Jump to content

ZTE Nubia Z5S


lakis29
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, νέος κάτοχος και εγώ. Παρέλαβα σήμερα και δεν έχω προλάβει να το δουλέψω ακόμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω για θήκη αν έχετε κάποια καλή υπ' όψιν σας και από ποιο μαγαζί;. Ψάχνω για flip case (που να ανοίγει οριζόντια). Στο ebay δεν βρήκα μεγάλη ποικιλία, μόνο μία μου άρεσε.

 

edit: Μου άρεσε αυτή αρκετά (http://www.ebay.com/itm/TREE-BARK-LEATHER-STAND-PROTECTOR-CASE-COVER-FOR-ZTE-NUBIA-Z5S-BLACK-Q7Z0A-/111440734889?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item19f262aaa9) αλλά ο πωλητής δεν δέχεται παραγγελίες λόγω Κινέζικης πρωτοχρονιάς

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@plou13 μπορείς να μου πεις με ποιόν τρόπο περνάς τις καινούργιες rom, προσπαθώ να περάσω την fiui (recovery, ήμε flashify) και δεν τα καταφέρνω.

Ευχαριστώ.

Κατάφερα να βάλω τελικά την FIUI, αλλά πολύ κινέζικο ρε παιδί μου! Αφού κατάφερα να βάλω Αγγλικά με το ζόρι, οι περισσότερες εφαρμογές εξακολουθούν να είναι φουλ κινέζικες.

Μήπως εσύ plou13 μιλάς και κινέζικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά.

Ανοίγοντας σήμερα την συσκευή να την δουλέψω και να την σετάρω παρατήρησα και εγώ το γνωστό πρόβλημα με τον μη συγχρονισμό του Google λογαριασμού.

Μπορείτε να μου πείτε ποια Rom είναι η πιο καθαρή από κινέζικες εφαρμογές;

Δεν με νοιάζει να έχει Ελληνικά στα Αγγλικά θα το έχω λογικά. Root με το towelrot γίνεται;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά.

Ανοίγοντας σήμερα την συσκευή να την δουλέψω και να την σετάρω παρατήρησα και εγώ το γνωστό πρόβλημα με τον μη συγχρονισμό του Google λογαριασμού.

Μπορείτε να μου πείτε ποια Rom είναι η πιο καθαρή από κινέζικες εφαρμογές;

Δεν με νοιάζει να έχει Ελληνικά στα Αγγλικά θα το έχω λογικά. Root με το towelrot γίνεται;

 

 

Έχω ποστάρει έναν τρόπο 2-3 σελίδες πίσω....

"Φίαρ καν χόλντ γιου πρίζονερ...Χόουπ καν σέτ γιου φρί...."
Link to comment
Share on other sites

Έχω ποστάρει έναν τρόπο 2-3 σελίδες πίσω....

Σωστός! Πρώτο βήμα βέβαια είναι να κάνουμε root.

Όλα δούλεψαν σωστά. Σε ευχαριστώ. Προτείνω ο οδηγός να μπει στην πρώτη σελίδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν μου λειτουργεί στην multilanguage 2.12 που μου ήρθε είναι οι ειδοποιήσεις του breath light (το home button)!

Όλα λειτουργούν άψογα... υπέρυθρες, one hand screen, screen division, gestures, κλπ.

 

Στο μενού όπως έχω στην φώτο έχω ενεργοποιημένες τις ειδοποιήσεις για εισερχόμενα μηνύματα από εφαρμογές αλλά είτε messenger,whats app,viber... αλλά δεν μου λειτουργεί! Τι μπορώ να κάνω?

 

Σωστός! Πρώτο βήμα βέβαια είναι να κάνουμε root.

Όλα δούλεψαν σωστά. Σε ευχαριστώ. Προτείνω ο οδηγός να μπει στην πρώτη σελίδα.

 

Τίποτα φίλε! Γι αυτό είναι τα φόρουμ!

Edited by Nikosni
"Φίαρ καν χόλντ γιου πρίζονερ...Χόουπ καν σέτ γιου φρί...."
Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση: Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείται για διαχείρηση super user; Κατέβασα το SuperSu για να αντικαταστήσω αυτό του kinguser αλλά δεν κάνει update τα binaries και δεν μπορεί να δουλέψει. Τι προτείνετε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με αυτή την ROM έχω βολευτεί. Βασίζεται στην v2.12, είναι καθαρή από κινεζιές, είναι multilanguage και έχει προεγκατεστημένα τα Gapps και SuperSU.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,δεν έχω διαβάσει τα προήγουμενα ποστ, αλλα θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους του συγγεκριμενου τηλεφωνου αν εχουν το εξης προβλημα.Οταν κατεβαζω μια εφαρμογη απτο στορ μου εμφανιζεται 2 φορες στην αρχικη οθονη.Ειμαι με την στοκ v.2.5.1.Αντιπετοπισε κανεις αλλος παρομοιο προβλημα;Ειμαι λιγο ασχετος οποτε ας με βοηθησει καποιος αν μπορει :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,δεν έχω διαβάσει τα προήγουμενα ποστ, αλλα θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους του συγγεκριμενου τηλεφωνου αν εχουν το εξης προβλημα.Οταν κατεβαζω μια εφαρμογη απτο στορ μου εμφανιζεται 2 φορες στην αρχικη οθονη.Ειμαι με την στοκ v.2.5.1.Αντιπετοπισε κανεις αλλος παρομοιο προβλημα;Ειμαι λιγο ασχετος οποτε ας με βοηθησει καποιος αν μπορει :)

Χωρίς να είμαι βέβαιος για αυτό που θα σου πω επειδή δεν χρησιμοποιώ τον στοκ launcher θα κάνω μια υπόθεση. Επειδή δεν έχει app drawer ο στοκ, κάθε εφαρμογή είναι λογικό να βγαίνει απευθείας σε κάποια από τις οθόνες. Μήπως έχεις ενεργοποιήσει και από το play store την επιλογή να προστίθεται στην αρχική οθόνη το εικονίδιο της εφαρμογής με το που γίνει εγκατάσταση και γι'αυτό βγαίνει διπλό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι βέβαιος για αυτό που θα σου πω επειδή δεν χρησιμοποιώ τον στοκ launcher θα κάνω μια υπόθεση. Επειδή δεν έχει app drawer ο στοκ, κάθε εφαρμογή είναι λογικό να βγαίνει απευθείας σε κάποια από τις οθόνες. Μήπως έχεις ενεργοποιήσει και από το play store την επιλογή να προστίθεται στην αρχική οθόνη το εικονίδιο της εφαρμογής με το που γίνει εγκατάσταση και γι'αυτό βγαίνει διπλό;

 

Φιλε σε ευχαριστω πολυ! Οντως αυτο εφτεγε. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι απορίες συνεχίζονται. Στις επαφές πως αλλάζουμε το sorting έτσι ώστε να βγαίνει πρώτα το όνομα και όχι το επώνυμο όπως είναι το default; Επίσης widget στην lockscreen δεν υποστηρίζονται έτσι;

Τέλος, χρησιμοποιεί κάνεις την εφαρμογή power toggles; εμένα δεν μου δουλεύει (δεν κάνουν τίποτα τα πλήκτρα όταν τα πατάω) έχω τσεκάρει να είναι device administrator έχει και root άλλα τίποτα.

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Οι απορίες συνεχίζονται. Επίσης widget στην lockscreen δεν υποστηρίζονται έτσι;

 

Δυστυχώς μόνο σε αυτό μπορώ να σε βοηθήσω...

"Φίαρ καν χόλντ γιου πρίζονερ...Χόουπ καν σέτ γιου φρί...."
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο σε αυτό μπορώ να σε βοηθήσω...

Σε ευχαριστώ. Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι αυτή η επιλογή είναι για widget στην lockscreen. Πάντως αυτό που ήθελα να κάνω, δυστυχώς δεν έγινε. Ήθελα να βγάζει widget του Shuttle+ music player στην lockscreen αλλά δεν γίνεται, απλά μαυρίζει όλη αντί να φαίνεται το φόντο (ο στοκ Player εμφανίζεται φυσικά :p )

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Ά θα ήθελα να σας πώ και μια τυχαία ανακάλυψη μου στο κινητό...

-Όταν είμαστε στην lock screen και πατήσουμε το home button παρατεταμένα ανοίγει ο φακός....για όσο όμως πατάμε το δάκτυλο μας στο home button!

 

Το βρήκα πολύ χρηστικό μιας και δεν ανοίγεις εφαρμογές και μόλις αφήσεις το home button κλείνει και είσαι στην lock screen ακόμη! :lol:

"Φίαρ καν χόλντ γιου πρίζονερ...Χόουπ καν σέτ γιου φρί...."
Link to comment
Share on other sites

Να πω για την ιστορία ότι το πρόβλημά μου με το power toggles το έλυσα με το App ops. Μάλλον η εφαρμογή powersaver μου έκανε τη "ζημιά". Την έκοψα από το να κάνει autostart και από τότε το power toggles widget που έχω στην αρχική λειτουργεί.

 

Ωραίο αυτό με το home button αλλά άμα πρέπει να το κρατάμε δεν βολεύει παρά μόνο για λίγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, το πηρε ενας φιλος και δεν μπορει με τπτ να συνδεσει τον gmail λογαρισμο του...Λεει πως οι σερβερς δεν αποκριθηκαν αλλα το θεμα εινια πως το κανει τοοοοσο γρηγορα που ειναι σιγουρο οτι δεν ψαχνει καν για σερβερς...

 

Ειναι καμια ρυθμιση ή θελει να περασω καποια αλλη ρομ για να τελειωνω?

 

Και για ρομ, ποια λετε?Εχω δει τις μισες σελιδες του thread και δεν εχω δει οδηγιες για ρομ κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, το πηρε ενας φιλος και δεν μπορει με τπτ να συνδεσει τον gmail λογαρισμο του...Λεει πως οι σερβερς δεν αποκριθηκαν αλλα το θεμα εινια πως το κανει τοοοοσο γρηγορα που ειναι σιγουρο οτι δεν ψαχνει καν για σερβερς...

 

Ειναι καμια ρυθμιση ή θελει να περασω καποια αλλη ρομ για να τελειωνω?

 

Και για ρομ, ποια λετε?Εχω δει τις μισες σελιδες του thread και δεν εχω δει οδηγιες για ρομ κτλ κτλ..

 

Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5917277#post5917277

Πρώτα όμως κάνε του root με το kingoroot (κατέβασε το από το κινητό τo apk)

Εγώ την κράτησα την rom αλλά έσβησα κάποια πράγματα όπως baidu κλπ (για τα οποία δεν χρειαζόταν root) και το nubia guard (που είναι system app οπότε έφυγε μετά από το root)

 

Επανέρχομαι με μία ερώτηση για το youtube. Υπάρχει άλλος τρόπος εκτός της αλλαγής του build.prop για να παίξει σωστά η εφαρμογή (μου βγάζει συνέχεια το "Connection to server lost - Touch to retry");

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με μία ερώτηση για το youtube. Υπάρχει άλλος τρόπος εκτός της αλλαγής του build.prop για να παίξει σωστά η εφαρμογή (μου βγάζει συνέχεια το "Connection to server lost - Touch to retry");

Και εμένα το παρατήρησα ότι κάνει, οπότε το βλέπω μέσω browser...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καταφερε κανεις να κατεβάσει την μαμα έκδοση την 2.13?

αν ναι μπορείτε να την ανεβάσετε κάπου για να την πάρω.

 

αα και μήπως έβαλε κανεις lollipop για να μας πει εντυπώσεις και ποια rom έβαλε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!!

παιδια σας εκληπαρω σωστε με !!!

προσπαθησα βλακωδως να κανω root και flash reocevery στο κινητο , με αποτελεσμα να τα μαμησω ολα !!!!

τωρα το μονο που κανει ειναι οταν το ανοιγω να σταματαει σε ενα λογο της nubia (κινεζικα γραμματα)

φευγει μονο οταν βγαλω την μπαταρια!

εχει επιλογη να μπει σε flash recovery mode ξανα !!!!!

ΣΩΣΤΕ ΜΕ γιατι ο αδερφος μου θα με σφαξει !!!!!

 

 

 

***μετα απο ωρες κοπο τα καταφερα και το γυρισα στις εργοστασιακες ρυθμισεις! (custom rom)

Αν εχει την καλοσυνη ενας να βοηθησει να περασω την επισημη ρομ θα του ημουν υποχρεος!

Edited by barcelonistas
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!!

παιδια σας εκληπαρω σωστε με !!!

προσπαθησα βλακωδως να κανω root και flash reocevery στο κινητο , με αποτελεσμα να τα μαμησω ολα !!!!

τωρα το μονο που κανει ειναι οταν το ανοιγω να σταματαει σε ενα λογο της nubia (κινεζικα γραμματα)

φευγει μονο οταν βγαλω την μπαταρια!

εχει επιλογη να μπει σε flash recovery mode ξανα !!!!!

ΣΩΣΤΕ ΜΕ γιατι ο αδερφος μου θα με σφαξει !!!!!

 

 

 

***μετα απο ωρες κοπο τα καταφερα και το γυρισα στις εργοστασιακες ρυθμισεις! (custom rom)

Αν εχει την καλοσυνη ενας να βοηθησει να περασω την επισημη ρομ θα του ημουν υποχρεος!

Τι ακριβως δεν μπορεις να κανεις??

Link to comment
Share on other sites

τα links για αυτες τις εκδοσεις που ειναι?

 

Μου κάνει εντύπωση που ρωτάς.Nubia

 

Για την 5.0 ρωτάω απλά αν κάποιος την έχει βάλει. Δεν έχω λινκ.

Edited by conectoras
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εγώ την CM12.1 (5.1) από εδώ: http://nubiaforums.com/showthread.php?tid=164.

Πολύ όμορφη rom, γρήγορη και το τηλέφωνο ως τηλέφωνο λειτουργικό.

Αλλά ακόμα αρκετά ασταθής και λείπουν οι εφαρμογές της ZTE (ραδιόφωνο, υπέρυθρες κτλ).

Το playstore εννίοτε κράσαρε, όπως και η κάμερα, αλλά κυρίως κάποιες φορές δεν έβρισκε την εσωτερική sdcard και ήθελε restart για να την ξαναδεί.

Άμα προστεθεί το ραδιόφωνο (που το χρησιμοποιώ πολύ) θα την ξαναδοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...