Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά προχτες πέρασα ota την L και η μπαταρία πέφτει πολύ πιο γρήγορα απο οτι προηγούμενος ,με το το που το βγάλω απο τον φορτιστη παει 99% σε 5 λεπτα 93% εκανα και. Επανεκκίνηση τα ίδια ,προτείνεται κάτι να κάνω? Unroot είμαι σε stock lollipop
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά προχτες πέρασα ota την L και η μπαταρία πέφτει πολύ πιο γρήγορα απο οτι προηγούμενος ,με το το που το βγάλω απο τον φορτιστη παει 99% σε 5 λεπτα 93% εκανα και. Επανεκκίνηση τα ίδια ,προτείνεται κάτι να κάνω? Unroot είμαι σε stock lollipop

 

για δες εδώ

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ώρες είναι οθόνης ή συνολική χρήση;

 

αυτές οι ώρες είναι οθόνης iliasx

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

για δες εδώ

 

Ευχαριστώ πολύ φιλέ ,δοκίμαζω τωρα με αυτές τις συμβουλες και θα επανελθω με νέα. Ειδικά η πρωτη λύση πιστεύω θα κανει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά από την ημέρα που έκανα την αναβάθμιση σε 5.0 ΟΤΑ η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα χωρίς βαριά χρήση και πάντα μα πάντα στα στοιχεία της μπαταρίας μου βγάζει πρώτο το google play services ότι μου καταναλώνει την πιο πολύ μπαταρία...
Link to comment
Share on other sites

Συμπεράσματα δικά σας.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι και τα δικά μου...δεν τα λες και πολύ καλά με βάση τα όσα μας έλεγε η google για 1 ώρα παραπάνω οθόνη !!! Περιμένω να βελτιωθεί όμως και να μπορώ να φτάνω στις 4:45 λεπτά χωρίς να έχω πειράξει τπτ !!! Βέβαια έχω σταματήσει εδω και 2 μήνες να χρησιμοποιώ την εφαρμογή του facebook που πραγματικά ρουφάει την μπαταρία. Επίσης είχα ελάχιστα 3G δεδομένα αλλά είχα ανοιχτό το wifi διαρκώς και οι μόνοι συχρονισμοί ήταν αυτοί του inbox gmail. Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι και τα δικά μου...δεν τα λες και πολύ καλά με βάση τα όσα μας έλεγε η google για 1 ώρα παραπάνω οθόνη !!! Περιμένω να βελτιωθεί όμως και να μπορώ να φτάνω στις 4:45 λεπτά χωρίς να έχω πειράξει τπτ !!! Βέβαια έχω σταματήσει εδω και 2 μήνες να χρησιμοποιώ την εφαρμογή του facebook που πραγματικά ρουφάει την μπαταρία. Επίσης είχα ελάχιστα 3G δεδομένα αλλά είχα ανοιχτό το wifi διαρκώς και οι μόνοι συχρονισμοί ήταν αυτοί του inbox gmail.

Ειλικρινά μιλάς σοβαρά; 4 ώρες plus sot και δεν είναι καλά.. Με τη μπαταρία που έχουμε θα έπρεπε να είσαι και πολύ ευχαριστημένος. Όσο για Facebook είναι πολύ μικρή η κατανάλωση για να μη τη χρησιμοποιείς αν θες. Εγώ με κιτ κατ, mahdi rom και code blue kernel και θα φτάσω τις 4 ώρες μόνο αν χρησιμοποιω αποκλειστικά wifi. Με στοκ ρομ ποτέ δεν πέρναγα τις 3 ώρες. Μια χαρά είναι η μπαταρία σου και απόλαυσε τη συσκευή σου.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά μιλάς σοβαρά; 4 ώρες plus sot και δεν είναι καλά.. Με τη μπαταρία που έχουμε θα έπρεπε να είσαι και πολύ ευχαριστημένος. Όσο για Facebook είναι πολύ μικρή η κατανάλωση για να μη τη χρησιμοποιείς αν θες. Εγώ με κιτ κατ, mahdi rom και code blue kernel και θα φτάσω τις 4 ώρες μόνο αν χρησιμοποιω αποκλειστικά wifi. Με στοκ ρομ ποτέ δεν πέρναγα τις 3 ώρες. Μια χαρά είναι η μπαταρία σου και απόλαυσε τη συσκευή σου.

 

Μήπως η δικιά σου έχει κάτι? Ποστ #713 και #722 εχω ποσταρει 4+ ώρες σε 48 ώρες και 4.30 σε 24 ώρες αντίστοιχα με στοκ ρομ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η δικιά σου έχει κάτι? Ποστ #713 και #722 εχω ποσταρει 4+ ώρες σε 48 ώρες και 4.30 σε 24 ώρες αντίστοιχα με στοκ ρομ

Φίλε σε καθημερινή μικρή χρήση με 3g, WiFi, notification να τρέχουν συνέχεια, email, τηλέφωνο, viber μνμ κτλ κάνεις δεν περνάει τις 4 ώρες sot όσο και να θέλουμε. Τώρα αν το έχω όλη μέρα wifi, και απλά βλέπω μια ταινία ή ακούω μουσική οκ θα βγάλω πέντε ώρες και sot. Εδώ και ένα χρόνο λέμε τα ίδια με όλα τα παιδιά και έχουμε παλέψει κατά καιρούς με διάφορες custom rom kernel και όλα τα σχετικά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ενώ το WiFi δεν το έχω ανοιχτό όλες τις ώρες και μάλιστα μπαίνω και σε flight mode, στο γράφημα της μπαταριας το WiFi έχει συνεχόμενη γραμμή; Bug?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ενώ το WiFi δεν το έχω ανοιχτό όλες τις ώρες και μάλιστα μπαίνω και σε flight mode, στο γράφημα της μπαταριας το WiFi έχει συνεχόμενη γραμμή; Bug?

 

Και σε μένα το κάνει. Λογικά bug είναι αλλά δεν επηρεάζει την μπαταρία.

:D
Link to comment
Share on other sites

Τι λειτουργίες κόβει αυτό στο bold;

 

Καταρχάς γονατίζει τον επεξεργαστή και τους 4 πυρήνες από 2.3GHz δεν ξέρω ποσό τον Παει και κατα δεύτερον δεν έχεις push notifications από πουθενά όλα τα κανείς χειροκίνητα , ξεχνας συχρονιςμους με τις εφαρμογές σου για να δεις εάν έχεις email η πχ μια ειδοποίηση από Facebook.

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μπαταρία πάει καλύτερα με L, ίσως επειδή στην KitKat είχα φορτώσει πολλή σαβούρα από εφαρμογές και με το clean install πέρασα μόνο λίγες και καλές.
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ χάλια και βγάλτε συμπέρασμα.

Επαναλαμβάνω, τοποθεσία Google και ιστορικό και Google now κλειστά, τοποθεσία σε εξοικονόμηση μπαταρίας, αρκετές εφαρμογές σε περιορισμό background data, αρκετές όπως facebook Gmail Twitter και widget καιρού να συγχρονιζουν κάθε μερικές ώρες αλλά και πάλι η διαφορά με Κιτκατ είναι χαώδης.

Δείτε για παράδειγμα στις εικόνες που επισυναψα ότι έχουν διαφορά 2 λεπτών μεταξύ τους και η μπαταρια σε 2 λεπτά έχει πάει από 26 στο 24 και συνέχιζε να πέφτει. Χτες μετά από πολύ καιρό πραγματικά το κινητό το βράδυ μου έκλεισε εντελώς γύρω στις 11 ενώ μάλιστα λίγο μετά το τραβηγμα των screenshot το φορτισα λίγη ώρα μέχρι το 44 %. Μέσα σε 3 ώρες έσβησε.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Λιιιγο χειροτερη απο την 4.4.4.....

 

WTF......!

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πώς καταφερνεις τέτοιο sot;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Νια νια να νια νια ! :lol::lol:

:p:p:tease:

Εμενα δεν μου φαινεται καλο.

Στην κιτ κατ με στοκ ολα εβγαζα 4.30 ωρες την ημερα και 4+ σε 2 μερες.

Το κινητο το κρατουσα καμια 45+ (+2 ωρες φορτιση =48) ωρες μεχρι να το ξαναφορτισω. Τωρα χρειαζομαι μιαμιση μερα αλλα εχω κανει μονο μια φορτιση. Θα δω πως θα παει στις επομενες μερες. Αυτο που θελω και που το ειχα στην ΚιτΚατ (και ο ******* γιατι αναβαθμισα :rolleyes: ) ειναι 4+ ωρες σε 2 μερες.

 

48 ωρες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5765984#post5765984

 

24 ωρες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5768588#post5768588

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο τα δικά μου πιο πάνω και δες διαφορά.

Όλα στοκ κι εγώ και πριν και τώρα δεν έχει πειραχτεί το κινητό. Το θέμα είναι ότι ένω όλα τα κάνω θεωρητικά σωστά, με κλειστά locations της Google που δε χρειάζομαι κλπ και ενώ στο γράφημα δεν δείχνει κάποια εφαρμογή να καταναλώνει τρέλα (facebook Twitter Messenger κλπ σε πολύ λογικά πλαίσια όπως με Κιτκατ) το sot μου είναι τραγικό.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου μπαταρία με στοκ 5.0+elementalx. Οθόνη στο αυτόματο, τοποθεσία κλειστή, αποκλειστικά χρήση WiFi. Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...