Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιποον, να σας ενημερώσω ότι κι εγώ πέρασα στην CM 12.1 για το K910e που κατέχω.

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος! Δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά (το λειτουργώ μια βδομάδα τώρα) και γενικά ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα από τη rom του χαραλάμπη. Το μόνο μειονέκτημα αυτής της rom είναι η αισθητά χειρότερη ανάλυση της πίσω κάμερας. Ελπίζω να διορθωθεί στο μέλλον αυτό.

 

Εγώ έβαλα την RC23 αν και πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε η RC24.

 

Ποια εφαρμογή κάμερας χρησιμοποιείς? Εγώ έχω την στοκ της lenovo και βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ξέρω πως δεν είναι το κατάλληλο σημείο, αλλά επειδή μόλις απέκτησα το τηλέφωνο και δεν έχω μια θήκη έστω σιλικόνης απλά να το βάλω για προστασία (πολύ λεπτό είναι το άτιμο!) αν κάποιος φίλος έχει μια θήκη από Αθήνα που δεν την χρειάζεται την αγοράζω αμέσως (βλέπεις το ebay και τα capital cotrol μας έχουν δέσει τα χέρια)...

Επίσης έχει μια έκδοση VIBEUI_V2.0_1503_7.254. 1_ST_K910 baralajbi στα Ελληνικα. Μου βγάζει αναβάθμιση στην 1516. Να την κάνω ή θα χάσω τα Ελληνικά; Επίσης προσπαθώντας να αφαιρέσω κάποια πράγματα βλέπω ότι δεν είμαι root. Εν πάσει περιπτώσει να κάνω root κτλ όπως είμαι τώρα και να περάσω την cm12 που αναφέρετε παραπάνω; είναι καλύτερη από αυτή που έχω; Η διαδικασία είναι root, unlook bootloader, πέρασμα cmw και μετά rom;

Edited by basdel
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω πως δεν είναι το κατάλληλο σημείο, αλλά επειδή μόλις απέκτησα το τηλέφωνο και δεν έχω μια θήκη έστω σιλικόνης απλά να το βάλω για προστασία (πολύ λεπτό είναι το άτιμο!) αν κάποιος φίλος έχει μια θήκη από Αθήνα που δεν την χρειάζεται την αγοράζω αμέσως (βλέπεις το ebay και τα capital cotrol μας έχουν δέσει τα χέρια)...

Επίσης έχει μια έκδοση VIBEUI_V2.0_1503_7.254. 1_ST_K910 baralajbi στα Ελληνικα. Μου βγάζει αναβάθμιση στην 1516. Να την κάνω ή θα χάσω τα Ελληνικά; Επίσης προσπαθώντας να αφαιρέσω κάποια πράγματα βλέπω ότι δεν είμαι root. Εν πάσει περιπτώσει να κάνω root κτλ όπως είμαι τώρα και να περάσω την cm12 που αναφέρετε παραπάνω; είναι καλύτερη από αυτή που έχω; Η διαδικασία είναι root, unlook bootloader, πέρασμα cmw και μετά rom;

Εχω μια θηκη δεν την χρειαζομαι....αν κανεις αναβαθμιση χανεις Ελληνικα, γεμιζεις κινεζιες....οπως το γραφεις για την διαδικασια να περασεις την cm 12

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια θηκη δεν την χρειαζομαι....αν κανεις αναβαθμιση χανεις Ελληνικα, γεμιζεις κινεζιες....οπως το γραφεις για την διαδικασια να περασεις την cm 12

Αναβάθμιση στην τελευταία επίσημη δεν ήθελε με τίποτα να κάνει παρότι κατέβαζε το αρχείο και έκανε instal (έμενε στο logo της lenovo). Κατάφερα και πέρασα την cm12.1, δε μου άρεσε όμως, (πολύ απλή και λείπουν λειτουργίες ή έτσι μου φάνηκε) και τελικά πέρασα την τελευταία του baralampi(?) με twrp. Δεν ξέρω εάν έκανα τις σωστές κινήσεις στο twrp, έκανα μόνο wipe και πέρασα την άλλη rom (όχι format data- δεν ξέρω εάν χρειάζονταν αυτό). Προς το παρόν παίζει καλά και μάλλον θα κρατήσω αυτή τη rom.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση στην τελευταία επίσημη δεν ήθελε με τίποτα να κάνει παρότι κατέβαζε το αρχείο και έκανε instal (έμενε στο logo της lenovo). Κατάφερα και πέρασα την cm12.1, δε μου άρεσε όμως, (πολύ απλή και λείπουν λειτουργίες ή έτσι μου φάνηκε) και τελικά πέρασα την τελευταία του baralampi(?) με twrp. Δεν ξέρω εάν έκανα τις σωστές κινήσεις στο twrp, έκανα μόνο wipe και πέρασα την άλλη rom (όχι format data- δεν ξέρω εάν χρειάζονταν αυτό). Προς το παρόν παίζει καλά και μάλλον θα κρατήσω αυτή τη rom.

Δες το post #1144 σελιδα 77....;)

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από τόσο καιρό τα κατάφερα το έκανα unbrick επιτέλους το τουβλάκι μου ευχαριστώ παίδες.

Ευχαριστώ ειδικά τον tsarlam που προσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το κινητό αλλά το ίδιο πρόβλημα με την sim η sim 1 είναι off η sim 2 ok λειτουργεί κανονικά. Τσέκαρα το Imei το ένα είναι 0 το άλλο κανονικά.

Δοκίμασα το qpst αλλά τίποτα. Καμία λύση έχει κανείς?

Pls καμία βοήθεια….

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως έχετε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με το ηχείο και αν σας ακούει καλά ο άλλος?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θεμα με το gps... με το google maps μου κλειδωνει κανονικα ο δορυφορος και με βρισκει κατευθειαν ενω περασα και το sygic και δεν μπορει να με βρει με τιποτα λεει συνεχεια ανακριβη σημα... τι μπορει να φταιει;;;;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως έχετε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με το ηχείο και αν σας ακούει καλά ο άλλος?

 

Οχι δεν υπάρχει τέτοιο

πρόβλημα. Το παρατήρησες τώρα τελευταία? Ποια ρομ φοράς?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μετά από ένα χρόνο που έχω το κινητό είπα κι εγώ να κάνω τη δοκιμή μου και να περάσω κάποιο πιο καινούριο ROM. Από το τηλέφωνο είμαι πολύ ευχαριστημένος απλά είχε την 4.2.2 έκδοση και σκέφτηκα να βάλω τη CM11. Πρώτα το έκανα ROOT, αντέγραψα μέσα στο κινητό το ROM που θα εγκαθιστούσα όλα τέλεια μέχρι εκεί. Έπειτα μπήκα σε cwm και επέλεξα εγκατάσταση zip, και επέλεξα το αρχείο του CM11. Κατά την εγκατάσταση παρουσίασε κάποιο σφάλμα και δεν ολοκληρώθηκε με αποτέλεσμα τώρα να μη μπορώ να κάνω τίποτα. Το τηλέφωνο απλά μπουτάρει και μπαίνει σε cwm αλλά μέχρι εκέι... Ούτε το ROM που είχα περάσει στη μνήμη μπορώ να εγκαταστήσω, ούτε κάτι άλλο μπορώ να κάνω μιας και πλέον το τηλέφωνο όταν συνδέεται με τον υπολογιστή μου εμφανίζεται ως συσκευή kiton και όχι ωχ lenovo k910. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους κάθισαν και διάβασαν το κατεβατό μου!
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς βάλε την ρομ σε ένα φλασακι και συνδέσετε το με otg και κάνε εγκατάσταση από εκεί. Θα σου έλεγα να βάλεις την cm12 που είναι Android 5.1 αλλά πρέπει να αναβαθμίσεις καλύτερα και το recovery. Περισσότερα εδώ: http://www.teamsuperluminal.org/
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορώ να αναβαθμίσω το recovery; Για την ώρα πάντως έχω πρόσβαση μόνο στο cwm recovery του τηλεφώνου το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι έκδοση 6.0.4.6 . Μπορώ από αυτό το σημείο να δω το ROM μέσω otg; Δοκίμασα με 3 διαφορετικά στικάκια USB αλλά δεν είδα σε κανένα το ROM. Βέβαια δεν είχα μικρότερο από 8 gb μέγεθος usb, παίζει ρόλο αυτό; Πάντως κάπου διάβασα ότι για να "δει" το στικάκι πρέπει να μπεις στο recovery του lenovo και όχι στο cmw.. Ισχύει αυτό; Ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία rom του χαραλάμπη. Το κατάλληλο και τελευταίο recovery που μπορώ να περάσω είναι αυτό "Recovery 2.8.7.0 for Lenovo K910SS / E" ( http://www.needrom.com/download/twrp-recovery-2-8-7-0-for-lenovo-k910ss-e/) ; Αυτό είναι το σωστό μοντέλο για μάς; Πρέπει να κάνω root, unlok bootloader και πέρασμα του recovery με κάποιο σκριπτάκι που έχει στο needrom;
Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία rom του χαραλάμπη. Το κατάλληλο και τελευταίο recovery που μπορώ να περάσω είναι αυτό "Recovery 2.8.7.0 for Lenovo K910SS / E" ( http://www.needrom.com/download/twrp-recovery-2-8-7-0-for-lenovo-k910ss-e/) ; Αυτό είναι το σωστό μοντέλο για μάς; Πρέπει να κάνω root, unlok bootloader και πέρασμα του recovery με κάποιο σκριπτάκι που έχει στο needrom;

Του μπαμπη την Ρομ πως την πέρασες?δεν είχες recovery?

Link to comment
Share on other sites

Του μπαμπη την Ρομ πως την πέρασες?δεν είχες recovery?

με το TWRP που από τι είδα τώρα είναι εγκατεστημένο και δεν χάθηκε με την αναβάθμιση στη νέα rom. Αλλά νόμισα πως με την εγκατάσταση της rom του χαραλάμπη χάθηκε. Πως έχει όμως twrp όταν πλέον δεν είναι root (έτσι λέει το root cheker) ; Επίσης , πως θα καταλάβω εάν έχει ξεκλείδωτο bootloader; μετά την εγκατάσταση της rom του χαραλάμπη δεν έκανα τίποτα για root και τα λοιπά...

Link to comment
Share on other sites

με το TWRP που από τι είδα τώρα είναι εγκατεστημένο και δεν χάθηκε με την αναβάθμιση στη νέα rom. Αλλά νόμισα πως με την εγκατάσταση της rom του χαραλάμπη χάθηκε. Πως έχει όμως twrp όταν πλέον δεν είναι root (έτσι λέει το root cheker) ; Επίσης , πως θα καταλάβω εάν έχει ξεκλείδωτο bootloader; μετά την εγκατάσταση της rom του χαραλάμπη δεν έκανα τίποτα για root και τα λοιπά...

Κανε αναβαθμηση με google play στο εικονιδιο που βλεπεις για να γινεις ροοτ....θα σου βγαλει ενα παραθυρο και θα σε ρωτησεi πως θελεις να αναβαθμισεις κανονικα απο play η απο TWRP.....διαλεξε twrp...θα σου ζητησει να κανεις reboot....με την επανεκκηνηση θα εισαι root...δες για σιγουρια με το root checker....εδω θα ξεκλειδωσεις το bootloader http://www.needrom.com/download/unlock-bootloader/ ...... αν θελεις βαλε την τελευταια twrp recovery...... http://www.needrom.com/download/twrp-recovery-2-8-7-0-for-lenovo-k910ss-e/ εισαι ετοιμος να βαλεις οποια ρομ θελεις.....τα wipe,δες 5 post παραπανω, αν θελεις καθαρη συσκευη.

Edited by tsarlam

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

perasa thn cm 12,1 μεχρι στιγμης φαινεται να το εκανα σωστα... πως μπορω να ανακτισω ολα αυτα που εκανα back up οπως ολες τις εφαρμογες που εχω κατεβασει πιο πριν;;;
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το κινητό αλλά το ίδιο πρόβλημα με την sim η sim 1 είναι off η sim 2 ok λειτουργεί κανονικά. Τσέκαρα το Imei το ένα είναι 0 το άλλο κανονικά.

Δοκίμασα το qpst αλλά τίποτα. Καμία λύση έχει κανείς?

Pls καμία βοήθεια….

Αν κανει το ιδιο και με αλλη rom, τοτε ειναι προβλημα hardware της συσκευης...δοκιμασε μια του baralajbi.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

perasa thn cm 12,1 μεχρι στιγμης φαινεται να το εκανα σωστα... πως μπορω να ανακτισω ολα αυτα που εκανα back up οπως ολες τις εφαρμογες που εχω κατεβασει πιο πριν;;;

Αν εκανες backup με την recovery, τσεκαρεις μονο το data και κανεις restore....

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

ωραιος φιλε μου το εκανα και ολα κομπλε και κατι αλλο τωρα πως μπορω μεσα στο μενου να κανω φακελους;;;; οποτε παω να τραβηξω ενα εικονιδιο μου το πεταει στην αρχικη
Link to comment
Share on other sites

ωραιος φιλε μου το εκανα και ολα κομπλε και κατι αλλο τωρα πως μπορω μεσα στο μενου να κανω φακελους;;;; οποτε παω να τραβηξω ενα εικονιδιο μου το πεταει στην αρχικη

 

Δεν μπορείς. Μόνο έξω στην αρχική μπορείς να βάλεις φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς βάλε την ρομ σε ένα φλασακι και συνδέσετε το με otg και κάνε εγκατάσταση από εκεί. Θα σου έλεγα να βάλεις την cm12 που είναι Android 5.1 αλλά πρέπει να αναβαθμίσεις καλύτερα και το recovery. Περισσότερα εδώ: http://www.teamsuperluminal.org/

ουφ! τελικά κατάφερα και το συνέφερα... να'ναι καλά ένα pc με Windows xp γιατί με τα 7 που είχα στο δικό μου δε μπορούσα να μιλήσω με adb με το τηλέφωνο. Του πέρασα ένα rom με android 4.4.2 (νομίζω το 1516), το έκανα root με root genius, του ξεκλείδωσα τον bootloader, του πέρασα twrp 2.8.7.0 και μετα cm12.1 rc25. Όλα καλά για την ώρα, μόνο σα να ζεσταίνεται λίγο παραπάνω η συσκευή μου φαίνεται, θα παρακολουθήσω και τη μπαταρία να δω πόσο κρατάει. Ένα πρόβλημα μόνο, δεν είμαι πλέον root. Τρέχω άφοβα πάλι το root genius ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

ειναι η εντυπωση μου ή μήπως τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία;;; διορθωνεται καπως;;;

 

και κατι αλλο που ειδα το twrp μου πιανει τωρα 4,7 gb ειναι λογικο;;; εχει μειωθει παρα πολυ ο χωρος... μηπως φταει το back up;;;

Edited by geoliol
Link to comment
Share on other sites

ουφ! τελικά κατάφερα και το συνέφερα... να'ναι καλά ένα pc με Windows xp γιατί με τα 7 που είχα στο δικό μου δε μπορούσα να μιλήσω με adb με το τηλέφωνο. Του πέρασα ένα rom με android 4.4.2 (νομίζω το 1516), το έκανα root με root genius, του ξεκλείδωσα τον bootloader, του πέρασα twrp 2.8.7.0 και μετα cm12.1 rc25. Όλα καλά για την ώρα, μόνο σα να ζεσταίνεται λίγο παραπάνω η συσκευή μου φαίνεται, θα παρακολουθήσω και τη μπαταρία να δω πόσο κρατάει. Ένα πρόβλημα μόνο, δεν είμαι πλέον root. Τρέχω άφοβα πάλι το root genius ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Πήγαινε ρυθμίσεις > Σχετικά με το τηλέφωνο > πάτα 5-6 φορές γρήγορα πάνω στον αριθμό έκδοσης για να ενεργοποιήσεις τις ρυθμίσεις για προγραμματιστές > μετά γύρισε πίσω θα σου εμφανιστεί μια καινούργια κατηγορία (επιλογές για προγραμματιστές) > πήγαινε βρες το πρόσβαση root και τσέκαρε εφαρμογές και ADB. Τώρα έχεις ρουτ. Ναι ζεσταίνεται λίγο αλλά οκ δεν είναι και τόσο θέμα. Έχουμε και καλοκαίρι τώρα... Η μπαταρία τελειώνει λίγο πιο γρήγορα από την στοκ αλλά βάλε greenify και κατέβασε το disable application από το Google για να απενεργοποίησεις όσες εφαρμογές δεν χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...