Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε θα περιμένω να περάσουν οι 3 φορτισεις μπας και δω μια θεαματική αλλαγή στην αυτονομία. Πιο κερνελ κανει οικονομία στην μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μαλον το κινητο καληνυχτισε...Εκανα το λαθος να φλασαρω εναν hellscore που βρηκα στο xda και μολις τον φλασαρρα το κινητο εκλεισε εντελως...ουτε revovery ουτε τπκ ..Νεκρο..φοραγα τον uber μαζι με την carbon και μαλλον εκει ηταν το λαθος..Υπαρχει γυρισμος?

 

Ποιον kernel λέει φλάσαρες και από που...???

"έναν hellls από το xda"...???!!!

link κλπ...?

Και επειδή κάτι μου λέει ότι φλάσαρες kernel για άλλο κινητό ( Ν4... ) ξεκίνα τα κλασικά κόλπα με volume+power buttons μήπως και μπεις

recovery ώστε να φλασάρεις σωστό kernel αλλιώς wug toolkit

 

Read the OP, read the OP, read the OP...

και στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον και read thread title....

 

Δε καληνύχτισε πάντως, φτιάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε captain δεν κάνει τπτ με το volume down και και το on.Επίσης το λάπτοπ δεν βρίσκει το κινητό.Το wig έχω περασμένο εκεί αλλά δεν ξέρω με τι σειρά θα κάνω τα βήματα για να το επαναφέρω.Την τελευταία φορά έκανα επαναφορά του κινητού αλλά τότε δούλευε το recovery και πέρασα οs και τον μέσω adb.τωρα;
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε captain δεν κάνει τπτ με το volume down και και το on.Επίσης το λάπτοπ δεν βρίσκει το κινητό.Το wig έχω περασμένο εκεί αλλά δεν ξέρω με τι σειρά θα κάνω τα βήματα για να το επαναφέρω.Την τελευταία φορά έκανα επαναφορά του κινητού αλλά τότε δούλευε το recovery και πέρασα οs και τον μέσω adb.τωρα;

 

Μπαταρία είχες πριν το μπρικάρεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποιον kernel λέει φλάσαρες και από που...???

"έναν hellls από το xda"...???!!!

link κλπ...?

Και επειδή κάτι μου λέει ότι φλάσαρες kernel για άλλο κινητό ( Ν4... ) ξεκίνα τα κλασικά κόλπα με volume+power buttons μήπως και μπεις

recovery ώστε να φλασάρεις σωστό kernel αλλιώς wug toolkit

 

Read the OP, read the OP, read the OP...

και στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον και read thread title....

 

Δε καληνύχτισε πάντως, φτιάχνει.

 

το rtfm έγινε Read the OP!!!

:P

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

75 %..Καμμια βοηθεια;

 

Δεν πειράζει, βαλε το στην πρίζα και πάλι.. Θα ξυπνήσει λογικά. Δύσκολο να το brickαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτησουλες

1 όταν τρεχεισ διάφορα modules έχει μεγαλύτερη κατανάλωση η μπαταρία

2 όταν κανείς πρασινεσ μερικές εφαρμογές στο greenify απλα δεν τισ αφήνει να τρέχουν η και τρέχουν μονο όταν θέλουμε εμεισ?

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό.

Με εσωσες αδερφέ.!!Επανήρθε με πάτημα ταυτόχρονα των volume και του power button και μάλιστα χωρίς να είναι στη πρίζα..Το μονο πρόβλημα του τώρα είναι δεν γυρνάει απο το recovery στο system με reeboot.

 

Επειδή θα το καθαρισω τώρα μια πρόταση για αυτονομία καλύτερη του στοκ έχουμε;

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

διαλεξε τη ρομ σου,βαλε τον λιναρο και αστο εκει.γιατι μπλεκεις δε μπορω να καταλαβω.o hells ειναι φοβερος κερνελ,απλα φλασαρες τον λαθος
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

διαλεξε τη ρομ σου,βαλε τον λιναρο και αστο εκει.γιατι μπλεκεις δε μπορω να καταλαβω.o hells ειναι φοβερος κερνελ,απλα φλασαρες τον λαθος

 

franco linaro εννοεις?Κοιτα βασικα περα απο αυτονομια θελω και δυο τρια εξτρα πραγματακια (να πειραζω το led noτification,να ανεβασψω τον ηχο στο ηχειο.) που θελω να τα πειραζω μεσω δωρεαν app οπως στον chaos και οχι να πληρωσω για να ξεκλειδωσω εξτρα λειτουργεις...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

τοτε βαλε τον τελευταιο chaos για τη ρομ σου και αστο ετσι.προσοχη ο chaos σταματησε πριν καιρο την εξελιξη για non caf roms,αλλα και παλι παραμενει εξαιρετικη η τελευταια του
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

τοτε βαλε τον τελευταιο chaos για τη ρομ σου και αστο ετσι.προσοχη ο chaos σταματησε πριν καιρο την εξελιξη για non caf roms,αλλα και παλι παραμενει εξαιρετικη η τελευταια του

 

Done.!Μαζί με cm nightly.Και ελπίζω αυτό που είπε ένας φίλος πιο πίσω για καλη αυτονομία να ισχυει..

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Done.!Μαζί με cm nightly.Και ελπίζω αυτό που είπε ένας φίλος πιο πίσω για καλη αυτονομία να ισχυει..

 

Αυτές τις caf roms δεν τις χωνεύω καθόλου.

Θα φταίει που ο μέντορας μου είναι ο Captain.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Απο σήμερα θα γίνω νέος κάτοχος του N5. Εντάξει απο wp έρχομαι, αλλά έχω αρκετή πείρα απο android.

 

Καταρχάς, εγώ παλιότερα χρησιμοποιούσα ένα εργαλείο για adb commands, νομίζω το android commander ήταν. Για γρήγορες δουλειές κυρίως να βάζω και να βγάζω apks το είχα. Υπάρχει αυτή τη περίοδο κάτι αντίστοιχο και πιο δυνατό;

 

Μετά, επειδή ξέρω οτι δεν θα κάτσω με stock rom, ήδη διαβασα εδώ και στο xda.

Απο πριν είχα σταμπάρει την slim (και πάντα στο android ήμουν της άποψης οτι αν θες επιδόσεις και σταθερότητα, ο κανόνας λέει οτι όσο πιο απλό και λιτό, τόσο καλύτερα, με λίγες εξαιρέσεις).

Τώρα για kernel θα δοκιμαζα τον elementalX που είναι πολυ δημοφιλής, και τον franco που εδώ διαβασα οτι απο μπαταρία πάει καλά.

Αλλά με μπέρδεψε ο linaro και ο franco γιατί όπως το βλέπω είναι σε 2 threads διαφορετικά, και απο άλλους OP.

Είναι ο linaro βασισμένος στον franco με extra πραγματα;

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Απο σήμερα θα γίνω νέος κάτοχος του N5. Εντάξει απο wp έρχομαι, αλλά έχω αρκετή πείρα απο android.

 

Καταρχάς, εγώ παλιότερα χρησιμοποιούσα ένα εργαλείο για adb commands, νομίζω το android commander ήταν. Για γρήγορες δουλειές κυρίως να βάζω και να βγάζω apks το είχα. Υπάρχει αυτή τη περίοδο κάτι αντίστοιχο και πιο δυνατό;

 

Μετά, επειδή ξέρω οτι δεν θα κάτσω με stock rom, ήδη διαβασα εδώ και στο xda.

Απο πριν είχα σταμπάρει την slim (και πάντα στο android ήμουν της άποψης οτι αν θες επιδόσεις και σταθερότητα, ο κανόνας λέει οτι όσο πιο απλό και λιτό, τόσο καλύτερα, με λίγες εξαιρέσεις).

Τώρα για kernel θα δοκιμαζα τον elementalX που είναι πολυ δημοφιλής, και τον franco που εδώ διαβασα οτι απο μπαταρία πάει καλά.

Αλλά με μπέρδεψε ο linaro και ο franco γιατί όπως το βλέπω είναι σε 2 threads διαφορετικά, και απο άλλους OP.

Είναι ο linaro βασισμένος στον franco με extra πραγματα;

 

Αρχικά, προκαταβολικά καλορίζικο το Nexus 5.:)

Όταν το πάρεις ακολούθησε αυτόν τον εξαιρετικό οδηγό για unlocking bootloader, installing custom recovery και root.

Μία συμβουλή είναι να μην χρησιμοποιήσεις ποτέ toolkits γιατί ποτέ δεν θα είσαι σε θέση να αντιμετωπίσεις μόνος σου ένα πρόβλημα, ούτε καν να το εντοπίσεις γιατί δεν θα μάθεις πως δουλεύει το σύστημα. Ειδικά αν ασχοληθείς με φλασαρίσματα είναι απαραίτητο να ξέρεις πιο πολύ σε βάθος καποια πράγματα.

Toolkits υπάρχουν για τα πάντα αλλά 1ον "save a kitten" και 2ον έχουμε Nexus. Ασε τα toolkits για τους άλλους.;)

Από kernels αν θες ταχύτητα με καλή μπαταρία out of the box ο ElementalX είναι μονοδρομος.

Από εκεί και πέρα για μπαταρία υπάρχει ο franco και πολλοί franco-based όπως ο linaro με αρκετές προσθήκες και πολλές φορές διαφοροποιημένα χαρακτηριστικά.

Για rom δεν σου λέω γιατι το post θα πιάνει κάτι σελίδες.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Για οδηγό είδα τον αντίστοιχο στο xda, θα τον κοιτάξω και αυτόν που μου είπες.

Ναι για τα toolkits και γενικά τα AIO εργαλεία τα αυτοματοποιημένα είμαι κι εγώ της ίδιας άποψης. Επίσης για roms απο όσο έχω αντιληφθεί με την μέχρι τώρα εμπειρία μου, ενταξει δεν παίζουν μεγάλο ρόλο. Πιο πολυ είναι θεμα kernel για μπαταρία και αποδόσεις.

 

Αα, τώρα που το θυμήθηκα.

Αντίστοιχο του odin όπως στα galaxy υπάρχει εδώ; Ή download mode;

Ή όλα γίνονται απο recovery εδώ;

 

Edit:

Βλέπω τώρα τα PA gapps.

Ο chrome είναι καλύτερος απο τον stock browser; Ποια είναι η άποψη σας;

Γενικά βλέπω οτι στο πακέτο υπάρχουν πάρα πολλα, που θα τα βγάλω δεν παίζει να τα βάλω όλα, αλλά σε σχέση με τα stock πώς είναι;

ΤΟ hangouts αντικαθιστά λέει το sms app; Δεν το έχω δοκιμάσει ούτε αυτό ποτέ, ρε έμεινα πίσω τελικά.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Για οδηγό είδα τον αντίστοιχο στο xda, θα τον κοιτάξω και αυτόν που μου είπες.

Ναι για τα toolkits και γενικά τα AIO εργαλεία τα αυτοματοποιημένα είμαι κι εγώ της ίδιας άποψης. Επίσης για roms απο όσο έχω αντιληφθεί με την μέχρι τώρα εμπειρία μου, ενταξει δεν παίζουν μεγάλο ρόλο. Πιο πολυ είναι θεμα kernel για μπαταρία και αποδόσεις.

 

Αα, τώρα που το θυμήθηκα.

Αντίστοιχο του odin όπως στα galaxy υπάρχει εδώ; Ή download mode;

Ή όλα γίνονται απο recovery εδώ;

 

Edit:

Βλέπω τώρα τα PA gapps.

Ο chrome είναι καλύτερος απο τον stock browser; Ποια είναι η άποψη σας;

Γενικά βλέπω οτι στο πακέτο υπάρχουν πάρα πολλα, που θα τα βγάλω δεν παίζει να τα βάλω όλα, αλλά σε σχέση με τα stock πώς είναι;

ΤΟ hangouts αντικαθιστά λέει το sms app; Δεν το έχω δοκιμάσει ούτε αυτό ποτέ, ρε έμεινα πίσω τελικά.

 

O οδηγός είναι σχεδόν ίδιος με του xda.

Πέρασε τους drivers και τα fastboot-adb όμως με το προγραμματάκι για να μην κατεβάζεις όλο το SDK.

 

To ODIN είναι και αυτό ένα toolkit...:lol:

Από custom recovery φλασάρεις τα πάντα εκτός και αν θες να φλασάρεις recovery που το κάνεις από τον bootloader με εντολή fastboot. Μερικα custom recovery όμως φλασάρονται και από άλλο custom recovery.

 

Εγώ παντού τα pa gapps βάζω.

Από άποψη μεγέθους μην σε απασχολεί ακόμα και το stock package (264mb) γιατί τα περνάει όλα ως system apps και πάνε στο system partition. O ίδιος χώρος θα σου μείνει για data. Και όποια εφαρμογή δεν θες να παίζει την κανεις freeze. Μην τις κανεις unistall γιατί πολλές gapps μοιράζονται διάφορα libs.

 

Υ.Γ.: Πάντα διάβαζε τα OP των developers, τα επόμενα 2-3 post που έχουν και τις τελευταίες σελίδες του θέματος.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

O οδηγός είναι σχεδόν ίδιος με του xda.

Πέρασε τους drivers και τα fastboot-adb όμως με το προγραμματάκι για να μην κατεβάζεις όλο το SDK.

 

To ODIN είναι και αυτό ένα toolkit...:lol:

Από custom recovery φλασάρεις τα πάντα εκτός και αν θες να φλασάρεις recovery που το κάνεις από τον bootloader με εντολή fastboot. Μερικα custom recovery όμως φλασάρονται και από άλλο custom recovery.

 

Εγώ παντού τα pa gapps βάζω.

Από άποψη μεγέθους μην σε απασχολεί ακόμα και το stock package (264mb) γιατί τα περνάει όλα ως system apps και πάνε στο system partition. O ίδιος χώρος θα σου μείνει για data. Και όποια εφαρμογή δεν θες να παίζει την κανεις freeze. Μην τις κανεις unistall γιατί πολλές gapps μοιράζονται διάφορα libs.

 

Υ.Γ.: Πάντα διάβαζε τα OP των developers, τα επόμενα 2-3 post που έχουν και τις τελευταίες σελίδες του θέματος.

Εντάξει το Odin δεν ήταν εργαλείο απο αυτά που βγάζουν οι χρήστες του xda, είναι το απολύτως ασφαλές εργαλείο και η τελευταία διαφυγή. Ειδικά μαζί με το usb jig εντάξει ήταν τέλειο.

Τελος παντων, ούτως ή αλλως το ίδιο πράγμα είναι, κ ιεγώ εκεί μετά απο recovery τις εκανα τις κινήσεις on the go.

 

Ναι έχω εμπειρία στο xda και προσέχω. Ευχαριστώ ξανα για τις συμβουλές.

 

Δεν ξέρω αν δοκιμάσω πρώτα elementalX ή linaro, απο ότι έχω διαβάσει πιο σίγουρος να μην έχει bugs είναι ο linaro.

Άρα θα τον βάλω πρώτα, ώστε μετά αν έχει διαφορά σε απόδοση ο elementalX να φανεί.

 

 

Edit: Τελικά εργαλείο adb commander με ενα εστω και προχειρο user interface ποιο προτείνετε;

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις caf roms δεν τις χωνεύω καθόλου.

Θα φταίει που ο μέντορας μου είναι ο Captain.:lol:

 

Υ.Γ.: Πάντα διάβαζε τα OP των developers, τα επόμενα 2-3 post που έχουν και τις τελευταίες σελίδες του θέματος.

 

 

Εύγε τέκνο μου, εσύ θα πας μπροστά κάποια μέρα :lol:

Edited by CaptainMorgan
Link to comment
Share on other sites

Ο dev του UBER εβγαλε σημερα καινουργια εκδοση με την οποια βρηκε τροπο να μην λαγκαρουν εφαρμογες οπως ειναι το google+ - XDA και facebook,ναι καλα ακουσατε και το facebook....ετσι ακριβως το ειπε...χαχαχαχα:lol: Παντως ισχυει,των δοκιμασα με την carbon και οντως το facebook και το google+ φενονται ποιο smooth στην χρηση απο πριν,οπως ειπε και ενας φιλος.....ολα φτιαχνονται με τον καιρο:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Έυγε τέκνο μου, εσύ θα πας μπροστά κάποια μέρα :lol:

 

Thanks Captain.

Αληθεύει ότι ο Darios ετοιμαζει ωραία πράγματα στην Purity?:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο dev του UBER εβγαλε σημερα καινουργια εκδοση με την οποια βρηκε τροπο να μην λαγκαρουν εφαρμογες οπως ειναι το google+ - XDA και facebook,ναι καλα ακουσατε και το facebook....ετσι ακριβως το ειπε...χαχαχαχα:lol: Παντως ισχυει,των δοκιμασα με την carbon και οντως το facebook και το google+ φενονται ποιο smooth στην χρηση απο πριν,οπως ειπε και ενας φιλος.....ολα φτιαχνονται με τον καιρο:)

 

Την δοκιμασα, την ελιωσα και την ξηλωσα.:lol:

Βασικα με τσαντισε το trickstermod που δεν κανει παντα set on boot και πρέπει να το ρυθμισεις απο την αρχη.

Για αυτό ο Kener προτεινει να φτιάξεις init.d script. Αλλά που χρονος για μπερδεματα.

Ετσι γυρισα στον λατρεμενο ElementalX. Ετσι και αλλιως ειχα σετάρει τον Uber να δουλευει οπως ο ElementalX.:D

Τις επόμενες μερες θα βγει και νεα έκδοση.

 

H Purity παντως εχει ενα mod για το scroll.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ξέρει κανένας αν υπάρχει κάποιο tweak για να ανεβασω τον ήχο στο ηχείο στον elementax με carbon.?Δεν θέλω να το κάνω μέσω explorer.
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Thanks Captain.

Αληθεύει ότι ο Darios ετοιμαζει ωραία πράγματα στην Purity?:D

........

H Purity παντως εχει ενα mod για το scroll.

 

 

Κάτι πήρε το μάτι μου αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες, μακάρι να δούμε κάτι καλό.

 

Προς το παρόν έχω κολλήσει με Carbon+Code Blue=stable, fast, smooth,battery friendly και με τα χαρακτηριστικά που θέλω ( μόνο το "non intrusive" να άλλαζαν σε "call in the background" αλλά οκ δε σκοτώνομαι κιόλας :p )

Άσε που βολεύει φοβερά και στο φλασάρισμα kernel με τα συχνά nightlies, καθώς η Carbon ουσιαστικά κάθε φορά κάνει σχεδόν clean install αφού από μόνη της κάνει format το system :D .

 

Επίσης το scroll mod της Purity ενημερωτικά είναι ανεξάρτητο από kernel.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...