Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου εβγαλε και μενα το ιδιο προβλημα με τον φιλο πιο πανω "incallUI has stopped". Με 1443 και εγω... Για να περασω την 1447 πρεπει να ξαναπαω σε 4.2;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου εβγαλε και μενα το ιδιο προβλημα με τον φιλο πιο πανω "incallUI has stopped". Με 1443 και εγω... Για να περασω την 1447 πρεπει να ξαναπαω σε 4.2;

Αν εχεις twrp οχι....φλασαρεις κατευθειαν απο twrp

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νέα έκδοση TWRP 2.8.3.0 απο Master lie.

http://www.needrom.com/download/twrp-recovery-2-8-3-0/

Μόλις την έκανα εγκατάσταση με το flashify απο την επιλογή Flash Zip File.

 

Μπήκε στο πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις twrp οχι....φλασαρεις κατευθειαν απο twrp

 

Προς το παρον εκανα reset και εστρωσε...θα παραμεινω μερικες μερες με την 1443 και με περασμενα μονο τα αναγκαια apps και θα δω πως θα εξελιχθει το θεμα. 5-6 μερες οπως ειπε ο φιλος πιο πανω που εμφανιζετε παλι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον εκανα reset και εστρωσε...θα παραμεινω μερικες μερες με την 1443 και με περασμενα μονο τα αναγκαια apps και θα δω πως θα εξελιχθει το θεμα. 5-6 μερες οπως ειπε ο φιλος πιο πανω που εμφανιζετε παλι το προβλημα.

Φιλε μου απο που το πηρες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απο που το πηρες εσυ?
minideal, νομιζω και εσυ απο εκει ψωνισες, αλλα πιστευω πως δεν εχει να κανει με το μαγαζι αλλα με την ROM.
Link to comment
Share on other sites

minideal, νομιζω και εσυ απο εκει ψωνισες, αλλα πιστευω πως δεν εχει να κανει με το μαγαζι αλλα με την ROM.

Και γιατι το κανει σε εμας και σε ολους τους αλλους οχι...

Εμενα το κανει και στα 2 τηλεφωνα

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι το κανει σε εμας και σε ολους τους αλλους οχι...

Εμενα το κανει και στα 2 τηλεφωνα

Αυτο μονο με δοκιμες θα εξακριβωθει.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι το κανει σε εμας και σε ολους τους αλλους οχι...

Εμενα το κανει και στα 2 τηλεφωνα

 

και εγώ από minideal το πήρα και λειτουργεί άψογα. και με τις 1443, 1447 του Χαραλάμπη και με τις 1407, 1443,1447,1451 official.

κοιτάξτε μήπως οι συσκευές που έχετε είναι k910e και έχουν κάποιο bug με τις ρομ του Χαραλάμπη.

δοκιμάστε official ρομ.

εγώ από όλες που δοκίμασα κατέληξα στην 1451 official. κατά την προσωπική μου άποψη είναι η καλύτερη που κυκλοφορεί. (δεν με χαλάει η έλλειψη Ελληνικών γιατί σε όλα μου τα κινητά Αγγλικό μενού χρησιμοποιώ).

Link to comment
Share on other sites

και εγώ από minideal το πήρα και λειτουργεί άψογα. και με τις 1443, 1447 του Χαραλάμπη και με τις 1407, 1443,1447,1451 official.

κοιτάξτε μήπως οι συσκευές που έχετε είναι k910e και έχουν κάποιο bug με τις ρομ του Χαραλάμπη.

δοκιμάστε official ρομ.

εγώ από όλες που δοκίμασα κατέληξα στην 1451 official. κατά την προσωπική μου άποψη είναι η καλύτερη που κυκλοφορεί. (δεν με χαλάει η έλλειψη Ελληνικών γιατί σε όλα μου τα κινητά Αγγλικό μενού χρησιμοποιώ).

 

Kαι εγω αγγλικα χρησιμοποιω, δλδ μονο αυτο ειναι το προβλημα; τιγκα στα κινεζικα πρεπει να ειναι το κινητο σου, gapps περασες; Στο antuntu μου το βγαζει k910 χωρις e...

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αγγλικα χρησιμοποιω, δλδ μονο αυτο ειναι το προβλημα; τιγκα στα κινεζικα πρεπει να ειναι το κινητο σου, gapps περασες; Στο antuntu μου το βγαζει k910 χωρις e...

 

τις περισσότερες μπορείς να τις βγάλεις χωρίς να είσαι ροοτ. google apps πέρασα κανονικά με gsmtool.

lenovo apps κράτησα μόνο αυτές που χρησιμοποιώ. αν ασχοληθείς λίγο το φέρνεις στα μέτρα σου

δες και μόνος σου αν υπάρχει κινεζια.

Link to comment
Share on other sites

τις περισσότερες μπορείς να τις βγάλεις χωρίς να είσαι ροοτ. google apps πέρασα κανονικά με gsmtool.

lenovo apps κράτησα μόνο αυτές που χρησιμοποιώ. αν ασχοληθείς λίγο το φέρνεις στα μέτρα σου

δες και μόνος σου αν υπάρχει κινεζια.

Το app store δουλευει κανονικα??

 

Υπαρχει οδηγος για την εγκατασταση της official και των gapps? Και γενικα την αποκινεζοποιηση??

 

Τελος, ελληνικη πληκτρολογηση εχει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το να βρισκω το τηλεφωνο κλειστο με μπλε φωτακι και να πρεπει να πατησω power για 10 δευτερολεπτα για να επανελθει τι σημαινει?δευτερη φορα σε 5 μερες που μου το κανει.
Link to comment
Share on other sites

Το να βρισκω το τηλεφωνο κλειστο με μπλε φωτακι και να πρεπει να πατησω power για 10 δευτερολεπτα για να επανελθει τι σημαινει?δευτερη φορα σε 5 μερες που μου το κανει.

 

Λογικά δεν ήταν κλειστό αλλά έχει φάει κάποιο κόλλημα.... με τι rom?

Link to comment
Share on other sites

Το app store δουλευει κανονικα??

 

Υπαρχει οδηγος για την εγκατασταση της official και των gapps? Και γενικα την αποκινεζοποιηση??

 

Τελος, ελληνικη πληκτρολογηση εχει ετσι?

 

όλα δουλεύουν κανονικά χωρίς πρόβλημα. ελληνικό πληκτρολόγιο έχει. η κινεζοποιηση είναι ένας μύθος. όποια εφαρμογή δεν θες την αφαιρείς η την παγώνεις, και βάζεις μια από το googleplay που θες εσύ.

η custom rom μπορεί να "πουλάνε" αλλά το 90% αυτών σε σύντομο χρονικό διάστημα θα βγάλουν προβλήματα στην λειτουργία της συσκευής.

εαν θες π.χ miui rom μην αγοράζεις lenovo άλλα xiaomi, αν πάλι σε αρέσει η VIBEUI μην αγοραζεις zte η huawei αλλα lenovo.

η official περνιούνται όπως όλες η rom, δες στο πρώτο ποστ. τις κατεβάζεις από needrom.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, καποιες παρατηρησεις κτλ. Στην notification bar οταν κανετε sweep off δεξια-αριστερα, οτι δεν θελετε, γινεται ευκολα; εχω την εντυπωση οτι δεν ανταποκρινεται και πολυ καλα. Και γενικα οταν θελω να κανω λεπτους χειρισμους με μετακινηση κερσορα ειναι λιγο κουκουρουκου. Στο widget καιρου lenovo οταν κανω locate city μου λεει οτι ειμαι στο "Neon Villysion", και ειμαι Αθηνα, και χτες που ημουνα Κορινθο μου ελεγε οτι ειμαι Athens, πριν κανω reset σε factory(1443) μου δουλευε σωστα χωρις να εχω κανει τιποτα (εβαλα και vibe xpert αλλα τπτ). Δοκιμασα και chompSms και το προτεινω αντι του gosmsPro για αυτους που μπορει να εχουνε προβλημα ενεργοποιησης των 160 χαρακτηρων οπως εγω, υποστηριζει dual sim και γενικα πολυ καλο, λιτο και απερριτο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βοήθειά σας μιας και είμαι καινούργιος στο κινητό:

Από γνωστό μου αγόρασα το k910 διαβάζοντας τα καλά σας σχόλια εδώ στο φόρουμ. Ο γνωστός μου, άσχετος στο android άφησε το κινητό όπως το παρέλαβε, με την εργοστασιακή rom 4.4.2 (νομίζω 1415), αγγλικό μενού, χωρίς root (τουλάχιστον έτσι λέει το mobile uncle tools που πέρασα) και με google play (δεν ξέρει πως έχει περαστεί, έτσι το παρέλαβε). Όλα δουλεύουν άριστα εκτός ότι το κινητό δεν κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και επίσης δεν κάνει το επίσημο update που βγάζει. Για την ακρίβεια το κινητό μετά την επιλογή "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" κάνει επαννεκίνηση, εμφανίζει μαύρη οθόνη με κάτι θολές κουκίδες-γραμμές στο πάνω μέρος της οθόνης, δεν προσωράει σε κάτι, σβήνει η οθόνη και εμφανίζει ένα μπλε λεντ δίπλα στο ακουστικό. Αναγκαστικά πατάω το power button για λίγα δευτερόλεπτα, κλείνει (κάνει την δόνηση κλεισίματος), το ξαναανοίγω μετά από λίγο και ανοίγει κανονικά όπως ήτανε πριν το λειτουργικό.

Νομίζω πως έχει χάσει το εργοστασιακό recovery, χωρίς να είμαι σίγουρος, γι΄αυτό και δεν κάνει επαναφορά κλπ. Δεν έπρεπε να δουλεύει το εργοστασιακό recovery ότι και να έχει συμβεί;

Να δοκιμάσω με κάποιο τρόπο να περάσω εργοστασιακή rom (την πιο νεώτερη) και με πιο τρόπο;

Να προσπαθήσω κατευθείαν (χωρίς το παραπάνω) να ξεκλειδώσω bootloader , root, twr (με αυτή τη σειρά) , εγκατάσταση νέας rom κλπ ή είναι παρακινδυνευμένο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βοήθειά σας μιας και είμαι καινούργιος στο κινητό:

Από γνωστό μου αγόρασα το k910 διαβάζοντας τα καλά σας σχόλια εδώ στο φόρουμ. Ο γνωστός μου, άσχετος στο android άφησε το κινητό όπως το παρέλαβε, με την εργοστασιακή rom 4.4.2 (νομίζω 1415), αγγλικό μενού, χωρίς root (τουλάχιστον έτσι λέει το mobile uncle tools που πέρασα) και με google play (δεν ξέρει πως έχει περαστεί, έτσι το παρέλαβε). Όλα δουλεύουν άριστα εκτός ότι το κινητό δεν κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και επίσης δεν κάνει το επίσημο update που βγάζει. Για την ακρίβεια το κινητό μετά την επιλογή "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" κάνει επαννεκίνηση, εμφανίζει μαύρη οθόνη με κάτι θολές κουκίδες-γραμμές στο πάνω μέρος της οθόνης, δεν προσωράει σε κάτι, σβήνει η οθόνη και εμφανίζει ένα μπλε λεντ δίπλα στο ακουστικό. Αναγκαστικά πατάω το power button για λίγα δευτερόλεπτα, κλείνει (κάνει την δόνηση κλεισίματος), το ξαναανοίγω μετά από λίγο και ανοίγει κανονικά όπως ήτανε πριν το λειτουργικό.

Νομίζω πως έχει χάσει το εργοστασιακό recovery, χωρίς να είμαι σίγουρος, γι΄αυτό και δεν κάνει επαναφορά κλπ. Δεν έπρεπε να δουλεύει το εργοστασιακό recovery ότι και να έχει συμβεί;

Να δοκιμάσω με κάποιο τρόπο να περάσω εργοστασιακή rom (την πιο νεώτερη) και με πιο τρόπο;

Να προσπαθήσω κατευθείαν (χωρίς το παραπάνω) να ξεκλειδώσω bootloader , root, twr (με αυτή τη σειρά) , εγκατάσταση νέας rom κλπ ή είναι παρακινδυνευμένο;

Πάτα volume + και - ταυτόχρονα με power button με κλειστό τηλέφωνο... Θα μπει σε recovery?

Link to comment
Share on other sites

Πάτα volume + και - ταυτόχρονα με power button με κλειστό τηλέφωνο... Θα μπει σε recovery?

όχι δεν μπαίνει, βγαίνει το παραπάνω μοτίβο που ανέφερα, (το πάνω οριζόντιο σημείο της οθόνης δείχνει κάτι σαν τα χιόνια της τηλεόρασης) και μετά από λίγο κλείνει και ανάβει το μπλε led. Με επανακίνηση μετά ανοίγει κανονικά και λειτουργεί στο android. Προφανώς recovery εργοστασιακό δεν...

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε χωρίς να πατήσεις το volume up, μόνο με τα άλλα 2 κουμπιά.

με αυτό τον τρόπο βγήκε ένα μενου ως εξής:

0. Board test

1. cyrent test

3. RF test

4. SD update

5. Factory reset

6. Erace user data

κλπ

 

αυτό είναι το εργοστασιακό recovery; να κάνω Factory reset; και Erace user data;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν θες να σβηστούν όλα πάτα αυτά. Επειδή δε θυμάμαι ακριβώς το μενού μην πατήσεις το οτιδήποτε έχει τη λέξη system γιατί εκείνο είναι το λογισμικό.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν θες να σβηστούν όλα πάτα αυτά. Επειδή δε θυμάμαι ακριβώς το μενού μην πατήσεις το οτιδήποτε έχει τη λέξη system γιατί εκείνο είναι το λογισμικό.

ναι, μέσα από αυτό το μενού (recovery?) έκανε επαναφορά εργοστασιακών στη rom που είχε περασμένη ήδη. Πέρα από την διαγραφή των πάντων δεν άλλαξε κάτι. Αρνείται πεισματικά να κάνει update την εργοστασιακή, βγάζει αυτή την μαύρη οθόνη με τις κουκίδες ψηλά και μετά μαυρίζουν τα πάντα. Ευτυχώς μετά μπορεί να εκκινήσει κανονικά. να προχωρήσω λέτε παιδιά σε ξεκλείδωμα bootloader root κλπ;

Edited by basdel
λάθος
Link to comment
Share on other sites

ναι, μέσα από αυτό το μενού (recovery?) έκανε επαναφορά εργοστασιακών στη rom που είχε περασμένη ήδη. Πέρα από την διαγραφή των πάντων δεν άλλαξε κάτι. Αρνείται πεισματικά να κάνει update την εργοστασιακή, βγάζει αυτή την μαύρη οθόνη με τις κουκίδες ψηλά και μετά μαυρίζουν τα πάντα. Ευτυχώς μετά μπορεί να εκκινήσει κανονικά. να προχωρήσω λέτε παιδιά σε ξεκλείδωμα bootloader root κλπ;

 

Δες στο πρωτο post και κανε εγκατασταση μια official ρομ. Εαν δεν μπορεις, αφου μπαινεις στο εργοστασιακο recovery ξαναγυρισε στην 4.2.2. Μπορεις να το κανεις με sdfuse

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...