Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το ηχείο. Μιλάει κανονικά, που σημαίνει ότι το ακουστικό δουλεύει, απλά δεν χτυπάει όταν σε παίρνουν ή θέλεις να ακούσεις μουσική. Προσωρινή λύση το bluethothe για να ακούω το χτύπημα και η δόνηση. Αντιμετώπισε κάποιος ανάλογο πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση να χάλασε το ηχείο ξαφνικά και χωρίς αιτία;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο 1,5 χρονο με το lenovo vibe z (k910) πρωτη φορα βλεπω μυνημα σε αναβαθμισεις απο play store οτι ο χωρος δεν επαρκει..κοιταω ρυθμισεις- αποθηκευτικο χωρο και βλεπω 8.7gb "διαφορα"..τι ειναι αυτο ρε παιδια και πως το καθαριζουμε?ειμαι με του χαραλαμπη την 1503 αλλα και αλλαγη rom να κανω παλι τα 8.7gb διαφορα ειναι εκει...καμια ιδεα?

 

Edit..το βρηκα ητανε 3 backup του cwm που δεν φαινοτανε..ολα οκ

Edited by aelarav
Link to comment
Share on other sites

ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το ηχείο. Μιλάει κανονικά, που σημαίνει ότι το ακουστικό δουλεύει, απλά δεν χτυπάει όταν σε παίρνουν ή θέλεις να ακούσεις μουσική. Προσωρινή λύση το bluethothe για να ακούω το χτύπημα και η δόνηση. Αντιμετώπισε κάποιος ανάλογο πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση να χάλασε το ηχείο ξαφνικά και χωρίς αιτία;

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα ένα διάστημα με το μπροστινό ηχείο. Δεν ξέρω πως και τι ακριβώς είχε γίνει πάντως μου φάνηκε ξαφνικό να χάλασε το ηχείο μου καθώς πρόσεχα την συσκευή αρκετά. Δοκίμασε την εφαρμογή Speaker Tester και παίξε με τις συχνότητες εμένα μου έλυσε το πρόβλημα και τώρα λειτουργεί άψογα.:cool: Ελπίζω να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το ηχείο. Μιλάει κανονικά, που σημαίνει ότι το ακουστικό δουλεύει, απλά δεν χτυπάει όταν σε παίρνουν ή θέλεις να ακούσεις μουσική. Προσωρινή λύση το bluethothe για να ακούω το χτύπημα και η δόνηση. Αντιμετώπισε κάποιος ανάλογο πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση να χάλασε το ηχείο ξαφνικά και χωρίς αιτία;

Της γυναίκας μου δεν έκλεινε σωστά το πίσω καπάκι (είχε σπάσει ένα κλιπάκι, άγνωστο πως)... βάλε ένα ήχο να παίζει και πάτα το πισω καπάκι να εφαρμόζει δυνατά στο κάτω μέρος του, εκεί που ενώνει με το πλαίσιο. Είναι συνηθισμένο πρόβλημα διάβασα στο ιντερνετ. Το πίσω καπάκι πατάει δυνατά μια επαφή του ηχείου, εάν για κάποιο λόγο χαλαρώσει η πίεση της πλάτης το ηχείο δεν λειτουργεί ενώ το σύστημα δείχνει ότι ο ήχος παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Απορία... Έχω cm12.1, πώς μπορώ όταν μου έχει κάνει κλήση κάποιος αριθμός που δεν έχω αποθηκευμένο να τον κάνω αποθήκευση; Όσο κι αν το έψαξα δε βρήκα τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

την τελευταια βδομαδα εχω ενα προβλημα οταν εχω ανοιχτη μια εφαρμογη και πατησω το κουμπι της αρχικης οθονης μαυριζει η οθονη αλλα κατεβαινει η μπαρα εργασιων απλα δεν μου ανοιγει τιποτα μερικες φορες λεει οτι σταματησε η εφαρμογη μετα απο ωρα αλλες παλι δεν λλει κ χρειαζεται επανεκινηση... η εκδοση rom ειναι η cm 12,1 η προτελευταια stable
Link to comment
Share on other sites

Απορία... Έχω cm12.1, πώς μπορώ όταν μου έχει κάνει κλήση κάποιος αριθμός που δεν έχω αποθηκευμένο να τον κάνω αποθήκευση; Όσο κι αν το έψαξα δε βρήκα τρόπο.

 

Πας στο ιστορικό κλήσεων πατάς στο εικονίδιο με το πρόσωπο δίπλα από τον αριθμό που θες να αποθηκεύσεις, θα σου ανοίξει την καρτέλα του αριθμού και το ιστορικό κλήσεων της επαφής (παρόλο που δεν την έχεις αποθηκεύσει).Πανω στην γωνία δεξιά έχει το ίδιο εικονίδιο με ένα "+" από δίπλα πάτα το και σε ρωτάει αν θες να το προσθέσεις σε προηγούμενη αποθηκευμένη επαφή ή να δημιουργήσεις νεα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Hello vibers, καποιες αποριες που εχω και αν υπαρχει καποιος και ξερει ας απαντησει, μολις περασα την 1503 baralajbi,

 

1. To SuperSU μου ζηταει αναβαθμιση(binary), την κανουμε η οχι; Αν οχι γινετε να απενεργοποιησουμε τα pop up μνμτα της εφαρμογης;(μονο αυτο που ζηταει αναβαθμιση βασικα).

 

2. Δοκιμαζω να μπω σε recovery αλλα αρνειται... κολλαει στο λευκο logo Lenovo. Θυμαται κανεις αν το TWRP χανεται μετα απο flash-αρισμα νεας rom? Ειχα την 1447 και εβαλα 1503. Καποιος αλλος τροπος να μπω σε recovery υπαρχει περαν του κλασικου; (vol +- power button). Δοκιμασα κ μεσω PC οπως περιγραφεται στο πρωτο post αλλα ουτε ετσι μπαινει. (Μπηκα Οκ)

 

3. Εκτος απο baralabji και CM δωστε καμια καλη rom να περασω απο twrp γιατι με τις baralabji roms εχω ενα θεμα που δεν διορθωνει, σε reboot ενδεχετε να κολλησει στο χρωματιστο logo λιγο πριν μπει στην κεντρικη οθονη και μονο με factory reset στρωνει η κατασταση.

 

 

ps: antuntu V6.0= 43700

Edited by GEONISED
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το default ημερολόγιο στη ROM του χαραλάμπη μπορούμε να το απεγκαταστήσουμε/απενεργοποιήσουμε;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε με system app remover (root) απο play

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια Πολλά Lenovians

 

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά φέτος και να μην υπάρξουν brickαρισματα πλέον στον κόσμο

 

Μετά από 1 συνεχή και εξαντλητικο χρόνο χρήσης του K910 έχω σχεδόν μονο καλά λόγια να πω. Είμαι ευχαριστημένος πέραν των προσδοκιών μου

 

1-2 απορίες θέλω να παραθέσω:

 

1. Είμαι με cm11 γιατί λατρεύω το double tap wake. Υπάρχει μήπως κάτι ανάλογο και σε νεότερες εκδόσεις cm;

 

2. Έχετε παρατηρήσει να είναι αδύναμη η λήψη σε σήμα σε αντιστοιχία με άλλα κινητά; εγώ μένω σε περιοχή με χαμηλό σήμα Wind (όπως ο περισσότερος κόσμος δηλαδή) αλλά λέω μήπως είναι και θέμα Rom

 

3. Έχω παράπονα με το lenovo super camera. Φοράω την προεγκατεστημενη με τη cm11 έκδοσης 2.3.5, αλλά είδα ότι έχουν βγει και νεότερες. Μπορώ να τις εγκαταστήσω; Έχω θέμα στις νυχτερινες λήψεις σε εσωτερικούς χώρους. Βάζει πολύ φλας με αποτέλεσμα να ασπριζει τα πρόσωπα στη φωτό ή σε άλλες περιπτώσεις να μη συγχρονιζεται το κλείστρο με το φλας και να βγαίνουν μαύρες οι φωτό. Είναι λογικό αυτό; και επιπλέον βγάζουν αλλά κινητά με χαμηλοτερα specs καλύτερες νυχτερινες φωτό και μου την δίνει στα νεύρα.

 

4. Διάβασα σε παλαιότερα posts ότι η cm12.1 έχει ακόμα πολλά bugs. Εξακολουθεί να ισχύει κάτι τέτοιο;

 

5. Και τέλος (σας επρηξα συγνώμη) Αν κάνω επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμίσεις θα με γυρίσει στη cm11 ή στην εργοστασιακή rom;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια κ χρονια πολλα κ καλη χρονια σε ολους,μια απορια εχω αν υπαρχει το zip αρχειο της lenovo cameras γιατι δεν μπορω να το βρω σας ευχαριστω πολυ
Χερι που το φοβασαι φιλα το
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια κ χρονια πολλα κ καλη χρονια σε ολους,μια απορια εχω αν υπαρχει το zip αρχειο της lenovo cameras γιατι δεν μπορω να το βρω σας ευχαριστω πολυ

 

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B3atnRAdxAz1OVk4Y2VlOTc5eFk&usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

 

σε ευχαριστω φιλε μου :up::up:

Χερι που το φοβασαι φιλα το
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου :up::up:

Αν φοράς την cm12.1 πρόσεχε με αυτήν την εφαρμογή... Εμένα μου δημιουργούσε σοβαρό θέμα υπερθέρμανσης...

Link to comment
Share on other sites

Αν φοράς την cm12.1 πρόσεχε με αυτήν την εφαρμογή... Εμένα μου δημιουργούσε σοβαρό θέμα υπερθέρμανσης...

ναι την 12.1 εχω

Χερι που το φοβασαι φιλα το
Link to comment
Share on other sites

ναι την 12.1 εχω

Αν την βάλεις και σου ανεβάσει θερμοκρασία να ξέρεις ότι είναι από την εφαρμογή αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του #2011 post μου και κάνοντας μια ενδελεχη αναζήτηση, διαπίστωσα ότι η φωτογραφική μηχανή του κινητού είναι πέραν του δέοντος καλή σε σημείο να έχει καλύτερο aperture από το Samsung s6 και από το iPhone 6s. (f1.8 το K910 έναντι f1.9 του Samsung και του iPhone)

 

Αυτό με νευριαζει ακόμα περισσότερο για αυτά που έγραφα στο προηγούμενο ποστ.

 

Εντάξει, δεν έχει τον ίδιο αισθητήρα ή τον οπτικό σταθεροποιητη που έχουν τα άλλα δύο, αλλά το να είναι μέσα στις 10 καλύτερες φωτογραφικές μηχανές κινητών θα έπρεπε να έχει και το ανάλογο αντικρυσμα.

 

Τώρα έχω βάλει την έκδοση 3.4.5 της lenovo camera και θα το εξετάσω και πάλι

 

Ερώτηση: έχω δει να έχουν βγει εκδόσεις lenovo camera μέχρι και v.5. Αυτές είναι μόνο για Android 5.χ και άνω;

Link to comment
Share on other sites

στα μακρινα σημεια δεν εχω αντιμετωπησει καποιο προβλημα στα κοντινα σημεια ομως με κουραζει για να εστιασει

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν την βάλεις και σου ανεβάσει θερμοκρασία να ξέρεις ότι είναι από την εφαρμογή αυτή...

 

να σαι καλα φιλε μου μεχρι στιγμης δεν εχω δει να ανεβαζει θερμοκρασια

Χερι που το φοβασαι φιλα το
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μια ερωτηση χρησιμοποιει κανενας ιντερνετ της wind;;; γιατι στην αθηνα και οπουδηποτε αλλου δεν εχω καταφερει να πιασω 3g μεχρι h+.
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση χρησιμοποιει κανενας ιντερνετ της wind;;; γιατι στην αθηνα και οπουδηποτε αλλου δεν εχω καταφερει να πιασω 3g μεχρι h+.

 

το h+ ειναι το 3g φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχει προκύψει με το Vibe Z μου. Με το που ανοίγω μία εφαρμογή καθυστερεί να ανοίξει και με πετάει έξω για δύο τρεις φορές μέχρι να ανοίξει. Αυτό γίνεται με όλες τις εφαρμογές. Τι με συμβουλεύεται να κάνω; Θα πρέπει να κάνω φορμάτ; και αν ναι με ποιό τρόπο;

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχει προκύψει με το Vibe Z μου. Με το που ανοίγω μία εφαρμογή καθυστερεί να ανοίξει και με πετάει έξω για δύο τρεις φορές μέχρι να ανοίξει. Αυτό γίνεται με όλες τις εφαρμογές. Τι με συμβουλεύεται να κάνω; Θα πρέπει να κάνω φορμάτ; και αν ναι με ποιό τρόπο;

Ευχαριστώ πολύ!!

Τι ρομ φορας?κανε του μια επαναφορα εργοστασιακων..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άσχετο αλλά επειδή δεν βρήκα που να το ποσταρω θέλω να πω μια μεγάλη καλησπέρα σε ολη τη παρέα του myphone.gr

Μπορεί να είμαι καινούργιος μιας και ποσταρα πρώτη φορά σήμερα αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα και μπορώ να πω πως χάρη σε σας αγόρασα κινητό για πρώτη φορά από την Κίνα. Έχω στην κατοχή μου το K910 της lenovo και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ποτέ δεν έβρισκα το χρόνο ούτε μου περισσεύει λόγο της δουλειάς μου (είμαι ιατρός) αλλά θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί με βοηθήσατε χωρίς να το ξέρετε και στην επιλογή του κινητού μου και στην επιλογή του ταμπλετ.

Καλή δύναμη να έχετε!:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...