η Dell Hellas ειναι για κλοτσιες οσον αφορα το 8αρι και 11αρι.

Και να τα φερουν καποια στιγμη μεσα στην ανοιξη,τωρα πλεον δεν αξιζει,ηδη η Dell αναμενεται να κανει refresh στη σειρα Venue Pro το δευτερο εξαμηνο.

-Να πια είναι η σωστή τιμή της συσκευής ... http://shop.lenovo.com/us/en/tablets/thinkpad/thinkpad-8/ ... 399$ = 291,11€ ... αλλάααα !!!! Εδώ Ελλάδα !:(

 

Αστα μην το ψαχνεις διοτι θα τραβας τα μαλλια σου με τις διαφορες με Ευρωπη και κυριως εδω με μνημονιακους μισθους και τιμες στα υψη παντου,οχι μονο στα της τεχνολογιας.

 

Εδω full αναλυτικο review.

 

http://www.youtube.com/watch?v=f_745CDtGjs#t=0

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλο το review αλλα για την ταυτοχρονη φορτηση με Y cable που του ζητουσαν πολλοι να κανει, κουβεντα... ελπιζω απλα να μην καταφερε να βρει καλοδιο και να μην επαιξε τιποτα αλλο.

 

Σχετικα με stylus... καποιο που να φερνει σε αποδοση κατι κοντα σε wacom παιζει κανενα?

Η μονη εμπειρια που εχω απο passive ειναι ενας trust mini των 10ευρω απο mediamakt (σε ipad), ενω απο active, το note 2 μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλο το review αλλα για την ταυτοχρονη φορτηση με Y cable που του ζητουσαν πολλοι να κανει, κουβεντα... ελπιζω απλα να μην καταφερε να βρει καλοδιο και να μην επαιξε τιποτα αλλο.

 

Σχετικα με stylus... καποιο που να φερνει σε αποδοση κατι κοντα σε wacom παιζει κανενα?

Η μονη εμπειρια που εχω απο passive ειναι ενας trust mini των 10ευρω απο mediamakt (σε ipad), ενω απο active, το note 2 μου.

 

Αν δεν παιζει Wacom, n-trig για την ωρα ξεχασε την υποθεση γραφιδα. Ολες οι άλλες είναι της πλακας. Ακομα και ο active digitizer της dell (synaptics) είναι της πλακας (ελπιζω να αναπτυχθεί οσο περναει ο καιρος).

Προσωπικα, ακριβως λογω ελλειψης active digitizer απερριψα το -πολύ καλο κατά τα αλλα- thinkpad 8...

Link to comment
Share on other sites

Καλο το review αλλα για την ταυτοχρονη φορτηση με Y cable που του ζητουσαν πολλοι να κανει, κουβεντα... ελπιζω απλα να μην καταφερε να βρει καλοδιο και να μην επαιξε τιποτα αλλο.

 

Σχετικα με stylus... καποιο που να φερνει σε αποδοση κατι κοντα σε wacom παιζει κανενα?

Η μονη εμπειρια που εχω απο passive ειναι ενας trust mini των 10ευρω απο mediamakt (σε ipad), ενω απο active, το note 2 μου.

 

Εγω προσωπικα δεν το εχω καν σαν κριτηριο να φορτιζει παραλληλα και να χρησιμοποιω φλασακια η εξωτερικους τα οποια θα τα βαλω για μεταφορα,απο και προς και τα βγαζω μετα,και ποντικη/πληκτρολογιο βαζω με bluetooth.

Απλα στο 2 με 2.5 ωρες της φορτισεις δεν θα βαζω οτιδηποτε εξωτερικη πηγη περιφερειακο μεσο.

 

Εκτος αν θα ειναι το μοναδικο pc/tablet που εχεις και θελεις να το χρησιμοποιεις περισσοτερο σαν ντεσκτοπ.

Ετσι κι αλλιως η 8ωρη αυτονομια του ικανοποιητικη ειναι για το πλοιοψηφια των περιπτωσεων.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια και εγω πραγματικα δε ξερω αν θα το χρειαστω ποτε, απλα μου φαινεται καπως χαζο να κλεινεις τα usb με τον φορτιστη.

 

Βαγγελη το καταλαβαινω οτι το παθητικο ειναι μιλια μακρυα.. αλλα αν το παρω τελικα θα χρειαστω ενα stylus για το desktop, μιας και θα τρεχω legacy apps.

 

Σκεφτομουν να παρω το vivotab note 8 λογω wacom αλλα μου κανει πολυ πλαστικουρα και σιγουρα θα εχει την αθλια υφη του t100. Μετα το note2 δυσκολα αποδεχεσαι μια πλαστικη οθονη που γεμιζει μπιχλα συνεχεια..

Edited by Theo
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια και εγω πραγματικα δε ξερω αν θα το χρειαστω ποτε, απλα μου φαινεται καπως χαζο να κλεινεις τα usb με τον φορτιστη.

 

Βαγγελη το καταλαβαινω οτι το παθητικο ειναι μιλια μακρυα.. αλλα αν το παρω τελικα θα χρειαστω ενα stylus για το desktop, μιας και θα τρεχω legacy apps.

 

Σκεφτομουν να παρω το vivotab note 8 λογω wacom αλλα μου κανει πολυ πλαστικουρα και σιγουρα θα εχει την αθλια υφη του t100. Μετα το note2 δυσκολα αποδεχεσαι μια πλαστικη οθονη που γεμιζει μπιχλα συνεχεια..

 

Κοιταξε η ποιοτητα του Note 8 δεν είναι ασχημη. Όχι, η πλατη του είναι πολύ ανωτερη από αυτή του Τ100. Δεν εχει γελοια glossy Πλαστικα που βουλιαζουν ακομα και με τη σκεψη, είναι rubberized η πλατη του.

Η οθονη του πραγματι γεμιζει δαχτυλιες, αλλα και παλι, ένα καλο screen protector θα τον χρειαστείς σιγουρα. Διαλεξε ένα oleophobic και καθαρισες...

Link to comment
Share on other sites

Εδω και το αναλυτικο review σε πιο αναλυτικη περιγραφη

http://www.tabtech.de/tablet-tests/review-lenovo-thinkpad-8-im-test?ModPagespeed=noscript

(με chrome για μεταφραση σελιδας στα αγγλικα)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ καλό το Lenovo με φοβερή οθόνη και χαρακτηριστικά.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ καλό το Lenovo με φοβερή οθόνη και χαρακτηριστικά.

 

Ναι ετσι φινεται και αν ειχε και wacom θα ειχε εξαφανισει τον ανταγωνισμο για το 14 απο αποψη πληροτητας(το φυλαει για το 10ιντσο αρχες καλοκαιριου-αμα τα δωσει ολα τωρα,τι θα παρουσιασει μετα σαν επιπλεον κραχτης:p)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ποσο θα βγαίνει?500 ευρώ?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

400-430 ευρω θα ειναι σε ενα μηνα το πολυ και στην ελλαδα.

Αλεξ δεν εχω σκοπο να βαλω κανενα αυτοκολλητο. Γι αυτο θελω το thinkpad που εχει dragontrail και oleophobic φιλτρο!

Αν έπαιρνα το vivotab σιγουρα θα αναγκαζομουν να βαλω αυτοκολλητο... το οποιο θεωρω οτι χαλαει την ολη touch εμπειρια.

 

Τελικα εσυ το πηρες το vivotab;

Προτεινεις καποιο αυτοκολλητο;

Link to comment
Share on other sites

430 θα έχει Ελλάδα? δεν το πιστεύω...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

400-430 ευρω θα ειναι σε ενα μηνα το πολυ και στην ελλαδα.

Αλεξ δεν εχω σκοπο να βαλω κανενα αυτοκολλητο. Γι αυτο θελω το thinkpad που εχει dragontrail και oleophobic φιλτρο!

Αν έπαιρνα το vivotab σιγουρα θα αναγκαζομουν να βαλω αυτοκολλητο... το οποιο θεωρω οτι χαλαει την ολη touch εμπειρια.

 

Τελικα εσυ το πηρες το vivotab;

Προτεινεις καποιο αυτοκολλητο;

Λες να κάνει τόσο;!!!

Να το δω και να μην το πιστέψω :D

Γνώμη μου, δεν νομίζω, αλλά μακάρι να κάνω λάθος.

Αυτοκόλλητο δεν έχω πάρει για το Asus,αλλα για το surface έχω πάρει,αλλα δεν το έχω βάλει καν,διοτι όπως είπες θα χαλάσει την ολη touch εμπειρία, αν και για το Asus είναι πιο απαραίτητο θα έλεγα,διοτι και το surface έχει άψογη ποιότητα panel που δεν αφήνει εύκολα δαχτυλιες και καθαρίζεται εύκολα.

Και στο κινητό που είχα τελικά το σούταρα για αυτό το λόγω εξίσου.

 

Εδώ έχει στο αμαζον

http://www.amazon.de/dipos-Asus-VivoTab-Schutzfolie-St%C3%BCck/dp/B00I6H9M26/ref=sr_1_8?ie=UTF8&qid=1392326694&sr=8-8&keywords=asus+vivotab+note+8

http://www.amazon.de/dipos-Asus-VivoTab-Schutzfolie-St%C3%BCck/dp/B00I6H9LQS/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1392326653&sr=8-7&keywords=asus+vivotab+note+8

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις το surface pro 2 που ειναι το απολυτο tablet της εποχης... τι το ηθελες το vivotab?

Anyway...... Ειναι κανενα απο τα παραπανω 2 αυτοκολλητα oleophobic?

 

Σκεφτομαι και την λυση του bluetooth mouse για το thinkpad8... αν και χανω σε φορητοτητα, αλλα για τον καναπε δεν ειναι και τραγικο...

 

Ασε που παιζει και η περιπτωση miracast στην tv και χειρισμο με το bluetooth mouse :D

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις το surface pro 2 που ειναι το απολυτο tablet της εποχης... τι το ηθελες το vivotab?

Anyway...... Ειναι κανενα απο τα παραπανω 2 αυτοκολλητα oleophobic?

 

Σκεφτομαι και την λυση του bluetooth mouse για το thinkpad8... αν και χανω σε φορητοτητα, αλλα για τον καναπε δεν ειναι και τραγικο...

 

Ασε που παιζει και η περιπτωση miracast στην tv και χειρισμο με το bluetooth mouse :D

Διότι το surface παίζει το ρόλο του βασικού μου υπολογιστή(δεν έχω ούτε λαπτοπ,ουτε ντεσκτοπ) και κυρίως η χρήση του είναι 70% ultrabook και 30% tablet και το Asus το αντίθετο μιας και οι 8 ίντσες βολεύουν απίστευτα για μία πιο light προς μέση χρήση και το πήρα σαν αντικαταστάτη του iPad mini μου.

Τα 8 ίντσα είναι πλέον must βολεύουν αφάνταστα μιας και είναι η αποθέωση της φορητοτητας και πάντα θα συντροφεύουν ένα σε δυνατότητες σημερινο surface μηχάνημα.

Κακά τα ψέματα δεν μπορεί να παίξει το ρόλο του tablet το surface με τα 900 γραμμάρια, στο βαθμο που το κάνει ένα 8ιντσο.

 

Ίσως του χρόνου τέτοια εποχή που θα βγουν οι διάδοχοι των Bay Trail να με καλύπτουν απόλυτα και να μην μου είναι απαραίτητα καν specs όπως τα σημερινά Haswell με i5 συσκευές με αυτό το βάρος μιας και δεν θα υστερούν σε τίποτα από άποψη επιδόσεων σημερινών i3 Haswell,αλλα θα έχουν το πλεονέκτημα των μικρότερου βάρους και όγκου.

 

Όσον αφορά το Miracast ενώ παίζει άψογα και από τα 2 tablet με την TV μου, η ποιότητα και ομαλή λειτουργία όσον αφορά Bluetooth ποντίκι που χρησιμοποιώ δεν είναι ιδανική μιας και "χοροπηδάει" πάνω στην οθόνη, υπάρχει δηλαδή καποιο conflict μιας και Bluetooth,wifi και wireless display Miracast είναι στο ίδιο WiFi module για αυτό το λογο όταν προβάλω οτιδήποτε στην TV συνδέω στο tablet μη Bluetooth ασυρματο ποντίκι που έχω καβατζα.

 

Εδώ και ένα συγκριτικό ανάμεσα σε Dell, Asus και Lenovo.

http://tabtec.com/comparison/comparison-lenovo-thinkpad-8-against-the-others/

http://www.youtube.com/watch?v=dRnku0kpjYo

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Mixx 8 διαθέσιμο στα 255 ευρώ στο αμαζον.

http://www.amazon.de/Lenovo-IdeaPad-MIIX2-8-Tablet-PC-silber/dp/B00GBQIIFG/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1393398613&sr=8-2&keywords=lenovo+thinkpad+8

Εδώ 335 η πιο χαμηλή τιμή.

 

Το ThinkPad 8 πάει αρχές Μαρτίου με μέσα Μαρτίου έτσι όπως τα βλέπω στην καλύτερη, ενώ ακούγονται και σενάρια για Απρίλιο.:wacko:

 

Αν είναι να το καθυστερεί τρίμηνα και βάλε από την ανακοίνωση,καλυτερα μην το βγάλει καθόλου η να κάνει refresh με κάνα Wacom.

http://skinflint.co.uk/eu/lenovo-thinkpad-tablet-8-64gb-20bn000uge-a1064905.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα δεύτερο αναλυτικό φρέσκο review του tablet το οποίο ακόμα δεν βλέπουμε να εμφανίζεται,ενω η Lenovo έλεγε στην CES 2014 τέλη Γενάρη κυκλοφορία.

http://reviews.cnet.com/tablets/lenovo-thinkpad-8/4505-3126_7-35833729.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...