Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταλαβα...Θα το χαρω ακομα λιγο ετσι κ θα περaσω την slimkat καποια στιγμη :) Thx

 

Όλοι μας πριν βάλουμε custom rom νομίζαμε ότι χαιρόμασταν το Nexus 5...

Δεν φαντάζεσαι πόσο απέχει αυτό από την πραγματικότητα.

 

Anyway, το trds το έχουν οι Slim based κυρίως custom, δηλαδή θα το βρείς σίγουρα σε Slim:cool:, Carbon, LiquidSmooth, Mahdi(? όχι σίγουρα slimbased) αλλά και σε μη Slimbased όπως η lichti's rastakat & snak3ater's rastakat.

 

Και αν θες να "καείς", περνάς όπως είσαι multirom και τις δοκιμάζεις κρατώντας την stock ως primary μέχρι να καταλήξεις κάπου.:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και λέω να φύγω από στοκ ρομ και xposed και να δοκιμάσω τη slim 5.10, είναι όλα οκ με τη ρομ; Έχει κανένας κάποιο πρόβλημα;
:D
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέω να φύγω από στοκ ρομ και xposed και να δοκιμάσω τη slim 5.10, είναι όλα οκ με τη ρομ; Έχει κανένας κάποιο πρόβλημα;

Όλα είναι άψογα :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέω να φύγω από στοκ ρομ και xposed και να δοκιμάσω τη slim 5.10, είναι όλα οκ με τη ρομ; Έχει κανένας κάποιο πρόβλημα;

 

Πάντα είναι όλα ΟΚ με την SlimKat, ειδικά από όταν επέστρεψε ο kufikugel.:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Θα την περάσω το βράδυ... :)

 

Ό,τι απορία σου προκύψει, ρωτάς.:)

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι απορία σου προκύψει, ρωτάς.:)

Να ρωτήσω εγώ κάτι.. Ποιες από τις ρυθμίσεις που έχεις στον οδηγό σου πέρασες στην slimkat;; )

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι.. Ποιες από τις ρυθμίσεις που έχεις στον οδηγό σου πέρασες στην slimkat;; )

 

Τώρα καμία.:lol:

Δοκιμάζω τον slim kernel.

Βάλε για αρχή τις Oriented Ondemand Settings αλλά δοκίμασε μία αλλαγή που μου άρεσε σε σχέση με απόδοση-μπαταρία.

 

up_threshold = 90

up_threshold_any_cpu_load = 80

up_threshold_multi_core = 60

 

Πάντως ο νέος Slim Kernel είναι φοβερός.

Bricked based με Slim Governor, ο οποίος είναι παραλλαγή του ElementalX που είναι και ο αγαπημένος μου.:D

Βάζεις και fast hotplug, slow unplug & deadline για i/o scheduler και έχει φοβερή απόδοση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια που μου ήρθε τώρα. Όταν η weekly γίνει stable, την περνάω με dirty flash;

 

Ναι, κανονικά.

Και φλασάρεις και τα τότε gapps από πάνω και είσαι up2date.;)

 

Επειδή αν δεν έχεις ξαναδοκιμάσει Slim θα σε προβληματίσει ίσως στην αρχή το χαμηλό dpi, άφησε το έτσι για δύο μέρες και μετά δεν θα το αλλάζεις με τίποτα.

Θα βάζεις rom με stock dpi και το πρώτο πράγμα που θα κάνεις θα είναι να πηγαίνεις στο build.prop να το κάνεις ίδιο με της Slim.

Αν πάλι το βρίσκεις υπερβολικό το 370, πήγαινε το 420 που είναι μία μέση λύση.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι απορία σου προκύψει, ρωτάς.:)

 

Εχω ψηθει ασχημα να την περασω και γω σημερα...2-3 ερωτησουλες

Η slimkat ερχεται κατευθιαν με τον slim kernel? Εχει d2tw οπως ο elementalX? Αν βαλω multirom για να την δοκιμασω κρατωντας την stock σε περιπτωση που θελω να γυρισω, χανει το κινητο σε αποδοση?

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Δες το και πες μου αν μπορείς.

Βασικά κάνει πιο realtime monitoring, ίσως γι'αυτό.

Τελικα ειναι λιγο πιο νευρικη !Οπως τα ειπες πρεπει να ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τώρα καμία.:lol:

Δοκιμάζω τον slim kernel.

Βάλε για αρχή τις Oriented Ondemand Settings αλλά δοκίμασε μία αλλαγή που μου άρεσε σε σχέση με απόδοση-μπαταρία.

 

up_threshold = 90

up_threshold_any_cpu_load = 80

up_threshold_multi_core = 60

 

Πάντως ο νέος Slim Kernel είναι φοβερός.

Bricked based με Slim Governor, ο οποίος είναι παραλλαγή του ElementalX που είναι και ο αγαπημένος μου.:D

Βάζεις και fast hotplug, slow unplug & deadline για i/o scheduler και έχει φοβερή απόδοση.

 

Εννοείς τον κερνελ που έχει οταν φλασαρουμε την ρομ έτσι;; Και μένα μου είχε αρέσει αρκετά....

 

Ξανα πέρασα και εγώ της ρομ τον kernel . Αρκεί ένα φλασάρισμα της rom έτσι; Και κάτι ακόμα και δε θα σε ζαλίσω άλλο :P Αυτά, fast hotplug, slow unplug & deadline πως γίνονται;; :P :)

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με trickster mode δεν μπορω νααλλαξω gpu gonvernor!!γιατί έτσι ??Το simple δεν μπορω να βαλω !!Με uber 4.10 Edited by leuteris4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετα το περασμα της 4.4.3 και του M8 patch, η μπαταρία τελειώνει γρηγορότερα σχεδόν και μια ωρα. Όλα είναι stock με xposed και gravity. Τι προτεινετε να κάνω, να περάσω τα Z3 bionic και dalvik η να ψαξω μια custom όπωςτην slimkat οπου διαβάζω και τα καλυτερα; Και αν πάω σε custom, θα χαθούν όλα και θα στησω το τηλέφωνο απο την αρχή;
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να βαριεμαι τις γνωστές Ρομ.Καμια πρόταση για κάποια που δεν ακούγεται πολύ;
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ήρθε η 4.4.4 OTA τι παίζει παίδες την έχετε βάλει εσείς;

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ήρθε η 4.4.4 OTA τι παίζει παίδες την έχετε βάλει εσείς;

Ναι Γιώργο, κάτι security bug φτιάξανε και έχει το νεο radio για σήμα/WiFi!!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Με slimkat 5.10 και δικό της kernel, το κινητό πάει σφαίρα. Δηλαδή το εννοώ ότι έχει τεράστια διαφορά με ότι έχω βάλει μέχρι τώρα.

Φυσικά όπως και όλες τις άλλες, την έχω πολύ ξεγυμνωμενη. Αλλά είναι τρομερά γρήγορη και αποκρισιμη. Έβαλα και μεγαλύτερους χρόνους στα εφέ κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψηθει ασχημα να την περασω και γω σημερα...2-3 ερωτησουλες

Η slimkat ερχεται κατευθιαν με τον slim kernel? Εχει d2tw οπως ο elementalX? Αν βαλω multirom για να την δοκιμασω κρατωντας την stock σε περιπτωση που θελω να γυρισω, χανει το κινητο σε αποδοση?

 

Όχι δεν έχει dt2w. Είναι slim o kernel.:)

Σε απόδοση δεν χάνεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοείς τον κερνελ που έχει οταν φλασαρουμε την ρομ έτσι;; Και μένα μου είχε αρέσει αρκετά....

 

Ξανα πέρασα και εγώ της ρομ τον kernel . Αρκεί ένα φλασάρισμα της rom έτσι; Και κάτι ακόμα και δε θα σε ζαλίσω άλλο :P Αυτά, fast hotplug, slow unplug & deadline πως γίνονται;; :P :)

 

Ναι αρκεί ενα dirty flash της ROM.

Με kcontrol ή trickstermod απο τις ρυθμίσεις του mpdecision & i/o scheduler.

Αν το κανεις με trickstermod, πες μου να σου πω τα νούμερα για hotplug & unplug.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια με trickster mode δεν μπορω νααλλαξω gpu gonvernor!!γιατί έτσι ??Το simple δεν μπορω να βαλω !!Με uber 4.10

 

Ασε τον ondemand.

Με τελευταίες δοκιμες τον βρίσκω πιο καλό στην κατανάλωση ενέργειας αλλά δεν μπορω να τροποποιησω τον οδηγό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μετα το περασμα της 4.4.3 και του M8 patch, η μπαταρία τελειώνει γρηγορότερα σχεδόν και μια ωρα. Όλα είναι stock με xposed και gravity. Τι προτεινετε να κάνω, να περάσω τα Z3 bionic και dalvik η να ψαξω μια custom όπωςτην slimkat οπου διαβάζω και τα καλυτερα; Και αν πάω σε custom, θα χαθούν όλα και θα στησω το τηλέφωνο απο την αρχή;

 

Τα M8 patches δεν νομιζω να ευθύνονται για το drain.

Μια ωρα εννοεις σε SOT? Επίσης Ζ3 patches δεν υπάρχουν για δεν υπάρχει Ζ3. Μονο Z2 & G3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω αρχίσει να βαριεμαι τις γνωστές Ρομ.Καμια πρόταση για κάποια που δεν ακούγεται πολύ;

 

Την θες "φορτωμένη" ή full?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα νέο μέλος στην οικογένεια nexus 5 προερχόμενόσ από Galaxy s3. Πρέπει να κάνω κάτι στο κινητό για αρχή η να τν αφήσω όπως είναι!?
Link to comment
Share on other sites

Με slimkat 5.10 και δικό της kernel, το κινητό πάει σφαίρα. Δηλαδή το εννοώ ότι έχει τεράστια διαφορά με ότι έχω βάλει μέχρι τώρα.

Φυσικά όπως και όλες τις άλλες, την έχω πολύ ξεγυμνωμενη. Αλλά είναι τρομερά γρήγορη και αποκρισιμη. Έβαλα και μεγαλύτερους χρόνους στα εφέ κίνησης.

 

Αν βάζει ο kufikugel το χερακι του γίνονται θαύματα.

Πλεον ο slim kernel για Ν5 είναι top level custom.:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα κ από εμένα νέο μέλος στην οικογένεια nexus 5 προερχόμενόσ από Galaxy s3. Πρέπει να κάνω κάτι στο κινητό για αρχή η να τν αφήσω όπως είναι!?

 

Πολύ γενική ερώτηση και δεν ξέρω αν την εχεις κανει στο σωστο topic.

Θες να το τροποποιήσεις?

Πρεπει δεν υπάρχει. Το θέμα είναι τι θέλεις εσύ.:)

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ειδοποίηση για OTA update στην 4.4.4 ενώ είμαι με root + xposed + elementalx + τροποποιημένα αρχεία συστήματος όπως bootanimation, γραμματοσειρές, dpi, ήχους κι άλλα. Γίνεται αυτό;;; Τι κάνω για να φύγει η ειδοποίηση; είναι μόνιμη.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

@gtctsiamp, θα το κάνω μς trickster mod, οπότε μπορέσεις πες μου :) Ευχαριστώ πολύ
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

@gtctsiamp, θα το κάνω μς trickster mod, οπότε μπορέσεις πες μου :) Ευχαριστώ πολύ

 

Αυτές είναι οι τιμές όπως τις είχε ποσταρει ο Hammer στο xda και τις είχε πάρει απο τις ρυθμίσεις fast hotplug & slow unplug απο το kcontrol.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι τιμές όπως τις είχε ποσταρει ο Hammer στο xda και τις είχε πάρει απο τις ρυθμίσεις fast hotplug & slow unplug απο το kcontrol.

για τι ακριβως ειναι αυτες οι τιμες ??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...