Jump to content

Honor 3C


gialatzi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και τώρα πώς θα το κατεβάσω? απο τα άλλα σταματάνε στη μέση. έχει γίνει σε κανέναν αυτό?

καταρχήν ποια έκδοση κινητού έχεις; Chinese, international, Europe? και ποια ρομ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την 148 την είχα περάσει με τον ίδο τροπο και μετα εκανα on line update την 149. η εκδοση είναι. Η30-U10 V100R001CHNC00B149
Link to comment
Share on other sites

την 148 την είχα περάσει με τον ίδο τροπο και μετα εκανα on line update την 149. η εκδοση είναι. Η30-U10 V100R001CHNC00B149

χωρίς να είμαι σίγουρος ίσως πρέπει να περάσεις με τοπική ένα μικρό αρχείο update.app που είναι αναγκαίο για να γίνει μετά η μεγάλη αναβάθμιση.Πρέπει να κάνεις μεταφραση του κινεζικού σάιτ όμως για να το βρεις

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

δεν σε καταλαβαίνω τι θ'ελεις να πεις με το :

πρέπει να περάσεις με τοπική ένα μικρό αρχείο update.app που είναι αναγκαίο για να γίνει μετά η μεγάλη αναβάθμιση.Πρέπει να κάνεις μεταγραφή του κινεζικού σάιτ όμως για να το βρεις"????????

. το θέμα ειναι να κατέβει η rom και μετα θα γίνει οπως άκανα και την παλιά

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την Β149 την ειχα περασει χωρις να χρειαστει να περασω καποιο αλλο αρχειο. Ας την ξανακατεβασει ο φιλος ειτε απο το link το δικο σου ειτε απο καποιο αλλο link και να ξαναπροσπαθησει με τα τρια κουμπια οπως του εγραψα πιο πανω.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την Β149 την ειχα περασει χωρις να χρειαστει να περασω καποιο αλλο αρχειο. Ας την ξανακατεβασει ο φιλος ειτε απο το link το δικο σου ειτε απο καποιο αλλο link και να ξαναπροσπαθησει με τα τρια κουμπια οπως του εγραψα πιο πανω.

 

 

 

οκ ξανα ξεκίνησε είδη να κατεβένει . φιλε zanarino πως κατεβάζω με το free download manager?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχει κατεβεί . το εκενα οπως αναφέρατε πιο πάνω. και ξενικησε τη διαδικασια...ευχαριστώ zanarino και ilka71
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για μια ρομ AOSP (καθαρη), εκτος απο το NEEDROM εχετε να προτεινετε καποιο αλλο site?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ελπιζω να ειναι καποιος μεσα γιατι θα τρελαθω....

περασα την Kitart rom και εχω ενα προβλημα, δεν μπορω να κανω κληση, ενω εχω σημα, δεν μπορω να καλεσω, μου βγαζει οτι κανει αναζητηση για δικτυο και μου λεει δικτυο μη διαθεσιμο, το αστειο ομως ειναι οτι οταν καλω απο σταθερο στο κινητο μου και στα δυο νουμερα καλει κανονικα!!!!!

μια βοηθεια λοιπον γιατι τα εχω χαμενα, ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ελπιζω να ειναι καποιος μεσα γιατι θα τρελαθω....

περασα την Kitart rom και εχω ενα προβλημα, δεν μπορω να κανω κληση, ενω εχω σημα, δεν μπορω να καλεσω, μου βγαζει οτι κανει αναζητηση για δικτυο και μου λεει δικτυο μη διαθεσιμο, το αστειο ομως ειναι οτι οταν καλω απο σταθερο στο κινητο μου και στα δυο νουμερα καλει κανονικα!!!!!

μια βοηθεια λοιπον γιατι τα εχω χαμενα, ....

Σε τι emui ειναι based η ρομ που εβαλες? 2.3 ή 3? Και σε τι emui ηταν based η ρομ που ειχες? Αν ειναι διαφορετικο, ισως γι αυτο εχει το bug. Αν δεν το εχεις ηδη κανει, κανε ενα factory reset και wipe τα data μηπως στρωσει.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και reset & wipe data, ειχα την ρομ του Dalett αυτη ειναι AOSP.... και οι δυο 4.4.2....
Link to comment
Share on other sites

Ενω η ωρα πανω δεξια δίπλα από το σημαιάκι της μπαταρίας εχει αλλαξει κανονικα, η ωρα στο κεντρο της οθονης οχι, δειχνει μια ωρα πισω. Τι ρυθμιση χρειαζεται στα settings για να φτιαξει? Rom B261. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ενω η ωρα πανω δεξια δίπλα από το σημαιάκι της μπαταρίας εχει αλλαξει κανονικα, η ωρα στο κεντρο της οθονης οχι, δειχνει μια ωρα πισω. Τι ρυθμιση χρειαζεται στα settings για να φτιαξει? Rom B261.

εμένα με την 261 άλλαξαν και τα δύο! Αλλά χρησιμοποιώ Νόβα όχι τον μαμά launcher εάν έχει καμία σχέση;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, ίσως παίζει. Εχω κοιτάξει όλες τις ρυθμίσεις και μου φαίνονται εντάξει. Η ώρα του συστήματος είναι σωστή.

 

@alfa και η emui 2.3 4.4.2 είναι. Εγώ αυτό που θα έκανα είναι να ξαναφλασαρω τη rom. Αν δεν φτιάξει βαλε stock recovery και περνά την official rom. Επειδή θυμάμαι ότι είχες θέμα με τη συμβατότητα εφαρμογών, μετά μέσω twrp φλασαρε gapps από αλλού και μην βάζεις τα gapps από το market της huawei.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο, αναγκαστηκα και εβαλα παλι την ρομ του Dalett, απλα περασα τον Νοβα....

Η ρομ του Dalett ειναι EMUI 3.0 (την οποια περασα πανω απο την 2.3 χωρις κανενα θεμα).

Κατι στην AOSP που ηθελα να βαλω περιοριζε τις εξερχομενες (εισερχομενες ειχα κανονικα) ... δεν μπορεσα να βρω τι (ηταν και ξεμερωμα :) )

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω καταρχήν και δημόσια το φίλο arisg90, καθώς με βοήθησε, με μεγάλη υπομονή, να κάνω restore τα ΙΜΕΙ στο κινητό, και τώρα όλα δουλεύουν ρολόι!

 

Από εκεί και πέρα, σαν πρώτη εντύπωση, δεν είμαι ειδικός, αλλά σίγουρα το κινητό είναι πολύ γρήγορο, πολύ γρηγορότερο από ένα παλιό που είχα με 512 ραμ, και δεν έχω παρατηρήσει καμία ασυμβατότητα/προβλήματα/λαγκάρισμα. Μόνο ο dolphin μου φάνηκε -σχετικά- αργός, και έβαλα τον chrome, ο οποίος πάει σφαίρα.

 

Θα ψάξω τώρα να βρω και μια θήκη για το κινητό στο ebay, αν κάποιος έχει κάποια συγκεκριμένη να προτείνει, ευπρόσδεκτη η συμβουλή, αν και εντάξει, όλο και κάτι θα βρω :-)

 

Ευχαριστώ πάντως και πάλι για τη βοήθεια!

 

ΥΓ: Για να πω και ένα -το μοναδικό- αρνητικό που βρήκα, μου φάνηκε ότι η ένταση του ήχου στις συνομιλίες είναι κάπως χαμηλή, δεν ξέρω αν αυτό ενδιαφέρει κάποιον, εγώ βάζω συνήθως handsfree και δεν με πολυνοιάζει

Edited by enteacher04
Link to comment
Share on other sites

παντως ευτυχως που η huawei εχει κανει καποια πατεντα και μπορει να εγγραφουν εφαρμογες στην sd που στην κιτκατ η google το εχει απαγορευσει.

ps lollipop να μην ελπιζουμε,ε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Το κινητο (CHN version) ενάμισο χρόνο τώρα πάει μια χαρά. Του πέρασα με τα τρια κουμπιά την 261, όλα κομπλέ. Root δε με ενδιαφέρει να κάνω στην 261 (χρησιμοποιώ το NovaGo).

Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει βήμα βήμα πως περνάμε την custom του Dalet γιατί έχω πελαγώσει? Να σας προλάβω, έχω φάει πολλές ώρες στο φόρουμ στο συγκεκριμένο thread, από τότε που πήρα τα τηλέφωνα (ναι, εχω σετάρει και σε άλλους 4 φίλους που ζήλεψαν από μένα και τους έπεισα και πήραν το ίδιο, νιώθω τη selina του vickmall σαν ξαδέρφη μου) και συμπέρασμα για τα βήματα που θα μου βάλουν την custom του Dalet δεν έχω βγάλει...

Πρέπει πρώτα μέσω flashtool, να περαστεί η CWM(την κατέβασα από τον dalet στο Needrom), κάτι που από τις οδηγίες απο το xda κατάφερα μια χαρά (μου έβγαλε πρασινο κυκλακι). Μετά από το βήμα αυτό δεν μπορώ να bootάρω με τίποτα σε CWM!!! Τι πρέπει να κάνω για να εγκαταστήσω τη ROM, αφού δε μου μπαίνει σε recovery? Μπορώ να τη στείλω κ αυτή στο τηλέφωνο μέσω flashtool, κι αν ναι, πως?

Βασικά θα ήθελα αφού την περάσω να ξερουτάρω μετά το κινητο, για να δουλευει η NovaGo εφαρμογή.

Πριν κάποια ποστ είχε αναφερθεί, οτι με τη δεύτερη προσπάθεια μέσω TWRP ( τη live έκδοση?) εγινε τελικά η εγκατάσταση.

Τελευταία custom rom που είχα περάσει ηταν σ'ενα S2 samsung, προ αμνημονεύτων, οπότε κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Το κινητο (CHN version) ενάμισο χρόνο τώρα πάει μια χαρά. Του πέρασα με τα τρια κουμπιά την 261, όλα κομπλέ. Root δε με ενδιαφέρει να κάνω στην 261 (χρησιμοποιώ το NovaGo).

Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει βήμα βήμα πως περνάμε την custom του Dalet γιατί έχω πελαγώσει? Να σας προλάβω, έχω φάει πολλές ώρες στο φόρουμ στο συγκεκριμένο thread, από τότε που πήρα τα τηλέφωνα (ναι, εχω σετάρει και σε άλλους 4 φίλους που ζήλεψαν από μένα και τους έπεισα και πήραν το ίδιο, νιώθω τη selina του vickmall σαν ξαδέρφη μου) και συμπέρασμα για τα βήματα που θα μου βάλουν την custom του Dalet δεν έχω βγάλει...

Πρέπει πρώτα μέσω flashtool, να περαστεί η CWM(την κατέβασα από τον dalet στο Needrom), κάτι που από τις οδηγίες απο το xda κατάφερα μια χαρά (μου έβγαλε πρασινο κυκλακι). Μετά από το βήμα αυτό δεν μπορώ να bootάρω με τίποτα σε CWM!!! Τι πρέπει να κάνω για να εγκαταστήσω τη ROM, αφού δε μου μπαίνει σε recovery? Μπορώ να τη στείλω κ αυτή στο τηλέφωνο μέσω flashtool, κι αν ναι, πως?

Μόλις πέρασα την custom του Dalet, αυτό που ίσως πρέπει να τσεκάρεις είναι ότι πρέπει ο Bootloader να είναι ξεκλείδωτος. Στα κινητά που είχαν εξαρχής κινέζικη έκδοση, νομίζω είναι ξεκλείδωτος από μόνος του, αλλά αν αρχικά είχες europe/international έκδοση, τότε ίσως ο bootloader να είναι κλειδωμένος.

 

Από εκεί και πέρα, εγω έβαλα το cwm, μου έβγαλε το πράσινο κυκλάκι στο sl flashtool, και μετά...μπήκε κανονικά στην cwm, και εγκατέστησα την ρομ. Δεν είχα δηλαδή τέτοιο πρόβλημα μόλις φλάσαρα το cwm με το sp flashtool.

 

Κάποιος άλλος που ξέρει πιο πολλά ίσως να σε βοηθήσει παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

μόλις πέρασα και εγώ τη 256 και έχω 2 ερωτήσεις α) πέρασα κανονικά από το app το google δε μου βγάζει πλέον το εικονίδιο google ρυθμίσεις και το local υπάρχει θέμα? β) είχα το Καιρός & ρολόι Widget- Αndroid αλλά δεν μου βγάζει τα widget τη διάολο γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εντόπισα άλλο ένα πρόβλημα (γελάω και εγώ πλέον με τα "κατορθώματά" μου):

 

Ατή τη φορά, το πρόβλημα είναι μικρό, και δεν με πολυενδιαφέρει, αλλά ίσως κάποιον άλλο να τον απασχολεί:

 

Χρησιμοποιώντας την stock εφαρμογή για τα sms, διαπίστωσα ότι είναι καλή και εύχρηστη, αλλά υποστηρίζει μόνο 70 χαρακτήρες για ελληνικά. Είχα τοίδιο πρόβλημα και στο προηγούμενο κινητό μου, και του είχα περάσει μια άλλη εφαρμογή, που λεγόταν Handcent sms. Αυτό έκανα και τώρα, μόνο που για κάποιο λόγο το κινητό δεν λειτουργεί σωστά μαζί της, γιατί ναι μεν την αποδέχεται ως default app, αλλά μετά...ξαναγυρίζει στην stock sms εφαρμογή από μόνο του.

 

Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, πχ έχω αλλάξει και email app, και έχω βάλει έναν άλλο αντί για την stock εφαρμογή, και η καινούργια εφαρμογή που έβαλα λειτουργεί κανονικά. Για τα sms όμως, κάπου υπάρχει πρόβλημα (πού όμως; )

 

Θα δοκίμαζα να κάνω disable (ή και uninstall) την stock app, αλλά απ' ότι κατάλαβα έχει ένα app για κλήσεις/επαφές/μηνύματα, οπότε δεν το κάνω.

 

Αν κάποιος έχει κάποια λύση, έχει καλώς. Αλλιώς, δεν πειάζει, εγώ μηνύματα στέλνω από σπάνια έως πότε, και -κυρίως- ζω πλέον στο εξωτερικό, οπότε τα μηνύματα στα ελληνικά είναι σχεόν ανύπαρκτα για εμένα. Ίσως όμως να φανεί χρήσιμο/σημαντικό για κάποιον άλο, που τον νοιάζει περισσότερο το θέμα των sms στα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

μόλις πέρασα και εγώ τη 256 και έχω 2 ερωτήσεις α) πέρασα κανονικά από το app το google δε μου βγάζει πλέον το εικονίδιο google ρυθμίσεις και το local υπάρχει θέμα? β) είχα το Καιρός & ρολόι Widget- Αndroid αλλά δεν μου βγάζει τα widget τη διάολο γίνεται?

Αυτο το σαββατοκυριακο επεσε πολυ φλασαρισμα τελικα! Για το α) που ρωτας, δεν εμφανιζει πλεον το εικονιδιο google settings αλλα υπαρχει στις εφαρμογες αν κοιταξεις. Για το β) δεν γνωριζω, εχω τη stock εφαρμογη για καιρο. Δοκιμασε το εξης αν δεν το εχεις ηδη κανει, ανοιξετην εφαρμογη καθως και gps και wifi και κανε μια ανανεωση να βρει location μηπως στρωσει.

 

Επισης γιατι εβαλες την 256 και οχι την 261 που ειναι η τελευταια?

 

@enteacher για το sms ισως ειναι θεμα rom γιατι στην official 261 η stock εφαρμογη για sms υποστηριζει 160 ελληνικους χαρακτηρες.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

τελικά το έβγαλα και το ξαναπέρασα και όλα καλά (εκτός από τις προβλέψεις του)

φίλε ilka71 βρήκες τελικά κανά theme που έψαχνες? αν βρήκες κάποιο σφύρα και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...