Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαχαχαχα, Όχι φίλε μου.το 5αρι έχω το παλιό :p https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/0bf5478aa1d16f8dc109332720cd052c.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια επίσημη Ρομ έχει την καλύτερη μπαταρία?κιτ κατ,λολιποπ ή μαρσμελοου?

Και για να πάω από την 6 στην 4.4 ή στην 5 αρκει το nexus root toolkit?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ποια επίσημη Ρομ έχει την καλύτερη μπαταρία?κιτ κατ,λολιποπ ή μαρσμελοου?

Και για να πάω από την 6 στην 4.4 ή στην 5 αρκει το nexus root toolkit?

 

Θεωρώ ότι η χει ελέγξει ναι η 5 στο θέμα αυτονομία. Από κει και πέρα η 6 πρέπει να είναι καλύτερη δεδομένου ότι έχει και δύο χρόνια στην πλάτη του το τηλέφωνο και βγάζω την μέρα με την χρήση που κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα πιο πισω για elenentetx kernel.

Αυτο κανει δουλεια?δεν με νοιαζουνε τα αντουτου αλλα να εχω μπαταρια.

Σε στοκ ρομ 6.0.1 να περασω την modded,για να κατεβασω λιγο τον χρονισμο,αλλα πριν απο αυτο εψαξα για το stock kernel της 6.0.1 και δεν το βρηκα........:(

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα μπαταρία σήμερα μετά από αρκετό καιρό ψαξίματος, οπότε ας πω δύο πράγματα για κάποιον που μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Έψαξα όλα τα μαγαζιά στο σκρουτζ, στο ebay και στο amazon και με βάση τις αξιολογήσεις των χρηστών δεν πρέπει να υπάρχει ούτε ένας πωλητής/μαγαζί που να πουλάει την γνήσια μπαταρία. Οι απομιμήσεις αυτές έχουν γύρω στα 11-12Ε και συνήθως στις μισές αξιολογήσεις αναφέρεται ότι δεν δούλεψαν ποτέ.

Πήρα τηλέφωνο στην procordia και μου είπαν οτι η μπαταρία κοστίζει 17Ε και άλλα 10Ε κοστίζει η εργασία για την εγκατάσταση της. Αν είστε εντός εγγύησης η εργασία είναι δωρεάν. Επίσης μπορείτε να αγοράσετε μόνο την μπαταρία και να μην πλήρωσετε τα 10Ε τις εργασίας όπως έκανα εγώ.

Η αλλαγή της μπαταρίας είναι εύκολη διαδικασία και υπάρχουν πολλά σχετικά videos στο youtube. Το μόνο δύσκολο είναι να βρείτε κατσαβίδι για να ξεβιδώσετε τις βίδες οι οποίες είναι πολύ μικρές.

Η παλιά μπαταρία στο πίσω μέρος γράφει "sony" ενώ η μπαταρία που παρέλαβα από την αντιπροσωπεία πίσω δεν έγραφε τίποτα. Οπότε γενικά το τι γράφει η πίσω μεριά δεν είναι κριτήριο γνησιότητας αφού αυτό μάλλον αλλάζει στις διαφορετικές παρτίδες (σε σχόλια σε άλλα forum έχω δει και για μπαταρίες που έγραφαν samsung απο πίσω).

Όταν άνοιξα το κινητό η μπαταρία ήταν στο 45%. Τώρα θα το αφήσω να κάνει 1 φόρτιση μέχρι το 100% και αφού εκφορτιστεί άλλη μία μέχρι το 100% και μετά θα το χρησιμοποιήσω κανονικά.

 

Μπορεί κάποιος που έχει την εφαρμογή "ampere" να μου πει με τι ρυθμό φορτίζει και εκφορτίζει η μπαταρία του;

Edited by Ntenteras
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και γω μετά από τον 10/2013 που έχω το κινητό ήρθε η ώρα για αλλαγή μπαταρίας. Δυστυχώς δεν κράτησε η ζωή της όσο περίμενα αλλά αναμενόμενο με την χρήση που το έκανα. Ελπίζω να δω διαφορά με την καινούργια και να μην πάνε χαμένα τα 27 ευρώ. Θα βρίσκομαι Αθήνα μια από αυτές τις μέρες και θα περάσω από την αντιπροσωπεία να μου την αλλάξουν. Έχετε ιδέα αν μπορούμε να είμαστε μπροστά κατά την αλλαγή της μπαταρίας; Επίσης χρειάζεται κάποιο ραντεβού ή απλώς πηγαίνουμε εκεί και σε λίγη ώρα την αλλάζουν και όλα οκ ?
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μερα με το nexus 5 σε πληρη χρηση.

Τελικα δεν ειναι τοσο τραγικη η μπαταρια.

Απο 12 μεσημερι(100% φορτιση),οπου το σεταριζα κατεβαζοντας εφαρμογες κτλ,ειναι τωρα στο 50%(23:26).

απλα ενδιαμεσα πριν φυγω για δουλεια το αφησα 10 λεπτα στον φορτιστη απο......ανασφαλεια.

πολλα τηλεφωνα,+φωτο+βιντεο+sygic.wifi συνεχεια ανοιχτο.

Ειμαι ευχαριστημενος.οπoτε το kernel οικονομιας elementalx ας περιμενει.

Το κινητο το φορτιζω με lg φορτιστη απο l9 ii.ακριβως ιδια volt 3.8.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

@aggelosn: μπορείς να είσαι εκεί, αλλα στην ρεσεψιον φυσικα. Η διαδικασία κραταει περιπου μιση με μια ωρα (η δικια μου περιπτωση τουλαχιστον). Δεν χρειαζεται ραντεβου αλλα καλο θα ηταν αφού ερχεσαι απο επαρχια , κανε ενα τηλέφωνο να επιβεβαιωσεις αν εχουν στοκ. δεν θα πας στην αντιπροσωπία αλλα στην procordia
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160224/2afab8980a3eaffc1845d010605d6b63.jpg

 

Τι παίζει ρε παιδιά; Android 6.0.1 έχω με cataclysm και 3.4.0-elementalx-N5-6.00 kernel έχω.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό σφάλμα των στατιστικών της μπαταρίας είναι.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι όλα οκ; Έχοντας αλλάξει μπαταρία την προηγούμενη εβδομάδα, εκείνη την ώρα με 30% μπαταρία να μένει είχα 2.5 ώρες screen on time.
Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου σκέψου αν παλαιότερα έπιανες τόσες ώρες οθόνης και να είχες και μπαταρία να περισσεύει.

 

Άσχετο, αλλά γιατί δεν έχεις αναβαθμίσει τον ElementalX;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Περασα το βραδυ τον elemental x τον απλο,χωρις ρυθμισεις.

φορτωσα πληρως το κνητο και ιδου τα αποτελεσματα........

Kατα αρχην να πω οτι το κινητο "κρεμασε" στους browsers,γενικα εχει γινει πιο αργο εστω ελαχιστα.

Το κερδος βεβαια ειναι η μεγαλη διαφορα στην μπαταρια μετα απο εντονη χρηση........:)

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/921/qCKv0q.jpg

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου σκέψου αν παλαιότερα έπιανες τόσες ώρες οθόνης και να είχες και μπαταρία να περισσεύει.

 

Άσχετο, αλλά γιατί δεν έχεις αναβαθμίσει τον ElementalX;

Όταν πρωτοπηρα το κινητό πριν 2.5 χρόνια έπιανα γύρω στις 3.5 ώρες. Οπότε κάτι παίζει τώρα που με ολοκαίνουρια μπαταρία πιάνω λιγότερο.

Έχει βγει και άλλος kernel; Manual τις κάνω τις αναβαθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοπηρα το κινητό πριν 2.5 χρόνια έπιανα γύρω στις 3.5 ώρες. Οπότε κάτι παίζει τώρα που με ολοκαίνουρια μπαταρία πιάνω λιγότερο.

Έχει βγει και άλλος kernel; Manual τις κάνω τις αναβαθμίσεις;

 

Δεν θέλω να σε πικράνω αλλά μάλλον ξέχασες οτι πρίν απο 2.5 χρόνια είχαμε όλοι κιτκατ και εσκιζε απο μπαταρία σε όλα τα κινητα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοπηρα το κινητό πριν 2.5 χρόνια έπιανα γύρω στις 3.5 ώρες. Οπότε κάτι παίζει τώρα που με ολοκαίνουρια μπαταρία πιάνω λιγότερο.

Έχει βγει και άλλος kernel; Manual τις κάνω τις αναβαθμίσεις;

Εγώ έχω την έκδοση 6.10 και από ότι είδα έχει βγει η 6.12 στις αρχές Φεβρουαρίου.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

 

κάτοχος Nexus 5 και έχω κάποιες απορίες για την αλλαγή μπαταρίας:

 

1) Αξίζει τον κόπο; Ή δεν θα δω διαφορά στο SOT; Έχω την 6.0.1 MMB29V installed (δεν έχει έρθει ακόμα OTA για την MMB29X). Και πόσο κοστίζει;

 

2) Το τηλέφωνο έχει root + unlocked bootloader. Πρέπει να τα αναιρέσω αυτά ή δεν τους ενδιαφέρει; Θα σβήσουν τίποτα δεδομένα από το κινητό;

 

3) Έχω απόδειξη αγοράς στις 30/4/2014. Ποιά είναι η τελευταία μέρα που μπορώ να πάω εντός εγγύησης;

 

4) Πως λέγεται η αντιπροσωπεία, που είναι ακριβώς (να βρω διαδρομή με Google Maps), τι ώρες είναι ανοιχτά και επίσης πόση ώρα θέλει η αλλαγή; Ελπίζω να μην χρειαστεί να το αφήσω εκεί και να περάσω άλλη μέρα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

1. 2 χρονών μπαταρία θα έχει διαφορά όταν την αλλάξεις, το πόσο δεν το ξέρει κανείς

2. Καλό είναι να πάρεις backup γιατί μπορεί να σπάσουν την πλακέτα στην διαδικασία (έχει γίνει) και να σου αλλάξουν τα πάντα (χωρίς κόστος βέβαια). Δεν θα πείραζε να το είχες κάνει "μαμά".

3. 30/4/2016 είναι η τελευταία μέρα που είσαι εντός εγγύησης και πληρώνεις 17 ευρώ. Μετά απο αυτή την ημέρα πληρώνεις 27.

4. procordia (http://www.procordia.gr/) αμα δεν έχουν πολύ δουλειά το παίρνεις σε καμία ωρίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικός!

 

Για το backup, δεν έχω κάτι που να με νοιάζει και να μην υπάρχει ήδη στο cloud... απλά με ενδιαφέρει να μάθω αν τους πειράζει το rooting/unlocked bootloader ή όχι. Μην τυχόν και μου αρνηθούν για αυτό τον λόγο.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικός!

 

Για το backup, δεν έχω κάτι που να με νοιάζει και να μην υπάρχει ήδη στο cloud... απλά με ενδιαφέρει να μάθω αν τους πειράζει το rooting/unlocked bootloader ή όχι. Μην τυχόν και μου αρνηθούν για αυτό τον λόγο.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Καλήμερα, ναί τους πειράζει το rooting/unlocked bootloader, πρέπει να είσαι stock ...

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελικά χρησιμοποιεί κανείς το κινητό ακόμη ή μόνο εγώ έμεινα; Μετά από αλλαγή μπαταρίας στο εξάμηνο έχει αρχίσει να τελειώνει κλασσικά με τον ίδιο τρόπο και σκέφτομαι αν τελικά βρέθηκε πατέντα για μεγαλύτερης χωρητικότητας! Τελικά από nexus 5x ταιριάζει;

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρησιμοποιεί κανείς το κινητό ακόμη ή μόνο εγώ έμεινα; Μετά από αλλαγή μπαταρίας στο εξάμηνο έχει αρχίσει να τελειώνει κλασσικά με τον ίδιο τρόπο και σκέφτομαι αν τελικά βρέθηκε πατέντα για μεγαλύτερης χωρητικότητας! Τελικά από nexus 5x ταιριάζει;

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

 

Εγώ το χρησιμοποιώ ακόμα, χωρίς να έχω αλλάξει μπαταρία. Αλλά πλέον κυκλοφορώ πάντα με power bank μαζί μου. Σκέφτομαι να πάω για αλλαγή κάποια στιγμή. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει άμεσος λόγος αντικατάστασής του.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μείον κατ εμε που έχει το κινητό.. Το έχω δώσει στη γυναίκα μου αλλά ακόμα είμαι σαν ερωτευμένος μαζί του. Το πιάσιμο του η εμπειρία χρήσης της google είναι σε άλλη κατηγορία.

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...