Jump to content

Honor 3C


gialatzi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδιά . το πείρα πριν λίγο μεταχειρισμένο και απλά έχω χαθεί .

δεν ξέρω αν έχει την δικιά του ρομ η και αν την έχει αν είναι η προ πρόσφατη .

γράφει : αριθμός έκδοσης ALPS.JB3.MP.V1.6

 

από ότι βλέπω γράφει τέρμα κάτω προσαρμοσμένη έκδοση build honor 3c.2014.08

μπορώ κάπου να κατεβάσω την δικιά του και να την περάσω ?

 

μάλλον για κλώνο το βλέπω και θα το δώσω πίσω : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2773098&page=85 #844 post τσεκαρετε

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδιά . το πείρα πριν λίγο μεταχειρισμένο και απλά έχω χαθεί .

δεν ξέρω αν έχει την δικιά του ρομ η και αν την έχει αν είναι η προ πρόσφατη .

γράφει : αριθμός έκδοσης ALPS.JB3.MP.V1.6

 

από ότι βλέπω γράφει τέρμα κάτω προσαρμοσμένη έκδοση build honor 3c.2014.08

μπορώ κάπου να κατεβάσω την δικιά του και να την περάσω ?

 

μάλλον για κλώνο το βλέπω και θα το δώσω πίσω : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2773098&page=85 #844 post τσεκαρετε

Από το build number που γράφεις το, οποίο είναι ίδιο με αυτό στο xda, μάλλον είναι κλώνος. Βάλε την εφαρμογή cpu z από το play store και δες πόσους πυρήνες σου βγάζει. Αν σου γράφει 8, είναι 100% κλώνος.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από το build number που γράφεις το, οποίο είναι ίδιο με αυτό στο xda, μάλλον είναι κλώνος. Βάλε την εφαρμογή cpu z από το play store και δες πόσους πυρήνες σου βγάζει. Αν σου γράφει 8, είναι 100% κλώνος.

 

ναι είναι κλώνος . αύριο θα το πάω πίσω :/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα hard reset με τα τρία κουμπιά για το πρόβλημα που σχεδόν κάθε μέρα για κανένα δεκάλεπτο χάνονται τα δεδομένα άσσοι την πρώτη σιμ και εντελώς το σήμα από την δεύτερη ταυτόχρονα! Αν το ξανακάνει να είναι hardware πρόβλημα η θέμα ρομ;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα hard reset με τα τρία κουμπιά για το πρόβλημα που σχεδόν κάθε μέρα για κανένα δεκάλεπτο χάνονται τα δεδομένα άσσοι την πρώτη σιμ και εντελώς το σήμα από την δεύτερη ταυτόχρονα! Αν το ξανακάνει να είναι hardware πρόβλημα η θέμα ρομ;

 

Τι εννοείς hard reset με τα τρία κουμπιά, ξαναπερασες τη ρομ δηλαδή? Λογικά software πρόβλημα είναι αυτό. Ίσως κάτι δεν έκατσε καλά στην εγκατάσταση της ρομ την πρώτη φορά ή πείραξες κάποια ρύθμιση.

Ελπίζω να βγει κάποιο update σύντομα, για το EU version, έβγαλε και άλλο update η huawei.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς hard reset με τα τρία κουμπιά, ξαναπερασες τη ρομ δηλαδή? Λογικά software πρόβλημα είναι αυτό. Ίσως κάτι δεν έκατσε καλά στην εγκατάσταση της ρομ την πρώτη φορά ή πείραξες κάποια ρύθμιση.

Ελπίζω να βγει κάποιο update σύντομα, για το EU version, έβγαλε και άλλο update η huawei.

Ναι ξανά πέρασα την ρομ γμτ και το ξανά στήνω!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους προτιμούν να χρησιμοποιούν το stock keyboard της huawei και αντιμετωπίζουν lags όταν πληκτρολογούν, έχω να προτείνω μια αλλαγή στην τιμή του long press delay η οποία μειώνει κατα πολύ τα lags στην πληκτρολόγηση. Από τις ρυθμίσεις, γλώσσα και εισαγωγή, επιλέγουμε τα παρακάτω [ATTACH]63047[/ATTACH]

[ATTACH]63048[/ATTACH]

[ATTACH]63049[/ATTACH]

Και επιλέγουμε μια τιμή μεταξύ 200 και 300. Έχω παρατηρήσει 2 μέρες τώρα, ότι οσο μικρότερη η τιμή, τόσο μειώνονται τα lags.

[ATTACH]63050[/ATTACH]

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για όσους προτιμούν να χρησιμοποιούν το stock keyboard της huawei και αντιμετωπίζουν lags όταν πληκτρολογούν, έχω να προτείνω μια αλλαγή στην τιμή του long press delay η οποία μειώνει κατα πολύ τα lags στην πληκτρολόγηση. Από τις ρυθμίσεις, γλώσσα και εισαγωγή, επιλέγουμε τα παρακάτω [ATTACH]63047[/ATTACH]

[ATTACH]63048[/ATTACH]

[ATTACH]63049[/ATTACH]

Και επιλέγουμε μια τιμή μεταξύ 200 και 300. Έχω παρατηρήσει 2 μέρες τώρα, ότι οσο μικρότερη η τιμή, τόσο μειώνονται τα lags.

[ATTACH]63050[/ATTACH]

 

αυτο ειναι μονο για το ποσο γρηγορα μετα το πατημα ενος γραμματος/αριθμου/συμβολου θα αναδυθει η ενδειξη με αυτο το γραμμα/αριθμο/συμβολο!εγω παντα το βαζω οπως λες αλλα δεν μειωνει το lag στην πληκτρολογηση η μαλλον στην εναρξη της πληκτρολογησης

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Η default τιμη ήταν 500. Εγώ από τότε που μείωσα την τιμή είδα σημαντική βελτίωση. Πριν δυσκολευόμουνα να πληκτρολόγησω, τα γράμματα πολλές φορές εμφανίζονταν μετά από δευτερολεπτα και ήταν πολύ σπαστικο. Και τώρα μερικές φορές λαγκαρει βέβαια, αλλά πιο σπάνια. Δεν θυμάμαι αν πειραξα και κάτι αλλο. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον παρατεταμένο τρόπο για να αλλάξεις σε αγγλικά είναι παρατεταμένο το space στο stock πληκτρολόγιο?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά και μετά από hard reset σήμερα μου έκανε το ίδιο που χάνει τα δεδομένα στην πρώτη σιμ και δεν έχει καθόλου σήμα η δεύτερη! Φτιάχνει μόνο του μετά από κανένα δεκάλεπτο.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά και μετά από hard reset σήμερα μου έκανε το ίδιο που χάνει τα δεδομένα στην πρώτη σιμ και δεν έχει καθόλου σήμα η δεύτερη! Φτιάχνει μόνο του μετά από κανένα δεκάλεπτο.

Τσέκαρε αν 1. έχεις πειράξει τίποτα ρυθμίσεις των sim, 2. έχεις κάποια εφαρμογή που να σχετίζεται/επηρεάζει τις συνδέσεις δικτύου, 3. Αν κάνουν καλή επαφή οι κάρτες sim στο slot.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

κλεψανε το κινητο του ξαδελφου και θελει το ιδιο αλλα με τα capital control δεν μπορω να του παραγγειλω απο κινα .μου ειπε οτι και μεταχειρισμενο το θελει οποτε εαν καποιος το πουλαει σε καλη κατασταση ΤΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ εδω αθηνα μου λεει! Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

κλεψανε το κινητο του ξαδελφου και θελει το ιδιο αλλα με τα capital control δεν μπορω να του παραγγειλω απο κινα .μου ειπε οτι και μεταχειρισμενο το θελει οποτε εαν καποιος το πουλαει σε καλη κατασταση ΤΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ εδω αθηνα μου λεει!

Πες του να πάρει το huawei Ρ8 lite από Ελλάδα με 170€. Η το honor 4c με τα ίδια χρήματα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πες του να πάρει το huawei Ρ8 lite από Ελλάδα με 170€. Η το honor 4c με τα ίδια χρήματα.

 

το p8 lite ειναι μονοκαρτο ,με μη αποσπωμενη -μικρη- μπαταρια και το αλλο υπαρχει μονο κατοπιν παραγγελιας σε ενα καταστημα στο σκρουτζ.φεξε μου δηλαδη... το 3c ειναι μονοδρομος,δοκιμασμενο.κανενας δεν πουλαει ρε παιδες lol?

Link to comment
Share on other sites

το p8 lite ειναι μονοκαρτο ,με μη αποσπωμενη -μικρη- μπαταρια και το αλλο υπαρχει μονο κατοπιν παραγγελιας σε ενα καταστημα στο σκρουτζ.φεξε μου δηλαδη... το 3c ειναι μονοδρομος,δοκιμασμενο.κανενας δεν πουλαει ρε παιδες lol?

 

Το Ρ8 με αλλαγή ρομ γίνεται δικαρτο, απλώς μετά δεν παίρνει sd και πρέπει να βολευτείς με τα 16GB. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν το πήρα...μακάρι να βρεις το 3c...αλλά τέτοιες εποχές...

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest pany07

Καλησπέρα παιδιά. Το 3c μου, μάλλον με άφησε.

Με τη μπαταρία + φορτιστή επάνω, το led αναβοσβήνει πολύ γρήγορα κόκκινο και το power button δεν κάνει τίποτα.

Μόνο με το φορτιστή επάνω, κάθε 5 sec. κάνει 1 vibration + 1 red blink, και πάλι το power button τίποτα.

Μόνο με τη (φορτισμένη) μπαταρία επάνω, νεκρό....ούτε blink, ούτε led, ούτε power button...τίποτα.

Αυτά στα καλά καθούμενα (δεν περάστηκε καμία ROM, φοράει 4.10.16 από το Νοέμβριο του 2014 που αγοράστηκε από vickmall.

Δοκιμάστηκε και 2η μπαταρία από ενναλακτικό 3C, χωρίς αποτέλεσμα.

Καμιά ιδέα;

Εμπειρία κάποιος με κάλυψη εγγύησης από vickmall?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Το 3c μου, μάλλον με άφησε.

Με τη μπαταρία + φορτιστή επάνω, το led αναβοσβήνει πολύ γρήγορα κόκκινο και το power button δεν κάνει τίποτα.

Μόνο με το φορτιστή επάνω, κάθε 5 sec. κάνει 1 vibration + 1 red blink, και πάλι το power button τίποτα.

Μόνο με τη (φορτισμένη) μπαταρία επάνω, νεκρό....ούτε blink, ούτε led, ούτε power button...τίποτα.

Αυτά στα καλά καθούμενα (δεν περάστηκε καμία ROM, φοράει 4.10.16 από το Νοέμβριο του 2014 που αγοράστηκε από vickmall.

Δοκιμάστηκε και 2η μπαταρία από ενναλακτικό 3C, χωρίς αποτέλεσμα.

Καμιά ιδέα;

Εμπειρία κάποιος με κάλυψη εγγύησης από vickmall?

Φαινεται να ειναι προβλημα hardware. Μιλα με vickmall, προσωπικη εμπειρια δεν εχω, αλλα απο εμπειριες αλλων μελων εχει αποδειχθει πολυ αξιοπιστο σε θεματα εγγυησης και στις περισσοτερες των περιπτωσεων με δωρεαν επισκευη. Απλως να εξασφαλισεις σε περιπτωση που χρειαστει να πληρωσεις καποιο κοστος επισκευης πως θα γινει η πληρωμη με τα capital controls. Αυτα για το vickmal βεβαια ισχυαν μεχρι τωρα, γιατι με τα capital controls στην ελλαδα εχουν παθει μεγαλη ζημια απο οσο καταλαβει διοτι ο κυριος ογκος πελατων ηταν απο ελλαδα.

 

Αυτο που εσυ μπορεις να δοκιμασεις εσυ ειναι να δεις αν μπαινει το τηλεφωνο σε recovery και δειχνει σημαδια ζωης. Πατα ταυτοχρονα volume + και - και κρατωντας τα πατημενα μετα απο 1-2 δευτερολεπτα πατα και το power button για μερικα δευτερολεπτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στο market της huawei έχει μερικές εφαρμογές που μπορούμε να κατεβάσουμε δωρεάν και οι οποίες είναι επί πληρωμή στο play store. Έχει τύχει να κατεβάσω εφαρμογή η οποία στο play store ήταν επί πληρωμή και μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω κανονικά και σε άλλο τηλέφωνο. Η ερώτηση τωρα: έχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσει το titanium backup από το market της huawei? Γιατί με μια αναζήτηση που έκανα βγάζει για download το κλειδί που την κάνει pro έκδοση, είναι όντως δωρεάν?

[ATTACH]63424[/ATTACH]

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ με το νήμα..

 

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στην B149 EMUI 2.0. Με την ρομ EMUI 3.0 / V100R001CHNC00B261 / 5.02.06 / KitKat 4.4.2 θα μου κάνει κατευθείαν ενημέρωση στην Β261 ή χρειάζεται κάποιο ενδιάμεσο βήμα;

 

Τέλος, έχω το China Set, μπορώ να περάσω ρομ από International Set;

Edited by bigbabol
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ με το νήμα..

 

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στην B149 EMUI 2.0. Με την ρομ EMUI 3.0 / V100R001CHNC00B261 / 5.02.06 / KitKat 4.4.2 θα μου κάνει κατευθείαν ενημέρωση στην Β261 ή χρειάζεται κάποιο ενδιάμεσο βήμα;

 

Τέλος, έχω το China Set, μπορώ να περάσω ρομ από International Set;

βαλε το αρχειο update.app της 261 σε εναν φακελο dload στην ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ και μεσα απο το μενου της αναβαθμισης κανε local update και θα αναβαθμιστεις.προσεξε μονο το κινητο θα επανελθει "γυμνο" οπως το πηρες θα χαθουν τα παντα πλην των αρχειων που εχεις στην καρτα μνημης(φωτο κλπ) Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειμαστε πολλοι σε διακοπες απο οτι καταλαβαινω κ δεν την εχει δοκιμασει κανενας..πιστευω να ειναι OTA οποτε να μην εχει θεματα κ να ξεμπερδευουμε
Link to comment
Share on other sites

σήμερα πρέπει να την βγάλανε. για οτα δε νομιζω. αν δε βαρεθω ισως την περασω τις επομενες μερες. το βασικό για μενα ειναι να μην ειναι βραστηρας σα τη 266
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...