Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άσχετο αλλά επειδή δεν βρήκα που να το ποσταρω θέλω να πω μια μεγάλη καλησπέρα σε ολη τη παρέα του myphone.gr

Μπορεί να είμαι καινούργιος μιας και ποσταρα πρώτη φορά σήμερα αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα και μπορώ να πω πως χάρη σε σας αγόρασα κινητό για πρώτη φορά από την Κίνα. Έχω στην κατοχή μου το K910 της lenovo και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ποτέ δεν έβρισκα το χρόνο ούτε μου περισσεύει λόγο της δουλειάς μου (είμαι ιατρός) αλλά θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί με βοηθήσατε χωρίς να το ξέρετε και στην επιλογή του κινητού μου και στην επιλογή του ταμπλετ.

Καλή δύναμη να έχετε!:)

Καλώς ήρθες λοιπόν!!ειναι το καλυτερο forum τεχνολογιας!!πολύ καλή επιλογή συσκευής,την είχα στην κατοχή μου περίπου ένα εξάμηνο.απογειώθηκε λειτουργικά όταν του έβαλα cm 12.1!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια την βοηθεια σας δεν μπορω να μπω σε twrp ειχα την 2.8.1.0 κα ξαφνικά δεν με άφηνε να μπω παω να περασω μεσω flashify την 2.8.7.2 κια παλι δεν με αφηνει κολαει στο σημα της lenovo το κινητο ανοιγει κανονικα rom εχω την cm 12.1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχει περάσει κανένας άλλος την τελευταία αναβάθμιση;; εχω παρατηρήσει οτι μερικές φορές δεν ανοίγει κατευθείαν το κινητό από την αναμονή
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αντιπετωπιζω ενα προβλημα και δεν μπορω να το λυσω διοτι ειμαι παιδι και θα ηθελα την βοηθια σας......

Το κινητο μου (Lenovo Vibe Z k910) κανει συνεχως ολη μερα ολη νυχτα και οποτε του καπνισει Rebooting και δεν ξερω τι να κανω!

Android 4.2.2 jely bean

Dual sim

Snapdragon 800

Quad Core

 

Δεν ξερω τι θα κανω αν δεν μου απαντησετε και εσεις!!!!!!

Και αλλη μια ερωτηση

το Root Genius ειναι σιγουρα ασφαλες?

Δηλαδη βαζω usb παταω ροοτ και γινετε?(Αφηνω στην ακρη το USB Debuging και το να γινω προγραμματιστης γιατι τα εχω ιδη κανει....)

 

γεια.....ΕΜενα ο Supersu λεει οτι δεν εχει Su binary πως θα το εγκαταστησω??

 

Είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα .Μετά από ψάξιμο είδα ότι την ώρα που κλέινει το κινητό η τάση της μπαταρίας είναι στα 2,8 Volt περίπου.

Τελικά την αντικατέστησα και λειτουργεί κανονικά....

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχωντας αγορασει το κινητο απο το aliexpress και εχωντας μεινει πολυ ικανοποιημενος μου ετυχε το εξης. Επεσε το κινητο και εσπασε η οθονη μπροστα και η αφη σταματησε να λειτουργει. Ολα παρ'ολα αυτα λειτουργουν ρολοι. Κατεφερνω να το χρησιμοποιω με την χρηση ποντικιου. Εχω ψαξει παντου για να το φτιαξω και ολοι μου λενε οτι δεν φτιαχνω lenovo γιατι θελει θερμοκολληση και πρεπει να αντικαταστησεις ολο το εσωτερικο του και παλι θα το κανουν με την προσωπικη μου ευθηνη για το αν θα δουλεψει η οχι. Αργοτερα η μικρη μου αδερφη καταφερε να το ξαναριξει προκαλοντας ενα μερος της εσωτερικης οθονης να χαλασει. Δεν μου μοιαζουν για καμμενα pixel αλλα κατι σαν μελανι γιατι συνεχως ο ογκος του μαυρου σημειου μεγαλωνει και μικραινει αναλογα του ποσο το κραταω στη τσεπη μου. Ακομη και στην αντιπροσωπεια της lenovo δεν μπορουν να τι φτιαξουν λενε γιατι δεν κυκλοφορει κανονικα στην Ελλαδα. Λεγοντας αυτον τον μεγαλο πονο μου εχω τα εξης ερωτηματα.

1) Μπορει καποιος να με διαφωτησει αν οντως πρεπει να αλλαξω ολο το εσωτερικο του κινητου μονο για το σπασμενο τζαμακι?"

2) Τι μπορει να παιζει στο εσωτερικο της οθονης μετα το δευτερο πεσιμο;

3) Καποιο μερος στη θεσσαλονικη να μπορω να το φτιαξω;

4) Τι ισχυει με τα capital control σε περιπτωση που χρειαστω να παραγγειλω την οθονη πχ απο το aliexpress;

Link to comment
Share on other sites

Εχωντας αγορασει το κινητο απο το aliexpress και εχωντας μεινει πολυ ικανοποιημενος μου ετυχε το εξης. Επεσε το κινητο και εσπασε η οθονη μπροστα και η αφη σταματησε να λειτουργει. Ολα παρ'ολα αυτα λειτουργουν ρολοι. Κατεφερνω να το χρησιμοποιω με την χρηση ποντικιου. Εχω ψαξει παντου για να το φτιαξω και ολοι μου λενε οτι δεν φτιαχνω lenovo γιατι θελει θερμοκολληση και πρεπει να αντικαταστησεις ολο το εσωτερικο του και παλι θα το κανουν με την προσωπικη μου ευθηνη για το αν θα δουλεψει η οχι. Αργοτερα η μικρη μου αδερφη καταφερε να το ξαναριξει προκαλοντας ενα μερος της εσωτερικης οθονης να χαλασει. Δεν μου μοιαζουν για καμμενα pixel αλλα κατι σαν μελανι γιατι συνεχως ο ογκος του μαυρου σημειου μεγαλωνει και μικραινει αναλογα του ποσο το κραταω στη τσεπη μου. Ακομη και στην αντιπροσωπεια της lenovo δεν μπορουν να τι φτιαξουν λενε γιατι δεν κυκλοφορει κανονικα στην Ελλαδα. Λεγοντας αυτον τον μεγαλο πονο μου εχω τα εξης ερωτηματα.

1) Μπορει καποιος να με διαφωτησει αν οντως πρεπει να αλλαξω ολο το εσωτερικο του κινητου μονο για το σπασμενο τζαμακι?"

2) Τι μπορει να παιζει στο εσωτερικο της οθονης μετα το δευτερο πεσιμο;

3) Καποιο μερος στη θεσσαλονικη να μπορω να το φτιαξω;

4) Τι ισχυει με τα capital control σε περιπτωση που χρειαστω να παραγγειλω την οθονη πχ απο το aliexpress;

 

Μπορείς να αλλάξεις μόνος σου την lcd+digitizer παίρνοντας μία από αυτές

Αν έχεις μικρή εμπειρία μπορείς να το κάνεις μόνος σου βλέποντας

και
το βίντεο.

Για αγορές από εξωτερικό σε κάποιους έχει περάσει κατευθείαν ,αν δεν σε αφήσει κάνε με balance σε paypal.

Edited by trazor
Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

 

Είμαι κάτοχος το k910 1+ χρόνο,και νέος στο forum. σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό και αν και χρησιμοποιούσα την στοκ ρομ. Ξαφνικά το κινητό κράσαρε. δεν δουλεύει ο ήχος εκτός από 30 sec στην εκκίνηση, η κάμερα και δεν έκανε κλήσεις. Μερικές φορές σβήνει κιόλας μόνο του. το έκανα factory reset. Τίποτα. Αναβάθμιση στην τελευταία ρομ. τα ίδια. Έβαλα και την τελευταία cm (12.1) και πάλι τα ίδια. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλες τις ROM τις έχω περάσει κατά καιρούς με custom τρόπο, μπορείτε να μου πείτε αν χρειάζεται κάποιο wipe για την OTA αναβάθμιση και τι θα μου διαγράψει;

 

Καμμιά εντύπωση έχουμε γι' αυτή την αναβάθμιση; Είναι καλή ή μάπα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας, θα δώσω το κινητό. Έκανα factory reset απο το μενού. Συστήνεται να κάνω και hard reset ?

Τώρα δε διαγράφηκαν τα πάντα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ενα προβλημα χρησιμοποιώ τον hola και τωρα το τελευταιο διαστημα τα πρωινα με το που παταω το κουμπι της αρχικης οθονης μου εξαφανιζει και εμφανιζει τα εικονιδια ενω αν παω με το πληκτρο πισω δεν τα εξαφανιζει... αυτο που με παραξενευει πιο πολυ απολα ειναι οτι μετα απο καποια ωρα το πρωι σταματαει να το κανει αυτο για ολη την ημερα μεχρι το επομενο πρωι... τι μπορει να φταιει;; η ρομ που φοραω ειναι η cm η προτελευταια δεν μου το εκανε παλιοτερα αυτο ομως...

 

edit: τελικα με μια απεγκατασταση και επαναεγκατασταση του hola διορθωθηκε ελπιζω να μην επανελθει

Edited by geoliol
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα, έχω το Κ910e και χρησιμοποιησα τον οδηγο με το qsb που υπαρχει στο thread για να το επαναφερω απο brick. Υπάρχει καποια custom ROM που μπορω να flashαρω δεδομενου οτι ειναι το Κ910e μοντελο, γιατι το VIBE UI ειναι για κλαμματα?
Link to comment
Share on other sites

1.http://en.miui.com/download-292.html .

2. http://www.teamsuperluminal.org/k910cyanogenmod-12-1/

Για την δευτερη ρομ δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οτι κανει για το κ910e....

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

1.http://en.miui.com/download-292.html .

2. http://www.teamsuperluminal.org/k910cyanogenmod-12-1/

Για την δευτερη ρομ δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οτι κανει για το κ910e....

 

Την δεύτερη τη δοκίμασα, δεν μου έκανε boot..

Μετά από ένα post που διάβασα στο παρών thread από κάτοχο του Κ910e αποφάσισα να δοκιμάσω τη ROM του baralajbi από needrom

Αν μου παρουσιάσει προβλήματα, θα δοκιμάσω και τη MIUI

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς του φορουμ αν μετά από πέρασμα άλλης rom (miui την τελευταία) και μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αν είναι δυνατό να χάσεις το touch στην οθόνη....ή απλά έτυχε και χάλασε την δεδομένη χρονική στιγμή (τις τελευταίες μερες παιδευομαι με 2-3 εκδόσεις για να βρώ την καλύτερη)

Επίσης μήπως υπάρχει κάποιο pass από τις τελευταίες του baralajb???

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς του φορουμ αν μετά από πέρασμα άλλης rom (miui την τελευταία) και μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αν είναι δυνατό να χάσεις το touch στην οθόνη....ή απλά έτυχε και χάλασε την δεδομένη χρονική στιγμή (τις τελευταίες μερες παιδευομαι με 2-3 εκδόσεις για να βρώ την καλύτερη)

Επίσης μήπως υπάρχει κάποιο pass από τις τελευταίες του baralajb???

Για ποια miui μιλας αυτη στο need rom, η αυτη που ποσταρα 2 μηνυματα παραπανω....PASS ''BaralajbiK910''

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Η miui που δοκίμασα είναι αυτή http://en.miui.com/download-292.html και επειδή δεν έβλεπε 2 sim και κόλλησε και το touch προσπαθώ να επαναφέρω μία από αυτές που είχα παλαιότερα ή να βάλω μία από τον baralajbi. Θα δοκιμάσω να κατεβάσω την τελευταία και να την περάσω αλλά αυτή τη στιγμή έχω πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να πατήσω τίποτα...π.χ. έβαλα μία παλιά 4.2 και όταν μπαίνει και λέει επιλέξτε κινέζικα ή αγγλικά δεν μπορώ πλέον να πατήσω τίποτα.

Ευχαριστώ για το pass.

Link to comment
Share on other sites

Η miui που δοκίμασα είναι αυτή http://en.miui.com/download-292.html και επειδή δεν έβλεπε 2 sim και κόλλησε και το touch προσπαθώ να επαναφέρω μία από αυτές που είχα παλαιότερα ή να βάλω μία από τον baralajbi. Θα δοκιμάσω να κατεβάσω την τελευταία και να την περάσω αλλά αυτή τη στιγμή έχω πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να πατήσω τίποτα...π.χ. έβαλα μία παλιά 4.2 και όταν μπαίνει και λέει επιλέξτε κινέζικα ή αγγλικά δεν μπορώ πλέον να πατήσω τίποτα.

Ευχαριστώ για το pass.

Εχεις το απλο κ910 η το k910e....

Αν μπορεις να μπεις στην recovery, κανε ενα factory reset.....

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει και factory reset αλλά τώρα πια όταν ανοίγει στην οθόνη που εχει φορτώσει το λειτουργικό (προφανώς είναι μια από τις εργοστασιακές ρομ) τότε πρέπει ν α επιλέξω αγγλικά ή κινεζικά αλλά δεν ανταποκρίνεται το touch καθόλου...οπότε γιαυτό έγραψα στο πρώτο ποστ ότι ίσως να έχει καεί κανενας controller ή κατι τέτοιο...δεν ξερω δοκιμάζω διάφορα τώρα και θα σας ενημερώσω. Αν δω ότι δεν γίνεται τίποτα θα κάνω αυτό http://www.teamsuperluminal.org/unbrick-lenovo-k910 και θα σας πω τι έγινε! (k910e) Edited by jaba
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει και factory reset αλλά τώρα πια όταν ανοίγει στην οθόνη που εχει φορτώσει το λειτουργικό (προφανώς είναι μια από τις εργοστασιακές ρομ) τότε πρέπει ν α επιλέξω αγγλικά ή κινεζικά αλλά δεν ανταποκρίνεται το touch καθόλου...οπότε γιαυτό έγραψα στο πρώτο ποστ ότι ίσως να έχει καεί κανενας controller ή κατι τέτοιο...δεν ξερω δοκιμάζω διάφορα τώρα και θα σας ενημερώσω. Αν δω ότι δεν γίνεται τίποτα θα κάνω αυτό http://www.teamsuperluminal.org/unbrick-lenovo-k910 και θα σας πω τι έγινε! (k910e)

 

Καλημέρα.

Δοκίμασε να πας πάνω-κάτω με το κουμπί του ήχου, και για να επιλέξεις αυτό που θέλεις, πάτα το κουμπί τερματισμού (απλό πάτημα όχι παρατεταμένο να δεις αν γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε τίποτα...ούτε με τα κουμπία του ήχου (που ανταποκρίνονται αλλα το κεντρικο touch της οθονης δεν παιζει) έβαλα εξωτερικο πληκτρολόγιο και με το tab κατάφερα να ενεργοποιήσω το adb και να κανω φακελο sdfuse και να ξαναπερασω την K910_SS_S_2_040_0109_131226.qsb και πάλι τίποτα με την οθονη και το το touch οπότε τα έκανα όλα καλα αλα βγηκε τυχαία πρόβλημα με την οθονη υποθετω.Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες και την βοήθεια...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θελω τη βοηθεια σας εχω ενα προβλημα με το gps χρησιμοποιώ και το google maps και το here maps στην αρχη βρίσκουν στίγμα αλλά με το που βάζω διαδρομή δεν προχωράει το στίγμα... τι μπορεί να φταίει;;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε τίποτα...ούτε με τα κουμπία του ήχου (που ανταποκρίνονται αλλα το κεντρικο touch της οθονης δεν παιζει) έβαλα εξωτερικο πληκτρολόγιο και με το tab κατάφερα να ενεργοποιήσω το adb και να κανω φακελο sdfuse και να ξαναπερασω την K910_SS_S_2_040_0109_131226.qsb και πάλι τίποτα με την οθονη και το το touch οπότε τα έκανα όλα καλα αλα βγηκε τυχαία πρόβλημα με την οθονη υποθετω.Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες και την βοήθεια...

Μαλλον πας και εσυ για οθονη εμενα μου εσπασε και ηδη εχω κανει παραγγελια απο εδω http://www.aliexpress.com/item/Good-quality-for-Lenovo-K910-LCD-Display-Screen-Touch-Digitizer-Free-Shipping/32374566119.html?spm=2114.30010308.3.2.u5x36D&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_1_10037_10017_507_10032_401,searchweb201603_1&btsid=7b144629-9602-4f42-b1f2-98541fe19779

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια καλησπερα θελω τη βοηθεια σας εχω ενα προβλημα με το gps χρησιμοποιώ και το google maps και το here maps στην αρχη βρίσκουν στίγμα αλλά με το που βάζω διαδρομή δεν προχωράει το στίγμα... τι μπορεί να φταίει;;;

Κατι με τις ρυθμισεις....αλλα για να εισαι σιγουρος γιατι δεν κανεις ενα backup του συστηματος σου με την recovery..φλασαρισε ξανα την rom που εχεις η καποια αλλη, κανε ξανα τους λογαριασμους σου στο google και δοκιμασε ξανα πλεον με καθαρη εγκατασταση...και αυτο για να αποκλεισουμε την πιθανοτητα να ειναι καποιο προβλημα στο hardware της συσκευης....αν παλι κανει τα ιδια μπορει να εχει παθει κατι η κεραια του http://www.aliexpress.com/item/Buzzer-for-Lenovo-K910-K910E-speaker-GPS-signal-antenna-module/32219937224.html?spm=2114.30010308.3.2.89gfXz&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_1_10037_10017_507_10032_401,searchweb201603_1&btsid=f3428542-1033-46be-949d-988939d76c34

Edited by tsarlam

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ μα rom από baralajbi και λειτουργω το τηλεφωνο με ποντίκι....:lol::lol::lol::lol: πολλά ευχαριστώ στον tsarlam που βοήθησε σε κάθε βήμα....συμπερασματικά δοκίμασα την miui και είναι για 1 sim δοκίμασα την cm12 και δεν ξερω γιατι κολαει στο λογκο του cyanogen ...δεν έβγαλα άκρη...με του baralajbi δεν κούνησα δάχτυλο πέρα απο τις οδηγίες. Δεν ξερω αν μπορώ να βγάλω το γμγρτγρ!@#!@$!@ security και έχει πολλά στα κινέζικα ενω όλα τα υπόλοιπα τα έχω στα αγγλικα...αλλα περιμένωντα την καινούργια οθόνη θα έχω πολύ καιρο να πειραματιστώ με τις εφαρμογές....ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...