Jump to content

Lenovo ThinkPad 8 Tablet PC{Full HD}


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφαρμόζει άψογα με προστασία και περιμετρικά του tablet όπου παρέχεται στη συσκευασία και τα δικά του ξεχωριστά μικρά κομμάτια για να το κολλήσεις κατάλληλα και ομοιομορφα.

 

Χωρίς κάποια δυσκολία η τοποθέτηση του που κολλάει άμεσα χωρίς σημάδια με φούσκαλες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έπειτα απο επικοινωνία με το επίσημο Service των Thinkpad στην Ελλάδα (Byte Computer) με διαβεβαίωσαν ότι θα έχω εγγύηση κανονικά στην Ελλάδα. Οπότε και θα προβώ σε αγορά από Αμερική.

Το θέμα είναι ότι ψάχνω για ένα μικρό Bluetooth Keyboard για να μπορώ να το χρησιμοποιώ και σε Desktop Mode. Αυτό που με βολεύει απίστευτα είναι το Microsoft Wedge μιας και το προστατευτικό του καπάκι γίνεται και βάση στήριξης. Το πρόβλημα είναι ότι είναι αρκετά ακριβό. Εσείς έχετε εντοπίσει κανένα προσιτό και καλό bluetooth keyboard? Επίσης όσοι έχουν το αυθεντικό Cover της Lenovo μπορούν να στερεώσουν και το Tablet όρθιο στο τραπέζι όπως κάνει και το smart cover του iPad?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φωτός από το skin protector που έβαλα στο tablet.

[ATTACH]44130[/ATTACH]

 

[ATTACH]44131[/ATTACH]

Ωραίο! Ποιο screen protector είναι αυτό;

Edit: Άκυρο, το είδα ποιο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα απο επικοινωνία με το επίσημο Service των Thinkpad στην Ελλάδα (Byte Computer) με διαβεβαίωσαν ότι θα έχω εγγύηση κανονικά στην Ελλάδα. Οπότε και θα προβώ σε αγορά από Αμερική.

Το θέμα είναι ότι ψάχνω για ένα μικρό Bluetooth Keyboard για να μπορώ να το χρησιμοποιώ και σε Desktop Mode. Αυτό που με βολεύει απίστευτα είναι το Microsoft Wedge μιας και το προστατευτικό του καπάκι γίνεται και βάση στήριξης. Το πρόβλημα είναι ότι είναι αρκετά ακριβό. Εσείς έχετε εντοπίσει κανένα προσιτό και καλό bluetooth keyboard? Επίσης όσοι έχουν το αυθεντικό Cover της Lenovo μπορούν να στερεώσουν και το Tablet όρθιο στο τραπέζι όπως κάνει και το smart cover του iPad?

 

Μια χαρά τότε, αν δεν το είχα ήδη θα σου έλεγα να τιμπησεις κι για εμενα:p

Δεν μεταθέτεις να πας Αμερική σε κάνα δίμηνο να τσιμπησουμε το ThinkPad 10 :lol:

 

Πάντως το cover της Lenovo άψογα στέκεται και όρθιο και παράλληλα λειτουργεί άψογα το wake/sleep.

 

[ATTACH]44136[/ATTACH]

 

[ATTACH]44137[/ATTACH]

 

Εδώ το skin με την ανάλογη κριτική στο προϊόν:p

http://www.amazon.com/Skinomi%C2%AE-TechSkin-Protector-Definition-Replacement/dp/B00HRAAOT8/ref=sr_1_4?s=pc&ie=UTF8&qid=1398183420&sr=1-4&keywords=skinomi+thinkpad+8

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τότε, αν δεν το είχα ήδη θα σου έλεγα να τιμπησεις κι για εμενα:p

Δεν μεταθέτεις να πας Αμερική σε κάνα δίμηνο να τσιμπησουμε το ThinkPad 10 :lol:

:lol: Μακάρι να πήγαινα εγώ στην Αμερική να φέρω και 10!

Πάντως το cover της Lenovo άψογα στέκεται και όρθιο και παράλληλα λειτουργεί άψογα το wake/sleep.

 

[ATTACH]44136[/ATTACH]

 

[ATTACH]44137[/ATTACH]

Και σε τραπέζι έτσι στέκεται ή επειδή το έχεις πάνω σε κουβέρτα δεν πέφτει;

Ο Alejandro είσαι; :p

Link to comment
Share on other sites

:lol: Μακάρι να πήγαινα εγώ στην Αμερική να φέρω και 10!

 

Και σε τραπέζι έτσι στέκεται ή επειδή το έχεις πάνω σε κουβέρτα δεν πέφτει;

 

Ο Alejandro είσαι; :p

 

Και σε τραπέζι στέκεται βέβαια το ίδιο καλά.

Yep...αυτός είμαι :lol:

Και στο g2 είχα παρει το ίδιο και ικανοποιημένος ήμουν εξιςου.

 

Όταν λέω thinkpad 10 εννοώ ότι θα βγει την περίοδο εκείνη σε 10 ίντσες της σειράς με Wacom digitazer.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

μπραβο αλεξ,τελειο φενεται!!! :D

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και σε τραπέζι στέκεται βέβαια το ίδιο καλά.

Yep...αυτός είμαι :lol:

Και στο g2 είχα παρει το ίδιο και ικανοποιημένος ήμουν εξιςου.

 

Όταν λέω thinkpad 10 εννοώ ότι θα βγει την περίοδο εκείνη σε 10 ίντσες της σειράς με Wacom digitazer.

Το κατάλαβα ρε συ :p

Αν και θεωρώ χαμηλή ανάλυση τα 1920 x 1200 για 10" tablet. Όταν διαβάζεις βιβλία στο ταμπλετ θες το υψηλότερο δυνατό ppi να μην βλέπεις pixel...να μοιάζει η οθόνη σαν τυπωμένο χαρτί :happy: Η γραφιδα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

Η αυτονομία είναι must βεβαια εκεί που μας τα χαλάει λίγο το 8άρι…αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο αντίστοιχο tablet στην αγορά με τετοια αναλυση και ποιότητα κατασκευής...

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ρε συ :p

Αν και θεωρώ χαμηλή ανάλυση τα 1920 x 1200 για 10" tablet. Όταν διαβάζεις βιβλία στο ταμπλετ θες το υψηλότερο δυνατό ppi να μην βλέπεις pixel...να μοιάζει η οθόνη σαν τυπωμένο χαρτί :happy: Η γραφιδα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

Η αυτονομία είναι must βεβαια εκεί που μας τα χαλάει λίγο το 8άρι…αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο αντίστοιχο tablet στην αγορά με τετοια αναλυση και ποιότητα κατασκευής...

 

Αν πάρεις το Lenovo θα σε κάνω βουκινο στα Ρεμαλια! :lol:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις το Lenovo θα σε κάνω βουκινο στα Ρεμαλια! :lol:

 

Με είχες παρεξηγήσει :lol: Δεν ήμουν ποτέ Fanboy της Apple απλά τύχαινε εκείνη την περίοδο να έβγαζε το καλύτερο κινητό/tablet/desktop/laptop/mp3 player/monitor/nas/router/+++ :D

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε διαθέσιμο νέο Wifi driver update

http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?DocID=DS040049

 

Version 5.93.100.20 (GTW309WW)

 

(Fix) Fixed an issue where the 802.11a mode was not shown in the IBSS property

of the WLAN device on the Device Manager.

(Fix) Fixed an Wi-Fi coexistence issue.

(Fix) Fixed an issue where the signal strength bar became low.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα format και επανεγκατάσταση των windows κατεβάζοντας την pure ελληνική έκδοση των 8.1 32bit και κέρδισα λίγα gb παραπάνω χωρητικότητα συν ότι έφυγε η σαβούρα της Lenovo.

Άψογη και απλή η διαδικασία και τα windows ενεργοποιηθηκαν αυτόματα.

Μόνο το recovery partition των 7gb δεν πείραξα με τον τον φόβο μην μου κάνει ιστορίες η Lenovo σε περίπτωση που χρειαστω υποστήριξη.

 

Ενδιάμεσα είμαστε στην τελική ευθεία για το 10 ίντσο Thinkpad όπου ήδη έχουν αποκαλυφθεί τη πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά του μέσα απο το site της Lenovo για Αυστραλία.

http://liliputing.com/2014/04/meet-lenovo-thinkpad-10-tablet.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παίδες, παρουσιάστηκε τρελή ευκαιρία να αποκτήσω το Surface Pro 2 πακέτο με το Type Cover 2 σε καλή τιμή... Τι λέτε, να το προτιμήσω σε σχέση με το ThinkPad 8?

Το σκεπτικό είναι ότι θα αντικαταστήσει και το MacBook Pro 13 του 2009 με τον παλιό πλέον Core 2 Duo.

Είναι πολύ άβολο σαν tablet? Σίγουρα δεν θα είναι Air σε βάρος αλλά παλεύεται καθόλου;

Για την ποιότητα κατασκευής και το όλο στήσιμο σαν μηχάνημα απο θέμα hardware/software έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια. Για πείτε γνώμες όσοι το έχετε δουλέψει.

Alextrela ακούω τη γνώμη σου που τα έχεις και τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, παρουσιάστηκε τρελή ευκαιρία να αποκτήσω το Surface Pro 2 πακέτο με το Type Cover 2 σε καλή τιμή... Τι λέτε, να το προτιμήσω σε σχέση με το ThinkPad 8?

Το σκεπτικό είναι ότι θα αντικαταστήσει και το MacBook Pro 13 του 2009 με τον παλιό πλέον Core 2 Duo.

Είναι πολύ άβολο σαν tablet? Σίγουρα δεν θα είναι Air σε βάρος αλλά παλεύεται καθόλου;

Για την ποιότητα κατασκευής και το όλο στήσιμο σαν μηχάνημα απο θέμα hardware/software έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια. Για πείτε γνώμες όσοι το έχετε δουλέψει.

Alextrela ακούω τη γνώμη σου που τα έχεις και τα 2!

Το surface pro 2 με κλειστά ματιά και θα σε καλύψει απόλυτα.

Και σαν tablet είναι βολικό αν το έχεις στα γόνατα η πάνω σε γραφείο και κανεις άνετα χρήση με αφή η και γραφίδα που βολεύει παρά πολυ.

Εννοείται ξάπλα στο καναπέ να σερφάρεις δεν γίνεται.

Αλλα είναι πολυ ποιοτική συσκευή,αθόρυβη και ζεσταίνεται σχετικά λίγο.

Για λάπτοπ replacement είναι εξαιρετική πρόταση και πάντα μπορείς και με αφή και γραφίδα να το αξιοποιήσεις.

Η αυτονομια του στα ίδια επίπεδα με το thinkpad δηλαδή στο 6ωρο.

Και το πολυ σημαντικό ότι φορτίζει σε 2.5 ώρες σε σχέση με τις 4 του thinkpad απο 10 εως 100%

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το surface pro 2 με κλειστά ματιά και θα σε καλύψει απόλυτα.

Και σαν tablet είναι βολικό αν το έχεις στα γόνατα η πάνω σε γραφείο και κανεις άνετα χρήση με αφή η και γραφίδα που βολεύει παρά πολυ.

Εννοείται ξάπλα στο καναπέ να σερφάρεις δεν γίνεται.

Αλλα είναι πολυ ποιοτική συσκευή,αθόρυβη και ζεσταίνεται σχετικά λίγο.

Για λάπτοπ replacement είναι εξαιρετική πρόταση και πάντα μπορείς και με αφή και γραφίδα να το αξιοποιήσεις.

Η αυτονομια του στα ίδια επίπεδα με το thinkpad δηλαδή στο 6ωρο.

Και το πολυ σημαντικό ότι φορτίζει σε 2.5 ώρες σε σχέση με τις 4 του thinkpad απο 10 εως 100%

Φίλε Alextrela το Surface είναι trela :p

 

Αν και 1080p η οθόνη είναι εξαιρετικής ποιότητας, ΠΑΕΙ ΣΦΑΙΡΑ, από ποιότητα σκίζει και το TypeCover 2 όλα τα λευτά. Είναι τόσο ικανό σαν PC που το Desktop μου το πήγα στο πατρικό μου να μην πιάνει χώρο. Το έχω συνδέσει με monitor εξωτερικό και με USB 3.0 HUB του έχω συνδέσει εξωτερικό DVD-RW, USB σε Ethernet, Keyboard+mouse και Κάρτα ήχου USB. Πραγματικά μια συσκευή που αντικατέστησε το Desktop/Laptop/Tablet μου. Το τελευταίο βέβαια όχι με 100% επιτυχία αφού είναι κάπως βαρύ. Και από αυτονομία όμως δεν τα πάει καθόλου άσχημα... iPad δεν είναι με 10+ ώρες αλλά τις 7 τις πιάνει άνετα :) Επίσης οι ανεμιστήρες θα ακουστούν αν το ζορίσεις πάρα πολύ.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα πάρα πολύ καλό προϊόν που αν έιχε καλύτερη τιμή έστω και με χαμηλότερα specs θα πούλαγε πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alextrela το Surface είναι trela :p

 

Αν και 1080p η οθόνη είναι εξαιρετικής ποιότητας, ΠΑΕΙ ΣΦΑΙΡΑ, από ποιότητα σκίζει και το TypeCover 2 όλα τα λευτά. Είναι τόσο ικανό σαν PC που το Desktop μου το πήγα στο πατρικό μου να μην πιάνει χώρο. Το έχω συνδέσει με monitor εξωτερικό και με USB 3.0 HUB του έχω συνδέσει εξωτερικό DVD-RW, USB σε Ethernet, Keyboard+mouse και Κάρτα ήχου USB. Πραγματικά μια συσκευή που αντικατέστησε το Desktop/Laptop/Tablet μου. Το τελευταίο βέβαια όχι με 100% επιτυχία αφού είναι κάπως βαρύ. Και από αυτονομία όμως δεν τα πάει καθόλου άσχημα... iPad δεν είναι με 10+ ώρες αλλά τις 7 τις πιάνει άνετα :) Επίσης οι ανεμιστήρες θα ακουστούν αν το ζορίσεις πάρα πολύ.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα πάρα πολύ καλό προϊόν που αν έιχε καλύτερη τιμή έστω και με χαμηλότερα specs θα πούλαγε πολύ καλύτερα.

Το τσιμπήσες κι ολας ρε θηρίο:p

Ποτε πρόλαβες :lol:

Πόσο σου κόστισε τελικά;

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπήσες κι ολας ρε θηρίο:p

Ποτε πρόλαβες :lol:

Πόσο σου κόστισε τελικά;

Ναι ναι το τσίμπησα :yahoo: και το έχω λιώσει...ελβετικός σουγιάς το άτιμο. Το πήρα μαζί με το Typecover 2 σε προνομιακή τιμή μέσω της εταιρίας που εργάζομαι. Είναι το κλασικό 128GB/4G με την τελευταία i5 CPU (4300U).

Link to comment
Share on other sites

Το Thinkpad 10 είναι πλέον πραγματικότητα

Εδώ σύντομο review

http://www.slashgear.com/lenovo-thinkpad-10-tablet-hands-on-12328639/

 

 

Εδώ αναλυτικά τα specs.

http://www.lenovo.com/psref/pdf/ttcbook.pdf

 

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2014/05/lenovo-thinkpad-tablet-10-accessories-01lenovo-think-tablet-10-accessories-1.jpg

 

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2014/05/lenovo-thinkpad-tablet-10-accessories-22lenovo-think-tablet-10-accessories-.jpg

 

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2014/05/lenovo-thinkpad-tablet-10-accessories-06lenovo-think-tablet-10-accessories-.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για να λέει up to 10h battery πρέπει να φορα τουλάχιστον 35000mah μπαταρία αν κρίνω απο τη μπαταρία του ThinkPad 8.Εκτός και αν παίζει τπτ με το bios του 8
Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Για να λέει up to 10h battery πρέπει να φορα τουλάχιστον 35000mah μπαταρία αν κρίνω απο τη μπαταρία του ThinkPad 8.Εκτός και αν παίζει τπτ με το bios του 8

Η Lenovo μπορεί να ισχυρίζεται 10 ώρες αλλα να το δούμε στην πράξη καλύτερα,διοτι και στο 8ιντσο έλεγε 8 αλλα 6 είναι στην ουσία και αυτά με χαλαρή χρήση.

Θα το σκεφτώ 2-3 φορές παραπάνω όταν είναι μελλοντικά να αγοράσω Lenovo tablet.

Καλή η ποιότητα κατασκευής,το ντιζάιν η οθόνη,αλλα χωρις αυτονομια σοβαρη δεν γίνεται δουλεια.

 

Και η τιμη του τουλάχιστον για την πλούσια έκδοση πλησιάζει του surface pro 2 το 128αρι.

Είπαμε να βάλει 4gb ram αλλα όχι και να μας γδυσει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Official video από την Lenovo για το thinkpad 10

 

Και εδώ οι πρώτες ενδεικτικές τιμές για προ παραγγελία ανάλογα την παραλλαγή του μοντέλου.

http://skinflint.co.uk/eu/?fs=thinkpad+10&in=

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Lenovo έβγαλε drivers για υποστήριξη 64bit των 8.1 στο Thinkpad 8.

Επιπλέον βγήκε νέο bios firmware update.

http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?DocID=DS040045

 

Τώρα μένει να δοκιμάσουμε να εγκαταστήσουμε την 64μπιτι έκδοση των 8.1 και αν θα τα καταφέρουμε(ένα μήνα πριν που δοκίμασα δεν τα κατάφερα πάντως)

 

Επίσης έχει βγει νέοι drivers για κάρτα ήχου της Realtek

http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?DocID=DS041594

 

Εδώ πληκτρολόγοντας το μοντέλο θα βρούμε όλους τους νέους drivers για 32/64 bit.

http://support.lenovo.com/en_US/downloads/default.page?

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέοι drivers/bios update για το 8.

Κάποιοι drivers είναι διαθέσιμοι από το thinkpad 10.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε connected standby τι καταναλώσεις έχετε; Μου κανει εντύπωση που σε όσα sleepstudy reports έχω κάνει εχω πάντα moderate activity άλλα είναι όλα πράσινα.Στο venue 8 pro που είχα δεν συνέβαινε αυτό.
Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Σε connected standby τι καταναλώσεις έχετε; Μου κανει εντύπωση που σε όσα sleepstudy reports έχω κάνει εχω πάντα moderate activity άλλα είναι όλα πράσινα.Στο venue 8 pro που είχα δεν συνέβαινε αυτό.

 

Να σου πω δεν το έχω ποτε connected standby κατάσταση.

Το κλείνω αν δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω με shut down.

Δεν έχουν τα windows σε συνδυασμό με την τρέχουσα γενιά επεξεργασιών καλή χημεία με το connected standby και δεν δουλεύουν 100% σωστά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...