Jump to content

Lenovo ThinkPad 8 Tablet PC{Full HD}


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μηχανακι ειναι σουπερ. Όλη την ωρα με αυτο παιζω...

Χρειαζεται παντως να βρεθει ενας τροπος να φορτιζει και να χρησιμοποιειται η usb ταυτοχρονα...

Σε εμενα δουλευει και full screen ο chrome αλλα λαγκαρει αρκετα και δεν μου αρεσει.

Μονο με κανα usb hub μπορει ταυτοχρονα να φορτιζει και να χρησιμοποιεις τη usb.

Θετικο οτι η hdmi ειναι στην αλλη πλευρα και ετσι ανετα το συνδεεις σε οθονη και μπορεις να χρησιμοποιεις την usb ειτε για φορτιση ειτε για σκληρους,φλασακια η usb hub.

 

Δεν παρελαβα ακομα το usb 3.0 adaptor,Δευτερα μαλλον.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα, εβαλα τον Chrome Beta και ηταν απαραδεκτος. Ασε, λεω, μην το πιασει κανενας με iPad και φάω χοντρο δουλεμα... :lol:
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει GPS,εκτος αν η βγει έκδοση LTE που λογικά θα έχει.

Έτσι κι αλλιώς και GPS να έχει δεν υπάρχει ούτε ένα της προκοπής turn by turn navigation πρόγραμμα σήμερα,παρα μονο Here Maps της Nokia.

http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/here-maps/f8ec7f40-8a1b-4df9-8dbb-47eb30304a88

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Όμως οι χάρτες Here Maps της Nokia για Windows Phones δείχνουν να είναι αξιοπρεπείς...

Άρα για να το δουλέψει κάποιος με το ArcPad, ένα πρόγραμμα GIS, χρειάζεται εξωτερικό BT GPS και, δυστυχώς, μολύβι...

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτηση από το ενσωματωμένο πρόγραμμα της Lenovo μου έβγαλε 4 ενημερώσεις drivers τα οποίο και εγκατέστησα.

Έχει κάνεις υπόψη του κάνα ταχυφορτιστη που να φορτίζει πιο γρήγορα διότι ο μαμισιος είναι για κλοτσιές με 4+ ώρες για φόρτιση.

 

Edit:Τελικά βρήκα αυτόν τον ταχυφορτιστη και τον παρήγγειλα που έχει 3.4 Α εξοδο έναντι 2.0 Α της Lenovo

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00DOT4618/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

Για να δούμε ελπίζω να κερδίσω 1 ώρα τουλάχιστον λιγότερη φόρτιση,διοτι δεν παλεύετε με το Lenovo

 

Ούτε σήμερα περαλαβα το USB 3.0 adaptor και έλεγε Πέμπτη το αμαζον όπως το hdmi που παρέλαβα την ίδια μέρα.

:mad:

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τελικά σήμερα το USB 3.0 adaptor και έπαιξε άψογα με 2 εξωτερικούς σκληρούς 2.5 ιντσών όπως επίσης και με αντίστοιχα USB flash 2.0 και 3.0 έκδοση.

Εννοείται η σκληροί χωρίς εξωτερική τροφοδοσία όπως επίσης δοκίμασα ματροσκα 1080p και την έπαιζε νερακι:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα μένει να πάρουμε/βρούμε μια της προκοπής ποιοτική θήκη να συμπληρωθεί το τελευταίο παζλ:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτηση από το ενσωματωμένο πρόγραμμα της Lenovo μου έβγαλε 4 ενημερώσεις drivers τα οποίο και εγκατέστησα.

Έχει κάνεις υπόψη του κάνα ταχυφορτιστη που να φορτίζει πιο γρήγορα διότι ο μαμισιος είναι για κλοτσιές με 4+ ώρες για φόρτιση.

 

Edit:Τελικά βρήκα αυτόν τον ταχυφορτιστη και τον παρήγγειλα που έχει 3.4 Α εξοδο έναντι 2.0 Α της Lenovo

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00DOT4618/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

Για να δούμε ελπίζω να κερδίσω 1 ώρα τουλάχιστον λιγότερη φόρτιση,διοτι δεν παλεύετε με το Lenovo

 

Ούτε σήμερα περαλαβα το USB 3.0 adaptor και έλεγε Πέμπτη το αμαζον όπως το hdmi που παρέλαβα την ίδια μέρα.

:mad:

Με φορττιστη που να βγάζει 5V το δοκίμασες αν φορτίζει το Lenovo?Ρωτάω γιατί ο δικός του είναι 5.2V.

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Με φορττιστη που να βγάζει 5V το δοκίμασες αν φορτίζει το Lenovo?Ρωτάω γιατί ο δικός του είναι 5.2V.

 

Όχι δεν έχω τίποτα πέρα από τα μαμισια.

Δοκίμασα και με του Asus άλλα στα ίδια είναι.(βγάζουν τα ίδια νούμερα στο ρεύμα)

Θα δοκιμάσω με τον καινούργιο από αμαζον να δούμε τι χρόνους θα βγάζει.

Του surface είναι αστραπή ο φορτιστή του να φανταστείς, δεν γίνεται στο 1/2 χωρητικότητα το Lenovo να μου βγάζει σχεδόν διπλάσιο χρόνο φόρτισης.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κλείνοντας μια εβδομάδα με το tablet ο μόνος τομέας που δεν είμαι ευχαριστημένος είναι η αυτονομία της συσκευής.

Στην πράξη μου βγάζει όσο βγάζω με το surface που όμως είναι 2 κλάσης πάνω σε specs,χαρακτηριστικα και κατηγορία high end υβριδικό.

Είναι το μοναδικό ψεγάδι στο κατά τα άλλα εξαιρετική πρόταση από την Lenovo.

Άρα σε οποίους η αυτονομία είναι βασικός παράγοντας επιλογής tablet το ThinkPad δεν θα κάνει για αυτούς.

 

Τα ίδια συμπεράσματα βγάζουν και σε review του εξωτερικού.

http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-8-Tablet.112867.0.html

http://www.theverge.com/2014/3/18/5520722/lenovo-thinkpad-8-review

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Alex, μπορεις να δοκιμασεις αν γορτιζει μεσω usb hub;

Παντως φορτιζει και με απλο usb καλωδιο, οπως των κινητων. Ευτυχως, γιατι το δικο του ειναι πολυ χοντρο και δεν βολευει καθολου.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Alex, μπορεις να δοκιμασεις αν γορτιζει μεσω usb hub;

Παντως φορτιζει και με απλο usb καλωδιο, οπως των κινητων. Ευτυχως, γιατι το δικο του ειναι πολυ χοντρο και δεν βολευει καθολου.

 

Δεν έχω USB hub για να το δοκιμάσω.

Τι εννοείς φορτίζει από απλό USB καλώδιο των κινητών, αφού η θύρα είναι διαφορετική και μήπως προκαλέσει πρόβλημα.;

Εγώ χρησιμοποιώ το καλώδιο από τον εξωτερικό μου που είναι USB 3.0 εξίσου που είναι πιο βολικό.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κανεις χρήση και usb2 καλωδίου.Δεν χρειάζεται να είναι USB 3.Δεν θα έχεις πρόβλημα.
Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω USB hub για να το δοκιμάσω.

Τι εννοείς φορτίζει από απλό USB καλώδιο των κινητών, αφού η θύρα είναι διαφορετική και μήπως προκαλέσει πρόβλημα.;

Εγώ χρησιμοποιώ το καλώδιο από τον εξωτερικό μου που είναι USB 3.0 εξίσου που είναι πιο βολικό.

 

H USB 3.0 θύρα είναι μοιρασμένη στα δύο. Στο μεγαλύτερο κομμάτι μπαίνει usb καλώδιο σαν των κινητών.

 

Έχετε δοκιμάσει κάποια generic θήκη προστασίας που να βολεύει;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κανεις χρήση και usb2 καλωδίου.Δεν χρειάζεται να είναι USB 3.Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τελικά τι έγινε με το δικό σου;

Tο επέστρεψες πίσω και θα σου κάνουν αντικατάσταση με καινούργιο η πίστωση χρημάτων.

 

H USB 3.0 θύρα είναι μοιρασμένη στα δύο. Στο μεγαλύτερο κομμάτι μπαίνει usb καλώδιο σαν των κινητών.

 

Έχετε δοκιμάσει κάποια generic θήκη προστασίας που να βολεύει;

Οκ αν δεν υπάρχει πρόβλημα θα το δοκιμάσω από την επόμενη φόρτιση.

Θήκη δεν έχω δοκιμάσει, το βάζω προσωρινά έως βρω κάτι καλό στη 10ιντση για το surface.

Generic υπάρχει η επίσημη της Asus που πιστεύω θα ταιριάζει απόλυτα μιας και ιδιες διαστάσεις έχουν εξωτερικά η αυτές από αμαζον που βγαίνουν τέλη του μηνός και λέω να παραγγείλω.

http://www.amazon.com/ASUS-8-Inch-Versa-Sleeve-90XB001N-BSL000/dp/B00I00L402/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1395312280&sr=8-2&keywords=asus+note+8+case

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_5_10?url=search-alias%3Daps&field-keywords=thinkpad%208%20quickshot%20cover&sprefix=thinkpad+8%2Caps%2C334 (αυτές που είναι 10-11 δολάρια αντίστοιχα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις βρει κάτι άλλο εσύ από αλλού;

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει την IVSO από το Amazon.de, αλλά μέχρι να έρθει θα έχω πάει τριήμερο και σκέφτομαι πώς να το κουβαλήσω.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει την IVSO από το Amazon.de, αλλά μέχρι να έρθει θα έχω πάει τριήμερο και σκέφτομαι πώς να το κουβαλήσω.

 

Εμένα δεν μου αρέσει εμφανισιακά όπως τη βλέπω γι αυτό και την απέρριψα.

Πάντως θέλει θήκη οπωσδήποτε διότι είναι κρίμα να αποκτήσει γρατζουνιές σε οποιαδήποτε χρήση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως είπα μάλλον θα παραγγείλω από το αμαζον αυτές που είναι στα 10-11 δολάρια,διοτι δεν βρίσκω κάτι άλλο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολύ σκέψη και αφού δούλεψα αρκετά το Asus Vivotab 8 και το Thinkpad 8 αποφάσισα να κρατήσω το Thinkpad 8 οι λόγοι που με οδήγησαν σε αυτή την απόφαση είναι

 

1)Καλυτερη κατασκευή

2)FHD Οθόνη

3)Ελαφρώς ποιό γρήγορο

4)Εμφανώς καλύτερη camera (λίγο με νοιάζει αλλά είναι στα +)

 

To Asus υπερτερεί στο wacom pen και στην μπαταρία, η ποιο μικρή αυτονομία του Thinkpad 8 δεν με ενοχλεί καθόλου μιας και η 6-7 ώρες μου είναι αρκετές.

 

Την Δευτέρα θα έχω και το miracast της Asus και θα είμαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι μεταξύ των 2 και θα κρατήσω στο τέλος το ThinkPad ως δεξί χέρι του surface που βέβαια παραμένει ο βασικός μου υπολογιστής/tablet.

Θα ήθελα την αυτονομία του Asus και το Wacom άλλα με καλύπτει όσον αφορά το δεύτερο το surface.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακας ο θησαυρός με τον φορτιστή.

Το παρέλαβα σήμερα!!! τον δοκίμασα στο tablet και τα 3.4Α είναι χωρισμένο στις 2 θύρες USB και μάλιστα στη μια που έχει 2.4Α δεν φορτίζει καν και μόνο στη δεύτερη θύρα με 1.0Α.

Μόνο στο Asus φορτίζει και από τις 2 θύρες,αλλα και πάλι εγώ περίμενα να βγάζει και από τις 2 θύρες 3.4A και να φορτίζει, αλλά τίποτα.

 

Ειδα και τιμές για την επίσημη cover της Lenovo και βρήκα ένα μαγαζί Γερμανία που το έχει στα 27 ευρω σε μαύρο χρώμα άλλα με amazon payments δεν στέλνει Ελλάδα.

Με pay pal δεν δοκίμασα που σου δίνει δυνατότητα αφού έτσι κι αλλιώς δεν το έχουν άμεσα διαθέσιμο.

 

http://direkt.jacob-computer.de/_artnr_1957919.html?ref=103

 

Οπουδήποτε αλλου είναι πάνω από 50 ευρώ

http://skinflint.co.uk/eu/lenovo-thinkpad-8-quickshot-cover-sleeve-4x80e53053-a1084187.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα μείνουμε χωρίς θήκη για το tablet.:wacko:

Και αυτά στο αμάζον στα 10-11 δολάρια δεν στέλνει Ελλάδα όπως δοκίμασα η επίσημη της Lenovo είναι πανάκριβη και δυσεύρετη.

Κοινός την κατσαμε.:(

 

Και από πάνω δεν υπάρχει πουθενά σε κόκκινο χρώμα.

Ρε Lenovo πλάκα μας κάνεις δηλαδή.:ninja:

 

Edit:Τελικά παρήγγειλα από το γαλλικό αμαζον την επίσημη της Lenovo θήκη.

Φαρμάκι η τιμή, αλλά όπου να το πάρεις από Ευρώπη θα βάλεις το χέρι βαθιά στη τσέπη, και ούτε κάτι της προκοπής πιο φθηνό υπάρχει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το miracast και είναι άψογο παίζει τα πάντα απο οποιαδήποτε συσκευή.

 

http://www.grab-it.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30785

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το miracast και είναι άψογο παίζει τα πάντα απο οποιαδήποτε συσκευή.

 

http://www.grab-it.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30785

 

θα το εχω υποψη μου κυριως με οθονη να το συνδεσω,αν το παρω.

Να ρωτησω εχεις παρατηρησει να μειωνεται η φωτεινοτητα της tv οταν το συνδεεις στο tablet;

Στο λεω διοτι σε εμενα και στα 3 tablet το παρατηρω καθε φορα να συμβαινει αυτο.

Μου φαινεται αλλοκωτο αυτο που συμβαινει.

Δεν μπορω να καταλαβω θεμα tv ειναι,η θεμα Miracast απο πλευρας windows.

Κατα τα αλλα παιζει αψογα.

 

 

Εννοειται οταν αποσυνδεθω επανερχεται αυτοματα η φωτεινοτητα της tv οπως ειναι αρχικα.

 

Edit:Τελικά έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις φωτεινότητας,αντιθεσης της τηλεοράσεως και μετά επιχείρησα ξανά σύνδεση και ήταν όλα νορμάλ.

Περίεργο πάντως αυτή η συμπεριφορά με το Miracast.

Εννοείται το θέματα με Bluetooth mouse παραμένουν και μάλλον λύσει δεν θα βγει όταν μεταδίδεις στην TV μέσω Miracast.

 

Edit:Εφυγε χθες από Γαλλία το Quickshot Cover αρχές επόμενης εβδομάδας η παραλαβή για να δούμε το ψάρια πιάνει

 

 

Bonjour,

Nous vous informons que votre commande a été expédiée par le vendeur iziprice. Votre colis est en cours d'acheminement et cette commande ne peut donc plus être modifiée. Si vous souhaitez retourner un article, visualiser ou modifier une autre commande, veuillez consulter Vos commandes sur Amazon.fr.

 

Votre date de livraison estimée est :

Mercredi 2 avril 2014

Votre commande a été expédiée à :

***************

************

*************

Grèce

 

Votre colis est expédié par Chronopost et votre numéro de suivi est GR9********. Vous pourrez suivre votre colis depuis le site du transporteur. Selon votre option de livraison il est possible que les informations de suivi ne soient pas encore consultables au moment où vous recevez cet e-mail. Veuillez consulter notre page d'aide pour plus d'informations sur le transporteur et obtenir l'adresse de son site de suivi en ligne.

 

Détails de l'expédition

 

 

Lenovo Quickshot Cover - Coque de protection pour tablette Web - noir - pour ThinkPad 8

Vendu par iziprice

Etat: New

EUR 60,56

 

Sous-total des articles : EUR 60,56

Frais d'envoi : EUR 15,45

Montant total pour cet envoi : EUR 76,01

Payé par Visa : EUR 76,01

 

Pour nous retourner un article, notre Centre de retours en ligne est à votre disposition.

Si vous avez besoin d'aide supplémentaire, nous vous invitons à contacter iziprice.

 

A bientôt sur Amazon.fr.

Amazon.fr

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

τι λεει αλεξ το tablet?ευχαριστημενος?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

τι λεει αλεξ το tablet?ευχαριστημενος?

Με εξαίρεση τη μέτρια αυτονομια τα σπάει σε όλα τα αλλα :)

Ντιζάιν

Premium build quality

Οθοναρα να την πιεις στο ποτηρη

Απόκριση σε μέγιστο επίπεδο.

Το Asus θα το δώσω τελικά και στη θέση του από σήμερα το mini retina :P

 

 

Μένει μόνο το quick shot cover να παραλάβω Δευτέρα-Τρίτη να δούμε πως είναι.

Ελπίζω να ανταποκρίνεται στην φαρμάκι αξία του.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση τη μέτρια αυτονομια τα σπάει σε όλα τα αλλα :)

Ντιζάιν

Premium build quality

Οθοναρα να την πιεις στο ποτηρη

Απόκριση σε μέγιστο επίπεδο.

Το Asus θα το δώσω τελικά και στη θέση του από σήμερα το mini retina :P

 

 

Μένει μόνο το quick shot cover να παραλάβω Δευτέρα-Τρίτη να δούμε πως είναι.

Ελπίζω να ανταποκρίνεται στην φαρμάκι αξία του.

 

ε τελεια φιλε μπραβο!!ανεβασε καμια φωτο ακομα και θερμοκρασιες μετα απο gaming!!το asus τελικα το εκανες ανταλλαγη?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...