Jump to content

Επέκταση καλωδίων για wifi με usb/UTP Στέκει αυτό το πράγμα?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους σας! Θα ήθελα οποιος γνωρίζει να με βοηθήσει αν αυτό που σκέφτομαι στέκει και μπορεί να δουλέψει. Έχω αυτήν εδώ την εξωτερικη κάρτα δικτύου για να πιάνω internet (ο δήμος μου μου προσφέρει δωρεάν wifi) την οποια έχω έξω στο μπαλκόνι με 5 μετρα καλώδιο usb:

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612464

Εκεί που την έχω στήσει στο μπαλκόνι για να πιάνει καλο σήμα μέχρι να φτάσει στο δωμάτιο μου μένει να κινηθώ μαζί με το lap top 1 μέτρο περίπου.

Σκέφτηκα 2 τρόπους για να επεκτείνω την καλωδίωση και θέλω να μου πείτε αν αυτό μπορεί να γίνει.

Ας πούμε πως αγοράζω utp rj45 10 μετρα καλώδιο.

http://www.ebay.com/itm/10...item1e82b1ce8a

και στην κάθε μια άκρη του utp να συνδέσω αυτούς εδώ τους μετατροπείς http://www.ebay.com/itm/Ne...item4aca7f56ee

Έτσι λοιπόν θα έχω 10 μετρα καλώδιο utp χωρίς να έχω καμια απώλεια σήματος και θα είναι και συνδεδεμένο στις usb θύρες. Γίνετε αυτό το πράγμα να δουλέψει γνωρίζει κάποιος? Το lap top έχει κάρτα δικτύου και θύρα ethernet μαζί, και εδώ ρωτάω κάτι ακόμα. Αν στην άκρη που θα πάει το usb στο lap top βγάλω τον μετατροπέα και συνδέσω κατευθείαν το utp στην θύρα ethernet ενώ στην άλλη άκρη ο μοντεμάκι έχει ακομα τον μετατροπέα usb τι λέτε θα δουλέψει?

Και η δεύτερη επιλογή είναι να πάρω ένα φτηνό usb repeater των 10 μέτρων.

http://www.ebay.com/itm/Ne...item2569c1f23c

Αν πάρω ένα τέτοιο φτηνό καλώδιο repeater θα έχω απώλειες σήματος? Εαν προτιμήσω ένα επώνυμο ακριβό στα ίδια μετρα θα έχω πάλι απώλειες και αν ναι πολύ ή λίγο πχ 10%,20%,40%,80%?

Αν κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα για κάτι καλύτερο ας μου πει.

Επίσης η σύνδεση γίνετε και στον σταθερό μου υπολογιστή όπου και εκεί έχω κάρτα δικτύου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δω τα λινκ του ebay.

Όμως γιατί δεν αγοράζεις μια προέκταση usb?

Το σήμα εξασθενει κυρίως στα βύσματα.

Πάρε μια καλή προέκταση usb με χρυσές επαφές όσο μήκος χρειάζεται.

Επίσης βρες ένα αλουμινένιο ταψάκι και διαμόρφωσε το ως κάτοπτρο στις κεραίες και με λίγο δοκιμή μπρος πίσω κλπ (με μικρές/αργες μετατοπισεις) να διπλασιάσεις την λήψη αποστολή.

Και μετά το σταθεροποιεις εκεί που πρέπει.

Τα υπόλοιπα άστα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δω τα λινκ του ebay.

Όμως γιατί δεν αγοράζεις μια προέκταση usb?

Το σήμα εξασθενει κυρίως στα βύσματα.

Πάρε μια καλή προέκταση usb με χρυσές επαφές όσο μήκος χρειάζεται.

Επίσης βρες ένα αλουμινένιο ταψάκι και διαμόρφωσε το ως κάτοπτρο στις κεραίες και με λίγο δοκιμή μπρος πίσω κλπ (με μικρές/αργες μετατοπισεις) να διπλασιάσεις την λήψη αποστολή.

Και μετά το σταθεροποιεις εκεί που πρέπει.

Τα υπόλοιπα άστα.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Οι 2 μετατροπής που βρήκα στο ebay είναι 3-4 εκατοστών, απλά για να μπούνε στις 2 άκρες του utp και έτσι να συνδέεται λες και είναι usb καλώδιο, δεν έχουν κανένα μεγάλο μήκος δηλαδή για να πεις.

Εξασθενεί στα βύσματα γενικώς ακόμα και αν πχ θες ένα usb 1.5m να το κανεις με προέκταση 4.5 μετρα? Μονο και μονο που υπάρχει ένωση βυσμάτων όσο καλο και να είναι τα καλώδια και τα σείσματα θα χάσεις?

Αυτό με το αλουμινένιο ταψάκι το έχω κάνει :D βοηθησε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτοπτρο θέλει πειραματισμό σε μέγεθος απόσταση. Η μικρότερη λεπτομέρεια, έχει μεγάλη σημασία στο συντονισμό.

Να φανταστείς σε μένα 2 εκ . πιο δεξιά, η ταχύτητα κατεβάσματος από 90kb πήγαινε στα 720.

Πιο πολύ συκγκετρωσου εκεί.

Ενα λίγο μακρύτερο καλώδιο η ένα παλιό ρούτερ να το κάνεις bridge, για αναμετάδοση σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτοπτρο θέλει πειραματισμό σε μέγεθος απόσταση. Η μικρότερη λεπτομέρεια, έχει μεγάλη σημασία στο συντονισμό.

Να φανταστείς σε μένα 2 εκ . πιο δεξιά, η ταχύτητα κατεβάσματος από 90kb πήγαινε στα 720.

Πιο πολύ συκγκετρωσου εκεί.

Ενα λίγο μακρύτερο καλώδιο η ένα παλιό ρούτερ να το κάνεις bridge, για αναμετάδοση σήματος.

Άρα τότε θα κοιτάξω για ένα καλής ποιότητας καλώδιο για επέκταση και θα δουλέψω τις οποιες λεπτομέρειες για το καλύτερο δυνατόν. Τρελή διαφορα από 90kb στα 720!

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου φιλε μου με βοήθησες αρκετά γιατί πίστευα αφού το utp δεν έχει καθόλου απωλειειες αν μετέτρεπα στις άκρες σε usb να είχα το καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλα δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα τότε θα κοιτάξω για ένα καλής ποιότητας καλώδιο για επέκταση και θα δουλέψω τις οποιες λεπτομέρειες για το καλύτερο δυνατόν. Τρελή διαφορα από 90kb στα 720!

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου φιλε μου με βοήθησες αρκετά γιατί πίστευα αφού το utp δεν έχει καθόλου απωλειειες αν μετέτρεπα στις άκρες σε usb να είχα το καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλα δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

ξεκινας να κατεβάζεις ενα αρχείο με τον idm από σερβερ χωρίς οριο. πχ. απο microsoft και μετακινεις αργα αργα...πολυ αργά το κατοπτρο μπρος πισω και προς την κατευθυνση της κεραίας η ακόμα και σε κάποιαν αντανάκλαση, ενώ παρακολουθεις την ταχύτητα. οπου δεις την μεγαλύτερη τιμή, μενεις εκεί. καλή τυχη.

διάμετρος κατόπτρου 25 εκ. περίπου. εγω χρησιμοποιώ τα αλουμινένια κεσεδάκια που βάζουν ετοιμο φαγητό, αφού τα ξεδιπλώσω απ τις γωνίες βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...