Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέα έκδοση 1451 απο Master Lie

http://www.needrom.com/download/multilanguage-mliedroid-rom-v1-51-based-of-1451-st/

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=546814&st=6200 (Post 6206)

unlocked bootloader and TWRP Recovery 2.8.3.0 in two versions

odex and deodex

- The bootloader unlocked

- ES File Explorer

- The smallest package of services Google Play + Google speech synthesis and Google Search

- SuperSU 2.40 (after the first start will ask to update binary. Update and configure for other purposes)

- JetAudo music player

- Added small tweaks

- Added core with full Shell Root and support init.d

 

Installation Method:

- Download the archive with the firmware and store in the device memory

- Restart in rekaveri and wipes are also doing the following scheme:

- Before flashing: WIPE >>> ADVANCED >>> Dalvik-Cache, Cache.

- After that, go to the Install and point out the firmware file and set

- After installing go to the main screen and wipes are also doing the following scheme:

- After the firmware: WIPE >>> ADVANCED >>> Dalvik-Cache, Data, Cache (best option is after entering the WIPE >>> select FORMAT DATA and enter the word yes - see the screen, but keep in mind that will remove all that there is in phone memory, the so-called sdcard and just fly off topic for rekaveri, which can be set in the same patch

- Reboot your device and wait for the full launch.

Edited by kontax
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρνα του μια του baralabji καλύτερα.

από κάπου την κατέβασα αλλά ζητάει κωδικό. Μπήπως κάποιος έχει να μου στείλει με μήνυμα;

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με 1501 (Based VIBEUI_V2.0_1501_7.247.1_DEV_K910_WC97)

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=546814&st=6220

- Flash polnostyu deodeksiravanna (αυτό δεν το κατάλαβα)

- The bootloader unlocked

- ES File Explorer

- The smallest package of services Google Play + Google speech synthesis and Google Search

- SuperSU 2.40 (after the first start will ask to update binary. Update and configure for other purposes)

- Added core with full Shell Root and support init.d

- Photo caller to fill the screen,

- Tweak time zones

- Change the schedule in the dialer and when dialing and call

Τήν έκανα εγκατάσταση μόλις τώρα όλα ΟΚ. Θα κάνω τις δοκιμές μου και θα επανέλθω.

Edited by kontax
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Δες στο πρωτο post και κανε εγκατασταση μια official ρομ. Εαν δεν μπορεις, αφου μπαινεις στο εργοστασιακο recovery ξαναγυρισε στην 4.2.2. Μπορεις να το κανεις με sdfuse

σαν καινούργιος δεν καταλαβαίνω από όλα, θα ξεκινήσω το απόγευμα την διαδικασία για να περάσω την rom του "χαραλάμπη".

Θα ξεκινήσω με root και με ξεκλειδωμα bootloader (το κινητό φοράει εργοστασιακή rom) . Πως θα καταλάβω αν ξεκλείδωσα επιτυχώς τον bootloader;

Link to comment
Share on other sites

σαν καινούργιος δεν καταλαβαίνω από όλα, θα ξεκινήσω το απόγευμα την διαδικασία για να περάσω την rom του "χαραλάμπη".

Θα ξεκινήσω με root και με ξεκλειδωμα bootloader (το κινητό φοράει εργοστασιακή rom) . Πως θα καταλάβω αν ξεκλείδωσα επιτυχώς τον bootloader;

 

με το που ξεκλειδωσεις τον bootloader στο καπακι θα πατησεις το αλλο αρχειο που εχει ο οδηγος για περαστει το twrp(recovery)..αν μπει recovery εισαι οκ,ξεκλειδωσες και τον bootloader..αν χρειαστεις βοηθεια στειλε pm

Link to comment
Share on other sites

με το που ξεκλειδωσεις τον bootloader στο καπακι θα πατησεις το αλλο αρχειο που εχει ο οδηγος για περαστει το twrp(recovery)..αν μπει recovery εισαι οκ,ξεκλειδωσες και τον bootloader..αν χρειαστεις βοηθεια στειλε pm

Το ήξερα πως θα μου σπάσει τα νεύρα, με τίποτα δε γίνεται root

Link to comment
Share on other sites

Παιδια.... Να δουμε αμα ξεμπλεξουμε...

Πιστευα οτι δεν θα εχω προβλημα..

 

Τελικα,

 

Απαξ iPhone παντα iPhone

 

Και το εδωσα για να παρω αυτο εδω!!

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα πως θα μου σπάσει τα νεύρα, με τίποτα δε γίνεται root

Λοιπόν ακολούθησα τα βήματα της πρώτης σελίδας και πέρασα εργοστασιακή 4.2.2. Την πέρασε κανονικά με αρχείο οgb σε φάκελο sdfuce και μπάινοντας στο recovery της lenovo (πατώντας το power on και το πλήκτρο ήχου). Στη συνέχεια έκανα τις εργοστασιακές αναβαθμίσεις χωρίς πρόβλημα και είναι στην τελευταία επίσημη 1451_7.139.1_ST_K910.

Ωραία είναι με τα γνωστά κινέζικα και χωρίς google play. Δοκιμάζω πάλι με rootGenius αλλά root δε γίνεται με τίποτα. Τι να φταίει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακολούθησα τα βήματα της πρώτης σελίδας και πέρασα εργοστασιακή 4.2.2. Την πέρασε κανονικά με αρχείο οgb σε φάκελο sdfuce και μπάινοντας στο recovery της lenovo (πατώντας το power on και το πλήκτρο ήχου). Στη συνέχεια έκανα τις εργοστασιακές αναβαθμίσεις χωρίς πρόβλημα και είναι στην τελευταία επίσημη 1451_7.139.1_ST_K910.

Ωραία είναι με τα γνωστά κινέζικα και χωρίς google play. Δοκιμάζω πάλι με rootGenius αλλά root δε γίνεται με τίποτα. Τι να φταίει άραγε;

λοιπόν πέρασα με το GMStool το play store και ησύχασα. Έχω την τελευταία επίσημη (αγγλική) rom και θα δουλέψω με αυτή. Root δε θέλει να γίνει με κανένα τρόπο στο android 4.4 οπότε αφήνω στην άκρη αυτή την δυνατότητα προσωρινά.

Edited by basdel
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

η 1501 ειναι η τελευταια..

Πάντως μέχρι χτες δεν την έβγαζε ακόμη για on-line ενημέρωση (για εμένα που έχω την εργοστασιακή rom)

Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM έχεις περασμένη; Αν έχεις Stable VIBE έκδοση, θα σου βγάλει ενημέρωση στο system update μόνο για νέα ST έκδοση. Η 1501 είναι DEV έκδοση και την βγάζει ως νέα έκδοση μόνο σε εκείνους που έχουν παλαιότερη DEV ROM.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλη χρονιά...

Παιδιά όσοι δοκιμασατε αυτή http://www.needrom.com/download/multilanguage-mliedroid-rom-v1-51-based-of-1451-st/

 

Θα δείτε οτι δεν λειτουργει το gmail μπορείτε να κατεβάσετε τα gapps https://www.androidfilehost.com/?fid=23501681358543824

 

Αλλά κάντε τα μαζί με τη ROM flash γιατί μετα που τα έκανα έβγαζε κάποια fc.

Πάντως φαίνεται πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με 1501 (Based VIBEUI_V2.0_1501_7.247.1_DEV_K910_WC97)

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=546814&st=6220

- Flash polnostyu deodeksiravanna (αυτό δεν το κατάλαβα)

- The bootloader unlocked

- ES File Explorer

- The smallest package of services Google Play + Google speech synthesis and Google Search

- SuperSU 2.40 (after the first start will ask to update binary. Update and configure for other purposes)

- Added core with full Shell Root and support init.d

- Photo caller to fill the screen,

- Tweak time zones

- Change the schedule in the dialer and when dialing and call

Τήν έκανα εγκατάσταση μόλις τώρα όλα ΟΚ. Θα κάνω τις δοκιμές μου και θα επανέλθω.

Ειναι lite?

Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM έχεις περασμένη; Αν έχεις Stable VIBE έκδοση, θα σου βγάλει ενημέρωση στο system update μόνο για νέα ST έκδοση. Η 1501 είναι DEV έκδοση και την βγάζει ως νέα έκδοση μόνο σε εκείνους που έχουν παλαιότερη DEV ROM.

ναι, η δική μου έκδοση είναι Stable.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι lite?

Η εκδοση 1501 του Master Lie ΔΕΝ είναι lite.Εχει το Security και τις default lenovo apps Music , Video, Share it, File Browser, που τις έκανα freeze με το Titanium Backup.Επίσης υποστηρίζει μία νέα λειτουργία το double tap για κλείδωμα-ξεκλείδωμα οθόνης.To enable waking the device by pressing on the screen must be in the "Settings - Special - Wake touch" with the switch on and will work.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Οσοι κατέβασαν την έκδοση του Master Lie 1451 (30/12/14) απο NeedRom

http://www.needrom.com/download/multilanguage-mliedroid-rom-v1-51-based-of-1451-st/

και είχαν πρόβλημα με google services , υπάρχει πλέον νέα έκδοση (02/01/15) χωρίς το πρόβλημα.

ODEX 1451

https://yadi.sk/d/46YIadWFdkhdL

DEODEX 1451

https://yadi.sk/d/xeAGo8Gmdkdst

For everyone who enjoys my assemblies excited to announce that a multilanguage firmware Lenovo K910SS - Firmware (Post # 36880927) reuploaded both archive and now Gmail and all other services on google work without errors. Just lay out later Patch, to correct mistakes without flashing a new one or can be sewn new file without doing a wipe section <<< DATA >>>

With regard to the assembly from 1501 with a double tap of spillage on, I do it too, and will be to provide literally any time soon.

Added 01.02.2015, 23:10:

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ξερει κανεις πως αλλαζουμε το app της καμερας σε καποιο πιο γρηγορο γιατι το μαμα ειναι καθυστερημενο.Π.χ πως μπορω να βαλω απο π.χ. samsung η lg που εχω δουλεψει και εχουν αμεση ανταποκριση? Δοκιμασα πολλα απο το play store αλλα ολλα μαπα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , με την εκδοση k910e θα εχω καποιο προβλημα με το σημα διοτι δεν κσλυπτει ολεε τις μπαντες;

 

οχι. αυτοι που εχουν την εκδοση k910e δεν αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παίδες,αρχικά έκανα update το κινητό από το lenovo update.

παρατήρησα ότι σβήστηκαν αρκετές εφαρμογές που δεν μπορούσα να σβήσω πριν μπήκαν κάτι "κινεζιες" αλλά σβήστηκαν τα gapps ή "κράσαραν"

οπότε καθώς είχα ήδη αποφασίσει να το routαρω πριν το update, το "ροοταρα" με το rootgenius

έσβησα και τις "κινεζιες" και τα gapps καθώς δεν δούλευαν.

Τώρα θέλω να μάθω πως θα τα εγκαταστήσω ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

προσπάθησα να κατεβάσω τα gapps που έχετε ανεβάσει σε προηγούμενα post αλλα μου βγάζε broken links

Θέλω reupload links σε dropbox η 4shared αν γίνεται και πως να τα εγκαταστήσω εάν η διαδικασία δεν είναι η απλή εγκατάσταση

Αν ξέρετε καλύτερα από εμενα την λύση του προβλήματος δώστε ένα χεράκι

ΕΧΩ 4.4.2

"VIBΕUΙ"_v2.0_1451_7.139.1_ST_K910

Edited by WhatFreedom
Link to comment
Share on other sites

παίδες,αρχικά έκανα update το κινητό από το lenovo update.

παρατήρησα ότι σβήστηκαν αρκετές εφαρμογές που δεν μπορούσα να σβήσω πριν μπήκαν κάτι "κινεζιες" αλλά σβήστηκαν τα gapps ή "κράσαραν"

οπότε καθώς είχα ήδη αποφασίσει να το routαρω πριν το update, το "ροοταρα" με το rootgenius

έσβησα και τις "κινεζιες" και τα gapps καθώς δεν δούλευαν.

Τώρα θέλω να μάθω πως θα τα εγκαταστήσω ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

προσπάθησα να κατεβάσω τα gapps που έχετε ανεβάσει σε προηγούμενα post αλλα μου βγάζε broken links

Θέλω reupload links σε dropbox η 4shared αν γίνεται και πως να τα εγκαταστήσω εάν η διαδικασία δεν είναι η απλή εγκατάσταση

Αν ξέρετε καλύτερα από εμενα την λύση του προβλήματος δώστε ένα χεράκι

ΕΧΩ 4.4.2

"VIBΕUΙ"_v2.0_1451_7.139.1_ST_K910

Μιας και εσαι root...δες στο πρωτο post του forum....... κανε εγκατασταση τις twrp του aloialone....και μετα ειναι ευκολο, να βαλεις μια καλη ρομ με ολα μεσα, και χωρις κινεζιες...πχ του baralajbi

http://www.needrom.com/download/lenovo-k910-4-4-2-vibeui-2-0-multilang-gapps/

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

παίδες,αρχικά έκανα update το κινητό από το lenovo update.

παρατήρησα ότι σβήστηκαν αρκετές εφαρμογές που δεν μπορούσα να σβήσω πριν μπήκαν κάτι "κινεζιες" αλλά σβήστηκαν τα gapps ή "κράσαραν"

οπότε καθώς είχα ήδη αποφασίσει να το routαρω πριν το update, το "ροοταρα" με το rootgenius

έσβησα και τις "κινεζιες" και τα gapps καθώς δεν δούλευαν.

Τώρα θέλω να μάθω πως θα τα εγκαταστήσω ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

προσπάθησα να κατεβάσω τα gapps που έχετε ανεβάσει σε προηγούμενα post αλλα μου βγάζε broken links

Θέλω reupload links σε dropbox η 4shared αν γίνεται και πως να τα εγκαταστήσω εάν η διαδικασία δεν είναι η απλή εγκατάσταση

Αν ξέρετε καλύτερα από εμενα την λύση του προβλήματος δώστε ένα χεράκι

ΕΧΩ 4.4.2

"VIBΕUΙ"_v2.0_1451_7.139.1_ST_K910

 

Κατεβασε το gsmtool και εγκατεστησε το σαν απλη εφαρμογη. Μετα το ανοιγεις και με ενα κουμπι κανεις εγκατασταση τις Google aps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...