Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε για purity κιόλας πρέπει να δοκιμάσεις τον code blue.

Αλλιώς και ementalX ή uber sabermod. Προσωπικά προτιμώ τους πρώτους δυο μέχρι τώρα.

 

Σε τι πλεονεκτεί ο code blue?

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα M8 patches είναι για 4.4.3 και είναι dalvik & bionic μαζί....είναι πιο βελτιστοποιημενα απο τα Z2 patches.....

 

Εμένα πάντως μου έριξε λίγο το σκορ στο Antutu, από 35Κ με τα Ζ2 σε 33.5Κ με τα Μ8 patches.

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ βρίσκονται όλα τα Dalvik/Bionik libraries, διαλέγετε και παίρνετε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια (και παλικαρίνες?) έβαλα το patch του htc one m8 και τους gpu drivers v66 συν τον elementalx που είχα από πριν αλλά μου φαίνεται εδώ και 1-2 ώρες που το χρησιμοποιώ ότι δεν είναι τόσο smooth και lag-free όπως με την 4.4.2. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

 

Με elemental και M8 χωρις τους drivers όμως, το βρίσκω απόλυτα smooth. Πριν είχα 4.4.2 χωρις να έχω κάτι άλλο.

:D
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξερει κανεισ κανεναν video downloader αν ειναι και για rooted ακομα καλυτερα.με ενδιαφερει να κατεβαζω βιντεο σε μορφη mp3

Εγώ έχω αυτό. Είναι αρκετά καλό.

 

Όσο να αφορά τα patches δοκίμασα αυτά για το Nexus (4.4.3 KTU84M) και όχι για το Μ8 μαζί με code blue αλλά τα σκορ δεν ανέβηκαν αρκετά. Θα δοκιμάσω και του Μ8.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

O r167 ειναι stable and new?

Ναι είναι ο stable για 4.4.3.

 

Απο franco linaro?

Franco linaro έχω καιρό να δοκιμάσω, ο franco r53 έχει πάλι προβλήματα με SOD οπότε κάπως το άφησα. Όταν τον είχα δοκιμάσει όμως τον linaro ήταν πολυ καλός και απόλυτα σταθερός.

Σε τι πλεονεκτεί ο code blue?

Δεν μπορείς να πεις καθαρά σε τι πλεονεκτεί έναντι ενός άλλο καλού kernel όπως ο elementalX ή ο uber linaro ή ο ubersabermod.

Πατάει πάνω στον uber linaro, και σίγουρα τον βρήκα καλύτερο απο uber linaro εγώ, μπορεί να έτυχε, και καλύτερο και απο τον big mum που βγήκε προχθές (franco+linaro συνδυασμός). Είχε λιγότερα σπασίματα στην χρήση απο αυτούς τους 2.

 

Να σημειώσουμε πως η μπαταρία του 4.4.3 είναι ούτως ή άλλως βελτιωμένη, απο stock δηλαδή. Δεν έχω δοκιμάσει τον elementalX 0.43 που είναι για 4.3.3, θα τον δοκιμάσω αφού κρατήσω λίγες μέρες τον code blue, γιατί απο ότι βλέπω στο κινητό μου, αλλά και διαβάζω στο xda, αυτοί θεωρούνται απο τους top. Σιγά σιγά δηλαδή εγώ προσωπικά ξεκαθαρίζω προς τα πού γέρνω.

Και stock πάντως + patches, μια χαρά πάει. Και φυσικά πάνω απο όλα η σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τον 167 exp σαν προταση απο μενα. Δες λιγο το op του, θα καταλαβεις.

 

Η αλήθεια είναι οτι ο code blue μου φαίνεται αστραπιαιος αλλά ο exp τι παραπανω δίνει;Και δεν εννοώ σε benchmarks

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι ο code blue μου φαίνεται αστραπιαιος αλλά ο exp τι παραπανω δίνει;Και δεν εννοώ σε benchmarks

 

Ασε τα benchmark δεν είναι κριτήριο..... Αυτό που πρεπει να σε νοιάζει είναι η καθημερινή χρηση,οπου ο code blue είναι εξαιρετικός.

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα benchmark δεν είναι κριτήριο..... Αυτό που πρεπει να σε νοιάζει είναι η καθημερινή χρηση,οπου ο code blue είναι εξαιρετικός.

Αυτό εννοώ.Έχω περάσει τον r167 και είναι δυναμιτης.. Ο 167exp τι διάφορα έχει;

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ.Έχω περάσει τον r167 και είναι δυναμιτης.. Ο 167exp τι διάφορα έχει;

 

Δοκίμασε,δεν είναι τίποτα,μας έχει γίνει συνήθεια το φλασαρισμα..:D

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε,δεν είναι τίποτα,μας έχει γίνει συνήθεια το φλασαρισμα..:D

Done...Απλα κάποιος φίλος πιο πανω είπε οτι αν διαβαζαμε το op θα καταλαβαιναμε τι διάφορα αλλά δεν έβγαλα άκρη

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Done...Απλα κάποιος φίλος πιο πανω είπε οτι αν διαβαζαμε το op θα καταλαβαιναμε τι διάφορα αλλά δεν έβγαλα άκρη

 

Για να καταλάβεις πατάει πανω σε uber,αν σου λέει κάτι αυτό...

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις πατάει πανω σε uber,αν σου λέει κάτι αυτό...

Α μάλιστα!!!!...Ησουνα σαφεστατος...

Οποτε μάλλον μιλάμε για μαλιοκουβαρα ε;

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα!!!!...Ησουνα σαφεστατος...

Οποτε μάλλον μιλάμε για μαλιοκουβαρα ε;

 

Είναι οτι καλυτερο έχει βγάλει ο code blue μέχρι τώρα.....:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Είναι οτι καλυτερο έχει βγάλει ο code blue μέχρι τώρα.....:)

 

Κοιτά να δεις...Και δεν μου ειχε γεμίσει το μάτι όταν τον είχα περάσει σε carbon 4.4.2.Αλλά μάλλον κάτι παραπανω ήξερε ο captain που επέμενε...Να χαμε και ενα free toolchain και θα μαδταν κομπλε..Εκτός και αν υπάρχει και δεν το πήρα χαμπαρι...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλλειψης χρόνου, από χθες βράδυ, dirty της 7/6 Purity πάνω από τη προηγούμενη test της 5/6 + Code Blue r167 ( gcc 4.10 πάντα ), μια χαρά όλα.

Πάντως σε γενικές γραμμές εννοείται ότι αν έχουμε το χρόνο τουλάχιστον κάνουμε clean install τα "major" updates.

Από την άλλη θα μου πείτε σιγά το major από 4.4.2 σε 4.4.3....:p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά να δεις...Και δεν μου ειχε γεμίσει το μάτι όταν τον είχα περάσει σε carbon 4.4.2.Αλλά μάλλον κάτι παραπανω ήξερε ο captain που επέμενε...Να χαμε και ενα free toolchain και θα μαδταν κομπλε..Εκτός και αν υπάρχει και δεν το πήρα χαμπαρι...

 

Αν εννοεις tweaks,το kernel tweaker είναι πλεον αναβαθμισμένο και free,έχει και επιλογή MPdecision πλεον οπου κανεις πολλά πραγματα....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Για τον code blue:

releases on stable folder, build with Uber-Linaro 4.9.1 (probably weekly)

exp on tests folder, same commits as stable, build with Uber-Linaro 4.10

 

Και οι δύο στον uber linaro βασίζονται, απλά σε άλλη έκδοση. Πάντως και η stable του η τελευταία για 4.4.3 είναι.

 

Κι εγώ τον έχω λατρέψει τον kernel αυτόν. Κανένα μα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

btw, με 4.4.2 μια μέρα πριν κυκλφορήσει η 4.4.3 και elementalX, είχα glitches στην οθόνη (γραμμές πολύχρωμες για κλάσμα δευτερολέπτου) καμια 4 φορές σε ένα απόγευμα. Σας έχει τύχει; Μετά δε ξέρω αν ήταν επειδή άλλαξα rom, kernels κτλ, αλλά η αλήθεια είναι τρόμαξα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις tweaks,το kernel tweaker είναι πλεον αναβαθμισμένο και free,έχει και επιλογή MPdecision πλεον οπου κανεις πολλά πραγματα....

 

Αυτό έχω αλλά mp decision δεν βλέπω...Εσένα και τον captain κάποια στιγμη πρεπει να σας κερασω ενα καφέ για τις τόσες συμβουλες που μου έχετε δώσει...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θα μου πείτε ότι αν δεν δοκιμάσω δεν θα μάθω αλλά τόσο καλός είναι ο code blue; Έχω τον elementalx τώρα. Αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά δεν θα μπω στον κόπο να τον αλλάξω.
:D
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όσον αφορά τον Code Blue ,όχι ότι έχει και τεράστια σημασία για το μέσο χρήστη να πάμε τη συζήτηση σε τέτοιο επίπεδο,

αλλά άλλο πράγμα το built with ( που αναφέρεται στον compiler ) και άλλο πράγμα το based on.

Τι στο καλό το μισό OP διαβάζετε...?! :p

 

Είχα καλή μύτη πάντως όπως φαίνεται... :D

Σοβαρά τώρα, είναι ίσως ο πιο ισορροπημένος και έτοιμος out of the box, ούτε ρυθμίσεις ούτε τίποτα σε απασχολούν.

Για αυτό το λόγο και μόνο τον προτιμώ από τον UBER του kener, τον οποίο θεωρώ τιτανοτεράστιο

developer, απλά εγώ προσωπικά δεν έχω και πολύ χρόνο για να ασχολούμαι με πολλές ρυθμίσεις ενός kernel....:)

( όχι ότι είναι κακός και ο UBER με τις default βέβαια )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και code blue και elementalx είμαι και απο τουσ δυο ευχαριστιμενοσ έβαλα ομωσ πιο πολύ τον elenentalx γιατί κάτι γατάκια μου έλεγαν για bencmark. Απλα δενε έχω καταλάβει ακόμα τι παιζει με τα z2 και m8 πατσ.μπορεί να με βοηθήσει καποιοσ

 

Edit δεν ξέρω τι παιζει με dalvic και bionic

Edited by demosthenes7

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...