Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε νέους GPU drivers από την Qualcomm.

 

Ποια έκδοση είναι; Τους πέρασες;

 

Όταν είχα adaway εγκατεστημενο μου δημιουργούσε πρόβλημα με το tapatalk. Μου έκοβε τις φωτογραφίες στο φόρουμ και δεν με άφηνε να μπω στα threads. Μάλιστα μου πέταγε ένα error που μου έλεγε ότι δεν μπορώ να μπω επειδή έχω adaway ή adfree. Αυτό μέσω F-Droid που λες το έχεις δοκιμάσει με mobile Tapatalk και δεν έχει τέτοια θέματα?

 

Δεν χρησιμοποιώ tapatalk, οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω το πρόβλημα που αναφέρεις.

Στα υπόλοιπα που ανέφερα λειτουργεί άψογα. Έχω να δω διαφημίσεις από εποχές Ν4.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς να ευχαριστήσω και δημόσια το Νίκο από τους διαχειριστές για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια του χθες βράδυ μήπως και σώσω την ανοησία που έκανα, αν και τελικά δεν τα κατάφερα. Όλοι μαζί μπορείτε να μου αποδώσετε το μετάλλιο της ανοιχτής παλάμης, καθώς πάνω που είχα έτοιμο τον οδηγό τροποιήσεων για rom+kernel , κατάφερα και τον έσβησα :X.

Μουτζώστε ελεύθερα, κι εγώ μαζί σας. Μια φορά δεν κράτησα backup και την πάτησα. Οπότε ηθικό δίδαγμα για όλους ( και περισσότερο γι αυτό το λέω ). Αν τυχόν ξαναβρώ χρόνο και το κουράγιο ίσως το ξαναπροσπαθήσω.

( ότι ακριβώς χθες πάντως, ο eng.stk σε μια συντήρηση του server του, κατάφερε και έχασε τις τελευταίες εκδόσεις του Code Blue και μετά ζητούσε από τους χρήστες να του στείλουν τα backup τους για να τα ξανανεβάσει, ε με έκανε να νιώσω κάπως καλύτερα, ουδείς "άσφαλτος" που έλεγε και μια ψυχή :rolleyes: )

Αυτά, μούτζα, και πάμε παρακάτω.

 

 

Επειδή η Carbon στα τελευταία builds μου έκανε διάφορα νερά + ότι δεν μου άρεσαν κάποιες "εξυπνάδες" ( ντε και καλά αλλαγή των stock ΚΚ UI ήχων πχ ) το ξαναγύρισα σε Purity ( όχι ότι είχε βγει και ποτέ από το κινητό ) σαν DD. Εν αναμονή του πιθανού update και του Slim rebase της C Rom, βλέπουμε.

 

 

Όταν είχα adaway εγκατεστημενο μου δημιουργούσε πρόβλημα με το tapatalk. Μου έκοβε τις φωτογραφίες στο φόρουμ και δεν με άφηνε να μπω στα threads. Μάλιστα μου πέταγε ένα error που μου έλεγε ότι δεν μπορώ να μπω επειδή έχω adaway ή adfree. Αυτό μέσω F-Droid που λες το έχεις δοκιμάσει με mobile Tapatalk και δεν έχει τέτοια θέματα?

 

Δεν είχα εγώ ποτέ θέμα με το tapatalk, μόνο σε διάφορες rom μετά το 4.4.x, έτρωγε το adaway κάτι κολλήματα κατά την εγκατάσταση, μπορείς να δοκιμάσεις το AdAway v2.8.1 with d4rken mod από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βγάζει η carbon με υber 5 ώρες ανοιχτή οθόνη;Το ρωταω γτ τώρα στο 55% είμαι ηδη με δυόμιση και αν όντως πιάνει έστω και 4.30 θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος..
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω και δημόσια το Νίκο από τους διαχειριστές για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια του χθες βράδυ μήπως και σώσω την ανοησία που έκανα, αν και τελικά δεν τα κατάφερα. Όλοι μαζί μπορείτε να μου αποδώσετε το μετάλλιο της ανοιχτής παλάμης, καθώς πάνω που είχα έτοιμο τον οδηγό τροποιήσεων για rom+kernel , κατάφερα και τον έσβησα :X.

Μουτζώστε ελεύθερα, κι εγώ μαζί σας. Μια φορά δεν κράτησα backup και την πάτησα. Οπότε ηθικό δίδαγμα για όλους ( και περισσότερο γι αυτό το λέω ). Αν τυχόν ξαναβρώ χρόνο και το κουράγιο ίσως το ξαναπροσπαθήσω.

( ότι ακριβώς χθες πάντως, ο eng.stk σε μια συντήρηση του server του, κατάφερε και έχασε τις τελευταίες εκδόσεις του Code Blue και μετά ζητούσε από τους χρήστες να του στείλουν τα backup τους για να τα ξανανεβάσει, ε με έκανε να νιώσω κάπως καλύτερα, ουδείς "άσφαλτος" που έλεγε και μια ψυχή :rolleyes: )

Αυτά, μούτζα, και πάμε παρακάτω.

 

 

πραγματικα κριμα γιατι θα ηταν πολυ χρησιμος για εμας που δεν εχουμε το χρονο και βαριομαστε να ψαχνουμε (χανομαστε) στο xda!

αν τον ξαναεφτιαχνες θα ημασταν ευγνωμονες!

 

 

εχει βρει κανεις τον launcher του g2? υπαρχει κανα λινκ που να λειτουργει στο nexus?

εχετε καποιον αλλο να προτεινετε εκτος απο τον νοβα που εχω σκυλοβαρεθει?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε στο πρώτο μήνυμα ο οδηγός Nexus 5 : Οδηγός για OTA αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι :!:

 

Dirty flash ή clean install τώρα; Για OTA δεν το συζητάω στην περίπτωσή μου, δεν πρόκειται να εμφανιστεί καν.

 

Πως γίνεται το dirty flash με TWRP;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι :!:

 

Dirty flash ή clean install τώρα; Για OTA δεν το συζητάω στην περίπτωσή μου, δεν πρόκειται να εμφανιστεί καν.

 

Πως γίνεται το dirty flash με TWRP;

 

Δεν παιζει ρολο η recovery στο dirty flash. Γινεται με εντολες fastboot απο τον bootloader.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι αρκούσε απλά να παραλειφθούν κάποια wipes.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για αυτό που λες;

 

Περίμενε να κατεβάσω τη factory image για να το προσθέσω στον οδηγό της ΟΤΑ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι zip rom για να το φλασάρεις μέσω Recovery. Από το pc το κάνεις και σου τα διαγράφει όλα μέχρι και τα περιεχόμενα της internal sd. Γι αυτό περιμένετε να βγει flashable zip στο xda πρώτα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι zip rom για να το φλασάρεις μέσω Recovery. Από το pc το κάνεις και σου τα διαγράφει όλα μέχρι και τα περιεχόμενα της internal sd. Γι αυτό περιμένετε να βγει flashable zip στο xda πρώτα.

 

Αν δεν φλασαρεις το userdata.img δεν διαγράφει την internal sd.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να κατεβάσω τη factory image για να το προσθέσω στον οδηγό της ΟΤΑ.

 

OK, take your time :)

 

Δεν είναι zip rom για να το φλασάρεις μέσω Recovery. Από το pc το κάνεις και σου τα διαγράφει όλα μέχρι και τα περιεχόμενα της internal sd. Γι αυτό περιμένετε να βγει flashable zip στο xda πρώτα.

 

Οοοοps, my bad, είδα ότι το αναγνώρισε σαν winrar file και το πέρασα για zip. Έχεις δίκιο.

Περιμένοντας για το .zip όμως, τι πρέπει να προσέξουμε στο recovery (εν προκειμένω το TWRP) ώστε να φλασάρει μόνο το /system ας πούμε κρατώντας τα υπόλοιπα;

 

Αν δεν φλασαρεις το userdata.img δεν διαγράφει την internal sd.

 

Μέσω adb γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

OK, take your time :)

 

 

 

Οοοοps, my bad, είδα ότι το αναγνώρισε σαν winrar file και το πέρασα για zip. Έχεις δίκιο.

Περιμένοντας για το .zip όμως, τι πρέπει να προσέξουμε στο recovery (εν προκειμένω το TWRP) ώστε να φλασάρει μόνο το /system ας πούμε κρατώντας τα υπόλοιπα;

 

 

 

Μέσω adb γίνεται αυτό;

 

Όλα γίνονται από τον bootloader με fastboot commands.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Στο .tgz πάντως του factory image, υπάρχει και zip file.

Τα περιεχόμενά του φαίνονται εδώ.

 

[ATTACH]45713[/ATTACH]

 

 

Αν αφαιρέσω το userdata.img, φτιάξω ένα νέο zip και το φλασάρω χωρίς wipes από recovery, αυτό δεν θεωρείται dirty flash; :p

 

Όλα γίνονται από τον bootloader με fastboot commands.

 

Το πρόβλημα είναι ότι είμαι στη δουλειά και δεν έχω το καλώδιο μαζί μου.

Άντε να στείλω το zip μέσω airdroid στο κινητό, αυτό γίνεται.. αλλά fastboot δύσκολα απόψε.:wacko:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι είμαι στη δουλειά και δεν έχω το καλώδιο μαζί μου.

Άντε να στείλω το zip μέσω airdroid στο κινητό, αυτό γίνεται.. αλλά fastboot δύσκολα απόψε.:wacko:

 

Άστο για αύριο, δεν γίνεται. Μόνο με καλώδιο...

 

Edit: Η factory image εχει τον ιδιο bootloader με πριν αλλά διαφορετικο radio m8974a-2.0.50.1.13

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

...

Edit: Η factory image εχει τον ιδιο bootloader με πριν αλλά διαφορετικο radio m8974a-2.0.50.1.13...

 

Από το στόμα μου το πήρες :p

Τώρα την κατεβάζω μόνο και μόνο για να δω αν υπήρχε νέο radio...

Ελπίζω να είναι καλύτερο από τα προηγούμενα.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, παιδιά μην αγχώνεστε!

Όσοι είστε σε stock image της google ακολουθείτε τον οδηγό του Gialakia.

Όσοι είστε σε stock flashable zip ή custom rom απλά περιμένετε 2-3 μέρες μέχρι να ανοίξουν τα sources ( και άλλες 2-3 για τους kernel ).

Αν και κάτι μου λέει ότι αυτή τη φορά ίσως όλα γίνουν πιο γρήγορα, γιατί μου φαίνεται πώς πρώτη φορά ανεβαίνει στους server τόσο γρήγορα πριν καλά καλά ξεκινήσει το OTA. :)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να κατεβάσω το image της μαμάς για να δοκιμάσω το νέο radio, είχε βγει ήδη σε flashable zip εδώ...:p

 

Συμπεράσματα δε μπορώ να βγάλω τώρα σοβαρά, μια χαρά ακούω σε κάποιες κλήσεις προς q ,

πως με ακούνε οι άλλοι θα δείξει από αύριο γιατί δεν είναι ώρα αυτή για τηλέφωνα. :D

 

Πάντως σύντομα θα δούμε όντως και custom 4.4.3 όπως είπα νωρίτερα αφού ήδη η google έδωσε τον κώδικα.

( Δεν έπαιζα και κανένα τζόκερ... )

 

Πάω να δοκιμάσω και τη νέα beta του Code Blue, τα λέμε από αυριο με περισσότερα συμπεράσματα ως προς το νεο radio τουλάχιστον :)

 

Εδώ το σχετικό θέμα του xda με τις όποιες παρατηρήσεις για την 4.4.3.

Edited by CaptainMorgan
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να κατεβάσω το image της μαμάς για να δοκιμάσω το νέο radio, είχε βγει ήδη σε flashable zip εδώ...:p

 

Συμπεράσματα δε μπορώ να βγάλω τώρα σοβαρά, μια χαρά ακούω σε κάποιες κλήσεις προς q ,

πως με ακούνε οι άλλοι θα δείξει από αύριο γιατί δεν είναι ώρα αυτή για τηλέφωνα. :D

 

Πάντως σύντομα θα δούμε όντως και custom 4.4.3 όπως είπα νωρίτερα αφού ήδη η google έδωσε τον κώδικα.

( Δεν έπαιζα και κανένα τζόκερ... )

 

Πάω να δοκιμάσω και τη νέα beta του Code Blue, τα λέμε από αυριο με περισσότερα συμπεράσματα ως προς το νεο radio τουλάχιστον :)

 

Εδώ το σχετικό θέμα του xda με τις όποιες παρατηρήσεις για την 4.4.3.

 

Δοκιμασες video ?

Link to comment
Share on other sites

flashable 4.4.3 zip για χρήση με custom recovery

 

Περιέχει μόνο boot (kernel), system και radio. Bootloader και (stock) recovery παραμένουν τα ίδια. Έχει αφαιρεθεί το/userdata οπότε είναι ready για dirty flash.

 

Με TWRP 2.7 μπορεί να χρειαστεί κανένα 10λεπτο, αλλά πάρτε καλού κακού και κανένα nandroid backup.

Link to comment
Share on other sites

before

 

[ATTACH]45716[/ATTACH]

 

and after

 

[ATTACH]45717[/ATTACH]

 

Kαλού κακού απενεργοποίησα το xposed πριν το flash, αλλά λειτουργεί κανονικά και μετά. Το root παρέμεινε.

Link to comment
Share on other sites

before

 

[ATTACH]45716[/ATTACH]

 

and after

 

[ATTACH]45717[/ATTACH]

 

Kαλού κακού απενεργοποίησα το xposed πριν το flash, αλλά λειτουργεί κανονικά και μετά. Το root παρέμεινε.

 

Έχει αλλάξει και ο dialer?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...