Jump to content

Αναπηρία: Απορίες Λύσεις,προτάσεις και άλλα


sv2evs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βρήκα νήμα για την αναπηρία, οπότε ας δημιουργηθεί κάτι μετά το κλείσιμο το disabled.gr forum.

 

υ.γ κάποιος mod ας το κάνει επισυμασμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γνωρίζει κανείς αν τα σωματεία αναπήρων αναλαμβάνουν την έκδοση κάρτας ΟΑΣΘ για αναπήρους ;
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να την βγαζουν τζαμπα χωρις αντιτιμο;

 

εννοώ να την βγάζουν μαζικά και για εμένα αλλά και για άλλους...το αντίτιμο δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει εφόσον είμαι μέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

Κάποιο άλλο μέλος Α.Μ.Ε.Α εδώ με αυτοκίνητο ; Απορία για διόδια...ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμένη εταιρία είναι 1 ανάμεσα στις 3 που διαχειρίζονται τα διόδια της Ε.Ο θεσ/νίκης-Αθήνας-Θεσ/νίκης....και μονομερώς έχει εκδόσει ηλεκτρονική κάρτα, χωρίς την οποία δεν μπορείς να περάσεις ατελώς/δωρεάν τα διόδια της...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, είμαι φοιτητής και πάω για το 4ο έτος... έχω ακουστικά βαρηκοίας από μικρός. Μπορώ να ενταχθώ στρατό έτσι;
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να περάσεις επιτροπή από το ΚΕΠΑ αν δεν το έχεις κάνει. μετά ανάλογα σου δίνουν απαλλαγή ή όχι...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

Έκοψαν και σε άλλους απο το αναπηρικό επίδομα παραπληγίας ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα νήμα για την αναπηρία, οπότε ας δημιουργηθεί κάτι μετά το κλείσιμο το disabled.gr forum.

 

υ.γ κάποιος mod ας το κάνει επισυμασμένο.

 

Μεγάλη απώλεια αυτό. Κρίμα που τουλάχιστον δεν παρέμεινε στην επιφάνεια έστω και κλειδωμένο για συμμετοχή, η ποσότητα πληροφορίας που είχε συσσωρευθεί ήταν τεράστια. Ένα ακόμα φόρουμ που καταστράφηκε από το facebook.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Άρχισαν να κόβουν και απο τα αναπηρικά επιδόματα.....κανείς άλλος;
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου μειωα το εξωιδρυματικο επιδομα αναπηριας κατα 25 ευρω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
όποιο άτομο με αναπηρία έχει κάρτα για δωρεάν μετακίνηση με τον ΟΑΣΘ (θεσσαλονίκη), να πάει αυτές τις μέρες σε τοπικό ΚΕΠ για ανανέωση...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

θα ηθελα να ενημερωσω , οτι εαν περασει καποιος επιτροπη κεπα απο την αιτηση για να περασουνε απο το σπιτι θελει 3 μηνες και εαν κανετε την αιτηση στο κεπα κορωπιου μπορειτε οταν περασουνε απο το σπιτι μεσα σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα να πατε να παρετε το χαρτι.

ενω λενε τυπικα σε 1 μηνα παντως.

 

 

εκτος αυτου εχω την μητερα μου με σκληρυνση κατα πλακας οι περισσοτερες τηλεορασεις αλλα και αποκοδικοποιητες επιτρεπουν τον προγραμματισμο για αυτοματη εναλλαγη καναλιων .

πχ βαζειις 11 αντ1 , 13:30 αλφα και τα λοιπα .

οποιος θελει να μου πει , το εχω δοκιμασει σε samsung , lg και σε εξωτερικο αποδικοποιητη.

σου βγαζει μυνημα οτι σε 1 λεπτο θ αλλαξει το καναλι ,εαν πατησεις ναι αλλαζει αμεσως αλλιως στο οχι μενει ως εχει.

εαν δεν πατησεις κατι αλλο παλι μενει οπως εχει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Βολικό για όσους δεν μπορούν να το κάνουν μόνοι τους...;)
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να υπηρχε τηλεφωνο που θα μπορεις να καλέσεις μονο μιλωντας αμα εχεις προβλημα με τα χερια.

ηδη στην μητερα μου με νοκια κινητο και συνεδεμενο ενα ηχοσυστημα επανω με καρφι 3,5 και μεσα απο τις ρυθμισεις στα ακουστικα εχω ενεργοποιησει την αυτοματη απαντηση και οταν την καλουμε απανταει αυτοματα! αλλα δεν μπορει να καλεσει εκεινη και σε περιπτωση διακοπης ρευματος παλι δεν μπορεις να μιλησεις μαζι της .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να υπηρχε τηλεφωνο που θα μπορεις να καλέσεις μονο μιλωντας αμα εχεις προβλημα με τα χερια.

 

ηδη στην μητερα μου με νοκια κινητο και συνεδεμενο ενα ηχοσυστημα επανω με καρφι 3,5 και μεσα απο τις ρυθμισεις στα ακουστικα εχω ενεργοποιησει την αυτοματη απαντηση και οταν την καλουμε απανταει αυτοματα! αλλα δεν μπορει να καλεσει εκεινη και σε περιπτωση διακοπης ρευματος παλι δεν μπορεις να μιλησεις μαζι της .

Εκτός και αν τα αγγλικά είναι το θέμα, δείτε το νέο προϊόν της mls "Maic". Είναι ψηφιακός βοηθός και υποστηρίζει ελληνικά.

Αν τα αγγλικά δεν είναι θέμα, τότε το OK Google ή Siri δουλεύουν κανονικά. Απλά μετά θέλει την εντολή στα αγγλικά, πχ "call John"

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν τα αγγλικά είναι το θέμα, δείτε το νέο προϊόν της mls "Maic". Είναι ψηφιακός βοηθός και υποστηρίζει ελληνικά.

Αν τα αγγλικά δεν είναι θέμα, τότε το OK Google ή Siri δουλεύουν κανονικά. Απλά μετά θέλει την εντολή στα αγγλικά, πχ "call John"

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με wifi ; συνεχεια; επισης πρεπει να πατησεις κατι για να πεις το ok google ; ή ξυπναει μονο του το κινητο οταν του το πεις;

 

λιγο που το εψαξα στο ιντερνετ μου εβγαλε αυτο https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/189315-mls-maic?cmicc=skroutz

το εχει ο κοτσοβολος 239 ευρω! σε προσφορα αλλα δεν παιρνει καρτα σημ μεσα , συνεπως δεν θα μπορει να παρει τηλεφωνο.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...