Jump to content

Linux vs Windows


kallitheotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ μ'αρέσει το thread! Επιστρέφουμε πάλι στον άεναο πόλεμο των λειτουργικών. Απ' ότι θυμάμαι και παλαιότερα είχαμε "σκοτωθεί" για τον ίδιο λόγο.

Ξεχνάτε(με) όμως κάτι βασικό: τα 2 λειτουργικά έχουν εκκίνηση από διαφορετική βάση και φιλοσοφία. Το ένα είναι εμπορικό προϊόν και το άλλο βασίζεται σε καθαρά (κυρίως) εθελοντική δουλειά.

Ένας χρήστης linux δεν έχει απαίτηση ή καλύτερα δεν θα έπρεπε να έχει απαίτηση να δουλεύει κάτι όπως το θέλει γιατί απλά είτε θα δεχθεί αυτό που του δίνουν είτε θα ασχοληθεί να το βελτιώσει με βάση τα δικά του στανταρτ. Οι windows users (που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό) δεν ενδιαφέρονται για το πως δουλεύει αλλά να απλά να κάνουν τη δουλειά τους.

Το linux τα τελευταία χρόνια έχει φτάσει σε αρκετά καλό σημείο χρηστικότητα για τον απλό (γκαβό) χρήστη αλλά θέλει ακόμα πολύ δουλειά.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex (30 Αύγ. 2004 , 13:26)

 

Ξεχνάτε(με) όμως κάτι βασικό: τα 2 λειτουργικά έχουν εκκίνηση από διαφορετική βάση και φιλοσοφία. Το ένα είναι εμπορικό προϊόν και το άλλο βασίζεται σε καθαρά (κυρίως) δουλειά.

 

Kι όμως, δεν το ξεχνάμε! :) Εγώ τουλάχιστον το ξεκαθάρισα σαφώς. :)

 

Το linux τα τελευταία χρόνια έχει φτάσει σε αρκετά καλό σημείο χρηστικότητα για τον απλό (γκαβό) χρήστη αλλά θέλει ακόμα πολύ δουλειά.

 

Και αν σου πω ότι πριν 5 χρόνια διάβαζα ακριβώς τα ίδια, ολόιδια λόγια;;;

 

"Το Linux έχει βελτιωθεί όσον αφορά την φιλικότητα προς τον απλό χρήστη αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα"... :whistle:

 

Όσο αυτό το λειτουργικό θα προσπαθεί να κάνει πράγματα για τα οποία δεν είναι φτιαγμένο, μια ζωή θα έχει πολύ δρόμο ακόμα... για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (30 Αύγ. 2004 , 14:05)

Και αν σου πω ότι πριν 5 χρόνια διάβαζα ακριβώς τα ίδια, ολόιδια λόγια;;;

"Το Linux έχει βελτιωθεί όσον αφορά την φιλικότητα προς τον απλό χρήστη αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα"... :whistle:

Όσο αυτό το λειτουργικό θα προσπαθεί να κάνει πράγματα για τα οποία δεν είναι φτιαγμένο, μια ζωή θα έχει πολύ δρόμο ακόμα... για πάντα.

Γιατί ψέμματα είναι; η βελτίωση είναι μεγάλη. Πολλά πράγματα στο GUI είναι και παραδείγματα προς μίμηση από άλλα λειτουργικά.

Το λειτουργικό αυτό έχει άλλο κοινό (έτσι όπως το βλέπω εγώ): απευθύνεται κυρίως σε ανθρώπους που ξέρουν τι κάνουν και έχουν αρκετή γνώση πάνω στη λειτουργία των υπολογιστών και ασχολούνται με αυτούς επαγγελματικά. Κάποιοι το αναπτύσσουν ώστε να είναι φιλικό στον τελικό χρήστη, αλλά αυτό είναι ένα κομμάτι μόνο και όχι ο βασικός στόχος. Τα windows έχουν ακριβώς αντίθετη πορεία: από λειτουργικά εύκολα και φιλικά χωρίς πολλά-πολλά (απο έκδοση 3.1 π.χ.) σε εκδόσεις για servers (ΝΤ,2000,2003).

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex (30 Αύγ. 2004 , 15:12)

 

Γιατί ψέμματα είναι; η βελτίωση είναι μεγάλη. Πολλά πράγματα στο GUI είναι και παραδείγματα προς μίμηση από άλλα λειτουργικά.

 

 

Δεν είπα εγώ ότι είναι ψέματα. Αλλά όταν ακούς πριν 5 χρόνια "Καλά τα πάει αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα" και ακούς σήμερα και πάλι "Καλά τα πάει αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα", τι καταλαβαίνεις; Εγώ ότι πάει με ρυθμό κουτσής χελώνας. Σε αυτόν τον τομέα τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (30 Αύγ. 2004 , 00:51)

Και φυσικά ως μέγας hacker που είσα μπορείς να μιλήσεις με απόλυτη σιγουριά για το θέμα της internet security... ;) :p

 

Μάλλον ακριβώς το αντίθετο. Anti-hacker. Ασχολούμαι με το να ασφαλίζω τον υπολογιστή μου ενάντια σε πάσης φύσης απειλές.

 

Δεν είπα εγώ ότι είναι ψέματα. Αλλά όταν ακούς πριν 5 χρόνια "Καλά τα πάει αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα" και ακούς σήμερα και πάλι "Καλά τα πάει αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα", τι καταλαβαίνεις; Εγώ ότι πάει με ρυθμό κουτσής χελώνας. Σε αυτόν τον τομέα τέλος πάντων...

 

Κοίτα, και τα Windows στην ασφάλεια "Καλά τα πάνε αλλά έχουν πολύ δρόμο ακόμα" (εδώ και μια 7ετία)...

 

Τώρα για τα X-Windows δεν μπορεί να μιλήσει κανένας γιατί σε πολλά σημεία είναι καλύτερα απο τα Windows. Τα μόνα προβλήματα του Linux κατα την γνώμη μου είναι:

 

1. Το οτι η εγκατάσταση εφαρμογών είναι ακόμα δύσκολη για τον απλό (και όπως ειπώθηκε παραπάνω "γκαβό") χρήστη.

 

2. Το οτι μερικά (παλαιότερα κυρίως) modem δεν λειτουργούν στο Linux. Βέβαια για αυτό δεν φταίει το Linux αλλά οι κατασκευαστές των Modem, δεν παύει όμως να είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως seeker αυτο με τα modem πολυ σπαστικο πραγμα.Αλλα οπως ειπες και εσυ δεν φταινε τα linux αλλα οι εταιρειες παραγωγης που βγαζουν 20 μοντελα 18 winmodem και 2 που θα παιξουν και στα linux.Και πρεπει εσυ μετα να ψαχνεις στις λιστες υποστηριζομενων μοντελων να βρεις ποιο θα παρεις.

ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ

http://us.f2.yahoofs.com/bc/4075d3b4_c4a2/bc/pics/nnsoul.gif?bfiToLBBKsr7ReJc

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (30 Αύγ. 2004 , 15:49)

 

Μάλλον ακριβώς το αντίθετο. Anti-hacker. Ασχολούμαι με το να ασφαλίζω τον υπολογιστή μου ενάντια σε πάσης φύσης απειλές.

 

Κnow thy enemy. Το ξέρεις αυτό;

 

Κοίτα, και τα Windows στην ασφάλεια "Καλά τα πάνε αλλά έχουν πολύ δρόμο ακόμα" (εδώ και μια 7ετία)...

 

Συγγνώμη αλλά... διαβάζεις καθόλου τι γράφουμε;;;

 

Είναι απλό: Όσο χρησιμοποιείς λειτουργικό που κυριαρχεί στην αγορά και που είναι στο μάτι του κάθε αποτυχημένου ποτε δεν θα έχεις αρκετή ασφάλεια. Τελεία και παύλα.

 

Για να μην τα ξεναλέω, τα είχα πει και παλιότερα, και φυσικά κανείς δεν τόλμησε να φέρει αντίρρηση...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=501024#post501024

 

1. Το οτι η εγκατάσταση εφαρμογών είναι ακόμα δύσκολη για τον απλό (και όπως ειπώθηκε παραπάνω "γκαβό") χρήστη.

 

Εμ, γκαβός ο χρήστης; Εγώ ξέρω ότι ο πελάτης έχει πα΄ντα δίκιο. Και ο πελάτης προτιμάει μηνύματα του στυλ: "Windows has found new hardware. Installing... Your new hardware has been installed and is now ready to use." και όχι τον συμπαθητικό κατά τα άλλα πιγκουίνο.

 

2. Το οτι μερικά (παλαιότερα κυρίως) modem δεν λειτουργούν στο Linux. Βέβαια για αυτό δεν φταίει το Linux αλλά οι κατασκευαστές των Modem, δεν παύει όμως να είναι πρόβλημα.

 

kallitheotis

 

Οντως seeker αυτο με τα modem πολυ σπαστικο πραγμα.Αλλα οπως ειπες και εσυ δεν φταινε τα linux αλλα οι εταιρειες παραγωγης που βγαζουν 20 μοντελα 18 winmodem και 2 που θα παιξουν και στα linux.Και πρεπει εσυ μετα να ψαχνεις στις λιστες υποστηριζομενων μοντελων να βρεις ποιο θα παρεις.

 

Παιδιά... λίγη ψυχραιμία. Άκου φταίει ο κατασκευαστή του μόντεμ!!! Συγγνώμη αλλά τρελός είναι να υποστηρίξει την συσκευή του για το -10% και αν της αγοράς;;; Δεν γίνονται τέτοια πράγματα... :!:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 10% πόσα εκατομμύρια PC ειναι παγκοσμίως; Σταματήστε αυτήν την πιπίλα επιτέλους.
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (30 Αύγ. 2004 , 16:30)

Εμ, γκαβός ο χρήστης;

Εγώ το ανέφερα και δεν θέλω να παρεξηγηθώ, όσοι έχουν δουλέψει σε service, εξηπηρέτηση πελατών θα καταλάβουν. Ορισμένοι πιστεύουν ότι ακόμα το μόνιτορ είναι ο υπολογιστής και άμα σβήσεις την οθόνη σβήνει και το pc. Ακόμα και αυτοί έχουν δικαίωμα να χρησιμοποιούν για τη δουλειά τους υπολογιστές και να μην γίνεται η ζωή τους δύσκολη. Δεν χρειάζεται να έχουν διαβάσει τααααααααα manual. Στο λινουξ RTFM απαραίτητα.

Εγώ ξέρω ότι ο πελάτης έχει πα΄ντα δίκιο. Και ο πελάτης προτιμάει μηνύματα του στυλ: "Windows has found new hardware. Installing... Your new hardware has been installed and is now ready to use."

Ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο γιατί πρέπει να ξέρει τι ζητάει για να έχει δίκιο. Αυτό το μήνυμα βγαίνει συνήθως, αλλά όχι πάντα. (ένα θετικό του λινουξ, ΑΜΑ το καταφέρεις και δουλέψει θα δουλεύει πάντα, στα win δεν ισχύει).

Οντως seeker αυτο με τα modem πολυ σπαστικο πραγμα.Αλλα οπως ειπες και εσυ δεν φταινε τα linux αλλα οι εταιρειες παραγωγης που βγαζουν 20 μοντελα 18 winmodem και 2 που θα παιξουν και στα linux.Και πρεπει εσυ μετα να ψαχνεις στις λιστες υποστηριζομενων μοντελων να βρεις ποιο θα παρεις.

Φυσικά δεν φταινε οι εταιρείες. Στο λίνουξ πρέπει να βρεθεί κάποιος καλός άνθρωπος να κάτσει να γράψει drivers. Αν θέλουμε να δουλεύουμε σε λινουξ πρώτα ψάχνεις τι υποστηρίζει και μετά αγοράζεις, ευτυχώς ή δυστυχώς. :lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλει να την υποστηρίξει no problem. Απλά δεν θα αγοράσω ποτέ modem απο αυτόν τον κατασκευαστή, και εννοείται οτι δεν θα τον συστήσω ούτε κάν για Windows.

 

Είναι απλό: Όσο χρησιμοποιείς λειτουργικό που κυριαρχεί στην αγορά και που είναι στο μάτι του κάθε αποτυχημένου ποτε δεν θα έχεις αρκετή ασφάλεια. Τελεία και παύλα.

 

Δεν είναι και τόσο απλό. Γιατί δηλαδή εγώ ακόμα και στα Windows δεν είχα ποτέ προβλήματα (πόσο μάλλον στο Linux)?

 

Και έπειτα δεν θα τους έλεγα αποτυχημένους, είδες τι έκανε ο Blaster σε όλο τον κόσμο. Κάποιος ο οποίος καταφέρνει να κάνει κάτι τόσο αποτελεσματικό σίγουρα δεν είναι "αποτυχημένος".

 

Κατάλαβε οτι τα Windows δεν είναι το απόλυτο OS και οτι ο κύριος λόγος που τα χρησιμοποιούν τόσοι χρήστες είναι επειδή ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό απο αυτούς είναι αρχάριοι και δεν ξέρουν να αλλάξουν ούτε το φόντο των Windows πόσο μάλλον να μάθουν τι είναι το Linux.

 

Αν και το Linux δινόταν προεγκατεστημένο στα PC's τότε θα είχε ΠΟΛΥ μεγαλύτερο ποσοστό. Αλλά είναι όλα θέμα μάρκετινκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex (30 Αύγ. 2004 , 16:54)

 

Εγώ το ανέφερα και δεν θέλω να παρεξηγηθώ, όσοι έχουν δουλέψει σε service, εξηπηρέτηση πελατών θα καταλάβουν. Ορισμένοι πιστεύουν ότι ακόμα το μόνιτορ είναι ο υπολογιστής και άμα σβήσεις την οθόνη σβήνει και το pc.

 

 

Και να μην ξεχνάμε οτι οι ιστορίες για το CD-ROM/Θήκη-για-καφέ είναι απόλυτα αληθινές... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (30 Αύγ. 2004 , 16:56)

 

Απλά δεν θα αγοράσω ποτέ modem απο αυτόν τον κατασκευαστή, και εννοείται οτι δεν θα τον συστήσω ούτε κάν για Windows.

 

Θα ήθελες να εξηγήσεις την λογική πίσω από αυτό; Σορυ αλλά το πρώτο μέρος το καταλαβαίνω, το δεύτερο που έχω στην παράθεση όχι.

 

Δεν είναι και τόσο απλό. Γιατί δηλαδή εγώ ακόμα και στα Windows δεν είχα ποτέ προβλήματα (πόσο μάλλον στο Linux)?

 

Τι να σου πω, δεν ξέρω. Ούτε εγώ είχα ποτέ προβλήματα.

 

Και έπειτα δεν θα τους έλεγα αποτυχημένους, είδες τι έκανε ο Blaster σε όλο τον κόσμο. Κάποιος ο οποίος καταφέρνει να κάνει κάτι τόσο αποτελεσματικό σίγουρα δεν είναι "αποτυχημένος".

 

Έλπιζα ότι θα γινόμουν κατανοητός από το λινκ. Λοιπόν εννοούσα αποτυχημένους όσον αφορά την ζωή τους, όχι την δουλειά τους. Κάποιος που ξημεροβραδιάζεται γράφοντας καταστροφικά προγράμματα στην καλύτερη περίπτωση πρέπει να επισκεφτεί ψυχίατρο. Ή κάποιον οίκο...

 

Κατάλαβε οτι τα Windows δεν είναι το απόλυτο OS

 

Θα ήθελες να μου υποδείξεις πού ακριβώς το είπα αυτό;

 

και οτι ο κύριος λόγος που τα χρησιμοποιούν τόσοι χρήστες είναι επειδή ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό απο αυτούς είναι αρχάριοι και δεν ξέρουν να αλλάξουν ούτε το φόντο των Windows πόσο μάλλον να μάθουν τι είναι το Linux.

 

Και πού είναι το κακό σε αυτό;

 

Αν και το Linux δινόταν προεγκατεστημένο στα PC's τότε θα είχε ΠΟΛΥ μεγαλύτερο ποσοστό. Αλλά είναι όλα θέμα μάρκετινκ.

 

Και το ΜacOS δίνεται προεγκατεστημένο στα apple. Αλλά ούτως ή άλλως καλύτερα να μην... παίξουμε με τα "αν". Καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα Winmodem η λογική μου είναι η εξής, αφού κάποια εταιρία δεν νοιάζεται για ένα τεράστιο κομμάτι της αγοράς, θα νοιαστεί όταν ένας χρήστης έχει κάποιο παράπονο ή θέλει να τονίσει κάποια έλλειψη?

 

Θα ήθελες να μου υποδείξεις πού ακριβώς το είπα αυτό;

 

Αυτό προκύπτει απο αυτά που λές εως τώρα.

 

Και το ΜacOS δίνεται προεγκατεστημένο στα apple. Αλλά ούτως ή άλλως καλύτερα να μην... παίξουμε με τα "αν". Καλύτερα.

 

Ναι αλλά αν τα Mac ήταν πιο προσιτά σε τιμή ελάχιστοι θα είχαν PC...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (30 Αύγ. 2004 , 17:12)

 

Σχετικά με τα Winmodem η λογική μου είναι η εξής, αφού κάποια εταιρία δεν νοιάζεται για ένα τεράστιο κομμάτι της αγοράς, θα νοιαστεί όταν ένας χρήστης έχει κάποιο παράπονο ή θέλει να τονίσει κάποια έλλειψη?

 

Τεράστιο κομμάτι της αγοράς το Λίνουξ; ΟΚ. :alien:

 

Αυτό προκύπτει απο αυτά που λές εως τώρα.

 

Όχι ακριβώς, αυτό κατάλαβες εσύ (και κανένας άλλος...). Αλίμονο αν πίστευα ότι τα παράθυρα είναι το υπέρτατο OS. Μάντεψε! Το υπέρτατο OS δεν υπάρχει! Απλά τα παράθυρα κλύπουν τις απαιτήσεις της συντριπτικής πλειοψηφίας. Αυτό είναι όλο. Το γιατί κανένα άλλο OS δεν το κατάφερε δεν με απασχολεί.

 

Ναι αλλά αν τα Mac ήταν πιο προσιτά σε τιμή ελάχιστοι θα είχαν PC...

 

Είδες που σου είπα καλύτερα να μην παίξουμε με τα αν? ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... λίγη ψυχραιμία. Άκου φταίει ο κατασκευαστή του μόντεμ!!! Συγγνώμη αλλά τρελός είναι να υποστηρίξει την συσκευή του για το -10% και αν της αγοράς;;; Δεν γίνονται τέτοια πράγματα...

 

φυσικα και φταιει ο κατασκευαστης ρε παιδια.Το modem δεν ειναι μια συσκευη που θα παιζει ειτε σε windows ειτε σε linux ωστε να υπαρχει το διλλημα στον κατασκευαστη για να αποφασισει ποια απο τις δυο πλατφορμες θα υποστηριξει.Μπορει καλλιστα να παιξει και στις 2.Απλα η microsoft ακολουθει και σε αυτον τον τομεα την γνωστη τακτικη του να πνιγει οποιαδηποτε προσπαθεια να σπασει το μονοπωλιο(βλεπε SUN).Και οι διαφοροι κατασκευαστες ακολουθουν τις οδηγιες της.Γι'αυτο μην ακουγονται επιχειρηματα του στυλ δεν υποστηριζει linux γιατι αλλιως δεν θα παιζει σε windows.Ειναι απλα τα πραγματα δεν θελουν να παιζουν σε linux οχι δεν μπορουν.

 

Και κατι αλλο μην συγκρινουμε ασφαλεια linux και windows.Υπαρχει τρελη διαφορα.Και τα 2 εχουν τρυπες,απλα τα windows ειναι σαν να προσκαλλουν τον αλλο να τους επιτεθει(δεν μπαινω σε λεπτομερειες αλλα αν θελετε αργοτερα θα σας πω κανα δυο πραγματα που βγαζουν ματι και που δυστυχως καθε βιβλιο περι ασφαλειας θιγει σχετικα με τα windows αλλα ακομα στην microsoft δεν λενε να τα διορθωσουν).Συγκριση δε μεταξυ unix και windows ειναι εντελως ατυχης μιας και μιλαμε για 2 διαφορετικα πραγματα.

ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ

http://us.f2.yahoofs.com/bc/4075d3b4_c4a2/bc/pics/nnsoul.gif?bfiToLBBKsr7ReJc

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (30 Αύγ. 2004 , 17:19)

 

Τεράστιο κομμάτι της αγοράς το Λίνουξ; ΟΚ. :alien:

 

 

Συγγνώμη αλλά το 10% σε μια αγορά τόσων εκατομμυρίων είναι ΠΟΛΛΑ λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kallitheotis (30 Αύγ. 2004 , 17:19)

 

φυσικα και φταιει ο κατασκευαστης ρε παιδια.Το modem δεν ειναι μια συσκευη που θα παιζει ειτε σε windows ειτε σε linux ωστε να υπαρχει το διλλημα στον κατασκευαστη για να αποφασισει ποια απο τις δυο πλατφορμες θα υποστηριξει.Μπορει καλλιστα να παιξει και στις 2.Απλα η microsoft ακολουθει και σε αυτον τον τομεα την γνωστη τακτικη του να πνιγει οποιαδηποτε προσπαθεια να σπασει το μονοπωλιο(βλεπε SUN).Και οι διαφοροι κατασκευαστες ακολουθουν τις οδηγιες της.Γι'αυτο μην ακουγονται επιχειρηματα του στυλ δεν υποστηριζει linux γιατι αλλιως δεν θα παιζει σε windows.Ειναι απλα τα πραγματα δεν θελουν να παιζουν σε linux οχι δεν μπορουν.

 

 

Φίλε μου, δεν είπα ότι αν παίζει στα παράθυρα, αναγκαστικά δεν θα παίζει και στους πιγκουίνους ή το αντίστροφο. Απλά είναι λογικό μια εταιρεία να μην υποστηρίξει το προϊόν της για ελάχιστους, ελαχιστότατους συγκριτικά δυνητικούς αγοραστές. Ειδικά μάλιστα όταν μιλάμε για κομμάτι της αγοράς που μόνο καταναλωτικό δεν είναι. (σίκερ, αυτό απαντάει και σε σένα :) )

 

Αυτό είναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

εκανα edit το προηγουμενο post και αναφερω και πραγματα σχετικα με ασφαλεια.Δεν σας προλαβαινω.Μεχρι να κανω edit απαντησατε κιολας 2 φορες.Κουραστικοι εχετε γινει :D

ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ

http://us.f2.yahoofs.com/bc/4075d3b4_c4a2/bc/pics/nnsoul.gif?bfiToLBBKsr7ReJc

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι δεν γίνεται σύγκριση στον τομέα ασφάλεια. Το UNIX ήταν απο πάντα σχεδιασμένο με βάση την ασφάλεια. Τα Windows φτιάχτηκαν για να είναι εύχρηστα και μετά "μπαλώθηκαν" για να βελτιώσουν την ασφάλεια.
Link to comment
Share on other sites

Θελω καρμα για τους mod ΤΩΡΑ!!!!

Καλα ρε συ Trobocop... Εχεις δει το plug and play των linux? Βαζεις την καρτουλα σου (για pci κυριως να δεις τι καλα που ειναι), ξεκινας τον υπολογιστη, και αν ειναι υποστηριζομενο by default ουτε που θα σε νοιαξει, βλεπεις την εκκινηση και μεγευεσαι απο τον τροπο που βρισκει τα παντα το linux. ΑΝ δεν πολυ-υποστηριζεται, βρισκεις driver....

Και οπως αναφερθηκε, αν δουλεψει, τοτε θα δουλευει παντα. Στα windows πολλες συσκευες θελουν καθε λιγο και λιγακι επανεγκατασταση..... (True and painful story)

 

Η λογικη σου στηριζει το κατεστημενο... Αφου τα linux ειναι τοσο μικρο ποσοστο, φυσικο ειναι να μην βγαζουν συσκευες που να υποστηριζονται απο τα linux, οποτε δεν θα επρεπε να ασχοληθει κανεις με αυτο, και τα windows που μας πλασαρουν ειναι πολυ καλα και αμα μας κανουν....

Δεν μπορω να συμφωνησω με αυτο. ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ISO ???????

Υπαρχουν standards που θα επρεπε ολες οι εταιρειες να ακολουθουν.

 

Οσο για τα mac και το Mac-OS. Η εταιρια προσπαθει και καταφερνει οτι δεν καταφερε η IBM... Με ακριβοτερους υπολογιστες προσφερει ενα αρκετα ελκυστικο πακετο που εχει καποιο μεριδιο στην αγορα (παγκοσμια αγορα, δεν μιλαμε για Ελλαδα τωρα). Α ρε RISC, οι βαρβατες δουλειες μονο ετσι γινονται.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν έχεται καταλάβει ακόμα οτι συγκρίνεται δύο τελείος διαφορετικά πράγματα;

 

Αν βάλω τον πατέρα μου να αγοράσει αυτοκίνητο είμαι απολύτος σίγουρος οτι θα θέλει να πάρει κάτι διαφορετικό από οτι θα θέλω εγώ.

 

Θες server θα πας σε linux (αντε και win2K)

Θες παιχνιδια θα πας σε XP.

 

Τώρα αν τα δύο παραπάνω συγκλίνουν σε μερικά πραγματα είναι άλλη υπόθεση....

 

ΥΓ> Για αυτούς που πιστεύουν οτι δεν υπάρχουν ιοί στο linux επειδή δεν είναι διαδεδομένο, να τους πω μόνο οτι μηλάμε για μια διαφορετική αρχητεκτονική. Στο linux αν δεν είσαι root δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα για να το καταστρέψεις. Στα windows οτι και να είσαι θα τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (30 Αύγ. 2004 , 17:34)

 

Εννοείται οτι δεν γίνεται σύγκριση στον τομέα ασφάλεια. Το UNIX ήταν απο πάντα σχεδιασμένο με βάση την ασφάλεια. Τα Windows φτιάχτηκαν για να είναι εύχρηστα και μετά "μπαλώθηκαν" για να βελτιώσουν την ασφάλεια.

 

:blink: Όταν φτιάχτηκε αρχικά το Unix (προ τετρακονταετίας+) κανείς δεν είπε "ας φτιάξουμε το πλέον ασφαλές λειτουργικό"... Για την ακρίβεια, το μυαλό των σχεδιαστών ήταν πιο κοντά στην ανάπτυξη ενός λειτουργικό που θα υποστηρίζει... το τηλεφωνικό σύστημα (το Unix αρχικά αναπτύχθηκε στα Bell Labs). Μάλιστα, οι πρώτες εκδόσεις δεν υποστήριζαν καν πολλούς χρήστες. Αργότερα "μπαλώθηκε" ;) γι' αυτή τη δουλειά, και έγινε κάποια στοιχειώδεις προσπάθεια για ασφάλεια (με τις... αστείες ιδιότητες περί user, group & all που μας συνοδεύουν μέχρι σήμερα).

 

Τα Windows NT, από την άλλη, ξεκίνησαν από την αρχή ως πολυχρηστικό λειτουργικό, και γι' αυτό έχουν π.χ. πολύ πιο εύκολη/διαισθητική μέθοδο καθορισμού δικαιωμάτων. Ως Windows ήταν εύχρηστα, και ως enterprise λειτουργικό ασφαλή: ασφαλή ως προς τη σχεδίαση (εντάξει, με εξαίρεση την εισαγωγή του IE στο λειτουργικό, αλλά εδώ όλοι χρησιμοποιούμε Mozilla, έτσι; :p ). Από εκεί και πέρα, σχεδόν όλα τα exploits που βγαίνουν (ίσως με εξαίρεση αυτά του IE - αλλά αυτά γενικά δεν έχουν σημασία σε servers) αναφέρονται σε bugs, όχι σε σχεδιαστικά λάθη. Και πριν πεταχτείς να πείς "ορίστε η απόδειξη, το Linux είναι λιγότερο bugfull από τα Windows!" να σου θυμίσω ένα (πρακτικά) αξίωμα της τεχνολογίας λογισμικού: Αν σε ένα κομμάτι λογισμικού γίνεται a testing και σε ένα άλλο (περίπου ισοδύναμο) 100*a testing, και στο πρώτο ανιχνεύονται b bugs τότε στο δεύτερο ανιχνεύονται c >> b bugs (ανάλογα με τη θεωρία, μπορεί και c = 100*b). Κοινώς, αφού τα Windows λαμβάνουν εκατονταπλάσιο "testing" από τους αγοραστές τους, θα ανιχνεύονται και αντίστοιχα bugs.

 

Αν ποτέ κριθούν τα Windows και το Linux επί ίσοις όροις (π.χ. άμα ποτέ αποκτήσουν ίσα ποσοστά στην αγορά) τότε έχει νόημα η συζήτηση περί ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

mikem μην ξεχναμε το outlook.Ισως το μεγαλυτερο trojan που φτιαχτηκε ποτε για windows. :whistle:

ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ

http://us.f2.yahoofs.com/bc/4075d3b4_c4a2/bc/pics/nnsoul.gif?bfiToLBBKsr7ReJc

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mikem4600 (30 Αύγ. 2004 , 19:43)

 

:blink: Όταν φτιάχτηκε αρχικά το Unix (προ τετρακονταετίας+) κανείς δεν είπε "ας φτιάξουμε το πλέον ασφαλές λειτουργικό"... Για την ακρίβεια, το μυαλό των σχεδιαστών ήταν πιο κοντά στην ανάπτυξη ενός λειτουργικό που θα υποστηρίζει... το τηλεφωνικό σύστημα (το Unix αρχικά αναπτύχθηκε στα Bell Labs). Μάλιστα, οι πρώτες εκδόσεις δεν υποστήριζαν καν πολλούς χρήστες. Αργότερα "μπαλώθηκε" ;) γι' αυτή τη δουλειά, και έγινε κάποια στοιχειώδεις προσπάθεια για ασφάλεια (με τις... αστείες ιδιότητες περί user, group & all που μας συνοδεύουν μέχρι σήμερα).

 

Τα Windows NT, από την άλλη, ξεκίνησαν από την αρχή ως πολυχρηστικό λειτουργικό, και γι' αυτό έχουν π.χ. πολύ πιο εύκολη/διαισθητική μέθοδο καθορισμού δικαιωμάτων. Ως Windows ήταν εύχρηστα, και ως enterprise λειτουργικό ασφαλή: ασφαλή ως προς τη σχεδίαση (εντάξει, με εξαίρεση την εισαγωγή του IE στο λειτουργικό, αλλά εδώ όλοι χρησιμοποιούμε Mozilla, έτσι; :p ). Από εκεί και πέρα, σχεδόν όλα τα exploits που βγαίνουν (ίσως με εξαίρεση αυτά του IE - αλλά αυτά γενικά δεν έχουν σημασία σε servers) αναφέρονται σε bugs, όχι σε σχεδιαστικά λάθη. Και πριν πεταχτείς να πείς "ορίστε η απόδειξη, το Linux είναι λιγότερο bugfull από τα Windows!" να σου θυμίσω ένα (πρακτικά) αξίωμα της τεχνολογίας λογισμικού: Αν σε ένα κομμάτι λογισμικού γίνεται a testing και σε ένα άλλο (περίπου ισοδύναμο) 100*a testing, και στο πρώτο ανιχνεύονται b bugs τότε στο δεύτερο ανιχνεύονται c >> b bugs (ανάλογα με τη θεωρία, μπορεί και c = 100*b). Κοινώς, αφού τα Windows λαμβάνουν εκατονταπλάσιο "testing" από τους αγοραστές τους, θα ανιχνεύονται και αντίστοιχα bugs.

 

Αν ποτέ κριθούν τα Windows και το Linux επί ίσοις όροις (π.χ. άμα ποτέ αποκτήσουν ίσα ποσοστά στην αγορά) τότε έχει νόημα η συζήτηση περί ασφάλειας.

 

 

Κάνεις λάθος στην αναφορά σου στα Windows ΝΤ. Βλέπεις, τα Windows ξεκίνησαν απο μιά έκδοση. Πολύ αργότερα εξελίχθηκαν στα NT και τα 9x, οπότε τα NT είναι μια "μπαλωμένη" έκδοση των πρώτων εκδόσεων των Windows.

 

Βέβαια όταν αναφέρεσαι στα User-Groups θα έπρεπε να προσέχεις γιατί έτσι στην προσπάθειά σου να "θάψεις" το UNIX "θάβεις" και την Microsoft που τα ταλευταία χρόνια κάνει ούκ ολίγες αντιγραφές απο αυτό το σύστημα.

 

Όπως αναφέρθηκε και πιο πρίν, στα Windows σε οποιοδήποτε group και να ανήκεις, μπορείς να καταστρέψεις την εγκατάσταση των Windows πολύ απλά. Σε Unix-Like λειτουργικά αυτό ΔΕΝ μπορείς να το κάνεις τόσο εύκολα (αν όχι καθόλου).

 

Πληροφορίακά, οι hacker λένε οτι το νόημα της λέξης N.T. είναι Nice Try (ειρωνικά βεβαίως).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (30 Αύγ. 2004 , 22:12)

 

Κάνεις λάθος στην αναφορά σου στα Windows ΝΤ. Βλέπεις, τα Windows ξεκίνησαν απο μιά έκδοση. Πολύ αργότερα εξελίχθηκαν στα NT και τα 9x, οπότε τα NT είναι μια "μπαλωμένη" έκδοση των πρώτων εκδόσεων των Windows.

 

Δεν θα εμπλακώ στην αντιπαράθεση, την οποία άλλωστε θεωρώ εντελώς ανούσια, αλλά δεν θέλω να λέγονται ανακρίβιες.

 

Τα windows όταν εμφανίστηκαν είχαν σαν βάση τους το DOS και αυτό συνεχίστηκε στην πράξη για πολύ καιρό. Tα ΝΤ και όλα τα λειτουργικά που βασίστηκαν σε αυτά (2000, xp κλπ) είχαν άλλο πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...